Forumi Horizont
Trego 14 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mediat Shqiptare (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=129)
-- Rregullat e reja moderne per policine Shqiptare ! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=16011)


Postuar nga lezhjani-82 datė 05 Qershor 2008 - 15:10:

Rregullat e reja moderne per policine Shqiptare !

Po e sjell ket artikull k'tu se mu duk shume interesant. Mendoj gjithashtu se edhe njerezit e thjeshte duhet ti dine keto rregulla qe te kuptojne deri ku shkon e drejta e tyre dhe e policeve!
Artikulli marre nga Shekulli

Vendimi, policave u ndalohet pija dhe thashethemet

Pasi “dorėzuan” kallashnikovėt, tashmė policėt shqiptarė duhet tė heqin dorė edhe nga pija, cigarja, ritet fetare apo dhe thashethemet. Nuk ėshtė njė detyrim moral, por njė pėrcaktim qė bėn Rregullorja e re Disiplinės sė Policisė sė Shtetit, e hartuar nga Ministria e Brendshme dhe e miratuar dje nga Kėshilli i Ministrave.

Fejzi Braushi
Thu, 05 Jun 2008 08:11:00

Kėshilli i Ministrave miratoi dje vendimin qė pėrcakton rregulloren qė duhet tė ndjekin policat nga sot e tutje

TIRANĖ- Pasi “dorėzuan” kallashnikovėt, tashmė policėt shqiptarė duhet tė heqin dorė edhe nga pija, cigarja, ritet fetare apo dhe thashethemet. Nuk ėshtė njė detyrim moral, por njė pėrcaktim qė bėn Rregullorja e re Disiplinės sė Policisė sė Shtetit, e hartuar nga Ministria e Brendshme dhe e miratuar dje nga Kėshilli i Ministrave. Nė kuadėr tė reformimit dhe pėrafrimit tė strukturės sonė policore me atė tė vendeve anėtare tė Bashkimit Evropian, Ministria e Brendshme ka pėrmirėsuar Rregulloren e Brendshme me tė cilėn policia ka vepruar deri mė tani, duke pėrfshirė nė tė shumė detyrime dhe norma sjelljeje tė reja, tė cilat, pėr njė vend tė hapur dhe demokratik, duken deri diku edhe qesharake. Nė mė shumė se 45 nene, tė organizuara nė gjashtė Kapituj, Rregullorja e re pėrcakton detyrimet e pėrgjithshme, veprimet e ndaluara, masat disiplinore dhe shkallėt dhe mėnyrat e ankimimit pėr tė gjithė efektivėt e forcave tė policisė, duke filluar nga punonjėsit e thjeshtė dhe deri tek drejtuesi mė i lartė, qė ėshtė Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė.

Detyrimet e pėrgjithshme

Personeli i Policisė sė Shtetit, me anė tė Rregullores sė re, gjatė ushtrimit tė detyrės qė pėrcakton ligji, ėshtė i detyruar tė respektojė njė sėrė normash morale qė kanė tė bėjnė me ruajtjen e figurės sė policit. Polici, nėpėrmjet kėtyre rregullave tė reja, ėshtė i detyruar qė pėrveē zbatimit tė detyrės sė tij nė ruajtjen e rendit, tė bėjė edhe “fuksin” pėr kolegun e vet. Kėshtu, sipas pėrcaktimeve qė bėn neni 4 i kėsaj rregulloreje, polici ėshtė i detyruar tė raportojė tek eprori i vet ose tek strukturat e Shėrbimit tė Kontrollit tė Brendshėm ēdo informacion pėr tė cilin merr dijeni, konstaton ose ka arsye pėr tė dyshuar se punonjėsi ose kolegu, ka kryer ose po kryen vepėr penale. Tė raportojė gjithashtu tek eprorėt, ēdo ankesė tė marrė nė lidhje me sjelljen e njė punonjėsi tjetėr tė policisė. Gjithashtu, efektivave blu u ndalohet qė gjatė kohės qė janė nė punė tė kryejnė ritet fetare, tė pinė pije alkoolike, cigare apo dhe lėnde narkotike. Njė pėrcaktim tjetėr qė bėn rregullorja e re, ėshtė ndalimi i kryerjes sė ngacmimeve seksuale pėr policėt dhe mosmarrja e masave pėr eprorėt, nė tė gjitha rastet qė informohen pėr tė. Policėve u ndalohet, ndoshta pėr herė tė parė, dhe marrja me thashetheme, qofshin kėto tė formės shkresore apo verbale tė ēfarėdolloj karakteri qofshin ato. Njė tjetėr pėrcaktim qė bėhet nė nenin 5 tė kėsaj rregulloreje, ėshtė ndalimi i qėndrimit tė policėve nė ambiente ku qėndrojnė individė me precedentė apo tė kėrkuar nga forcat e rendit. Gjithashtu forcave tė policisė, pėr herė tė parė u vihet “kufiri tek thana” edhe pėrsa i pėrket marrėdhėnieve me mediat, qofshin kėto tė shkruara ose vizive. Sipas kėsaj rregulloreje, polici nuk duhet tė komunikojnė apo diskutojnė me mediat, problemet e punės. Forcat e Rendit, tani e tutje, nuk duhet tė pranojnė as dhuratat qė vijnė nga individė tė ndryshėm, pėr shkak tė shėrbimit si policė. Rregullorja pėrcakton normat e sjelljes sė policit edhe jashtė orarit tė punės, ku natyrisht, njė nga pikat kryesore ka tė bėjė me kėrkesėn se polici duhet tė ketė sjellje tė mirė dhe dinjitoze nė jetėn e tij private.

Masat disiplinore

Pėr tė gjitha shkeljet e rregullave tė pėrcaktuara mė lart nė Rregulloren e re, pėrcaktohen dhe masat pėrkatėse sipas shkallės sė rėndėsisė. Kėshtu, pėr tė gjitha shkeljet e konsideruara nė rregullore si tė lehta, parashikohen vetėm masa jodisiplinore, siē ėshtė kėshillimi dhe trajnimi i detyrueshėm. Ndėrsa pėr tė gjitha shkeljet e rėnda disiplinore, si fshehja dhe asgjėsimi i ankesave tė qytetarėve, kryerja e veprimeve tė pahijshme, dhėnia e informacioneve, pranimi i dhuratave, apo edhe mospranimi pėr t’u identifikuar kur atė e kėrkon qytetari, dėnohen me masa tė rėnda disiplinore qė fillojnė nga vėrejtjet, paralajmėrimet, gjobat dhe deri tek pėrjashtimi nga policia. Pėr rastet kur ankesa bėhet pėr Drejtorin e Pėrgjithshėm tė Policisė, masėn e merr Ministri i Brendshėm.

