Forumi Horizont Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »
Trego 62 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Kuriozitete (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=164)
-- sa ka jetuar njeriu (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=6152)


Postuar nga Amstel datė 23 Shtator 2004 - 21:23:

sa ka jetuar njeriu

e dini se ne nje kohe njeriu jetonte mbi 100 vjet/shume nga ju do te thone se jane budallalliqe por jo/njeriu qe ka jetuar me gjate quhet metuselahu dhe jetoi 969 vjet,
.eshte dicka e vertet. flm


Postuar nga Skarlet datė 02 Dhjetor 2004 - 12:28:

Nik Seriozi Pershendetje,

Ke te drejte kur shkruan se njehere e nje kohe njerzit jetonin mbi 100-vjet, por a je i sigurte qe ky 'Metuselahu' i cili jetoj 969-vjet ishte njeri??

Ne njohurine time personi me jetegjatesine me te madhe te te tera kohrave eshte nje grua franceze- Jeanne Luise Calment. 21/02/1875 - 04/08/1997.
Lindur ne Arles te Frances, jetoi 122- vjet.


Postuar nga Isra datė 24 Janar 2005 - 12:55:

Eshte e vertete qe njerezit para shume shekujsh kane jetuar shume. psh, Te dhena kemi nga librat fetar, Adami njeriu i pare ka jetuar mbi 900 vjet me duket.
Nuhu (NOe) ka jetuar 850 vjet...dhe ky fakt eshte edhe ne Kuran.

Gjithashtu kam lexuar qe shkallet e Butrintit jane te medha, te gjata, gjithashtu dhe antikitete te tjera te permasave te tilla, sepse njerezit kane qene shume te gjate, rreth mbi 2 metra..
keshtu qe une besoj se njerezit para qindra shekujsh kane jetuar gjate derisa erdhi duke u zvogeluar jetegjatesia. shyqyr se kush jetonte aq shume..e kush do na bente ysmet se.....ster ster ster ster mbesa:p


Postuar nga Endri datė 24 Janar 2005 - 19:11:

Ata qe kane jetuar 900 vjet sa muaj e ka pasur vitin?


Postuar nga dieFaustNeu datė 24 Janar 2005 - 21:31:

Citim:
Po citoj ato qė tha Endri
Ata qe kane jetuar 900 vjet sa muaj e ka pasur vitin?


13 muaj nga 40 dit secili....


Postuar nga wydra datė 24 Janar 2005 - 21:58:

900 vjet... 2 metra...


njerezit me perpara jetonin shume me pak se ne tani.

njerezit me perpara kane qene me te shkurter se ne tani.
kete e provojne armaturat e mesjetes (disa prej te cilave i kam pare konkretisht ne nje muze), te cilat nuk i pershtaten nje burri luftetar. Nga ana tjeter kane qene me te fuqishem, mund te luftonin me shpata te cilat njeriu i zakonshem tani ka veshtiresi t'i ngreje dhe hanin tmerresisht me shume se ne.

hajt tani shkoni gjeni varrin e adamit dhe te noes te na e provoni sa te gjate kane qeneah, szkoda gadaę...


Postuar nga volter datė 25 Janar 2005 - 08:21:

969 vjet i bie te jete afro 25 metra njeriu... Afersisht sa nje minare te xhamise sulltan Ahmet


Postuar nga Isra datė 25 Janar 2005 - 08:22:

Citim:
Po citoj ato qė tha wydra
900 vjet... 2 metra...


njerezit me perpara jetonin shume me pak se ne tani.

njerezit me perpara kane qene me te shkurter se ne tani.
kete e provojne armaturat e mesjetes (disa prej te cilave i kam pare konkretisht ne nje muze), te cilat nuk i pershtaten nje burri luftetar. Nga ana tjeter kane qene me te fuqishem, mund te luftonin me shpata te cilat njeriu i zakonshem tani ka veshtiresi t'i ngreje dhe hanin tmerresisht me shume se ne.

hajt tani shkoni gjeni varrin e adamit dhe te noes te na e provoni sa te gjate kane qeneah, szkoda gadaę...
ia ke fut kot plako....
Ata qe ke pare ti ne muze, mund ti perkasin atyre njrezve te 5 apo 6 shekujve me pare, por po te flasim per fillimin e njerzimit Wydra, qe kane jetuar me gjate dhe kane qene te gjate kete se luan as topi.Se sbesoni ju, pune per ju...


