Forumi Horizont Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »
Trego 34 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Diskutime Shoqėrore (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=125)
-- Te jesh vetvetja... (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=15494)


Postuar nga agata datė 27 Shkurt 2008 - 17:37:

Te jesh vetvetja...

Te dashur miq, a vishni ju, sa here qe dilni nga shtepite tuaja, maskat e normave te shoqerise? A vishni ju sa here kur shkoni ne pune maskat e hipokrizise, ashtu sikurse bejne shumiēa?
A e keni te lehte te jeni vetvetja, ne shoqerine ku jetoni?

Personalisht e kam te veshtire! e ju?


Postuar nga amor alucius datė 27 Shkurt 2008 - 17:47:

Re: Te jesh vetvetja...

Citim:
Po citoj ato qė tha agata
A e keni te lehte te jeni vetvetja, ne shoqerine ku jetoni?

Ne fakt, kam arritur nje pike qe po m'a ndjen pak e me pak per ate cfare mund te mendojne te tjeret.
Kam nje natyre shume ekstroverte e cila me ka ndihmuar te jem vetevetja.Plus, as qe e kam vene nder mend te kondicionoj veten per preferencat subjektive te tjereve.


Postuar nga belga datė 27 Shkurt 2008 - 17:54:

Re: Re: Te jesh vetvetja...

Citim:
Po citoj ato qė tha amor alucius

Ne fakt, kam arritur nje pike qe po m'a ndjen pak e me pak per ate cfare mund te mendojne te tjeret.
Kam nje natyre shume ekstroverte e cila me ka ndihmuar te jem vetevetja.Plus, as qe e kam vene nder mend te kondicionoj veten per preferencat subjektive te tjereve.
Te jesh vetvetja kudo qe ndodhesh eshte diēka pozitive qe s'i perket secilit!
shqiptaret me se shumti i pushton mendjemadhesia dhe korrupsioni?
pershendetje nga belga


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 27 Shkurt 2008 - 19:32:

interesante...!

Ne fakt... perjetimi eshte i rendesishem...!
Varet se si gjithsecili konfrontohet me vetveten ne radhe te pare, dhe pastaj me komunitetin!
Varet nga karakteri... nje person me nje karakter te forte, qe veshtire se mund te beje kompromise me parimet e veta dhe qe keto parime i ka te mire-detajuara ne personalitetin e vet perjeton ne menyre te drejte (nqs keshtu mund te shprehem) realitetin!
Qe do te thote se kondicionohet pak... dhe atehere kur e ben, e ben pasi sheh se ja vlen ... ose/dhe emocionalisht eshte i stabilizuar... !
Me kete te fundit dua te them... qe nuk pershpirt me teper se c'duhet problemet qe e rrethojne, pakenaqesite, degjenerimi etj...

Une kam qene nje nder keta!!! Qe emocionohesha shume shpejt... qe nga momenti qe u ktheva ne Shqiperi!
Qe merzitesha edhe per gjerat me te vogla... te tipit... - njerez qe peshtyjne perdhe, qe krruajne hundet ne publik... tek mosperfillja e te ashtuquajtureve katunare neper administrata e deri tek mos-kokecarja e politikes dhe politikaneve shqiptare... duke mohuar edhe evidencen etj....

Me ka ndihmuar nje shoqja ime e femijerise, e cila per shkak te punes qe ben, ka kontakte me shume persona... dhe duke njohur mire (shume mire) realitetin shqiptar... me keshilloi te isha pak me teper racional !!!
Te krijoja nje "tabele ku te rendisja mire perparesite e mia... pastaj te familjes... shoqerise ... e ne fund te fatit te atdheut... "

Keshtu qe... eshte pak e trishte per tu thene... por "hedhim kemben sa kemi jorganin" ...
Nuk mund te pretendoje te ndryshoje Shqiperine... une thjesht jetoj aty... jam pjese e saj... dhe luaj rolin tim si qytetar i Shqiperise!

