Forumi Horizont
Trego 34 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Diskutime Shoqėrore (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=125)
-- Te jesh vetvetja... (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=15494)


Postuar nga agata datė 27 Shkurt 2008 - 17:37:

Te jesh vetvetja...

Te dashur miq, a vishni ju, sa here qe dilni nga shtepite tuaja, maskat e normave te shoqerise? A vishni ju sa here kur shkoni ne pune maskat e hipokrizise, ashtu sikurse bejne shumiēa?
A e keni te lehte te jeni vetvetja, ne shoqerine ku jetoni?

Personalisht e kam te veshtire! e ju?


Postuar nga amor alucius datė 27 Shkurt 2008 - 17:47:

Re: Te jesh vetvetja...

Citim:
Po citoj ato qė tha agata
A e keni te lehte te jeni vetvetja, ne shoqerine ku jetoni?

Ne fakt, kam arritur nje pike qe po m'a ndjen pak e me pak per ate cfare mund te mendojne te tjeret.
Kam nje natyre shume ekstroverte e cila me ka ndihmuar te jem vetevetja.Plus, as qe e kam vene nder mend te kondicionoj veten per preferencat subjektive te tjereve.


Postuar nga belga datė 27 Shkurt 2008 - 17:54:

Re: Re: Te jesh vetvetja...

Citim:
Po citoj ato qė tha amor alucius

Ne fakt, kam arritur nje pike qe po m'a ndjen pak e me pak per ate cfare mund te mendojne te tjeret.
Kam nje natyre shume ekstroverte e cila me ka ndihmuar te jem vetevetja.Plus, as qe e kam vene nder mend te kondicionoj veten per preferencat subjektive te tjereve.
Te jesh vetvetja kudo qe ndodhesh eshte diēka pozitive qe s'i perket secilit!
shqiptaret me se shumti i pushton mendjemadhesia dhe korrupsioni?
pershendetje nga belga


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 27 Shkurt 2008 - 19:32:

interesante...!

Ne fakt... perjetimi eshte i rendesishem...!
Varet se si gjithsecili konfrontohet me vetveten ne radhe te pare, dhe pastaj me komunitetin!
Varet nga karakteri... nje person me nje karakter te forte, qe veshtire se mund te beje kompromise me parimet e veta dhe qe keto parime i ka te mire-detajuara ne personalitetin e vet perjeton ne menyre te drejte (nqs keshtu mund te shprehem) realitetin!
Qe do te thote se kondicionohet pak... dhe atehere kur e ben, e ben pasi sheh se ja vlen ... ose/dhe emocionalisht eshte i stabilizuar... !
Me kete te fundit dua te them... qe nuk pershpirt me teper se c'duhet problemet qe e rrethojne, pakenaqesite, degjenerimi etj...

Une kam qene nje nder keta!!! Qe emocionohesha shume shpejt... qe nga momenti qe u ktheva ne Shqiperi!
Qe merzitesha edhe per gjerat me te vogla... te tipit... - njerez qe peshtyjne perdhe, qe krruajne hundet ne publik... tek mosperfillja e te ashtuquajtureve katunare neper administrata e deri tek mos-kokecarja e politikes dhe politikaneve shqiptare... duke mohuar edhe evidencen etj....

Me ka ndihmuar nje shoqja ime e femijerise, e cila per shkak te punes qe ben, ka kontakte me shume persona... dhe duke njohur mire (shume mire) realitetin shqiptar... me keshilloi te isha pak me teper racional !!!
Te krijoja nje "tabele ku te rendisja mire perparesite e mia... pastaj te familjes... shoqerise ... e ne fund te fatit te atdheut... "

Keshtu qe... eshte pak e trishte per tu thene... por "hedhim kemben sa kemi jorganin" ...
Nuk mund te pretendoje te ndryshoje Shqiperine... une thjesht jetoj aty... jam pjese e saj... dhe luaj rolin tim si qytetar i Shqiperise!

Por te kuptohemi... nuk eshte se e injoroj realitetin... thjesht bej sa mundem... !


PEACE!


Postuar nga agata datė 27 Shkurt 2008 - 23:28:

Kam pershtypjen se tema eshte keq kuptuar ose trajtur ne nje forme tjeter.

Ne kete teme nuk flas per shoqerine Shqiptare, flas per njerzit ne pergjithesi te kujdo shoqerie, kombi apo nacioni. Mendoj se ne shoqerine moderne qe jetojme, njerzit nuk jane me vetvetja, jo se sepse nuk duan te jene vetvetja por se eshte e veshtire...