Polici ėshtė i ndalur:

Tė punėsohet nė veprimtari private tė cilat pengojnė plotėsimin e kėrkesave tė detyrės.

Tė kryejė ngacmime seksuale apo si drejtues tė mos marrė masa kur konstaton ose vihet nė dijeni pėr ngacmime seksuale.

Tė kryejė rite fetare gjatė kohės qė ėshtė nė punė, nė shėrbim me uniformė ose nė ambientet e policisė, me pėrjashtim tė pėrfaqėsimeve zyrtare ose tė ceremonive tė organizuara nė rast martesash dhe vdekjesh.

Tė pėrdorė pije alkoolike kur ėshtė nė detyrė ose kur ėshtė me uniformė, pėrveē rasteve pėr kryerjen e detyrave tė veēanta.

Tė shoqėrohet apo tė qėndrojė me persona, pėr tė cilėt duhet tė ketė dijeni pėr shkak tė funksionit, se janė persona me precedentė kriminalė dhe tė qėndrojė nė vende ku dihet se qėndrojnė persona tė tillė. Nė rastin e lidhjeve tė ngushta shoqėrore, punonjėsi duhet tė evitojė sa mė tepėr tė jetė e mundur, kontaktet me kėta persona.

Tė shprehi kritika publike pėr Policinė, tė nxisė ose tė pėrsėrisė thashetheme nė formė shkresore, elektronike apo verbale qė cenojnė imazhin e institucionit apo personalitetin e punonjėsve.

Tė mos diskutojė me median apo me persona tė tjerė pėr ēdo lloj informacioni qė lidhet me zbulimin e veprave penale, pa lejen e eprorit.

Tė publikojė nė media apo tė bėhet korrespondent i saj nė emėr tė policisė, pėr ēėshtje qė kanė tė bėjnė me Policinė.

Tė kėrkojė ose tė pranojė shpėrblim nė tė holla, ose nė mėnyra tė tjera, tė dhuruara si rezultat i ēfarėdo shėrbimi policor.

Tė mbajė armėn nė mėnyrė tė dukshme pėr publikun, kur ėshtė pa uniformė.

Tė pėrdorė lėndė dhe substanca tė paligjshme narkotike.

Tė pijė duhan nė ambientet e ndaluara me ligj, si dhe gjatė shėrbimit.

Tė paraqitet nė detyrė nė gjendje tė dehur ose nėn efektet e substancave stimuluese, me pėrjashtim tė rasteve tė rekomanduara nga mjeku.


Postuar nga BIONDIA datė 05 Qershor 2008 - 17:35:

Pak si vone qenkan kujtua rper keto rregulla qeveria .Mungon nje regull kryesor te kene te pakten 8 klase shkolle se gjen nga ato qe nuk dine te lexojne emrin ne pashaport .


Postuar nga lezhjani-82 datė 05 Qershor 2008 - 18:55:

Citim:
Po citoj ato qė tha BIONDIA
Pak si vone qenkan kujtua rper keto rregulla qeveria .Mungon nje regull kryesor te kene te pakten 8 klase shkolle se gjen nga ato qe nuk dine te lexojne emrin ne pashaport .

Bionde e kuptoj ironine tende, por sigurisht ai rregull duhet te kete qene me perpara. Mendoj se qe te jesh polic, duhet me para te kesh mbaruar te pakten akademine e rendit!
Megjithate mendoj qe keto rregullat e reja kryesorja eshte te zbatohen dhe keshtu te futet gjithe shoqeria ne rrjedhen e rrespektimit te lirive dhe detyrave!


Postuar nga IQVLORA datė 06 Qershor 2008 - 15:04:

Kur kujtoj policet e vendit tim, me vjen per te qeshur.50% e tyre jane turpi i vendit tone ne te gjitha aspektet.40% jane te korruptuar lamashe dhe 10% krye te korruptuar e kriminele.Ata jane nje bande bazhibozukesh me nje fjale.Pjesa e 50%-shit jane ate qe genjehen me nje kocke si puna e qenit.40%-shi jane ata qe te bejne presion e te friksojne per te te rjepur.!0%- shi jane drejtues policie qe i rrahin,torturojne dhe vjedhin shqiptaret ne menyren me te paskrupullt.Ndonjehere bile i lene me te meta mendore ose edhe ju marrin jeten.
Mire kane bere qe i kane vendosur ato rregulla,mbase dicka ndryshon per mire.Nga njohurite e mia per policine britanike nuk kerkohet patjeter te kesh mbaruar nje shkolle policie.E mjaftueshme eshte secondary school,nje figure e paster , njohja dhe zbatimi i legjislacionit per te drejtat dhe detyrat si punonjes policie.


Postuar nga BIONDIA datė 06 Qershor 2008 - 15:07:

Citim:
Po citoj ato qė tha IQVLORA
Kur kujtoj policet e vendit tim, me vjen per te qeshur.50% e tyre jane turpi i vendit tone ne te gjitha aspektet.40% jane te korruptuar lamashe dhe 10% krye te korruptuar e kriminele.Ata jane nje bande bazhibozukesh me nje fjale.Pjesa e 50%-shit jane ate qe genjehen me nje kocke si puna e qenit.40%-shi jane ata qe te bejne presion e te friksojne per te te rjepur.!0%- shi jane drejtues policie qe i rrahin,torturojne dhe vjedhin shqiptaret ne menyren me te paskrupullt.Ndonjehere bile i lene me te meta mendore ose edhe ju marrin jeten.
Mire kane bere qe i kane vendosur ato rregulla,mbase dicka ndryshon per mire.Nga njohurite e mia per policine britanike nuk kerkohet patjeter te kesh mbaruar nje shkolle policie.E mjaftueshme eshte secondary school,nje figure e paster , njohja dhe zbatimi i legjislacionit per te drejtat dhe detyrat si punonjes policie.ske cte shtosh ma se i thene te gjithe respekte


Postuar nga halfgang datė 06 Qershor 2008 - 17:33:

Re: Rregullat e reja moderne per policine Shqiptare !

