Forumi Horizont Gjithsej 21 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 » ... E fundit »
Trego 1007 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Bota e librit (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=107)
-- cili eshte libri i fundit qe keni lexuar.. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=4171)


Postuar nga PARIS datė 31 Dhjetor 2005 - 17:32:

Thumbs up

"Letra dashurie", e autorit Gustave Flaubert


Postuar nga Isra datė 05 Janar 2006 - 13:35:

"Ceshtje te marrezise" I.Kadare


Postuar nga Kela datė 06 Janar 2006 - 10:10:

"The best a man can get" nga John O'Farrell


Postuar nga diellza26 datė 06 Janar 2006 - 13:39:

"Kryqi i harreses" nga Flutura Aēka.


Postuar nga tresh datė 11 Janar 2006 - 21:35:

kam neper duar
Manuale di commercio internazionale edhe nja 4 si puna e ketij


Postuar nga ida19ath datė 12 Janar 2006 - 13:36:

Kokkina filla (gjethe te kuqe) te Polina Simson


Postuar nga historiani datė 12 Janar 2006 - 13:45:

libri

Momentalisht jam duke lexuar kujtimet e winston churcill . Kujtime shume te bukura kush ka deshire ti lexoj .


Postuar nga cupka datė 12 Janar 2006 - 16:57:

ok,
gje shume e mire qe jeni duke lexuar por te pakten na thoni dy tri fjale per librin, tema, motivi etj?

Une ne dore aktualisht kam Zorba nga Niko Kazanxaqis.

liber filozofik ne teresine e tij, pavaresisht se eshte ndikuar shume nga Nice, Niko perpiqet qe ne shkrimet e tij te krijoje nje rryme te pavarur nga frymezuesit e tij dmth nje sistem te tijin filozofik mbi jeten, si duhet jetuar, c'raporte kemi me boten, lirine, friken, komplekset, dhunen, bestytnite, besimet fetare etetjera etetjera? Arrin ne konkluzionin qe njeriu eshte i lire vetem atehere kur nuk beson tek asgje, nuk i frikesohet asgjeje dhe nuk beson asgjekundi as ne vetvete e as ne bestytnite.

Nejse nuk dua te thellohem me shume.
Ne ju jepet rasti ta lexoni, mos e lini pa e lexuar!


Postuar nga Amstel datė 12 Janar 2006 - 21:33:

shejtonja mos ky niko kazanxaqis eshte autor grek?se kam lexuar dicka te tille?


Postuar nga cupka datė 12 Janar 2006 - 21:40:

ne ore ne, grek eshte!


Postuar nga SHKODRANI I QESHUR datė 12 Janar 2006 - 22:18:

100 vjet vetmi----Gabriel Garcia Marquez.


Postuar nga historiani datė 13 Janar 2006 - 10:49:

shejtonja

Libri qe une po lexoj kam thene qe jane kujtimet e Churcillit. Me pak fjale kujtimet e ketij personaliteti per kohen qe ka qene kryeminister i UK ne vitet e luftes . Eshte nje liber qe me teper e lexojne personat qe kane nje afri me historine me e pakta . Libri ka vlera te padiskutushme historike .
me respekt
historiani


Postuar nga Zei datė 16 Janar 2006 - 19:35:

LIBRI I FUNDIT???

ME THENE TE DREJTEN NUK E MBAJ MEND MIRE PEO ESHTE ''MERIYLL'' I VIKTOR CANOSINAJ.JU KESHILLOJ TA LEXONI SEPSE IA VLEN VERTET.FLET PER JETEN E NJE VAJZE NE KLASE TE TETE TE CILES I VDES E EME DHE DETYROHET TE MBAJE FAMILJEN PASI I JATI I FUTET PIJES.A DO TE MUND AJO TE SHPETOJE PREJ DUARVE TE TRAFIKANTEVE?LEXOJENI


Postuar nga Shtojzovalle datė 16 Janar 2006 - 19:53:

Heshtja e Poetit => Bujar Ganija-P.

vargje te gjalla nen hijen melodike te henes paqesore....tek lexova kete liber m“u duk sikur fluturoja ne nje bote plot fllad jete...


Postuar nga PARIS datė 16 Janar 2006 - 20:04:

Thumbs up

"Love Story", nga Erich Segal
E dhjeta here qe e lexoj brenda 5 viteve te fundit.Sa dhe libri ka fillu te griset.


