Forumi Horizont Gjithsej 6 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 »
Trego 269 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Besimi Fetar (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=182)
-- Simbolet fetare ne shkolla. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=12552)


Postuar nga Prishtinasja_ datė 22 Dhjetor 2006 - 19:29:

GAIA citoi: Besimtare myslimane besoni dhe mbajeni fene per veten tuaj


Prishtinasja citon: "urdher te prere apelon gaia kundrejt nje komuniteti ( e kombi ),,, Se bene nga vetedija e plote, jam e bindur! :

GAIA citoi: mos e ngaterroni me nacionalizmin dhe te qenurit shqiptar ,aty ska fe,,, shqiptari eshte shqiptar


Kete citat solla per deshmi qe mos t'me kritikoni se temes i dhash nuance tjeter! Mjafton kjo shkrese te jet deshmi (e postimit tim ) e strategjise hartuese e synimit te euro-perendimoreve kundrejt lindjes se mesme dhe kombetares sone,,, ku shumica mohojne kete te vertete qe i perket realitetit dhe u japin perparesi kushtetutave te "improvizuara". Megjtihate s'kem per qellim cungimin ideologjik te njeriu, andaj mirekuptimi le te jete arma e vetme e ketij debati.

respekt,


Postuar nga Prishtinasja_ datė 22 Dhjetor 2006 - 19:34:

lezhjani, pikerishst ne vendin e duhur e kam trajtuar debatin e siperm dhe me vie keq qe nuk e lexoni me vemendje dhe t'a kuptoni thelbin e shkreses time. Ketu nuk mungojne acarimet e mos te them dhe..., dhe... hm!.... (nejse) Mos u mirr me postimet e mia, perderisa i shtremberon pa arsye. Diskutimi kuptohet varesisht nga synimi qe prezentojme ketu! Mbetsh mire.


Postuar nga lezhjani-82 datė 22 Dhjetor 2006 - 19:46:

Une nuk ti kam shtremberuar postimet e tua sepse ste kam cituar asnjehere, skemi diskutuar ndonjehere bashke dhe as dua te diskutoj. Mua me pelqen te diskutoj me njerez qe atehere kur ke te drejte te japin te drejte, e jo me njerez shume pasionante.
Une thashe per postimin tend se e ke sjellur aty ku s'duhet. Kjo qe po ben ti eshte e njejta taktike per te cilen flet postimi yt.
Edhe nje here po te them qe nese e ke sjedhur e shtyre nga nacionaliteti, e ke sjedhur ne temen e gabuar,sepse nacionaliteti nuk njeh fe.


Postuar nga LIS datė 23 Dhjetor 2006 - 11:37:

Pershendetje !
persa i perket temes jam i mendimit se duke qene vend laik , dhe shkolla eshte e ndare nga feja , nuk duhet te kete provokime te tilla sepse do humbase barazpesha e shkolles ne raport me besimet e ndryshme . per mendimin tim ne shkolle duhet te praktikohen uniformar , qofte edhe per universitetet duke shmangur keshtu c'do lloj provokimi ndermjet nxenesve apo studenteve te feve te ndryshme. Shkolla eshte thjesht vend i pergaditjes profesionale te individeve e jo i shpalosjes se besimit te secilit student . Duhet ta ruajme kete barazpeshe te krijuar e jo ta provokojme ate me c'do menyre qofte........


Postuar nga Gaia datė 23 Dhjetor 2006 - 16:26:

Po citoj ato qe tha Fjatori:

Gaia, ky eshte problemi kryesor, qe fetaret ndjehen pjese e nje komuniteti, kane nje komunitet qe i mbron ne vend qe te kene nje shtet. Shkurt hesapi, fetaret (ndryshe nga besimtaret) ndjejne perkatesi fetare dhe jo perkatesi kombetare. Kete po diskutojme ne fakt, sa llogjike ka kjo?


Ska me pra mo pranej u cudita nga propaganda qe bohet ne forum nga disa ekstremiste qe kujtojne se dine dhe te tjeret skan dijeni ,hahah kur u bone ne kto me na bo ne propagande bindese qe kur kan lind kto (perjashto kosoven e cila ka pas kisha e xhamia) ne Shqiperi argetimi i vetem ka qen teatri i kukullave ,kinemaja radio televizioni shqiptar,xhiroja e mbremjes me mamin dhe babin per dore ke shatrivani,turizmi etj etj.
Besimin ne Zot nuk mund te ta imponoje askush duke hudhur apo ngritur vlerat e cilado lloj feje,besimi eshte personal dhe nuk preket apo shperdorohet sipas deshirave ekstremiste te individeve me mision ,si rrjedhim ne shqiperi simbolet fetare neper shkolla jan paradoksale,gabim i modh vetem mendimi pa lej mo zbatimi,ca thu mer jahu larg qofte me msu femijet tane neve ne mosha te reja gjona qe si perkasin shkolles,kur te rriten te studiojne ca te dun vete ato,rendesi ka qe kur te rriten te mos morin pesha te cilat sa vete prindet sdine si ti japin nje shpjegim.
Faleminderit!


Postuar nga Fajtori datė 24 Dhjetor 2006 - 12:33:

E pra, hajde se e kuptoj prishinalijen sepse njeriu mezi e kupton qe nje tradite e caktuar s'ka kuptim, por jane turrur dhe dy kokrra shqiptare tani qe tregojne ligje dhe urdheresa. Fakti eshte para syve: Njerezit mund te jetojne pa shamia dhe pa callma dhe asgje nuk ndodh. Te kapesh me perdhunimet per tu vene shamia femrave eshte sikur te shkulesh dhemballet qe te heqesh mishin e mbetur tek dhembet. Femra eshte e bukur sepse zoti e ka bere te tille. Te donte zoti te mbulonte femrat e bente ndryshe dhe nuk linte meshkujt te vinin dore ne bukurite e femres. Te ishin te verteta predikimet fetare shoqerite do ishin shkaterruar me kohe, por ja qe gjithe bota ezkiston fare mire edhe jashte urdheresave fetare. Madje ekziston edhe me mire, perderisa shume prej jush jetojne ne perendim dhe pa shamia e callma. Fakti qe ve nje shami ne koke nuk ruan shoqerine nga perdhunimet. Eshte sikur ti frysh kosit sepse te djeg qulli. Eshte e kote te predikohet se shoqeria po shkaterrohet sepse faktet jane para syve. E vetmja bote qe po shkaterrohet eshte andej nga Iraku. Dhe kjo vjen si pasoje e fese, sepse sa ishte Sadami me shtetin e vet laik besimtaret nuk hidhnin ne ere njeri tjetrin. Po thuaj qe ke te drejte kur thua qe perendimi percan lindjen e mesme. E percan me te njejten arme qe ata kujtojne se mbrohen: fene.

Nejse, kjo teme s'ka fund. Shpresoj vetem qe besimi te jete personal dhe mos perzihet me shtetin. Shqiperia s'ia ka patur ndonjehere nevojen feve qe te mbrohet dhe as do ja kete. Jemi shtet pak me modern sesa Afganistani.


Postuar nga Muhejminu datė 25 Dhjetor 2006 - 17:14:

Fajtor e shoh qe problemi jot nuk qenka laiciteti i shtetit se sa fobia jote per femren me shami, dhe une ta tashe qe me perpara(dhe ne postimin pararendes) nuk flas me ty se perse e ka zbritur Zoti kete urdher, sespe ti nga fej smerr vesh(sidomos Islame) prandaj perse te harxhoj gishtat???? Ne fene islame femra eshte e keshilluar te mbaje shami, dhe femr do ta mbaje kete shami edhe ne shqiperi (te pelqen apo jo ty dhe te tjerve) sepse edhe shteti ia lejon me kushtetuten e tij dhe me karten e te drejave te njeriut(te pelqen apo jo ty e te tjereve). Femra do te mbaje shami edhe ne shkolle sepse shkolla esht nje institucion arsimor dhe duke qene se arsimi eshte per kedo pa dallim race, feje krahine dhe ideje(fale demokracise dhe jo totalitarzmit) dhe madje do shkoje dhe ne pune.

Une do falem ne shesh nese skam vend ne xhami, sepse per mua kjo eshte mese normale, dhe do fls hapur per besimin tim sepse kjo eshte ne te drejten time, te pelqen apo jo ty e te tjereve. Ka ndonje gje qe nuk shkon ketu ligjerisht???????? jo!


Postuar nga Fajtori datė 25 Dhjetor 2006 - 23:25:

Ligjet i bejne njerezit. Sot s'ka neser ka.
Por nuk eshte puna tek ligji. Diskutimi im ka te beje me aspektin shoqeror te fese, e cila shkon ne te njejtin drejtim moral me "nderin". Dhe nderi ne shoqerite pseudo-fetare kalon nga poshterimi i femres, diku me shami dhe diku me rregulla familjare. Gjate nje ankete ne Turqi u be pyetja "cfare eshte nderi per ju?". Shumica u pergjigj "familja". Kur i pyeten "si do e mbroje ti nderin", 80% u pergjigj "duke mbrojtur mamane, motren dhe vajzen". Pra nderi per kultura te caktuara kalon nga femrat e familjes te cilat shformohen per t'ju peshtatur nderit te burrave. Nderkohe si ne Shqiperi ashtu dhe ne Turqi vazhdojne te vriten femrat per te mbrojtur nderin. Ose mos me keq burgosen per se gjalli nen rregullat e babait, burrit ose vellait derisa e cojne ne vetvrasje. Ky eshte i njejti mentalitet me ate qe limiton femren ne cdo aspekt te jetes, e konsideron budallaqe, te dobet, te kollajte per te rene ne mekat. Eshte i njejti mentalitet qe izolon femren brenda mureve te shtepise dhe e vesh si murgeshe kur del jashte. Pra problemi ligjor eshte shume here me i vogel sesa problemi social qe mentaliteti fetar i "nderit" te femres dhe "veseve te mashkullit" krijon ne shoqeri.

Megjithate jam i bindur se Shqiperia as qe ia var dogmave fetare. Vetem se kuptoj pse duhet te gjeje shteti vende per tu falur. Atehere duhet te gjeje edhe nje vend per te kryer nevojat personale, ndryshe do shkojme te gjithe ti bejme ne mes te Tiranes. Pastaj se kuptova pse shteti duhet te merret me faljet e tua, kur ke nje "komunitet" qe te mbron. Thuaj komunitetit te krijoje nje xhami tjeter dhe falu atje. Nuk eshte lecke shteti qe te fshije pluhurat e kohes per hir te "lirise se besimit fetar". Ato qe duan te falen le te gjejne menyren dhe vendin jashte jetes publike LAIKE.


Postuar nga LIS datė 26 Dhjetor 2006 - 11:56:

Pershendetje te gjitheve !
Ilexova me vemendje shkrimet , dhe te them te drejten vertetoj dita dites se shqiptaret asnjehere nuk mund te gjejne fjalen e perbashket ne mes tyre . Kur flasim per shtet laik ne shqiperi kuptojme se simbolet fetare te ketij shteti qendrojne me poshte se vete shteti , pra ne kete rast shteti eshte rregullator dhe ne rastin konkret po e perseris edhe nje here se ne shkollat publike dhe universitete nuk duhet te lejohen simbolet fetare , nqs ka persona te caktuar qe duan ti shpalosin keta simbole te shkojne ne shkolla te caktuara fetare . nuk doja te dilja nga tema se eshte ceshtja me delikate e shqiptareve , dhe eshte shkaku kryesor i mbrapambetjes se shqiperise , dhe i tjetersimit te vlerave te saj ....


