Forumi Horizont Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 »
Trego 269 mesazhet në një faqe të vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Besimi Fetar (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=182)
-- Simbolet fetare ne shkolla. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=12552)


Postuar nga Petrit Kola datë 16 Janar 2007 - 01:59:

Re: Naturaliteti

Citim:
Po citoj ato që tha leopardi
 

Nje person qe kam perpara, dua gjithmone ta shoh, eshte nje fakt Natural, Njerzore, dhe Hyjnore.



Edhe me ty jam dakort, por me te vetmin ndryshim, sepse dua qe ti shohe lakuriq sepse sic e kam kuptuar une, ne se nuk e kam kuptuar gabim, keshtu i pelqen edhe Fajtorit.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datë 16 Janar 2007 - 02:48:

Foto nudo e Janullatos-it? Cfare lidhje ka nje prift grek me nje teme ku flitet per veshjet ne shkolle?


Postuar nga Petrit Kola datë 16 Janar 2007 - 12:46:

SEND_ME_AN_ANGEL

E kisha llafin si simbol fetar (ndoshta edhe i nacionalizmit grek), duke qene se edhe veshja qe po diskutojme konsiderohet si e tille.


Postuar nga tolstoy86 datë 16 Janar 2007 - 15:18:

Citim:
Po citoj ato që tha SEND_ME_AN_ANGEL
tolstoy ti sikur je turk mer lal e jo shqiptar. do fakte te perhapjes se fese islame me dhune e gjak? mos shko me larg se historia e popullit tend qe ka qene 100% i krishtere dhe ju imponua feja me violence, nje fe qe populli nuk e ka konsideruar kurre si pjesen e vet dalluese. leri llafet e koleres e te adn (se sa per dijenine tende vendet ku praktikohet poligamia jane nder me te pasurat me nafte dhe mund tja lejojne vetes spitalin me modern) por me thuaj

pse nuk merr nje gra 4 burra?

sa per nazistet e kryqezatave, po te them dhe une nazistet turq qe aq dem na kane bere dhe qe i luftuam aq shekuj. Dhe prej atyre nazisteve vjen feja qe ti predikon.

Per histori ik fol neper kafe se ti historine e kafeveneve dike.



Varri i gjyshit me te hershem qe dime, eshte andej nga korca, rreth 300 vitesh. me perpara zdime gje. Shqiptar ishte ai i shkreti, po do i bejme ADN_ne se mos na del turk. (Te ruajte Zoti ty qe na ke tregu qe menyra me e shpejte per te njohur babain eshte ADN-ja, po ne vazhdojme me tonen, me metodat e 'vjetra', 'alla shqiptare', ku ne nje shpi Burri eshte Babi, Gruaja eshte Mami, femijet jane 'gjelberimi i mamit dhe i babit') Po turq qe jane shqiptare ka me miliona ne turqi, per shqiptare qe kane rrenje turke skam degju. Po ti na thuaj nga i ke rrenjet, majmuni mos me thuaj se ste besoj.
O i nderuar, populli shqiptar e ka pranuar islamin me turma 300 vite pas pushtimit, ne nje kohe qe luftra jo e jo, po edhe kryengritje mezi beheshin njehere ne 50 vjet. Leqe futu te kjo tema ketu poshte po deshe e mos na ca koken. Keta zoterinjte te kjo tema nuk jane njerez qe ja fusin kot. Sjane nga ato torobellet qe dine te thone vetem 'feja islame u perhap me 'Violeeence'', (te hapsha ballin, apo sna ben edhe si mesues i gjuhes shqipe)
http://www.forumihorizont.com/showt...5917#post285917

O i nderuar, une po te sjell te dhena mbi numrin e vrasjeve te kryqetareve, ti me sill numrin e vrasjeve ne 500 vite te 'masakrave' turke. Aq masakra u bene, qe shyqyr qe ishim popull qindra milionesh se zdo kishte mbete kush nga ne.. pupu me ke merrem,
Punen e grave ta kam sqaruar, skam cte te them me, po fillove edhe ti te Ventilosesh... fillove me fyerje ndaj fese islame, cpate ore, si shume shpejt e humbe toruan,
o miku im injorant ne histori, fe, etj etj, te uroj gjitha te mirat, shko lexo icik se mjaft u mjaftove me historine e shkolles se mesme e me perrallat e librave per femije mbi Jezu Krishtin.


Postuar nga Admirali datë 16 Janar 2007 - 18:19:

Eh...

Citim:
Po citoj ato që tha SEND_ME_AN_ANGEL
tolstoy ti sikur je turk mer lal e jo shqiptar. do fakte te perhapjes se fese islame me dhune e gjak? mos shko me larg se historia e popullit tend qe ka qene 100% i krishtere ...



Ne fakt, ka nevoje per disa sqarime:

1. Shqiptaret para se te ishin te krishtere kane qene pagane, prandaj nuk eshte e drejte te dalesh dhe te thuash qe kemi qene te krishtere, po nuk percaktove dhe se cfare kane qene paraardhesit tane dikur para se te lindte Krishti.

2. Shqiptaret e kohes se turkut, iu pelqeu bakllajavaja e sulltanit te Turqise, haremet e tij dhe u konvertuan ne muslimane, sidomos te pasurit shqiptare qe e bene kete per te shtuar privilegjet e tyre. Dhe normale qe bujkroberit arber te konvertoheshin pasi i "prishnin" privilegjet pronareve te tyre.

3. Perhapja e fese me dhune dhe gjak???? Se mos kane qene vetem turqit te paret qe e perdoren kete metode. Apo harrove katoliket e Spanjes gjate Inkuizicionit qe vrane, prene dhe perndoqen cifutet vetem sepse ishin jo-katolike(shih Historine Boterore, Kalifati i Kordoves, Inkuizicioni dhe Katolicizmi Spanjoll, ne internet e gjen kollaj). Inkuizicioni spanjoll mbijetoi per 400 vjet gati, deri vitet 1800(te pakten turqit nuk dogjen te gjalle ndonje dijetar si puna e Xhordano Brunos vetem se tha qe Toka rrotullohet rreth Diellit). E pra, shembuj te perhapjes se nje feje me dhune ka pasur kudo, nuk eshte aspak e drejte te akuzosh nje fe ne kurriz te tjerave kur vjen puna per dhune dhe masakra. Mos harro, qe faji i krimeve eshte individual, dhe eshte po individi qe duhet te gjykohet, jo feja (ketu nuk flasim per ideologjite ekstremiste qe kerkojne zhdukjen e nje grupi te caktuar njerezish).

___________________________________________

Te behet si Franca!!!!! Bah, Franca deri ne vitet 60-te shtypte me forcen e armeve protestat e algjerianeve per pavaresi, jo te me marresh shembull nga ata.

Personalisht do preferoja Danimarken si shembull, mbi 200 vjet mbreteri dhe me nje shembull tolerance te konsiderueshme (harroni protestat e karikaturave, pasi ketu ne Danimarke muslimane dhe jo-muslimane dolen se bashku duke protestuar kunder djegjes se ambasadave daneze ne Lindjen e Mesme nga ca injorante). Ne shkolla publike shkojne dhe femije te emigranteve me origjine arabe, dhe mbajne shami.

Ne universitetin ku jam une, ka plot vajza me shami, madje universiteti ka dhene dhe nje dhome ku muslimanet shkojne te falin namaz. Personalisht nuk kam qene ndonjehere te falem aty, por e di shume mire qe ekziston.
Asnje ankese per diskriminim fetar nuk kam degjuar deri me sot ne Danimarke, mgjs kur lindin femije, prinderit zyrtarisht duhet ti regjistrojne me kishen akoma dhe sot e kesaj dite (per arsye historike dhe sigurie, mqs kleri fetar ne kohet e vjetra kishte mundesi te mbante arkiva dhe ti ruante ato per regjistrim te popullsise).


Ndersa ne Shqiperi, shqiptaret ngaqe jane pertace te medhenj, ngaqe jane me te korruptuarit ne shkalle globale, ngaqe dhe pse dolen ne demokraci akoma nuk kane ndertuar nje shtet te hajrit, ngaqe akoma sot e kesaj dite nuk kane uje te rrjedhshem dhe energji 24 ore(mgjs jemi nga te paret per burime hidrike ne Europe) etj etj ne vend te kerkojne pergjegjesine tek vetja, rrine e ja vene fajin fese, rregullave te saj(me e sulmuara feja Islame) dhe turqve, duke harruar qe turqit iken zyrtarisht para 95 vjetesh.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datë 17 Janar 2007 - 02:24:

Zoti Petrit Kola, une nuk thashe qe turqit kane qene te vetmit qe kane perhapur fene me dhune, une vetem i dhashe zoterise tjeter nje shembull qe ka prekur direkt popullin tone. Dihet qe dhe Spanja katolike e ka perhapur fene ne koloni me dhune e menyra jo paqesore, por une nuk e kam kundershtuar ndonjehere kete. Meqe tjetri nuk po bindej mbi rastet e perhapjes se islamit me dhune une i dhashe nje shembull qe cdo shqiptar e di mire dhe duhet ta dije akoma me mire. Dihet qe islami nuk u perhap vetem me dhune, sepse u perdor dhe joshja dhe pati dhe njerez te ndershem qe u kthyen ne islame per arsye te tyret shpirterore. Por dhuna ka qene vendimtare ne fillimet e pushtimit turk, dhe feja u perdor si mjet shkombetarizimi. Per fat te mire tonin populli shqiptar ishte me shume i bashkuar nga gjera te tjera se sa ishte i percare nga feja, dhe gjate shekujve nuk ka pasur lufte mes feve per shkak se shqiptaret ne fillim e kane quajtur veten nje popull, pastaj anetare te secilit prej 3 besimeve. Dhe une vazhdoj me kete mendim, megjithese ka njerez (edhe ne kete forum) qe mendojne ndryshe.

Sa per shembullin e Frances, nuk eshte rruga perfekte por eshte rruga me e drejte per tu ndjekur ku lindin probleme te tilla. Eliminimi i propagandes fetare ne institucione publike. Me vone kjo mase mund te zbutet nqs komunitetet e ndryshme fetare ne nje vend arrijne ne pjekurine e duhur per te lene pas radikalizmat dhe per tu treguar me tolerante. Franca nuk mban anen e asnjerit, biles katoliket jane persekutuar me shume se muslimanet (kujto vetem kohen e Revolucionit Francez dhe cfare ndodhi ne ato vite) per te mos folur pastaj per protestantet, qe fale gjakderdhjeve te iniciuara Luigjit XIV dhe kardinalet Riechelieu e Mazarini u shfarosen fare.

Dhe se fundi, vertet kemi qene pagane por krishterimi u perhap ne Iliri sipas historise perpara se te vendosej si fe e lejueshme ne Rome nga Kostandini i Madh ne vitin 313 (qe rastesisht ishte me origjine ilire, me sakte nga Dardania) dhe kur ishte akoma fe klandestine dhe e ndaluar. Une spo dal ketu kunder islamit dhe pro krishterimit (po ta beja do dilja vete kunder parimeve te fese qe kam) por po them vetem qe institucionet publike duhet te jene laike ashtu sic jane. E thote apo nuk e thote Zoti, ata qe ikin ne shkolla e universitete publike, duhet te ikin pa rroba fetare. Kush e ka te domosdoshme te mbaje rroba fetare, mund te futet ne shkolle fetare pa problem, dhe asnjerit nuk i mbetet hatri.


