Forumi Horizont Gjithsej 178 faqe: « E parė ... « 162 163 164 165 166 167 168 169 170 [171] 172 173 174 175 176 177 178 »
Trego 178 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Politika Shqiptare (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=45)
-- Aktualitete mbi emigracionin. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=17517)


Postuar nga arturm datė 10 Shkurt 2010 - 19:48:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori

Ne parim kam frike dhe une se italianet gjenden mes deshires per te integruar emigrantet dhe deshires per te ndenjur "superior" ndaj tyre. Kete e shkruajta dje po e fshiva para se ta postoja :p



Kjo eshte e vertete, personalisht mendoj qe tendenza e "superioritetit" mbisundon mbi ate te integrimit. Kjo edhe per arsye historike. Duke qene se italianet kane qene konsideruar gjithmone si zingaret e europes, tani qe ata gjeten ca "zingar" te tjere qe "tu shtypin koken" ndjejne nje lloj "riscato morale" qe i ben te ndjehen mire mga ana shpirterore. Une nuk pretendoj te kem te drejte ne kete arsyetim, por ky eshte mendimi im.

Citim:

Nuk i jap kredi dhe besim Leges, por ne disa raste me ka gjetur dakort (duke filluar nga qellimi i skafeve shqiptare ne det). Lega eshte si Berisha, i duhet dhene kredi per ate qe ti mendon te sakte. Berishen e mbeshtes po te bente ligjin e martesave gay (qe tani e harroi), e mbeshtes po te beje ligje pa konflikte personale interesi. Edhe Berlusconi e mbeshtes per luften ndaj mafias kohet e fundit, megjithese mbetet nje aventurier alla italianēe.




Une mendoj se nuk u duhet dhene asnjehere kredi ketyre personave/partive. Arrin puntualisht nje moment ku pendohesh per kredine qe u ke dhene (sa e sa here Berisha ne momente te veshtira per vehten ka bere "qengjin" por sa ka ngritur koken ka nxjerre prape dhembet e ujkut?)

Citim:


Lega ka lindur nga shtresa pergjithesisht injorante. Shume mbeshtetes te saj jane injorante, por popullariteti ka ardhur ne rritje. Jo se eshte rritur injoranca, por sepse shume nga gjerat "heretike" qe thoshte dikur tashme nuk shikohen me frike nga popullata (federalizmi psh). Keshtu qe Lega, si Berisha, duhet pare nga rasti ne rast.


 

Nuk eshte rritur injoranca, jam dakort. Ka ndryshuar kushtet ekonomiko sociale. Mos harrojme qe ne nje krize te tille si kjo aktualja lulezojne gjithmone demagogo/populisto/ksenofobisto/racistet. Eshte shume e lehte "te mbjellesh" vrer dhe ai te mbije gjithandej. Shto ketu edhe sistemin informativ italian ashtu si eshte katandisur dhe loja u be.
Citim:

Mos harro qe Lega eshte parti dhe Berisha njeri. Do kohe te bindem qe nje njeri mund te rregulloje drejtesine shqiptare (te pakten 20 vjet funksionim te ndershem).




Parti/njeri, njeri/parti nuk mendoj se ka ndryshim. Rendesi ka ajo qe arrijne te bejne.
Citim:


 Aq me teper qe Berisha e manipuloi njehere sistemin me gjykatesit 6-mujoresh.

Po ku i dehet mbase ka nderruar mendje, hajt ti japim edhe nje shans?

Citim:
Ndryshimi tjeter eshte se Lega eshte parti ne aleance, nuk ben dot sipas kokes se nje personi. Lega ekziston si parti ēfaredo ne nje ekosistem demokratik, ku drejtesia funksionon jashte politikes (manipulite psh). Ndersa Berisha eshte vetem nje njeri-parti ne far-westin shqiptar, ku ēdo media, istitucion e gazete eshte manipuluar nga dikush 70 vjetet e fundit. Nuk mund te besh gjate paralelizmin mes nje kaloresi te ēmendur shqiptar dhe nje partie qe vepron brenda nje sistemi te konsoliduar.




Kjo eshte e drejte (po edhe ti or burre, une nuk i futa shenjen e barazimit Lega-Berishe). 

Mos harro se Lega po fuqizohet c'do dite e me shume. Dhe sidomos ajo eshte "ago della bilancia". Shume veta thone qe Bosi eshte budalla. Per mendimin tim Bosi eshte politikani me i zgjuar qe ka Italia (pavaresisht se per keq karshi nesh). Mos harrojme qe nje parti qe ne 1990 kish vetem 2 parlamentare sot, pas 20 vjetesh ka arritur te realizojne pjesen me te madhe te programit te saj politik (ne Berluskoni 1, Alleanza Nazionale kish rreth 10 %, shume me shume se Lega dhe prape nuk arriti te realizonte asnje projekt te saj si e djathte nazional/sociale, ndersa Lega ne ate legjislature, edhe pse me e dobet se AN arriti shume me teper politikisht, sidomos me federalizmin) 
Citim:

P.s. Ndonjehere legistet kane kryer veprime qe duhen denuar publikisht (pastrimi i sediljes me ilaē ku ulen zezaket), por shqyr keto gjera s'jane perseritur.


hahahahahahahaha, pa na thuaj NJEhere kur kane kryer veprime te nderuara karshi emigranteve?


  Gjithsej 178 faqe: « E parė ... « 162 163 164 165 166 167 168 169 170 [171] 172 173 174 175 176 177 178 »
Trego 178 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.