Postuar nga Prishtinasja_ datė 26 Dhjetor 2006 - 13:48:

[QUOTE]Po citoj ato qė tha Fajtori
[B]E pra, hajde se e kuptoj prishinalijen sepse njeriu mezi e kupton qe nje tradite e caktuar s'ka kuptim, por jane turrur dhe dy kokrra shqiptare tani qe tregojne ligje dhe urdheresa. Fakti eshte para syve:


Perderisa s'ke njohuri, te lutem terhiqu nga debati ne heshtje pa len gjyurme sic po len .. sja vlen me tutje debati


Postuar nga Muhejminu datė 26 Dhjetor 2006 - 18:43:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Ligjet i bejne njerezit. Sot s'ka neser ka.
Por nuk eshte puna tek ligji. Diskutimi im ka te beje me aspektin shoqeror te fese, e cila shkon ne te njejtin drejtim moral me "nderin". Dhe nderi ne shoqerite pseudo-fetare kalon nga poshterimi i femres, diku me shami dhe diku me rregulla familjare. Gjate nje ankete ne Turqi u be pyetja "cfare eshte nderi per ju?". Shumica u pergjigj "familja". Kur i pyeten "si do e mbroje ti nderin", 80% u pergjigj "duke mbrojtur mamane, motren dhe vajzen". Pra nderi per kultura te caktuara kalon nga femrat e familjes te cilat shformohen per t'ju peshtatur nderit te burrave. Nderkohe si ne Shqiperi ashtu dhe ne Turqi vazhdojne te vriten femrat per te mbrojtur nderin. Ose mos me keq burgosen per se gjalli nen rregullat e babait, burrit ose vellait derisa e cojne ne vetvrasje. Ky eshte i njejti mentalitet me ate qe limiton femren ne cdo aspekt te jetes, e konsideron budallaqe, te dobet, te kollajte per te rene ne mekat. Eshte i njejti mentalitet qe izolon femren brenda mureve te shtepise dhe e vesh si murgeshe kur del jashte. Pra problemi ligjor eshte shume here me i vogel sesa problemi social qe mentaliteti fetar i "nderit" te femres dhe "veseve te mashkullit" krijon ne shoqeri.

Megjithate jam i bindur se Shqiperia as qe ia var dogmave fetare. Vetem se kuptoj pse duhet te gjeje shteti vende per tu falur. Atehere duhet te gjeje edhe nje vend per te kryer nevojat personale, ndryshe do shkojme te gjithe ti bejme ne mes te Tiranes. Pastaj se kuptova pse shteti duhet te merret me faljet e tua, kur ke nje "komunitet" qe te mbron. Thuaj komunitetit te krijoje nje xhami tjeter dhe falu atje. Nuk eshte lecke shteti qe te fshije pluhurat e kohes per hir te "lirise se besimit fetar". Ato qe duan te falen le te gjejne menyren dhe vendin jashte jetes publike LAIKE.




O fajtor ti me pare me the se feja nuk ka lidhje me shoqerine tani me thau te kunderten????? Nejse nuk ka rendesi, une po perseris gjne me te rendesishme te debatit per te cilin eshte hapur tema A duhen te lejohen veshjet fetare ne shkolla???????????????? Ligji thote po, konventa thote po dhe pergjigja eshte po. Ti(ta perserita dhe me siper) nuk mund te pretendosh te diskutosh per fe kur nuk ke idene e fese, mes dicka njeher pastaj diskuto more djale.


Postuar nga Fajtori datė 26 Dhjetor 2006 - 20:51:

Muhejminu, te thashe se feja eshte institucion dhe institucionet nuk kane te njejtat te drejta me njeriun. Gjithashtu te thashe se feja eshte e lidhur me mentalitetin, te cilin e paragjykon ose e perdor sipas rastit. Madje te thashe dhe qe feja eshte rryme shoqerore.

Kam respektuar dhe respektoj besimin fetar, por kam deshire qe gjerat ti mendoj me llogjike dhe jo thjesht sipas nje ligji apo konvente. Aq me teper qe principe te pergjithshme kushtetuese si "liria e besimit fetar" ndonjehere mund te keqinterpretohen. Por edhe sikur te shikojme vendet e tjera, prape kam rezervat e mia ne trajtimin e fese. Nuk jane te gjitha vendet njelloj dhe nuk mund te ecim qorrazi duke imituar te tjeret. Shqiperia ka kushte te tjera shoqerore dhe mentaliteti maskilist ne disa raste mund ta demtoje shume me teper nga c'mund te demtohet psh shoqeria amerikane. Jemi nje vend i vogel qe akoma duhet te gjeje vetveten dhe te shkruaje historine. Nese i hyjme te ardhmes me kemben e gabuar mund te bejme nje gabim fatal, i cili do akoma me shume kohe te ndreqet. Natyrisht qe gjerat nuk jane kaq te ndara sac jemi shprehur neve ne kete teme. Por vjen nje pike qe idete ndahen dhe nuk ka kompromis. Per mendimin tim kjo pike ketu eshte perdorimi i shamive dhe ne te dy e interpretojme ne menyra tejet te ndryshme.

Dhashe shembuj te ndryshem se si mund te interpretohet shamia pervec nje urdherese nga lart. U mundova te tregoj se shume gjera nuk kane llogjike ne keto urdheresa dhe feja duhet te adaptohet me kohen. Disa ligje dhe urdheresa kane patur funksionin e vet ne kohe te tjera por sot jemi ne 2007 dhe duhen azhornuar. Kjo nuk do te thote te dyshosh ne besimin ne zot, por thjesht te modifikosh spektrin me te cilin shikohet feja ne shoqeri. Jam i bindur se besimi ne zot mund te ndihmoje shoqerine shqiptare, por nga ana tjeter me vjen keq qe disa praktika fetare demtojne shoqerine dhe largojne akoma me shume bashkepunimin mes femres dhe mashkullit. Gjithashtu jam i bindur se shume prej ketyre dinamikave vijne prej fobise ndaj seksit te hapur, por dua vetem te kujtoj se cdo shoqeri (edhe ajo perendimore) i gjen vete ekuilibret dhe nuk degjenerohet aq kollaj. Madje ne shume raste individet ne perendim e respektojne partnerin me shume sesa bashkeatdhetaret e mi shqiptare qe vijne nga nje kulture maskiliste. Dmth liria e femres dhe nxjerrja e flokeve nuk eshte aspak faktor per degjenerimin e shoqerise, ndersa maskilizmi dhe ndarja e tepruar e gjinive mund te jete edhe me shume. C'eshte e verteta shqiptaret i kane provuar ne histori praktikat fetare dhe nuk kane bere hajer. Le ti provojme njehere dhe lirite moderne se nuk behet qameti. Sic te thashe shoqeria i gjen vete ekulibret dhe nuk vdes kollaj. Aq me teper qe kemi nje shtet qe mbron te ardhmen me ligje te sakta ku denohet fajtori, ndryshe nga praktikat fetare qe fajin e gjejne tek femra edhe kur mashkulli e perdhunon.


Postuar nga Muhejminu datė 29 Dhjetor 2006 - 14:28:

o fajtor ti u mundove me pakmfjale te vesh ne dyshim besimin tim....perse?????? Kush je ti ta vesh ne dyshim????? Ti nuk ke mbaruar shkolle fetare e as qe ke lexuar per fe, per mua mjafton te them(sikurse te thashe) qe une jami urdheruar me Kuran per kete pune, te duekt apo jo ty llogjike sme intereson sese edhe mua mosbesimi i yt tek ajo qe besoj une eshte allogjike por te pranoj e ste them je. Edhe nje here ta prseris, se "ligji per fene' vlen dhe pr ty qe je laik apo ateist, jo vetem per mua ska nevoje per me teper histori more djale...muhabeti ka mbaruar me kohe ske perse te m japesh asnje shembulll. dhe skam pse te lodhem te bind per dicka qe ti nuk do te dish dhe qe nuk ke dije. ketu mbaron filmi dhe gjithcka mbyllet me secilin qe vazhdon rrugen e tij te mendimit. Ti nuk je askushi ne fe qe te degjoj mendimin tend per fene ti je nje individ i thjeshte qe kerkon qe nga maja e kalit te qeverises nje fe, po sbhet ashtu more djale. Nesety ste pelqen feja ime ok, mbaje per vete cpne ke te me thuash shiko se kjko s'esht llogjike se kurani esht shkraur nga mashkulli, ska kuptim.

shresoj te kuptosh sakte cdua te them


Postuar nga Fajtori datė 29 Dhjetor 2006 - 15:45:

Nuk kam qejf te hipi ne kalin e qeverisjes se nje feje dhe nuk dua te ve ne dyshim besimin tend. Jam gjithashtu dakort qe muhabeti ka mbaruar. Mendova se po diskutojme me llogjiken tone, por nese ti me ve perpara urdheresat nga lart nuk kemi si te diskutojme bashke. Pa te ofenduar desha te kujtoj se kjo psikologji eshte si ushtari ne lufte qe nuk e di pse eshte urdheruar por di qe duhet ti zbatoje. Atehere si mund te diskutoj mbi llogjiken e luftes kur eshte nje zbtaues i thjeshte. Diskutimi behet kur secili ka mendimin e vet dhe i jep kuptim veprimeve te veta.

E perseris, muhabeti dhe per mua ka mbaruar. Takohemi ne ndonje teme tjeter me mire


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 29 Dhjetor 2006 - 18:04:

Per shamine ne koke mendoj se rektori ka pasur te drejte, eshte simbol fetar dhe mund te vishet lirisht neper medrese apo institucione fetare islame, por jo ne institucione laike. Sa per mjekren, e kane mbajtur dhe njerez te feve jo islame apo ateiste dhe s'me duket problematike ne kuadrin e laicitetit te shkollave e institucioneve publike.


Postuar nga Muhejminu datė 03 Janar 2007 - 18:13:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Nuk kam qejf te hipi ne kalin e qeverisjes se nje feje dhe nuk dua te ve ne dyshim besimin tend. Jam gjithashtu dakort qe muhabeti ka mbaruar. Mendova se po diskutojme me llogjiken tone, por nese ti me ve perpara urdheresat nga lart nuk kemi si te diskutojme bashke. Pa te ofenduar desha te kujtoj se kjo psikologji eshte si ushtari ne lufte qe nuk e di pse eshte urdheruar por di qe duhet ti zbatoje. Atehere si mund te diskutoj mbi llogjiken e luftes kur eshte nje zbtaues i thjeshte. Diskutimi behet kur secili ka mendimin e vet dhe i jep kuptim veprimeve te veta.

E perseris, muhabeti dhe per mua ka mbaruar. Takohemi ne ndonje teme tjeter me mire



Un smund te dksutooj per besimin tim me nje person qe nuk ka njohuri nga besimi im, me vjen keq por une ta thashe me siper persene.


Postuar nga tl tolstoy 86 datė 04 Janar 2007 - 18:05:

Lightbulb

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Per shamine ne koke mendoj se rektori ka pasur te drejte, eshte simbol fetar dhe mund te vishet lirisht neper medrese apo institucione fetare islame, por jo ne institucione laike. Sa per mjekren, e kane mbajtur dhe njerez te feve jo islame apo ateiste dhe s'me duket problematike ne kuadrin e laicitetit te shkollave e institucioneve publike.