Postuar nga Admirali datë 17 Janar 2007 - 02:48:

Eh...

1. Une nuk jam Petrit Kola, lavdi Zotit

2. Shamia, me te cilen nje femer muslimane duhet te mbuloje koken (ketu nuk flasim per te famshmet burka afgane, pasi nuk jane pjese e veshjes se femres sipas Islamit -> gje qe e di shume mire pasi kam studiuar fene), po te shohesh dhe traditat tona, eshte perdorur si ne veri ashtu dhe ne jug (veriu kam pershtypjen se eshte me i theksuar ne kete drejtim), dhe kane qene katolike ato qe e vinin si shami. Prandaj nuk mund ta konsiderosh ceshtjen e shamise teresisht fetare. Ne kanunin e Leke Dukagjinit, thuhej qe femres nuk i lejohej ti dilte as fija e flokut jashte buzeve te shamise.

3. Shkolla publike, per nga vete ate qe perfaqeson, publikun eshte dhe duhet te jete e hapur ndaj kujdo, pamvaresisht bindjeve fetare qe ka apo veshjes qe perdor.

Po te bej nje pyetje:

Supozojme se je rektori i Universitetit te Durresit, ke nga keto 2 vajza do e pranoje ne shkolle dhe ke jo, dhe me thuaj perse(mund te pergjigjet kushdo ne fakt):

a) nje vajze muslimane qe mban shamine ne koke?
b) nje vajze e cila vjen me nje veshje tradicionale shqiptare te krahinave te veriut?


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datë 17 Janar 2007 - 03:12:

Me fal Admirali, se mu duk sikur Petrit Kola kishte bere postimin qe bere ti. Me sa duket teper ore perpara kompjuterit me krijojne probleme me shikimin

Une po te isha rektor i Universitetit nuk do pranoja asnjeren ne fakt, sepse sdo isha as drejtor xhamie e as drejtor i asnamblit popullor. Nqs do lejohet njera, pa dyshim duhet te lejohet dhe tjetra, por une nuk do lejoja asnjeren. Vertet jemi shqiptare dhe kostumet zakonet e traditat tona per mua jane me te mirat ne bote, por ne shkolle vihet i veshur me rroba civile te kohes. Nuk po them si ne kohe te "xhaxhit" kur duhej te ishe i qethur karre kinezce dhe te mos vishje pantallona Kauboj, por njefare dekori duhet ruajtur. Pra une nuk e kam shume inatin me ferexhene se eshte islame, por sepse eshte rrobe fetare. Po te vije nje femer katolike e veshur me rroba mesjetare qe i mbulojne komplet koken, apo te vije e veshur si murgeshe une nqs do te isha drejtor nuk do ta lejoja te bente mesim. Por katoliket murgesha studjojne ne universitete murgeshash dhe jo ne shkolla civile prandaj ky problem nuk egziston.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datë 17 Janar 2007 - 03:18:

Tolstoy mire qe kalove ne fyerje dhe ne mohim te historise se nuk kishe cte thoshe tjeter me duket Ne popull qindra milionesh nuk kemi qene, por aq sa ishim ne kohen e Skenderbeut aq ngelem ne 500 vjet nen turkun e dashur deri ne 1912. Kjo per ty mund te duket nje arritje, se turku na deshi aq shume sa na mbajti numer kostant per 500 vjet, por mua me duket jo dhe aq pozitive ne fakt. Pune pershtypjesh. Sa per fyerjet e tjera, skam cte them, se po te bejme gare fyerjesh besoj ta marr ne kthese por nuk me duket as koha as vendi i pershtatshem. Studio historine e popullit tend (nqs je shqiptar) jo nga librat qe ti japin fondacionet bamirese islamike, por nga librat laike dhe te pafetarizuar te papolitizuar te paintegralizuar.


Postuar nga Admirali datë 17 Janar 2007 - 08:55:

Eh...

Mos valle rroba civile te kohes ti quan ato veshje te femrave qe te nxjerrin pothuaj lakuriq!!!!!!!! Pastaj dhe veshja tradicionale nuk ka pse te ndalohet per tu perdorur, pamvaresisht nese nuk te pelqen ty ose mua. Perderisa nuk ka nje ligj qe e ndalon, as ti as une nuk kemi pse te themi jo atyre qe duan ta veshin.


Postuar nga Fajtori datë 17 Janar 2007 - 09:42:

Po te bashkojme dy karakteristika gjehet spjegimi. Nga nje ane jemi popull i korruptueshem qamet. Nje shoku im ne chat (Lobby) perdorte shprehjen "kthejne b... nga fryhet k....". Kjo ka ndodhur ne kohe te turkut dhe po ndodh sot ne kohe te amerikes. Se dyti turku nuk e perhapi me dhune fene, sepse po te shikojme historine gjerat e perhapura me dhune durojne pak. Mjafton te shikoni si sillet SHBA sot ne eksportimin e demokracise. Turku perdori metoden me te lezetshme: lekun. Nga sa kam vene re njerezit pranojne cdo gje po t'ia perkthesh ne leke. Per shembull cigaren nuk e le asnjeri, por nese rrit avash avash cmimet askush nuk proteston dhe fillojne lene cigaren. Ne menyre analoge turqit thjesht vinin taksa me te uleta per muslimanet. Keshtu qe populli yne heroik filloi avash avash ti binte lapsit qe duhej te ishte mysliman. Gjaku sigurisht qe u perdor, por turqia ishte perandori dhe qellimi kryesor ishte zgjerimi i territorit, pastaj vinte perhapja e kultures turke. Po te tentoje te dilje i pavarur turku te priste koken.

Kjo eshte dhe aresyeja pse feja islame sot eshte akoma e forte ne Shqiperi, sic tregojne dhe dy fenomenet me lart.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datë 17 Janar 2007 - 17:51:

Ne vetvete te veshesh rroba tradicionale nuk ka asgje te keqe, por per mendimin tim i bie serioziteti shkolles ne qoftese secili shkon i veshur me fustanella apo citjane apo kostume te tjera popullore. Do te kerkojne dhe te tjere pastaj me shume liri dhe ekstravagance ne veshje duke dale jashte cdo kontrolli. Une nuk jam as per ato qe vishen ne shkolle sikur kane dale per pune ke 3ngjyreshi (semafori), por per veshje serioze dhe ne kufijte e kohes. Ligj nuk besoj te kete per kete gje sepse ju eshte lene ne dore organeve arsimore te vendosin se cila eshte e pranueshme dhe cila jo. Ashtu sic ndodhu per rastin qe po diskutohet ne kete teme, kur drejtori i nje universiteti mori vemdim te njeanshem dhe vuri veton per te vendosur se si duhen te paraqiten studentet institucionin qe ai drejton. Per mua personi ne fjale i ra ne qafe pa te drejte studentit qe mbante mjeker, pasi nuk ka ndonje domethenie fetare dhe as nuk thyen ndonje kod etik mbajtja e mjekres. Nqs do te vinte nje student per shembull me mjeker te lyer me boje portokalli apo lejla, atehere do kishte te drejte drejtori. Por persa i perket ferexheve une jam ne anen e drejtorit. Jo vetem sepse po te filloje nje fe, te gjitha do te kerkojne me shume liri, por edhe sepse nuk me duket veshje e pershtatshme per nje institucion publik. Fundja feja eshte personale dhe personale duhet te mbetet. Nuk duhet te behet as zevendesuese e moralit dhe as politike.
Nqs nje njeriu nuk i jetohet dot jeta pa rroba te tilla, mund te frekuentoje institucione fetare.


Postuar nga Fajtori datë 17 Janar 2007 - 20:42:

Shtetet perendimore i japin liri fese per te respektuar emigrantet e lindjes. Dhe kete e bejne derisa e dine qe i kane nen kontroll dhe myslimanet jane ne pakice. Kjo nuk ka asgje te perbashket me problemin shqiptar, sepse flasim per fene tone te brendshme si shtet. Shtetet perendimore nuk e kuptojne rrezikun qe vjen nga fetarizimi i tepert i shkollave dhe perhapja e fese ne vende te corientuara si Shqiperia. Fete dhe fetaret jane te gatshem te shfrytezojne cdo boshllek institucional qe mund te linde dhe te kerkoje popullin ti ndjeke ne aventura shamish dhe burkash pa fund. Ky eshte nje problem specifik shqiptar, ashtu sic kane turqit problemin e fondamentalisteve. Thjesht feja duhet te qendroje brenda mureve te veta dhe mos i afrohet institucioneve shteterore. Nje shami ne shkolle nuk sjell asnje problem, por pas shamise vijne shume rituale te tjera, morale pa fund, strategji politike per te mbushur vrimat e demokracise se brishte shqiptare. Nuk me frikeson ajo femra me shami, me frikesojne meshkujt qe e indoktrinojne.

Dhe se fundi duhet pranuar qe cdo shtet ben politiken e vet. S'ka ndonje te keqe sikur shteti yne te ruhet nga "perhapesit e dijes" qe cojne vajzat te dijezohen neper shkollat e shtetit. Nga ana tjeter do isha dakort te respektohet deshira e asaj vajzes sikur shteti te funksiononte sic duhet ne Shqiperi, sikur dhuna dhe kercenimet familjare te ishin zhdukur, sikur ajo vajza te donte vertet islamin, pavaresisht nga meshkujt qe ka ne shtepi. Por  kjo eshte larg sot per sot.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datë 19 Janar 2007 - 00:53:

une ne teme kam qene me duket dhe i jam pergjigjur cdo mesazhi. Ti na kalove nga ferexhete tek krimet e tmerrshme te kryqezatave, dhe une te rikujtova qe nqs je shqiptar duhet ta dish historine e popullit tend, nga kush dhe si eshte pushtuar etj. Une nuk jam ne asnje fondacion bamires, po desha te bej bamiresi e baj (ashtu sic e kam bere) duke punuar fizikisht dhe duke mbledhur ndihma. Nuk kam as qejf dhe as karakterin e duhur per te bere propagande te fese sime. Ne mesazhet me siper qe ti nuk ke pasur miresine ti lexozh, kam thene pse nuk me duket e drejte te futen ferexhete ne shkollat publike, nderkohe qe per mjekrat nuk kam thene ndonje kundershtim. Dhe puna e ferexheve eshte mjaft delikate, pasi sic tha Fajtori ato nuk jane ne vetvete negative, dhe nqs femrat do te ishin njeqind perqind te lira nga dhuna fizike, verbale e psikologjike, mund ti mbanin lirisht. Dhe ajo qe thashe une megjithese e shprehur ne fjale te tjera eshte pak a shume per kete arsye. keqperdorimi i veshjeve per te ushtruar pushtet e propagande. Dhe nqs duhet shpetuar nga kjo, duhet ndaluar cdo veshje me permbajtje jolaike. Une ne fakt jam dhe kunder veshjeve teper ekstravagante (sidomos per femrat) sepse dhe ai me duket nje ulje e dinjitetit te femres si njeri dhe nje objektivizim i saj. Por kjo eshte nje teme tjeter besoj...