Postuar nga wydra datė 25 Janar 2005 - 18:06:

o isra... dakort mi lal, secili ka mendimin e vet, disa besojne ato qe lexojne, disa ato qe shikojne... po pse me bere plak njehere! Jo per gje po une jam goce, me duket vetja dhe si e re madje!


fillimi i njerezimit the? Po si eshte e mundur qe arkeologet s'kane gjetur keshtu skelete "gjigandesh" sic thua ti? Apo hane buken kot

E mire, se po kapem kot, e di qe je fetare, keshtu qe shkenca s'ta mbush dot mendjen, prandaj eshte e kote ta vazhdojme diskutimin...

ja kalofsh mire


Postuar nga Isra datė 26 Janar 2005 - 07:53:

Citim:
Po citoj ato qė tha wydra
o isra... dakort mi lal, secili ka mendimin e vet, disa besojne ato qe lexojne, disa ato qe shikojne... po pse me bere plak njehere! Jo per gje po une jam goce, me duket vetja dhe si e re madje!


fillimi i njerezimit the? Po si eshte e mundur qe arkeologet s'kane gjetur keshtu skelete "gjigandesh" sic thua ti? Apo hane buken kot

E mire, se po kapem kot, e di qe je fetare, keshtu qe shkenca s'ta mbush dot mendjen, prandaj eshte e kote ta vazhdojme diskutimin...

ja kalofsh mireWydrushe, po kush tha qe je plak mi, ti je goc e vogel mi lepurushe, po citova ate vargun e kenges "ia ke fut kot plako" ne fakt keshtu s'eshte titulli po keshtu ka ngel si thenie..
nejse mo, sa per temen ca te them mi lol, kaq di kaq thashe. rendesi ka qe me kuptove.
hajt, dit te mbare dhe befsh qejf.:p


Postuar nga wydra datė 26 Janar 2005 - 09:04:

ahhahahah

tani mu kujtua pak fare ajo kenga, s'me shkoi mendja qe e kishe aty llafin, se s'i di mire keto kenget


Postuar nga Amstel datė 16 Shkurt 2005 - 20:49:

SHUME nga ju nuk mund ti besojne keto gjera psh;PLLOSHTANI apo jo?
por eshte shukruar ne shume libra dhe historira qe eshte e vertet


Postuar nga lezhjani-82 datė 24 Shkurt 2005 - 23:04:

ej po mendoj se ky nik-seriozi bazohet pak a shume tek bibla e di se ndokush mund te thote qe bibla seshte e vertete por a ma mbush mendjen ai se seshte e vertete. bibla eshte si puna epules dhe vezes,eshte epa mundur te thuash se eshte e vertete por eshte dhe e pa mundur te vertetosh te kunderten


Postuar nga dieFaustNeu datė 25 Shkurt 2005 - 08:28:

per mendimin tim bibla eshte e pasakte dhe ka shume menyra per ta vertetuar nje gje te tille... mjafton ta lexosh


Postuar nga Amstel datė 26 Shkurt 2005 - 12:06:

pershendetje

Po citoj ato qė tha dieFaustNeu
per mendimin tim bibla eshte e pasakte dhe ka shume menyra per ta vertetuar nje gje te tille... mjafton ta lexosh..........
-------------------------------------------

DIEFAUSTNEU une e kam lezuar 3 here biblen por nuk kam pare gje te pasakte a mund te ma shpjegosh ti?


c'eshte e verteta jam bazuar pak tek bibla por jo vetem ne te kam lezuar edhe ne libra te tjere.

nese nuk do te ishte e vertet qe njeriu ka jetuar kaq shume nuk mendoj se bota do te ishte kaq e madhe sot apo jo??


