Forumi Horizont Gjithsej 21 faqe: « E parė ... « 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 »
Trego 1007 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Bota e librit (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=107)
-- cili eshte libri i fundit qe keni lexuar.. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=4171)


Postuar nga bleta punetore datė 17 Shtator 2007 - 15:20:

Les liaisons dangereuses

Ne rere, gjithe kureshtje, u mora me "Le relazioni pericolose", de Laclos.

Inteligjent... gjer ne perversitet!


Postuar nga volter datė 18 Shtator 2007 - 22:57:

'Traktatet per qeverisjen' John Locke


Postuar nga Enya datė 18 Shtator 2007 - 23:06:

Arrow

"Metamorfoza" nga Franz KAFKA.


Postuar nga kotka datė 19 Shtator 2007 - 13:33:

Ka lexuar dikush librin "The Secret"  Dua ta blej, a ja vlen?????????

Tani po xhirohet film ne Boston "The Women" me Meg Ryan dhe Debra Messing, tamam aty ku punoj une Yeaaaaaaaahhhhhhh

Sa per temen asgje nuk kam lexuar kohet e fundit, sa turp........

 


Postuar nga kotka datė 19 Shtator 2007 - 13:59:

Tani jam duke lexuar Plloshtanin, meqe jam ne qetesi.

 

Plloshti


Postuar nga hebeja datė 20 Shtator 2007 - 23:49:

"Dy jete" Danielle Steel

"Jeta eshte e bukur, e persosur. Jeta eshte e tmerreshme dhe do te duhet nje kohe mrekullisht e gjate per t'u latuar e per t'u ardhur me elegance e perkryerje ne formen e saj me te mire. Ajo eshte drite magjike, por dhe erresire e dritesuar, si ne nje ag kur sapo cel, apo ne nje muzg qe deperton ne qenien e kujtdo"


Postuar nga volter datė 21 Shtator 2007 - 19:27:

kotka , ke perzgjedhur poetin me te thjeshte. Sa mire te lexoje ndonje nga pushkin.

psh,. poezi te zgjedhura, --pushkin


Postuar nga kotka datė 21 Shtator 2007 - 19:38:

Citim:
Po citoj ato qė tha plloshtani
kotka , ke perzgjedhur poetin me te thjeshte. Sa mire te lexoje ndonje nga pushkin.

psh,. poezi te zgjedhura, --pushkin




Pushkini me ben te vras veten... prandaj nuk zgjodha ate :p


Postuar nga Katilesha datė 26 Shtator 2007 - 07:38:

A.Adler

"Cfare kuptimi mund te kete jeta"

 dhe mbreme fillova te lexoj

Fromm

"Nente skica psikologjike"

- Me kane thene se jep te dhena qe do me duhen per ne Univ...te shpresojme.


Postuar nga tresh datė 26 Shtator 2007 - 17:21:

ne tren per gjysme ore

''i promessi paperi''


Postuar nga briseide datė 26 Shtator 2007 - 17:45:

Citim:
Po citoj ato qė tha tresh
ne tren per gjysme ore

''i promessi paperi''




hahahaha mos me thuaj qe po i ben koleksion

Hmmm s'e kam mbaruar akoma ,po e lexoja ne tren po me zuri gjumi :Gente di Dublino - James Joyce.Turp,kam nje vit qe e kam blere librin,tani i erdhi radha.


Postuar nga tresh datė 26 Shtator 2007 - 17:48:

Nuk po te them qe s'me dolen 2 jave pushime per te mbaru

Idioti - Dostojevski  ....aty e kam lane menjane per pushimet e ardhshme


Postuar nga briseide datė 26 Shtator 2007 - 17:54:

Tresh lexoje dai .Dostoevskij eshte shkrimtari im i preferuar,nga ruset.


Postuar nga kotka datė 26 Shtator 2007 - 18:08:

Sa shume qe lexojne Shqiptaret jashte shtetit, une brenda shtetit nuk lexoj fare.


Postuar nga ~Enigme~ datė 03 Tetor 2007 - 10:49:

"Think" nga Simon Blackburn eshte libri i fundit qe kam lexuar.
Sic po lexoja lajmet e dites me ra ne sy autobiografia e Alan Greenspan (kryetar i bankes qendrore - federal reserve) "Epoka e Trazirave" The age of Turbulence. Sipas kritikeve ky liber ka 2 pjese, jeten e ketij ekonomisti dhe pjesa tjeter nje seri mendimesh reth ceshtjeve ekonomike. Me terheqin autobiografite, keshtu qe mu prish mendja per ta blere.