Bravo Angel, po sjane gjithe si ty, qe na i mbyllin problemet keshtu, tak fak. Po per kryqet car na thua?? Ti mbajne apo ti heqin, jo si te duash ti. vetem fol se ashtu bejme ne.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 05 Janar 2007 - 08:44:

Tolstoy meqe do ta mbash problemin hapur mbaje hapur une nuk them gje. Dhe se ca hynte kryqi ketu nuk e mora vesh, te krishteret nuk vinje ne shkolla te kryqezuar (edhe sepse eshte pak e dhimbshme dhe nuk rekomandohet per shendetin) apo me kryqe te vizatuara ne fytyre. Kryqi eshte nje objekt i vogel me permasen e disa centimerave qe mbahet ne gjoks. Dhe me duket se kryqi nuk ben pjese ne veshje ashtu si shamia e kokes. Shkolla laike nuk ndalon shprehjen e besimit fetar, ndalon vetem egzagjerimin dhe thyrejen e dekorit ne veshje. Mire femrat muslimane qe vishen me ferexhe dhe mbulojne gjithcka pervec hundes kane te drejte te shprehin besimin e tyre, po sikur te na vinte ndonje hinduist do e lejonim te futej me callmen gjysem metri qe ka ne koke? Cfare u be ketu, shkolle apo karnavale? Dhe mendo pak sa kendshem do dukej klasa e mesimit ngjyra ngjyra dhe me veshje nga me te larmishmet. Por prit se skam mbaruar akoma. Meqe po lejojme ferexhete pse te mos lejojme dhe arabishten neper shkolla? Fundja eshte gjuha e besimit tuaj apo jo? Le ti bejme mesimet ne arabisht pse jo, ndryshe mund t endihet ndonje i fyer. Dhe le te bjere zilja e mesimit sa here eshte ora e faljes, ndryshe nuk ka tolerance fetare. I merr vesh ti vella fjalet LAIK dhe SERIOZITET? Pervec kesaj veshja me ferexhe eshte nje mode e viteve te fundit me duket. Nuk e kemi pasur tradite si popull te mbulojme grate tona sikur te ishin perbindesha, dhe as ekstremizmin fetar nuk e kemi pasur tradite asnjehere. Jane shoqatat "bamirese" ekstremiste qe ju fusin shume njerezve keto gjera ne koke duke ju bere lavazh truri dhe duke i kthyer kunder shqiptareve te tjere. Para se gjithash jemi te gjithe shqiptare, me te njejtat gjuhe kulture e zakone, dhe pastaj jemi secili me fene e vet. Kush nuk ndihet shqiptar le te dale nga shkolla shqiptare dhe te futet ne shkolle arabe ku besoj ferexhete jane me se te pelqyeshme, ose me sakte kush nuk e vesh rrihet me kamzhik sipas ligjit fetar, dhe mund edhe ti pritet koka, po sipas ligjit fetar.



P.S flamuri shqiptar qe ke ne avatar eshte mjaft i kendshem


Postuar nga Fajtori datė 05 Janar 2007 - 12:53:

Jo me larg se dje me dolen para dy gra te mbuluara koke e kembe, kishin lene jashte vetem syte. Ne fillim u tremba se mu duken si forcat speciale. Thashe se do hidhnin avionin. Pastaj po mendoja si mund te arrije njeriu te katandiset ne kete grade dhe pergjigjia eshte tek kjo teme. Liria e besimit fetar... dhe detyrimi fetar i shamive... heehhhh.

P.s. Organizata Vellezerit myslimane ne Egjipt i ka kerkuar shtetit te ndaloje konkurset e bukurise dhe te heqe femrat qe prezantojne lajmet.


Postuar nga Niqua datė 05 Janar 2007 - 14:32:

Fajtor jam dakort me ty, se kuptoj pse duhet me u mlu iher prej kujt,feja asht politike e qelbun,bani se them une mos bani car baj une,kjo per burrat vlen.


Postuar nga tolstoy86 datė 05 Janar 2007 - 15:31:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Tolstoy meqe do ta mbash problemin hapur mbaje hapur une nuk them gje. Dhe se ca hynte kryqi ketu nuk e mora vesh, te krishteret nuk vinje ne shkolla te kryqezuar (edhe sepse eshte pak e dhimbshme dhe nuk rekomandohet per shendetin) apo me kryqe te vizatuara ne fytyre. Kryqi eshte nje objekt i vogel me permasen e disa centimerave qe mbahet ne gjoks. Dhe me duket se kryqi nuk ben pjese ne veshje ashtu si shamia e kokes. Shkolla laike nuk ndalon shprehjen e besimit fetar, ndalon vetem egzagjerimin dhe thyrejen e dekorit ne veshje. Mire femrat muslimane qe vishen me ferexhe dhe mbulojne gjithcka pervec hundes kane te drejte te shprehin besimin e tyre, po sikur te na vinte ndonje hinduist do e lejonim te futej me callmen gjysem metri qe ka ne koke? Cfare u be ketu, shkolle apo karnavale? Dhe mendo pak sa kendshem do dukej klasa e mesimit ngjyra ngjyra dhe me veshje nga me te larmishmet. Por prit se skam mbaruar akoma. Meqe po lejojme ferexhete pse te mos lejojme dhe arabishten neper shkolla? Fundja eshte gjuha e besimit tuaj apo jo? Le ti bejme mesimet ne arabisht pse jo, ndryshe mund t endihet ndonje i fyer. Dhe le te bjere zilja e mesimit sa here eshte ora e faljes, ndryshe nuk ka tolerance fetare. I merr vesh ti vella fjalet LAIK dhe SERIOZITET? Pervec kesaj veshja me ferexhe eshte nje mode e viteve te fundit me duket. Nuk e kemi pasur tradite si popull te mbulojme grate tona sikur te ishin perbindesha, dhe as ekstremizmin fetar nuk e kemi pasur tradite asnjehere. Jane shoqatat "bamirese" ekstremiste qe ju fusin shume njerezve keto gjera ne koke duke ju bere lavazh truri dhe duke i kthyer kunder shqiptareve te tjere. Para se gjithash jemi te gjithe shqiptare, me te njejtat gjuhe kulture e zakone, dhe pastaj jemi secili me fene e vet. Kush nuk ndihet shqiptar le te dale nga shkolla shqiptare dhe te futet ne shkolle arabe ku besoj ferexhete jane me se te pelqyeshme, ose me sakte kush nuk e vesh rrihet me kamzhik sipas ligjit fetar, dhe mund edhe ti pritet koka, po sipas ligjit fetar.



P.S flamuri shqiptar qe ke ne avatar eshte mjaft i kendshem



Po, te falenderoj, po kam nder mend te ta bej dhurate ty, un per vete do ve flamurin arab, se shkon me teper me mjekrren time te gjate e te shpupurishur, shkon me gruan time te mbuluar me carcaf te ciles per pak sa nuk i preva koken se u ankua kur po e rrihja me kamxhik. I kam mesuar nga nje organizate bamirese keto.. jam i frikshem shume une, se di ti se sa here kam shperthyer me bomba ne mes njerezish te pafajshem
ja si ky ketu jam une

O engjelli, per mua eja si te dush, (ajo shakaja e kryqezimit interesante shume, po kembengule ti, edhe qesh, sta prish). Kryqi, ajo 'gjeja e vogel' disa centimshe, eshte po aq shprehje besimi fetar sa edhe mbulesa e kokes. Sipas llogjikes tende, meqe mbulesa duhet ndaluar, kryqi po e po. Po kur kemi degju ndonjehere ti jete thene kujt hiq kryqin ose ste lejoj te futesh ne shkolle. Kryqi ketu hyn shume, hyn ne ate qe nuk duhet te jemi te njeanshem..Pastaj perkufizimet e tipit; Shkolla laike nuk ndalon shprehjen e besimit fetar, ndalon vetem egzagjerimin dhe thyrejen e dekorit ne veshje, JANE THJESHT MENDIME TUAT PERSONALE DHE TE NJEANSHME. e cqenka thyerje e dekorit te veshjes??? Per mua jane minifundet, ato nuk jane per Fajtorin mbase, e keshtu ..logjiken e kupton vete. Prap sipas meje, minifundet e gjysem lakuriqesia qe kemi ne shkollat tona (apo te them tuajat, se une jam arab ,harrova), jane gjeja me e afert me karnavalet. Aq kulture kam une i gjori, nga karnavalet, gjeja e pare qe me vjen ne mend jane brazilianet.. Sa bukur e the e.. nuk kam mbaruar akoma, avash se na derrmove fare..
Ferexheja nuk eshte veshja islame e kulturuara Engjellushe, ajo quhet hixhab, pervec shamise se kokes (fytyra mbetet e zbuluar), pjesa tjeter eshte veshje normale (jo normale sipas Fajtorit, se mos kujtoni funde te shkurtera). e nderuar engjellushe, nje veshje te tille e kane pasur edhe besimet e krishtera, pra mbulesen e kokes. Nuk i thuhet gje kujt femrave qe vendosin kapele apo shapka per qejf, problem eshte vetem kur koka mbulohet me shami.. e pra ketu ka vetem racizem, racizem te shokeve rektore si ai palacua yne. Pra ferexheja vertet eshte icik e tepruar po mos me thuaj mua qe eshte mode e viteve te fundit, kerko foto te para 70 vitesh.. Grate tona nuk i mbulojme e dashur, qe nga fjala ti mbulojme ka ekstremitet, grate tona dhe te te gjitheve mbulohen, zvishen e bejne cti teket, pasi kjo eshte ne doren e tyre, ato jane te pergjegjshme per veten. Mos hidh nota fyese e akuza ekstremizmi ne lidhje me islamin aq me teper kur je thjesht viktime e keqinformimit..
uh sa tema qe ke hapur o engjelli,
nejse, s.m.a.a, edhe ju keni pasur dhe keni gjuhen latine ne dokumente, ceremoni, rituale etje etj, po zdoli kush nga ju te kerkoje mesim ne latinisht, ska pse te dali kush e te kerkoje arabishten si gjuhe. Te mbuluarit e femres eshte detyrim (te cilin e ka ne dore vete ajo filan femer ta zbatoje apo jo), kurse kjo puna e gjuhes eshte nje budallallek qe zdo e kishe shkru po te kishe caaaaaaaaaaaa njohuri mbi islamin ..
po vazhdoj, arabishtja nuk eshte gjuha e muslimaneve, eshte gjuha e Kur'anit, pasi ne nje gjuhe do vinte apo jo?? Pastaj kendimi ne arabist dh i ezanit behet me qellim njesimi, me qellim qe te kete nje gjuhe te perbashket per kete vlere te perbashket. Na bej hallall se skemi vendos anglishten po nuk ishte ne doren tone.. me perkthime e sterperkthime, po te kendohej ezani ne shqip psh, do kishte pasur shkak qe fjalet te manipuloheshin, e per qindra vite do ishin tjetersuar fare. etj etj
Ne universitet nuk bie zilja me duket, nuk e di une se ku studioke ti, oren e faljes e di cdo njeri me nje fare interesi, nuk ka nevoje tia kujtoje zilja, mban nje kalendar dhe mbaron puna.
Puna e organizatave eshte icik me e gjate. Ka vertet organizata qe u kane prishur emrin muslimaneve, por ato sigurisht jane te futur nga armiq te islamit, kete nuk e ke aq te veshtire ta kuptosh them. zbesoj se je nga qenshikuesit, me fal nese shprehja duket icik e ashper, e kisha fjalen qe nuk besoj se je nga ato qe shohin vetem bardh e zi..
KKKa organizata te tjera, te tipit te misionareve, qe per qellimin e vet perdorin keto metodat qe thua ti, mund te kete edhe terroriste, po clidhje kemi ne muslimanet fundja??? Po doli nje gomar te thote qe te vras ne emer te engjellit, cfaj ke ti ne kete mes..
dhhhheeee ato organizatat e tjera, per te cilat nuk ja keni shume haberin..nejse..
O moter, laicitetin ti me duket se e ngaterron me te drejtat e njeriut, skam cte bej, per sa i perket fyerjeve tua indirekte :injorant dhe njeri jo serioz, ke te drejten tende, cte bejme..Rrojme edhe me keshtu fyerjesh mbi shpatulla
E nderuar engjell, ne radhe te pare jam njeri, tjerat vijne prapa

respekte nga vellai yt me tru te shperlare nga terroristet antishaipetare


Postuar nga tolstoy86 datė 05 Janar 2007 - 15:43:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Jo me larg se dje me dolen para dy gra te mbuluara koke e kembe, kishin lene jashte vetem syte. Ne fillim u tremba se mu duken si forcat speciale. Thashe se do hidhnin avionin. Pastaj po mendoja si mund te arrije njeriu te katandiset ne kete grade dhe pergjigjia eshte tek kjo teme. Liria e besimit fetar... dhe detyrimi fetar i shamive... heehhhh.

P.s. Organizata Vellezerit myslimane ne Egjipt i ka kerkuar shtetit te ndaloje konkurset e bukurise dhe te heqe femrat qe prezantojne lajmet.



