Forumi Horizont Gjithsej 9 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 »
Trego 401 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mjekėsia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=266)
-- supersfida e zones se mjeksise: 1001 pyetje & pergjigje (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11344)


Postuar nga lost_soul datė 20 Prill 2006 - 23:26:

kam nje pyetje keshtu jasht rradhe .... nje shoqja ime flen shume pak gjume.. eshte bo fare thote.. flen dy ore dhe cohet dhe e gdhin gjithe noten... ndjehet keshtu si e keputur... a ka ndonje ilac per gjumin? apo e ka ke truni??


Postuar nga NS-6 datė 20 Prill 2006 - 23:39:

per kete pyetje do ishte me e sakte nderhyrja e agata-s......gjithsesi jane ilace qe nuk mund te merren pa recete nga mjeku dhe me te cilat duhet te behet kujdes sepse japin pasoja te nje gjumi te tepert...une mbaj mend disa ilace qe jane te klases se benxodiazepinave dhe barbitureve por qe sic te thashe kane edhe pasoja...per kete pyetje ma e pershtatshmja do ishte agata per tu pergjigj!


Postuar nga lost_soul datė 20 Prill 2006 - 23:42:

meqenese qeka e familjes se benxodiazepinave.. edhe benxina besoj se bon pune.. .. megjithate le te presim agaten.. :p


Postuar nga Dr_Devil datė 21 Prill 2006 - 12:57:

Ej le te provoje VALIUM.

ne shqiperi e perdorim shume ata qe vuajne nga pagjumesia.


Postuar nga NS-6 datė 22 Prill 2006 - 00:47:

pyetjet nr.18,19,20

nderkohe pyetje te reja:
nr.18:
sa kocka ka njeriu?

nr.19:
pse zbardhen floket?(kjo ka nje pergjigje te lezetshme nese nuk gabohem )

nr.20:
pse bien floket?

lejohet cfare do lloj menyre(internet,revista,libra,programe televizive etj) per te gjetur pergjigjet


Postuar nga lost_soul datė 24 Prill 2006 - 19:42:

pyetje 21. (itchy scratchy)

pse kruhet njeriu? (jo ne kuptimin figurativ ore )

dmth cfare ndodh ne lekure qe shkakton kruarjen...


Postuar nga Cindi datė 24 Prill 2006 - 20:42:

Re: pyetje 21. (itchy scratchy)

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul
pse kruhet njeriu? (jo ne kuptimin figurativ ore )

dmth cfare ndodh ne lekure qe shkakton kruarjen...



se ka kryma


Postuar nga NS-6 datė 24 Prill 2006 - 23:09:

Talking Re: pyetje 21. (itchy scratchy)...pergjigje

Cod. E25042006

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul
pse kruhet njeriu? (jo ne kuptimin figurativ ore )

dmth cfare ndodh ne lekure qe shkakton kruarjen...



do ti qe pergjigjen e kesaj pyetjeje nuk ja dine akoma tamam?...atehere jane disa lloj substanca qe sjellin kruajtje sic jane materiali biliar qe prodhohet nga melcia dhe qe depozitohet ne temth,ose histamina ose edhe substanca si kokaina,morfina etj...por se si e bejne akoma nuk e kane te qarte.eshte mundesia me e madhe qe te jete e shkaktuar nga shume faktore si dhe perfshirja e trurit vete ne formimin e asaj simptome
keto di une per kruajtjen...per krujtjet e tjera boni dermon vete

ej,jane 3 pyetjet qe kam bere me siper qe nuk kane marre pergjigje akoma


Postuar nga lost_soul datė 25 Prill 2006 - 02:25:

pyetje 18 pergjigje...

Cod. F25042006

.. te bojm icik si kompetent tashi :p

atehere nje i rritur ka afersisht 206 kocka.
nje i posa lindur ka rreth 270 kocka.. disa prej tyre ngjiten gjate rritjes duke dhene keshtu numrin 206...

vini re shprehjet.. "rreth", "afersisht".. mesa duket shifrat ndryshojne nga personi ne person...

referenca: http://en.wikipedia.org/wiki/Human_skeleton


Postuar nga lost_soul datė 25 Prill 2006 - 02:34:

pyetja 19 - pergjigja

Cod. G25042006

atehere po jap referencen iher.. http://en.wikipedia.org/wiki/Hair_color

tashi.. nga ai cik perkthim.. duket sikur faktori kryesor eshte prodhimi i melanines (whatever the hell it is )...
kjo substance per arsye gjenetike dhe moshe fillon te pakesohet duke shkaktuar humbjen e pigmentit te flokut..
dy gjenet shaktare per thinjosjen jane Bcl2 and Mitf..

etj etj.. lexoni vete tek linku.. :p


Postuar nga lost_soul datė 25 Prill 2006 - 02:39:

pyetja 20 - pergjigja

.. http://en.wikipedia.org/wiki/Baldness ..

me shume s'di c't'ju them..