Postuar nga hebeja datė 03 Tetor 2007 - 15:23:

"Suksesi ndryhet brenda teje" Dale Carnegie

"Trajtoni njerezit ashtu sikurse ti deshiron te te trajtojne te tjeret.Deri ne

hollesirat me te ndjeshme"


Postuar nga Niqua datė 03 Tetor 2007 - 22:11:

nuk mbaj mend


Postuar nga njeni datė 04 Tetor 2007 - 09:32:

mashtrimi madh................... i dan brown


Postuar nga arbri2008 datė 13 Tetor 2007 - 20:32:

libri i fundit qe kam lexuar eshte e kuqja dhe e zeza--------------STENDAL.


Postuar nga Mister_DXP datė 13 Tetor 2007 - 20:40:

Obelisku i Zi per te treten here


Postuar nga Enya datė 14 Tetor 2007 - 00:19:

Arrow

"Machiavelli", nga autor Quentin Skinner.


Postuar nga RAIMONDI datė 14 Tetor 2007 - 02:05:

-------------Une kam lexuar librin ---------------The trial of Socrates----nga ISIDORE STONE-------Per ne shqiptaret ky liber eshte nje --must.--sepse te meson si te besh nje arsyetim te shendoshe--me baze llogjike--si dhe te meson te respektosh te drejten e tjetrit ---ne DEBAT---          --Studiuesi Isidore Stone ----i ka bere nje ANALIZE --te shkelqyer--debateve te  Sokratit me Sofistet dhe arsyet qe cuan ne denimin e Sokratit ,si dhe Stone u jep nje dimension te ri sofisteve dhe Sokratit si dhe  --------- ne pergjithesi gjithe Mendimit demokratik te asaj kohe qe vuri themelet e demokracise moderne----------------Libri eshte konsideruar nga Kritika amerikane ----BRILANT---


Postuar nga Balerina datė 14 Tetor 2007 - 21:01:

Brave New World - Aldous Huxley

E ca vlere kane epikat para nje libri te tille? Nje liber alarmant, nje liber qe duhet te lexohet nga te gjithe qe te ndergjegjesohet shoqeria njerezore, dhe te shkojme te pakten dy hapa mbrapa. Lerini Homeret, Virgjilet, Shekspiret, Molieret, etj. per ca kohe, dhe lexojeni kete liber.

Shkruar ne 1931, dhe publikuar ne 1932. Nje veper satirike qe ve ne loje konceptin e utopise. Por Huxley e ka parashikuar te ardhmen aq mire, saqe me duket gati-gati e pabesueshme. Ne librin e tij trajtohen tema si klonimi, test-tube babies, propaganda, kontraceptivet, aborti, poligamia, shthurja e familjes, perdorimi i droges (me sakte halucinogjeneve), hierarkia, standarti i dyfishte, kontrollimi i mendjes se njerezve nga qeveria, humbja e vleres se identitetit, se individit, etj. etj.

E frikshme! Huxley ka folur per kontraceptivet ne 1931, ndersa birth control eshte bere e ligjshme ne Amerike 30 e ca vite me vone...njerezit nuk dinin per birth control ne ate kohe!
Soma (halucinogjeni qe perdorin njerezit ne "utopine" e Huxley) eshte droge sot.
Femija i pare i bere ne laborator (test tube baby) ka lindur ne 1974!
Dhe klonimi...kur filloi te behej nje teme aq e "nxehte"? Me duket nga 1997.
Dhe dale ngadale njerezit e sotem po behen njerezit e botes se Huxley. Femijet e vegjel qe fillojne e luajne lojra seksuale qe ne moshe te njome. Shthurja e familjes, etj. etj.
Plus, renia e IQ se njerezve....kjo mund te shikohet me show televizive qe ndiqen, "reality shows".

Gjithsesi, ja sugjeroj cdokujt kete liber. Eshte sick and twisted, por mund te shihen paralelet mes botes tone dhe botes se librit. Dhe do te doja te dija nese dikush tjeter e ka lexuar kete liber.


ps. termi Brave New World, qe eshte ironi e asaj bote, eshte marre nga "The Tempest" e Shekspirit. Personazhet kryesore kane emrat e njerezve shume te njohur nga ne.


Postuar nga Stud3nt datė 15 Tetor 2007 - 00:40:

Re: Brave New World - Aldous Huxley

Citim:
Po citoj ato qė tha Balerina
E ca vlere kane epikat para nje libri te tille? Nje liber alarmant, nje liber qe duhet te lexohet nga te gjithe qe te ndergjegjesohet shoqeria njerezore, dhe te shkojme te pakten dy hapa mbrapa. Lerini Homeret, Virgjilet, Shekspiret, Molieret, etj. per ca kohe, dhe lexojeni kete liber.

