Forumi Horizont Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7]
Trego 62 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Kuriozitete (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=164)
-- sa ka jetuar njeriu (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=6152)


Postuar nga SHKODRA4001 datė 30 Nëntor 2011 - 20:34:

Re: sa ka jetuar njeriu

Citim:
Po citoj ato qė tha Amstel
e dini se ne nje kohe njeriu jetonte mbi 100 vjet/shume nga ju do te thone se jane budallalliqe por jo/njeriu qe ka jetuar me gjate quhet metuselahu dhe jetoi 969 vjet,
.eshte dicka e vertet. flm

Mire ma po kjo eshte zanafilla(mbeshtetja e pemes)ku linden njerez deri Noa e aty filluan bazimet si biblike e ato dege te cilat sot i kemi aq te shkurtra ku sjemi ne gjendje ti provojme?per opinionin tim them se njeriu ka jetuar deri tani me daten 30nentor 2011,ora 21h 34........


Postuar nga Amstel datė 13 Qershor 2013 - 17:08:

Shumė tė dhėna qė tregohen nė Bibėl, Kur’an dhe vepra tjera tė lashta religjioze se, njerėzit nė njė kohė kanė qenė mė shtatlartė nga konstruksioni dhe kanė jetuar edhe deri nė 900 vjet, kohėt e fundit sikur po gjejnė mbėshtetjen e vet racionale tė dėshmimit mbi ekzistimin e njė mundėsie tė tillė.
Ndikimi i gravitetit tė tokės tek njeriu?
Shekulli i XXI-tė, krahasuar me lėmenj tjerė tė shkencės, pa dyshim, do tė karakterizohet me zhvillimin e njė dege tejet tė rėndėsishme tė mikrobiologjisė e quajtur GJENETIKA.
Nė mes tjerash, falė zbulimeve tė mėdha teknologjike, e posaēėrisht tė asaj digjitale mikroelektronike, ėshtė arritur, jo vetėm nė pėrcaktimin e hollėsishėm tė kodit gjenetik, si qendėr e memories nė tė cilėn paraprakisht ėshtė gravuar dukja dhe pėrbėrja e konstruksionit tonė fizik, por kjo njohuri ka shkuar aq larg, saqė, ka arritur ta bėjė edhe klonimin (dublimin) e gjallesave tjera, si dhe tė vetė njeriut.

Bazuar nė kėto tė dhėna tė gjenetikės, tashmė fare nuk ėshtė i dyshimtė fakti se, trupgjatėsia si dhe elementet tjera tė konstruksionit tonė fizik, janė tė definuar nė kodin e gjeneve si informatė programore, pėrmes sė cilės trashėgohen tek tė gjitha lindjet tjera.
Mė konkretisht me kėtė nėnkptohet se, ashtu sikur dukemi tani nga pamja, aq jemi tė gjatė, ashtu si e kemi ngjyrėn e syve, floikėve… sė bashku edhe me disa karakteristika tjera fizike-trupore, tė gjitha kėto mė parė kanė qenė tė parapėrcaktuara nė kodin tonė gjenetik si informatė.
Kjo teori, edhe pse e dėshmuar saktė, kohėn e fundit, nėn hijen e disa fakteve tė reja, sikur fillon tė luhatet duke u pasuruar edhe me njė rrethanė tė re qė ndikon nė pėrcaktimin e shkaktarit tė trupgjatėsisė dhe jetėgjatėsisė te ne.
Pas kthimit, tek shumė astronautė qė kanė udhėtuar nė hapėsirėn kozzmike pa peshė, hapėsirė kjo ku nuk vepron forca e gravitetit tė tokės, ėshtė regjistruar njė rritje e tyre trupore pėr disa centimetra.
Fillimisht na duket se kėtu nuk ka asgjė tė jashtėzakonshme, sikur mosha mesatare e tyre astronautėve, tė mos ishte ndėrmjet tė dyzatave dhe tė pesėdhjetave, periudhė kjo e jetės sė njeriut, e cila nuk konsiderohet si fazė optimale pėr njė rritje natyrore.
Ku mbėshtetet kjo teori?
Nėse merren si tė pakontestueshme zbulimet gjenetike se konstruksioni dhe elementet tjera tė pamjes tonė fizike, paraprakisht janė tė gravuar nė kodin gjenetik si informatė, atėherė, kjo informatė e koduar si fuqi e brendshme ekzistenciale, ka tendenca qė me ēdo kusht tė veprojė kah pėrmbushja.
Ndėrsa, nė anėn tjetėr, edhe fravitacioni si forcė reale vepron nė bazė tė principeve tė veta tė natyrshme.
Gėrshetimi i kėtyre dy forcave, shkakton njė gjendje tė re: tė veprimit tė vazhdueshėm tė tė kundėrtave dhe reagimin e pashmangshėm tė trupit nė kėto veprime tė pandėrprera antagoniste. Ēfarė ndodhė mė tej nė kėtė proces? Si reagim do tė kemi “tretjen e trupit” ose amortizimin e saj gradual, qė ne e cilėsojmė si plakje.

Bazuar nė kėtė konstantim, nė hapėsira tė caktuara gjeografike ku graviteti i tokės ėshtė mė i vogėl, dėshmohet ekzistimi i njė kategorie tė popullatės mė tė shprehur trupgjatė, ose e kundėrta.
Njė gjė e njėjtė na shfaqet edhe tek plakja dhe jetėgjatėsia. Nė Kauzak tė Rusisė, ta zėmė, ėshtė evidentuar njė dukuri e jetėgjatėsisė sė popullatės edhe mbi 100-150 vite.
Nėse pėrfundimisht pranohet kjo hipotezė si reale, patjetėr do tė na shpinte kah rikthimi i sėrishėm nė kohėt biblike ku tregohet se, atėbotė, njerėzit kanė jetuar me qindra vite dhe kanė qenė shumė mė trupgjatė se ne sot.
Kuptohet! Sipas tė gjitha ligjeve natyrore, njė jetėgjatėsi ėshtė e pamundur, andaj edhe do tė ishte e arsyeshme pse kėto tregime nga veprat religjioze, deri mė sot janė konsideruar si mitologjike.

Por, sot, me udhėtimet e njeriut nė kozmos dhe vėrtetimit tė njė rrehane tė re se, kozmonautėt gjatė qėndrimeve tė tyre jashtė veprimit tė forcės sė gravitetit arrijnė njė rritje trupore dhe pėr disa centimetra, mė bindshėm e pasurojnė hipotezėn e ndikimit tė gravitetit nė rritje dhe plakje tė organizmit si reagim ndaj kėtij ndikimi.
Pse jo, edhe tė dėshmimit tė mundshėm tė tregimeve biblike se njerėzit dikur kanė qenė trupgjatė dhe kanė jetuar edhe disa qindra vjet?!!


  Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7]
Trego 62 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.