Forumi Horizont Gjithsej 21 faqe: « E parė ... « 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 »
Trego 1007 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Bota e librit (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=107)
-- cili eshte libri i fundit qe keni lexuar.. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=4171)


Postuar nga ingmetalboy datė 21 Janar 2010 - 06:17:

Armageddon in Retrospective - Kurt Vonnegut


Postuar nga Klodel datė 22 Janar 2010 - 12:50:

po lexoj Empire of Illusion nga Chris Hedges.- NJe nder librat me interesante qe kam lexuar, i ben nje analize te thelle shoqerise dhe kultures, mendesise amerikane.


Postuar nga AngelDevil datė 25 Shkurt 2010 - 10:41:

Dan Brown Simboli i Humbur


Postuar nga al74 datė 25 Shkurt 2010 - 18:16:

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevil
Dan Brown Simboli i Humbur

te pelqeu shejtone?!


Postuar nga RIP Gibbs datė 25 Shkurt 2010 - 19:04:

Djajte e Dostojevskit, kot fare me acaroi!


Postuar nga AngelDevil datė 25 Shkurt 2010 - 20:14:

Citim:
Po citoj ato qė tha al74

te pelqeu shejtone?!



stili i Dan Brown-it njesoj si 3 librat e tjere te tij .... teori konspirative, kisha, masonet perzjere me historine e simbolet ..... lexoje ja vlen


Postuar nga al74 datė 25 Shkurt 2010 - 20:51:

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevil


stili i Dan Brown-it njesoj si 3 librat e tjere te tij .... teori konspirative, kisha, masonet perzjere me historine e simbolet ..... lexoje ja vlen


shume fantazi profesori...a thu te jete e vertete qe mendimet kane peshe fizike?!
Terheqes. Me ben pershtypje qe termi "kohe" nuk vihet re ne krijimet e tij.


Postuar nga ingmetalboy datė 26 Shkurt 2010 - 04:45:

"Nine Stories" - J. D. Salinger.
weak sauce. Nuk me pelqeu dhe aq. Sikur ne nje vrime i binte fyellit.


Postuar nga Charlotte datė 26 Shkurt 2010 - 10:55:

"Amata per caso" e Stefano Zecchi


Postuar nga Fajtori datė 07 Mars 2010 - 14:49:

F. Kongoli - "Jete ne nje kuti shkrepesesh"

Mire, ēka. Ka te miren qe te fut ne jetesen moderne duke u nisur nga koha e Enverit. Po se di pse, a ngaqe i lexoj librat si skenare tani, a ngaqe Kongoli ka ndryshuar, mu duk bosh vende vende. Ose ndoshta mund te jete tentativa per te krijuar nje personazh te ēuditshem.

-----------------------------------------
DISA FRAGMENTE:

Sot, duke gjykuar ftohte dhe me realizem, mendoj se lenia e cifteve te ndare ne te njejten strehe per afate kohore pa cak, ishte nje metode e efektshme per te frenuar prishjen e qelizes baze te shoqerise: familjes. Nuk e di numrin e divorceve te asaj kohe. Por, them, numri do te ishte shume me i larte nese shteti do te sillej zemergjere dhe sapo ēiftet te ndaheshin, me sherr ose paqesisht, te ngutej t'u gjendej prane, t'i rregullonte palet me strehim, t'u jepte keshtu nje mesazh te gabuar te gjithe atyre, meshkuj e femra qe, per te plotesuar tekat meskine, nuk do te ngurronin ti vinin kazmen shoqerise, duke prishur qelizen e saj: familjen. Pastaj ku ta dije! Nen te njejten strehe, te ndare ne leter, por jo fizikisht, dora-dores, deshirat e vjetra te mishit rizgjoheshin. Dhe ndoshta u mbushej mendja te ktheheshin te njeri-tjetri.
---