Postuar nga Ari. datė 27 Shkurt 2008 - 23:32:

gjithmon keto temat e tua marrin rugen nje nga "krushku nje nga krushka"


Postuar nga Klodel datė 28 Shkurt 2008 - 06:54:

Re: Te jesh vetvetja...

Citim:
Po citoj ato qė tha agata
Te dashur miq, a vishni ju, sa here qe dilni nga shtepite tuaja, maskat e normave te shoqerise? A vishni ju sa here kur shkoni ne pune maskat e hipokrizise, ashtu sikurse bejne shumiēa?
A e keni te lehte te jeni vetvetja, ne shoqerine ku jetoni?

Personalisht e kam te veshtire! e ju?Normalisht qe vishen maskat, sepse duhet te luash rregullat e lojes se shoqerise ku jeton. Vetvetja mund te jesh ne shume menyra dhe ne shume momente gjate dites, por maskat zakonisht vihen jo dhe aq per te qene hipokrite sesa per te mbrojtur vetveten, mendimet, boten, planet nga njerezit qe nuk kane pse t'i dine.

Mendoj qe te jesh vetvetja domethene te jesh i/e balancuar dhe te tregosh aftesite dhe karakterin tend pa harruar miresjelljen dhe taktin.

Une e kam te veshtire te fsheh emocionet, me lexohen te gjitha ne fytyre, edhe nese nuk them asnje fjale.

PS: agata pershendetje


Postuar nga agata datė 28 Shkurt 2008 - 08:57:

Citim:
Po citoj ato qė tha ari77labi
gjithmon keto temat e tua marrin rugen nje nga "krushku nje nga krushka"


A thua eshte faji im!

Po per temen kishe ndonje gje te thuash?


Postuar nga agata datė 28 Shkurt 2008 - 08:58:

Te jesh vetvetja...

Citim:
Po citoj ato qė tha Klodel


Normalisht qe vishen maskat, sepse duhet te luash rregullat e lojes se shoqerise ku jeton. Vetvetja mund te jesh ne shume menyra dhe ne shume momente gjate dites, por maskat zakonisht vihen jo dhe aq per te qene hipokrite sesa per te mbrojtur vetveten, mendimet, boten, planet nga njerezit qe nuk kane pse t'i dine.

Mendoj qe te jesh vetvetja domethene te jesh i/e balancuar dhe te tregosh aftesite dhe karakterin tend pa harruar miresjelljen dhe taktin.

Une e kam te veshtire te fsheh emocionet, me lexohen te gjitha ne fytyre, edhe nese nuk them asnje fjale.

PS: agata pershendetjeJam shume dakort me ju Klodel.
Pershendetje gjithashtu.


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 28 Shkurt 2008 - 15:18:

Citim:
Po citoj ato qė tha agata
Kam pershtypjen se tema eshte keq kuptuar ose trajtur ne nje forme tjeter.

Ne kete teme nuk flas per shoqerine Shqiptare, flas per njerzit ne pergjithesi te kujdo shoqerie, kombi apo nacioni. Mendoj se ne shoqerine moderne qe jetojme, njerzit nuk jane me vetvetja, jo se sepse nuk duan te jene vetvetja por se eshte e veshtire...jo jo... une nuk besoj se eshte keq-kuptuar
Thjesht une, u shpreha per realitetin ne te cilin jetoj!


Postuar nga alba-lady datė 06 Shtator 2008 - 13:08:

Te jesh vetvetja...


Te jesh vetvetja asht nje gje shum e mir sepse e gjen shoqerin ne menyren se si paraqitesh s ke nevoj askujne me ju paraqit si dikush tjeter po tjesht si vetvetja...

Une vetvetja jom ne momente te caktuara po du me thon ce i pershtatem rrethit se ku jetoj...por jom VETVETJA...


