Forumi Horizont Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »
Trego 30 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Fizikė dhe Astronomi (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=10)
-- Pertej gjithesise se vrojtueshme (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=5470)


Postuar nga lost_soul datė 19 Gusht 2006 - 12:28:

pershendetje kontinenti,

sa per vrojtimin te njejten gje kam thene edhe une.. vecse kam perdorur fjale te tjera.. direkt (syri, fotot) indirekt (mendimi).. nejse..

kurse per dekartin.. nuk e permenda per te bere "appeal to authority" por thjesht se ideja e tij ka ngjallur debat ne filozofi.
jam dakort qe nuk eshte ai qe e perkufizon ekzistencen, por kush e percakton? ti the qe ka pasur ekzistence para se te lindte dekarti, dhe une po te pyes ku e din ti? a nuk bazohesh ti tek vrojtimi yt? po kush te siguron qe nuk ke mendime iluzive?? mund te ndodhe qe thjesht te duket sikur ka ekzistuar.. natyrisht qe ata qe te rrethojne s'ta sigurojne kete gje, se ata te gjithe mund te jene iluzive... kur njeriu mendon ne menyre iluzive ose jo, vetem per nje gje "sigurohet", qe keta mendime patjeter duhet te kene nje rezidence, vetem per ekzistencen e ketij entiteti apo self-i mund te sigurohesh ne nje fare menyre.. qe eshte truri..

nje kendveshtrim tjeter i nje filozofi italian.. (pa lidhje me dekartin)
dihet qe ne e vrojtojme boten dhe cdo gje qe ne mesojme, kuptojme perfundon ne trurin tone.. kjo eksperience apo histori eshte thjesht nje rradhitje e caktuar e neuroneve, apo qelizave te trurit...
atehere pohimi qe bej une eshte ky: zoti e krijoi token dhe cdo gje tjeter pikerisht ne kete cast, krijoi piramidat, forumin, njerezit me pikerisht kete rradhitje ne tru.. cdo t'mund t'u thonte per ekzistencen??? asnjeri s'do te mund ta dallonte dot para apo pas castin, sepse rradhitja e trurit te jep pershtypjen e historise... qe ta perkeqesoj situaten po them edhe qe koha e ketij casti nuk dihet... mund te jete tani, por mund te jete edhe...... tani .. asnjehere nuk dihet se kur eshte para apo pas casti....

dy fjale te fundit per mendimet qe hidhen si kjo e fundit... flitet per ekzistence ne kuptimin absolut te fjales, keshtu qe edhe mendime *very unlikely* por jo absolutisht te pamundura kane vend


Postuar nga kontinenti datė 19 Gusht 2006 - 19:49:

Lost_soul, shiko ketu....po qe se dalim tek koha, duhet te leme me nje ane Dekart e kompani.
Te gjithe filozofet, nuk kane arritur ta nderjtojne filozofine e tyre jashte kohes, (pra jasht atij dimensioni qe quhet kohe).
Per vrojtimin, un them se jam i sigurte, sepse pasi bej llogaritjet ne te tanishmen, me del hesapi i qeurar dhe per te kaluaren, por, jo vetem kaq, ky hesap me del gjithashtu i qeruar edhe per te ardhmen dhe, po qe se une nuk do te egzistoj ne te ardhmen, jam i sigurte qe do te egzistoje hesapi qe bera.
Po qe e nisim biseden nga Uni yne, atehere ke te drejte, por, nga ana tjeter as une e as ti, nuk kemi te drejte ta nisim vrojtimin nga Uni yne.
E sigurta eshte se deri dje, ne nuk ishim, sot jemi, neser perseri nuk do jemi.
Tek e sotmja, ne kemi fuqi te bejme hesape, pasi zoterojme armen me te fuqishme, mendimin!
Une nuk mund ta pranoj iluzionin, kur ndjej dhimbje, kur qaj, kur qesh etj.

zoti e krijoi token dhe cdo gje tjeter pikerisht ne kete cast, krijoi piramidat, forumin, njerezit me pikerisht kete rradhitje ne tru.. cdo t'mund t'u thonte per ekzistencen??? asnjeri s'do te mund ta dallonte dot para apo pas castin, sepse rradhitja e trurit te jep pershtypjen e historise... qe ta perkeqesoj situaten po them edhe qe koha e ketij casti nuk dihet... mund te jete tani, por mund te jete edhe...... tani .. asnjehere nuk dihet se kur eshte para apo pas casti....

Teper...teper e sakte !