Citim:
Po citoj ato qė tha lezhjani-82
Po e sjell kete artikull ktu se mu duk shume interesant. Mendoj gjithashtu se edhe njerezait e thjeshte duhet ti dine keto rregulla qe te kuptojne deri ku shkon e drejta e tyre dhe e policeve!
Artikulli marre nga Shekulli

Vendimi, policave u ndalohet pija dhe thashethemet

Pasi “dorėzuan” kallashnikovėt, tashmė policėt shqiptarė duhet tė heqin dorė edhe nga pija, cigarja, ritet fetare apo dhe thashethemet. Nuk ėshtė njė detyrim moral, por njė pėrcaktim qė bėn Rregullorja e re Disiplinės sė Policisė sė Shtetit, e hartuar nga Ministria e Brendshme dhe e miratuar dje nga Kėshilli i Ministrave.

Fejzi Braushi
Thu, 05 Jun 2008 08:11:00

Kėshilli i Ministrave miratoi dje vendimin qė pėrcakton rregulloren qė duhet tė ndjekin policat nga sot e tutje

TIRANĖ- Pasi “dorėzuan” kallashnikovėt, tashmė policėt shqiptarė duhet tė heqin dorė edhe nga pija, cigarja, ritet fetare apo dhe thashethemet. Nuk ėshtė njė detyrim moral, por njė pėrcaktim qė bėn Rregullorja e re Disiplinės sė Policisė sė Shtetit, e hartuar nga Ministria e Brendshme dhe e miratuar dje nga Kėshilli i Ministrave. Nė kuadėr tė reformimit dhe pėrafrimit tė strukturės sonė policore me atė tė vendeve anėtare tė Bashkimit Evropian, Ministria e Brendshme ka pėrmirėsuar Rregulloren e Brendshme me tė cilėn policia ka vepruar deri mė tani, duke pėrfshirė nė tė shumė detyrime dhe norma sjelljeje tė reja, tė cilat, pėr njė vend tė hapur dhe demokratik, duken deri diku edhe qesharake. Nė mė shumė se 45 nene, tė organizuara nė gjashtė Kapituj, Rregullorja e re pėrcakton detyrimet e pėrgjithshme, veprimet e ndaluara, masat disiplinore dhe shkallėt dhe mėnyrat e ankimimit pėr tė gjithė efektivėt e forcave tė policisė, duke filluar nga punonjėsit e thjeshtė dhe deri tek drejtuesi mė i lartė, qė ėshtė Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė.

Detyrimet e pėrgjithshme

Personeli i Policisė sė Shtetit, me anė tė Rregullores sė re, gjatė ushtrimit tė detyrės qė pėrcakton ligji, ėshtė i detyruar tė respektojė njė sėrė normash morale qė kanė tė bėjnė me ruajtjen e figurės sė policit. Polici, nėpėrmjet kėtyre rregullave tė reja, ėshtė i detyruar qė pėrveē zbatimit tė detyrės sė tij nė ruajtjen e rendit, tė bėjė edhe “fuksin” pėr kolegun e vet. Kėshtu, sipas pėrcaktimeve qė bėn neni 4 i kėsaj rregulloreje, polici ėshtė i detyruar tė raportojė tek eprori i vet ose tek strukturat e Shėrbimit tė Kontrollit tė Brendshėm ēdo informacion pėr tė cilin merr dijeni, konstaton ose ka arsye pėr tė dyshuar se punonjėsi ose kolegu, ka kryer ose po kryen vepėr penale. Tė raportojė gjithashtu tek eprorėt, ēdo ankesė tė marrė nė lidhje me sjelljen e njė punonjėsi tjetėr tė policisė. Gjithashtu, efektivave blu u ndalohet qė gjatė kohės qė janė nė punė tė kryejnė ritet fetare, tė pinė pije alkoolike, cigare apo dhe lėnde narkotike. Njė pėrcaktim tjetėr qė bėn rregullorja e re, ėshtė ndalimi i kryerjes sė ngacmimeve seksuale pėr policėt dhe mosmarrja e masave pėr eprorėt, nė tė gjitha rastet qė informohen pėr tė. Policėve u ndalohet, ndoshta pėr herė tė parė, dhe marrja me thashetheme, qofshin kėto tė formės shkresore apo verbale tė ēfarėdolloj karakteri qofshin ato. Njė tjetėr pėrcaktim qė bėhet nė nenin 5 tė kėsaj rregulloreje, ėshtė ndalimi i qėndrimit tė policėve nė ambiente ku qėndrojnė individė me precedentė apo tė kėrkuar nga forcat e rendit. Gjithashtu forcave tė policisė, pėr herė tė parė u vihet “kufiri tek thana” edhe pėrsa i pėrket marrėdhėnieve me mediat, qofshin kėto tė shkruara ose vizive. Sipas kėsaj rregulloreje, polici nuk duhet tė komunikojnė apo diskutojnė me mediat, problemet e punės. Forcat e Rendit, tani e tutje, nuk duhet tė pranojnė as dhuratat qė vijnė nga individė tė ndryshėm, pėr shkak tė shėrbimit si policė. Rregullorja pėrcakton normat e sjelljes sė policit edhe jashtė orarit tė punės, ku natyrisht, njė nga pikat kryesore ka tė bėjė me kėrkesėn se polici duhet tė ketė sjellje tė mirė dhe dinjitoze nė jetėn e tij private.

Masat disiplinore

Pėr tė gjitha shkeljet e rregullave tė pėrcaktuara mė lart nė Rregulloren e re, pėrcaktohen dhe masat pėrkatėse sipas shkallės sė rėndėsisė. Kėshtu, pėr tė gjitha shkeljet e konsideruara nė rregullore si tė lehta, parashikohen vetėm masa jodisiplinore, siē ėshtė kėshillimi dhe trajnimi i detyrueshėm. Ndėrsa pėr tė gjitha shkeljet e rėnda disiplinore, si fshehja dhe asgjėsimi i ankesave tė qytetarėve, kryerja e veprimeve tė pahijshme, dhėnia e informacioneve, pranimi i dhuratave, apo edhe mospranimi pėr t’u identifikuar kur atė e kėrkon qytetari, dėnohen me masa tė rėnda disiplinore qė fillojnė nga vėrejtjet, paralajmėrimet, gjobat dhe deri tek pėrjashtimi nga policia. Pėr rastet kur ankesa bėhet pėr Drejtorin e Pėrgjithshėm tė Policisė, masėn e merr Ministri i Brendshėm.

Polici ėshtė i ndalur:

Tė punėsohet nė veprimtari private tė cilat pengojnė plotėsimin e kėrkesave tė detyrės.

Tė kryejė ngacmime seksuale apo si drejtues tė mos marrė masa kur konstaton ose vihet nė dijeni pėr ngacmime seksuale.