Waw, car paske pareeee, po ku ishe dje keshtu, ne aeroport, qe qenke frikesuar mos te hidhnin ne ere avionin, po ku po shkoje moj xhan??? Ne Egjipt?? Tek ai konkursi i bukurise, apo per audicion gazetareje???

Po cti besh, se ke idene sa keq katandiset njeriu,, ja , shiko veten tende psh, goxha njeri, qe merret me thashetheme e pergojime, ne internet. heehhh, sa gjynaf qe me dukesh, po ska gje.

O fajtor, po pse vetem muslimanet e Egjiptit paskan te ndaluar konkurset e bukurise? Po ti shtoj njohurite tuaja, me islam eshte kudo e ndaluar nje gje e tille, qofte femra ne Uruguaj qofte ne Mongoli..
Per ate pune e gazertares futja kot, i thone shpif shpif se edhe besojne.. Ke plot shtete islamike qe kane femra drejtuese, inxhiniere, doktoresha e car te dish ti ndonje profesion.. Po kane edhe mbulesen, cte besh se sjane te gjithe aq injorante sa te lidhin injorancen me respektimin e vetes, me respektimin e besimeve te vetes


Postuar nga tresh datė 05 Janar 2007 - 15:50:

shpif shpif fajtor se na e shpifen.....


Postuar nga tolstoy86 datė 05 Janar 2007 - 15:53:

Citim:
Po citoj ato qė tha tresh
shpif shpif fajtor se na e shpifen.....


Ku je ore tresh shpifesira ??? Me mori malli per shpifjet e tua te shpifura prej shpifesire..


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 05 Janar 2007 - 16:30:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Jo me larg se dje me dolen para dy gra te mbuluara koke e kembe, kishin lene jashte vetem syte. Ne fillim u tremba se mu duken si forcat speciale. Thashe se do hidhnin avionin. Pastaj po mendoja si mund te arrije njeriu te katandiset ne kete grade dhe pergjigjia eshte tek kjo teme. Liria e besimit fetar... dhe detyrimi fetar i shamive... heehhhh.

P.s. Organizata Vellezerit myslimane ne Egjipt i ka kerkuar shtetit te ndaloje konkurset e bukurise dhe te heqe femrat qe prezantojne lajmet.





Koment kuptimplote. Kam pare dhe une ne Tirane disa te mbuluara koke e kembe dhe kam ngelur i pataksur. Nuk eshte as pjese e kultures sone te mbulojme femrat ne ate fare feje.

P.S shpresoj qe te mos rinisi jihaad-i mbas ketij komenti


Postuar nga Muhejminu datė 06 Janar 2007 - 14:14:

Tolsoty perse mundohesh te merresh me zorr? Me duekt se ne debatin qe bera me fajtorin dhe qe ti ke bere me pare me te tjeret. Ligjerisht, shteti Laik nuk eshte shtet anti fe, dhe ne baze te ligjit une kam te drejte te shkoj me shami, kjo gje me lejohet edhe ne baze te te drejtave te njeriut. A une e as ti skemi perse per cdo person qe vjen te rikthejme biseden nga e para, perserisa fyellit i bihet me nje fryme. Shpresoj te me kuptosh


Postuar nga tolstoy86 datė 06 Janar 2007 - 15:08:

Citim:
Po citoj ato qė tha Muhejminu
Tolsoty perse mundohesh te merresh me zorr? Me duekt se ne debatin qe bera me fajtorin dhe qe ti ke bere me pare me te tjeret. Ligjerisht, shteti Laik nuk eshte shtet anti fe, dhe ne baze te ligjit une kam te drejte te shkoj me shami, kjo gje me lejohet edhe ne baze te te drejtave te njeriut. A une e as ti skemi perse per cdo person qe vjen te rikthejme biseden nga e para, perserisa fyellit i bihet me nje fryme. Shpresoj te me kuptosh


Ke te drejte Muhejminu, puna eshte se te ngaterrosh termat Laike me Antife (sic e the vete) eshte dicka qe zduhet ta beje nje njeri qe di te perdori internetin, apo qofte te perdori klavien , kjo eshte bere gjate gjithe debatit, kur vjen puna te simbolet islame sigurisht
debatin tend me fajtorin e kam ndjekur, po ah sikur te kishte nisur qe ne fillim ate mesazhin ne lidhje me 'Ato te mbuluarat qe i kishin futur friken ne palse', do ta kisha marre vesh qe ne fillim se eshte humbje kohe.
E nderuar Engjell, me ate paragjykim qe shpreh ti, jo komenti ne lidhje me shperthimin e avionit, por edhe sikut te thoshte fajtori qe pashe nje gomar qe fluturonte, ty serish do te ishte dukur kuptimplote. Mbulesa e femres nuk lidhet me kulturen (megjithese ne e kemi pasur, ta perseris), por me besimin e vete femres.
Po te perseris serish qe ajo lloj mbulese, nuk eshte mbulesa islame, por edhe sikur te mbuloheshin me batanije, nuk te ka hije as ty , as fajtorit e as kujt tjeter te merret me veshjet e tyre. Ato, ti , une , cdokush ka te drejte te vishet si te doje.. Por edhe gojen sjua ndalon kush, ama ju qe leshoni thirrje per liri te femres (me ate konceptin tuaj te gabuar mbi lirine dhe mungesen e njohjes mbi femrat e verteta muslimane), duhet te pranoni qe keto pergojimet qe beni ju, perfshi edhe femra muslimane, mbi to, ju ulin shume poshte (nuk eshte se kam ndonje respekt te vecante per femrat qe mbulohen si ne afganistan, por kane punen e tyre). Kalova ne teme tjeter fare po varja, se mos po merret gje vesh ketu.
P.S Engjelli, kujt po ia ndien per komentet e tua , kujtova se po beje muhabet serioz, por sndryshoka gje muhabetin tend nga muhabetet e femrave (aq me keq meshkujve) injorante ne lidhje me veshjen e atij apo ketij,neper kafene, kete e kam shume shume zet. tung


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 06 Janar 2007 - 18:29:

o cuna (tolstoy dhe muhjeminu) kush ju tha qe jam femer se spo e marr vesh. klikoni njehere ke emri im dhe shifni gjinine. Le qe skeni faj, per ju engjelli eshte mashkull, dhe meqe une "kerkoj" engjell patjater femer do jem. Sa per sqarim mbi seksualitetin tim dhe nickname qe perdor, eshte nje kenge e Scorpions qe e pelqej shume, dhe ska te beje me meshkuj/femra me krahe qe vijne nga qielli. Pra me pak fjale jam mashkull.

Sa per terrorin e islamin, une nuk i kam bashkuar keto terma me duket, dhe skam si ta bej se vete familja e nenes sime eshte muslimane pavaresisht se une jam katolik. Muslimanet shqiptare une i kam vellezer jo se jane muslimane por se jane shqiptare. Por urrej qe ne fete dhe punet e brendshme shqiptare te futen shoqata e influenca nga burime pak te rekonmandueshme (qofshin arabe, greke, deshmitare te jehovait apo kushdo qofte). Te paret tane, iliret nuk kane mbuluar femra, biles femra ishte e barabarte me mashkullin. Ju do thoni qe iliret kane qene pagane, me se e vertete, por dua te them qe kultura jone historike eshte e paperputhshme me keto zakone qe megjithese ne Arabi apo vende te tjera mund te jene fisnike, per ne si popull jane te cuditshme dhe jashte kohes e vendit. Qe ne Arabi priten koka (125 ekzekutime ne 2006) apo rrihen njerez me kamzhik, nuk e them une, e thote Amnesty International dhe OKB. Dhe feja keqperdoret ne shume vende islamike per qellimet e erreta te njerezve te ndryshem. Edhe ne boten e krishtere ka ndodhur kjo gje, por sot ne pergjithesi shtetet jane laicizuar. Laicitetin po mundohemi te mbajme gjalle dhe ne Shqiperi, dhe mbi te gjitha tolerancen fetare, pavaresisht nderhyrjeve dhe propagandes antilaike.

Pastaj le te mos ndihen muslimanet kaq te diskriminuar pasi me se 2/3 e Shqiperise eshte muslimane ne mos gaboj. Ne minorance jane ekstremistet e fondamentalistet, e jo muslimanet ne pergjithesi. Muslimanet jane shumice bindese ne vendin tone, por e mbajne fene per vete, nuk ka pse tja tregosh gjithe botes e aq me teper te sulmosh vellezerit shqiptare te feve te ndryshme me propagande apo veshje. Aty ku shkolla vendos qe njerezit duhet te vijne kokezbuluar s'duhet te kete as shami, as haxhib, as bereta ushtarake, as kapele kauboj. Dhe kur shkolla kerkon uniforme nuk duhet te kete as minifunde as bluza qe nxjerrin gjoksin jashte. Shkolla eshte institucion laik per te mesuar dhe jo per tu shthurur me veshje prostitutash. Pra me sa di une nuk kam perkrahur ndonjehere minifundet.
Eshte me se e drejte qe muslimanet dhe te gjithe shqiptaret te ngrene zerin e tyre kunder shprehjes se theksuar te seksualitetit ne shkolle, ashtu si une do e ngrija kunder shprehjes se theksuar te fese se dikujt kur ka fe te tjera ne po ate shkolle. Nqs do te mbash dicka ne qafe apo te shkruar ne bluze qe shpreh fene tende, me se i lire, per sa kohe qe nuk thyen dekorin e veshjes. Dhe une po te vete ne shkolle me rroba prifti dihet qe rektori me nxjerr me shqelma jashte. Duhet pasur mase ne cdo gje, si ne veshje si ne veprime. Zile ne universitet ketu ku jam une ka qe cke me te, sa here qe bie zjarr

kalofshi mire dhe merrini gjerat shtruar


Postuar nga Fajtori datė 06 Janar 2007 - 22:52:

Ne fakt populli thote "nuk mund te nxjerr trute e mia qe t'ia jap atij tjetrit". Dhe pak a shume kjo eshte evidente.

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Eshte me se e drejte qe muslimanet dhe te gjithe shqiptaret te ngrene zerin e tyre kunder shprehjes se theksuar te seksualitetit ne shkolle,


Djali lart eshte shprehur natyrisht me kete fjali dhe mua pikerisht tek ky natyralitet me lind bezdia fetare e anti-seksit. Do ishte normale te protestojme te gjithe per hir te sensit etik shoqeror, por eshte banale te behet feja zedhenese e etikes shoqerore. Kjo per faktin e thjeshte se nuk ka te drejte nje fe apo nje tjeter te behet percaktuese e moralit te perbashket. Problemi i organizatave fetare lind pikerisht ketu, ne castin qe besimi fetar tejkalon kufijte personale dhe behet nje "detyrim" per te gjithe.

Nese duhen citime per ekstremistet myslimane ne Egjipt mund ti gjej. Sidoqofte, besoj se alibia e organizatave qe nuk perfaqsojne fene islame ka deshtuar. Mjafton te shikosh sesi shiitet dhe sunitet vrasin njeri tjetrin ne Irak. Kjo eshte lufte civile e ngjashme me ate Indiane, qe Gandhi desh te evitonte. Thjesht komunitete qe vriten per hir te perkatesise fetare.

Vertet veshja eshte personale, por kjo nuk mjafton per te injektuar mentalitetet fetare neper shkolla. Tek e fundit cdo shtet ndjek politiken e vet dhe, mgjithese respekton lirite e secilit, ruhet nga organizatat dhe mentalitetet e rrezikshme. Kete e ka bere dhe vendi me (pseudo)demokratik ne bote (SHBA), i cili ndoqi dhe perndoqi komunizmin sepse donte ta largonte nga mentaliteti njerezor. Ne menyre te ngjashme eshte e natyrshme qe shqiptaret te ndjehen te rrezikuar nga "urdheresat" fetare qe duan te prezantohen si liri te veshjes personale. Aq me teper qe shembujt neper bote nuk tregojne asgje pozitive mbi popullarizimin dhe indoktrinimin fetar.