Postuar nga kurt datė 09 Shtator 2008 - 12:47:

njerzit qe nuk jane vetvetja gjithmone shprehin dyshime dhe analizojn veprimet e tjereve nga edhe me te voglat, kjo vjen nga pasoja se kto dhoj tipash e shohin te gjith boten si veten e tyre dhe i duket e pamundur qe dicka qe eshte ndryshe nga personaliteti i tyre "fake" te jete e vertet. P.S, ne nje marredhennje serioze te nje cifti gjithmone personi qe tradhton ka me shume dyshime gjithmone tek partneri/partnerja tjeter. kurse ai/ajo qe nuk kane tradhtuar kurre nuk kane dyshime nuk bejne shume pyetje se nuk mendojn per gjera te tilla.
dyshime dhe sulmime qe vijn nga disa tipa te ceket por te djallzuar i verej edhe ktu ne FH shume, e di qe eshte shume i bezdisshem/anoying personaliteti im kur postoj pothuajse gjithmone gjysem pergjysem anglisht/shqip te gjitha messazhet e mija ktu. dhe per kte ju kerkoj falje. por e verteta eshte se kshtu flas me shoket e mij shqiptar edhe me disa pjestar te familjes ktu per me shume se 10 vjet, edhe ata bejne te njejten gje, cfar na vjen me leht ashtu shprehemi, dmth disave i duket e pamundur nje gje e tille, dhe e marrin gjoja se se jam duke shitur mend apo mendjemadhesi, e verteta eshte komplet e kunderta, nuk jam mendjemadh dhe jam i bindur qe askush ktu nuk shpreh hapatas urrejtje ndaj vetes me shume se bej une ne shume raste.

pra tani qe po postoj nje postim te plote ne shqip nuk jam vetvetja e perditshme sikur flas me shoket e mij gjirokastrit tirans apo durrsak ktu. thjesht se po zbatoj rregullat/ligjet shoqerore qe duhet te zbtohen ktu, por vetem ket rradhe ama

pra ne ket rast une pajtohem me Agaten, jane ligjet shoqerore qe nuk na lejojn te jemi vetvetja gjithmone.


Postuar nga Fajtori datė 09 Shtator 2008 - 14:14:

Te jesh vetvetja?

Qe te jesh vetvetja duhet te njohesh veten. Kjo eshte thuajse e pamundur qofte nga ana filozofike, qofte praktike. Me se shumti ne kete bote ka njerez qe bindin veten se jane vetja ne cdo gje qe bejne, por me se shumti eshte nje iluzion per t'ia kaluar mire derisa te vdesin. Ne te vertete njerezit e sigurt ne vetvete nuk jane as me pak dhe as me shume vetvetja sesa ata qe bien pre e normave shoqerore.

Atehere qenia vetvetja kalon nga njohja e vetvetes. Dhe njohja kalon domosdoshmerisht nga pasigurite dhe pasiviteti ndaj botes. Sepse qe te studiosh boten ose veten tende duhet te ndalosh per nje cast, te shikosh veten te dyjezuar dhe te arrish te llogjikosh mbi karakterin tend. Njesoj sic duhet te fiksosh nje qelize per ta pare ne mikroskop. Ne kete proces utopik te njohjes se vetvetes ata qe hedhin hapin me krenar jane ata qe ne fakt e kuptojne me vone (drejt plakjes) se shume gjera nga vetja dhe nga bota nuk i njihnin sic duhet. Nje celes per te lene veten te lire eshte te lesh menjane deshiren per te gjetur formulen e botes, sepse bota eshte e paperqafueshme nga nje mendje e vetme. Pra i bie te dashurosh variacionin e saj... Dhe kjo sidoqofte pa u shkaperthyer mendsh per tu bere gjithkushi, sepse te kuptosh nuk domethene te pranosh. Eshte pak a shume si hyrje dalje neper grimca karakteri ku ti gjen pjese te vetes krahas pjeseve te botes.


Postuar nga AndreaPirelli datė 09 Shtator 2008 - 15:23:

Sa bukur flisni ju artistet (cit) ............


Postuar nga strellci datė 24 Shtator 2008 - 11:52:

un nuk mendoj qe te jesh vet vetja eshte nje gje e veshtir.nese dikuj i pengon qe un paraqitem ashtu siq jam le te zhduket prej jets teme bashk me ''maskat e hipokretis''


Postuar nga ingmetalboy datė 29 Shtator 2008 - 07:15:

Mendoj qe gjithmone jam vetvetja ne shoqeri. Dhe kete mendoj se e bej jo nga ndonje parim i larte shpirteror apo shoqeror. Thjesht mbasi nqs perpiqem te jem "dikush" tjeter ne nje mjedis shoqeror do te kerkonte me teper pune, mendim dhe energji nga ana ime. Te gjithe e dine qe une jam shume pertac per te bere dicka te tille.
E di qe ndonjehere sillem apo flas ne menyre te pazakonte per mua. Por kjo nuk do te thote qe nuk jam vetvetja. Thjesht qe vetvetja ime kerkon te sillet apo te flase ashtu ate dite. Ky eshte mendimi im si gjithmone i ndikuar nga ideja qe kjo bote e komplikuara po shkon drejt thjeshtezimit dhe jo e kunderta.