Postuar nga NS-6 datė 25 Prill 2006 - 11:41:

per pyetjet 18 dhe 19 je ne rregull,edhe me perkthimin...per 20 ke dhene linkun por duhet te japesh dicka te shkruar ne shqip tani nga ai link qe ta marrin si pergjigje ....hajd losto,jo kaq pertac...perktheje nje pjese te atij linku


Postuar nga lost_soul datė 25 Prill 2006 - 15:15:

shkaku i renies se flokeve

Cod. H25042006

NS-6 me ofendove ronde tashi.. s'e pranoj dot..

atehere... me sa kuptoj une

Shkaku per renien e flokeve eshte nje enzime qe quhet 5-alpha reductase (hajde perktheje n'shqip.. :p). Kjo enzime konverton testosteronin ne dihidrotestosterone (DHT)
Tani, DHT-ja ne fakt eshte hormoni qe sherben ne rritjen e flokeve, por densiteti i madh mesa duket pengon ne rritjen e flokeve.

Interesante: Statistikisht burrat me floke te rene jane me te predispozuar per te pesuar semundje kardiovaskulare sesa ata me floke.

Sa per teorite evolucioniste nuk ka shume pajtueshmeri rreth shkakut te renies se flokeve.
Njera nga ato thote qe renia e flokeve ka treguar maturi dhe rritje, si rrjedhim individit i eshte hapur rruga duke sjelle keshtu sigurim me te lehte te ushqimit.


Postuar nga Cindi datė 25 Prill 2006 - 15:24:

Re: pyetja 20 - pergjigja

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul
.. http://en.wikipedia.org/wiki/Baldness ..

me shume s'di c't'ju them..



Mos na thuaj se being bald eshte ne mode dhe nuk na behet me vone.


Postuar nga NS-6 datė 25 Prill 2006 - 15:31:

losto,as nuk ke nevoje per perkthys fare mer...tamom fare e ke thene dhe ajo ne fakt eshte pergjigja e pyetjes qe kam bere.eshte 5-alfa-reduktazi qe mendohet se shkakton renien e flokeve.
e shef sa e lehte qe eshte


Postuar nga lost_soul datė 25 Prill 2006 - 15:36:

sa e lehte qe qeka mjeksia re... :p... u pa puna po hap nji klinike per rritje flokesh...
dhe.. futboll.. ne fakt ne mode eshte kur je me floke.. se edhe qeros po te duash behesh.. :p


Postuar nga Cindi datė 25 Prill 2006 - 15:43:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul
sa e lehte qe qeka mjeksia re... :p... u pa puna po hap nji klinike per rritje flokesh...
dhe.. futboll.. ne fakt ne mode eshte kur je me floke.. se edhe qeros po te duash behesh.. :p



PO KUR JE QEROS CFARE MUND TE BEHESH, A NUK ME THUA

NJE PYETJE QE DO PERGJIGJE NE FUSHEN E MJEKESISE.

NS-6 SOME HUMOR WILL BE GOOD IN THIS NEN-FORUM TOO.

SORRY (nuk dua te anashkalloj temen tende, por sot me qeshet. Me duket se ma ngjiti Analistja semundjen)

Vertet eshte ngjitese e qeshmja ??????????


Postuar nga lost_soul datė 25 Prill 2006 - 15:47:

Citim:
Po citoj ato qė tha football


PO KUR JE QEROS CFARE MUND TE BEHESH, A NUK ME THUA

NJE PYETJE QE DO PERGJIGJE NE FUSHEN E MJEKESISE.

NS-6 SOME HUMOR WILL BE GOOD IN THIS NEN-FORUM TOO.

SORRY (nuk dua te anashkalloj temen tende, por sot me qeshet. Me duket se ma ngjiti Analistja semundjen)

Vertet eshte ngjitese e qeshmja ??????????


epo tashi.. nuk e kam ate luks te jem qeros.. keshtu qe s'di c'te them.. :p
megjithate nje gje qe me shkon ne mendje eshte te rrisesh mjekren psh.. dhe te merresh me ate..