Por, ne nuk kemi aprovim (kohor) te diskutojme rrjeshtat me lart.
Aprovimin e kemi te diskutojme veten tone, castin ku jemi (qe e quajme kohe) dhe cdo gje qe na rrethon...si dhe vrojtimin, qe per mua nuk ka te beje me iluzionin, pra me...te pa verteten.


Postuar nga lost_soul datė 20 Gusht 2006 - 03:36:

ok.. tani doli ky ndryshojne qendrimet... ne fakt nuk kam ndonje argument per te shtuar thjesht disa shenime mbi ato qe ke thene..

Citim:
Per vrojtimin, un them se jam i sigurte, sepse pasi bej llogaritjet ne te tanishmen, me del hesapi i qeurar dhe per te kaluaren, por, jo vetem kaq, ky hesap me del gjithashtu i qeruar edhe per te ardhmen dhe, po qe se une nuk do te egzistoj ne te ardhmen, jam i sigurte qe do te egzistoje hesapi qe bera.
.......
E sigurta eshte se deri dje, ne nuk ishim, sot jemi, neser perseri nuk do jemi.
Tek e sotmja, ne kemi fuqi te bejme hesape, pasi zoterojme armen me te fuqishme, mendimin!
......
Aprovimin e kemi te diskutojme veten tone, castin ku jemi (qe e quajme kohe) dhe cdo gje qe na rrethon...si dhe vrojtimin, qe per mua nuk ka te beje me iluzionin, pra me...te pa verteten.


Te gjitha keto mbeshteten mbi pranine e ekzistencen qe eshte pikerisht konkluzioni qe po mundohemi "te gjejme",.. nuk mund te perdoren si argumente.. nqs i ke permendur si konkluzione, atehere ok.. por ato mbeten konkluzionet e tua..


Citim:
Une nuk mund ta pranoj iluzionin, kur ndjej dhimbje, kur qaj, kur qesh etj.

Kjo eshte thembra e akilit... Ti ke te drejten tende qe mos ta pranosh si mundesi, ashtu si une kam te drejte ta pranoj.. megjithate nje koment kam..
Me duket sikur ne arsyetimin tend mbeshtetesh fort ne konkreten. Nqs eshte keshtu atehere filozofia pushon se qenuri dhe kthehet ne nje shkence materiesh, si fizika apo kimia... (megjithse tema eshte e fizikes por muhabeti ndryshoi drejtim)


Citim:
Por, ne nuk kemi aprovim (kohor) te diskutojme rrjeshtat me lart.

Eshte ceshtje deshire. Dikush mund ta diskutoje, dikujt tjeter mund t'i duket i pavlere diskutimi. Ajo qe dihet eshte qe argumenti i mosnjohjes nuk mund te perdoret per ta hedhur poshte hipotezen, rrjedhimisht hipoteza eshte e debatueshme.


Desha te shtoj, qe shpresoj te mos duket sikur un po i mbroj keto hipoteza. Une thjesh po mbroj mundesine e ketyre hipotezave. Vete, si pothuajse cdo njeri, natyrisht qe besoj ne ato qe beson edhe ti, por duhet te theksoj qe ne koken time ky mbetet thjesht nje besim, nuk eshte fakt. ... 

 


Postuar nga Green_Mamba datė 20 Gusht 2006 - 15:42:

Une mendoj se jemi pak larg edhe kundershtise por edhe konsensusit te mundshem nese i referohmei argumentit "kohe"! Te dishkutosh rreth saje eshte nje kapitull me vete, ndersa ti afrihesh koncepteve pre t'u dhene ngjyre vertetsie duke jetuar brenda saje eshte nje lloj qerthull sofizmash dhe pak absurditet. Edhte then kohe me pare qe e nesrmja eshte e panjohur. Askush nga ne nuk ka te drejten e "demiurgut" dhe te thote se c'do ndodhe neser apo edhe pak caste me pas.

kemi nje te djeshme dhe je te sotme qe eshte ne rrjedhe te vazhdueshme. Kush pretendon se e njeh te nesermen eshte ne je loj humbje mjerane. Ketu idea eshte me e thjeshte dhe e sigurte se siguria e rutines te se perditshmeve dhe planeve tona qe gjithsesi kane precedent "te djeshmet"

Ka nje kohe ne gjuhen shqipe qe quhet "koha e pakryer"! Askush nuk e njeh ate.
Shpesh ligjet jane ose rezultojne shume relative dhe ne kthehem e mendojme ndrysh brenda atyre te kudoshtrirave dhe pamatave, hapesire dhe kohe. Ne te vdekshmit cudiberes ...