Postuar nga agata datė 10 Nëntor 2008 - 09:36:

Re: Te jesh vetvetja?

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Qe te jesh vetvetja duhet te njohesh veten. Kjo eshte thuajse e pamundur qofte nga ana filozofike, qofte praktike. Me se shumti ne kete bote ka njerez qe bindin veten se jane vetja ne cdo gje qe bejne, por me se shumti eshte nje iluzion per t'ia kaluar mire derisa te vdesin. Ne te vertete njerezit e sigurt ne vetvete nuk jane as me pak dhe as me shume vetvetja sesa ata qe bien pre e normave shoqerore.

Atehere qenia vetvetja kalon nga njohja e vetvetes. Dhe njohja kalon domosdoshmerisht nga pasigurite dhe pasiviteti ndaj botes. Sepse qe te studiosh boten ose veten tende duhet te ndalosh per nje cast, te shikosh veten te dyjezuar dhe te arrish te llogjikosh mbi karakterin tend. Njesoj sic duhet te fiksosh nje qelize per ta pare ne mikroskop. Ne kete proces utopik te njohjes se vetvetes ata qe hedhin hapin me krenar jane ata qe ne fakt e kuptojne me vone (drejt plakjes) se shume gjera nga vetja dhe nga bota nuk i njihnin sic duhet. Nje celes per te lene veten te lire eshte te lesh menjane deshiren per te gjetur formulen e botes, sepse bota eshte e paperqafueshme nga nje mendje e vetme. Pra i bie te dashurosh variacionin e saj... Dhe kjo sidoqofte pa u shkaperthyer mendsh per tu bere gjithkushi, sepse te kuptosh nuk domethene te pranosh. Eshte pak a shume si hyrje dalje neper grimca karakteri ku ti gjen pjese te vetes krahas pjeseve te botes.Nese kjo njohje e drejtperdrejte e vetes do te ishte e pamundur dhe iluzore, atehere me te drejte duhet shtruar pyetja se ne cfare rruge duhet qe te realizohet njohja e vetes.

Mos harrojme se brenda kultures sone duket disi absurd gjykimi postmodernist se njeriu mund ta njohe veten vetem nepermjet tjetrit dhe te tjereve. Duket si nje ide e papranueshme qe i ul gjithkujt personalitetin e vet dhe e privon nga pavaresia e gjykimeve dhe e vleresimeve mbi veten dhe tjetrin.
Nderkohe qe gjithkush vepron ne saj te gjykimeve qe i konsideron te drejta dhe te pershtatshme per te, ai nuk mund te shmange faktin se te tjeret e gjykojne nisur nga kendveshtrime te tjera, qe mund te jene te njejta, por mund te jene edhe te ndryshme, ose edhe me shume, te kunderta me te tijat. Ne kete menyre ajo qe njeriu njeh te vetja e tij dhe imazhi i personalitetit te tij ne kendveshtrimet e opinionit te tjetrit mund te kene nje dallim pak a shume te konsiderueshem midis tyre. I njejti personalitet, i pare nga vetja dhe i pare nga te tjeret, perthyhet nen prizme te ndryshme, dhe merr per rrjedhoje permbajtje te larmishme. Ne fakt eshte i njejti njeri por i shprehur ne kendveshtrime te ndryshme.
Edhe ketu pra njohja e vetes nuk kalon vetem gjykimeve qe gjithkush ka per veten e tij, por edhe duke njohur se si e vleresojne ate te tjeret. Te dyja planet kane rendesi, por ndersa i pari ka vetem vlere subjektive, i dyti, vleresimi i te tjereve, ka paradoksalisht nje vlere objektive sepse perben masen me te cilen e mat kedo shoqeria, mjedisi i jashtem qe e rrethon ate.
Per te gjitha keto aresye, filozofia postmoderne priret ta zevendesoje shprehjen e lashte : Njeri njih vetveten !, me nje shprehje me te kompletuar : Njeri, mos njih vetem vetveten, por njihe vetveten nepermjet tjetrit!
Frumezuar nga ese e Dr Artan Fuga.