Postuar nga NS-6 datė 25 Prill 2006 - 15:50:

football,mos u shqeteso fare sepse lejoj una keto gjera...se edhe shkence vetem behet ca boring ...pastaj kur e shof qe po dilet teper nga tema e kthej vete une ne teme...fundja zone mjeksie eshte kjo dhe une per ate jam duke studjuar...ju falenderoj qe merrni pjese here pas here ne temat e kesaj zone dhe i jepni jete edhe me teper

losto,boj nei oferte...per cdo qeros qe vjen,nje kreher gratis


Postuar nga Cindi datė 25 Prill 2006 - 15:54:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul

epo tashi.. nuk e kam ate luks te jem qeros.. keshtu qe s'di c'te them.. :p
megjithate nje gje qe me shkon ne mendje eshte te rrisesh mjekren psh.. dhe te merresh me ate..



Vetem kaq "merru me mjekren..." d.m.th beje gershet


Postuar nga lost_soul datė 25 Prill 2006 - 15:58:

mund dhe ta ngjyrosesh.. ta bosh me highlight psh..

ns .. ajo oferta s'duket keq.. po duhet me u hap dhe nji farmaci .. me shit (ne shqip kjo fjala) enzime me kile..


Postuar nga ~Enigme~ datė 27 Prill 2006 - 18:10:

Rekumandohet qe per dhimbjen e laringut te pihen cajra te ngrohta kjo ndodh shpesh ne Europe. Ndersa ne Amerike rekumandohet te haen kasata apo akullore. Keto 2 rekumandime jane shume ekstreme dhe une asnjehere nuk kam aritur te kuptoj konceptin dhe funksionimin qe fshihet ne te 2ja rekumandimet. Ndonje shpjegim apo sygjerim?


Postuar nga NS-6 datė 27 Prill 2006 - 23:20:

efektet e cajit

Cod. D28042006

enigem,ne internet gjeta disa shkrime qe tregonin qe mendohet se caji ka aftesi te ndaloje infiamacionin duke qene se dhimbja ne laring mund te jepet kryesisht nga nje infiamacion...sipas atyre shkrimeve thuhej qe caji mund te ndalonin mbledhjen e neutrofileve ne vendin e infiamacionit si dhe te ndalonin formimin e substancave te ndryshme(si interleukinat psh) qe mund te cojne ne thirrjen e atyre qelizave...perdorimi ne dhimbjen e fytit mund te jete per kete arsye...per pjesen tjeter te pyetjes do me duhet te kerkoj me shume megjithse nje ide edhe e kam...mund te jete per arsyen qe nje ulje e temperatures mund te coje ne nje tkurrje te eneve te gjakut duke cuar keshtu ne nje numer me te vogel qelizash te infiamacionit(si neutrofilet psh) ne ate vend dhe keshtu mund te ule shkallen e infiamacionit...logjika ecen me kete arsyetim por gjithsesi me duhet te verifikoj
-------------------------------------------
ketu eshte edhe shkrimi origjinal (nje nder ato qe gjeta dmth) per sa i perket cajit
How Green Tea May Fight Inflammation
Excerpt By Jacqueline Stenson, Reuters Health

SAN DIEGO (Reuters Health) - Studies have suggested that green tea has anti-inflammatory properties and new research may help explain why.

Previous animal studies and other laboratory research have found that chemicals in green tea known as polyphenols act as anti-inflammatory agents, but the mechanism behind this action was not well understood.

Now, Ohio researchers have found that one type of polyphenol known as epigallocatechin-3-gallate, or EGCG, inhibits the expression of the interleukin-8 gene--a key gene involved in the inflammatory response.

``We found that this compound reduced the expression of this gene significantly in a culture cell model,'' said study author Dr. Hector Wong of Cincinnati Children's Hospital Medical Center in Ohio.

``As we increased the dose, the effect was more profound,'' he told Reuters Health.

In a laboratory study presented here Sunday at a meeting of the Society of Critical Care Medicine, the researchers looked at human lung cells that were cultured in a lab dish and treated with a protein called tumor necrosis factor, which typically triggers the expression of IL-8, resulting in the production of the IL-8 protein. In the body, the IL-8 protein attracts white blood cells to a particular site, resulting in tissue inflammation, Wong said.

