Forumi Horizont Gjithsej 5 faqe: [1] 2 3 4 5 »
Trego 226 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Shqiperia, traditat kulturore (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=114)
-- Pse nje pjese e shqiptareve ne perendim nuk u meson femijeve shqip? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=5491)


Postuar nga Alban Kraja datė 29 Qershor 2004 - 17:05:

Pse nje pjese e shqiptareve ne perendim nuk u meson femijeve shqip?

Pse, jo radhe, nuk u mesohet shqip femijeve qe lindin ne perendim?
Inferioritet, injoranze, nihilizem apo neglizhim nga ana e prinderve?
Mirepres mendimin tuaj.


Postuar nga ^blu^ datė 29 Qershor 2004 - 22:24:

Re: Pse nje pjese e shqiptareve ne perendim nuk u meson femijeve shqip?

Citim:
Po citoj ato qė tha Alban Kraja
Inferioritet, injoranze, nihilizem apo neglizhim nga ana e prinderve?
Mirepres mendimin tuaj.



Nje fjale e urte popullore thote"Sipas vendit dhe kuvendi"mos me keqkuptoni.
Nuk duhet vene faje prinderve,se nuk ka familje qe ndodhet ne emigrim mos te flasi ne shtepi shqip.
Por eshte nje gje qe pas nje kohe femija vete ne kopshte,dhe ne shkolle. dhe jo se nuk di te flasi shqip por e ka me te lehte te shprehet ne gjuhen qe praktikon cdo dite.
jemi ne qe kemi lindur ne shqiperi dhe flasim gjysem shqip e gjysem italisht(flase per veten)
Nuk dua te zgjatem shume ky eshte mendimi im.


Postuar nga Lela_Dr datė 01 Korrik 2004 - 12:17:

Gjuha Shqipe

O blu, asnjeri nuk po thote qe ne shqiptaret nuk flasim shqip ne shtepi, por Albani me siper ka shkruajtur qe shume familje shqiptare qe rrin jashte shtetit nuk i flasin femijeve te tyre ne gjuhen shqipe por ne gjuhen ku jetojne tani, dhe kjo gje po ndodh sa me shpesh......
Femijet shqiptare duhet ta din shqipen dhe jo te flasin gjuhe te tjera sepse mami dhe babi ne shtepi nuk i kane folur shqip......................
Per ty eshte e drejte kjo gje??????
Mirepres pergjigje


Postuar nga ^blu^ datė 01 Korrik 2004 - 23:19:

Re: Gjuha Shqipe

Citim:
Po citoj ato qė tha Lela_dr
O blu, asnjeri nuk po thote qe ne shqiptaret nuk flasim shqip ne shtepi, por Albani me siper ka shkruajtur qe shume familje shqiptare qe rrin jashte shtetit nuk i flasin femijeve te tyre ne gjuhen shqipe por ne gjuhen ku jetojne tani, dhe kjo gje po ndodh sa me shpesh......
Femijet shqiptare duhet ta din shqipen dhe jo te flasin gjuhe te tjera sepse mami dhe babi ne shtepi nuk i kane folur shqip......................
Per ty eshte e drejte kjo gje??????
Mirepres pergjigje



nuk dua te zgjatem.
eshte e lehte te gjykoshe te tjeret.kur te behesh prinde do ta provosh.dhe po te jete e hapim prape kete teme bashke.


Postuar nga Lela_Dr datė 02 Korrik 2004 - 13:28:

Gjuha shqipe

Me nje fjale ato qe nuk jane prind nuk din se c'fare eshte jeta, gjuha dhe traditat e jetes ku jemi rritur??????
Mos flit kot.......
Sot jane prinderit qe e mohojne gjuhen e tyre dhe keshtu nuk ja flasin as femijeve.....
ta flisnin edhe mire gjuhen, mund te them qe kane te drejte, por gjuhhen e flasin gjysma gjysma, dhe femija e meson keq qe i vogel, pra duhet te jete prindi te imponoji gjuhen ke femija vet......
Ciao


Postuar nga erzeni_be datė 06 Korrik 2004 - 20:29:

Pse nuk u mesojne shqip femijeve!!!

Tu mesosh femijeve gjuhen amtare, une mendoj se eshte detyre, por a eshte mekat te mos ua mesosh nese kushtet s'ta lejojne... eshte nje diēka tjeter.
Une jetoj ne perendim ,qe 7 vjet, dhe doja te thoja se gabojne ata qe mendojne se ketu ne perendim ē'do gje na shkon si ne vaj.

Arsyet qe prinderit nuk ua mesojne femijeve shqipen, jane sa te shumta aq dhe te ndryshme.
Une personalisht do te radhitja, pamundshmerine dhe motivet.
Pamundshmerine sepse nuk ka shkolla apo kurse per gjuhen shqipe dhe motivet sepse ē'mundet ai (femiu) te arrije ne jete me shqipen nese ka ndermend te ndertoje jeten e tij ne France apo Hollande?i!!


Postuar nga durrsake_topolake datė 07 Korrik 2004 - 13:48:

o erzen varet nga prinderit, kush don me i mesuar femijeve gjuhen tone ia meson. ka te tjere qe sduan as duan qe ti flasesh shqip femijeve........per mua eshte injorance dhe asgje me teper. tani duhet te mesojne gjysherit gjuhe te huaja per te folur me nipce e mbesa( dhe s'eshte vetenm ktu problemi...........)


une per vete rri ne itali, dhe pas shoqates shqiptare qe kemi hapur ketu , kte vit morem iniciativen me kryesore dhe thelbesore per mendimin tim per ti mesuar femijeve shqiptare gjuhen shqipe.iniciativa doli me sukses dhe gjithashtu patem nje perkrahje nga sindaku i vendit ku rrime.

kshuqe per mendimit tim varet thjesht nga deshira e prinderve, nese duan apo jo, qe femijet e tyre te flasin e te mesojne shqipen.