Shkruar ne 1931, dhe publikuar ne 1932. Nje veper satirike qe ve ne loje konceptin e utopise. Por Huxley e ka parashikuar te ardhmen aq mire, saqe me duket gati-gati e pabesueshme. Ne librin e tij trajtohen tema si klonimi, test-tube babies, propaganda, kontraceptivet, aborti, poligamia, shthurja e familjes, perdorimi i droges (me sakte halucinogjeneve), hierarkia, standarti i dyfishte, kontrollimi i mendjes se njerezve nga qeveria, humbja e vleres se identitetit, se individit, etj. etj.

E frikshme! Huxley ka folur per kontraceptivet ne 1931, ndersa birth control eshte bere e ligjshme ne Amerike 30 e ca vite me vone...njerezit nuk dinin per birth control ne ate kohe!
Soma (halucinogjeni qe perdorin njerezit ne "utopine" e Huxley) eshte droge sot.
Femija i pare i bere ne laborator (test tube baby) ka lindur ne 1974!
Dhe klonimi...kur filloi te behej nje teme aq e "nxehte"? Me duket nga 1997.
Dhe dale ngadale njerezit e sotem po behen njerezit e botes se Huxley. Femijet e vegjel qe fillojne e luajne lojra seksuale qe ne moshe te njome. Shthurja e familjes, etj. etj.
Plus, renia e IQ se njerezve....kjo mund te shikohet me show televizive qe ndiqen, "reality shows".

Gjithsesi, ja sugjeroj cdokujt kete liber. Eshte sick and twisted, por mund te shihen paralelet mes botes tone dhe botes se librit. Dhe do te doja te dija nese dikush tjeter e ka lexuar kete liber.


ps. termi Brave New World, qe eshte ironi e asaj bote, eshte marre nga "The Tempest" e Shekspirit. Personazhet kryesore kane emrat e njerezve shume te njohur nga ne.



Sapo e lexova kete liber une


Gjuetari i Balonave - Khaled Hossein. Ky eshte libri im i fundit. Me vjen keq qe s'mund ta komentoj ashtu sikurse parashkruajtsja.


Postuar nga hebeja datė 15 Tetor 2007 - 10:26:

"Teorite e personalitetit" George Boeree

Freud thoshte: " Qellimi i terapise eshte thjesht te bej te pavetedijshmen te vetedijshme"


Postuar nga eliz datė 17 Tetor 2007 - 18:31:

Re: Re: Brave New World - Aldous Huxley

Citim:
Po citoj ato qė tha Stud3nt





Gjuetari i Balonave - Khaled Hossein. Ky eshte libri im i fundit. Me vjen keq qe s'mund ta komentoj ashtu sikurse parashkruajtsja.



Rrefim personal mahnites.S`e leshon nga duart pa e mbaruar.Shkrimtar Afgan.Teper interesant.


Postuar nga Sy_jeshilja datė 30 Tetor 2007 - 03:52:

"Fantazite e nje gruaje"  nga Anatoli Toss .

Teper i vecante, kisha kohe pa lexuar liber kaq terheqes. " a must" per njerezit me komplekse ndjenjash .


Postuar nga RAIMONDI datė 30 Tetor 2007 - 03:55:

Citim:
Po citoj ato qė tha Sy_jeshilja
"Fantazite e nje gruaje"  nga Anatoli Toss .

Teper i vecante, kisha kohe pa lexuar liber kaq terheqes. " a must" per njerezit me komplekse ndjenjash .



SYJESHILE ------------kur e kam pare per here te pare kete emer syjeshile thash me vete -----kjo do jete nga vlora-----------sepse ne vlore ka shume vajza me sy jeshile--dhe ti nga vlora je


Postuar nga bebushi!!! datė 30 Tetor 2007 - 17:58:

Po pse more i desheruari pas syjeshileve nuk e ke gjetur nje te tille dhe ate prej Vlore.hahhahah

Por ne Vlore ka me shume sykaltra si deti dhe  kujdes se sa me shume ti duash  mbytesh ne kaltersine e tyre


Postuar nga 10.000 datė 30 Tetor 2007 - 23:30:

rrota e mundimit,,,, artan fuga


Postuar nga Zhylien Sorel datė 16 Nëntor 2007 - 15:03:

Citim:
Po citoj ato qė tha 10.000
rrota e mundimit,,,, artan fuga


Interesant ky liber. (Ky ka qene i parafundit)

I fundit ka qene "Shtepia e Shpirtrave" Izabel Aljende me ka len shume mbresa Shume shume liber i vecante.