But when the investigators introduced EGCG in their experiment, they found that it blocked the expression of IL-8. The higher the dose, the greater the effect.

``This compound can short circuit this cascade that leads to inflammation,'' Wong said. It's too soon to advocate drinking cup after cup of green tea in the hopes of treating inflammation, but the results are encouraging and deserve further study, Wong noted.


Reports from Asian populations suggest that green tea consumption may be associated with improvements in various diseases characterized by inflammation, such as colitis and arthritis, he noted. Green tea is also thought to play a role in fighting cancer and heart disease.
----------------------------------------------
si informacion me duket vertete interesant


Postuar nga ~Enigme~ datė 28 Prill 2006 - 16:04:

Thumbs up

Vertet shume interesante artikulli NS-6. Flm per informacionet nuk isha ndeshur me kete artikull. Ky experiment eshte bere duke perdorur modelin e qelizave te mushkerive dhe lenda kimike qe ndodhet ne cajin jeshil (green tea) ndalon shprehjen e interleukines 8 qe eshte nje gjen qe mer pjese ne procesin inflamacion. Ky artikull me beri te mendoj nqs ky caj ndimon me arthritin me inflamacionin e kyceve. Interseante!!!

 


Postuar nga Cindi datė 28 Prill 2006 - 17:07:

Urime ne rradhe te pare per temen Losti qe ke hapur. Une pandeha se e kishin hapur mjeket, por tani pashe qe te perkasin ty levdatat.

Kam nje pyetje per mjeket tani:

Shpesh here kur jam e tensionuar ne pune ose ne shtepi, ne vesh ndjej nje zhurme te madhe si "vuup-vuup" dhe eshte shume e bezdishme, me duket sikur nje pompe punon me presion dhe shume here ky lloj "presioni" me ben qe te eliminoj ngacmimet nga jashte, si bisedat, shakarat, etj, etj.

Ka raste kur trupi eshte ne qetesi te jashtezakonshme, sidomos ne momentet kur jam e perqendruar perpara monitorit ose jam duke lexuar, ndjej nje fershellime kaq te lehte ne vesh sikur ja ben "tiiiing" dhe mund te zgjasi vetem nje te dhjeten e secondes.

Ne muajt e pranveres dhe vjeshtes ndjej disa si marje mendsh nga te lehta, ne te renda. Kjo me shqetesoi dhe mjeku me tha se nuk eshte nervore, por alergjike dhe me dha ilace per alergji ne vesh. Emri tani nuk me kujtohet, dicka si "malicine", jo shume e sigurt. Mund ta gjej emrin me vone. E verteta eshte se me beri mire dhe nuk pata me marrje mendsh.

Si mendoni juve se kombinimi i tingujve ne vesh, me ate te marjes se mendjes (ketu duket qe kam shume mendje) ka te beje me alergjine apo duhet konsideruar si dicka nervore, qe mund te vije nga lodhja ose hypertensioni?

Shume faleminderit per cdo njerin qe mund te me ndihmoje.


Postuar nga NS-6 datė 28 Prill 2006 - 22:39:

akufenet

Cod. E28042006

football,ato zhurmat qe degjon ne mjeksi quhen akufene dhe jane zhurma qe formohen nga brenda veshit...halli eshte se shkaqet jane te shumta dhe nder to mund te jete edhe hipertensione ose ilacet si aspirina etj...edhe kafeja mund te jete shkaktare...eshte e veshtire te thuash se cili eshte shkaku ne kete rast...ta them te drejten une akoma nuk kam shume informacione rreth ketij fenomeni keshtu qe nuk jam ne gjendje te te bej nje lidhje me alergjine qe thua ti ...por nese ato zhurma arrijne deri aty sa te ndikojne ne jeten tende normale eshte mire te drejtohesh tek ndonje audiolog qe te te kontrolloje

me fal qe nuk mund te te jem me shume ne ndihme per momentin...nese enigma ose te tjeter dine me shume jane te lutur qe ta shkruajne

sa per mua nese me jep kohe me shume mund te pyes persona qe dine me teper per kete ceshje (profesoret e mi psh ) dhe te te jap nje pergjigje me te detajuar.


Postuar nga Cindi datė 29 Prill 2006 - 02:38:

Shume fml.
Edhe une keshtu mendoj. E ke degjuar ate shprehjen beju doktor i vetes.
Zhurmen une ja dedikoj lodhjes, ndersa marjen e mendjes mund ta fus ne simptomat alergjike ne veshin e brendshem, mbasi me ndodh me teper ne stinen e pranveres dhe te vjeshtes.