Asell asell, nga nje pikeveshtim sociologjik, fete e tipit moralist duan thjesht ti hyjne ne pjese tortes se fuqise njerezore, duke mbrojtur gjoja parime te shenjta si familja etj. Njesoj si nena parti qe identifikohej me mamane pikerisht per te vjedhur fuqi nga familja. Vjen nje cast qe del qarte paralelizmi psikologjik i meshkujve qe krijojne parti dhe meshkujve qe predikojne fe. Dhe ndihet dukshem mungesa e natyres femerore; atyre qenieve te dobeta qe ngacmojne veset e meshkujve te forte.

Qe mos keqkuptohemi po ju kujtoj se meshkujt qe predikojne fe jane vetem nje pjese e vogel e besimtareve reale. Dhe sidoqofte nuk ka ndonje gje te keqe te ndjekesh terheqjen e fuqise. Dikush e ben me fe, dikush me nje faqe interneti, dikush me perfitimin e paligjshem te lekeve, dikush behet gjeneral, dikush polic etj. Puna eshte te pranohen keto gjera dhe te zhvillohemi te gjithe si popull, ne vend qe te shpallen berthama te pavarura etiko fetare. Problemet qe ekzistojne ne shkolla nuk luftohen me ekstremizma fetare, as me femra qe konkurrojne shalet me ane te shamise. Sidoqofte i rikthehem fillimit: Nuk mund te nxjerr trute e mia per t'ia dhene tjeterkujt. Kush do i kupton vete keto koncepte, kush nuk do vazhdon me te veten.


Postuar nga Muhejminu datė 08 Janar 2007 - 14:15:

Nje koment fare i vogel mbi ate qe tha Send me an angel, dhe pastaj asaj qe po rithote per te disaten here fajtori.

Problemi qe ti thua Send me an angel nuk eshte aq i thjeshte, feja nuk eshte nje kulture(me kete dua te them nje kulture qe ka baza shoqerore te nje populli me etnintet ndryshe) edeh pse me vone behet dicka e tille. Me kete qe po thua ti dmth

" por dua te them qe kultura jone historike eshte e paperputhshme me keto zakone qe megjithese ne Arabi apo vende te tjera mund te jene fisnike, per ne si popull jane te cuditshme dhe jashte kohes e vendit"

me kete do te thuash qe kultura jote si i krishter eshte perputhshme me kulturen Ilire??????? Shpresoj qe jo se kjo do te thote se ke shume pak njohuri historike, gjithsesi une po te them se feja percon nje moral, qe do te thote....nese psh ne iliri lejohej(dhe eshte lejuar) kurveria apo pederastia, kur erdhi krishterimi dhe islamizmi e ndaluan kete gje anetareve te fese se tyre dhe jo popullit shqiptar. Por nese i gjith populli u kthye ne keto dy fe atehere lindi ligji qe nuk lejohet pedrastia ok? dalloi gjerat. nje popull mund te kete te fisshme trashegimin e gruas nga i ati tek i biri(sikur ne Arabi) por Kurani e hoq kete "fismeri", fundja Kultura eshte nje perceptim njerezor i drejtesise(dhe jo gjithmone perceptimi njerzor eshte i sakte) ndrsa feja eshte nje perceptim hyjnor, pra i pagabueshem. Po i flas me ty keto gjera, sepse ti beson dhe nese Zotin e quan te dyshimte ne percptimin per te drejten ateher sbesoj se je krishter i mire. pra teoria jote bie poshte, feja eshte morali. Dhe islami ka moralin e tij sikurse krishterimi.

Pastaj Islami nuk eshte e = me deshmitaret e Jehovait( pa i ofenduar) sepse Islami ka shume shekuj ketu ne shqiperi pra nuk eshte organizate apo sekt, sikurse jane kishat protestante, ai eshte nje komunitet dhe Shqiptaret kane qene edhe ata qe kane pasur grate e tyre me shami ne koke para Enver HOxhes....... Sa per barazine e gruas me burrin, te lutem ti si i krishtere mos fol apo haarove versetet e Bibles(palit) qwe thone qe gruaja nuk duhet te flase kur eshte ne kishe........e shume gjera te tjera. prandaj te lutem mos fol si ndonje feminist kur edeh vete feja jote nuk predikn feminizmin.

Fajtor eshte e disata hre qe po te them qe nuk ke te drejte te gjykosh per nje fe kur nuk ek studiuar kurre per te, pse? Sepse ti ske njohuri per islamin ok? te lutem shmangi komentet.
te faleminderit


Postuar nga Boksieri datė 08 Janar 2007 - 14:25:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Ne fakt populli thote "nuk mund te nxjerr trute e mia qe t'ia jap atij tjetrit". Dhe pak a shume kjo eshte evidente.



Djali lart eshte shprehur natyrisht me kete fjali dhe mua pikerisht tek ky natyralitet me lind bezdia fetare e anti-seksit. Do ishte normale te protestojme te gjithe per hir te sensit etik shoqeror, por eshte banale te behet feja zedhenese e etikes shoqerore. Kjo per faktin e thjeshte se nuk ka te drejte nje fe apo nje tjeter te behet percaktuese e moralit te perbashket. Problemi i organizatave fetare lind pikerisht ketu, ne castin qe besimi fetar tejkalon kufijte personale dhe behet nje "detyrim" per te gjithe.

Nese duhen citime per ekstremistet myslimane ne Egjipt mund ti gjej. Sidoqofte, besoj se alibia e organizatave qe nuk perfaqsojne fene islame ka deshtuar. Mjafton te shikosh sesi shiitet dhe sunitet vrasin njeri tjetrin ne Irak. Kjo eshte lufte civile e ngjashme me ate Indiane, qe Gandhi desh te evitonte. Thjesht komunitete qe vriten per hir te perkatesise fetare.

Vertet veshja eshte personale, por kjo nuk mjafton per te injektuar mentalitetet fetare neper shkolla. Tek e fundit cdo shtet ndjek politiken e vet dhe, mgjithese respekton lirite e secilit, ruhet nga organizatat dhe mentalitetet e rrezikshme. Kete e ka bere dhe vendi me (pseudo)demokratik ne bote (SHBA), i cili ndoqi dhe perndoqi komunizmin sepse donte ta largonte nga mentaliteti njerezor. Ne menyre te ngjashme eshte e natyrshme qe shqiptaret te ndjehen te rrezikuar nga "urdheresat" fetare qe duan te prezantohen si liri te veshjes personale. Aq me teper qe shembujt neper bote nuk tregojne asgje pozitive mbi popullarizimin dhe indoktrinimin fetar.

Asell asell, nga nje pikeveshtim sociologjik, fete e tipit moralist duan thjesht ti hyjne ne pjese tortes se fuqise njerezore, duke mbrojtur gjoja parime te shenjta si familja etj. Njesoj si nena parti qe identifikohej me mamane pikerisht per te vjedhur fuqi nga familja. Vjen nje cast qe del qarte paralelizmi psikologjik i meshkujve qe krijojne parti dhe meshkujve qe predikojne fe. Dhe ndihet dukshem mungesa e natyres femerore; atyre qenieve te dobeta qe ngacmojne veset e meshkujve te forte.

Qe mos keqkuptohemi po ju kujtoj se meshkujt qe predikojne fe jane vetem nje pjese e vogel e besimtareve reale. Dhe sidoqofte nuk ka ndonje gje te keqe te ndjekesh terheqjen e fuqise. Dikush e ben me fe, dikush me nje faqe interneti, dikush me perfitimin e paligjshem te lekeve, dikush behet gjeneral, dikush polic etj. Puna eshte te pranohen keto gjera dhe te zhvillohemi te gjithe si popull, ne vend qe te shpallen berthama te pavarura etiko fetare. Problemet qe ekzistojne ne shkolla nuk luftohen me ekstremizma fetare, as me femra qe konkurrojne shalet me ane te shamise. Sidoqofte i rikthehem fillimit: Nuk mund te nxjerr trute e mia per t'ia dhene tjeterkujt. Kush do i kupton vete keto koncepte, kush nuk do vazhdon me te veten.







Fajtor me knaqe,rrofsh sa malet.
He mer shani fajtorin po jua majti se ne virtualitet jeni trima shani anetaret si tju doje qefi,pabuksa ,fajtor je i madh.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 08 Janar 2007 - 14:52:

Sa per deshmitaret e Jehovait, per mua shaji nga mengjesi ne darke, biles i shajme bashke, se une nuk kam pike respekti per ate sekt dhe nqs vazhdon ashtu sic eshte sot as qe kam per te pasur. Nuk e krahasova Islamin me Deshmitaret e Jehovait dhe asnje nuk muns ta beje kete besoj. Thashe vetem qe tradita per te mbuluar gjithe trupin e fytyren ka ardhur vitet e fundit nga Arabia apo kudo qofte. Perpara mbulonin vetem koken me shami. Vertet Islami ka shekuj ne Shqiperi por ka qene Islam i moderuar dhe tolerant, dhe per shume gjera perputhej me traditat tona shqiptare. Une jam i shqetesuar per cka po ndodh vitet e fundit dhe jo per historine e Islamizmit ne Shqiperi, sepse shume figura historike themelore shqiptare (duke filluar qe ng Naimi qe ishte bektashi e Ismail Qemali e duke vazhduar me nje liste shume te gjate) kane qene te fese islame por megjithate feja nuk i ka penguar te japin per vendin e popullin e tyre. Kjo duhet te ndodhe dhe tani dhe nuk po ndodh. Predikimet ekstremiste qe nxisin luften e hapur apo te fshehte kunder feve te tjera, kur ke bashkekombes te atyre feve, jane tradhti ndaj Atdheut dhe te ishte per mua, kedo qe predikon e ben propagande, qofte islamik qofte i krishtere do e denoja shume ashper. Fene secili e mban per vete, ose e ndan me bashkevellezerit e tij te te njejtes fe. Nqs nje femrer do te mbulohet eshte ne rregull per mua, por jo ne vende ku ka dekor veshjeje. Ashtu sic nuk mund te vishet police, sepse duhet te veshe uniforme, ashtu edhe nuk mund te vije e mbuluar ne shkolle, sepse thyen dekorin e veshjes te institucionit publik e laik. Ka plot shkolla fetare, fale Zotit ku mund te shkosh i/e veshur me rroba fetare.

Sa per maskilizmin ne krishterim, dihet qe eshte prezent, por le te mos citojme Shen Palin e para 2000 vjeteve. Feja e krishtere ka pasur inteligjencen e mjaftueshme per te evoluar vit pas viti dhe per tu bere me e moderuar me kalimin e kohes. Sot privilegji i vetem qe kane meshkujt eshte sherbesa fetare (eukaristia) dhe hierarkia kishtare (flas per fene katolike ketu). Domethene qe nje grua s'mund te behet prift, peshkop, kardinal apo pape. Te pakten ne kulturen e krishtere femra ne pergjithesi konsiderohet e barabarte me mashkullin (pervec sa thashe me siper) dhe nuk ka rast qe nje mashkull te marre 4 gra, sepse per cdo person ka vetem nje person. Besoj se ketu shihet fare qarte se sa ndryshim ka krishterimi nga islami per sa ka te beje me barazine midis sekseve.
Ah se harrova. Kam degjuar se disa individe islamike predikojne qe ata qe shkojne ne xhenet pasi kane vdekur ne jihaad do te kene ne dispozicion te tyre nje numer femrash te virgjera (me duket 72 por nuk jam i sigurt) qe do te jene perjetesisht te virgjera pavaresisht se do t ekene raporte me deshmorin e zgjedhur. Nuk e di a e predikon Islami ne pergjithesi kete gje, por nuk besoj pasi do te ishte shume denigruese per rolin e femres te ishte pjese e nje haremi jo vetem ne toke (sic ben vaki edhe sot ne vendet islame) por edhe ne qiell.