PS,Ne duar Kam "Gjuetari i Balonave" Historia e nje familje Afganase.I thjesht por Shume shume prekes....


Postuar nga kontinenti datė 18 Dhjetor 2007 - 22:47:

Kryqezata e Trete

Kryqezata e Trete, nga Vladimir Bako. (autor shqiptar)
Liber i mrekullushem dhe i vetmi ne llojin e tij ne shqiperi.
Te kujton librin ''Ferma e kafsheve'' aq ironi e sarkazem ka ne librin ''Kryqezata e Trete'' e autorit Vladimir Bako.


Postuar nga kotka datė 19 Dhjetor 2007 - 02:34:

"WHY MEN LOVE BITCHES"

SHERRY ARGOV


Postuar nga SmoKer datė 19 Dhjetor 2007 - 02:41:

Citim:
Po citoj ato qė tha kotka
"WHY MEN LOVE BITCHES"

SHERRY ARGOV



Nga vete titulli should be intresting ! lool


Postuar nga kotka datė 19 Dhjetor 2007 - 02:46:

Citim:
Po citoj ato qė tha SmoKer`


Nga vete titulli should be intresting ! lool



Lexoje dhe pastaj flasim bashke, mund ta gjesh edhe on-line smoker.  Ke shume tipse te vlefshme, meson cdo te thote ndryshimi midis nje nice girl and a nice "bitch"


Postuar nga Isra datė 21 Dhjetor 2007 - 13:33:

"Stili dhe imazhi personal" Kristina Parodi,( ku perfshihen: Sjellja, paraqitja dhe veshja)

I domosdoshem per t'u lexuar.


Postuar nga Niqua datė 21 Dhjetor 2007 - 16:48:

My friend Leonard


Postuar nga Klodel datė 17 Janar 2008 - 01:02:

Po lexoj NAomi Klein- No logo

Nje liber shume interesant per ata qe interesohen per globalizmin dhe kritikat e tij.


Postuar nga Klodel datė 17 Janar 2008 - 01:02:

Po lexoj NAomi Klein- No logo

Nje liber shume interesant per ata qe interesohen per globalizmin dhe kritikat e tij.


Postuar nga Klodel datė 17 Janar 2008 - 01:02:

Po lexoj NAomi Klein- No logo

Nje liber shume interesant per ata qe interesohen per globalizmin dhe kritikat e tij.


Postuar nga Isra datė 18 Janar 2008 - 07:55:

aktualisht jam duke lexuar ne versionin origjinal anglisht:
"Five days in Paris" Danielle Steel.
Me pelqejne librat e saj, edhe pse jane buke e djathe.


Postuar nga eliz datė 22 Janar 2008 - 07:31:

Citim:
Po citoj ato qė tha kotka
Ka lexuar dikush librin "The Secret"  Dua ta blej, a ja vlen?????????


 



Ia vlen.Mund edhe ta kesh zbuluar sekretin por ia vlen ta lexosh si liber.


Postuar nga eliz datė 22 Janar 2008 - 07:33:

.


Postuar nga Enya datė 23 Janar 2008 - 00:06:

Kujtimet e Nje Geishe (sapo me ka ardhe dhurate nga Shqiperia).

Interesant, integrues...


Postuar nga Vizioner datė 23 Janar 2008 - 09:42:

...Ky eshte Libri i fundit qe kam lexuar!


Postuar nga Vizioner datė 23 Janar 2008 - 09:44:

...Tani po lexoj kete !


Postuar nga Vizioner datė 23 Janar 2008 - 17:22:

...Pastaj do lexoj kete!


Postuar nga ~Enigme~ datė 29 Janar 2008 - 13:10:

Citim:
Po citoj
NAomi Klein- No logo Nje liber shume interesant per ata qe interesohen per globalizmin dhe kritikat e tij.

Nje pikepamje tjeter qe perkrah globalizmin eshte libri
"The World is Flat" (Thomas L. Friedman)
Kete liber kam nisur te shfletoj kohet e fundit.


Postuar nga cupka datė 12 Shkurt 2008 - 16:39:

hija e eres nga carlos zapota, kete po lexoj.


Postuar nga ishpeshtimi datė 12 Shkurt 2008 - 16:46:

Po lexoj:

"Kush e cimbithi madmuazelen?"


  Gjithsej 21 faqe: « E parė ... « 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 »
Trego 1007 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.