Tė kryejė rite fetare gjatė kohės qė ėshtė nė punė, nė shėrbim me uniformė ose nė ambientet e policisė, me pėrjashtim tė pėrfaqėsimeve zyrtare ose tė ceremonive tė organizuara nė rast martesash dhe vdekjesh.

Tė pėrdorė pije alkoolike kur ėshtė nė detyrė ose kur ėshtė me uniformė, pėrveē rasteve pėr kryerjen e detyrave tė veēanta.

Tė shoqėrohet apo tė qėndrojė me persona, pėr tė cilėt duhet tė ketė dijeni pėr shkak tė funksionit, se janė persona me precedentė kriminalė dhe tė qėndrojė nė vende ku dihet se qėndrojnė persona tė tillė. Nė rastin e lidhjeve tė ngushta shoqėrore, punonjėsi duhet tė evitojė sa mė tepėr tė jetė e mundur, kontaktet me kėta persona.

Tė shprehi kritika publike pėr Policinė, tė nxisė ose tė pėrsėrisė thashetheme nė formė shkresore, elektronike apo verbale qė cenojnė imazhin e institucionit apo personalitetin e punonjėsve.

Tė mos diskutojė me median apo me persona tė tjerė pėr ēdo lloj informacioni qė lidhet me zbulimin e veprave penale, pa lejen e eprorit.

Tė publikojė nė media apo tė bėhet korrespondent i saj nė emėr tė policisė, pėr ēėshtje qė kanė tė bėjnė me Policinė.

Tė kėrkojė ose tė pranojė shpėrblim nė tė holla, ose nė mėnyra tė tjera, tė dhuruara si rezultat i ēfarėdo shėrbimi policor.

Tė mbajė armėn nė mėnyrė tė dukshme pėr publikun, kur ėshtė pa uniformė.

Tė pėrdorė lėndė dhe substanca tė paligjshme narkotike.

Tė pijė duhan nė ambientet e ndaluara me ligj, si dhe gjatė shėrbimit.

Tė paraqitet nė detyrė nė gjendje tė dehur ose nėn efektet e substancave stimuluese, me pėrjashtim tė rasteve tė rekomanduara nga mjeku. 

 

Me bere te flas ne tel me kete gazetarin me larte se 12 vjet shkolle kemi bere bashke( e kisha nje bange pas meje se eshte shume i gjate) ndersa kur ishim ne kopesht ishim njesoj me gjatesi...

Ndersa per temen nuk kam cfare te shtoj tjeter se i tha te gjitha IQVLORA por besoj se mire po ecen shqiperia, mbas 18 vjeteve te tjere te presim ndonje ligj tjeter se keshtu vajti kjo pune prit gomar te mbije bar...


Postuar nga varka datė 07 Qershor 2008 - 03:19:

[QUOTE]Po citoj ato qė tha IQVLORA
[B]Kur kujtoj policet e vendit tim, me vjen per te qeshur.50% e tyre jane turpi i vendit tone ne te gjitha aspektet.40% jane te korruptuar lamashe dhe 10% krye te korruptuar e kriminele.Ata jane nje bande bazhibozukesh me nje fjale.Pjesa e 50%-shit jane ate qe genjehen me nje kocke si puna e qenit.40%-shi jane ata qe te bejne presion e te friksojne per te te rjepur.!0%- shi jane drejtues policie qe i rrahin,torturojne dhe vjedhin shqiptaret ne menyren me te paskrupullt.Ndonjehere bile i lene me te meta mendore ose edhe ju marrin jeten.


HAHAHA mere shtruar o iqvlora se sjane te gjithe ashtu ,jane 300 police te vrare ne krye te detyres gjate viteve 1990-2008,ku ti futim keta? te lamashet apo kriminelet?


Postuar nga IQVLORA datė 07 Qershor 2008 - 12:02:

Ju ka zene rrota bishtin.Ju ka rene fati i keq qe t'i dergojne me sherbim.Pse mos kujton ti miku im se ata nuk kane bere si te tjeret?Po te jape nje shembull.Ish oficerin e ushtrise,i cili u be polic ne vitet e ndrrimit te regjimeve( 1996-1997) dhe para 20 ditesh Berisha e beri deshmor e kam njohur mire.Ky quhej Gjergj Mehmeti.Ka punuar ne komisariatin e Tepelenes gjer me 1996 dhe pastaj ne qytetin tim.Kur ishte ne Tepelene eshte njohur nga banoret e atij qyteti dhe fshatrave si nje dallaveraxhi me damke.Ka rrahur,torturuar qytetaret,ju ka kontrolluar e hedhur permbys shtepite e disa qytetareve pa patur nje mandat te till nga prokuroria apo gjykata,vetem e vetem per te perfituar ne menyre te pandereshme.Fati i tij i keq qe e pesoi ne Qafen e Gjashtes me 1997 dhe u dogj nga banditet e Gjolek Malajt dhe disa korofillak pro grek te Sarandes.Para 20 ditesh Berisha e beri deshmor.Ndodh edhe keshtu.Une duke i ditur bemat e tij te dhashe nje shembull.Ai sot eshte deshmor,nga ata qe me permend ti,por po ta them une qe nuk ka qene burr i mire,por i molepsur ne pislleqe.
te kuptohemi ketu:''shi rrushi rrushin e piqu''.Shembull eshte Gerdeci!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


PS: Te kam cuar nje PM dhe nuk me ke kthyer pergjigje.Mesa duket ke qene i zene dhe mungesa jote eshte ndjere edhe ne FH.


Postuar nga FredUS datė 20 Qershor 2008 - 12:52:

Question Policia Shqiptare

Desha te shtoja qe te behesh Polic nuk esht e then te kesh mbaruar akademin,,mjafton nje trajnim i duhur dhe Shkolla e mesme si minimum. Ata qe mbarojne akademin jane me Oficera,, persa i perket shkeljeve qe policat mund te kryejne, disiplina duhet te jete me e rrept, pezullim nga puna per disa kohe deri ne perjashtim te plot.

dhe kush eshte ai koleg qe do fuksoj kolegun,

megjithate nje reformim i tille do 100 vjet per Shqiperine, duhet et kalojne 2 breza qe te behet nje pastrim.