Postuar nga Muhejminu datė 09 Janar 2007 - 15:30:

Shiko send me an angel, une e kuptoj qe ti thua te flas mire e ne fund te leshoj ndonje kunje, por nuk eshte ideja e debatit e tille, gjithsesi asaj kunjes po dua ta sqaroj qe eshte nje fryt injorance me teper se sa nje kunje.

Le ti marr me ty gjerat ashtu sic i ke shkruar dhe te kthej pergjigje edhe pse nuk eshte vendi i duhur per ta bre kete gje. Se pari po te ricitoj se ti per Islamin gjerat i ke vetem te DEGJUARA jo te lexuara apo te mesuara, deh besoj se i ke te degjaura nga ndonje pastor(nese je ne ndonje kishe protestante). Prandaj ti nuk mund te gjykosh apo te kritikosh islamin si fe, me syrin kritik duke mos e studiuar ate, e nese thua qe mua sme intereson ta studioj atehre e kote eshte te flas dhe me ty.

Ne fillim dua te them qe ti the qe kultura islame eshte nje kulture arabe, ndersa une e mohova kete gje. Nesze do ishte e tille atehere ti gezon nje kulture semite(hebreje, ne nje menyre) apo me teper greke pagane. tani le te vijme tek ato qe the ne shkrim dhe qe mua me terhoqen vemendjen

"Thashe vetem qe tradita per te mbuluar gjithe trupin e fytyren ka ardhur vitet e fundit nga Arabia apo kudo qofte. "

Problemi i mbulimit te fytyres eshte nje ceshtje qe diskutohet edeh sot mes dijetareve ne Islam, ka disa qe pretendojne se profeti ka urdheruar keshtu ka disa te tjere qe thone te kunderten, kjo eshte nje liri apo jo? Pra ka nje diversitet mendimesh, dhe ato njerez qe ti thua qe mbulojne dhe fytyren ndjekin mendimin e atyre dijetareve. Perse e bejne? Sepse perto eshte e rendesishme qe te ndjekin mesimet e me te mencurve, gje qe e ka pasur ne tradite edhe populli jone, apo jo? Nese e kane pasur apo jo te mbuluar fytyren motrat tona shqiptare para viteve te poshtra komuniste, ne nuk e dime sepse skemi jetuar por ne ndihme na vjen historia, qe na tregon qe edhe femrat ne ate kohe ka patur nje pjese qe e ka mbuluar dhe fytyren e saj. tani a eshte diskriminim??? NUk besoj, ne jetojme ne shqiperi, jo nje vend totalitar me kushtetute, prandaj ajo ka drejte te zgjedhe, mjafton qe zgjedhja e saj te mos cenoje integritetin e dikujt tjeter, apo jo?

"Vertet Islami ka shekuj ne Shqiperi por ka qene Islam i moderuar dhe tolerant, dhe per shume gjera perputhej me traditat tona shqiptare."

Nuke di se cdo te thuash me keto fjale, more djale. Nuk e di se ku e sheh ti ndryshimin e ketyre traditave ne islamin qe une predikoj?????????????? A mund te me japesh she,mbuj konkret?????? Po pres pshembuj dhe jo fjale te tjera.

"Predikimet ekstremiste qe nxisin luften e hapur apo te fshehte kunder feve te tjera, kur ke bashkekombes te atyre feve, jane tradhti ndaj Atdheut dhe te ishte per mua, kedo qe predikon e ben propagande, qofte islamik qofte i krishtere do e denoja shume ashper. Fene secili e mban per vete, ose e ndan me bashkevellezerit e tij te te njejtes fe."

Nuk e di se per cfare predikimesh ekstremiste e ke fjalen ti more djale....... Une kam kohe qe merrem me studimet Biblike, sepse ne shtepine time ne shkollen time ne lagjen time ne shoqerine time u futen disa njerez qe me ftonin, me vinin ne shkolle, me hynin ne klase si gjoja amerikane qe benin party dhe aty flisnin per Jezus Krishtin. Dhe perdornin lloje nga me te ndryshmet, madje edhe lidhjet adoloshentore per te terhqeur sa me teper njerez ne ato kiasha protestante. NUk e di si ndihesh ti kur ne diten e pavareseise tende te vije nje serb dhe te thote qe behu serb se shqiptaret jane serb, e pra ne dite Bajrami ne shtepine time vinin njerez qe me predikonin Jezusi Krishtin dhe kur i thoje qe jam Msuliman te shihnin shtrember. Me kete dua te them qe kunderpergjigja Islame ka qene vetem kur gjerat jane acaruar sa te arrijne kulmin. Une per veten time nuk kam gjetur asnje kristian rrugeve qe ta kap edhe ti them hajde bejme debat aspak, por ama ka kristian te atille qe me vijne dhe me percmim me thjone "ca je ti musliman?". mund te thuash se keta jane ne pakice, jo more djale, mund te shkosh tek VUSH (vellaszeria ungjillore shqiptare) mund te gjesh mbi 20 libra qe vetem "ofendojne" islamin duke e keqcvituar dhe duke perdorur nje zhargon rrugesh. Muslimanet nuk kane nxjerrre shpaten per tu rene ne qafe krisitaneve, asapk per kete mos ki merak. Dhe persa i perket Laiciteti i shkolles humbet kur vijne disa predikatore kishash ne shkolle e na sjellin ca amerikane e me genjeshtra ordinere i marrin nxenesit e i cojne neper kisha apo jo? Kjo eshte hukmbje e laicitetit te shteti, jo shamia.


"Sa per maskilizmin ne krishterim, dihet qe eshte prezent, por le te mos citojme Shen Palin e para 2000 vjeteve. Feja e krishtere ka pasur inteligjencen e mjaftueshme per te evoluar vit pas viti dhe per tu bere me e moderuar me kalimin e kohes. Sot privilegji i vetem qe kane meshkujt eshte sherbesa fetare (eukaristia) dhe hierarkia kishtare (flas per fene katolike ketu). Domethene qe nje grua s'mund te behet prift, peshkop, kardinal apo pape. Te pakten ne kulturen e krishtere femra ne pergjithesi konsiderohet e barabarte me mashkullin (pervec sa thashe me siper) dhe nuk ka rast qe nje mashkull te marre 4 gra, sepse per cdo person ka vetem nje person. Besoj se ketu shihet fare qarte se sa ndryshim ka krishterimi nga islami per sa ka te beje me barazine midis sekseve."

Nese ti konsideron nje fe qe zbret dhe thote qe pas meje nuk ka fe tjeter, dhe kjo eshte feja e vetem atehere per mua lind pyetja se ku e gjen autorirtetin kushdo qofte ai qe te ndryshoje biblen apo mesimet e saj. Qe do te thtoe, nese femres, ne baze te bibles, si takon asgje thuajse nga p[asuria, kush eshte Ai papa(per mua Protestantin) qe ta ndryshoje ate ligj? A nuk eshte Bibla Libri qe nuk ka nevoje per ndryshime? a Nuk eshte Bibla libri qe ka ardhur deri ne diten e gjykimit te birit te njeriut? Me vjen eq qe po ta persersi po lexoje me mire Bibln heres tjeter plako, se nuk kalohet deti me trap.

te kalojme tek historia qe thuasje e kishe harruar, angel. Per sa i perket Hyjrive qe jane ne Xhenet(parajse), ajo jane nje dhurate e Zotit per banoiret e tij. Dhe nje dhurate e Zotit eshte nje dhurate prej tij, ato nuk jane qenie tokesore dhe nuk kane lidhje me to, jane femra qe si ka pare njeri, c'pune a ketu ulja e femres????????? Zoti pershembul perdori nje femer(me sakte vajzen e Lotit) per te sprovuar Lotin, deh ai kreu maredhenie seksuale me te bijen i dehur, e ke harruar kete? Zoti pastaj ka sprovuar dhe vete Jozefin me nje femer, a mos eshte kjo ulje??????? JO aspak, nuk eshte ulje, Zoti e di se me cfare e mbulon njeriune tij, a mos do te thuash qe ZOTI ESHTE I PADREJTE? Atij i takon te jape Parajsen dhe atij i takon te jape dhuraten per ate parajse.
besoj qe te mos jeshew aq mendje ngushte qe te mos kuptosh thelbin e gjithe kesaj qe shkruajta.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 10 Janar 2007 - 01:11:

1) nuk jam protestant dhe nuk aprovoj propaganden amerikane apo angleze per Jezu Krishtin

2) mbulimi i fytyres per mua i kercenuar apo i detyruar eshte shkelje e te dejtave te njeriut

3) pse nuk ka per cdo femer ne parajse 72 Hyjrinj meshkuj?

4) Shkolla ka nje kod veshjeje dhe nuk duhet thyer qofte per arsye fetare apo jofetare

5) Bibla eshte nje bashkim librash dhe jo nje i vetem i shkruar nga nje njeri por i shkruar nga nje larmi profetesh

6) Pasuria e Vatikanit ka ardhur per arsye politike, ashtu sic ka ardhur dhe perhapja e Islamit mos harro, qe ne fillimet e tij u hap me forcen e shpates. Mos harro qe cdo fe ka qene dhe eshte e lidhur me politiken

7) Jemi shqiptare dhe femrat tona nuk e kane per turp te dalin kokezbuluar pavaresisht se cfare thone ne lindjen e mesme.

8) RROFTE SHQIPERIA


Postuar nga Fajtori datė 10 Janar 2007 - 08:05:

Citim:
Po citoj ato qė tha Muhejminu
Dhe persa i perket Laiciteti i shkolles humbet kur vijne disa predikatore kishash ne shkolle e na sjellin ca amerikane e me genjeshtra ordinere i marrin nxenesit e i cojne neper kisha apo jo? Kjo eshte hukmbje e laicitetit te shteti, jo shamia.


Kjo eshte humbje e laicitetit po aq sa shamia, perderisa institucioni shkollor perdoret per propagandim dhe reklamim te nje feje.

Citim:
Po citoj ato qė tha Muhejminu
...jo more djale, mund te shkosh tek VUSH (vellaszeria ungjillore shqiptare) mund te gjesh mbi 20 libra qe vetem "ofendojne" islamin duke e keqcvituar dhe duke perdorur nje zhargon rrugesh.


Nuk e ka thene kot ai i ziu "Feja e shqiptarit eshte shqiptaria". Duket qarte se fete kalojne kohen duke kerkuar difekte tek njera tjetra. Duhet pranuar qe fete kane konkurrence dhe prandaj mundohen dhe te bejne reklama ne forma nga me te ndryshmet.

Kur hapem nenforumin e feve ideja ishte te kuptonim dicka me shume mbi zhvillimin e fese, por shpejt u kthye ne arene lufte te feve te ndryshme (aq sa disa propozuan te mbyllej fare). Eshte evidente qe fetaret shikojne armikun tek feja tjeter, je me kot harxhojne kohe duke rrjeshtuar problemet e kundershtarit. Dhe gjithe kjo me kujton propagandat politike ose shoviniste qe mundohen te poshterojne kundershtarin. Akoma se kam kuptuar pse fetaret shikojne kundershtarin tek feja tjeter, megjithate di qe besimtaret e mire nuk merren me propagande por besojne ne heshtje Zotin e vet. Kusuri jane vetem forma politike te luftes mes meshkujve.

Ja pse feja ka lidhje me politiken. Apo mos duhet te kujtoj qe morali fetar dhe ai politik perputhet ne menyre te habitshme ndonjehere. Qepare po shikoja nje dokumentar mbi historine e mariuhanes ne SHBA dhe kuptova se politika dhe feja predikojne shpesh te njejten gje, moralin ekstrem. Dhe kjo me solli ndermend perseri paralelizmin midis komunizmit dhe fese ne vendin tone. Te dyja predikojne monogamine, te dyja kundershtojne seksin e lire, te dyja monitorojne jeten private dhe familjare, te dyja prezantohen si autoritete unike ne fushen morale. Dhe atehere kur u bie popullariteti thjesht ndryshojne rregullat (psh diskutojne a duhet mbajtur shamia apo jo).