Postuar nga Isra datė 20 Janar 2006 - 10:27:

KRYQI I HARRESES" (roman) Flutura ACKA


Per shkak te 1 fluturimi te mbyllur ajror, nje shkrimtare gjendet ne mes te nje historie tronditese qe ngjet midis shqiperise dhe Holandes.
Rikthimi i nje gjaku 60-vjecar, nje femije deshmitar dhe peng i tij, nje djale i ri me dilemat e emigrimit, nje dashuri e fuqishme por e dyzuar, nje tjeter burre fatkeq nen hije paranojash, nje e huaj ne udhekryqet shqiptare, nje familje, nje qytet e me gjere ne "gracken" e Kanunit te Leke Dukagjinit, si njerez me fatin e varur te befasia, - plazmojne bashke jeten ne nje liber te vetem.
Fatalitet, rikthimi permbyses i se shkuares, kercenimi nga barbaria, shprese diabolike, marrezi dashurore, seks, udhetime te prera, bese, mosbesim, gjak qe perzien personazhe te tere, dy bote qe perplasen here pa u pajtuar, here duke u tretur ne nje.
Ky roman nga Flutura Acka sjell nje kryq harrese, me qellim per te trokitur dhe zgjuar kujtesen kolektive...

(KJo ishte shkruar ne kopertinen e librit, ua solla ne menyre qe ta lexoni sepse ehste me te vertete mbreselenes. Mua me pelqeu..)


Postuar nga volter datė 27 Janar 2006 - 10:40:

osho - jete dashuri hare

no comment


Postuar nga VLora_GirL datė 31 Janar 2006 - 06:39:

Dite e bardhe e fyer
autorja elvira dones


Postuar nga AAAAAAA datė 31 Janar 2006 - 14:23:

Re: Rekomandime librash-lexojeni kete liber

Pershendetje te gjitheve

Une do te ju rekomandoja te lexoni librin Jane Eyre nga Charlotte Bronte
(eshte anglisht)
Eshte liber shume interesant dhe ka nje perfundim te mire mbi te gjith dhe mund te mesoni nga ky liber.


Postuar nga freeb datė 01 Shkurt 2006 - 13:45:

Re: Re: Rekomandime librash-lexojeni kete liber

Citim:
Po citoj ato qė tha AAAAAAA
Pershendetje te gjitheve

Une do te ju rekomandoja te lexoni librin Jane Eyre nga Charlotte Bronte
(eshte anglisht)
Eshte liber shume interesant dhe ka nje perfundim te mire mbi te gjith dhe mund te mesoni nga ky liber.



Po, eshte vertet liber shume interesant...ke te drejte AAAAAAA


Postuar nga Cindi datė 01 Shkurt 2006 - 13:52:

Kuzhina Mesdhetare.
Eshte shume interesante per te gjithe njerezit nikoqire ta kene ne shtepi, n.q.s duan te ushqehen me ushqim te shendetshem dhe te shijshem. Perfshin ate italiane, franceze, spanjolle, greke, turke, marokiane, egjyptiane, libaneze dhe siriane.


Postuar nga ~Enigme~ datė 01 Shkurt 2006 - 14:05:

"Fast Food Nation" e Eric Schlosser

ky ishte libri i fundit qe kam lexuar.
Eshte e mbushur me fakte ku autori vete viziton laboratore te ndryshme ku shkencetaret krijojne eren dhe shijen e gjithckaje, shpjegon se nga vjen mishi dhe shikon se si industria e "Fast Food" ka transferuar jo vetem dietat tona por ekonomine dhe kulturen.

Te ben per te qeshur por ne te njejten kohe tmerohesh per faktet qe autori sjell.


Postuar nga volter datė 04 Shkurt 2006 - 22:02:

Osho ; jete, dashuri, hare

eshte gjeniu i filozofise


Postuar nga i/e paregjistruar datė 05 Shkurt 2006 - 01:56:

Veronica decides to die - Paulo Coelho


Postuar nga skunkanansie datė 05 Shkurt 2006 - 23:07:

Libri i fudit qe e kam lexuar eshte: LEXO DHE BEHU I PASUR shkruar nga BRUKE HEDGES.


Postuar nga Imortale Jecur datė 06 Shkurt 2006 - 18:25:

Libri i fundit qe kam lexuar eshte "Nje nate ne Lisbone" i Remarkut
besoj se edhe shume nga ju e kane lexuar


Postuar nga cancer datė 06 Shkurt 2006 - 19:34:

Engjej dhe djaj---Dan Brown
shume i bukur po jo aq sa Kodi i Da Vincit


Postuar nga volter datė 07 Shkurt 2006 - 22:11:

Spencer Jonson :The one minute for himself:


Postuar nga HERO datė 08 Shkurt 2006 - 11:58:

a e ka lexuar njeri shkrimetarin frances, Beckbeder, me librat 14,99 francs dhe dritaret e botes?


Postuar nga volter datė 09 Shkurt 2006 - 19:34:

shnderrimi i te gjitha vlerave - nietzsche


Postuar nga Klodel datė 13 Shkurt 2006 - 13:51:

luftetari i drites i Coelhos por me zhgenjeu. ka fillu me e prish doren. shume.