Postuar nga Lela_Dr datė 08 Korrik 2004 - 14:08:

O erzeni

Kushtet u njerezve mund te jene te shumta.....
por te mohosh gjuhen tende eshte mekati me i madh qe mund te besh ne jete......
Pse ti kujton se ne ketu ne itali na hecen jeta vaj, jo aspak!!!!!!!!!!
Perkundrazi italianet nuk duan te na shikojne me sy, dhe te them te drejten nuk me rref fare se si e mendon italia apo europa ne pergjithesi per ne shqiptaret qe ndodhemi ane e mbane botes,
Thote mire durrsake_topolake, qe sot duhet te mesojne gjysherit gjuhe te huaja per te folur me nipcet. Kjo eshte me verte nje injorance...... Ju kujtoni se nje dite femijet e juaj nuk do te jene kurjoze te din origjinat dhe tradita e veta, apo do te jetojne normal si francez apo si hollandez......
Jo jo kjo nuk ka per te ndollur asnjehere sepse Mbiemrin e ka shqiptar dhe do te ken gjithmone gjak shqiptar..... Por do ta kuptoni kete gje shume vone kur te beheni pleq, dhe mos te keni fuqi me hapur as gojen jo me te flisni shqip.......
Ketu ne itali na kane shkelur me kembe italianet por kurre nuk e kemi ulur koken dhe te bejme si italianet, perkundrazi mbajme akoma traditat dhe gjuhen tone te bukur.....
Si i thojne asaj fjale
S'KA SI VENDI JOT!
Per mua e keni shume gabim, por femijet jane tuajet e rritini si ti doni.


Postuar nga volter datė 11 Korrik 2004 - 01:09:

Re: Pse nje pjese e shqiptareve ne perendim nuk u meson femijeve shqip?

Citim:
Po citoj ato qė tha Alban Kraja
Pse, jo radhe, nuk u mesohet shqip femijeve qe lindin ne perendim?
Inferioritet, injoranze, nihilizem apo neglizhim nga ana e prinderve?
Mirepres mendimin tuaj.



Mire pra. E kemi parasysh rrethin emigrues... Eshte e ndershme qe te mesohet gjuha shqipe, femijeve tane, ngase ajo eshte vecori e denje per respekt... ,madje dhe ta praktikojme sa me shume ate... Pastaj gjuha do te reflektoje nje imazh te bukur, mbi femijet tane, dhe do t'i ruaje thesaret e kultures, deri ne fund... Gjuha per femijet tane do te jete si nje bariere qe do t'i mbroje edhe ne momentet me te veshtira...

Gjuha eshte e ndershme te mbjellet tek femijet tane...
Kaq kisha

Pershendetje


Postuar nga Lela_Dr datė 12 Korrik 2004 - 14:27:

plloshtani

Bravo Plloshtani, me pelqen shume idea jote, po hajde thuaja disave ketu ne forum, qe gjuha shqipe eshte gabim per femijet.....
Gjuha eshte pjese e kultures tone dhe duhet ruajtur dhe praktikuar vazhdimisht.....
ciao


Postuar nga 100%Tironce datė 08 Gusht 2004 - 01:41:

Smile

MEndoj qe ketyo njerez
qe nuk i mesojne gjuhen shqipe femijeve te tyre bejne
nje mekat nga Zoti,si eshte poezia"Gjuha Shqipe".
Mendoj qe gjuha eshte kulture c'fare do gjuhe te jete ajo
,sidomos gjuha e vendit te vet,qe te ben krenar qe te jesh shqiptar.


Ju du shume
nga Ela


Postuar nga Lacjani_07 datė 11 Gusht 2004 - 20:17:

Kjoft Mallkue ai bir shqyptari
Qe ket gjuhe te perendis
Trashegim qe ja la i par
Trashegim sja len ai fmijs!


Postuar nga 100%Tironce datė 11 Gusht 2004 - 22:46:

hiiiiiiiiiiiii!

[QUOTE]Po citoj ato qė tha Lacjani_07
Kjoft Mallkue ai bir shqyptari
Qe ket gjuhe te perendis
Trashegim qe ja la i par
Trashegim sja len ai fmijs!
[/QUOTE

This is what I was talking about.


Postuar nga Aurelian datė 16 Gusht 2004 - 21:19:

Pra mallkue njai bir Shqyptari
Qi kete gjuh te perendise
Trashigim, qe na e la i Pari,
Trashigim s'i a len ai fmis,
Edhe atij ju thafte, po, goja,
Qi e perbuze kete gjuhe hyjnore,
Qi n'gjuhe t'huej, kur s'asht nevoja,
Flet e t'veten len mbas dore.

Gjergj Fishta


Nuk dua te shtoj me shume, se cfar do qe te them do ja prish bukurine ketyre vargjeve te te madhit tone Fishta


Postuar nga Niqua datė 27 Shtator 2004 - 10:49:

Une skam femi por Qenit shqip i flas ta kupton shqipen si me u pa rrite ne shkoder,,,,,,,,,, Une tham me marr naj Amerikan do ja msoj shqipen e jo femive te mi,,,,,,, shqip o ska


Postuar nga Ajrori datė 27 Shtator 2004 - 15:25:

Re

Dreqe jam i bindur qe amerikanit qe do marresh per burre ke per t'ja mesu shqipen.


Postuar nga Niqua datė 28 Shtator 2004 - 03:39:

Re: Re

[QUOTE]Po citoj ato qė tha Ajrori
Dreqe jam i bindur qe amerikanit qe do marresh per burre ke per t'ja mesu shqipen. [/QUOTE



hahahahahahah Ajrori i njifke mire shkodranet eeeeeeee hata jena,,,,,,
shkodrance o hic


Postuar nga Eneid datė 12 Tetor 2004 - 12:35:

Digjo, persa kohe shqiptaret qe ndodhen jashte vendit nuk do gjejne nje perkrahje qofte edhe indirekte nga qeveria shqiptare (organizime kulturore, mbeshtetje financiare per lobingje shqiptare jashte vendit etj etj) aq me shume keta shqiptare do te humbasin lidhjen dhe afrimitetin me vendin ame.
Dhe pasojat jane sic i shohim edhe ne qe femijet shqiptare rriten pa ditur shqip. Ky eshte nje skandal. eshte e vertete qe ne vete duhet te ndjehemi te ndergjegjshem per te ruajtur zakonet dhe mbi te gjitha gjuhen tone te bukur, por ama kjo njenje atdhedashurie duhet te mbeshtetet dhe te reflektohet diku, gje qe nuk ndodh me ata derra politikanesh qe na kane qeverisur prej mese 14 vjetesh


Postuar nga ESHI datė 13 Tetor 2004 - 00:09:

Citim:
Po citoj ato qė tha dreqja shkodrane
Une skam femi por Qenit shqip i flas ta kupton shqipen si me u pa rrite ne shkoder,,,,,,,,,, Une tham me marr naj Amerikan do ja msoj shqipen e jo femive te mi,,,,,,, shqip o ska