Postuar nga tolstoy86 datë 19 Janar 2007 - 19:32:

O vella i nderuar, te betohem qe je out fare ne histori, kete sta them per fyerje vallahi, por edhe te merrem me ty nuk ma mban se duhet tia nis nga a-ja, e asaj cka e verteta deshmon, e jo historise sone te shkruar ne menyre qe te perputhej me ate sllave, franceze etj etj. Lexo historine e popullit tend me thua, cilen, sipas teje i bie qe psh te flas me zjarr per aksionet partizane ndaj gjermaneve??? Edhe ajo, histori e shkruar ne librat tone eshte.
Per ndihmat e tua mund te na flasesh ne nje teme tjeter, i dashur Belul, po ta kerkoi kush apo po ndjeve nevojen te permallohesh per miresite e tua.

Ne lidhje me mbulesen ne paskemi thene te njejten gje me fajtorin e me ty, qe femra duhet te mbulohet vetem me deshire te veten. Po zgjidhja qe ju ofroni eshte komplet e pamend, kunder cdo te drejte te njeriut : Ti zveshim te gjitha femrat e mbuluara, ne menyre qe edhe ato qe u mbuluan me zor te zbulohen.. Shyqyr qe zdi kush qe ekziston ti apo fajtori, qe te merren keshtu palo mendimesh ne konsiderate.....
Sa per sqarim, femrat qe mbulohen me force, jane nje pakice shume e vogel e femrave te mbuluara shqipetare. Ne realitetin tone paragjykues, nje femre te mbuluar, i behet presion edhe nga vete babai qe ta heqi mbulesen, qe e ben ate te turperohet para botes.. por ju nuk doni te lodhni aspak koken.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datë 19 Janar 2007 - 22:02:

1) per ndihmat e mia ta zura ne goje vetem se po me akuzoje se merresha me shoqata propagandiste katolike.

2) femrat e mbuluara me force pakice? tani po qe na mbushe mendjen me statistikat e ardhura drejtperdrejt nga Riadi apo Damasku.

3)Sipas teje me sa duket historia e drejte e kombit shqiptar eshte se ne jemi race turke dhe kemi qene muslimane qe nja 3000 vjet pas Krishtit (dhe 3600 vjet para Muhamedit). Plako hajde ne vete, ose futi 1 pershesh me dhalle te pakten kshu te kalon oreksi per te thene budallalliqe. Ti mohon sy per sy historine e shkruar nga historiane jo vetem shqiptare por evropiane, dhe per ty me sa duket burimet me te besueshme jane ato qe vijne nga perandoria osmane.


Postuar nga tolstoy86 datë 21 Janar 2007 - 12:58:

Citim:
Po citoj ato që tha SEND_ME_AN_ANGEL
1) per ndihmat e mia ta zura ne goje vetem se po me akuzoje se merresha me shoqata propagandiste katolike.

2) femrat e mbuluara me force pakice? tani po qe na mbushe mendjen me statistikat e ardhura drejtperdrejt nga Riadi apo Damasku.

3)Sipas teje me sa duket historia e drejte e kombit shqiptar eshte se ne jemi race turke dhe kemi qene muslimane qe nja 3000 vjet pas Krishtit (dhe 3600 vjet para Muhamedit). Plako hajde ne vete, ose futi 1 pershesh me dhalle te pakten kshu te kalon oreksi per te thene budallalliqe. Ti mohon sy per sy historine e shkruar nga historiane jo vetem shqiptare por evropiane, dhe per ty me sa duket burimet me te besueshme jane ato qe vijne nga perandoria osmane.



1. me cito mesazhin tim ku te paskam akuzuar se merresh me shoqata propoganduese katolike..
2. Nuk kam qene akoma as ne riad dhe as ne damask, Cmerresh me llafe bosh, sill pra fakte..une njoh femra te mbuluara plot dhe di nga afer ngjarje ne lidhje me ta. Ti qe nuk flitke ne tym na sill sondazhe apo qofte nje arsye..sipas te ciles ti beson qe femrat e mbuluara me dhune ne shqiperi nuk jane pakice e atyre femrave te mbuluara
3. I nderuar, ti nuk po tallesh me mua me budallelliqet qe thua, po tallesh me veten. Serish me cito, cilet fjali te miat truri yt i lodhur te ka bere te arrish ne kete konkluzion (:Sipas teje me sa duket historia e drejte e kombit shqiptar eshte se ne jemi race turke dhe kemi qene muslimane qe nja 3000 vjet pas Krishtit (dhe 3600 vjet para Muhamedit))..
Persheshi te befte mire, te beshin mire te gjithe budallelliqet e shakate pa pike kuptimi qe ben, gjoja sikur kane ndonje kuptim te zgjuar.
Po kjo nuk ka rendesi, ti fol me fakte, ose te pakten shpjego nje fare llogjike kur flet, ti spo thua qe, vetem kundershton.. (qe historine e kemi te superdeformuar, tashme e dine edhe femijet, i nderuar, sinqerisht asaj punes se historise nuk ia vlen ti hy me ty, )


Postuar nga agata datë 22 Janar 2007 - 09:27:

Pershendetje te dashur bashkeatdhetar.

Disa mesazhe u ndjeva e detyruar ti pastroj...
Besomeni, nuk eshte aspak e kendshme te fshi mesazhe ne cilat ju keni kaluar kohe ti shkruani, por nuk mundem te toleroj ofendimet dhe mesazhet jasht teme...
Secili nga ju mund shume mire te japi opinionin e tij pa permendur e ofenduar opinionet e te tjereve...
Faleminderit per mirekuptimin.


Postuar nga SuperFigo datë 23 Janar 2007 - 22:06:

hemmm

Qysh moj agata qysh? Pershendetje te dashur bashkeatdhetare i fshiva une temat se sme pelqeyn? Cfar llogjike eshte kjo? temat ishin midis nesh 5 vetave qe shkruanim keto dite, i pergjigjeshim njeri tjetrit edhe asnjeri , nuk u ankua per sharje. Sidomos per mesazhet qe ke fshire ti se s'te pelqeyn. Je ne vete bukuroshe? Si fshin tema ashtu...? Je e lutur ti ripublikosh temat, ndryshe thuaj mos shkruani fare .
Gjithashtu ftoj Fajtorin edhe adminat e tjere ti ripublikojne nese se ben zonjushja, pasi me duket nje hap shume i nxituar ( per mos te thene budallek ) . Ne kishim 1 jave qe i pergjigjeshim njeri tjetrit, pa asnkesa pa asgje.. pas nje jave na vjen zonjushja dhe na thote i fshiva une sepse me do qejfi.


Postuar nga RROLJA datë 07 Shkurt 2007 - 22:12:

Citim:
Po citoj ato që tha atiola
mendimi im eshte qe shkolla nuk ka te drejte te perjashtoje ato te terheqe vemendjen studentave qe mbajne ato traditat e tyre ne veshje mjeker apo cfaredo qofte pse te jete ashtu eshte ajo feja e tyre dhe kane deshire ta mbajne pse shkolla tjua ndaloje nje gje te tillle si ata vete nuk i pengon kjo gje te dallojne nga te tjeret


feja eshte nje besim shpirteror & duhet te jete interiore,prandaj pse ta manifestosh ne publik


Postuar nga RROLJA datë 07 Shkurt 2007 - 22:26:

Re: Eh...

Citim:
Po citoj ato që tha Admirali



Ne fakt, ka nevoje per disa sqarime:

1. Shqiptaret para se te ishin te krishtere kane qene pagane, prandaj nuk eshte e drejte te dalesh dhe te thuash qe kemi qene te krishtere, po nuk percaktove dhe se cfare kane qene paraardhesit tane dikur para se te lindte Krishti.

2. Shqiptaret e kohes se turkut, iu pelqeu bakllajavaja e sulltanit te Turqise, haremet e tij dhe u konvertuan ne muslimane, sidomos te pasurit shqiptare qe e bene kete per te shtuar privilegjet e tyre. Dhe normale qe bujkroberit arber te konvertoheshin pasi i "prishnin" privilegjet pronareve te tyre.

3. Perhapja e fese me dhune dhe gjak???? Se mos kane qene vetem turqit te paret qe e perdoren kete metode. Apo harrove katoliket e Spanjes gjate Inkuizicionit qe vrane, prene dhe perndoqen cifutet vetem sepse ishin jo-katolike(shih Historine Boterore, Kalifati i Kordoves, Inkuizicioni dhe Katolicizmi Spanjoll, ne internet e gjen kollaj). Inkuizicioni spanjoll mbijetoi per 400 vjet gati, deri vitet 1800(te pakten turqit nuk dogjen te gjalle ndonje dijetar si puna e Xhordano Brunos vetem se tha qe Toka rrotullohet rreth Diellit). E pra, shembuj te perhapjes se nje feje me dhune ka pasur kudo, nuk eshte aspak e drejte te akuzosh nje fe ne kurriz te tjerave kur vjen puna per dhune dhe masakra. Mos harro, qe faji i krimeve eshte individual, dhe eshte po individi qe duhet te gjykohet, jo feja (ketu nuk flasim per ideologjite ekstremiste qe kerkojne zhdukjen e nje grupi te caktuar njerezish).

___________________________________________

Te behet si Franca!!!!! Bah, Franca deri ne vitet 60-te shtypte me forcen e armeve protestat e algjerianeve per pavaresi, jo te me marresh shembull nga ata.

Personalisht do preferoja Danimarken si shembull, mbi 200 vjet mbreteri dhe me nje shembull tolerance te konsiderueshme (harroni protestat e karikaturave, pasi ketu ne Danimarke muslimane dhe jo-muslimane dolen se bashku duke protestuar kunder djegjes se ambasadave daneze ne Lindjen e Mesme nga ca injorante). Ne shkolla publike shkojne dhe femije te emigranteve me origjine arabe, dhe mbajne shami.

Ne universitetin ku jam une, ka plot vajza me shami, madje universiteti ka dhene dhe nje dhome ku muslimanet shkojne te falin namaz. Personalisht nuk kam qene ndonjehere te falem aty, por e di shume mire qe ekziston.
Asnje ankese per diskriminim fetar nuk kam degjuar deri me sot ne Danimarke, mgjs kur lindin femije, prinderit zyrtarisht duhet ti regjistrojne me kishen akoma dhe sot e kesaj dite (per arsye historike dhe sigurie, mqs kleri fetar ne kohet e vjetra kishte mundesi te mbante arkiva dhe ti ruante ato per regjistrim te popullsise).


Ndersa ne Shqiperi, shqiptaret ngaqe jane pertace te medhenj, ngaqe jane me te korruptuarit ne shkalle globale, ngaqe dhe pse dolen ne demokraci akoma nuk kane ndertuar nje shtet te hajrit, ngaqe akoma sot e kesaj dite nuk kane uje te rrjedhshem dhe energji 24 ore(mgjs jemi nga te paret per burime hidrike ne Europe) etj etj ne vend te kerkojne pergjegjesine tek vetja, rrine e ja vene fajin fese, rregullave te saj(me e sulmuara feja Islame) dhe turqve, duke harruar qe turqit iken zyrtarisht
para 95 vjetesh.




po pse nuk ben dhe ca pyetje te tjera ti zoteri?
:pse nuk tolerohen manifestimet e te krishtereve ne shtetet islamike?
:pse denohen me vdekje ato islamista qe nderrojne fe ne shtetet islamike?
:etj, etj


Postuar nga RROLJA datë 07 Shkurt 2007 - 22:57:

Citim:
Po citoj ato që tha Dr. Gery Miller
Mjekrra nuk eshte simbol fetar o njerez.