Postuar nga lezhjani-82 datė 06 Gusht 2008 - 13:03:

Vendimi, pagat e reja tė policisė

Lindita Ēela Shekulli
Wed, 06 Aug 2008 08:24:00

Kėshilli i Ministrave ka vendosur sistemin e ri tė pagave, sipas gradave pėr rreth 17 mijė punonjės policie

Rritja sipas gradave tė reja nė Policinė e Shtetit, deri nė 10 pėr qind. Ndryshohet drafti i policisė

TIRANĖ-Qeverisė shqiptare i janė dashur dy muaj pėr tė vendosur sistemin e ri tė pagave, nė pėrputhje me gradat e reja pėr punonjėsit e policisė sė shtetit. Megjithėse prej kohėsh, drafti i hartuar nga Drejtoria e Policisė sė Shtetit, nė pėrputhje me sistemin e ri tė gradave ka kohė qė gjendet nė duart e ekspertėve tė kryeministrisė, vetėm dje Kėshilli i Ministrave ka vendosur miratimin e sistemit tė ri tė pagave.

Nė bazė tė vendimit tė qeverisė, rreth 17 mijė punonjėsit e policisė do tė kenė njė rritje tė pagės sė tyre deri nė 10 pėr qind.Miratimi i pagesės sė efektivave tė policisė ėshtė bėrė nė funksion tė gradave, ndėrkohė qė pėrcaktohen dhe niveli i shtesave pėr detyrat pėrkatėse tė ēdo punonjėsi nė Policinė e Shtetit. E ndėrsa nė vendim parashikohen rritja e pagesės sė punonjėsve tė policisė, duke filluar qė nga grada e nėninspektorit deri tek drejtori i Pėrgjithshėm, pėr policėt e rolit bazė pritet qė tė ketė njė rritje standarde prej 5 pėr qind tė pagės. Rritje tė pagės nė njė vlerė prej 10 mijė lekėsh do tė kenė edhe ata punonjės tė policisė sė shtetit, qė punojnė nė pozicione qė lidhen me procesin e informatizimit tė policisė.

Propozimet e Policisė sė Shtetit kanė qenė tepėr tė “fryra” pėr qeverinė, edhe pse prej kohėsh kanė premtuar trajtim mė tė mirė financiar pėr punonjėsit e policisė. Burime tė Drejtorisė sė Policisė bėjnė tė ditur se nuk ėshtė miratuar propozimi i paraqitur prej tyre, por drafti i kaluar nėDepartamentin e Administratės Publike.

Sipas tė njėjtave burime mėsohet se nė duart e kryeministrit janė paraqitur rreth katėr drafte, ku gjatė ditės sė djeshme ėshtė miratuar vendimi qė parashikon rreth 10 pėr qind tė rritjes sė pagesės sė efektivave tė policisė sė shtetit, nė pėrputhje me sistemin e ri tė gradave. Kėshtu nė bazė tėmbėshtetjes tė nenit 100 tė Kushtetutės, tė nenit 88, tė ligjit nr.9749,datė 4.6.2007, “Pėr Policinė e Shtetit”, me propozimin e ministrit tė Brendshėm dhe tė ministrit tė Financave, Kėshilli i Ministrave ka vendosur qė 34 000 lekė do tė jetė rroga bazė e njė nėninspektori nė policinė e shtetit. Pagat rriten nė mėnyrė progresive, me rritjen e gradės.

Vendimi i qeverisė pėrcaktonpagesėn bazė pėr tė katėr nivelet e uniformave blu, klasifikim i cili bėhet nė bazė tė sistemit tė ri tė gradave. Nė tabelėn e pagave tė reja janė pėrcaktuar edhe shpėrblimet pėr vjetėrsi nė punė si dhe pėr vėshtirėsi nė detyrė. I gjithė niveli i pagės sė efektivave tė policisė ėshtė i pėrcaktuar pikėrisht nė kėtė formė. Drafti pėrcakton rrogėn bazė dhe mė pas shtesa pėr funksione dhe detyra tė ndryshme qė kanė inspektorėt, kryeinspektorėt,komisarėt e deri tek Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit, rroga bazė e tė cilit ėshtė 115 000 lekė tė reja.

Nga ajo sa shpjegojnė burime tė policisė sė shtetit thuhet se nga ky sistem do tė pėrfitojnė njė rritje tė ndjeshme tė pagesės nė nivelet e ulta tė uniformave blu. Ndėrsa pika e katėrt e kėtij vendimi tė qeverisė parashikon pėrfitimin e punonjėsve tė policisė nga vjetėrsia e punės. “ Punonjėsi i Policisė sė Shtetit, pėr kohėn e qėndrimit nė gradė, pėrfiton shtesė pėr vjetėsi nė punė, nė masėn 1 pėr qind, pas ēdo viti pune. Masa e shtesės pėr vjetėrsi nė punė tė jetė deri nė nivelin e pagės bazė, tė gradės pasardhėse”,-thuhet nė vendim.

Informatika

“Specialistėt, pėrgjegjėsit e sektorit apo drejtorėt nė Policinė e Shtetit, qė punojnė nė pozicione qė lidhen me procesin e informatizimit tė veprimtarisė sė Policisė sė Shtetit dhe kėrkojnė, nė mėnyrė tė detyrueshme, arsimin e lartė, nė degėt “Inxhinieri Elektronike” apo “Informatikė”, pėrfitojnė njė shtesė, pėr kushte pune, prej 10 000 (dhjetė mijė) lekėsh mbi pagėn mujore tė gradės pėrkatėse”-thuhet nė vendimin e kėshillit tė Ministrave.

HIERARKIA

Ligji pėr gradat nė Policinė e Shtetit

Gradat nė Policinė e Shtetit shprehin hierarkinė qė ekziston midis personelit qė punon nė kėto struktura. Sipas specialistėve qė kanė hartuar ligjin, “Grada” ėshtė shprehje e nivelit tė ndėrmjetėm brenda rolit qė pėrmban cilėsitė dhe ushtrimin e funksioneve nė pėrputhje me hierarkinė nė strukturėn e policisė. Sipas ligjit qė vepron aktualisht, gradat janė ndarė nė rol bazė, tė mesėm, tė lartė dhe madhor.

Punonjėsit qė janė pjesė tė strukturės sė rolit tė mesėm, duhet tė kenė gradat e nėninspektorit, inspektorit dhe kryeinspektorit. Mė pas, po sipas ndarjes sipas roleve, vijnė ata punonjės qė pėrfshihen nė rolin e lartė. Kėta tė fundit pėrfitojnė gradat nėnkomisar, komisar dhe kryekomisar. Nė fund janė dhe gradat mė tė larta qė bėjnė pjesė sipas hierarkisė sė pėrcaktuar nė rolin madhor. Kėto janė personat qė pėrfitojnė gradat drejtues dhe drejtues i parė. Pėr tė qenė pjesė e strukturave tė larta nė Policinė e Shtetit duhet tė ndjekėsh njė procedurė tė caktuar ligjore, qė ėshtė shprehur qartė nė ligjin pėr gradat e policisė.