Postuar nga NS-6 datė 30 Prill 2006 - 00:23:

pyetja nr.23

cila eshte gjendrra qe prodhon adrenalinen?


Postuar nga Iyua datė 30 Prill 2006 - 01:11:

prodhuesja e adrenalines

Cod, B30042006

Ns Gjendra Mbiveshkore ? Eshte pergjigje e Sakte ? Apo te hap librin une dhe ta rishikoj


Postuar nga NS-6 datė 30 Prill 2006 - 01:19:

pergjigje e sakte!as mos e luj librin fare se tamom e ke

pyetjet e tjera vijojne neser...dmth sot....ma vone


Postuar nga ~Enigme~ datė 30 Prill 2006 - 21:10:

infiamacioni i veshit

Cod. C30042006

Citim:
Po citoj ato qė tha football
Si mendoni juve se kombinimi i tingujve ne vesh, me ate te marjes se mendjes (ketu duket qe kam shume mendje) ka te beje me alergjine apo duhet konsideruar si dicka nervore, qe mund te vije nga lodhja ose hypertensioni?


NS-16 kam degjuar qe shqetesimet ne vesh mund te shkaktohen nga alergjite (nasal allergy ose allergic rhinitis)dhe thjesht nga pershkrimi i footbollit qe ka marje mendsh ne sezone qe alergjite shfaqen me ben te mendoj se eshte e mundeshme ku dhe vizita ne mjeku ka vene nje gje te tille ne dukje pasi i jane dhene mjekime per alergji ndoshta per te pakesuar fryrjen e "tubit" qe lidh hunden me veshin.

 Personalisht kam alergji te cilat shfaqen ne gryke, shtrengim gryke qe fillimisht mendova se ishte nervore qe me la te dyshoja ne tiroidet dhe analizat hodhen poshte dyshimet e fundit duke vene ne dukje alergjine.

Football moti i New England shfaq shume alergji dhe nuk me vjen cudi qe bezdia qe shfaqet ne veshin tend krijohet nga alergjia.  Tubi eustachian qe lidh zgavren e hundes me veshin barazon presionin a ajrit nga hunda ne gryke dhe kullon lengun e tepert. Tani nqs ky tub eshte i enjtur apo i bllokuar atehere nuk do kulloje lengun ashtu sic duhet. Keshtu qe sekrecionet  mblidhen ne vesh duke krijuar presion.

 


Postuar nga Cindi datė 30 Prill 2006 - 21:24:

Flm enigma.
Ta gezojme New England me te gjtha te mira e tjera qe na ka sjelle


Postuar nga ~Enigme~ datė 30 Prill 2006 - 21:26:

Talking

Football shtohe ne listen e amerikes kunra europes ahahahahah


Postuar nga Cindi datė 30 Prill 2006 - 21:32:

Citim:
Po citoj ato qė tha ~Enigme~
Football shtohe ne listen e amerikes kunra europes ahahahahah


Po edhe ti ketu qenke moj. Dilni moj jashte vajza te reja, c'beni? Hajde takohemi tek Newburry Street dhe i bejme atje pyetje-pergjigjet, me nje lemoncello rock. Te pres.


Postuar nga ~Enigme~ datė 30 Prill 2006 - 22:21:

Football aq ma ben me sy ajo ruga atje sa ti s'e ke idene po ja qe duhet te mbaruar keto leximet me prit se do vij me vone ruaj vende per 2 veta te tjere  se skam nerva per shooping sot por per nje kafe qe te vazhdoj ta gdhi

Dhe mqs jemi ne pyetje pergjigje

Pyetja nr 25:

Cfare regullon orarin e gjumit? Kush na programon qe te jemi te pergjumur ne oret e nates dhe te jemi aktive gjate dites?

 


Postuar nga NS-6 datė 01 Maj 2006 - 23:59:

pergjigja e pyetjes 25

Cod. D02052006

ekziston nje mekanizem qe ka marre emrin si "ore biologjike" dhe kjo pak a shume oraret gjume/zgjim dhe ne kete mekanizem marrin pjese shume mekanizma te ndryshem.eshte nje qender ne tru,ne hipotalamus qe konsiderohet si epiqendra e kesaj "ore biologjike".probleme ne ate zone sjell nje mungese te ritmit cirkadian (circa-dian=dmth qe zgjat per nje dite)...eshte ajo qender qe kotrollon temperature,pergjigjen ndaj drites,dmth kur shtohet ose pakesohet e te tjere faktore....po ashtu jane edhe disa hormone te ndryshem qe ndjekin ritmin cirkadian sic jane kortizoli qe mund te konsiderohet si hormoni i zgjimit....ky ka perqendrime ne larta ne mengjes dhe duke ardhe darka keto perqendrime ulen...

eshte tamam?