Mjekrra eshte prej natyrshmerise se njeriut. Prandaj kur e pyeten nje dijetarë, e i thane: "Pse e ke leshuar mjekrren", ai i tha: "Sepse me ka dalur", dhe ky dijetari ia beri nje pyetje: "Po ti pse e ke hequr kur te ka dal?" ia tha: "Sepse nuk po me pelqen", e atehere dijetari i tha: "Po ti me i mençur se Krijuesi yt je bere, qe te kundershtosh natyrshmerine ne te cilen te ka krijuar?". Prej mjekrres nuk ka dem, prandaj edhe nuk eshte problem nese nuk heqet.

Mbulesa, mjekrra, etj nuk jane simbole fetare o njerez keni parasysh kete. Simbol fetar eshte te mbajsh kryqin, etj.

P.S:
Me thuani, çfare problemi paraqet nese nje djal i ri shkon ne shkolle me mjekerr?

Shpetimi qofte mbi te udhezuar!

Dr. Gery



ESHTE SHUME EDREJTE AJO QE TI THUA, POR NE KOHEN E CIVILIZUAR QE SOT ESHTE NE SHQIPERI TE LESH MJEKREN ,TE MBASH SHAMI APO TE MBAJSH NJE KRYQ ,DO TE THOTE SIMBOL FETAR.
ME GJITHESE KRYQI NUK ESHTE NJE SIMBOL QE VEHET SHUME NE DUKJE


Postuar nga el-Nino datë 08 Shkurt 2007 - 10:01:

:-) se po me ben te qesh kjo puna e mjekres simbol fetar ne shoqeri... do na e beni Darvinin musliman pastaj, se edhe ai mbante mjeker:-)
mendimi im: mjekra dhe shamia nuk kane asnje problem! simbolet fetare ne shkolla lejohen por jo te shkojne deri ne propagande!


Postuar nga RROLJA datë 08 Shkurt 2007 - 17:11:

Citim:
Po citoj ato që tha el-Nino
:-) se po me ben te qesh kjo puna e mjekres simbol fetar ne shoqeri... do na e beni Darvinin musliman pastaj, se edhe ai mbante mjeker:-)
mendimi im: mjekra dhe shamia nuk kane asnje problem! simbolet fetare ne shkolla lejohen por jo te shkojne deri ne propagande!




Me fal per injorancen e gjuhes shqipe, por eshte nga mos studimi ne shqiperi


Postuar nga el-Nino datë 09 Shkurt 2007 - 09:13:

Wink

ok Rrole kete here po ta fal injorancen tende por here tjeter mos bej me keshtu gabimesh, ne rregull? ;-) edhe meqe ra fjala...edhe une jashte studjoj..
e, edhe dicka se desh harrova, mos dil nga tema.. TUNG!


Postuar nga FRYMEZUESI datë 08 Maj 2007 - 01:18:

jan disa gjera qe s mund ti marresh thjesht si simbole e propagand

psh mjekrra e veshja e kan te detyrueshme ose ne varsi te kushteve ku jetoin ,por pse ta imponosh mos ta mbai mjekrren kur ai person beson ne dicka e i permbahet asaj?!
Nqs do ishte e demshme ateher paskan shpetuar mir njutoni e shum te tjer qe mbanin mjekerr nga ndonje perjashtim nga shkolla


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datë 08 Maj 2007 - 09:25:

me duket po devijoni pak nga problemi kryesor (me apo pa dashje nuk e di). Po perqendroheni tek mjekra duke harruar se fete kane bere propagande te tmerrshme ne shekuj jo me ca qime ne fytyre apo diku tjeter por me metoda shume me te sofistikuara. Ne qofte se nje person eshte per shkolle laike, nuk duhet toleruar asnje aspekt i paraqitjes se jashtme qe cenon rregulloren e shkolles. Mjekra mund te mos futet ne simbolet fetare, por ne nje shkolle dinjitoze evropiane (sepse shqiperia ishte ne evrope heren e fundit qe kontrollova une harten dje) nuk duhet te toleroje as mjekra, as floke rasta megjithese feja rasta e ka te detyruar mbajtjen e flokeve te tilla, dhe as shami apo mbulesa koke. Shkolla ka nje kod veshjeje dhe duhet respektuar pa lehur lart e poshte se po na dhunohen te drejtat fetare apo idiotsira te tjera te kalibrit te rende. ka plot shkolla fetare ku secili mund te vishet si urdheron perendia i tij.


Postuar nga FRYMEZUESI datë 08 Maj 2007 - 20:27:

Citim:
Po citoj ato që tha SEND_ME_AN_ANGEL
me duket po devijoni pak nga problemi kryesor (me apo pa dashje nuk e di). Po perqendroheni tek mjekra duke harruar se fete kane bere propagande te tmerrshme ne shekuj jo me ca qime ne fytyre apo diku tjeter por me metoda shume me te sofistikuara. Ne qofte se nje person eshte per shkolle laike, nuk duhet toleruar asnje aspekt i paraqitjes se jashtme qe cenon rregulloren e shkolles. Mjekra mund te mos futet ne simbolet fetare, por ne nje shkolle dinjitoze evropiane (sepse shqiperia ishte ne evrope heren e fundit qe kontrollova une harten dje) nuk duhet te toleroje as mjekra, as floke rasta megjithese feja rasta e ka te detyruar mbajtjen e flokeve te tilla, dhe as shami apo mbulesa koke. Shkolla ka nje kod veshjeje dhe duhet respektuar pa lehur lart e poshte se po na dhunohen te drejtat fetare apo idiotsira te tjera te kalibrit te rende. ka plot shkolla fetare ku secili mund te vishet si urdheron perendia i tij.


Problemi i devijimit ateher vjen nga ajo se s ishte percaktuar se c quhet simbol qe nuk duhet te mbahet.. Sa per shkollat fetare ku mund ti mbajn jam ok ,por problemi eshte se keta persona se kan te detyrueshmen te zbatoin urdhrat e zotit vetem ne ato institucione ,por kudo.Dhe e fundit nuk mund ti heqesh te drejten dikujt nga shkolla vec se ai nuk eshte si ti ..


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datë 08 Maj 2007 - 22:16:

Shume mire atehere, le te mblidhet nje grup studimor per simbolet fetare dhe te vendose se cilat duhen ndaluar ne shkollat laike. Por une ne mesazhin e meparshem nuk e kisha fjalen vetem per simbolet fetare por per cdo ane te paraqitjes qe bie ndesh me rregullat e shkolles. Cdo shkolle serioze, qofte laike apo fetare, ka nje rregullore veshjeje, dhe nqs nje person e shkel, nuk duhet pyetur shume a ka mjeker apo shami apo kushedi se cfare tjeter, i duhet ndaluar hyrja ne shkolle. Ata qe ju a detyron feja veshjen apo mbajtjen e mjekres mund ta bejne lirisht ne rruge apo ne ambiente te tjera publike, por une personalisht jam kunder tolerimit te ketyre gjerave ne shkolla laike.


Postuar nga FRYMEZUESI datë 09 Maj 2007 - 10:39:

Citim:
Po citoj ato q?tha SEND_ME_AN_ANGEL
Shume mire atehere, le te mblidhet nje grup studimor per simbolet fetare dhe te vendose se cilat duhen ndaluar ne shkollat laike. Por une ne mesazhin e meparshem nuk e kisha fjalen vetem per simbolet fetare por per cdo ane te paraqitjes qe bie ndesh me rregullat e shkolles. Cdo shkolle serioze, qofte laike apo fetare, ka nje rregullore veshjeje, dhe nqs nje person e shkel, nuk duhet pyetur shume a ka mjeker apo shami apo kushedi se cfare tjeter, i duhet ndaluar hyrja ne shkolle. Ata qe ju a detyron feja veshjen apo mbajtjen e mjekres mund ta bejne lirisht ne rruge apo ne ambiente te tjera publike, por une personalisht jam kunder tolerimit te ketyre gjerave ne shkolla laike.


Pra me sa po thua ai mund te mbaj mjekerr e te vishet sic ja urdheron feja ne rrug e kudo vec ne shkoll jo{shkollen cdo mysliman e ka urdher nga zoti ,cdo mysliman eshte i urdheruar nga zoti qe te marr sa me shum dije}.Gjithsesi te jesh i sigurt qe nqs do ishte ndonje tjeter akoma me shum besimtar do te jepte akoma me mir shpjegim {sepse une as qe i mbaj ato simbole edhe hera e fundit qe kam shkuar ne xhami ka qen para 4 vitesh},por nje gje di ka shum gjera qe mund te ndryshohen ne veshje ..duke filluar nga gocat me mini e cuna me tatuazh ,por nejse le te fillohet nga ata qe vec mbajn mjekerr e ato qe mbuloin cdo pjes te trupit


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datë 09 Maj 2007 - 16:41:

Po te lexosh mesazhet e mia te meparshme une jam kunder cdo shenje fetare te dukshme ne shkolle, qofte e krishtere apo muslimane, por akoma me shume kunder ekstravagancave rinore ashtu sic the ti minit e tangat apo tatuazhet. Nqs dikush ka nje tatuazh duhet ta mbuloje, nqs dikush ka nje piercing ne dimensione shume te medhaja duhet ta heqe. Sa per femrat qe vijne ne shkolle si prostituta, duhen nxjerre ke semafori se mbase bejne ndonje lek dhe nuk e humbasin kohen kot.


Postuar nga i_pafajshem datë 10 Maj 2007 - 15:07:

More djema.

Me duket se ne emer te laicizmit po perpiqemi te mbysim te tjeret.
Po pse, ne emrin tim qe nuk besoj, do ndalohet dhe tjetri, qe te vendose simbolet e besimit qe ka? Po ç'pune i prish mjekrra apo shamia, apo kaçulja e çifuteve apo kryqi i te krishtereve nje rektori apo nje universiteti? Kane mend ne koke keta njerez apo u ka vajtur per lesh?
Besoj se te ishte nje mjekerr hinduje apo çifuti, apo te krishteri, rektorit do ti qe bere zemra mal. Mos vuan gje per emer apo per fame ky rektori, se antimysliman nuk besoj qe eshte?


Postuar nga ridii datë 10 Maj 2007 - 17:46:

[QUOTE]Po citoj ato q?tha i_pafajshem
More djema.

Me duket se ne emer te laicizmit po perpiqemi te mbysim te tjeret.
Po pse, ne emrin tim qe nuk besoj, do ndalohet dhe tjetri, qe te vendose simbolet e besimit qe ka? Po ?pune i prish mjekrra apo shamia, apo kaçulja e çifuteve apo kryqi i te krishtereve nje rektori apo nje universiteti? Kane mend ne koke keta njerez apo u ka vajtur per lesh?
Besoj se te ishte nje mjekerr hinduje apo çifuti, apo te krishteri, rektorit do ti qe bere zemra mal. Mos vuan gje per emer apo per fame ky rektori, se antimysliman nuk besoj qe eshte?
[/QUOT

Mir e ke then.. vertet s pengon njeri se si rri une ti apo dikush tjeter .Duhet te ket dicka tjeter qe nxirret si problem mbase emer a fam ose ka vajt per lesh . FRYMEZUESI


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datë 10 Maj 2007 - 23:41:

Kushedi dhe antimusliman ka qene drejtori i lartpermendur, dhe si i tille as qe meritonte te behej drejtor ne radhe te pare, shume shume mund ta vinin roje kishe naten. Une jam pak me parime ekstreme kur vjen puna per menyren e te veshurit dhe te sjellit ne shkolle, por dua qe rregulli te jete njesoj per te gjithe, jo i anshem.