Sipas kėtij ligji, nė momentin qė njė person mbaron arsimin e lartė qė ėshtė Akademia e Rendit dhe pėrfshihet nė strukturat e policisė, merr automatikisht gradėn “agjent”. Mė pas kėrkesa pėr tė marrė njė gradė mė tė lartė shqyrtohet nga komisioni pėrkatės dhe nė varėsi tė gradės qė kėrkohet, punonjėsi i policisė duhet tė plotėsojė kritere dhe kushte tė ndryshme. Zakonisht pėrveē aftėsive personale dhe vlerėsimit tė punės nė momentin qė njė punonjės kėrkon gradė mė tė lartė duhet tė plotėsojė dhe kushtin pėr vjetėrsinė e punės.


Postuar nga lezhjani-82 datė 04 Prill 2009 - 14:29:

Krijohen per here te pare sindikatat ne mbrojtje te punonjesve te policise Shqiptare! Qe tani e mbrapa policet do te ken nje vend ku te ankohen ne rast padrejtesie ndaj tyre dhe shume perparesi te tjera.
artikulli marre nga Shekulli


Policia, pagat dhe shpėrblimet e reja

Policėt nė tė gjithė vendin nga dita e djeshme do tė kenė tė sigurt marrjen nė kohė tė pagave dhe shpėrblimet pėr ēdo orė shtesė.

Kontrata kolektive e nėnshkruar mes Sindikatės sė Policisė dhe Policisė sė Shtetit parashikon tė detajuar pagesat pėr ēdo orė shtesė dhe shpėrblimet vjetore tė uniformave blu, si dhe penalitete pėr institucionin, nėse atyre nuk u jepet paga mujore nė kohė. "Pėr herė tė parė nė historinė e policisė shqiptare krijohet njė sindikatė pėr tė mbrojtur interesat e ēdo punonjėsi policie.

Kontrata e nėnshkruar tregon se Policia e Shtetit ēdo ditė e mė tepėr po shkon drejt konsolidimit dhe pėrafrimit tė saj me policitė homologe tė vendeve Evropiane",- u shpreh kreu i policisė sė shtetit, Ahmet Prenēi, gjatė nėnshkrimit tė kontratės kolektive.

Ndėrsa kreu i sindikatės sė punonjėsve tė policisė, Sadedin Fishta, tha se "Punonjėsit e Policisė Shqiptare do tė kenė sindikatėn e tyre, e cila do tė pėrfaqėsojė dhe mbrojė interesat e ēdo punonjėsi policie.

Fusha e zbatimit tė kėsaj kontrate pėrfshin jo vetėm punonjėsit e policisė nė detyrė, por edhe ata qė trajtohen me pagesė kalimtare, pension tė parakohshėm dhe ata me pension pleqėrie"


Pagat


Sindikata e Punonjėsve tė Policisė sė Shtetit synon tė mbrojė interesat e kėtyre tė fundit nė detyrė. Pagat dhe shėrbimi i orėve suplementare mbeten problematike pėr uniformat blu, tė cilat tashmė kanė tė drejtėn tė ankohen nė sindikatėn e tyre pasi pagat dhe shpėrblimet janė tė pėrcaktuara nė kontratėn kolektive.

Sipas Kontratės Kolektive, paga do tė pėrbėhet nga paga bazė, shtesat me karakter tė pėrhershėm, shtesat pėr mėnyrėn e veēantė pune e shėrbimi, pėr burime rreziku tė shtuara pėr jetėn.

Rritja e pagave pėr punėmarrėsit bėhet sa herė qė rriten pagat e punonjėsve nė sektorėt e tjerė publikė. Ndėrkohė qė nė kontratė thuhet se punonjėsit e policisė duhet tė paguhen njė herė nė muaj dhe jo mė vonė se data pesė e muajit pasardhės. Nė rastet e mospagimit tė pagės nė afat, punėdhėnėsi detyrohet tė paguaje kamatė masėn 0.07 pėr qind tė pagės bruto pėr ēdo ditė vonesė.


Shpėrblimet


Shpėrblimi i punonjėsit tė policisė do tė bėhet konform sistemit tė gradave policore, funksionit qė ka fituar dhe tabelave tė pagės. Punonjėsi i policisė pėrfiton tė gjitha shtesat e tjera tė veēanta mbi pagė si dhe shpėrblime qė pėrfitojnė punonjėsit e tjerė tė administratės publike.

Punėmarrėsi nė ēdo fund tė vitit financiar pėrfiton dhe shpėrblim deri nė njė pagė mujore tė njėjtė me atė tė pėrfituara nga punonjėsit civilė dhe punonjėsit e tjerė tė administratės shtetėrore, ky shpėrblim jepet nė bazė tė njė shkalle pėrpjesėtueshmėrie qė pasqyron kohėn e punės sė kryer nga punėmarrėsi gjatė vitit financiar.

Ndėrkohė qė orėt suplementare tė kryera gjatė ditėve tė pushimit javor ose tė ditėve tė festave zyrtare nga punonjėsit e policisė kompensohen me pushim me po aq ditė ose pagė tė paktėn 50 pėr qind mė shumė se orėt suplementare tė bėra, ose paga normale.

Neni 4
Pranimi nė punė dhe e drejta pėr specializim dhe kualifikim
1- Pranimi nė punė bėhet nė bazė e nė zbatim korrekt tė ligjit nr. 9749, datė 04.06.2007 "Pėr Policinė e Shtetit", dhe tė kėsaj kontrate.


Nė ēdo rast tė pranimit nė punė, pėr kategori tė veēanta tė personelit, qė nuk ėshtė pėrcaktuar saktėsisht nė ligjet pėrkatėse, janė tė detyrueshme pėr zbatim dispozitat e kapitullit X, tė Kodit tė Punės sė Republikės sė Shqipėrisė.


Mbrojtja e veēantė sigurohet pėr punėmarrėsit me aftėsi tė kufizuara dhe pėr gratė, bazuar me aktet normative tė miratuara dhe nė kėrkesat e Konventave Ndėrkombėtare pėr kėtė qėllim tė ratifikuara.


Koha e provės pėr pranimin nė punė do tė jetė sipas pėrcaktimit nė lidhin nr.9749, datė 04.06.2007, "Pėr policinė e Shtetit". neni 52, pikat 1,2,3 dhe sipas VKM nr.604, datė 21.11.2008 "Rregullore e Personelit", nenet 26 dhe 31.