Sigurisht Dreqe qe Americanit do i mesosh shqipen. Pse c'deshe ti ,ti mesosh English?? j/k.lool


Postuar nga Lunax datė 14 Tetor 2004 - 12:21:

Question

Gjeja me e cuditshme eshte se Dikush do te kete faje: Dicka nuk shkon dhe dikush per forca ka faj!!!
Po pse???
I bej urimet (e ma fal qe si mbaj mend emrin ) asaj vajzes qe fliste per kurset shqip per femij ne vendin ku rrinte.
Fakti qe jeni apo jo prinder nuk ka te beje por fakti nese vihemi ne pozitat e personit me ke flasim po!!!
A keni menduar ndonjehere qe femija nuk don ta mesoj gjuhen?
apo a keni menduar qe nje Italian duke ditur se je shqipare te largohet e dhe femijs se tij i thote qe mos te luaj me tendin???
Do te jene rrazista, injorat, o ku ta di une por eshte femija jot ai qe vuan duke u ndjere i vene me nje ane nga shoket e klases.
Sigurisht ata (ital) do ta kuptojne qe jo te gjithe jane te keqij por i duhet kohe e ne keto raste kush vuan, femijt.
Do ta kem edhe gabim por keshtu e mendoj


Postuar nga Eneid datė 14 Tetor 2004 - 15:14:

A keni menduar ndonjehere qe femija nuk don ta mesoj gjuhen?

Digjo Lunax,

Femija persa kohe quhet FEMIJE do te thote qe ende nuk ka zhvilluar ndergjegjen e cila i jep mundesi per te dalluar apo analizuar nese do apo nuk do te mesoje gjuhen shqipe. Femija flet gjuhen ne te cilen i flasin, dhe ky eshte fakt i pakundershtueshem. Nese ne do te na kishin folur greqisht, anglisht, arabisht kur te rriteshim do te kishim mundesi ti flisnim keto gjuhe.

Pastaj familjaret qe jetojne jashte Shqiperise e kane aq mundesi sa ti mesojne femijes edhe shqipen edhe gjuhen e vendit ku jetojne. Kur femija rritet e ka ne dore ai/ajo se c'gjuhe do preferoje te flase.

Saper faktin qe nese femija do fliste shqip do te largonte italianet kjo nuk eshte ndonje gje e re. Apatia e italianeve per shqiptaret, ashtu sikurse ndodh edhe me greket etj etj, vjen sa nga injoranca, sa nga ndjenjat ksenofobe (vecanerisht tek greket vihet re kjo) e sa nga aktet e turpshme qe qindra shqiptare kane kryer neper rruget e Italise, Greqise etj. Sidoqoft, koha eshte ilaci me i mire dhe si italianet, greket etj, nuk duhet te harrojne qe vetem 10-15 me pare (per te mos shkuar me tej) kane qene ne pozitat tona.

Per mendimin tim, nuk ka asgje arsye qe te justifikoje ata persona qe femijeve te tyre nuk u flasin shqip, pervecse atyre qe nuk e ndjejne veten shqiptare apo mendojne se po te flasin nje gjuhe te huaj, apo te jetojne ne nje vend te huaj, apo te pranojne te ndryshojne emrat etj etj do ndryshojne perberjen gjenetike qe eshte 100% SHQIPTARE!

Respekte


Postuar nga Lunax datė 14 Tetor 2004 - 15:41:

Re: A keni menduar ndonjehere qe femija nuk don ta mesoj gjuhen?

Citim:
Po citoj ato qė tha Eneid
Digjo Lunax,

Femija persa kohe quhet FEMIJE do te thote qe ende nuk ka zhvilluar ndergjegjen e cila i jep mundesi per te dalluar apo analizuar nese do apo nuk do te mesoje gjuhen shqipe. Femija flet gjuhen ne te cilen i flasin, dhe ky eshte fakt i pakundershtueshem. Nese ne do te na kishin folur greqisht, anglisht, arabisht kur te rriteshim do te kishim mundesi ti flisnim keto gjuhe.

Pastaj familjaret qe jetojne jashte Shqiperise e kane aq mundesi sa ti mesojne femijes edhe shqipen edhe gjuhen e vendit ku jetojne. Kur femija rritet e ka ne dore ai/ajo se c'gjuhe do preferoje te flase.

Saper faktin qe nese femija do fliste shqip do te largonte italianet kjo nuk eshte ndonje gje e re. Apatia e italianeve per shqiptaret, ashtu sikurse ndodh edhe me greket etj etj, vjen sa nga injoranca, sa nga ndjenjat ksenofobe (vecanerisht tek greket vihet re kjo) e sa nga aktet e turpshme qe qindra shqiptare kane kryer neper rruget e Italise, Greqise etj. Sidoqoft, koha eshte ilaci me i mire dhe si italianet, greket etj, nuk duhet te harrojne qe vetem 10-15 me pare (per te mos shkuar me tej) kane qene ne pozitat tona.

Per mendimin tim, nuk ka asgje arsye qe te justifikoje ata persona qe femijeve te tyre nuk u flasin shqip, pervecse atyre qe nuk e ndjejne veten shqiptare apo mendojne se po te flasin nje gjuhe te huaj, apo te jetojne ne nje vend te huaj, apo te pranojne te ndryshojne emrat etj etj do ndryshojne perberjen gjenetike qe eshte 100% SHQIPTARE!

Respekte




Persa i perket pjeses se pare un nuk jam dakord.
Nipit tim i eshte folur si shqip edhe italisht.Pse?
Sepse ka pasur probleme ne kopesht, keshtu qe ne fillim i flitej Italisht
por tani edhe se ti i flet Shqip ai ta kthen ne Italisht.
Te gjithe i flasin shqip por ai nuk don.
Ta rraf apo cfare?


Postuar nga Lunax datė 14 Tetor 2004 - 15:48:

Ah Eneid me duket se "digjo" shkruhet "degjo" keshtu kerkojme te mos ankohena me te tjeret kur ne per vete nuk dim te flasim ose te shkruajme shqip.
Ciao


Postuar nga Eneid datė 14 Tetor 2004 - 15:49:

Lunax

Fakti qe nipi yt pati probleme ne kopesht nuk do te thote qe ai "NUK DO" te mesoje shqip. Pastaj aftesia e trurit per te asimiluar informacion te ri vazhdon me nje shpejtesi te madhe deri sa personi eshte 70 vjec. Per mendimin tim ju duhet te vazhdoni ti flisni shqip qe ai te thyeje veshin, dhe kur te jete ne moshe per te kuptuar ai do te dije te zgjedhe vete nese do apo jo te flase shqip.