Postuar nga gt2xf datë 14 Qershor 2007 - 15:00:

Zoti ka dashur jo te shkel, por te jetoj ne Shqipni, Belgjike, Spanje, France, Mexico, Skandinavi, dhe USA.....Askund ne keto vende nuk haset problemi i mjekres apo i shamiave, pervec se ne pak france e shuem ne Shqipni.....e mos pyet ne USA e ke katuni jot ne Canada.....
Keto gjera bile ne vitet e 90 ne shqiperi jo qe nuk fliteshin por as nuk kishin guximin te fliteshin.
Keto gjona shpiken nga shqipecat qe per te hyre ne evrope thone se duhet te hyjme si katolike, jo si muslimane, por ske cben ne jemi i vetmi popull evropian me shumice 84.5% (enciklopedia De-Agostini) muslimane dhe se po qe se do te shkojme atje do te shkojme si muslimane dhe se nuk kemi nevoje te ndryshojme fene per evropen, kjo te pakten presupozohet dhe propagandohet nga qarqet e shumta ne Tirane, fundja pyes veten pse duhet te jete e ardhmja e Shqiperisene Evrope?, Pse te mos jete Shqiperia si Zvicra psh ne Evrope por me vete, suksesi nuk eshte DOMOSDODHMERISHT i varur ne te qenurit ne EU, ja psh ke dhe singaporin e Brunein nuk jane ne EU ato jane ne Azi...
Po shihemi se jetojme si ne kohen e kryqezatave ku kryqtaret kene bere ceshte e mundur edhe gjerat me te poshtra kunder Islamit, e Islami i k ambrojtur ato me ligjin e vet, duke filluar nga kristianet e arabise e deri ne spanje, e me gjate, perfshi kete edhe cifutet.


Citim:
Po citoj ato që tha SEND_ME_AN_ANGEL
me duket po devijoni pak nga problemi kryesor (me apo pa dashje nuk e di). Po perqendroheni tek mjekra duke harruar se fete kane bere propagande te tmerrshme ne shekuj jo me ca qime ne fytyre apo diku tjeter por me metoda shume me te sofistikuara. Ne qofte se nje person eshte per shkolle laike, nuk duhet toleruar asnje aspekt i paraqitjes se jashtme qe cenon rregulloren e shkolles. Mjekra mund te mos futet ne simbolet fetare, por ne nje shkolle dinjitoze evropiane (sepse shqiperia ishte ne evrope heren e fundit qe kontrollova une harten dje) nuk duhet te toleroje as mjekra, as floke rasta megjithese feja rasta e ka te detyruar mbajtjen e flokeve te tilla, dhe as shami apo mbulesa koke. Shkolla ka nje kod veshjeje dhe duhet respektuar pa lehur lart e poshte se po na dhunohen te drejtat fetare apo idiotsira te tjera te kalibrit te rende. ka plot shkolla fetare ku secili mund te vishet si urdheron perendia i tij.


Postuar nga Jarigas datë 16 Qershor 2007 - 15:35:

Citim:
Po citoj ato që tha gt2xf
Zoti ka dashur jo te shkel, por te jetoj ne Shqipni, Belgjike, Spanje, France, Mexico, Skandinavi, dhe USA.....Askund ne keto vende nuk haset problemi i mjekres apo i shamiave, pervec se ne pak france e shuem ne Shqipni.....e mos pyet ne USA e ke katuni jot ne Canada.....
Keto gjera bile ne vitet e 90 ne shqiperi jo qe nuk fliteshin por as nuk kishin guximin te fliteshin.
Keto gjona shpiken nga shqipecat qe per te hyre ne evrope thone se duhet te hyjme si katolike, jo si muslimane, por ske cben ne jemi i vetmi popull evropian me shumice 84.5% (enciklopedia De-Agostini) muslimane dhe se po qe se do te shkojme atje do te shkojme si muslimane dhe se nuk kemi nevoje te ndryshojme fene per evropen, kjo te pakten presupozohet dhe propagandohet nga qarqet e shumta ne Tirane, fundja pyes veten pse duhet te jete e ardhmja e Shqiperisene Evrope?, Pse te mos jete Shqiperia si Zvicra psh ne Evrope por me vete, suksesi nuk eshte DOMOSDODHMERISHT i varur ne te qenurit ne EU, ja psh ke dhe singaporin e Brunein nuk jane ne EU ato jane ne Azi...
Po shihemi se jetojme si ne kohen e kryqezatave ku kryqtaret kene bere ceshte e mundur edhe gjerat me te poshtra kunder Islamit, e Islami i k ambrojtur ato me ligjin e vet, duke filluar nga kristianet e arabise e deri ne spanje, e me gjate, perfshi kete edhe cifutet.






Ah, ç'ja fut kot me kryqetaret ti or trim......Ne Shqiperi, shumica jane myslimane ' siç e thua vete, keshtu qe duhet te ndodhte e kunderta po te arsyetojme si ti.......E verteta eshte se fetare te vertete ne vendin tone te dashur eshte pak a shume 10% e popullsise, te tjeret vetem emrin kane myslimane apo katolike......Dhe ne evrope nuk shkojme si myslimane apo katolike, por si shqiptare dhe pike.....Shqiperia eshte nje shtet laik, dhe kjo do te thote qe neper shkollat shteterore nuk duhet te kete manifestime shume te dukshme te fese.......Feja eshte personale, madje do te thoja vetjake(intime), keshtu qe nuk kuptoj gjithe kete deshire per t'jua perplasur fytyres te tjereve.....Pra çeshtja ketu eshte te percaktojme cilat jane simbolet e fese dhe cilat jo.......Se fundja askush nuk eshte i detyruar te frekuentoje shkollat publike...Katoliket mund edhe te studiojne vetem katekizem ose myslimanet te shkojne ne medrese.....Apo s'eshte me e vertete qe bibla dhe kurani kane gjithe dijenine e botes brenda???
Shkolla para se gjithash eshte rregull, dhe rregulli eshte themeli i ç'do lloj perparimi....Pike.


Postuar nga gt2xf datë 16 Qershor 2007 - 18:53:

Desha te te pyes dicka. A eshte Danimarka shtet laik apo shtet jo laik? Cili shtet eshte me i zhvilluar danimarka apo shqiptaret, dhe me se fundi kush ka bere arritje me te medhe ne fushen e demokracise (meqenese ti e ke qef demokracine) danimarka apo ne? Kush i ka shkollat me te mira e me demokratike ato apo neve, meqe edhe ju dakortoheni me kete, megjithese kjo nuk reflekton mendimin tim personal.... Lexo pak me poshte: edhe merr mend, shtet ku as edhe 1% nuk jane muslimane kane keto liri, po ti o shqipec ku do me shku, pse e kundershton veten tende??!!! Ne shqiptaret jemi 80+% muslimane dhe shkojme ne shkollat tone si te duam, nuk ju marrim leje as kerkujt. Ne do shkojme me shamia dhe mjekra si ti doje qefi muslimanit. Ketu nuk jemi as ne KOMUNIZEM as ne kohen e enverit apo greqine tuaj e as ne ndonje shtet tjeter si ai grek. Mentalitet komunistash....Ketu thua du me shku ne evrope ketu thu te kunderten, prandaj lejeni muhabetin e mos i bini ne qafe kot as ti e as diabolic me arianizmat dhe hitlerizmat tuaj se jeni me i konfuzuar se "gomari" i babatasit....lexo me poshte.....


Kryeministri danez: "Leni të qeta femrat myslimane"
Kërkesa e partisë nacionale daneze drejtuar qeverisë daneze, që mbulesa myslimane të ndalohet në institucione dhe vende publike, është kritikuar nga ana e kryeministrit danez, Anders Fogh Rasmussen, dhe Torben Melchior, kryetar i gjykatës së lartë në Danimarkë.

Rasmuseni deklaroi se bartja e shamisë, si në shtëpitë private ashtu edhe në vende publike, është e pranueshme, andaj shtetit në asnjë mënyrë nuk i lejohet të ndërhyjë "Pra, Leni të qeta femrat myslimane!"
Torben Melchior , kryetari i gjykatës së lartë, shtoi se femrat e mbuluara mund të jenë gjykatëse, dhe përshëndeti avokatet dhe gjykatëset e mbuluara, duke konsideruar këtë si shenjë e integrimit. "Nuk ekziston ligj që femrat, të cilat nuk u japin dorën meshkujve, apo nuk i zbulojnë flokët, nuk u lejohet ta kryejnë punën e avokates apo gjykatëses. Këtu duhet të vendos kualifikimi" , deklaroi Melchior.



Citim:
Po citoj ato q� tha Jarigas



Ah, �'ja fut kot me kryqetaret ti or trim......Ne Shqiperi, shumica jane myslimane ' si� e thua vete, keshtu qe duhet te ndodhte e kunderta po te arsyetojme si ti.......E verteta eshte se fetare te vertete ne vendin tone te dashur eshte pak a shume 10% e popullsise, te tjeret vetem emrin kane myslimane apo katolike......Dhe ne evrope nuk shkojme si myslimane apo katolike, por si shqiptare dhe pike.....Shqiperia eshte nje shtet laik, dhe kjo do te thote qe neper shkollat shteterore nuk duhet te kete manifestime shume te dukshme te fese.......Feja eshte personale, madje do te thoja vetjake(intime), keshtu qe nuk kuptoj gjithe kete deshire per t'jua perplasur fytyres te tjereve.....Pra �eshtja ketu eshte te percaktojme cilat jane simbolet e fese dhe cilat jo.......Se fundja askush nuk eshte i detyruar te frekuentoje shkollat publike...Katoliket mund edhe te studiojne vetem katekizem ose myslimanet te shkojne ne medrese.....Apo s'eshte me e vertete qe bibla dhe kurani kane gjithe dijenine e botes brenda???
Shkolla para se gjithash eshte rregull, dhe rregulli eshte themeli i �'do lloj perparimi....Pike.


Postuar nga diabolic datë 16 Qershor 2007 - 19:21:

Citim:
Po citoj ato që tha gt2xf
Desha te te pyes dicka. A eshte Danimarka shtet laik apo shtet jo laik? Cili shtet eshte me i zhvilluar danimarka apo shqiptaret, dhe me se fundi kush ka bere arritje me te medhe ne fushen e demokracise (meqenese ti e ke qef demokracine) danimarka apo ne? Kush i ka shkollat me te mira e me demokratike ato apo neve, meqe edhe ju dakortoheni me kete, megjithese kjo nuk reflekton mendimin tim personal.... Lexo pak me poshte: edhe merr mend, shtet ku as edhe 1% nuk jane muslimane kane keto liri, po ti o shqipec ku do me shku, pse e kundershton veten tende??!!! Ne shqiptaret jemi 80+% muslimane dhe shkojme ne shkollat tone si te duam, nuk ju marrim leje as kerkujt. Ne do shkojme me shamia dhe mjekra si ti doje qefi muslimanit. Ketu nuk jemi as ne KOMUNIZEM as ne kohen e enverit apo greqine tuaj e as ne ndonje shtet tjeter si ai grek. Mentalitet komunistash....Ketu thua du me shku ne evrope ketu thu te kunderten, prandaj lejeni muhabetin e mos i bini ne qafe kot as ti e as diabolic me arianizmat dhe hitlerizmat tuaj se jeni me i konfuzuar se "gomari" i babatasit....lexo me poshte.....


