Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 » ... E fundit »
Trego 34 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- Pse adhurohen njerez ? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=3474)


Postuar nga ridii datė 18 Maj 2007 - 11:09:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Po mire tani, kur ne Ungjill e ka thene Krishti vete qe eshte Zoti, cfare duhet te besoj une si katolik qe jam? Apo duhet te besoj qe Kurani eshte libri i pagabueshem dhe ungjilli jo? Besimi tek Krishti eshte inkurajuar nga Krishti vete dhe per kete edhe u kryqezua. Une nuk kam nevoje per te mbeshtetur besimin tim tek mrekullira, sepse ajo eshte bestytni dhe jo besim. Sado kontroversi te lindin nga krishterimi (shume polemika kane lindur edhe per faktin qe ne vendet e krishtera ka nje tolerance dhe nje liri shprehjeje qe mungon ne pjese te tjera te botes) prape se prape njerezit besojne tek Krishti si shpetimtar dhe si Bir i Zotit nga zemra e tyre (ka dhe nga ata qe ju behet lavazh truri, por ata e e bjene nuk mund te quhen kurrsesi te krishtere megjithese ashtu hiqen sa per sy e faqe). Qe Krishti eshte gjysem njeri e gjysem perendi po e thua ti nuk e kam thene une dhe asnje tjeter. Edhe lidhjen me mitologjine greke ti po e ben. Ne qofte se ti nuk do te besosh je i lire te mos besosh sepse i perket nje feje tjeter, por smund te me thuash mua dhe shume te tjerve te mos besojme sepse ashtu thote Islami. Apo i ke vene qellim vetes te islamizosh miliarda njerez duke filluar modestisht nga ky forum?


sa qesha mor hahaha lool sidomos me por smund te me thuash mua dhe shume te tjerve te mos besojme sepse ashtu thote Islami. Apo i ke vene qellim vetes te islamizosh miliarda njerez duke filluar modestisht nga ky forum?
Ej e para kjo eshte nje pyetje pa pik kuptimi sepse perderisa jemi ne nje tem fetare ateher sdo flasim per balet. Dhe e dyta ok ja nqs ti kenaqesh ateher po te japim nje pergjigje te pelqyer per ty po te themi : Po ..mendon se do ndryshoi gje ?!
Keshtu pra nuk po thot njeri qe beso keto gjera se keshtu thot Kurani ,por po te themi qe para se te besosh ne nje fe shiko nqs aty ka gjera qe bien ndesh me llogjiken tende e nqs jo ateher s eshte feja e duhur,pra beso ne ate fe qe eshte e duhura e jo ne ate qe te kan then beso ..E thjesht cdo liber fetar ka gjera qe bejn fjal per materie ose per gjera qe njeriu mund ti kuptoi shikoj etj dhe per gjera qe nuk mund ta kesh par e prekur {ferri ,parajsa etj}.Duke qen se te e dyta nuk mund te gjykosh dot ateher fillo te e para e nqs gjen gabime ne ate liber 'te ZOTIT' ateher ai nuk eshte liber i ZOTIT .. keshtu pra e gjen edhe se kush eshte i sakt KURANI BIBLA APO UNGJILLI {flas per ne kohet e sotme sepse dikur nuk eshte ven dor mbi keta libra e ka qen fjala e zotit aty}.Sa per krishtin si shpetimtar e Zot qe besokan njerzit po te them se nuk ka si te besoi njeri ne dicka kur ai nuk e di cfar eshte ajo... shumica e ketyre te krishtereve qe thua ti besoi se kan akoma te paqarta themelet e fes tuaj.


  Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 » ... E fundit »
Trego 34 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.