Monologu i nje romi ndaj nje te bardhi:
Nuk jam debil, te siguroj. Me mua mund te flasesh si me ēdo qenie te aresyeshme. Por ti bere nje gabim: me zhgenjeve me nje pyetje te kote, te ciles i jam pergjigjur gjere e gjate ne hetuesi. Pra, u solle ndaj meje si hetues dhe, ta dish, ne anet tona, kudo qe gjendemi, hetuesit, policet, gjyqtaret, ne pergjithesi te gjithe ata qe perfaqesojne institucionet, ne te gjitha format, ne te gjitha nivelet, te shtetit e te pushtetit, shihen, po te perdor nje shprehj te zbutur, me sy te keq. Nuk dua ta gerric kete plage, po ta gerric, do te vije ere e qelbur. Shume me e qelbur se era qe po te ndjek nga prapa dhe perpiqesh t'i shpetosh. Shqisa juaj nuk e dallon dot eren tuaj te qelbur, eshte mesuar me te. E dallon shqisa jone. Puna eshte se eres sone te qelbur i behet dermani, mjafton nje banje, nje here ne jave, siē lahen, kujtoj, pjesa me e madhe e gaxhojve. Ndersa eres suaj te qelbur veshtire se mund t'i gjendet ndonje derman, lahu edhe dhjete here ne dite. Ajo nuk del. Dhe ka nje emer te palavdishem: racizem. Ju gaxhojte e atdheut tone te dashur me emrin krenar Shqiperi, jeni raciste. Kete, me mire se kushdo tjeter e di une, fakti yt i manipuluar, perfaqesues virtual i nje gabeli mjeran.
---

I rashe bulevardit poshte e perpjete, nga fakulteti i inxhinierise, te stacioni i trenit, por Suelen nuk e pashe. Me pushtoi nje trishtim i paaresyeshem. Dhe nje meri e zeze. Fajtor qe nuk po e ndeshja Suelen ate mbremje ishte turma. Ajo turme e llahtarshme qe mbushte bulevardin cep me cep dhe levizte nen neonet e zbehta e ndare ne dy rryma te kunderta. Meshkujt dhe femrat e njerez rryme, kryqezoheshin me meshkujt dhe femrat e rrymes tjeter. Shiheshin. Benin seks ne largesi me veshtrim. Tek endesha ne kerkim te Sueles, i perfytyroja ata njerez lakuriq. Nje lukuni e pafund meshkujsht lakuriq, me organet seksuale qe u vareshin mes shaleve. Dhe nje lukuni e pafund femrash lakuriq, me organet seksuale te fshehura nen vete, te mbuluara nga shkurrnaja te zeza. Duart e te dyja paleve shkonin tek sekset, i ferkonin, i shtrengonin, i kruanin.
---

Ceshtja shtrohet ndryshe. C'vlere mund te kete per individin te pasurit besim te diēka apo dikush? Asnje vlere. Mjafton te hedhesh nje hap te gabuar dhe gjithshka kthehet kunder teje. Do te etiketohesh, do te quhesh palaēo, kriminel. Kur palaēove e krimineleve te vertete nuk u hyn gjemb ne kembe. Kjo me ben te ēmendem. Kesaj kategorie njerezish u eshte mbushur mendja se kane ardhur ne kete bote per te sunduar, arroganca e tyre nuk njeh kufi. S'kane njerezillek, keqardhje per dhimbjen e tjetrit. Mjere ai qe le vete zbuluar, qe beson ne ngadhenjimin e te drejtes. Do te gjendet kunder rrymes e kjo rryme, ne rastin me te mire, do ta marre me vete, do t'ia bjerre cilesite, e kam fjalen per ato cilesi qe vetem teorikisht shihen si vlera morale. Ne te kundert, nese kembengul t'u permbahet vlerave morale teorike, rryma e flak, e asgjeson, siē shtyp nen vete verberisht turma e perfshire nga paniku i ekzistences ēdo individ fatkeq qe rrezohet nen kembet e saj. Duhet te jete e tmerrshme te gjendesh nen kembet e nje turme te verbuar, te ngjethet mishi vetem ta parafytyrosh.
---

Ne 1997:
Suela me mori ne telefon disa nete me rradhe. Cdo nate midis nesh perseritej e njejta bisede. Ajo me pyeste ē'behej ketej, une i pergjigjesha asgje, perveē faktit qe njerezit vriteshin. Ajo me pyeste perse vriteshin, une i pergjigjesha kot. Nje nate me doli vetvetiu shprehja "se keshtu me pelqen", e reklames se birres "Amstel", qe televizioni shteteror e transmetonte rregullisht.


Postuar nga shelgu datė 07 Mars 2010 - 15:30:

The Last Book in the Universe


Postuar nga Petter datė 07 Mars 2010 - 19:18:

The Associate


Postuar nga Deb* datė 08 Mars 2010 - 15:27:

Jam akoma duke lexuar librin "Twilight" te autores Stephenie Meyer. Eshte e nohur per novelat e saj me vampira.
Kujt ja priste mendja qe vampiret te ishin kaq romantik!