Postuar nga ~Enigme~ datė 02 Maj 2006 - 01:35:

Thumbs up

DMTH paska dhe ore molekulare mos duhet te kurdiset kjo ora  apo jane gjenet per kete pune?

Tamam eshte fiks fare FLM per shpjegimin gjithmone shume i kuptushem


Postuar nga NS-6 datė 02 Maj 2006 - 15:29:

Talking


e kurdisim pa problem...i fusim nje te gjujtme rradakes ne piken e duhur ene e ke oren 12 sa here(ose sa ta kerkoje personi)
ok...dua te luaj xholin e muajit prill se nuk e kisha lujt

pyetja nr.26
pse kirurget vishen me uniforma me ngjyre jeshile?

gerrmoni neper motore kerkimi dhe shkruani fjalet e duhura per te gjetur pergjigjen...vetem me fjalet e duhura do ja arrini (europ europ )

kush dorezohet ta thote se me pelqen shume ajo fjale....

p.s: amerika kunder evropes eshte sfide qe mbizoteron gjithandej...jo vetem tek tema qe ka hap losti...hahahhahahaha


Postuar nga ~Enigme~ datė 02 Maj 2006 - 15:39:

ahahahah rofte amerika ku e kam footballin se ajo me mbeshtet mua apo dhe lost_soul me ameriken eshte ???? :p

Kush tha qe dorezohemi asnjehere ska dorrezim ketu vetem "japim doreheqie" pas luftes :p disfata nuk eshte per ne


Postuar nga amor alucius datė 02 Maj 2006 - 15:41:

kemisha e kirurgeve

Cod. E02052006

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6
pyetja nr.26
pse kirurget vishen me uniforma me ngjyre jeshile?

gerrmoni neper motore kerkimi dhe shkruani fjalet e duhura per te gjetur pergjigjen...vetem me fjalet e duhura do ja arrini (europ europ )



Ne fillim perdornin stofera (ne shqip?)te bardhe antisepsike te cilat sterilizoheshin ne presion shume te larte avulli ose oksid etileni.Por kombinacioni i dritave te operimit dhe ambjenti perreth i bardhe coi ne "njolla" ne shikim,dhe ngjyra e gjakut benin kontrast te madh.Me vone u zevendesuan me nuanca te ndryshme te jeshiles te cilat prodhojne nje kontrast me ambjentin si dhe zvoglojne lodhjen e syrit.

...

 

Cilat jane ngjyrat e tjera qe perdoren ne sallen e operimit?


Postuar nga NS-6 datė 02 Maj 2006 - 22:41:

Citim:
Po citoj ato qė tha amor alucius

Cilat jane ngjyrat e tjera qe perdoren ne sallen e operimit?



hmmm...do ti qe nuk i kam vene re shume?dmth nuk kam vene re ndonje ngjyre ne vecanti pervec jeshiles qe eshte e perhapur mjaft...eshte pak e bardha por te tjera ngjyra nuk po me vijne ne mendje si te vecanta...mah,kerkoj armepushim se edhe une si enigma nuk dorezohem...ndonjeri di me i dhene pergjigje kesaj pyetjeje?enigem,te siguroj nje armepushim po ju pergjigje kesaj pyetjeje

p.s: mesazhi mund te modifikohet neser nese shkoj ne ndonje salle operacioni ...kiddin...eeeej,xholi ishte per amerikonet :p


Postuar nga ~Enigme~ datė 03 Maj 2006 - 00:50:

Talking

Pyetje interesante ......tani pse dua te them dhe ngjyra bojeqielli perdoret ne sallen e operacionit?

ndoshta jam gabim ....

PS.Kush kerkoj per armepushim ti..... s'me besojne syte :p e kuptova mire.....!!! Dale se shpejti jemi Po mua me jepet e drejta ta modifikoj pegjigjen pasi te vjedh nje vezhgim ne sallen e operacionit ..... :p?