Postuar nga Fajtori datė 10 Nëntor 2008 - 10:15:

Ne fakt ashtu eshte, por duhet bere nje dallim. Te tjeret mund te na shikojne si te duan po kjo nuk zevendeson veten tone. Me pak fjale te tjeret jane vetem mjet per te kuptuar pjese te karakterit. Intuitat e tyre jane vetem pjese te ekuacionit te madh, te cilin s'mund ta kuptojne ne teresi.

Dje po flisja me nje te aferm dhe po diskutonim edukimin qe me eshte dhene. Nisur nga tjetri "une kisha dale per bukuri", por nisur nga vetja i rrjeshtova disa difekte qe vareshin komplet nga edukimi. Aty e kuptoi qe isha i sakte dhe me ne fund relativizoi ate qe tha me pare.

Ne fakt po te relativizojme qenien tone mund te lengezojme pjeset e ngurta dhe mund te kuptojme shume me mire pse sillemi ne menyre te caktuar. Pse filan sjellje e bejme se jemi mashkull apo femer, dhe nje tjeter sepse jemi shqiptare apo emigrante. Gjithmone duke patur parasysh se te kuptosh nuk domethene te pranosh.

Ekzistenca e te tjereve ne bote behet keshtu nje thumb qe ngacmon pjeset tona qe nuk njohim akoma. Per kete aresye dhe renia ne dashuri eshte thuajse gjithmone nje adhurim i vetvetes qe ka prodhuar raporti me tjetrin dhe jo nje dashuri per menyren si eshte gatuar tjetri. Ndryshe i bie te duam tjetrin e te hedhim poshte veten dhe kjo nuk ka asgje kostruktive brenda.

Pyetja qe mbetet eshte: a jane te domosdoshem te tjeret qe te njohim veten? Une mendoj se po, perderisa jemi kafshe shoqerore dhe menyra si e konceptojme veten sot eshte e lidhur me marredhniet sociale. Ndryshe do ishte sikur karakterin tone ta tregonte menyra si gjuanim kafshe te egra apo si ndertonim kasolle ne nje ishull te vetmuar. Pra, eshte vete menyra jone e jeteses (rrethuar me miliona njerez cdo dite) qe na ka mesuar qe karakteri yne te mos ekzistoje vecse ne raport me te tjeret. Por nuk duhet harruar se te tjeret mbeten te tjere, pra njerez qe nuk zevendesojne dot shpirtin tone 100%. Te tjeret, pra, jane vetem qenie komplementare te perkohshme.


Postuar nga briseide datė 13 Nëntor 2008 - 17:54:

Re: Re: Te jesh vetvetja...

Citim:
Po citoj ato qė tha Klodel


Normalisht qe vishen maskat, sepse duhet te luash rregullat e lojes se shoqerise ku jeton. Vetvetja mund te jesh ne shume menyra dhe ne shume momente gjate dites, por maskat zakonisht vihen jo dhe aq per te qene hipokrite sesa per te mbrojtur vetveten, mendimet, boten, planet nga njerezit qe nuk kane pse t'i dine.

Mendoj qe te jesh vetvetja domethene te jesh i/e balancuar dhe te tregosh aftesite dhe karakterin tend pa harruar miresjelljen dhe taktin.

Une e kam te veshtire te fsheh emocionet, me lexohen te gjitha ne fytyre, edhe nese nuk them asnje fjale.Jam d'akord me cdo koncept.Besoj ne pershtatshmerine ndaj situatave,personave e shoqerise,qe s'do te thote te jesh me shume fytyra por thjesht te nxjerresh ne pah disa ane te karakterit e te fshehesh/t'u ulesh intensitetin te tjerave,eshte dicka qe me kalimin e kohes dhe me plasmimin e karakterit vjen natyrale.


Edhe une e kam te veshtire te fsheh emocionet por po mesoj!


Postuar nga Deb* datė 13 Nëntor 2008 - 22:37:

Per mua me e veshtire eshte te shtirem se te jem vetvetja.Ja qe ka situata qe na duhet te dalim jashte vetes sone ''per t'ju bere qejfin botes''apo shoqerise ku jetojme.Duhet te pershtatesh .Ndonjehere themi gjera apo bejme ca veprime jo se duam ,por se duhet.Nuk ka njerez me te shtirur se Amerikanet.Te presin e te percjellin me buze ne gaze kudo qe vete edhe kur ti ja sjell ne maje te hundes.Kjo jo se vertet jane te tille ,por ua do puna.