Postuar nga Lord_Of_The_Strings datė 17 Mars 2005 - 18:51:

Hmmmm...

Si gjithmone preferoj te ngelem skeptik mbi tema te tilla por, eshte shume qesharake qe ju diskutoni per gjera te tilla. Me mire perpara c'do teme te kesaj natyre shkruani moshen dhe edukimin tuaj pasi eshte e kote te debatojme me persona per te cilet nuk njohim asgje. Ku ta di une psh qe ju qe mendoni se njerezit kane qene nga 900 vjec nuk jeni duke bere ndonje cigare hashash apo nuk jeni minorene nga ata qe shkojne te "Rruga e Paqes" apo "Drita e Jetes" apo ne dicka me te njohur dhe me serioze "Deshmitaret e Jehovait"?


Une mbeshtes Wydren e cila flet me fakte te pakten. Sa per te tjeret qe pretendojne ne kisha e xhamija nuk po komentoj pasi dikur kam qene dhe vet i tille por me kalimin e kohes dhe me eksperiencat e shumta qe mbart me vete mund te them qe tashme i shoh gjerat mjaft ndryshe....


Postuar nga Lord_Of_The_Strings datė 17 Mars 2005 - 19:08:

Me falni per vonesen...

Koleget kishin te drejte, njerezit kane qene me te medhenj dhe ja ku jane edhe provat. Kerkoj falje...


Postuar nga Amstel datė 12 Prill 2005 - 10:21:

ju tregoni se ka patur gjigante une nuk e mohova kete gje eshte e vertet qe ka patur.
por kjo nuk ka lidhje me jetesen e njeriut
WYDRA ato qe ke pare ti lal jane te 6 shekujve me pare edhe ketu flasim per shume kohe me para....por meqe ti je shkenctare a mund te mea shpjegosh edhe mua qe te mbushet mendja?????
dhe meqe ti flet per arkeologet pse nuk kane gjetur asnje varr te njerzve te asaj kohe?


Postuar nga wydra datė 12 Prill 2005 - 10:37:

nik seriozi, une nuk jam shkencetare dhe fatkeqesisht nuk kam kohe te kerkoj te dhenat qe kerkon ti, nqs deshiron mund ti gjesh vete. Sa per nje sqarim te vogel, fotografia e lord of the strings aty lart nuk eshte e vertete, por montazh.


Postuar nga Lord_Of_The_Strings datė 13 Prill 2005 - 18:42:

O Wydra, po leri pak te vrasin mendjen, mos mi nxirr te palarat menjehere . Ishte shume argetuese per mua kjo teme, kam mbajtur barkun me dore duke qeshur gjate leximit.


Postuar nga Amstel datė 17 Prill 2005 - 21:20:

lord

vetem kujdes mos te bien dhembet lal se nuk as dentista te mire qe ti regullojne.


Postuar nga wydra datė 18 Prill 2005 - 00:05:

Citim:
Po citoj ato qė tha Lord_Of_The_Strings
O Wydra, po leri pak te vrasin mendjen, mos mi nxirr te palarat menjehere . Ishte shume argetuese per mua kjo teme, kam mbajtur barkun me dore duke qeshur gjate leximit.


nasty boy


Postuar nga Lord_Of_The_Strings datė 18 Prill 2005 - 15:17:

Ohhh...

Me, nasty boy? Po jo komplimenta qe ne kete ore te dites


Postuar nga Amstel datė 23 Maj 2005 - 20:19:

Re: Ohhh...

[Po citoj ato qė tha Lord_Of_The_Strings [/i]
[B]Me, nasty boy? Po jo komplimenta qe ne kete ore te dites


lord pse mer nuk te besohet ty?
edhe mos qesh shume lal se mos te bin dhomte


Postuar nga Lord_Of_The_Strings datė 01 Qershor 2005 - 22:24:

Ej Nik, dhembet e mia jane ngjitur me super atak, eshte proteze gjithe goja. Vetem me ndonje teshtime te forte bien. Kujdes mos gjendesh perpara....