Por te kuptohemi... nuk eshte se e injoroj realitetin... thjesht bej sa mundem... !


PEACE!


Postuar nga agata datė 27 Shkurt 2008 - 23:28:

Kam pershtypjen se tema eshte keq kuptuar ose trajtur ne nje forme tjeter.

Ne kete teme nuk flas per shoqerine Shqiptare, flas per njerzit ne pergjithesi te kujdo shoqerie, kombi apo nacioni. Mendoj se ne shoqerine moderne qe jetojme, njerzit nuk jane me vetvetja, jo se sepse nuk duan te jene vetvetja por se eshte e veshtire...


Postuar nga Ari. datė 27 Shkurt 2008 - 23:32:

gjithmon keto temat e tua marrin rugen nje nga "krushku nje nga krushka"


Postuar nga Klodel datė 28 Shkurt 2008 - 06:54:

Re: Te jesh vetvetja...

Citim:
Po citoj ato qė tha agata
Te dashur miq, a vishni ju, sa here qe dilni nga shtepite tuaja, maskat e normave te shoqerise? A vishni ju sa here kur shkoni ne pune maskat e hipokrizise, ashtu sikurse bejne shumiēa?
A e keni te lehte te jeni vetvetja, ne shoqerine ku jetoni?

Personalisht e kam te veshtire! e ju?Normalisht qe vishen maskat, sepse duhet te luash rregullat e lojes se shoqerise ku jeton. Vetvetja mund te jesh ne shume menyra dhe ne shume momente gjate dites, por maskat zakonisht vihen jo dhe aq per te qene hipokrite sesa per te mbrojtur vetveten, mendimet, boten, planet nga njerezit qe nuk kane pse t'i dine.

Mendoj qe te jesh vetvetja domethene te jesh i/e balancuar dhe te tregosh aftesite dhe karakterin tend pa harruar miresjelljen dhe taktin.

Une e kam te veshtire te fsheh emocionet, me lexohen te gjitha ne fytyre, edhe nese nuk them asnje fjale.

PS: agata pershendetje


Postuar nga agata datė 28 Shkurt 2008 - 08:57:

Citim:
Po citoj ato qė tha ari77labi
gjithmon keto temat e tua marrin rugen nje nga "krushku nje nga krushka"


A thua eshte faji im!

Po per temen kishe ndonje gje te thuash?


Postuar nga agata datė 28 Shkurt 2008 - 08:58:

Te jesh vetvetja...

Citim:
Po citoj ato qė tha Klodel


Normalisht qe vishen maskat, sepse duhet te luash rregullat e lojes se shoqerise ku jeton. Vetvetja mund te jesh ne shume menyra dhe ne shume momente gjate dites, por maskat zakonisht vihen jo dhe aq per te qene hipokrite sesa per te mbrojtur vetveten, mendimet, boten, planet nga njerezit qe nuk kane pse t'i dine.

Mendoj qe te jesh vetvetja domethene te jesh i/e balancuar dhe te tregosh aftesite dhe karakterin tend pa harruar miresjelljen dhe taktin.

Une e kam te veshtire te fsheh emocionet, me lexohen te gjitha ne fytyre, edhe nese nuk them asnje fjale.

PS: agata pershendetjeJam shume dakort me ju Klodel.
Pershendetje gjithashtu.


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 28 Shkurt 2008 - 15:18:

Citim:
Po citoj ato qė tha agata
Kam pershtypjen se tema eshte keq kuptuar ose trajtur ne nje forme tjeter.

Ne kete teme nuk flas per shoqerine Shqiptare, flas per njerzit ne pergjithesi te kujdo shoqerie, kombi apo nacioni. Mendoj se ne shoqerine moderne qe jetojme, njerzit nuk jane me vetvetja, jo se sepse nuk duan te jene vetvetja por se eshte e veshtire...jo jo... une nuk besoj se eshte keq-kuptuar
Thjesht une, u shpreha per realitetin ne te cilin jetoj!


  Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »
Trego 34 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.