Gjatė periudhės sė provės, testimeve, konkurrimit dhe pranimit nė Polici, konkurrimit pėr funksione dhe grada nė hierarkinė e Policisė etj, ndalohet ēdo dallim, pėrjashtim, parapėlqim qė bazohet nė racė, ngjyrė, seks, moshė, fe, bindje politike e sindikale, kombėsi, origjinė shoqėrore, lidhje familjare, e tė tjera tė cilat cenojnė tė drejtėn e individit nė shoqėri.


2- Kur punonjėsi i policisė shkon pėr kualifikim ose specializim, brenda ose jashtė vendit, pėr probleme qė lidhen me profesionin dhe aftėsimin e tij profesional, dhe qė kanė miratimin e titullarit tė institucionit tė policisė (qendrore ose vendore) zbatohet Rregullorja e Trajnimeve dhe Rregullorja e Personelit.


Neni 5
Koha normale e punės dhe shtesat mbi pagė pėr kohėzgjatjen e saj

Nė sistemin e punės sė shėrbimit policor koha normale javore e punės ėshtė 40 orė. Orari i punės pėrcaktohet nė pėrputhje me interesat e palėve, pėrjashtuar rastet e pėrcaktuara me ligj dhe specifikat konkrete tė vendit tė punės.


Punėdhėnėsi duhet tė respektojė tė drejtat e punėmarrėsve sipas pėrcaktimit tė ligjit nr. 7961, datė 12.07.1995 "Kodi i Punės i Republikės sė Shqipėrisė" i ndryshuar pėrkatėsisht nė nenet:
Neni 80: 1) "Me punė nate kuptohet puna e kryer nga ora 22:00 deri nė orėn 06:00 tė mėngjesit"


2)"Kohėzgjatja e punės sė natės dhe e punės sė kryer njė ditė para ose pas asaj nuk duhet tė jetė mė shumė se 8 orė pa ndėrprerje. Ato duhet tė paraprihen ose pasohen me pushim ditor tė menjėhershėm".
Neni 81: 1) "Ēdo punė e kryer nga ora 19:00 deri nė 22:00, jep tė drejtėn e njė shtese mbi pagė jo mė pak se 20 pėr qind.


2) "Ēdo orė pune e kryer midis intervalit 22:00 deri nė 06:00 jep tė drejtėn e njė shtese mbi pagė jo mė pak se 50 pėr qind.
Neni 85: 1) "Pushimi javor ėshtė jo mė pas se 36 orė, prej tė cilave 24 orė pa ndėrprerje"
2) "Pushimi javor pėrfshin ditėn e diel dhe pėr arsye pune mund tė jetė njė ditė tjetėr e javės"
3) "Pushimi javor nuk paguhet"


Neni 90: 1) " Pėr punėn suplementare si dhe kur kėrkohet emergjenca tė ndryshme pėr situata jo tė zakonshme, sasia e orėve nuk mund tė jetė mė shumė se 10 orė nė javė"
Neni 91: 1) "Orėt suplementare mund tė kompensohen me pushim ose me pagesė shtesė jo mė pas se 25 pėr qind tė saj.


Orėt suplementare tė kryera gjatė ditėve tė pushimit javor ose tė ditėve tė festave zyrtare kompensohen me pushim ose pagė tė paktėn 50 pėr qind mė tė madh se orėt suplementare tė bėra ose paga normale.
Kompensimi duhet tė jepet jo mė vone se periudha 2 muaj nga dita e kryerjes sė punės (shėrbimit).

Neni 6
Koha e Pushimit
Pika C.


1-Punonjėsit tė policisė i jepet leje e pagueshme pėr rastet si mė poshtė vijon:
Martesėn e tij dhe pjesėtarėve tė familjes 7 ditė
Vdekjen ose sėmundjen e rėndė tė pjesėtarėve tė familjes 7 ditė
Martesėn e pjesėtarėve tė familjes sė bashkėshortes-it 5 ditė
Vdekjen ose sėmundjen e rėndė tė pjesėtarėve tė familjes sė bashkėshortes-it 5 ditė
Ndėrrimi i banesės ose arsye qė gjykohet nga titullari i strukturės 3 ditė
Pėrgatitjen dhe mbrojtjen e titujve pasuniversitar pėr punėn qė kryejnė 7 ditė


2-Punonjėsit tė shėrbimeve mbėshtetėse i jepet leje e pagueshme pėr rastet si mė poshtė vijon:
Martesa e punonjėsit 5 ditė
Martesa e fėmijės sė tij 4 ditė
Lindja e fėmijės pėr baballarėt 4 ditė
Vdekjen e prindėrve, tė gjyshėrve, tė bashkėshortit, tė fėmijės, tė vėllezėrve, tė motrave 5 ditė
Ndėrrimi i banesės

2 ditė
Sėmundje tė rėnda tė fėmijėve, tė prindėrve apo tė bashkėshortit tė vėrtetuara me raport mjekėsor
5 ditė


Pėrgatitjen dhe mbrojtjen e titujve pasuniversitarė pėr punėn qė kryejnė 7 ditė
Pėr rastet e mėsipėrme apo pėr rastet e tjera tė veēanta punonjėsi i policisė ka tė drejtė tė marrė leje pa tė drejtė page pėr njė periudhė deri nė 2 muaj nė vit. Periudha e lejes pa tė drejtė page nuk llogaritet nė vjetėrsi pune dhe shėrbimi dhe as pėr efekt tė ecurisė nė karrierė. Miratimi i lejes pa tė drejtė page bėhet sipas pėrcaktimit tė bėrė nė pikėn 14 tė nenit 70, tė rregullores sė brendshme tė policisė sė shtetit.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sadedin Fishta: Kontrata kolektive do tė mbrojė edhe ata qė trajtohen me pension tė parakohshėm apo pension pleqėrie

"Nėse vonohen pagat, shteti paguan kamatė"

Pėr njė vit rresht sindikata e punonjėsve tė Policisė sė Shtetit ishte formalisht ekzistente ndėrsa merrej me formulimin e kontratės kolektive. Ditėn e djeshme, kontrata kolektive u firmos nga kreu i policisė sė shtetit dhe kreu i sindikatės duke hyrė menjėherė nė fuqi.