Megjithate, fetareve mund tu behet qejfi, sepse komunizmi thjesht kopjoi moralin fetar per te pervetesuar autoritetin e fese. Ndryshe nuk kish si te mbijetonte ne atmosferen e prapambetur shqiptare te viteve 40. Keshtu qe partia u be rregullatore e jetes private po aq sa fete, me ide monogamiste mbizoteruese, te cilat detyronin ciftet te vinin tek shkolla prane shtepise sime qe ti fusnin nga nje tegel. Dhe ne femijet rriteshim me idene e ilegalitetit te seksit, ne te njejten menyre qe fete predikojne mbulesen tek femra per te mos ngacmuar veset e mashkullit. Cdo centimeter i trupit te femres duhet te jete i mbuluar, mundesisht deri tek themrat, sepse femra perfason pjellorine, seksin, dhe seksi nuk ka si te pranohet pa u kontrolluar nga normat moralo-fetar-politike te kohes.

Nje barcalete:
Mu kujtua nje karikature e lezetshme. Nje gazetar pyet nje prift "Pse Vatikani po blen nje skuader futbolli". Prifti pergjigjet "Sepse ndalimi i seksit (astinenza) nuk ka me popullaritet".


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 10 Janar 2007 - 14:56:

Shpresoj qe mesazhi i mesiperm ti jape se paku fund argumentave pro-ferexhe dhe pro-zakone te importuara nga vende ekzotike qe bien ndesh me lirine dhe te drejtat e njeriut pa dallim feje, seksi, etnie, pigmenti etj.


Postuar nga tolstoy86 datė 12 Janar 2007 - 14:40:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
1) nuk jam protestant dhe nuk aprovoj propaganden amerikane apo angleze per Jezu Krishtin

2) mbulimi i fytyres per mua i kercenuar apo i detyruar eshte shkelje e te dejtave te njeriut

3) pse nuk ka per cdo femer ne parajse 72 Hyjrinj meshkuj?

4) Shkolla ka nje kod veshjeje dhe nuk duhet thyer qofte per arsye fetare apo jofetare

5) Bibla eshte nje bashkim librash dhe jo nje i vetem i shkruar nga nje njeri por i shkruar nga nje larmi profetesh

6) Pasuria e Vatikanit ka ardhur per arsye politike, ashtu sic ka ardhur dhe perhapja e Islamit mos harro, qe ne fillimet e tij u hap me forcen e shpates. Mos harro qe cdo fe ka qene dhe eshte e lidhur me politiken

7) Jemi shqiptare dhe femrat tona nuk e kane per turp te dalin kokezbuluar pavaresisht se cfare thone ne lindjen e mesme.

8) RROFTE SHQIPERIA



Cdo gje e detyruar apo e kercenuar eshte shkelje e te drejtave te njeriut, perfshi detyrimi per ti u pershtatur 'normave' qe do ti, e qe u ve emrin kod veshjeje. Na trego pak per kete kod te veshjes dhe zbatimin e tij ne Shqiperi..
Pse nuk ka ne parajse 72 hyrinj meshkuj per femrat??? I nderuar, per femrat beqare nje gje e tille ekziston, ka hyrinj meshkuj. Pastaj hyrite femra jane te krijuara si dhurata per meshkujt, nuk eshte se jane gra qe do u merren burrave te tyre, per te plotesuar '72-shen' e femrave te dikujt tjeter, pra ti na e thua si akuze. Por Femrat kane dhurata e shperblime te tjera, Nuk ka si te jete shperblimi i njejte si per femrat si per meshkujt kur ato kane deshira e nevoja te ndryshme ne kete bote. Sqaroje icik se ne cterma e leshove kete 'akuze ' tenden. A ne qoftese thua qe pyeta se koti, e kemi te veshtire ti pergjigjemi pyetjeve me te arsyeshme, me dijet tona te pakta, e jo me ketyre pyetjeve fare pa kuptim..

Librat e shenjte dergohen nga Zoti, nuk 'shkruhen nga nje apo disa profeter', por u zbriten atyre.

Pasuria e Vatikanit ka ardhur nga kryqezatat, masakrimet e popujve te amerikes se jugut, nga 'besimtaret e medhenj' spanjolle, portugeze etj, sponsore te rendesishem te Vatikanit.. Keto fakte i pranon e gjithe bota, e gjithe bota e di se sistemi papnor i vatikanit ishte dicka me i degjeneruar se sistemet e mafieve, por me ngjashmeri te medha. Ne mendje me vjen Baltazar Kosa, perdhunues, vrases, hajdut dhe fatkeqesisht, edhe pape.. Keto nuk i harron kush, jane fakte, por ama mos krahaso faktet me shpifjet, keto qe thashe me siper i pranon e gjithe bota, por perhapjen e islamit me shpate, nuk e ka pranuar kush qe na e hedh ne fytyre sikur te kemi thene qe kjo eshte e vertete. Lufterat e bera ne kohen e profetit, kane qene luftra ndaj njerezve qe i perzune nga vendlindja e tyre, qe i vrane, qe u moren pasurite. Shteti i pare islam nuk ka ndaluar asnje besimtar te nje feje tjeter te shpjegoje besimin e tij, si shtet i fuqishem ka ruajtur te drejten e shtetasve te tij, qe shkonin ne vende te ndryshme per te shpjeguar islamin, e qe vriteshin e keqtrajtoheshin. Kete vecori, ti si patriot i madh qe je duhet ta admirosh, aq me teper qe shteti yne i mjere, nuk eshte i pergjegjshem per shtetasit e tij, qe u shkelen te drejtat cdo dite ne greqi, itali etj etj. Pra mos na thuaj 'mos harro' per gjera qe as i kemi pranuar ndonjehere (qe nuk i ka pranuar arsyeja dhe historianet e vertete)

Jemi shqipetare, po edhe po te ishim kineze, kiliane, marsiane.. femrat tona qe mbulohen e kane per nder qe respektojne besimin e tyre te mire, nuk kane turp nga njerez llafazane qe zdine asgje se cjane te drejtat e njeriut.

Rrofte shqiperia, e qe te rroje, rrofshin shqiptaret pa paragjykime.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 12 Janar 2007 - 16:10:

Me duket se ju tolstoy i merrni gjerat ca si teper personale. Une mendoj qe keto nderhyrjet nga jashte ne fete shqiptare na shtyjne ne lufte te brendshme dhe ashtu eshte. Dhe me sa di une Vatikani nuk ka mohuar ndonjehere se si e ka bere pasurine. Per sa i perket Kryqezatave, u masakruan te krishtere e muslimane njesoj dhe u shkaktuan nga jotoleranca fetare e turqve selxhuk qe ne fillimet e shekullit te 11 ju ndaluan te krishtereve besimin e tyre dhe vune ne rrezuk vendet e shenjta te Krishterimit. Kurse per hapjen e Islamit me force, ajo eshte praktikuar kudo dhe kurdohere. Ashtu sic ka pasur njerez qe jane konvertuar me besim ashtu ka pasur dhe qe jane konvertuar me dhune. Edhe krishterimi e ka bere kete gje, por ne 3 shekujt e pare ka qene fe klandestine, ndryshe nga Islami qe ne fillimet e veta te hershme ka pasur plot besimtare te zjarrte qe luftuan dhe e perpahen ne popuj pagane dhe jopagane.

Spo zgjatem shume ne histori, por po perseris qe vendosja e femres nen mashkullin me mjete nga me te ndryshmet eshte shkelje e te drejtave te njeriut, ti thua qe femrat dhe meshkujt kane kerkesa e nevoja te ndryshme prandaj shperblehen ndryshe ne parajse. Une po them, po ne toke, pse te mos kete nje grua 4 burra por nje burre 4 gra? Mos eshte gje gruaja sa 1/4 e burrit? Kam degjuar justifikime nga me te ndryshmet per kete, si pershembull qe nuk do i njihej babai femijes, apo qe Islami thote qe te marresh deri ne 4 gra me aprovimin e gruas apo grave qe ke dhe qe ti trajtosh te katra njesoj, por asnje sma mbush mendjen. Se pari, per atesine e femijes mund te behen fare mire teste ADN-je ne shume maternitete ne bote. Pastaj, per trajtimin e te katrave njesoj me duket krejtesisht e pmundur qe nje mashkull te kete aq kohe e fuqi sa te merret me te gjitha, dhe edhe sikur ti trajtoje njesoj prape secila do kete 1/4 e burrit qe do kishte sikur te ishte e vetmja grua.

Sa per kodin e veshjes, nqs nuk eshte verbalizuar akoma ne istitute shkollore, eshte problem i shkolles perkatese. Por ne rast se kodi hyn ne fuqi, as i krishtere e as musliman nuk duhet ta shkele dhe te vije me veshje ekzotike ne nje institucion edukimi. Shkolla eshte laike, dhe nqs vendos ministria e arsimit apo organet perkatese qe duhet te kete kod veshjeje, sme duket e drejte te bejme perjashtime per ferexhete, haxhibet apo burkat.


Postuar nga Muhejminu datė 12 Janar 2007 - 16:36:

e di se sa me habit ti mua Send me an angel??? Mund te mos fajesoj kaq shume fajtorin se sa ty. ja po e nis nga fundi, te eprserita dhe me siper se edhe ne Bibel Femra trajtohet po njelloj, dhe nese ti je ne gjendje te me tregosh pse trajtohet keshtu atehere te ktheje pergjigje edhe une.

ke shkruar 8) RROFTE SHQIPERIA .

Feja eshte universale nuk merret me kombe apo me shtete nuk eshte nacionaliste(sidomos Islami dhe krishterimi) edhe pse njerezit tentojne ta bejen te atille ne fjalimin e lamtumires profeti a.s thtoe "Arabi eshte i barabarte me Joarabin" qe do te thote se muslimani eshte jo rracor as extremo nacionalist. Kjo per vet faktin se feja eshte universale dhe bazohet tek nje Zot qe nuk mban me hater nje komb sepse keshtu nuk krijohet barazia. Prandaj ate shprehje, nese je katolik i devotshem, mbaje per vete dhe mos fut fene.

7) Jemi shqiptare dhe femrat tona nuk e kane per turp te dalin kokezbuluar pavaresisht se cfare thone ne lindjen e mesme.


Jemi nrober te Zotit(Send me an angel) dhe mos ngatero nacionalizmin me fene. Nje femer si ne shqiperi si ne argjentine adhuron ne fene tuaj trinine, nuk del njeri e thote se ne shqiperi duam te adhurojm dynine se keshtu e kemi per zakon, mos fol kot ne ajer.

6) Pasuria e Vatikanit ka ardhur per arsye politike, ashtu sic ka ardhur dhe perhapja e Islamit mos harro, qe ne fillimet e tij u hap me forcen e shpates. Mos harro qe cdo fe ka qene dhe eshte e lidhur me politiken


Plako, mos harro te lexosh historine me syte e nje njeriu normal jo te miopit, islami nuk eshte perhapur me shpate perndryshe sill fakte, diku tjeter jo ketu se eshte teme tjeter.



4) Shkolla ka nje kod veshjeje dhe nuk duhet thyer qofte per arsye fetare apo jofetare


dakord shkollathote vishuni ne menyre etike, dhe shamia nuk eshte nje menyre joetike ok??????????????? Une me kushtetute dhe me gjykate jam i fituar, ti dhe te tjeret fryjini mire ideve tuaja, keshtu thuhet ne keto raste.



3) pse nuk ka per cdo femer ne parajse 72 Hyjrinj meshkuj?