Kam arrit te faqja 324 dhe vetem nje prekje buzesh eshte shkembyer midis vampirit dhe te dashures se tij adoloshente. Nje prekje buzesh dhe fap u palos medysh ajo nga kenaqesia. WOW!!
Jam kureshtare se cfare mund ti ndodhi kur ....................... ti nguli dhembet.


Postuar nga ingmetalboy datė 09 Prill 2010 - 16:29:

The Flash Of Light Behind the Mountain - Charles Bukowski


Postuar nga ClAuDiO datė 14 Prill 2010 - 13:01:

...Heshtja e nje helmete......J. Cakona


Postuar nga AngelDevil datė 14 Prill 2010 - 13:07:

Jam rikthyer te veprat e Konices kohet e fundit .


Postuar nga shelgu datė 14 Prill 2010 - 17:04:

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevil
Jam rikthyer te veprat e Enverit kohet e fundit .


Booo!





Une po lexoj Kapitalin


Postuar nga AngelDevil datė 15 Prill 2010 - 09:30:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus


Booo!





Une po lexoj Kapitalin



Ueee po he na thuaj pershtypjet,

me sa di une asnje nuk i ka hedh poshte teorine/idete e Marksit, burre i zgjuar dreqi politolog ekonomist filozof sociolog etj etj


Postuar nga ClAuDiO datė 07 Maj 2010 - 13:21:

....JIM MARRS

....Kush e sundon boten ?


Postuar nga BIONDIA datė 14 Maj 2010 - 19:48:

kam nja 3 muaj qe skam kap liber me dore as vete se di pse me kan marre mesysh me duket ...


Postuar nga ingmetalboy datė 01 Qershor 2010 - 19:13:

"A Clockwork Orange" - Anthony Burgess
Liber interesant deri sa i vjen fundi. Keta ameriqenet duhet me te vertete te bejne dicka per keto mbylljet me happy ending sikur kane ndonje editor komunist qe i ri te koka. Por me kenaqi me levrimin e anglishtes, plus satira ndaj krijimit te "collective minds" ishte ajka mbi te gjitha.


Postuar nga Katilesha datė 04 Qershor 2010 - 01:09:

Shtriga e Portobelos - Paulo Coelho

Praktikisht jam ne faqet e fundit. Nje liber i mbushur me rrefenja per Athinen ( ajo qe quhej shtriga per fuqite qe kishte) here -here te shkeputet vemendja dhe behet i merzitshem por pergjithesisht i kendshem si liber. I kam bere ca nenvizime dhe nje nder to qe me ka mbetur ne mendje eshte:

" Dashuria nuk eshte deshire, nuk eshte njohuri apo admirim. Dashuria eshte sfide, zjarr qe digjet dhe nuk mund ta shohim."


Postuar nga cecilia datė 01 Korrik 2010 - 20:57:

Ku do shkojme,babi?

I Jean-Louis FOURNIER

Nje liber i cili me ka bere te qesh & te qaj ne te njejten kohe. Kur them qesh, nenkuptoj qeshje me te madhe,kur them qaj, te qara si femije.
Se mendoja kurre, qe nje liber i vockel do me jepte kaq emocione...

Autori i shkruan dy djemve te tij, te cilet linden "handikap' mental. Trajton me aq finese (humor) jeten e tyre te perditshme...



Ps: Dua te sjell disa fragmente (kur te mundem) dua t'i ndaj me ju...nuk kam lexuar me pare nje liber qe te permbaj te dyja, te qeshuren & te qaren bashke.


Postuar nga shelgu datė 02 Korrik 2010 - 02:25:

Po rilexoj novelat e Cvajgut.

Te them te drejten nuk po marr te njejtin impresion, megjithse sigurisht qe prape mbeten terheqese.


Postuar nga AngelDevil datė 02 Korrik 2010 - 09:12:

Jam duke lexuar Siddharta te Herman Hese.


Postuar nga Klodel datė 11 Gusht 2010 - 18:10:

Jam duke lexuar "The girl with the dragon tattoo" te Stieg Larsson.
Kisha shume kohe qe nuk me absorbonte nje liber si ky. Shume interesant.


Postuar nga RAIMONDI datė 12 Gusht 2010 - 03:16:

Citim:
Po citoj ato qė tha Klodel
Jam duke lexuar "The girl with the dragon tattoo" te Stieg Larsson.
Kisha shume kohe qe nuk me absorbonte nje liber si ky. Shume interesant.