"Pėr herė tė parė punonjėsit e policisė sė shtetit kanė njė sindikatė tė tyre qė do t'i mbrojė duke hequr tė drejtėn e abuzimit tė drejtuesve tė policisė sė shtetit",- deklaroi kreu i sindikatės Sadedin Fishta. Nė njė intervistė pėr gazetėn "Shekulli", Fishta tregon procedurat e formulimit tė kontratės kolektive dhe ndryshimin qė do tė sjellė ajo pėr punonjėsit e policisė sė shtetit.


Zoti Fishta, kur ėshtė formuluar kontrata kolektive dhe kontribuesit e saj?


Kontrata kolektive ka nisur tė formulohet rreth njė vit mė parė. Por pėr shkak tė rikonstruktimit tė policisė sė shtetit dhe ligjit tė ri pėr gradat, firmosja e kontratės u shty. Me implementimin e ligjit tė ri tė policisė sė shtetit, iu dorėzua drejtorit tė policisė sė shtetit kontrata kolektive e cila ėshtė formuluar nga sindikata dhe PAMECA.

Pasi u shqyrtua nga drejtori i pėrgjithshėm i policisė sė shtetit u vendos dhe firmosja e saj.
Ka pasur negociata apo papajtueshmėri pėr nene tė veēanta tė kėsaj kontrate?
Nuk ka pasur probleme.

Janė shqyrtuar dhe pranuar nga kreu i policisė sė shtetit. Por ndėrkohė njė problem mbetet vetėm akomodimi i degėve tė sindikatės. Aktualisht policia e shtetit duhet tė vėrė nė dispozicion zyra pėr sindikatėn.

Ēfarė ndryshimi do tė sjellė kontrata kolektive pėr punonjėsit e policisė sė shtetit?

Pėr herė tė parė punonjėsit e policisė sė shtetit kanė njė sindikatė tė tyre qė do t'i mbrojė duke hequr tė drejtėn e abuzimit tė drejtuesve tė policisė sė shtetit.

Nuk do tė ketė vonesa nė pagesa dhe nė rast tė kundėrt do tė paguhen kamata nga ana e punėdhėnėsit. Gjithashtu askush nuk ka tė drejtėn e heqjes nga detyra punonjėsin e policisė pėr arsye tė ndryshme, si politike, feje, origjine shoqėrie etj.

Sindikatat do tė mbledhin ankesat e punonjėsve tė policisė dhe mė pas ato i bėhen tė njohura drejtorit tė pėrgjithshėm tė policisė sė shtetit. Mė pas ngrihet njė komision ku ēdo palė ka juristin dhe shqyrtohet ankesa.

Nė rast se drejtori i pėrgjithshėm i policisė sė shtetit deklaron se nuk ėshtė kompetencė e tij zgjidhja e problemit atėherė ēėshtja shkon nė instanca mė tė larta si ministri i Brendshėm apo kryeministri dhe nė fund nė gjykatė. Ndėrkohė qė kontrata kolektive do tė mbrojė jo vetėm punonjėsit e policisė sė shtetit por edhe ata qė trajtohen me pension tė parakohshėm apo pension pleqėrie.

Kontrata kolektive parashikon grevė pėr punonjėsit e policisė?

Jo. Punonjėsit e policisė nuk kanė tė drejtėn e grevės pasi njė gjė e tillė nuk pėrcaktohet edhe me ligj. Por ata kanė tė drejtėn e tubimeve.

Cilat nene parashikohen tė kenė mė shumė ankesa nga ana e punonjėsve tė policisė sė shtetit?

Nė fakt parashikohen ankesa pėr nenin 5. Do jetė e vėshtirė pėr policinė e shtetit tė shlyejė orėt suplementare pėr punonjėsit e policisė. Ndėrsa pėr pagat ėshtė pėrcaktuar qė nė ēdo rast vonese tė shpėrblehen me kamatė.


Postuar nga AndreaPirelli datė 05 Prill 2009 - 04:00:

Ate punen e shperblimit nuk e marr vesh une. Si ka mundesi qe shteti t'u paguaje shperblime punonjesve te administrates publike, me leket e taksapaguesve ................. . Une nuk marr shperblim nga nderrmarja ime, pse ai qe paguhet me taksat e mia duhet te marre shperblim???? Tjetri paguhet per punen qe ben. Per cfare eshte shperblimi????

Dhe tjetra, te kjo puna policise. Thoshte ne kontrate qe nuk mund te jete me shume ( a me pak) se 50% apo 25% ....... Kush e vendos ate??? Pse nuk eshte fixse per te mos lene shteg per abuzime???? Overtime paguhet 1.5 dhe pike. E diela paguhet 2.0 dhe pike. Te tjerat jane budallalliqe ......... .


Postuar nga AngelDevil datė 06 Nëntor 2009 - 21:45:

vdes per ket policine une fiksim e kam kot se shof si mundesi punesimi ne te ardhmen lool


Postuar nga AngelDevil datė 07 Nëntor 2009 - 13:31:

Kush eshte Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit Hysni Burgaj, i sapo emėruari nė krye tė Policisė sė Shtetit:

Z. Hysni Burgaj ka lindur nė vitin 1960 nė Shkodėr.

Ka pėrfunduar studimet nė shkollėn e Ministrisė sė Brendshme nė vitet 1981-1984. Ka pėrfunduar kursin e plotė tė “Drejtimit dhe menaxhimit tė lartė tė Policisė” organizuar nga Misioni PAMECA nė vitin 2007.

Gjatė ecurisė nė karrierė ka kryer njė sėrė trajnimesh dhe specializimesh, si brenda dhe jashtė vendit nga organizata dhe organizma qė asistojnė policinė shqiptare si MAPE, PAMECA etj., nė vende tė ndryshme tė Evropės dhe nė SHBA. Ka njė karrierė tė gjatė policore. Nga viti 1984 kur ka mbaruar studimet ka punuar nė struktura tė ndryshme tė Policisė sė Shtetit. Nė sajė tė ecurisė sė tij nė karrierė ka fituar njė eksperiencė tė ēmuar jo vetėm policore, por dhe menaxhuese dhe drejtuese. Nisur nga pėrvoja dhe rezultatet e larta nė detyrė ėshtė emėruar dhe ka punuar si drejtor nė Drejtorinė e Policisė sė Qarkut Kukės (dhjetor 2005-dhjetor 2007) dhe nė Drejtorinė e Policisė sė Qarkut Gjirokastėr (dhjetor 2007-korrik 2008).

Prej mė se njė viti ėshtė emėruar nė detyrėn e zv.drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit pėr Shėrbimet Mbėshtetėse. Me vendim tė Kėshillit tė Ministrave tė datės 28.10.2009 u emėrua drejtor i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit.


 
Trego 14 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.