Postuar nga volter datė 14 Shkurt 2006 - 23:00:

Aristoteli - Etika

eshte kryeveper fare, me ka hallaktur me stilin e tij prej nje shkencetari dhe filozofi...


Postuar nga orkidea datė 15 Shkurt 2006 - 17:45:

Libri i fundit qe kam lexuar eshte "Nje tragjedi amerikane"


Postuar nga volter datė 19 Shkurt 2006 - 01:51:

Librin Ditari sekret - Pushkin


Postuar nga syembla datė 20 Shkurt 2006 - 22:38:

Promessi sposi


Postuar nga astras datė 20 Shkurt 2006 - 22:40:

Monstra ne shpirtin tim - A. Goxhaj

.


Postuar nga janis joplin datė 23 Shkurt 2006 - 15:57:

Lavderimi i cmendurise-Erazmi i roterdamit.


Postuar nga volter datė 24 Shkurt 2006 - 17:14:

Rilexim Antologji e poezise - Pol Verlen


Postuar nga lady datė 27 Shkurt 2006 - 08:55:

"Le parole che non ti ho detto" - nga Nicholas Sparks, liber mbi bazen e te cilit eshte bere edhe filmi "Mesazh ne shishe" ku interpreton i madhin Kevin Kostner ne rolin e GARRET..

Aktualisht - Romani anglez "E bukura Margaret" nga Henri Rajder Haggard


Postuar nga volter datė 02 Mars 2006 - 18:31:

Hegeli - Aristoteli


Postuar nga astras datė 02 Mars 2006 - 22:01:

Lum si ca njerez qe jane aq te zote sa lexojne nga nje liber ne dite.

Une kam disa dite qe po lexoj

''Adoleshenca" nga Francoise Dolto


Postuar nga Isra datė 03 Mars 2006 - 07:42:

"Kronike ne gur" I.Kadare


Postuar nga lost_soul datė 04 Mars 2006 - 03:01:

Po mbaroj "Radical Evolution" te Joel Garreau.. por qe s'ka lidhje fare me evolucionin, por me (r)evolucionin teknologjik dhe te mendjes sone..

Atyre qe u intereson ndopak historia shqiptare do t'i rekomandoja librin "Kosovo a short history" te Noel Malcolm... shume liber interesant...


Postuar nga Prespa datė 04 Mars 2006 - 10:12:

Librat e fundit qe kam lexuar kane qene ata te Dan Brawn. Tani po lexoj "Testamenti" nga Jhon Grisham.www.plus2radio.com.al


Postuar nga Lunax datė 04 Mars 2006 - 20:58:

Dje sapo kam blere librin e Ismail Kadare "Freddi fiori d'aprile".shume terheqes.


Postuar nga tresh datė 15 Mars 2006 - 14:27:

mbarova nje liber intersant
L'ORDA
Quando gli "albanesi" eravamo noi
*te Gian Antonio Stella

..ku me ngjarje,data,personazhe,dokumente e histori te ndryshme tregohet nje faqe tjeter e emigrazionit Italian ne bote


Postuar nga cupka datė 15 Mars 2006 - 15:07:

libri fundit qe lexova ose me sakt qe mbarova ishte The Bluest Eyes nga Toni Morrison. I rende ne mesazh.
Tani kam ne dore nje liber me te lehte nga tematika saj te titullar "you just dont understand" nga Deborah Tannen, PhD.
Eshte shume i kendshem dhe perpiqet te shpjegoje diferencimet mes komunikimit nga perspektiva mashkullore si dhe ajo femerore. Perse ndodhin konfliktet, merite, zenkat, sherret?
Shpesh qesh me vete gjate leximit sepse jo ralle gjej episode nga jeta ime ne mardhenie me meshkujt qofte mardhenie personale ose mardhenie me meshkujt ne aspekt me te gjere te interpretuara ne liber dhe them aha dmth ai tha ate qe tha dhe ne menyren qe e tha sepse si mashkull qe eshte psikollogjikisht kjo metoda e tij e te menduarit dhe jo se eshte i bezdisur, i merzitur ose i pangeshem karshi problemit qe mund te kem une.
U zgjata shume, gjithsesi eshte nje liber sh refreshing qe ua rekomandoj ta lexoni.


Postuar nga freeb datė 15 Mars 2006 - 15:15:

Zahiri nga Paolo Coelho.

Interesant...


Postuar nga skunkanansie datė 15 Mars 2006 - 23:37:

Libri i fundit qe kam lexuar eshte :
Rruga ime,rruge e reve te bardha nga OSHO.


Postuar nga iliriusa datė 16 Mars 2006 - 00:03:

Gobesku - nga - Honore de Balzak


  Gjithsej 21 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 » ... E fundit »
Trego 1007 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.