Postuar nga Eneid datė 14 Tetor 2004 - 15:51:

Citim:
Po citoj ato qė tha Lunax
Ah Eneid me duket se "digjo" shkruhet "degjo" keshtu kerkojme te mos ankohena me te tjeret kur ne per vete nuk dim te flasim ose te shkruajme shqip.
Ciao



Faleminderi qe ma vure ne dukje por edhe folja "RRAF" qe e perdore ne nje mesazh me siper ne gjuhen letrare shkruhet "RRAH" dhe gjithashtu duhet ta dish tashme qe fjala "UN" shkruhet "UNE" (edhe pse E eshte e heshtur). Me mire te mos i hyjme ketyre bisedave pa vlere, por te perqendrohemi tek tema ne fjale.

Respekte


Postuar nga Lunax datė 14 Tetor 2004 - 15:54:

Re: Lunax

Citim:
Po citoj ato qė tha Eneid
Fakti qe nipi yt pati probleme ne kopesht nuk do te thote qe ai "NUK DO" te mesoje shqip. Pastaj aftesia e trupit per te asimiluar informacion te ri vazhdon me nje shpejtesi te madhe deri sa personi eshte 70 vjec. Per mendimin tim ju duhet te vazhdoni ti flisni shqip qe ai te thyeje veshin, dhe kur te jete ne moshe per te kuptuar ai do te dije te zgjedhe vete nese do apo jo te flase shqip.


Per kete une jam dakort me ty por mos te harrojme qe kushdo qe ka ikur ne nje vend te huaj dicka nga gjuha nene ka harruar e mos me thuaj qe ti ne amsterdam kur flet nuk fut ndonje fjale datch(?) sepse ne shqip nuk te vjen.


Postuar nga Lunax datė 14 Tetor 2004 - 15:56:

Citim:
Po citoj ato qė tha Eneid


Faleminderi qe ma vure ne dukje por edhe folja "RRAF" qe e perdore ne nje mesazh me siper ne gjuhen letrare shkruhet "RRAH" dhe gjithashtu duhet ta dish tashme qe fjala "UN" shkruhet "UNE" (edhe pse E eshte e heshtur). Me mire te mos i hyjme ketyre bisedave pa vlere, por te perqendrohemi tek tema ne fjale.

Respekte



Ok ok e lejme sic e don ti por me duket se une jam nga ana e kunder


Postuar nga Eneid datė 14 Tetor 2004 - 16:01:

Re: Re: Lunax

Citim:
Po citoj ato qė tha Lunax


Per kete une jam dakort me ty por mos te harrojme qe kushdo qe ka ikur ne nje vend te huaj dicka nga gjuha nene ka harruar e mos me thuaj qe ti ne amsterdam kur flet nuk fut ndonje fjale datch(?) sepse ne shqip nuk te vjen.



Lunax, te harrosh te flasesh shqip dhe te mos duash te flasesh shqip jane dy gjera krejt te ndryshme. Kushdo qe jeton jashte shtetit mund te hase veshtiresi ne te folur, pasi gjuhet e huaja mundohen te te imponojne fjale ne fjalorin tend qe nuk i perkthen menjehere ne shqip. Por po te mundohesh te hapesh fjalorin shqip-shqip (prodhimin e viteve '70 me duket) ke per te pare qe ne fjalorin shqip e kemi shume te kompletuar. Vecse kurre nuk kemi marre mundimin ti perdorim ato fjale.

Saper informacionin tend, une jam nga ata fanatike qe mundohet ti permbahet cdo fjale qe eshte shqip apo qe eshte pronuar nga opinioni i gjere shqiptar si fjale e shqiptarizuar, dhe nuk perdor fjale te huaja si DUTCH apo ANGLISHT.


Postuar nga Lunax datė 15 Tetor 2004 - 09:26:

Re: Re: Re: Lunax

Citim:
Po citoj ato qė tha Eneid


Lunax, te harrosh te flasesh shqip dhe te mos duash te flasesh shqip jane dy gjera krejt te ndryshme. Kushdo qe jeton jashte shtetit mund te hase veshtiresi ne te folur, pasi gjuhet e huaja mundohen te te imponojne fjale ne fjalorin tend qe nuk i perkthen menjehere ne shqip. Por po te mundohesh te hapesh fjalorin shqip-shqip (prodhimin e viteve '70 me duket) ke per te pare qe ne fjalorin shqip e kemi shume te kompletuar. Vecse kurre nuk kemi marre mundimin ti perdorim ato fjale.

Saper informacionin tend, une jam nga ata fanatike qe mundohet ti permbahet cdo fjale qe eshte shqip apo qe eshte pronuar nga opinioni i gjere shqiptar si fjale e shqiptarizuar, dhe nuk perdor fjale te huaja si DUTCH apo ANGLISHT.



E the vete je fanatik.....
Ok une nuk e kam fjalorin shqip-shqip sidomos ate te viteve 70!
Atehere????
Une jam krenare qe kam nje atdhetar si puna jote qe kerkon e "mundohet ti permbahet cdo fjale qe eshte shqip apo qe eshte pronuar nga opinioni i gjere shqiptar si fjale e shqiptarizuar, dhe nuk perdor fjale te huaja si DUTCH apo ANGLISHT. "
Ok shume mire sepse keshtu ndihmon edhe mua te mesoj fjale te reja!!!
FLM


Postuar nga Eneid datė 15 Tetor 2004 - 11:21:

per Lunax

Idea e kesaj teme qe ne po diskutojme dhe qe po degjeneron pak me duket ishte rreth mesimit te gjuhes shqipe femijeve shqiptare qe lindin jashte atdheut. Nese ti ose dikush tjeter ka harruar disa fjale shqip kjo nuk do te thote qe nuk mund te mesosh te tjeter te flasin kete gjuhe te vecante.

Gjithsesi, secili ka mendimin e tij dhe une kete e respektoj


Postuar nga Lunax datė 15 Tetor 2004 - 11:26:

Re: per Lunax

Citim:
Po citoj ato qė tha Eneid
Idea e kesaj teme qe ne po diskutojme dhe qe po degjeneron pak me duket ishte rreth mesimit te gjuhes shqipe femijeve shqiptare qe lindin jashte atdheut. Nese ti ose dikush tjeter ka harruar disa fjale shqip kjo nuk do te thote qe nuk mund te mesosh te tjeter te flasin kete gjuhe te vecante.