Kryeministri danez: "Leni të qeta femrat myslimane"
Kërkesa e partisë nacionale daneze drejtuar qeverisë daneze, që mbulesa myslimane të ndalohet në institucione dhe vende publike, është kritikuar nga ana e kryeministrit danez, Anders Fogh Rasmussen, dhe Torben Melchior, kryetar i gjykatës së lartë në Danimarkë.

Rasmuseni deklaroi se bartja e shamisë, si në shtëpitë private ashtu edhe në vende publike, është e pranueshme, andaj shtetit në asnjë mënyrë nuk i lejohet të ndërhyjë "Pra, Leni të qeta femrat myslimane!"
Torben Melchior , kryetari i gjykatës së lartë, shtoi se femrat e mbuluara mund të jenë gjykatëse, dhe përshëndeti avokatet dhe gjykatëset e mbuluara, duke konsideruar këtë si shenjë e integrimit. "Nuk ekziston ligj që femrat, të cilat nuk u japin dorën meshkujve, apo nuk i zbulojnë flokët, nuk u lejohet ta kryejnë punën e avokates apo gjykatëses. Këtu duhet të vendos kualifikimi" , deklaroi Melchior.







Ti usta berati me embel mandolles...
Po pse nxehesh mor plak,permbahu se nuk vrame hoxhen jo.
Pastaj pse hishesh si gjel jevgu ti qe jeton ne amerik per sistemin arsimor ne shqiperi,.Jo per gje por me ke permendur edhe emrin duke me ber edhe hitler U sa kam qesh plako u sa kam qesh...
Tani une nuk jam kunder shamive ne shkolle ,por nuk jam as kunder minifundeve keshtu qe nese dikush do te vishet me ferexhe a me mni eshte jeta e saj dhe mua sme intereson aspak.Puna eshte se nese shkolla ka nje rregullore dhe ne te tillen nuk lejohen qe femrat te vishen ne kete menyre ato femra skan per tu veshur ne ate menyre.Ligji eshte ligj dhe rregulli eshte rregull dhe si i tille duhet zbatuar.
sa per mjekrren une sdua qe afer meje te rri ndonje me mjekerr se kush e di sa e ka morrin aty ai dhe si dihet vjen morri dhe i pèlqen koka ime.
Pastaj une skam gje pikerisht me islamistet por edhe me deshmitaret e jehovait ,me fondamentalistet ortodoks dhe kristian.
Keshtu ti gt2xf (ma ke nickun si teorem) mos u revolto shume se kot ja fut.
Shqiperia duhet te futet ne europ se interesat e shqiptarve jane te lidhura me europen .Shumica e emigranteve shqiptar jane ne europ dhe levizja e tyre e kirshme behet vetem nese shqiperia eshte pjese e bashkimit europian(lere se per kete studjoj djalli ta marre).
Tani ti vazhdo bej gerr verr se ate pune ke se ne e duam shqiperin qe te jete e shqiptarve(pa dallim feje krahine dhe ideje).
Shkolla eshte laike dhe ashtu duhet ne ngeli.
Pik...


Postuar nga gt2xf datë 16 Qershor 2007 - 20:42:

Po bej perjashtim nga rregulli qe vura prandaj them se nuk mund te keshe debat me juve qe jo vetem kundershtoni veten por edhe nuk keni sens komunikimi ne nivelin e duhur.....

Nga Morracaket si puna jote, i ka dale nami shqiperise per keq, te thashe dhe njehere me vjen keq se qenke cam, por i paske harru cfare kan heqe ato te shkrete. Ao u vran e u shkaterruan se ishin MUSLIMANE SHQIPTARE, se camet qe e nderruan fene ne ortodokse nuk i luajti njeri ne toket a tyre, shiko dokumentet......

E sa i perket Arianismave te tu qe gjykon njerezit nga lekura, se a ka mjeker apo jo, apo nga prejardhja kjo eshte e paraqitur vetem ndermjet njepakice njerezish te ulet si hitleri me co. Nuk besoj se je infektuar kaq shume nga "morrat" Darvinsit, sesa ato te MArksit apo engelsit ....))) Ne asnje shoqeri civile nuk pranohet qe njeriu te jete me i mire vetem pse eshte i bardhe apo i zi apo pse ka mjeker apo jo. Po te shohesh historine e shqiperise kane ardhur gjithnje duke u zvogeluar si nga sllavet edhe nga greket e maqedonet, duke i vrare shkaterruar, e shqiperia u zvogelua keshtu fillimet e se ciles vijojne para se shqiptaret te beheshin muslimane. Po te ishim "ariane"(sipas teorise qe ti mbeshtet se ne jemi me te mire te mire se te tjeret se jemi ariane gje qe tregon nivelin tend) te vertete nuk jane ketu si jane sot, por marrin kosoven teritoret e pushtuara ne greqi, maqedoni, e mal te zi, deri ne Nish....por ato nuk jane si "kusheriret e tyre gjermane" te cilet u bashkuan edhe pse ishin ndare ne fund te viteve 90.....muhabet koti, prandaj them une se gomari im eshte me i udhezuar se juve. Ju kundershtoni veten tuaj....

Ceshtja shqiptare me dhemb mua me shume se sa ti qe ke syza shume te ngushte te cilet i perdor per te pare "realitetin" qe ta mesojne ne ato shkollat tuaja.
Sa i perket Ismail Qemalit ai ka then te verteten se ka qene i mencur dhe i edukuar se edhe eshte shkolluar per se mbari ne shkollat e muslimaneve ese me te vertete ne vijme nga popujt me te vjeter te evropes. Asaj kur thua se mua me vjen zor, eshte se mua me vjen keq edhe zor per shkak te nejerezve qe e shpuan shqiperine ne kete gjendje, keto si ti me co....

Sa i perket asaj qe ti studion ne evrope shkollave qe ti meson duhet tu vije turp se cka pregadisin nebankat e tyre nqs pregadisin njerez si ti. Po ashtu rreth hyrjes se shqiperise ne EU ja cka shkruan Doric Pack "shoqja juaj" ndermjet te tjerash (shiko gazeta panorama) psh... megjithese kjo nuk reflekton se a dokortohem un me te apo jo. Mendoj se duhet te mironformoheni para se te flitni, dhe te tregoni kulturten tuaj te marre ne shkollat europiane, e mos flit si "gjeli ne maje te plehut"....=))))


Eurodeputetja përgjigjet për deklaratën e Bush

Pack: Shqipëria myslimane s’është problem për BE


Në një të përditshme në Tiranë, një gazetar i bazuar në
Bruksel, deklaroi se një numër parlamentarësh evropianë i
kanë thënë atij se një nga arsyet pse Shqipëria nuk mund të
bashkohet me BE-në, është anëtarësia e saj në Organizatën e
Konferencës Islamike. Është e vërtetë që BE-ja është e
pakënaqur me anëtarësinë e Shqipërisë në organizata si puna
e OKI-së?

Unë nuk njoh ndonjë koleg që mund të ketë përmendur diçka
të këtillë. Në asnjë rezolutë të Parlamentit Evropian nuk
është përmendur diçka e këtillë. Mbaj mend që në fillim të
viteve nëntëdhjetë, Presidenti Berisha kërkoi për
anëtarësim në OKI. Por, kjo nuk është ratifikuar asnjëherë
në Parlamentin shqiptar, dhe pjesëmarrja e zyrtarëve
shqiptarë në takimet e tyre ka qenë e nivelit të ulët. Po
përse duhet të mërzitemi ne? Shqipëria mund të shërbejë si
një sy evropian aty, për të ndihmuar ata të kuptojnë
Evropën.

Ekziston një tendencë në mesin e disa qarqeve në Shqipëri,
që deklarojnë se një nga arsyet pse Evropa Perëndimore nuk
e do integrimin e Shqipërisë në BE është trashëgimia jonë
myslimane. A ka Komuniteti Evropian ndonjë problem me 70%
të shqiptarëve që janë myslimanë?

Jo. Kjo është absurde. Trashëgimia juaj është trashëgimia
jonë gjithashtu. Dikush duhet të lexojë Kadarenë për të
kuptuar dhe pëlqyer Shqipërinë. Anëtarësimi i Shqipërisë
varet vetëm në arritjet e saj politike, në përmbushjen e të
gjithë kushteve si çdo vend tjetër që kërkon të
anëtarësohet në BE. E njëjta gjë vlen për Bosnje dhe
Hercegovinën, Serbinë, Malin e Zi, Kosovën dhe Maqedoninë.
Ndërsa sa për Turqinë, ka mendime të ndryshme në BE, për
shumë arsye që nuk mund t’i bisedojmë këtu.

Po mbi Islamin? A i sheh Bashkimi Evropian myslimanët si të
huaj, apo si pjesë e identitetit të tij të ri kulturor?

Siç them edhe më lart, myslimanët evropianë janë qytetarë
si të gjithë besimtarët dhe jo besimtarët dhe kultura e
tyre është një nga bazat e kulturës sonë evropiane.

Tashmë dihet nga të gjithë që në Shqipëri dhe Kosovë
ekzistojnë institucione të korruptuara dhe krim i
organizuar. Megjithatë ka një tendencë në mesin e disa
qarqeve në Shqipëri dhe Kosovë të atribuojnë emrin e keq të
shqiptarëve në Perëndim me identitetin tonë mysliman dhe
Islam. Është e vërtetë një gjë e këtillë?

Është e vërtetë që në Kosovë, në Shqipëri, por edhe në disa
vende të BE-së operojnë shumë organizata kriminale të
lidhura me shqiptarët. Ky është fatkeqësisht një fakt
dëshpërues që cenon imazhin e shqiptarit në përgjithësi.
Por, kjo nuk lidhet në asnjë mënyrë me identitetin fetar.

A është BE-ja e shqetësuar për liritë dhe të drejtat fetare
në Shqipëri dhe Kosovë?

Jo, aspak. Problemet tuaja qëndrojnë gjetkë.

Cila është këshilla juaj që shqiptarët duhet të ndjekin për
t’ju bashkuar BE-së?

Të ndalojnë luftërat e pafundme politike, të lehtësojnë dhe
përmirësojnë jetën e qytetarit të thjeshtë, të ndjekin
rregullat që Shqipëria pranoi kur nënshkroi Paktin e
Stabilizim-Asocimit – që do të thotë ta implementojnë atë –
të luftojnë rrjetet kriminale, t’i japin qytetarëve të
paktën një kartë identiteti etj.

PS sa per informim kam pase jetuar ne USA, por tani jam transferuar ne Ameriken Latine pesr shkak te punes qe kam, dmthne kompaninae ne te cilen punoj......-))

Citim:
Po citoj ato q� tha diabolic



Ti usta berati me embel mandolles...
Po pse nxehesh mor plak,permbahu se nuk vrame hoxhen jo.
Pastaj pse hishesh si gjel jevgu ti qe jeton ne amerik per sistemin arsimor ne shqiperi,.Jo per gje por me ke permendur edhe emrin duke me ber edhe hitler U sa kam qesh plako u sa kam qesh...
Tani une nuk jam kunder shamive ne shkolle ,por nuk jam as kunder minifundeve keshtu qe nese dikush do te vishet me ferexhe a me mni eshte jeta e saj dhe mua sme intereson aspak.Puna eshte se nese shkolla ka nje rregullore dhe ne te tillen nuk lejohen qe femrat te vishen ne kete menyre ato femra skan per tu veshur ne ate menyre.Ligji eshte ligj dhe rregulli eshte rregull dhe si i tille duhet zbatuar.
sa per mjekrren une sdua qe afer meje te rri ndonje me mjekerr se kush e di sa e ka morrin aty ai dhe si dihet vjen morri dhe i p�lqen koka ime.
Pastaj une skam gje pikerisht me islamistet por edhe me deshmitaret e jehovait ,me fondamentalistet ortodoks dhe kristian.
Keshtu ti gt2xf (ma ke nickun si teorem) mos u revolto shume se kot ja fut.
Shqiperia duhet te futet ne europ se interesat e shqiptarve jane te lidhura me europen .Shumica e emigranteve shqiptar jane ne europ dhe levizja e tyre e kirshme behet vetem nese shqiperia eshte pjese e bashkimit europian(lere se per kete studjoj djalli ta marre).
Tani ti vazhdo bej gerr verr se ate pune ke se ne e duam shqiperin qe te jete e shqiptarve(pa dallim feje krahine dhe ideje).
Shkolla eshte laike dhe ashtu duhet ne ngeli.
Pik...