Postuar nga amor alucius datė 03 Maj 2006 - 05:46:

ngjyrat ne sallat e operacionit

Cod. D03052006

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6


hmmm...do ti qe nuk i kam vene re shume?dmth nuk kam vene re ndonje ngjyre ne vecanti pervec jeshiles qe eshte e perhapur mjaft...eshte pak e bardha por te tjera ngjyra nuk po me vijne ne mendje si te vecanta...mah,kerkoj armepushim se edhe une si enigma nuk dorezohem...ndonjeri di me i dhene pergjigje kesaj pyetjeje?enigem,te siguroj nje armepushim po ju pergjigje kesaj pyetjeje  



Qenke blue-blind ti

Bojeqiellie dhe jeshil-bojeqielli.(kendej e quajme "le ciel blue" )

Armepushim Amerikes?Larg qofte.Kur kendej po eksperimentohej me semundje psikologjike ne Amerike vazhdonin te ishin "wakka-boes"


Postuar nga NS-6 datė 03 Maj 2006 - 15:58:

Talking pyetja nr.28

Citim:
Po citoj ato qė tha ~Enigme~

PS.Kush kerkoj per armepushim ti..... s'me besojne syte :p e kuptova mire.....!!! Dale se shpejti jemi Po mua me jepet e drejta ta modifikoj pegjigjen pasi te vjedh nje vezhgim ne sallen e operacionit ..... :p?



kush kerkoi armepushim? ....jo mi goc se u talla
per modifikimin e pergjigjes me vjen keq por vetem old europe e ka ate privilegj

ok(mos,fjale amerikoneeeee),vazhdojme me nje pyetje tjeter:
pyetja nr.28(ngjyrat e tjera u morren si pyetja 27):
ne pergjithsi gjate nje infeksioni,nje nder simptomat qe kemi eshte temperatura?cili eshte shpjegimi i asaj temperature?nga se vjen?


hajd hajd se edhe 973 pyetje nga kane mbet....mos u boni kaq pesimista


Postuar nga ~Enigme~ datė 03 Maj 2006 - 16:54:

rritja e temperatures

Cod. E03052006

Ritja e temperatures eshte reagimi i mbrojtjes i nje infeksioni. Nje pjese e trurit kontrollon temperaturen (hipotalamusi). Temperatura e trurit ngrihet pasi patogjenet (shkaktuesit e semundjes) hyne ne trup dhe makrofaget kunderveprojne qe te sulmojne keta mikroorganizma. tani cfare ndodh eshte se pirogjenet (substanca qe prodhohen nga qelizat qe infektohen) i japin leje hipotalamusit te rite temperaturen duke dhene rezultat ne ngritje te ndarjse se qelizave. Kjo ritje e temperatures dhe ngritja e ndarjes se qelizave (cell division) ndodh qe jo vetem te eliminoje bakteret po qe te vrase keto patogjene.


Postuar nga NS-6 datė 03 Maj 2006 - 22:04:

shtim mbi temperaturen e trupit

Cod. F03052006

e sakte
doja te shtoja vetem dicka qe vjen si pasoje e atyre qe shkruajti Enigma me siper.sic tha jane substancet pirogjene(ketu perfshihen edhe citokinat) ato qe veprojne ne tru dhe qe shkaktojne rritjen e temperatures.eshte nje ne vecanti qe quhet interleukina-1 qe vepron ne hipotalamus duke shkaktuar prodhimin e nje prostaglandine te tipit E qe ne vazhdim ngren temperaturen.nga ketu kuptohet efekti qe ka aspirina(dhe ilace te tjera te klases se saj qe ne anglisht marrin emrin Non Steroid Antiinflammatory Drugs (NSAD) ...ketu futet edhe aulini qe emrin tamam mjeksor e ka nimesulid dhe qe eshte specifik per COX-2...nuk po shkoj me tej se ketu duhet te zgjerohem shume pastaj.me vone ndoshta do ta bej ) ne rastet e temperatures duke qene se shenjestra e saj eshte nje enzime e quajtur COX qe prodhon nder te tjera edhe prostaglandinat...gjithsesi,jane gjera qe do sherbejne per pyetje te mevonshme


Postuar nga NS-6 datė 04 Maj 2006 - 21:56:

4 pyetje te reja (nr.29,30,31,32)

ok,hajd se po vazhdoj me pyetje te reja:

nr.29
pse mungesa e vitamines A mund te jape qerrim te syve?

nr.30
ku qendron ndryshimi ndermjet arteries polmonare dhe arteries bronkiale?