Postuar nga kurt datė 13 Nëntor 2008 - 23:55:

ne anen tjeter uroj/deshiroj shume njerz mos te jen vetvetja, ngaqe shancet jane shume me te favorshme te takosh undesirable pathetic karakters out there...
consideruar faktin qe secili nga ne ne jeten tone kemi takuar me shume njerz qe nuk i dojme ose n'a kane zhgenjyer me shume kur ata i kane hequr maskat, dhe filluan te behen vetvetja. ne jeten e cdonejrit numri i njerzve qe i dojme me gjithe shpirt eshte shume i vogel, pothuajse nonexistent...(pervec prinderve dhe familjes kuptohet)

me kujton ate thenien famoze tek filmi jerry meguire, "lie to me jerry, lie to me"
i'm tooo fucking tired to investigate a character, i'm tooo jaded to even care, allways have been, i expect nothing from anyone, less disappointments that way...


Postuar nga Enya datė 14 Nëntor 2008 - 02:20:

Re: Te jesh vetvetja...

Citim:
Po citoj ato qė tha agata
Te dashur miq, a vishni ju, sa here qe dilni nga shtepite tuaja, maskat e normave te shoqerise? A vishni ju sa here kur shkoni ne pune maskat e hipokrizise, ashtu sikurse bejne shumiēa?
A e keni te lehte te jeni vetvetja, ne shoqerine ku jetoni?

Personalisht e kam te veshtire! e ju?Vetem dicka dua te them, "Sa do deshiroja te isha qofte vetem nje ore me hipokritja e kesaj bote!"

Nuk vesh dot maska, nuk jam aq kopile sa te fsheh vetveten tek te tjeret. Nje pun sapo e humba, sepse nuk vishja dot maske, dmth. nuk hiqesha dot tj njeri dhe ja plasa ne fytyre shefes. psh, Jam tip qe nuk i fal buzeqeshje kujt po nuk i meritoi vertet. Jam dhe do jem vetvetja, e mir apo e keqe ne qofsha. Me pelqen sesi jam, sme plas hic ca mendojn te tjeret.


Postuar nga lezhjani-82 datė 14 Nëntor 2008 - 02:32:

Re: Re: Te jesh vetvetja...

Citim:
Po citoj ato qė tha Enya


Vetem dicka dua te them, "Sa do deshiroja te isha qofte vetem nje ore me hipokritja e kesaj bote!"

Nuk vesh dot maska, nuk jam aq kopile sa te fsheh vetveten tek te tjeret. Nje pun sapo e humba, sepse nuk vishja dot maske, dmth. nuk hiqesha dot tj njeri dhe ja plasa ne fytyre shefes. psh, Jam tip qe nuk i fal buzeqeshje kujt po nuk i meritoi vertet. Jam dhe do jem vetvetja, e mir apo e keqe ne qofsha. Me pelqen sesi jam, sme plas hic ca mendojn te tjeret.


Edhe mu me pelqen sesi je pamaske, por me vjen keq per punen qe humbe....te uroj fat!


Postuar nga AndreaPirelli datė 14 Nëntor 2008 - 02:45:

Re: Re: Te jesh vetvetja...

Citim:
Po citoj ato qė tha Enya


Vetem dicka dua te them, "Sa do deshiroja te isha qofte vetem nje ore me hipokritja e kesaj bote!"

Nuk vesh dot maska, nuk jam aq kopile sa te fsheh vetveten tek te tjeret. Nje pun sapo e humba, sepse nuk vishja dot maske, dmth. nuk hiqesha dot tj njeri dhe ja plasa ne fytyre shefes. psh, Jam tip qe nuk i fal buzeqeshje kujt po nuk i meritoi vertet. Jam dhe do jem vetvetja, e mir apo e keqe ne qofsha. Me pelqen sesi jam, sme plas hic ca mendojn te tjeret.
Postuar nga AndreaPirelli datė 14 Nëntor 2008 - 02:47:

Re: Re: Re: Te jesh vetvetja...

Citim:
Po citoj ato qė tha briseide


Jam d'akord me cdo koncept.Besoj ne pershtatshmerine ndaj situatave,personave e shoqerise,qe s'do te thote te jesh me shume fytyra por thjesht te nxjerresh ne pah disa ane te karakterit e te fshehesh/t'u ulesh intensitetin te tjerave,eshte dicka qe me kalimin e kohes dhe me plasmimin e karakterit vjen natyrale.