Postuar nga Jarigas datë 18 Qershor 2007 - 08:25:

Citim:
Po citoj ato që tha gt2xf
Desha te te pyes dicka. A eshte Danimarka shtet laik apo shtet jo laik? Cili shtet eshte me i zhvilluar danimarka apo shqiptaret, dhe me se fundi kush ka bere arritje me te medhe ne fushen e demokracise (meqenese ti e ke qef demokracine) danimarka apo ne? Kush i ka shkollat me te mira e me demokratike ato apo neve, meqe edhe ju dakortoheni me kete, megjithese kjo nuk reflekton mendimin tim personal.... Lexo pak me poshte: edhe merr mend, shtet ku as edhe 1% nuk jane muslimane kane keto liri, po ti o shqipec ku do me shku, pse e kundershton veten tende??!!! Ne shqiptaret jemi 80+% muslimane dhe shkojme ne shkollat tone si te duam, nuk ju marrim leje as kerkujt. Ne do shkojme me shamia dhe mjekra si ti doje qefi muslimanit. Ketu nuk jemi as ne KOMUNIZEM as ne kohen e enverit apo greqine tuaj e as ne ndonje shtet tjeter si ai grek. Mentalitet komunistash....Ketu thua du me shku ne evrope ketu thu te kunderten, prandaj lejeni muhabetin e mos i bini ne qafe kot as ti e as diabolic me arianizmat dhe hitlerizmat tuaj se jeni me i konfuzuar se "gomari" i babatasit....lexo me poshte.....



Ne rregull or "trim".....Le ta bejme diskutimin me elementar, se ndoshta edhe kuptohemi.......A mund te me rradhisesh ketu te gjitha ato zakone te myslimaneve qe perbejne edhe simbole te kesaj feje?
Tani, mund te besh te njejten gje me katoliket dhe ortodokset?
Pastaj le te zgjedhim se kush mund te lejohet e kush jo........

Ti ne shkollat myslimane mund te shkosh kur te duash, se ato jane shkollat e "juaja", se shkollat publike jane te te gjitheve....
Pastaj leri menjane "komunizmin" dhe "arjanizmin" kur flet per fene, se jane gjera qe asjeri nuk ti permendi dhe as i kupton......


Postuar nga The Bad Boy_1 datë 18 Qershor 2007 - 15:09:

pergjigje e shkurte

Citim:
Po citoj ato që tha Jarigas


Ne rregull or "trim".....Le ta bejme diskutimin me elementar, se ndoshta edhe kuptohemi.......A mund te me rradhisesh ketu te gjitha ato zakone te myslimaneve qe perbejne edhe simbole te kesaj feje?
Tani, mund te besh te njejten gje me katoliket dhe ortodokset?
Pastaj le te zgjedhim se kush mund te lejohet e kush jo........

Ti ne shkollat myslimane mund te shkosh kur te duash, se ato jane shkollat e "juaja", se shkollat publike jane te te gjitheve....
Pastaj leri menjane "komunizmin" dhe "arjanizmin" kur flet per fene, se jane gjera qe asjeri nuk ti permendi dhe as i kupton......



shkollat publike jane shkolla te popullit te vendit perkates, ne kete rast ne shqiperi dhe kosove jane prona te muslimanve Shqiperi (80%+), ne Kosove (95%+), pra nuk jane shkolla qe na i ndertoi ndonje zog nga qielli, por baballaret tane qe punuan dhe kontribuan ne kete ndertim ne te gjitha menyrat e mundshme...a ka diqka me demokratike se kjo, kush i ndalon shteteve evropiane(Gjermania, Anglia, etj.) ta mbartin kryqin ne flamujt e tyre(edhe pse jane laike, kane shumice krishtere)?..askush nuk i ndalon pasi qe populli i ka vendos ato, edhe un do ta shihja absurde qe ne shkollat publike gjermane te ishte simboli i cdo komuniteti qe jeton aty, pra shumica udheheq duke irrespektuar te drejtat e pakicave(qofshin fetare ose kombetare)....kjo eshte demokraci ne thelb, te pakten keshtu mendon bota e qyteteruar, e nese ne jemi para te gjithve, hallall na qofte...


Postuar nga Jarigas datë 18 Qershor 2007 - 17:58:

Re: pergjigje e shkurte

Citim:
Po citoj ato që tha The Bad Boy_1


shkollat publike jane shkolla te popullit te vendit perkates, ne kete rast ne shqiperi dhe kosove jane prona te muslimanve Shqiperi (80%+), ne Kosove (95%+), pra nuk jane shkolla qe na i ndertoi ndonje zog nga qielli, por baballaret tane qe punuan dhe kontribuan ne kete ndertim ne te gjitha menyrat e mundshme...a ka diqka me demokratike se kjo, kush i ndalon shteteve evropiane(Gjermania, Anglia, etj.) ta mbartin kryqin ne flamujt e tyre(edhe pse jane laike, kane shumice krishtere)?..askush nuk i ndalon pasi qe populli i ka vendos ato, edhe un do ta shihja absurde qe ne shkollat publike gjermane te ishte simboli i cdo komuniteti qe jeton aty, pra shumica udheheq duke irrespektuar te drejtat e pakicave(qofshin fetare ose kombetare)....kjo eshte demokraci ne thelb, te pakten keshtu mendon bota e qyteteruar, e nese ne jemi para te gjithve, hallall na qofte...



E ke gabim i dashur....Shkollat publike jane prone e shtetit, eshe pse shteti eshte i popullit.Dhe perderisa shteti eshte laik, edhe shkollat duhet te jene te tilla.Perndryshe a na shpiegon dot se ò'ndryshim do te kishte shkolla laike me ate fetare???? Nese vendet e tjera vene kryqin apo gjys-henen ne flamur, kjo patjeter do te kete edhe arsyet e veta historike apo jo...Ne kemi Shqipen, dhe kjo i thote te gjitha.Shkollat publike nuk mund ti perkasin nje feje, cilado qofte ajo.Perndryshe do te ishin shkolla fetare.

Sidoqofte pyetja ime ishte tjeter, pergjigju perpara asaj, e pastaj do ta shikosh vete se ne ç'drejtim mund te na çoje arsyetimi......Pra a mund te na rradhitesh simbolet myslimane dhe ato katolike apo ortodokse????


Postuar nga The Bad Boy_1 datë 18 Qershor 2007 - 21:39:

Re: Re: pergjigje e shkurte

Citim:
Po citoj ato që tha Jarigas


E ke gabim i dashur....Shkollat publike jane prone e shtetit, eshe pse shteti eshte i popullit.Dhe perderisa shteti eshte laik, edhe shkollat duhet te jene te tilla.Perndryshe a na shpiegon dot se ò'ndryshim do te kishte shkolla laike me ate fetare???? Nese vendet e tjera vene kryqin apo gjys-henen ne flamur, kjo patjeter do te kete edhe arsyet e veta historike apo jo...Ne kemi Shqipen, dhe kjo i thote te gjitha.Shkollat publike nuk mund ti perkasin nje feje, cilado qofte ajo.Perndryshe do te ishin shkolla fetare.

Sidoqofte pyetja ime ishte tjeter, pergjigju perpara asaj, e pastaj do ta shikosh vete se ne ç'drejtim mund te na çoje arsyetimi......Pra a mund te na rradhitesh simbolet myslimane dhe ato katolike apo ortodokse????



askush nuk kerkoi qe ne shkollat tona te vendosen simbolet fetare(sic e ceka dhe me lart), poenta e gjithe debatit eshte se cdo njeri ka te drejte t'a praktikoje besimin e tij me te gjitha TIPARET dhe VECOTITE E VETA deri kur nuk ia cenon te drejten e dikujt tjeter, ketu duhet te koncentrohemi...sa per informate, as gjysmehena nuk eshte simbol i Islamit, dhe askush nuk e keerkon ate ne shkollat tona..
.por, nje shami(hixhab) ose nje mjekerr e cila eshte tradite e te derguarit te Zotit, nuk do te cenonte aspak te drejtat e dikujt tjeter apo t'a pengonte procesin mesimore, nese ky mund te quhet simbol atehere eshte simbol i cili ka baze ne Islam dhe eshte i detyrueshem(farz)...
kjo eshte ajo e cila po kerkohet; liri ose me mire te themi pacenueshmeri e te drejtave te cdo njeriu te duket dhe te vishet si te doje, ne perputhje me rregullat morale dhe etike pa ia cenuar te drejten askujt, pra pa u futur ne "te drejten territoriale" te dikujt tjeter...kete po qe nuk e ben shamia ose mjekrra, ato jo vetem qe nuk e pengojne legjitimitetin e shkolles, por jane 100% ne perputhje me rregullat e etikes dhe moralit(nese kuptohemi mbi ate se qka quajme moral)...kjo do te ishte pergjgje per pyetjen tende, per te tjerat nese ke, mbi kete teme, vetem urdhero i dashtun...do te mundohem te pergjigjem me qellim te vijme tek nje gjuhe e perbashket, pra t'i zgjidhim problemet e jo ti thellojme ato...mbeqi me shnet...


Postuar nga Jarigas datë 18 Qershor 2007 - 23:09:

Re: Re: Re: pergjigje e shkurte

Citim:
Po citoj ato që tha The Bad Boy_1


askush nuk kerkoi qe ne shkollat tona te vendosen simbolet fetare(sic e ceka dhe me lart), poenta e gjithe debatit eshte se cdo njeri ka te drejte t'a praktikoje besimin e tij me te gjitha TIPARET dhe VECOTITE E VETA deri kur nuk ia cenon te drejten e dikujt tjeter, ketu duhet te koncentrohemi...sa per informate, as gjysmehena nuk eshte simbol i Islamit, dhe askush nuk e keerkon ate ne shkollat tona..
.por, nje shami(hixhab) ose nje mjekerr e cila eshte tradite e te derguarit te Zotit, nuk do te cenonte aspak te drejtat e dikujt tjeter apo t'a pengonte procesin mesimore, nese ky mund te quhet simbol atehere eshte simbol i cili ka baze ne Islam dhe eshte i detyrueshem(farz)...
kjo eshte ajo e cila po kerkohet; liri ose me mire te themi pacenueshmeri e te drejtave te cdo njeriu te duket dhe te vishet si te doje, ne perputhje me rregullat morale dhe etike pa ia cenuar te drejten askujt, pra pa u futur ne "te drejten territoriale" te dikujt tjeter...kete po qe nuk e ben shamia ose mjekrra, ato jo vetem qe nuk e pengojne legjitimitetin e shkolles, por jane 100% ne perputhje me rregullat e etikes dhe moralit(nese kuptohemi mbi ate se qka quajme moral)...kjo do te ishte pergjgje per pyetjen tende, per te tjerat nese ke, mbi kete teme, vetem urdhero i dashtun...do te mundohem te pergjigjem me qellim te vijme tek nje gjuhe e perbashket, pra t'i zgjidhim problemet e jo ti thellojme ato...mbeqi me shnet...