Postuar nga Amstel datė 04 Qershor 2005 - 14:39:

Po citoj ato qė tha Lord_Of_The_Strings
Ej Nik, dhembet e mia jane ngjitur me super atak, eshte proteze gjithe goja. Vetem me ndonje teshtime te forte bien. Kujdes mos gjendesh perpara....


hahahahahahahahaahah
epo ka qene i prishur ataku mer se sic e shoh une te paskan rene dy cope.....


Postuar nga Lord_Of_The_Strings datė 06 Qershor 2005 - 19:43:

Wow, me duket se jam plakur pasi syte me jane veshur, e thote dhe avatari im. Dhembet po me bien perderisa e thua edhe ti... Tani te shoh c'do me bjeri tjeter. Amaaaan, vetem nje gje mos me rente por me qendrofte gjithmone ne kembe. Qofte edhe vetem per ti demonstruar Nikur qe jam akoma ne forme


Postuar nga Amstel datė 21 Korrik 2005 - 12:44:

[QUOTE]Po citoj ato qė tha Lord_Of_The_Strings
[B]Wow, me duket se jam plakur pasi syte me jane veshur, e thote dhe avatari im. Dhembet po me bien perderisa e thua edhe ti... Tani te shoh c'do me bjeri tjeter. Amaaaan, vetem nje gje mos me rente por me qendrofte gjithmone ne kembe. Qofte edhe vetem per ti demonstruar Nikur qe jam akoma ne forme


ahahhahahahahah lord pse mer aq kollaj te bie ty mer dreq ?


Postuar nga Amstel datė 07 Tetor 2006 - 08:33:

hem te jetoja dhe une aq shume..


Postuar nga walker datė 17 Dhjetor 2006 - 22:05:

jetegjatesia

E pse mos jetonin gjate njerezit e pare?Mos njihnin gje stresin ata?Apo pinin gje puro apo nga 2 paketa cigare ne dite?Apo mos njihnin drogen qe ti shkurtonte jeten?Ata hanin mish e vere te paster.Nuk njihnin bombat me uran qe ti shkaterronte shendetin,keshtu une e besoj qe ata kane jetuar me qindra vite dhe per kete arsyetohen mire.Bye o antare te forumit!Ja kalofshi mire!


Postuar nga Amstel datė 26 Dhjetor 2006 - 14:15:

tamam ashtu eshte pastaj ka te bej dhe qe duhet te shtohej bota me shume dhe prandaj jetonin me shume qe te benin sa me shume femije


Postuar nga aRiAnA datė 08 Mars 2007 - 04:02:

Prehistoric Man...

They were about 5 ft. 4 in. tall, and weighed about 200 Ibs.; they had , huge heads almost no necks, broad faces and pale brown eyes of metallic hardness.

Sa eshte e vertete kjo?


Marre nga nje document me titull PREHISTORIC MAN............


Postuar nga Amstel datė 11 Mars 2007 - 13:36:

perktheje pak shqip loool se ne jena fshatar ene nuk merrna vesh nga gjella me presh


Postuar nga Piktor datė 11 Mars 2007 - 13:52:

Re: Prehistoric Man...

[QUOTE]Po citoj ato qė tha aRiAnA
[B]They were about 5 ft. 4 in. tall, and weighed about 200 Ibs.; they had , huge heads almost no necks, broad faces and pale brown eyes of metallic hardness.

perktheje moj n'shqip se jena n'itali e s'dina anglisht


Postuar nga aRiAnA datė 11 Mars 2007 - 14:09:

Re: Re: Prehistoric Man...

Citim:
Po citoj ato qė tha puntori
[
perktheje moj n'shqip se jena n'itali e s'dina anglisht [/B]Sjam perkthyese e mire........por do ta provoj

Njerezit ne kohen parahistorike kane qene rreth 5 ft.4 te gjate, kane peshuar rreth 200 ibs (pounds) kane pasur nje koke shume te madhe (giante) dhe pothuajse skane pasur fare qafe. fytyre shume te gjere, syte ngjyre kafe dhe resistant.