-

---.Po ,po  .eshte shume interesant ,sidomos ne momentin qe ben Tattoone -loool 


Postuar nga dylan datė 12 Gusht 2010 - 13:45:

Heart of darkness i conread joseph ju sugjeroj ta lexoni


Postuar nga shelgu datė 12 Gusht 2010 - 17:34:

Po lexoj tregimet e M Kutelit. I kam lexuar shume here sidomos disa prej tyre. Megjithse ka shume fjale qe s'i kuptoj se jane te vjetra, prape jane tregime shume te bukura.


Postuar nga Deb* datė 20 Gusht 2010 - 15:23:

Sapo kam nisur librin, '' Burrat qe urrejne grate''.


Postuar nga shelgu datė 20 Gusht 2010 - 16:40:

Citim:
Po citoj ato qė tha Debora*
Sapo kam nisur librin, '' Burrat qe urrejne grate''.


Boo. Burrat qe urrejne grate?

Nuk t'i beson turrli keto o Deb


Postuar nga Antip@tre@ datė 20 Gusht 2010 - 16:59:

Vetmi ne rrjet
nga Janush Vishnjevski

Vishnjevski ka arritur te pamunduren ne ket roman
ai ka kuptuar boten e femres

esht 1 bestseller ne Poloni dhe Rusi


Postuar nga Deb* datė 20 Gusht 2010 - 19:38:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus


Boo. Burra qe urrejne grate?

Nuk t'i beson turrli keto o Deb


Rendesi ka c'besoj une.
Po ti a i beson mo, meqe ra fjala?


Postuar nga shelgu datė 20 Gusht 2010 - 20:03:

Citim:
Po citoj ato qė tha Debora*

Rendesi ka c'besoj une.
Po ti a i beson mo, meqe ra fjala?



Une jam u pabese Debora.



 

Nana m'ka than: beso dhe kontrrollo.


Postuar nga Morfine datė 22 Gusht 2010 - 16:06:

Citim:
Po citoj ato qė tha Deb*
Sapo kam nisur librin, '' Burrat qe urrejne grate''.


Sapo e mbarova, i shkriptarit Stieg Larsson.
E bleva rastesisht ne xhiro, sepse nuk para lexoj Trilogji, dhe nuk u zhgenjeva.


Postuar nga dylan datė 22 Gusht 2010 - 16:28:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus


Boo. Burrat qe urrejne grate?

Nuk t'i beson turrli keto o Deb



interesant me bere talexoj dhe une sikur ta di ku mund ta gjej


Postuar nga Enya datė 22 Gusht 2010 - 16:47:

Freedom te autores Malika Oufkir


Postuar nga Deb* datė 22 Gusht 2010 - 17:06:

Citim:
Po citoj ato qė tha Morfine


Sapo e mbarova, i shkriptarit Stieg Larsson.
E bleva rastesisht ne xhiro, sepse nuk para lexoj Trilogji, dhe nuk u zhgenjeva.


I kane bere shume publicitet ketij libri, prandaj e bleva ne Shqiperi. Thashe ta nisja ne avion, por me femijet e mi nuk arrita te lexoj as faqen e pare.
Fillimi mu duk pak i merzitshem, por tani po behet interesant.
Deri ketu ku kam arrit, akoma nuk kuptohet c'ka permbajtja te perbashket me titullin.

Dylan une e kam blere ne Shqiperi. Nuk e di ku jeton, por besoj se mund ta gjesh ne cdo librari. Ne Shqiperi s'ka shume qe ka dal. Jashte mbase ka dal me pare.


Postuar nga Klodel datė 26 Gusht 2010 - 15:48:

The winner stands alone- i Paolo Coelho.

S'di c'te them deri tani. gjysmen kam lexuar. Eshte komplet ndryshe nga librat e tjere te Coelhos, por vertetesia e analizes psikologjike nuk e di sa e sakte eshte.


Postuar nga kotka datė 26 Gusht 2010 - 15:51:

"Eskili ky humbes i madh" Kadare liber koti ai ketu i ve atribute vetes me teper se sa eskilit, nejse kadareja nuk duhet te shkruaje me per mua

Jam duke lexuar "BALME" te Michelle Huneven, shtyhet


Postuar nga BIONDIA datė 26 Gusht 2010 - 15:54:

Citim:
Po citoj ato qė tha Klodel
The winner stands alone- i Paolo Coelho.