Edhe une e kam te veshtire te fsheh emocionet por po mesoj!Good


Postuar nga kurt datė 14 Nëntor 2008 - 12:11:

Re: Re: Te Jes vetvetja...

Citim:
Po citoj ato qė tha Enya


Vetem dicka dua te them, "Sa do deshiroja te isha qofte vetem nje ore me hipokritja e kesaj bote!"

Nuk vesh dot maska, nuk jam aq kopile sa te fsheh vetveten tek te tjeret. Nje pun sapo e humba, sepse nuk vishja dot maske, dmth. nuk hiqesha dot tj njeri dhe ja plasa ne fytyre shefes. psh, Jam tip qe nuk i fal buzeqeshje kujt po nuk i meritoi vertet. Jam dhe do jem vetvetja, e mir apo e keqe ne qofsha. Me pelqen sesi jam, sme plas hic ca mendojn te tjeret.

enya, per ty as aq nuk diskutohet qe te gjithe e dime qe je gjithmone vetvetja, you should change you nick name to "a breath of fresh air" sa per punen, as mos u merzit hic se kurr nuk kam qene ma depressed ne jeten time se kto kohe qe kam patur pune, 20 ore ne jave vetem, por akoma pune eshte hasapi, i hate it. this is not me!! i'm not used to a saminormal life...


Postuar nga landi1 datė 14 Nëntor 2008 - 15:58:

pergjigja per kete pyetje eshte pak e veshtire...por shpesh eshte arti qe na vjen e ndihme. Mua me duket se kjo poezi e thote bukur deri diku...


Innuendo

Kur dielli rri pezull nė qiell dhe shkretėtira ka rėrė
Kur valėt pleksen nė det dhe bregun lėpijnė
Pėr sa kohė ka erė dhe yje dhe ylber
Deri kur malet tė shkėrmoqen nė rrafshinė.

Oh po, ne do pėrpiqemi
Tė ecim nė tehun e mprehtė
Oh po, do pėrpiqemi
Po
Sa pėr tė kaluar kėtė jetė.

Ooh, ooh

E ndėrsa jetojmė me dallim race, ngjyre apo besimi
Ndėrsa sundojmė tė verbuar me lakmi dhe marrėzi
Jetėt tona varen nga tradita, bestytni dhe feja e rremė
Pėrmes epokave, nė pėrjetėsi.

Oh, po ne do pėrpiqemi, poo
Tė ecim nė tehun e mprehtė
Oh, po do pėrpiqemi
Deri nė fund tė kohės.

Pėrmes brengės dhe tė lartit shkėlqim
Mos u fyeni nga lodrimi im.

Duh, duh, duh, duh, duh, duh, duh, duh

Ti mund tė jesh ēdo gjė qė ti dėshiron tė jesh
Vetėm bėhu si gjėrat qė ti mendon se dikur do jesh
Ēlirohu nga ritmi, ēlirohu, ēlirohu
Dorėzoje egon – ēlirohu, ēlirohu nga vetja

Ooh, ooh, poo

Nėse ka ndonjė vend, o arėsye pėr tė jetuar a vdekur
Nėse ka Zot apo pak drejtėsi nėn kėta qiej
Ha, nėse ka pėrgjigje pėr pyetjet qė mendja rrok
Fytyrėn tregona – largo frikėrat tona – hidhe maskėn tej.

Oh po, ne do pėrpiqemi
Tė ecim nė tehun e mprehtė
Poo
Pėrsėri do buzėqeshim, poo
Dhe ēfarėdo tė vijė – le tė vijė

Oh, po ne do pėrpiqemi
Deri nė fund tė kohės.


Postuar nga mio Mondo datė 10 Dhjetor 2008 - 17:41:

Jam munduar te jeme gjithe jeten time vetvetja.
Si ēdo njeri tjeter kame dhe une fobite dhe friken.
Preferoje ta humbas te drejten sesa ti shkaktoje dhimbje dikujte tjeter.
Jam shume kerukese ndaj vetvetes per te arriture qellimet e mia ne jete.


Postuar nga Ideology datė 11 Dhjetor 2008 - 22:01:

Te jesh Vetvetja...

