Forumi Horizont Gjithsej 262 faqe: « E parė ... « 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 » ... E fundit »
Trego 262 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Diskutime Shoqėrore (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=125)
-- Adami & Eva, Molla e ndaluar. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18487)


Postuar nga RAIMONDI datė 30 Tetor 2011 - 20:52:

Shoku Piktor !--Po ketu nuk ka gje per te ngateruar o burre i dheut

--Une po beja Analizen e vertetesise e personazheve te fakteve historike te se asaj kohe midis Bibles dhe Herodotit

-Dhe sipas Herodotit del qe Bibla Genjen ne lidhje me Popullsine greke qe mori pjese ne Kullen e Babelit

--Une nuk po bej interpetimin religjioz te Bibles -por interpetimin Historik te saj

-Tani po te duash ti edhe ate e bej une --se e njof Biblen mire shume, besoj
--- Por natyrisht nuk e bej analizen me ato kushtet qe vendos ti --se metoda e Analizes qe ta dish ti eshte perdorur perpara se te botohej Bibla,dhe Bibla nuk mund te vendose kushtet se si duhet analizuar, dhe tek e fundit cdo njeri ka stilin e tij ne kete drejtim......

-Megjithse sipas meje metoda e Analizes perdoret ne kete menyre : Qe te dalesh nga vetja dhe ti gjykosh gjerat me paanshmeri

--Sic gjykonte gjyshja ime per Enverin--Qe megjithse komunizmi i denoi vellain ne moshe 80vjecare ,gjyshja kur diskutonte per Enverin dilte nga dhimbja e saj personale
dhe diskutonte ne Parim se cfare te mirash i solli Enveri Shqiperise ne pergjithesi ,
krahasuar me gjendjen ku kish qene Shqiperia para se te vinte Enveri....

------Kete lloj gjykimi romaket e quajne gjykim me Ataraxi , sic e perdorte edhe Lasgushi, dhe me mneyre figurative romaket thoshin --Perpara se te gjykosh , duhet te besh nje banje , pastaj gjyko ....

--Por ti leme keto ,sipas meje ky problemi i popullsise greke ne Bibel tregon se Bibla qe mbahet si liber i pagabueshem , ketu ne kete rast e ka .....dhi
--Pse e ka bere kete procke Bibla une nuk e di , por ndoshta Cecilia mund te na jape ndonje insight ne kete drejtim looooooool


--Nje konsiderate e imja per Biblen eshte kjo : -__Bibla eshte krijuar nga populli cifut per te sherbyer si nje mjet propagandistik qe te ndihmonte ne mbijetesen
e popullit cifut ne mes te detit te popullsise Arabe ....--Por qe me vone me Krishtin ajo u kthye si nje boomewrang per cifutet


-Nga ana tjeter do shtoja dicka interesante per Biblen me te cilen e kam diskututar edhe me Rusin ne zyre

--Abrahami kishte grua Saren cifute dhe dashnore kishte Hagarin qe mbahet si nena e Myslymaneve

--Mirpo per shkak te Hagarit , myslymanet thone se trahsegimia e Bibles se vjeter eshte myslymane dhe e quajne Abrahamin ,Ibrahim

--Ndersa cifutet thone se Abrahami , Hagarin e kishte dashnore kur kishte grua te ligjeshme Saren ,
Pra ligjerisht sipas tyre trashegimia e Bibles eshte cifute

---Mirpo ketu lind dicka teper interesante se ligji i paanshem merr parasysh edhe dashnoren ne kete rast , pasi edhe ajo "investon" tek Abrahami njelloj si e shoqja -

---- Por Mashkulli kur ne te njejten kohe ka edhe Grua edhe dashnore ka nje problem -

- Se gruaja e ligjshme ka prone te sajen gishtin e unazes se burrit --ndersa Dashnorja ka prone te saje................ zemren e tij

DHe nqs shkojne ne gjyq ,gruaja e ndan Burrin ,dhe burri shkon me dashnoren ..........
-Keshtu eshte regulli i drejtesise se paaneshme ,pavaresisht se atehere ka qene guraja pa personalitet ...

-Pra del se edhe myslymanet kane te drejte ta quajne biblen e vjeter trashegimi te tyren.......sepse kur ti mban nje dashnore , nderkaq qe ke dhe gruan --do te thote se ti nuk ke me respekt pergruan ,por per dashnoren ......Pra Myslymanet kane me shume arsye ...morale te kerkojne trashegimin e Bibles se vjeter .

----------Megjithate per kete ceshtje mund te flasin me mire gjinia femnore e fourmit ...

Ka dhe shume gjera te tjera Bibla e vjeter ,por pertoj te flas tani --se jo per gje por jam busy

Psh Bibla e vjeter eshte shkruar ne gjuhen cifute pa zanore dhe kjo ka sjelle edhe lindjen e shume teroive dhe fantazive te ndryshme -

Ne fakt pertoj shume ,se keto punen e Kulles se Babelit do doja ta praqisja ne ndonje forum fetar ketu ne NY City -- se keta fetaret bejne forume t endryshme here pas here --sa here ju do bitha ime ..loooool

-Aty ne Bibel me kane bere pershtypje shume Hititet , dhe jepen edhe vizatime te fytyrave te tyre ,
qe megjithse ishin popullsi europiane , ata kishin pamje aziatike --------Studjuesit thone se ata qe kane hartuar Biblen ketu jane ngateruar ,por une mendoj qe ata kane paraqitur aty te verteten mbi Hititet


  Gjithsej 262 faqe: « E parė ... « 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 » ... E fundit »
Trego 262 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.