Forumi Horizont Gjithsej 350 faqe: « E parė ... « 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 » ... E fundit »
Trego 350 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Shqiperia, traditat kulturore (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=114)
-- Albanian Rrace Puro? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18612)


Postuar nga Piktor datė 31 Maj 2012 - 17:56:

Citim:
Po citoj ato qė tha SHKODRA4001


Faktikisht zotni ,une kam pas fat me studiu literature franceze ne qytetin ketu ku une jetoj qe 15 vjet,LIEGE belgique.Dhe po te arrish te kerkosh verteten shqipetareve te siguroj se ne nuk dalim etnik ku ne jemi sot e ske pse ti konsiderosh francezet pastaj si anarshiste serbe te cilet gjithmon na kan mohu te verteten.a e din ti se kosova eshte vend autentik dhe shqiperia me njerezit qe ka brenda nuk i ka me shume se 600vjet egsistenc shkurresh dhe egersirash si njerez


Kjo eshte mese e vertete. Te pakten kemi nje te dhene per luften e fushe-Kosoves ku serbet dhe shqiptaret luftuan bashkarisht kundra turqve, pastaj ka goje te liga qe thone se serbi u be aleat i turkut.
Lidhur me termin Shqiperi kemi folur dhe here te tjera e kemi thene se njerzit i thoshin vetes shqiptar si ata te Kosoves, albanise, dalmacise, maqedonise dhe epirit. Te gjitha keto treva ishin te mbushura me shqiptare. Mirpo keto principata te Arberit e kishin me kollaj fjala vjen te mereshin vesh me serbet, hungarezet bullgaret sesa nder vete. I vetmi qe arriti ti bashkonte ishte Skenderbeu. Pas vdekjes se Gjergjit mbretit te Albanies dhe Epirit u perēane serish.
Citim:
Po citoj ato qė tha SHKODRA4001

;a din ti se i gjithe ballkani pretendimet e tyre ndaj nesh jane te drejta, ku ato ne i gjykojm s ejan te ardhun ne shek e 6-7, ku ne skemi egzistu ne ballkan.po te hartohet e zhvillohet lirshem historia ne bankat e shkollave sot ne shqiperi,ne do arrijm te kritikojm gjithmon vetveten sepse trojet e pareve tan ne i kemi kudo ne cdo skaj te azis se vogel(turqi me kufizim kurdistanin kurdet ne turqi).azerbajxhani i sotem dhe armenia e vjeter.

Pra ti pretendon qe shqiptaret paskan ardhur ne ballkan mbas sllaveve. Kur?
Mbas sllaveve erdhen turqit. Bizanti ra prej turqve.

Citim:
Po citoj ato qė tha SHKODRA4001

ku arment jane ilir a e pranon ti kete? kurre ....une po jam 100%i bindur.e e din ti se nje pjese e mire e dalmacise kroacia e sotme konsiderohen akoma jacam(jam) illyr, gje qe ne i krijojm vetes inadin e thelele e t pa kuptimt. nuk eshte interneti qe me ka hap syte zotni por vitet e jete stime me nje edukim qytetar e me nji prejardhje teper te fort shkodrane e malazeze (nga ishulli me i vjeter i dalmacis sveti stefan)s bashku se kam dy kombesi at shqiptar e malazez e ket tjetren ne azil belg.sdi cilen passaport me qit n dogan......e copetimi i tokave gjoja trualli shqiptar ska qen ashtu si ne kerkojm e pretendojm por nga nenshkodra deri ne kostur e janin jane njerez jo autokton ilir.ILIRIA MBARON NE SHKODER ZOTERI e jo ne vlore e sarande apo tirane e durres.shikjojeni naturen dhe fizionomin mes nje shkodrani dhe malazezi si ngjasojn ,dhe nje beratasi apo vlonjati me nje kurd....merrni nje gjirokastrit e delvinjot me nje athinian apo kretois...merni nje dardan tropoje me nje pejan e gjakovar ku ato jan vertet DARDANI e jo shqiptar.kur ka egssitu dardania shqiperia skisht shenja ne ballkan..e merr nje matjan,mirditor,tiranas e me posht ato i gjen ne QANAKALE ne qytetin yskudar te turqise ku atje kane dhe kusherinj te pareeee!merr elabasanin orthodox,korcen e BITOLEN ne anen tjeter deri ne selanikun e maqedonis dikurshme ateher do bindesh se ishte MACEDONIAe cila i ofroj kulturen dhe bindjen fetare post bizantine.ky ishte qellimi i kesaj teme ku kujtova vertet se do arrihet bindeshem nje dialog frytdhenes pa eksese dhe ironi


Armenet jane i vetmi popull qe mbijetoi pas duhise turke. Qe mund te kete ndonje lidhje mundet por di se Ilirine me Armenine i ndante maqedonia dhe greqia e vjeter.
Iliria ishte i tere bregdeti adriatik. Lidhur me ngjashmerite e malazezve dhe shkodraneve, Shkodra nuk ka qene asnjehere malazese per me shume duhet te studiosh termin Albania Veneta dhe natyrisht Republiken e Venezias.
Citim:
Po citoj ato qė tha SHKODRA4001

...e ketu ju jeni ato q eqani prap duke fajsu enver hoxhen ku sot spo te detyron askush te hapesh librat mitomane te kohes se bunkereve,por ke bibliotek ashekullor ene evrope ku ato libra nuk kopjohen ne internet por interneti i kopjon ato .

Bujrum sill libra shekullor e flasim. Te garantoj se kam dhe une shume libra shekullore ne versionin online.
Po te duash ta vazhdojme kete debat te ftoj ti sjellesh ato libra e ti analizojme.

Shkodra po ti heqesh Cerna Gores serbet, ciganet, shqiptaret, sanxhakasit do ti numerosh me gishta malazezt.
Pastaj mund te flasim edhe per emrin, pse quhet Mali i Zi. Edhe Podgorica me duket se quhej Titograd per ca kohe.


  Gjithsej 350 faqe: « E parė ... « 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 » ... E fundit »
Trego 350 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.