Gjithsesi, secili ka mendimin e tij dhe une kete e respektoj




Mund te jete ashtu si thua ti por asnjenjeri ketu nuk arrin te kuptoj cfare une po them!!!!
Jam plotesisht dakort me ty por asnjeri po kupton ate qe une kam shkruar me siper!Te lexosh nuk do te thote te kuptosh!!!

Diten e mire


Postuar nga Lela_Dr datė 15 Tetor 2004 - 15:55:

Lunax

Nuk je i vetmi qe vuan ne itali me gjuhen, te gjithe kemi vuajtur per te mbajtur traditat tona, dhe me ne fund dhe me shume sakrifica ja kemi dale mbare.......
Ketu ne Rimini ku jetoj une kemi bere shume sakrifica per te hapur kete shkolle (ide e Alban Krajes) qe ka hapur kete teme ne kete forum, dhe si perfundim shume pak nxenes erdhen ne kurs, sepse prinderit nuk donin ti mesonin shqip.......
Mendo ku kemi arritur ne shqiptare, sa te mohojme edhe gjuhen tone......
Ty te duket normale kjo gje???????
Prinderit nuk duhen te ken fare turp ti flasin femijeve shqip, per tu integruar sa me mire me femijet e italianeve, sepse italianet nuk jane me te mire se ne, edhe keto kane vuajtur te njejtat gjera para 40 vjeteve qe po vuajme ne tani, keshtu qe mos u justifikoni kot sepse kjo tregon se sa jeni krenar per atdheun.......


Postuar nga Lunax datė 17 Tetor 2004 - 08:46:

Re: Lunax

Citim:
Po citoj ato qė tha Lela_dr
Nuk je i vetmi qe vuan ne itali me gjuhen, te gjithe kemi vuajtur per te mbajtur traditat tona, dhe me ne fund dhe me shume sakrifica ja kemi dale mbare.......
Ketu ne Rimini ku jetoj une kemi bere shume sakrifica per te hapur kete shkolle (ide e Alban Krajes) qe ka hapur kete teme ne kete forum, dhe si perfundim shume pak nxenes erdhen ne kurs, sepse prinderit nuk donin ti mesonin shqip.......
Mendo ku kemi arritur ne shqiptare, sa te mohojme edhe gjuhen tone......
Ty te duket normale kjo gje???????
Prinderit nuk duhen te ken fare turp ti flasin femijeve shqip, per tu integruar sa me mire me femijet e italianeve, sepse italianet nuk jane me te mire se ne, edhe keto kane vuajtur te njejtat gjera para 40 vjeteve qe po vuajme ne tani, keshtu qe mos u justifikoni kot sepse kjo tregon se sa jeni krenar per atdheun.......



Lexo pergjigjen e mesiperme qe i dhashe Eneidit.
Po tregoheni te gjithe atedhetare po asnje njeri nuk po kupton cfare une po them o shkruaj ne shqip.
Kush tha qe une po vuaj me Shqipen? Perkundrazi edhe se ne Shqiperi nuk shkoj me vite, me duket se e kam ruajtur mjaftueshem mire.
Diten e mire


Postuar nga myzeqari datė 17 Tetor 2004 - 15:50:

SHqipja........

Nuk besoj te kete ......SHQIPTARE..... tu mohojne kete gje femijeve, por si do qe te jete ty lela bravo te qefte qe e ke ha pur ate kurs ne itali . Te kisha ketu ne UK edhe anglezin do te sidhja ti mesoje shqip.


Postuar nga Lela_Dr datė 19 Tetor 2004 - 12:17:

Re: SHqipja........

Citim:
Po citoj ato qė tha myzeqari
Nuk besoj te kete ......SHQIPTARE..... tu mohojne kete gje femijeve, por si do qe te jete ty lela bravo te qefte qe e ke ha pur ate kurs ne itali . Te kisha ketu ne UK edhe anglezin do te sidhja ti mesoje shqip.




Myzeqari duhet ti besosh, sepse nuk e kemi hapur kot kete teme!!!!!!!!!
Kjo do te thote qe ka shume njerez neper bote qe e mohojne gjuhen shqipe sepse i duket inferiore nga gjuhet e tjera................
Per mua eshte shume gabim kjo gje.


Postuar nga girl_for_life datė 19 Tetor 2004 - 14:42:

hahahahahahahha

Citim:
Po citoj ato qė tha dreqja shkodrane
Une skam femi por Qenit shqip i flas ta kupton shqipen si me u pa rrite ne shkoder,,,,,,,,,, Une tham me marr naj Amerikan do ja msoj shqipen e jo femive te mi,,,,,,, shqip o ska



hahahhaahhahaahahh dreqe ty te mart dreqi kame qeshure me lote kure pashe mesazhin tende o zote edhe qeni dika shqipe!! po me theksin shkodran lehe ai sista apo te pergjithshem nejse se po beje shaka tani hahahahahahaha po vertet sme pushohet i qeshuri me mesazhin tende:p:p

te pershendes per te qeshurin qe me dhe)))))))))))))))))


Postuar nga durrsake_topolake datė 20 Nëntor 2004 - 16:47:

gjuha jone sa e mire sa e mbel sa e dlire...........

une e kam dhene njehere mendimin persa i perket mesimin e gjuhes femijeve, dhe jam 101% e sigurt qe cdo gje varet nga prinderit dhe pik.
po me e forta eshte se une i mesoj dhe ktyre te puna njecik shqip dhe vetem te shikoni ca situatash simpatike krijohen,te forta fare.dje te puna i thashe qe fjala "shurra" qe ne dialketin milanez do te thote "zonje" ne gjuhen tone perkthehet ne nje fjale tjeter.
dhe kto nga mengjesi deri ne darke vetem shurra i therrisni te gjitha plakat e grate milaneze.
nejse nje apel te gjitheve : MESOJINI FEMIJEVE GJUHEN SHQIPE, SE DO KENE KOHE PER TE MESUAR GJUHET E TJERA


Postuar nga Lunax datė 21 Nëntor 2004 - 09:52:

Re: gjuha jone sa e mire sa e mbel sa e dlire...........