S'di c'te them deri tani. gjysmen kam lexuar. Eshte komplet ndryshe nga librat e tjere te Coelhos, por vertetesia e analizes psikologjike nuk e di sa e sakte eshte.



Klodel e bleva muaj me pare kam lexuar vetem 20 faqet e para nuk arij ta vashdoj se di pse me vjen keq ta them po sme terheq ky liber e mendo qe librat e tij i lexoj me deshire ...


Kotka amon mo thuaj kshu se te vrau cedrusi ka debolese per Kadarene


Postuar nga AngelDevil datė 08 Shtator 2010 - 15:12:

Koēo Danaj - Popull i tradhetuar


Postuar nga ingmetalboy datė 10 Shtator 2010 - 11:11:

Udhetoj i menduar - Dritero Agolli.


Postuar nga al74 datė 10 Shtator 2010 - 18:41:

Citim:
Po citoj ato qė tha BIONDIA


Klodel e bleva muaj me pare kam lexuar vetem 20 faqet e para nuk arij ta vashdoj se di pse me vjen keq ta them po sme terheq ky liber e mendo qe librat e tij i lexoj me deshire ...





ne fakt dukej nje "triller" edhe pse merret me shume me psikoanalizen e personazhit kryesor. medioker.


Postuar nga AngelDevil datė 25 Shtator 2010 - 17:56:

Mary Shelley The Metamorphosis jam duke lexuar.


Postuar nga Deb* datė 03 Tetor 2010 - 15:21:

Citim:
Po citoj ato qė tha Morfine


Sapo e mbarova, i shkriptarit Stieg Larsson.
E bleva rastesisht ne xhiro, sepse nuk para lexoj Trilogji, dhe nuk u zhgenjeva.


Me pelqeu shume dhe mua. Vertet interesant.
Qe ne fillim kisha nje parandjeje qe Harieta ishte gjalle, por dyshova qe ishte dikush tjeter.
Ne pritje te 2 vellimeve te tjera. Gjynah qe shkrimtari vdiq pa arritur te shijoje suksesin e madh qe paten librat e tij.

Tani po lexoj librin. ''City of Ashes" i Cassandra Clare.


Postuar nga Enya datė 04 Tetor 2010 - 02:37:

Jam duke lexuar librin" the bridge" (the life and rise of Barack Obama) by David Remnick. Sa keq qe libraria te le vetem 14 day loan.


Postuar nga Deb* datė 20 Tetor 2010 - 23:25:

Citim:
Po citoj ato qė tha Deb*



Tani po lexoj librin. ''City of Ashes" i Cassandra Clare.


Boooo , nuk mu shty fare ky libri. 2 jave dhe akoma s'kam lexuar 50 faqe.
E lashe per nje here tjeter.
Tani po lexoj librin "The Cinderella Complex" (Women's hidden fear of indipendence) i Collete Dowling.
Edhe pse botim i vjeter, problemi qe ngrihet eshte akoma shume aktual, sidomos per femren e sotme Shqiptare. Liber interesant.

Mund te hap dhe ndonje teme ne lidhje me kete teme qe trajton ky liber. Te shohim.


Postuar nga lubi datė 23 Tetor 2010 - 09:19:

Lugina e Kukullave

Jacqueline Susan

eshte liber fantastik//tregon per jeten e Yjeve te botes se spektaklit--me nje stil te vecante e mjaft te bukur te perdorur nga autorja paraqitet me hollesi jeta nga ngjitja ne maje e deri tek "rrokullima" e mepastajme..........


Postuar nga Katilesha datė 23 Tetor 2010 - 09:36:

Momentalisht kam 4 libra qe i shfletoj para se me fjet ose kur jam qetesi ne zyre " Pianistja", jam ne fq e fundit dhe me ka dhene nje ndjesi ndrydhjeje dhe "ankthi" ky liber. " Burra qe urrejne grate", fillimi duket i merzitshem por me kane thene qe ia vlen andaj po bej durim. " Shekspiri rrefen", po e lexoj meqe perkthyesi eshte miku im dhe nder te tj.me ka kerkuar nje opinion mbi punen e tij dhe se fundmi mbreme fillova "Tregimet erotike"...Rremuje, rremuje, por mire qe i mbaj shenim


  Gjithsej 21 faqe: « E parė ... « 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 »
Trego 1007 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.