Ne rregull, njemendje me ty mbi pacenueshmerine e te drejtave te njeriut, fetare apo jo .....Ti me thua se mjekra eshte simbol i myslimaneve po ashtu edhe shamia(bile shamia vlen edhe per kristianet)(kurse mjekra me favorita te gjate edhe e hebrenjeve).......Tani une te bej nje pyetje te thjeshte:Ti do te uleshe te studioje ne nje banke me nje vajze me minifund. me tanga-n qe i duket nga jashte dhe me nje bluze aq te shkurter sa qe i duket gjithçka???? Apo nje vajze myslimane do te ulej bashke me nje djale me ghithe muskujt plot me tatuazhe perjashta dhe me mbathjet qe i dalin jasht pantallonave???


Postuar nga The Bad Boy_1 datë 18 Qershor 2007 - 23:18:

Re: Re: Re: Re: pergjigje e shkurte

Citim:
Po citoj ato që tha Jarigas


Ne rregull, njemendje me ty mbi pacenueshmerine e te drejtave te njeriut, fetare apo jo .....Ti me thua se mjekra eshte simbol i myslimaneve po ashtu edhe shamia(bile shamia vlen edhe per kristianet)(kurse mjekra me favorita te gjate edhe e hebrenjeve).......Tani une te bej nje pyetje te thjeshte:Ti do te uleshe te studioje ne nje banke me nje vajze me minifund. me tanga-n qe i duket nga jashte dhe me nje bluze aq te shkurter sa qe i duket gjithçka???? Apo nje vajze myslimane do te ulej bashke me nje djale me ghithe muskujt plot me tatuazhe perjashta dhe me mbathjet qe i dalin jasht pantallonave???



po per kete te thash un ty se e drejta jone shkon deri ay ku cenohet e drejta e tjetrit...ajo veshje e vajzes me mbathjet qe ti i ceke, ose te atij djalit gjithashtu, ato jane te papranueshme dhe kundrejt normave morale e etike...ato veshje prezantojne diqka jo te kendshme dhe diqka qe pengon ne shoqeri(po flas per shoqeri normale)...
mua do te me vinte sa turp aq edhe peshti te ulem para asaj vajze te pacipe, por edhe ai djal do te ishte shum e pakendshme te ulej me nje studente e cila eshte e veshur mirefilli me shami dhe me trup te mbuluar d.m.th. me nje veshje etike, apo jo?....
pra, eshte po ky djale dhe ajo vajze(te cilet i pershkrove ti) te cilet ndikojne keq dhe njollosin kete apo ate institucion me veshjet e tyre e cila nuk eshte ne perputhje me rregullat elementare te veshjes normale njerzore...


Postuar nga Jarigas datë 19 Qershor 2007 - 00:06:

Re: Re: Re: Re: Re: pergjigje e shkurte

Citim:
Po citoj ato që tha The Bad Boy_1


po per kete te thash un ty se e drejta jone shkon deri ay ku cenohet e drejta e tjetrit...ajo veshje e vajzes me mbathjet qe ti i ceke, ose te atij djalit gjithashtu, ato jane te papranueshme dhe kundrejt normave morale e etike...ato veshje prezantojne diqka jo te kendshme dhe diqka qe pengon ne shoqeri(po flas per shoqeri normale)...
mua do te me vinte sa turp aq edhe peshti te ulem para asaj vajze te pacipe, por edhe ai djal do te ishte shum e pakendshme te ulej me nje studente e cila eshte e veshur mirefilli me shami dhe me trup te mbuluar d.m.th. me nje veshje etike, apo jo?....
pra, eshte po ky djale dhe ajo vajze(te cilet i pershkrove ti) te cilet ndikojne keq dhe njollosin kete apo ate institucion me veshjet e tyre e cila nuk eshte ne perputhje me rregullat elementare te veshjes normale njerzore...




Aaaaaaa!!!! Po pacenueshmerine e te drejtave te ketyre individeve ku ta leme pastaj??
Po sikur ndonje tjetri ti vinte peshtire te ulej afer nje mjekrroshi si puna e Carls Darwin-it???
Pse gjerat e kendshme apo te pakendshme u vendoskan sipas nje kanuni te anshem???


Postuar nga The Bad Boy_1 datë 19 Qershor 2007 - 09:13:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pergjigje e shkurte

Citim:
Po citoj ato që tha Jarigas



Aaaaaaa!!!! Po pacenueshmerine e te drejtave te ketyre individeve ku ta leme pastaj??
Po sikur ndonje tjetri ti vinte peshtire te ulej afer nje mjekrroshi si puna e Carls Darwin-it???
Pse gjerat e kendshme apo te pakendshme u vendoskan sipas nje kanuni te anshem???



vetem per skjarim, dihet mirefilli se si dhe sa duhet leshuar mjekrra ne Islam, sipas tradites se Muhammedit s.a.v.s. ..Mjekrra e Darwinit, dhe mjekrra e muslimanit ndrrojne si nata me diten, pasi qe nese bazohemi ne fotografite e Darwinit(se nuk e kemi pare te gjalle), verejme nje mjekerr te shkujdesur, te palare, te cilen gersheret kane harruar kur e kane prekur per here te fundit, pra kjo nuk eshte mjekrra e muslimanit.... une ne vendin ku studioj, kam edhe vajze te mbuluar, edhe djale me mjkerr(musliman), por edhe katolik dhe kjo nuk paraqet kurrfare problemi ne klase....por ka raste kur profesori nderhyn per tekat e tij ne veshjen ose dukjen e dikujt tjeter vetem pse atij nuk i pelqen, kjo nuk perkrahet nga 99%e nxenesve...
ky shembull tolerance eshte celsi i nje shoqerie pa eksese dhe e nje shoqerie ku dihet se kush sa ka te drejta....


Postuar nga Jarigas datë 19 Qershor 2007 - 13:09:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pergjigje e shkurte

Citim:
Po citoj ato që tha The Bad Boy_1


vetem per skjarim, dihet mirefilli se si dhe sa duhet leshuar mjekrra ne Islam, sipas tradites se Muhammedit s.a.v.s. ..Mjekrra e Darwinit, dhe mjekrra e muslimanit ndrrojne si nata me diten, pasi qe nese bazohemi ne fotografite e Darwinit(se nuk e kemi pare te gjalle), verejme nje mjekerr te shkujdesur, te palare, te cilen gersheret kane harruar kur e kane prekur per here te fundit, pra kjo nuk eshte mjekrra e muslimanit.... une ne vendin ku studioj, kam edhe vajze te mbuluar, edhe djale me mjkerr(musliman), por edhe katolik dhe kjo nuk paraqet kurrfare problemi ne klase....por ka raste kur profesori nderhyn per tekat e tij ne veshjen ose dukjen e dikujt tjeter vetem pse atij nuk i pelqen, kjo nuk perkrahet nga 99%e nxenesve...
ky shembull tolerance eshte celsi i nje shoqerie pa eksese dhe e nje shoqerie ku dihet se kush sa ka te drejta....



Prape nuk iu pergjigje pyetjeve.......
Kerko tu pergjigjesh nje e nga nje.....
(mos bej komente per pastertine e mjekres se Darwinit, sepse vete thua se se ke pare se gjalli, po ashtu edhe mjekren e Muhametit).
Ketu nuk diskutojme bashkejetesen e paqme ndermjet feve, por simbolet fetare te shpalosura dhe shume te dukshme.....


Postuar nga ahmed datë 19 Qershor 2007 - 18:12:

Si diskutim koti ky. Shtetet ku respektohen me se shumti te drejtat e njeriut(sipas statistikave evropiane) jane vendet skandinave, atje nuk di te jete bere ndonjehere problem shamia apo mjekrra. Edhe ktu ne Milano ti besh problem ne universitet kto gjera ta kercasin ne domate pervec ndonje racisti,mbase ne Napoli sndodh kjo.Per muslimani apo muslimanen eshte e qarte qe seshte mire te rrine prane femrave apo meshkujve te zbuluar po ska ndodh deri tani te ankohet njeri pse zbulohen te tjeret, por eshte e dore te atyre ti frekuentojne apo jo shkollat. Thirrja per ndalim dhe ndalimi i shamise dhe mjekrres krijon hendeqe, percarje dhe urrejtje sepse ajo qe kerkojne ata,pra lenien e dispozitave te islamit(se ska arsye tjeter llogjikisht) nga muslimanet nuk kane per ta arrit pervec te disa.


Postuar nga Jarigas datë 19 Qershor 2007 - 23:56:

Citim:
Po citoj ato që tha ahmed
Si diskutim koti ky. Shtetet ku respektohen me se shumti te drejtat e njeriut(sipas statistikave evropiane) jane vendet skandinave, atje nuk di te jete bere ndonjehere problem shamia apo mjekrra. Edhe ktu ne Milano ti besh problem ne universitet kto gjera ta kercasin ne domate pervec ndonje racisti,mbase ne Napoli sndodh kjo.Per muslimani apo muslimanen eshte e qarte qe seshte mire te rrine prane femrave apo meshkujve te zbuluar po ska ndodh deri tani te ankohet njeri pse zbulohen te tjeret, por eshte e dore te atyre ti frekuentojne apo jo shkollat. Thirrja per ndalim dhe ndalimi i shamise dhe mjekrres krijon hendeqe, percarje dhe urrejtje sepse ajo qe kerkojne ata,pra lenien e dispozitave te islamit(se ska arsye tjeter llogjikisht) nga muslimanet nuk kane per ta arrit pervec te disa.


Ketu flitet per Shqiperine i dashur, ku demokracia eshte akoma teper e dobet.....Nuk kam asgje kunder mjekres, por rregullat e shkolles jane nje per te gjithe, e nese ne ndonje shkolle eshte e ndalur te shkosh me mjekerr, kjo vlen edhe per myslimanet....Pra duhen pare rregullat...Tani nuk dua te diskutoj mbi simbolet e Islamit, por nuk mendoj se nje mysliman me mjekerr te shkurter eshte me pak mysliman se te tjeret.....Nese flasim per vendet perendimore pastaj, perfshi ketu edhe Italine, diskutimi mund te marre rruge tjeter...Me sa di une kane qene myslimanet ne Itali(Adel Smith) qe kane protestuar per mbajtjen e simboleve fetare neper shkolla , duke pretenduar heqjen e kryqeve.....Prandaj them: nese mjekrra eshte simbol fetar dhe rregulli eshte qe ne shkolla te mos shpalosen simbole te tilla ,atehere nje mysliman duhet te rruhet...jam i bindur se Zotin(Allahun) e ka gjitmone ne zemer, e Zoti e din fort mire kete......Pershendetje....


  Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 »
Trego 269 mesazhet në një faqe të vetme

Materialet që gjenden tek Forumi Horizont janë kontribut i vizitorëve. Jeni të lutur të mos i kopjoni por ti bëni link adresën ku ndodhen.