Eshte marre nga nje document " Prehistoric Man"

Well..shpresoj qe do ta kuptojsh ..........

Respekte.......


Postuar nga Piktor datė 11 Mars 2007 - 14:13:

flm Ariana dhe nuk e kuptoj pse ne shum raste shkruan veē anglisht kur mund te shkruash shqip.
Sa per kuriozitet na i perkthe pak dha masat se nuk i njohim mir njesite matese ingleze. si IBs etj
gjithsesi respekte dhe flm.


Postuar nga aRiAnA datė 11 Mars 2007 - 14:20:

Keto ibs .........200 ibs i bjen perafersisht 100 kg....kurse 5 fit.4 i bjen rreth 160 cm..........

Shkruaj ne english sepse nuk flas dhe aq mire Shqip ..........por e dua shume gjuhen shqipe........


Postuar nga Piktor datė 11 Mars 2007 - 14:31:

Ariana flm dhe nji here dhe duke e ditur se nuk eflisni mir shqipen ju ngacmova te sforcoheshe njifije dhe e shoh se ja arrite. Kjo eshte nji gje pozitive natyrisht sepse po te marrim si shembull veten time ne fakt mendimet me dalin me mire ne gjuhen e nenes dialektore sesa ne ate letrare shqipe. edhe pse kam bere nja 12 vjet shkoll prap se prap e ndiej se nuk mund te shprhem mire ne gj.let.

sa per prehistorine une di nga bibla se njerzit e hershem jetoni shume gjate edhe teteqind vjet por kjo solli prishjen e njerzise sepse meshkujt fillun me pelqy gjithnji veē varzat e reja tuj i harru tjerat qe siē e beri Zotin te rebelohej dhe ua shkurtoi jeten ne njiqind vjet.


Postuar nga aRiAnA datė 11 Mars 2007 - 14:38:

Ska gje!

ca ti bejsh te rinjte duhet pelqyer te rejat kurse pleqet te vjetrat ,


Postuar nga Piktor datė 11 Mars 2007 - 14:48:

jo Ariana un nuk e percaktoj keshtu kjo sepse njeriu ne pergjithsi pelqen te rene te miren. Ky esht ligj per mendjet njerzore. pastaj kemi edhe situata si deshira per te ndryshuar gjellen apo per te shijuar gjera te reja etj.


Postuar nga aRiAnA datė 11 Mars 2007 - 14:51:Ju ju meshkujt keni fajin qe jeta e njeriut eshte shkurtuar nga 800 ne 100 vj.


Postuar nga Piktor datė 11 Mars 2007 - 14:58:

e ke gabim komplet se mos t'ju kisht ba zoti ju kaq t'bukura nuk do na kishit marr n'qaf.


Postuar nga GalACTIC datė 15 Mars 2007 - 12:31:

jetgjatesia e njeriut

o nik serizi ci ke keto more jetgjatesia e njeriut 969 vjet je ne vitin 2007 plako njeriu me i madh qe ka jetu eshte ne indi qe eshte edhe akoma ok mos genje shume bye bye kalofsh mire


Postuar nga aRiAnA datė 15 Mars 2007 - 13:20:

Po nese eshte e vertete qe njeriu ka jetuar 800 apo 967 ,din ndonje njeri ketu te na tregoje se si ne ate kohe jane caktuar mosha e adolescences, mosha e mesme apo e plakur........doja te them qe nga cila deri ne cilen moshe quheshin adolescence, mosha e mesme dhe plak........

imagjinojeni, nje TEENAGER 300 vj. .........


Postuar nga kontinenti datė 15 Mars 2007 - 17:00:

Citim:
Po citoj ato qė tha aRiAnA


imagjinojeni, nje TEENAGER 300 vj. .........