Citim:
Po citoj ato qė tha durrsake_topolake
une e kam dhene njehere mendimin persa i perket mesimin e gjuhes femijeve, dhe jam 101% e sigurt qe cdo gje varet nga prinderit dhe pik.
po me e forta eshte se une i mesoj dhe ktyre te puna njecik shqip dhe vetem te shikoni ca situatash simpatike krijohen,te forta fare.dje te puna i thashe qe fjala "shurra" qe ne dialketin milanez do te thote "zonje" ne gjuhen tone perkthehet ne nje fjale tjeter.
dhe kto nga mengjesi deri ne darke vetem shurra i therrisni te gjitha plakat e grate milaneze.
nejse nje apel te gjitheve : MESOJINI FEMIJEVE GJUHEN SHQIPE, SE DO KENE KOHE PER TE MESUAR GJUHET E TJERA




Me fal por nuk eshte e vertete qe milanezet perdorin fjalen "shurra" per te thene "zonje". Fjala eshte "shyra" e mqse gjuha shqipe na lejon te perdorim qe te flasim e te shkruajme cfare do lloj tingulli perse mos ta perdorim ate ne menyre korrekte!!!
M.gj.ate dikush mund te thote te kunderten e apelit qe ju thate me siper d.m.th.:
Mesojini femijeve gjuhet e huaja sepse nje mesues per gjuhen shqipe do ta keni gjithmone!!!
Eshte thjesht mendim!!!


Postuar nga durrsake_topolake datė 21 Nëntor 2004 - 15:34:

Re: Re: gjuha jone sa e mire sa e mbel sa e dlire...........

Citim:
Po citoj ato qė tha Lunax



Me fal por nuk eshte e vertete qe milanezet perdorin fjalen "shurra" per te thene "zonje". Fjala eshte "shyra" e mqse gjuha shqipe na lejon te perdorim qe te flasim e te shkruajme cfare do lloj tingulli perse mos ta perdorim ate ne menyre korrekte!!!
M.gj.ate dikush mund te thote te kunderten e apelit qe ju thate me siper d.m.th.:
Mesojini femijeve gjuhet e huaja sepse nje mesues per gjuhen shqipe do ta keni gjithmone!!!
Eshte thjesht mendim!!!



lunax nuk e vura qellimisht "u" por thjesht mua me dukej sikur e pronunconin ne kte menyre.nejse kjo ishte thjesht dicka me teper qe ska shume lidhje me temen.
cdo njeri ka oponionin e tij personal,por me thuaj cdo te thote fraza: Mesojini femijeve gjuhet e huaja sepse nje mesues per gjuhen shqipe do ta keni gjithmone!!!
kush eshte mesuesi ne kete rast prindi qe nuk don t'ia mesoj ???jam dakort me ty nese kjo do te vlente per femijet qe jane ne shqiperi qe sdiskutohet qe gjuhen shqipe e mesojne, dhe po te mesojne edhe gjuhe te te tjera eshte gjithmone nje pasuri.
por tema eshte: perse prinderit qe ndodhen jashteshtetit nuk u mesojne
femijeve te tyre shqipen ??
tani duke mar nje rast konkret te femijes shqiptar qe eshte rritur ne itali dhe shkon ne shkolle italiane, sipas teje ky femije cfare gjuhe do te mesoj?? shqipen?? sdiskutohet qe jo.ja pra pse them, qe kane kohe te mesojne gjuhet e huaja te vendeve perkatese ku jetojne,sepse do shkojne ne shkolla apo kopshte dhe femija i vogel i asimilon me mire gjuhet sesa te rriturit dhe arrin te mesoj nje gjuhe te re per nje kohe shume te shkurter.ajo qe dua te them qe edhe nese femijes i flitet shqip ne shtepi ai sdo te kete probleme ne shkolle apo ne kopesht dhe aq me pak sdo te kete probleme sedre si ke thene ti ne nje mesazh me siper sepse femine varet me cfare brumi e ushqen.dmth nese prindi nuk i meson gjuhen shqipe sepse ka turp ose sepse e ndjen me inferiore, normalisht qe edhe femija do te kete njefar urrejtje apo edhe turp vetem per faktin se flet gjuhen e tij.

nejse se u zgjata shume, cdo njeri ka mendimin e vet, por doja vetem te thoja qe s'eshte aspak turp ti mesosh femijes gjuhen e atdheut vetem per faktin qe ne shqiptaret jemi pak te penalizuar ne cdo vend te botes per motive te tjera.


Postuar nga Lunax datė 22 Nëntor 2004 - 11:10:

Re: Re: Re: gjuha jone sa e mire sa e mbel sa e dlire...........

Nuk dua qe ky bisedim te duket sikur po zihemi
por ma sa po kuptoj nuk arrini asnjeher te fyteni ne mendimet e prinderve ne mergim. (Me sa kuptoj ti nuk je nene). Jo per kete nuk jam dakort me cfare ti apo te tjere shkruani.
Jam mese dakort me mesim e gjuhes shqipe femijve jashte atdhet por me ben cudi qe thoni me plot fryme qe varet nga prinderit!!!
Ne shume raste po, por ne disa te tjera jo!!!
Me shprehjen e mesiperme doja te thoja qe nje dite do te kene kuriozitetin te dine gjuhen shqipe e ne kete rast jane gjithmone prinderit e n.q.se ata nuk duan kur te rriten do te ken ate
Pastaj nje femije ka nevoje thjesht nje muaj (si p.sh. gjate veres) ne Shqiperi dhe ja ku e mesoj!!! Nuk arrij te kuptoj pse duhet te penalizojme keta prinder qe te keqij apo te mire po na rrisin me sa munden.

"ajo qe dua te them qe edhe nese femijes i flitet shqip ne shtepi ai sdo te kete probleme ne shkolle apo ne kopesht dhe aq me pak sdo te kete probleme sedre"

me fal por nipin tim e cuan tek nje psikolog per faktin qe kishte probleme me gjuhen.............................................................

Nuk dua te zgjatem shume por shyqyr qe jemi te vecante njeri nga tjetri e mund te shkembejme mendime....

Diten e mire

P.S. n.q.se mundem mund te te pyes ku jeton ne itali?


Postuar nga durrsake_topolake datė 22 Nëntor 2004 - 11:56:

Lunax eshte thjesht gjeja me normale sipas meje qe edhe po te jesh ne nje vend te huaj te flitet gjuha shqipe brenda ne shtepi.psh une me mamin nuk arrij dot te flas italisht edhe pse ajo e din gjuhen.duke u folur ne shtepi gjuha shqipe,edhe femijet e mesojne.nuk e di por une kam kushurinjte e mi qe sado te vegjel jane, dine dhe shqip dhe italisht, me i vogli eshte 3vjec dhe ai i din te gjtha fjalet (qe din)dhe ne shqip dhe ne italisht.me vjen me te vertet keq per nipcen tende por personalisht sdo me dukej e domosdoshme qe te cosh nje femije te vogel te psikologu sidomos per ceshtje gjuhe.

por nejse secili ka mendimin e vet dhe ta siguroj qe as une s'dua qe ti te ndryshosh mendjen sepse cdo nejri qendron koerent te mendimet qe ka.
ps.jetoj ne nje province te Milano-s.