nr.31
sa eshte kendi ndermjet 2 hidrogjeneve tek molekula e ujit? (31bis: cfare hibridizimi ka uji?)

nr.32
meqe jemi tek uji: sa lidhje hidrogjenore eshte ne gjendje te formoje nje molekule uje dhe si i formon?


pergjigjet mund ti jepni ne mesazhe te ndryshme duke cituar pyetjen ose fundja edhe ne nje mesazh te vetem nese ndokush merr persiper pergjigjen e te 4 pyetjeve...nese pergjigjeni ndare,thjesht citoni pyetjen dhe pergjigjuni
me duket se vendosa shume pyetje kete rradhe por jane pyetje me spec,te pakten e dyta dhe e katerta.nese ka mundesi ai qe do i pergjgjet pyetjes numer 29 te jape ndonje detaj se cfare mund te beje nje foton mbi ate substancen qe do permende (dhe do ta permende patjeter se ska ku te shkoje ),mire do te ishte!nese nuk e ben,beh,do mundohem ta plotesoj vete...


-969...


Postuar nga NS-6 datė 06 Maj 2006 - 22:47:

atehere?nuk ka asnji ndonje ide se cilat mund te jene pergjigjet e pyetjeve te mesiperme?


Postuar nga ~Enigme~ datė 07 Maj 2006 - 00:29:

vitamina A ne shikim

Cod. A07052006

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6 nr.29 pse mungesa e vitamines A mund te jape qerrim te syve?


NS-6 cpaske qene ......tufani paska nisur ketu dale se jemi te zene kete periudhe ....te pakten une :p .
Tani c'te bej qe vete zgjedh pyetjen me pergjigje me kompleks po mendova ta nisnim me radhe. Ok do mundohem me aq sa mbaj mend dhe pasi kerkove nje foto nuk jam e sigurt nqs doje strukturat e ketyre qe po flas keshtu qe po bashkengjis dhe nje foto. I mirepritur gjithmone per te pasuruar pergjigjen

Ate qe dua te them shkurt eshte se Vitamina A lidhet me shikimin dhe ajo qe perfshihet eshte retina qe dallon driten e cila perbehet nga rods dhe cones. Tani vitamina A mbron qeliza dhe nevoitet te shnderoje driten ne sinjale nervore ku transmeton impulse elektrike ne tru.
Pra vitamina A apo retinol qe njihet ndryshe eshte paraardhersi i retinal qe luan rol kryesor ne shikim. Kjo e fundit eshte nje perberes i rhodopsin, nje pigment te ndjeshem te drites. Tani verbimi ndodh kur nuk ka aftesi te prodhoje rhodopsin.


Postuar nga NS-6 datė 09 Maj 2006 - 00:43:

Thumbs up retinali dhe rodopsina

Cod. A09052006

pergjigja eshte e sakte...po shtoj ndonje fjale me teper thjesht per te zgjeruar edhe me teper informacionet...sic e the ti retinoli kthehet ne retinal...retinali lidhet me nje proteine qe quhet opsine dhe formojne ate qe merr emrin si rodopsina ...
eshte nje forme e retinalit qe quhet 11-cis-retinal qe ndodhet ne ato qelizat qe quhen kone dhe rods (shkopinj)...kur 11-cis-retinali kthehet ne trans-retinal (trasformim qe shkaktohet nga nje foton) fillon percimi i informacionit qe vjen nga jasht...kryesisht nga konet.kur behet erresire futen ne perdorim qelizat e quajtura shkopinj (rods) qe funksionojne me sasi me te vogla fotonesh...prandaj kemi aftesi qe edhe ne erresire te arrijme te dallojne dicka...sa do e ulet te jete drita qe vjen prej saj...normalisht qe mungesa e vitamines A sjell si pasoja ato qe mund ti kuptoni vete...pra qellim te syve...

besoj se kjo mjafton per momentin...

ok,pyetja 29 iku!si gjithmone e sakte enigma...hmmm...do ma pagush....jo per gjo por po afrohet bonusi i majit...ene ta siguroj qe pyetja do jete e veshtire ....por maji eshte muaj i vecante per ty, kshu qe te ofroj armepushim nese do...do s'do?ok,nuk e do!fundja evropa po ta jepte ...pastaj thone qe nuk jemi paqedashes :p

per pyetjet e tjera ka ndonje mendim?


  Gjithsej 9 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 »
Trego 401 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.