Postuar nga kontinenti datė 21 Gusht 2006 - 19:32:

Lost_soul, dje isha ne nje hotel dhe, kur dola jashte tij, tek dera qe rrotullohet me terhoqi reflekset dicka siper kokes sime. Ishte nje drite qe rrotullohej, ndalova dhe e pashe me vemendje. Nuk ishte asgje tjeter, vetem se pasqyrimi i drites qe ishte ne tavan, siper kesaj dere rrotulluese. Aty m'u kujtua biseda jone.
C'dua te them me kete?
Drita qe pashe, e cila levizte sipas levizjes se deres, po ta krahasojme me debatin tone, ishte direkt iluzioni.
Por, iluzioni, kerkon te mbeshtet diku qe te jete iluzion, ashtu si drita qe rrotullohej (e pasqyruar), pra ne kete rast, besoj se sqarohem per sa kemi folur me siper.
M'u formua vrojtimi pasi ai pati mbeshtetje, pikenisje, etj.
Ne qoftese diku ke pohuar, se....mebetet mendimi im dhe vetem mendimi im, ato pohime qe kam bere me lart, kjo do te thote se ato pohime kane mbeshtetje diku.
Gjithashtu, ne qoftese ti vete pranon iluzionin, perseri ai duhet te kete nje mbeshtetje se ndryshe nuk ka te drejte te linde.

PS- duket sikur po flasim ne fushe te huaj, por edhe fizika i perfshin keto koncepte.


Postuar nga kontinenti datė 21 Gusht 2006 - 20:13:

Por, ne nuk kemi aprovim (kohor) te diskutojme rrjeshtat me lart.

Eshte ceshtje deshire. Dikush mund ta diskutoje, dikujt tjeter mund t'i duket i pavlere diskutimi.
_____________________________

Nuk jemi kuptuar ketu.
Kur them, se nuk kemi aprovim kohor, e kam fjalen se ai ''rrjeshtimi ne tru'' qe ke thene me lart, nuk na eshte bere.
Jo ty dhe mua, por gjithesecilit keshtu.


Postuar nga Green_Mamba datė 23 Gusht 2006 - 17:01:

Nuk mund te ekzistoje aprovimi kohor .
Te gjitha veprimet tona jane brenda saje dhe ajo eshte e palevizshme dhe pa ndergjegje. nese thirren ne ndihme shembujt gjysme fizike per koncepte filozofike eshte thjeshte nje loje fjalesh.
C'eshtja e iluzionit mendoj se eshte icka tejet ndryshe. Gjthcka qe lidhet me iluzionin eshte pjelle e perfytyrimit tone dhe nese do mendojme se truri psh eshte pika mbeshtetese e nje iluzioni pamor, kjo logjike do te ishte iracionale. Drita dhe llampa kane te bejne me projeksonin e materis dhe shnderrimin e saje ne korpusin tone optik. Nese ne perdorom logjiken pernjehre e kuptojme se nuk kemi te bejme me iluzion por me nje keqperceptim (ne rastin konkret imazhi ne fjale)

Respekte!


Postuar nga kontinenti datė 23 Gusht 2006 - 18:02:

nese thirren ne ndihme shembujt gjysme fizike per koncepte filozofike eshte thjeshte nje loje fjalesh.

Mamba, nuk e di pse nuk jam dakort komplet me keto fjale.
Ato jane te lidhura dhe perballen me njera tjetren.
Sa per iluzionin, ai nuk eshte keq interpretim.


Postuar nga Green_Mamba datė 23 Gusht 2006 - 21:17:

Citim:
Po citoj ato qė tha kontinenti
nese thirren ne ndihme shembujt gjysme fizike per koncepte filozofike eshte thjeshte nje loje fjalesh.

Mamba, nuk e di pse nuk jam dakort komplet me keto fjale.
Ato jane te lidhura dhe perballen me njera tjetren.
Sa per iluzionin, ai nuk eshte keq interpretim.



Jo kontinenti une nuk thashe se ishte keq interpretim, dmth i yti. Prkundrazi ti e interpreton mire shembullin e llampes...por sipas mendimin tim, e ben ne forme dhe koncept jo te drejte.


Postuar nga kontinenti datė 24 Gusht 2006 - 01:08:

Citim:
Po citoj ato qė tha Green_Mamba


Jo kontinenti une nuk thashe se ishte keq interpretim, dmth i yti. Prkundrazi ti e interpreton mire shembullin e llampes...por sipas mendimin tim, e ben ne forme dhe koncept jo te drejte.



Nje sek. se nuk po te kuptoj mire.
Perderisa pranon interpretimin e mire, aty hyn dhe forma dhe koncepti.

Nejse...ore mos dolem nga tema, sepse jemi tek fizika ketu.


  Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »
Trego 30 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.