Postuar nga Lela_Dr datė 22 Nëntor 2004 - 11:56:

Lunax

Nipi jot mund te jete nje rast i vecant, sepse se besoj qe te gjithe femijet shkojne ke psikologu....... Kjo do te thote qe ky femije nuk don me folur shqip sepse ka degjuar gjithmone nje gjuhe tjeter........ dhe kur flisni shqip ai nuk kupton.......
Por ketu po flitet ne pergjithesi, qe prinderit me verte nuk i flasin femijeve shqip..... Personalisht njoh shume familje...... Dhe kur pyes prinderit pese nuk ja keni mesuar shqipen????? "Me thojne qe, Mos te kete probleme kur te shkoi ne kopesht", justifikim koti fareeee......
Perderisa Zoti te ka dhene mundesine me folur 2 ose 3 gjuhe, perse mos ja flasesh edhe femise tend them une!!!!!!
Shqipja edhte si ē'do gjuhe tjeter.....
Ketu ne itali ku jam une emigrantet e tjere te botes..(si marok, tunizi, afrikane, brazilian, argjentine, peru,etj etj), nuk duan ta mesojne fare gjuhen e huaj(ne kete rat italishten) ato edhe italianeve i flasin frengjisht ose spanjisht....... sepse i mbajne shume traditat e tyre.........
Kurse ne Shqiptaret duhet te behemi komplet si bota dhe i harrojme traditat dhe sidomos kulturen......dhe gjuhen....


Postuar nga Lunax datė 23 Nëntor 2004 - 08:49:

Citim:
Po citoj ato qė tha durrsake_topolake
Lunax eshte thjesht gjeja me normale sipas meje qe edhe po te jesh ne nje vend te huaj te flitet gjuha shqipe brenda ne shtepi.psh une me mamin nuk arrij dot te flas italisht edhe pse ajo e din gjuhen.duke u folur ne shtepi gjuha shqipe,edhe femijet e mesojne.nuk e di por une kam kushurinjte e mi qe sado te vegjel jane, dine dhe shqip dhe italisht, me i vogli eshte 3vjec dhe ai i din te gjtha fjalet (qe din)dhe ne shqip dhe ne italisht.me vjen me te vertet keq per nipcen tende por personalisht sdo me dukej e domosdoshme qe te cosh nje femije te vogel te psikologu sidomos per ceshtje gjuhe.

por nejse secili ka mendimin e vet dhe ta siguroj qe as une s'dua qe ti te ndryshosh mendjen sepse cdo nejri qendron koerent te mendimet qe ka.
ps.jetoj ne nje province te Milano-s.




Edhe une me prinderit e mij flas vetem shqip dhe jam dakort mbi kete.
Mbi femijet une nuk them qe nuk duhet ti mesohet shqipja, por mendoj qe ata duhet te jene te lire.
(Mund te te jap TI sepse here te tjera e kam bere pa te pyetur)
Ti me siper ke shkruar qe duke folur ne shtepi gjuhen shqipe edhe femijet e mesojne.M.q.se. prinderit nuk dua ti mesojne atyre shqipen por mendoj se midis tyre flasin shqip atehere edhe ata e mesojne apo gabohem???

Nejse......
Persa i perket nipit tim, ndoshta per ne nuk do te ishte mire ta dergonin tek psikologu, por kur te vjen nje edukatore e cerdhes e te thote qe cuni jot kafshon femijet e tjere me dhemb...... ti si do te veproje?

P.S. Qekemi afer!!!


Postuar nga Lunax datė 23 Nëntor 2004 - 09:05:

per Lela_dr

Ndoshta edhe mund te jete nje rast i vecante!!!
Perpare se te japesh ilacin pse nuk gjen semundjen!!!
Me siper ke dhene nje mendim tendin pa pyetur se si,pse, ai kishte probleme!!!
Nuk eshte aspak e vertete qe ai nuk don te flasi shqip sepse ka degjuar gjithmone nje gjuhe tjeter..... por me vjen keq eshte e kunderta e si i kam shkruar me siper durrsake topolake-s mund te kuptosh me shume ...

Saper justifikimet kot fare te prinderve dua te degjoj te tuat kur te behesh mam....por nejse ti ke mendimin tend e une kam timin!!!

Cdo njeri flet per vete e m.q.se jemi duke shkuar (ne kete rast jetojme) drejt perendimit, nuk po them qe traditat duhen harruar apo zhdukur por disa gjera do te ndryshojme sepse perndryshe do te rrim vendnumuro.....me duket sikur po dal pak jasht teme!!!!

Kerkoni te me kuptoni!!! Une NUK po them qe gjuha DUHET HARRUAR!!!

P.S. PO TE TREJA (EDHE DURRSAKE TOPOLAKE) NGA DURRSI QEKEMI!!


Postuar nga Lela_Dr datė 23 Nëntor 2004 - 16:38:

Lunax

Ke edhe ti te drejten tende, sepse jemi ketu per te komunikuar dhe shkembyer mendime te ndryshme, dhe kjo eshte gje e bukur, sepse nuk do te kishte diferenca po te ishim te gjithe njelloj.....
Por une per vete, femijes sim do ti flas shqip qe diten e pare te lindjes......
Nuk them qe nuk do ti flas as italisht, por shqipja eshte me e rendesishme se italishtja..... kur te rritet femija e meson nga ambienti sepse do te ta kete gjithmone ne vesh italishten, sa neper tv sa per ne kopshte ose shkolle...... por shqipen nqs nuk ja mesoj une, nuk ja meson njeri tjeter.....
Prandaj se kam problem fare kur te tjeret me thojne prit kur te behesh prind dhe pastaj flit.....
Eshte SEDRA e njeriut ajo qe mohon te mbash traditat dhe gjuhen e vendit......
Une sot nuk kam turp te them qe jam shqiptare, sepse ē'do here qe pyesin nga jam, pergjigjem gjithmone me koke larte....
Jam krenare qe jam shqiptare....
P.S JEMI TE TREJA NGA DURRESI


Postuar nga lubi datė 11 Dhjetor 2006 - 16:14:

sa keq

nuk e di kur ne na vjen turp qe jemi shqiptare [flas per ne prinderit qe u mohojme ne njefare menyre femijeve tane kombesine ] ēfare mund te presim nga brezat qe jo vetem po rriten jashte vendit por te cilet as nuk e dine prejadhjen e tyre te vertete te prinderve te tyre

nuk me duket fjale e rende po te them --shume turp---


Postuar nga Ajrori datė 12 Dhjetor 2006 - 15:25:

Aaaaaaaaaaaaa

O sa mire me qene forumist !!!!