Je akoma shume i vogel n moshe e dije per ti treguar Zotit se pse ska 72 meshkuj per femrat....perderisa arrin ne keto banalitete absurde(qe i kuptoj perse ndodhin, nga stresi i nje pyetjeje tjeter qe nuk po i gjen pergjigje) qe te pyesesh s pse Zoti vepron keshtu. Atehre une te bej nje pyetje. PErse Ati zgjodhi Jezusin e Nazaretit dhe jo Agronin e Dyrrahut per Messia, ao Juda iskariotin? Me kthe pergjigje plako.



ndersa per pergjigjen e dyte ske then asgje. asgj qe ia ven te citohet.

per fajtorin dua ti them dicka, nese mendon (edhe pse ligjerisht, e perseris, shamia lejohet ne shkolla) se keto predikator thyejne laicitetin e shkollave, perse zoterote nuk me shkruan per to ne forum??????? Pergjigju kesaj e pastaj flasim.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 12 Janar 2007 - 17:12:

Muhjeminu une nuk kam me ndermend te debatoj me fondamentaliste si puna jote. kalofsh mire


Postuar nga Fajtori datė 12 Janar 2007 - 19:03:

Send Me an Angel, une nuk mendoj se shkolla duhet te kete nje kod veshje. Te ndalosh shamine dhe te fusesh perparesen eshte njesoj thyerje e lirive personale. Flasim per universitet dhe jo per kopesht.

Sidoqofte mendoj se shamia duhet ndaluar sepse nuk perben liri te veshjes por reklamim te feve, dhe shkolla nuk eshte vend reklamash. Kjo nuk behet me teori natyrisht. Po te kisha mundesi do i vija rregull te pergjithshem shkollave qe kam ne dispozicion (si shtet ose si privat). Veshjet fetare ndalohen dhe pike, kush deshiron te vazhdoje shkollen ne keto kushte mire, kush nuk do le te hape shkolle me vete per fetaret.


Postuar nga Muhejminu datė 13 Janar 2007 - 00:31:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Muhjeminu une nuk kam me ndermend te debatoj me fondamentaliste si puna jote. kalofsh mire


Ke shume te drejte Send me An angel, mos debato fare me te tille njerez se do perfundosh si puna e asaj shprehje popullore

Kur ske ci ben samarit i bie gomarit, gjithsesi se ku e pe ekstremizmin tim nuk e di.

fajtor me duket se ekte tem qe ti po konsumon me Send me an angel e kemi kionsmuar bashke dhe me vjen keq. Une te riperseris se duke me perjashtuar mua nga shkolla thjesht pse jam ma shami ti ben nje diferencim fetar qe quhet rracizem fetar dhe qe eshte i ndaluar me te drejten e Helsinkit. Une si musliman kam te drejten kushtetuese te shpalos fene time hapur dhe te zbatoj rregullat e saj, pa i rene ne qafe dikujt tjeter. dhe po kjo kushtetute te siguron edhe ty te drejten er te qene Ateist, me vjen keq qe rikthehet ky debat nga ty, spes me kohe u mbyll. gjithsesi nese te duhet ndonje rifreskim une do te jem ketu.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 14 Janar 2007 - 00:44:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Send Me an Angel, une nuk mendoj se shkolla duhet te kete nje kod veshje. Te ndalosh shamine dhe te fusesh perparesen eshte njesoj thyerje e lirive personale. Flasim per universitet dhe jo per kopesht.

Sidoqofte mendoj se shamia duhet ndaluar sepse nuk perben liri te veshjes por reklamim te feve, dhe shkolla nuk eshte vend reklamash. Kjo nuk behet me teori natyrisht. Po te kisha mundesi do i vija rregull te pergjithshem shkollave qe kam ne dispozicion (si shtet ose si privat). Veshjet fetare ndalohen dhe pike, kush deshiron te vazhdoje shkollen ne keto kushte mire, kush nuk do le te hape shkolle me vete per fetaret.




Une nuk thashe te vishen te gjithe ne universitet me uniforme, se ashtu do te ishte shkolle ushtarake dhe jo civile Por kodin e veshjes e kuptoj si dicka me te gjere, dicka qe i jep njeriut nje hapesire per te shprehur lirine e tij/saj me veshje pa bere propagande apo mesazhe subliminale


Postuar nga SuperFigo datė 14 Janar 2007 - 21:13:

hemmm

Shkollat publike duhet te jene 100% laike si ne France per mendimin tim. Ajo metode duhet aplikuar edhe ne Shqiperi.


Postuar nga Niqua datė 14 Janar 2007 - 22:26:

Re: hemmm

Citim:
Po citoj ato qė tha SuperFigo
Shkollat publike duhet te jene 100% laike si ne France per mendimin tim. Ajo metode duhet aplikuar edhe ne Shqiperi.




kur flet ti e vendos


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 14 Janar 2007 - 23:29:

ec aty dreqja shkodrane, flood me proxy eeee hahahahahahaha
Shembulli i Frances eshte nje shembull per tu ndjekur ne Evrope. Aty ku ka ferkime te forta midis feve, gjeja me e mire eshte qe ne shkolle te mos lejohet predikimi i asnjeres prej tyre.


Postuar nga tolstoy86 datė 15 Janar 2007 - 17:33:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Me duket se ju tolstoy i merrni gjerat ca si teper personale. Une mendoj qe keto nderhyrjet nga jashte ne fete shqiptare na shtyjne ne lufte te brendshme dhe ashtu eshte. Dhe me sa di une Vatikani nuk ka mohuar ndonjehere se si e ka bere pasurine. Per sa i perket Kryqezatave, u masakruan te krishtere e muslimane njesoj dhe u shkaktuan nga jotoleranca fetare e turqve selxhuk qe ne fillimet e shekullit te 11 ju ndaluan te krishtereve besimin e tyre dhe vune ne rrezuk vendet e shenjta te Krishterimit. Kurse per hapjen e Islamit me force, ajo eshte praktikuar kudo dhe kurdohere. Ashtu sic ka pasur njerez qe jane konvertuar me besim ashtu ka pasur dhe qe jane konvertuar me dhune. Edhe krishterimi e ka bere kete gje, e 3 shekujt e pare ka qene fe klandestine, ndryshe nga Islami qe ne fillimet e veta te hershme ka pasur plot besimtare te zjarrte qe luftuan dhe e perpahen ne popuj pagane dhe jopagane.


Spo zgjatem shume ne histori, por po perseris qe vendosja e femres nen mashkullin me mjete nga me te ndryshmet eshte shkelje e te drejtave te njeriut, ti thua qe femrat dhe meshkujt kane kerkesa e nevoja te ndryshme prandaj shperblehen ndryshe ne parajse. Une po them, po ne toke, pse te mos kete nje grua 4 burra je burre 4 gra? Mos eshte gje gruaja sa 1/4 e burrit? Kam degjuar justifikime nga me te ndryshmet per kete, si pershembull qe nuk do i njihej babai femijes, apo qe Islami thote qe te marresh deri ne 4 gra me aprovimin e gruas apo grave qe ke dhe qe ti trajtosh te katra njesoj, por asnje sma mbush mendjen. Se pari, per atesine e femijes mund te behen fare mire teste ADN-je ne shume maternitete ne bote. Pastaj, per trajtimin e te katrave njesoj me duket krejtesisht e pmundur qe nje mashkull te kete aq kohe e fuqi sa te merret me te gjitha, dhe edhe sikur ti trajtoje njesoj prape secila do kete 1/4 e burrit qe do kishte sikur te ishte e vetmja grua.



Sa per kodin e veshjes, nqs nuk eshte verbalizuar akoma ne istitute shkollore, eshte problem i shkolles perkatese. e rast se kodi hyn ne fuqi, as i krishtere e as musliman nuk duhet ta shkele dhe te vije me veshje ekzotike ne nje institucion edukimi. Shkolla eshte laike, dhe nqs vendos ministria e arsimit apo organet perkatese qe duhet te kete kod veshjeje, sme duket e drejte te bejme perjashtime per ferexhete, haxhibet apo burkat.



Te jesh injorant ne disa tema nuk eshte turp i nderuar, e mira eshte qe te pranosh qe nuk di dhe mbaron puna. Edhe ne burimin historik me te dyshimte e antiislam, mund te gjesh te verteta mbi nazistet e kryqezatave, Hitlereve si Urbani i 2-te etj, nuk eshte kjo tema jone.
Per perhapjen e islamit me dhune na jep fakte, leri dokrrat. Na trego faqe te sigurta ne internet, ku dokumentohen 'inkuizicioni islam', 'torturat per ti bere njerezit te kthehen me zor ne muslimane' ..
Ne histori vertet mos u zgjat se eshte e qarte qe zdi gje. Mendja nuk te mbushet , kur zdo te te mbushet. Po c'ADN ore?? deri 200 vite perpara Europa qejbej ne kolere, e ti na flet per ADN, Po deri para 30 viteve, apo te themi deri para pak viteve qe filloi te aplikohej ADN, si te merrej vesh babai i femijes, si te merrej vesh se si do trashegohej pasuria, si do merrej vesh se cfare esht e njerit, e cfare e tjetrit. Do ishte nje katrahure e madhe. Po cili burre do kishte te drejten e njohjes se femijes se tij ne Shqiperi?? Vetem pasaniket, qe dine se ka dale ADN-ja?? Se me sa di une, ne Shqiperi, akoma nuk behet disa opericione te theshta, per te mos thene qe jane te qelbura fare.. le qe po me ben edhe mua te dukem komik me kete muhabet koti, Send_me_an_angel, sa vjen e zhytesh ne muhabete koti o vella, ti vertet e ke???
Po ti na fole sikur ky kod i veshjes ekziston. Thua nje genjeshter, mgjs mbase pa dashje, e si pa te keq pasi ta hedhim poshte, leshon nje genjeshter tjeter, cqenka kjo pune? Pranoje qe e ke gabim, te jane thene aq argumente sa qe duhet te mos e zgjasesh me muhabete koti.


Postuar nga leopardi datė 15 Janar 2007 - 23:03:

Naturaliteti

 

Te zhvishesh nga cdo lloj besimi apo kulti i cili parashikon stabilizimin e nje veshje ne vend te nje tjetri,do te thote:

 mungese kulture, mungese evulucioni; mos respekt ndaj nenes natyre, mos reskpet ndaj normave te njeriut perfshi dhe ato te se drejtes naturale, mos respekt ndaj se drejtes pozitive mos respekt ndaj jusnaturalizmit....etj

(ne qofte se nje femer me Niqab do te bej nje operacion bankare apo do te shkoje ne komun apo do te shkoje ne gjykate, SI MUND TE NJIHET NGA ORGANET KOMPETENTE, sic e shikoni nuk eshte nje problem fetare por eshte nje problem BASHKEJETESE)

Niqab apo shami, presepuzon, izolim, individualizim, antikonformizem, mospershtatje, nichilizem ne menyren negative, hipokrizi, dhe me ne fund narcicizem...etj.

Nje person qe kam perpara, dua gjithmone ta shoh, eshte nje fakt Natural, Njerzore, dhe Hyjnore.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 16 Janar 2007 - 01:25:

tolstoy ti sikur je turk mer lal e jo shqiptar. do fakte te perhapjes se fese islame me dhune e gjak? mos shko me larg se historia e popullit tend qe ka qene 100% i krishtere dhe ju imponua feja me violence, nje fe qe populli nuk e ka konsideruar kurre si pjesen e vet dalluese. leri llafet e koleres e te adn (se sa per dijenine tende vendet ku praktikohet poligamia jane nder me te pasurat me nafte dhe mund tja lejojne vetes spitalin me modern) por me thuaj

pse nuk merr nje gra 4 burra?

sa per nazistet e kryqezatave, po te them dhe une nazistet turq qe aq dem na kane bere dhe qe i luftuam aq shekuj. Dhe prej atyre nazisteve vjen feja qe ti predikon.

Per histori ik fol neper kafe se ti historine e kafeveneve dike.


Postuar nga Petrit Kola datė 16 Janar 2007 - 01:55:

Une mendoje si SEND_ME_AN_ANGEL,

Ne qofte se do te ishte ndonje foto nudo e Janullatosit kjo gje do te ishte e pranueshme dhe brenda kushtetutes dhe normave te pashkruara.

 

C'fare ka qene shqiperia para se te ishte e krishter? Si erdhi krishterimi ne shqiperi? Ne baze te teorise se krishterimit ortodoks sa shqiptare e kane humbur idenditetin dhe sa po e humbin ne keto dite qe po shkruajme?


  Gjithsej 6 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 »
Trego 269 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.