Mefalni...jasht teme eshte kjo.
Behuni pak me origjinale o njerez me keto fjale te huja keshtu........?!
TEENAGER........mmmmmm.........(!)


Postuar nga Goku datė 15 Mars 2007 - 23:23:

Citim:
Po citoj ato qė tha kontinenti

Mefalni...jasht teme eshte kjo.
Behuni pak me origjinale o njerez me keto fjale te huja keshtu........?!
TEENAGER........mmmmmm.........(!)

Kontinenti ka njerez qe nuk dine mire shqip ashtu si ti apo une, prandaj nqs Ariana qe ka thene "teenager" mbase nuk e di ne shqip edhe e tha ashtu..ti qe di mire shqip mund ta perkethesh edhe do te ishte me mire se nje e tille ( ! ) qe ke vene ti...


PS: Sa per moshen qe kam degjuar ka qene reth 969 vjet. Edhe besoj se mund te jete e vertete...por kjo ka ndodh shume kohe me pare. Ne kohen e ketij njeriu nuk kishte semundje si tani edhe te vdisnin si tani...apo strese etj...ishin te ' Paster ne shume gjera"...po ti besh nje analize te thelle edhe mund ta besosh nje gje te tille se pse kane jetuar aq shume njerezit atehere...


Postuar nga aRiAnA datė 16 Mars 2007 - 00:08:

Uh sa bukur do te ishte sikur edhe ne tani te jetojm nga nje 800 apo 900 vj.

vertet ne kohen sot jeta eshte shume e shkurter.............

ju uroj jete te Gjateeeeeeeee te gjithe juve.........

Tiger te me jetojsh nja 500 vj. ........


Postuar nga Piktor datė 16 Mars 2007 - 21:25:

anna vetem kur je i pavdekshem ka vler ajo qe thua ti sepse jo 800 por edhe 9000 vjet nuk i dalin gje njeriut.
nejse un kam nji ide te vaket per ate qe pyet mbi ndarjet ne femi adoloshenca etj. I ke parasysh kashet ose pemet ato kane jetegjatesi te ndryshme por kjo nuk i ndalon te hyjne ne prodhim ne te njejten moshe. Ma thjesht ti ke nji mace ajo polli 7 dranga(kotele) ne te njejten dit polli dhe lopa ime e pas nji viti a e merr me men se ca ndodh. E pra macet jetojn 20-30vjet e lopet ma e shumta mesa di vet 10-12 vjet gjithsej.


Postuar nga Amstel datė 09 Prill 2007 - 09:16:

njeriu atehere nuk lodhej shume fizikishte nuk pinte duhan apo pije alkolike,dhe besoj vertet qe ka jetuar aq nese eshte e vertet se cdo gje nisi nga adami me even,besoj se njerzit jetonin gjate per te shtuar boten me shume,ndryshe nuk do te kishte kuptim qe jemi kaq e kaq miliarda banor ne bote.....


Postuar nga briseide datė 11 Prill 2007 - 01:31:

Citim:
Po citoj ato qė tha NIK_SERIOZI
nese eshte e vertet se cdo gje nisi nga adami me even,besoj se njerzit jetonin gjate per te shtuar boten me shume,ndryshe nuk do te kishte kuptim qe jemi kaq e kaq miliarda banor ne bote.....


Nicku,po seriozisht e ke ti?
Njerezit linden si te paster,pa te keqe;Ne momentin qe pranuan te keqen,pranuan mekatin...mekati ka si pasoje vdekjen!
Ne lashtesi njeriu jetonte gjate,por me kalimin e kohes,ndryshimet,pasojat e dores se njeriut sollen veē negativitet,duke filluar nga natyra!Prandaj dhe mosha mesatare shkurtohet,mjafton te krahasohen shtetet boterore edhe sot...
Gjithsesi,ndoshta po dal pak nga tema,jeta merr fund me vdekjen(ndoshta ),me mire keshtu,perjetesia do te ishte e kote,dite te kaluara pa pasion...apo jo??


  Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »
Trego 62 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.