O eeeeeeee


Postuar nga Deb* datė 21 Mars 2007 - 21:15:

Une jam e do te jem gjithmone per ruajtjen e traditave tona, sidomos gjuhen amtare .Qe eshte e veshtire as qe nuk diskutohet se po e provoj vete me femijen tim,por asgje nuk eshte e pamundur.Eshte e vertete qe femija im mund te mos kthehet kurre ne Shqiperi per te jetuar por gjuha i duhet edhe sikur thjesht per te komunikuar me gjysherit ,tezet ,hallot,xhaxhallaret etj.Ndryshe ata do te rriten te ftohte,te vetmuar pa ndjenjen e dashurise per te afermit e tyre.


Postuar nga Ornela datė 11 Janar 2008 - 18:05:

Re: Lunax

Citim:
Po citoj ato qė tha Lela_Dr
Nuk je i vetmi qe vuan ne itali me gjuhen, te gjithe kemi vuajtur per te mbajtur traditat tona, dhe me ne fund dhe me shume sakrifica ja kemi dale mbare.......
Ketu ne Rimini ku jetoj une kemi bere shume sakrifica per te hapur kete shkolle (ide e Alban Krajes) qe ka hapur kete teme ne kete forum, dhe si perfundim shume pak nxenes erdhen ne kurs, sepse prinderit nuk donin ti mesonin shqip.......
Mendo ku kemi arritur ne shqiptare, sa te mohojme edhe gjuhen tone......
Ty te duket normale kjo gje???????
Prinderit nuk duhen te ken fare turp ti flasin femijeve shqip, per tu integruar sa me mire me femijet e italianeve, sepse italianet nuk jane me te mire se ne, edhe keto kane vuajtur te njejtat gjera para 40 vjeteve qe po vuajme ne tani, keshtu qe mos u justifikoni kot sepse kjo tregon se sa jeni krenar per atdheun.......




Interesante kjo teme!!!

Lela pak a shum jam dakort me ty, por mer ne konsiderate qe ti je me familjen ketu dhe te eshte shum me kollaj te mbash si traditat dhe gjuhen shqipe.
Te flas direkt per veten time, un nuk i kam mesuar goces shqip e para sepse ka filluar vone te flasi, dhe normale qe e ndihmoj sa me shume te flasi italisht nga qe dhe ne shkolle i duhet per te shkuar ne nje nivel me te tjeret, dhe e dyta kam vite ketu duke folur vetem italisht dhe shqip nuk perdor me njeri perveē ne tel ( gje qe nuk te ndihmon per gjuhen por te ndihmon vetem te heqesh pak mallin)
Kur goca ime flet ne telefon ajo gezohet dhe perpiqet ti thote ndonje fjale shqip gjyes (jan momente qe me emocionojne sepse shpesh here ndihem fajtore pse nuk i msova shqip, por kur i ndegjoj te lumtura ne telefon them... i marte dreqi gjuhet e shumta qe jane kufi per te gjithe)
Me kte dua te them qe ē'do prind duhet kuptuar dhe jo akuzuar...
Ps. ide e bukur ajo e kursit


Postuar nga Vlonjati99Tave datė 11 Janar 2008 - 18:22:

ORNELA.. UN MENDOJ SE ESHTE JUSTIFIKIM I ARSYESHEM PER ATO CFARE KE SHKRUAJTUR.. SEPSE VETVETIU DO E MESONTE ITALISHTEN GOCA JOTE PERDERI SAKA LIND ATY, PO ASHTU DHE KUR TE VENTE NE SHKOLL ISHET GJUHA QE DO MESONTE... DHE PRANDAJ I THON: MESO GJUHEN E NENES.. POR KUR NENA E MOHON, CA TE PRESESH NGA NJE FEMIJ I PAFAJSHEM

SBESOJ SE LELA KA GJYKUAR PRINDRIT.. PO THJESHT MENEFREGIZMI DHE MYNYRA SE SI DUAN TE DUKEN TE EMANCIPUAR NJERZIT I COJNE NE KETO GJERA.. UN DO TA QUAJA KRIM MOS TI MESOSH FEMIJES GJUHEN E NENES. NDOSHTA AI FEMIJ TANI SE KUPTON.. POR KUR TE RRITET DO NDJEHET I/E OFENDUAR QE PRINDI SI KA MESUAR GJUHEN SHQIPE.

XHAJA IM KETU E KA GOCEN 3 VJECE E CA... PO TA DEGOSH KUR FLET SHQIP.. TE BEN TE MENDOSH SE ESHTE RRITRU NE NDONJE KOPSHT FEMIJESH NE SHQIPERI.. AS SE KUPTON FARE QE DI ANGLISHT.. PO DHE ANGLISHTEN E DI.. E KA ME TE LEHT KUR E FLET... XHAXHAI RRI 2 ORE NE DITE I JEP MESIM VET... SE KETU SKA KOPSHT QE TE MESOHET SHQIP.. PERVECSE KUR VETE NE FILLORE, OSE TE MESME QE I BEN SHQIP MESIMET PO TE DUASH... KUR VEM NDONJE DVD TE NJERZVE QE KEMI NE SHQIPERI APO GREQI... AJO I NJEF TE GJITH.. KY THOT ESHET XHAXHI ...., KJO ESHTE HALLA... KY ESHTE VLLAI IM.... ETC ETC..

PO KAM DEGJUAR DHE FEMIJ TE TJER KUR SHKOJ NDONJEHER NE MALL( QENDER TREGTARE).. QE TE DUKET VETJA SIKUR JE NE DEVOLL.. DEGJON FEMIJT NA 4-6 VJEC.. QE E ZGJATIN BREEEE-NNN E BEJN TERKUZE,

UN SPO JU GJYKOJ, THJESHT ME DUKET MEKAT


  Gjithsej 5 faqe: [1] 2 3 4 5 »
Trego 226 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.