Eshte e veshtire te jesh vetvetja, sepse sidomos ne shkolle te mesme, studentet ndahen neper grupe, kemi ata qe ndjekin moden, ata qe merren me sporte dhe ata me syze qe mesojne e lexojne 24/7, etj. Besoj se njerezit vishen ose sillen ne nji lloj menyre per te impresionuar, per tu pranuar ne nji grup shoqeror...

Nuk mund te jesh vetvetja sepse gjithmone je duke luajtor nji rol ne jete, studente, punetore, shoqe, moter/vella, fqinje, etc. Edhe kemi frik se mos na gjykojne, duam ti pershtasim nji personi ideal.

Best,
Lisa


Postuar nga Getjaa datė 25 Dhjetor 2008 - 16:07:

Te jesh vetvetja

S'ėshtė shum e veshtir mu kon vetvetja veq se duhesh mu kon niher i sinqert e manej vjen deri tek pershtypja se si ėsht mu kon vetvetja pa kopjuar askend


Postuar nga belga datė 25 Dhjetor 2008 - 16:30:

Re: Te jesh vetvetja

Citim:
Po citoj ato qė tha Getjaa
S'ėshtė shum e veshtir mu kon vetvetja veq se duhesh mu kon niher i sinqert e manej vjen deri tek pershtypja se si ėsht mu kon vetvetja pa kopjuar askend


sigurisht njerezit duhet se pari te sinqerte e jo te djallezuar;

te jetosh kohen me mundesite qe ke thjesht te jesh vetvetja s nga ana e

jashtme dhe naturisht me zemer te paster!!!

pershendetje belga


Postuar nga girly_ datė 15 Janar 2009 - 13:27:

Gjithmone ne cdo moment,ne cdo rast,ne cdo vend.....


Postuar nga lindjedielli datė 17 Shkurt 2009 - 19:35:

vetvetja

sa i larmishem ky kuptimi i te qenit vetvetja! nganjehere me duket se njeriu smund te jete asnjeher vetvetja pasi duhet te pershtatet qe te akceptohet nga shoqeria ku jeton .me duket sikur del nga vetja qofte dhe per nje moment qofte dhe pa dashje por eshte e mundshme.
por kur vjen puna qe te dal nga vetvetja pra ta bej me vetedije kete me duket se eshte e pamundur .eshte nje kontrovers por i mundshem i egzistueshem.se di se si do te ishte me mire qe njeriu te jete vetvetja dhe te mbarte deri ne tu krusur ato te metat e tij apo te mos jete vetvetja dhe te behet prehe e pergenjeshtrimeve ndaj vetes .se di.
por di vetem nje gje qe une smund te dal dot nga strofka e vetes time edhe pse ndonjehere me vete ne mendje.uni im me mban nen kthetra te kufizuar dhe ne te shumten e hereve jam me e lehtesuar me pa ngarkesa me pa shqetesime keshtu.

thjeshte kisha deshire te shprehesha ne kete teme , shpresoj te kem qene sadopak e kuptueshme.

ju pershendes te gjitheve.


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 17 Shkurt 2009 - 19:48:

Re: vetvetja

Citim:
Po citoj ato qė tha lindjedielli


si do te ishte me mire qe njeriu te jete vetvetja dhe te mbarte deri ne tu krusur ato te metat e tij apo te mos jete vetvetja dhe te behet prehe e pergenjeshtrimeve ndaj vetes.
____________________


thjeshte kisha deshire te shprehesha ne kete teme , shpresoj te kem qene sadopak e kuptueshme.

ju pershendes te gjitheve.Je e mirepritur. E rendesishme eshte qe te mos behen kompromise me vetveten, pa ngjyrime e sterhollime jane te mirekuptueshme sidomos kur jane te pranuara dhe te respektuara prej atyre qe te qendrojne perballe.

Dalja prej vetes; dmth berja kompromis me ate qe je, me ate qe beson do te ishte e dhimbshme dhe e papranuar ne fillim nga vetvetja si dhe prej atyre qe te rrethojne.
Kjo do te tregonte mungese qendrueshmerie te karakterit dhe per pasoje veshtiresi socializimi pasi paqendrueshmeria dhe jo-ciltersia nuk jane te mirepritura!


Thjesht... te jemi vetvetja!
Me kujtohen ato filmat tani.... me batuta "Just... be yourself" kur dikush kerkon keshille se si duhet te sillet per t'i bere pershtypje vajzes me te cilen po del per here te pare...!

Just be yourself!


 
Trego 34 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.