Forumi Horizont Gjithsej 59 faqe: « E parė ... « 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 » ... E fundit »
Trego 59 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- Pse ka kater Ungjij??? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=4291)


Postuar nga Piktor datė 23 Dhjetor 2010 - 17:02:

Shelgu nuk e prisja nga ti te beje avokatin, faleminderit.
Lost, as te sulmova e as nuk jam treguar aspak skuth. Mendova se po benim nje debat publik dhe jo sulme.
Ne qofte se behej fjale per sulme, mendoj se ishe ti qe quan te tjeret derdimene dhe papagalle.
Kjo per te sqaruar pozicionet se nuk kam ndermend te merrem me replika spekulative.
Si Bibla dhe Kurani, qe mbahen prej besimtareve te tyre si libra te shejte dhe te frymezuar nga Zoti, jane nje udherrefyes i mire per te pasur nje jete te qete, pa strese dhe biles edhe pa ilace.
Mirpo eshte fakt se njerzimi vuan nga interpretimi.
Kjo sjell edhe ndarje edhe sekte e shoqata te ndryshme fetare.
Po ti permbahemi ketyre librave te shejte e gjithe shoqeria do ishte nje bote tjeter, mirpo as une e as ti nuk mund ta bejme kete gje sepse shoqeria qe jetojme, eshte e ndertuar mbi koncepte te gabuara, qe ne themel ka tradhtine dhe pabesine, shto gjerave te tjera te "ndyra" nje here e nje kohe dhe sot te pranueshme per shoqerine ( kujtoj-qe nuk po flas per Zotin, por per ate qe eshte shkruar ne libra), ku eshte e pamundur te mos behesh pis apo te jesh i paperlyer, mbetet vetem nje shprese apo frike qe mund ta mbaje ne frena kete shoqeri, qe ka nevoje per ato dhe ai eshte nje besim i paster ne Zot, pa i hyre diskutimit qe egziston apo jo, ka apo nuk ka jete te perjetshme apo mbas vdekjes.

Me fjalen "te ndyra" perfshihen shume persivitete te shoqerise, paradokset, egoizmi, lakmia, luftrat etj. Ne kete kontekst nuk mund te rri pa folur dy fjale per paradokset dhe udhekryqet qe e gjene, shoqerojne jo vetem individin por te gjithe shoqerine qe perfshin edhe te tjerat.
Paradoks eshte se nuk mund te besoj ne diēka qe nuk e di as qe egziston. Zhvillimi i shoqerise eshte nje tjeter paradoks qe ēon ne familje me me pak femije. Diferenca mes te pasurve dhe te varferve eshte nje tjeter paradoks.
Ndoshta u hapa e dola jashta temes por me duket absurde (paradoks) pyetja pse ka kater Ungjij, a thua se keta nuk mjaftojne.
Njeriu eshte i lire te besoje apo jo, por kjo liri nuk ka pse e ben ate ti kundervihet te tjerve.
Shpresoj qe te mos me keqkuptosh se nuk te jam kundervene ne asnje moment duke pasur parasysh se po bejme nje debat konstruktiv perplasje idesh dhe aspak thirrje ne besim apo konvertim.


  Gjithsej 59 faqe: « E parė ... « 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 » ... E fundit »
Trego 59 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.