Forumi Horizont Gjithsej 251 faqe: « E parė ... « 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 » ... E fundit »
Trego 251 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Politika Shqiptare (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=45)
-- Vajmedet (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18769)


Postuar nga arturm datė 05 Tetor 2014 - 23:06:

Citim:
Po citoj ato qė tha Piktor
Ju ka ngelur ora tek ai monument i shpifur qe donit te ngrinit ne hyrje te Tiranes. Ura permbi ura e korridore permbi korridore, hekur e beton, pa llogaritur bllokimet e mundeshme te njerit krah apo tjetrit dhe kur shikon sot se me nje rreth rrotullim te thjeshte ne ajer te paster dhe mbi ēdo gje krejt natyrale. Edhe po te mos jete keshtu siē them une dhe lajle-lulet e asaj qe shihnit apo imagjinonit ju te asaj bukurie fallco qe jua kane ngulitur ne tru si kryeveper e prinjesit tone te dashur te atij qe nuk gabon e qe ka vizon europian i kulturuar e te emancipuar ne nje vit beri aq te padegjuara saqe askush nuk ka bere deri me sot. E nisi me imazhin e keq te tritolit, te traktorit e rruspave, te takasave, te shtrejtimeve. Te gjitha keto te pakten deri me sot tregojne vetem rrenim.



Kete duket sikur e ke bere copy-paste nga facebook-u i Sales (nje batute eshte kjo, ma lejo)

Citim:
Po citoj ato qė tha Piktor
Vajmedet:
Behet minister rendi djali i atij qe u kap ne afera korruptuese me ilaēet.


Pas Mulit dhe Agron Kulicit kushdo eshte i legjitimuar qe te beje Minister i Rendit.

Pershendetje Piktor.

Me fal se e nisa duke ju pergjigjur frazes tende te fundit, por po i kthehem muhabetit te pare.

Une as nuk thashe dhe as nuk them qe ti ke bere shpifje, imagjinata apo sharje ndaj kerkujt, por te thashe qe nuk je koherent.
Fjala koherent nuk ka te beje me "shpifje" "imagjinata" apo "sharje", por me interpretim ne menyra te ndryshme te fenomeneve te njejta.
Gjithashtu nuk them se ti e ben me dashje kete gje, por mundohem te te ndihmoj te reflektosh mbi arsyetimet e tua, te cilat sipas meje jane jokoherente. Nuk ka arsye pse te zihemi ketu. Natyrisht ato qe shkruaj une nuk jane Bibla, ti mund ti lexosh dhe mund te rrish prape ne pozitat e tua.

Vete fakti qe ti me drejtohesh mua me "ju" tregon "irritim", dhe qe pak te drejte e kam, sepse une nuk jam "ju" por Arturm, dhe te drejtohem ty Piktorit, jo te tjereve.

Nejse, per tu kthyer ne teme, ti edhe ne shkrimin e fundit gabon, sepse flet per:
"""monument i shpifur qe donit te ngrinit ne hyrje te Tiranes. Ura permbi ura e korridore permbi korridore, hekur e beton, pa llogaritur bllokimet e mundeshme te njerit krah apo tjetrit dhe kur shikon sot se me nje rreth rrotullim te thjeshte ne ajer te paster dhe mbi ēdo gje krejt natyrale"""
dmth flet per nje mendim tendin personal.

Po mire, po sikur une te te thosha qe: c'do gje mund te jete obelisku i Kavajes por vetem veper arti nuk eshte???!!!
Do pergjigjesha me te njejten gjuhe tenden dhe nuk do isha koherent.

Ndersa une nuk te thashe a me pelqente apo jo njeri version apo tjetri, per Zogun e Zi, as per obeliskun, une te fola per fenomenin:

atehere ishte kryeministri (Sala) qe nderhyri me forcen e pushtetit ne kopetencat e nje kryebashkiaku (Rama), ndersa tani qe u nderruan rolet nderhyn kryeministri (Rama) ne kopetencat e nje kryebashkiaku (te Kavajes)

- koherente eshte qe te thuash qe, ne te dyja rastet eshte e gabuar sjellja e kryeministrit qe eshte ne fuqi (pavaresisht ne eshte Sala apo Rama) si them une (kujdes une nuk po flas me pelqen personalisht apo jo mbikalimi, rrethrrotullimi apo obelisku)
- jokoherent eshte qendrimi yt qe "beri mire Sala se (sipas tij dhe ty) ishte i shpifur mbikalimi, dhe beri gabim Rama sepse (sipas Sales dhe ty) ishte i bukur obelisku"

Ne te dyja rastet ato jane kopetenca te bashkise, E CILA ESHTE E ZGJEDHUR NGA VENDORET, dhe nuk ka asnje te drejte shteti qendror te nderhyje. Te vetmit qe mund te nderhyjne jane banoret e zones duke mos votuar me ate Kryetar Bashkie.

Kaq muhabeti, po do te diskutojme per gustot e tua dhe te miat hapim nje teme tjeter.

Duke te bere kete shpjegim une te "ndihmoj" qe ta shikosh idene tende nga nje tjeter kendveshtrim ku duket si jokoherente, por nuk kam pretendimin me kete te ndryshoj mendimin tend nqs nuk arrij te te bind. Atehere secili mban mendimin e vet.

Naten


  Gjithsej 251 faqe: « E parė ... « 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 » ... E fundit »
Trego 251 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.