Forumi Horizont Gjithsej 10 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 »
Trego 97 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Shqiperia, traditat kulturore (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=114)
-- Le te flasim pak per flamurin!!! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=10275)


Postuar nga alfeko sukaraku datė 26 Korrik 2007 - 00:09:

Citim:
Po citoj ato qė tha RAIMONDI


Kostandini kishte si simbol diellin ne flamurin etij dhe pastaj mori kryqin  ( sepse ne betejen me pretendentet e fronit ai tha kam pare nje ender qe kush mban kete simbol (dmth Kryqin) fitonn,dhe sic duket qe edhe i ndikuar nga e jema HELENA qe quhet edhe sant HELENA sepse sic thuhet ajo e ka zbuluar kryqin ku u gozhdua KRISHTI)daj ato qe thua mund te quhen edhe perralla (me fale qe ta them )  por per femijet .dhe si keto faktet e tua ka shume ketu ,por keto, po tua thuaqsh te huajve behesh objekt tallje sepse keto faktet e tua jane ndertuar ne menyre shume te varfer .Dhe mos harro se Skenderbeu kishte yllin e davidit  dhe shqiponje me yllin e Davidit ka pasur vetem PERANDORIA ROMAKE  asnje tjeter ,dhe  kete e ke ne cdo liber historie, serioz.Te uroj gjithe te mirat



konstandini i madhë shfrytëzoj fanatizmin fetarë të krishterë pasi ishte një fe që nuk bënte mbasë në luftë...allau ekberr?Përrallat mbeten përralla por faktet thonë se bota u zhytë në mjerim në bizantë nga ku fanatizmi fetarë të digjte në turrë druresh në se e kundërshtohej....ndersa ju keni fatin që lindet shumë vonë nga ajo kohë pasi nuk do mundeshit të thoshnit se bota rrotullohet.Mundë të flisnim bashkë për këtë çështje në se ju do njihnit shumë mirë se kush janë pellazgët edhe cilët janë greko-latinët edhe qellimet e tyre të përbashkëta mbi gjuhën e autoktonve?????Cilet janë etruskët edhe si u ndërtua perandoria romake....me duket se të paska shpëtuar pa e njohur mirë....Skënderbeu ishte kokë e këmbë i veshur si pellazgët edhe pellazgët ndodheshin në tre kontinentet në ato kohë kur nuk ekzistonin greko romakët.Lexo Dhimitër Pilikën,Pellazgët origjina jonë e mohuar,Përrallat ju a kamë lënë juve edhe po të doni përrallisuni me romakët që deri në shekullin e dytë vazhdonin përkthimin e kulturës etruske të asaj kulture e cila fliste edhe në gjuhën tënde.Përsa i përket Kasëmit të cekes së beratit më duhet të them se Kasua ashtu si edhe gjith mjekërroshat ditën shumë mirë të ruanin simbolet fetare të lashta në trupin e tyre për të tërhequr popullin nga ku sote athina i quan të huaja për krishtërimin?Me që nuk njoh shumë gjëra për kasëmin a mundesh të më thuash në se ai kishte si vulë të fshehët leden edhe zeusin mjelëm....simbole të krishterimit janë këto?


Postuar nga kontinenti datė 26 Korrik 2007 - 06:07:

Zoterinj!
Anetari me nickname ''Te rroje partia'' sipas meje nuk eshte hic gabim.
Vertet tema ketu eshte per flamurin dhe, ndoshta une po dal pak nga tema, por ne fjalet e me poshteme qe i kam bere me te zeza, ai ka plotesisht te drejte.

pellazgėt ndodheshin nė tre kontinentet nė ato kohė kur nuk ekzistonin greko romakėt

Pse ka te drejte?

Gjithmone i jam referuar emrave apo fjaleve, te cilat jane nje busull jo e pa rendesishme ne analizen e antikitetit, mund te them se jane pika me e rendesishme qe ka imunitetin kundra fallsifikimit historik.

Egzistenca e pellazgeve tej Europes, faktohet nga vete emrat e ''gjerave'' te medha.
Edhe diku tjeter kam bere nje postim ne lidhje me oqeanin Atlatik.
Se pari vete termi oqean qe e perdor sot e gjithe bota (apo gjuhet Europiane) eshte nje emer shqip.
Lind pyetja; Kush ishin ata qe e formuan si fjale?
Formimi i kesaj fjale eshte kryekeput shprehes i vete asaj mase ujore qe sot e quajme oqean .
Keta njerez ''misterioze'' c'pune kishin qe kete mase ujore ta formulonin me tre fjale shqipe?
Perse me fjale shqipe?
Kete mase ujore stergjigande, ata i vune nje emer te sakte. Kjo do te thote se ata e dinin se cfar madhesie ka kjo mase ujore.
Do te thote tjeter se, ata e kishin kaluar kete mase ujore dhe e njihnin shume mire.
Por, zyrtarisht, kalimi i nje oqeani, ne e dime se eshte bere ne kohet e vona me Ferdinand Magelanin.
Fjala oqean ka egzistuar dhe me pare, apo nje dite me pare se te udhetonte Magelani.
Atehere, pse nuk u kujtua kush te bente pyetjen; Cdo te thote oqean ?
Perderisa askush ''nuk e kishte kaluar'' pyetja do te ishte me se normale.
Oqean = uk ke an (nuk ke anė) Nga e dinin qe nuk paska ane apo qe qenka shume i madh?
Perseri kemi pyetje te tjera per kete fjale, por le te ndalojme tek emri tjeter, tek Atlantiku, nga ku e nisi dhe udhetimin e tij Ferdinand Magelani.
Kete emer kush e ka vene?
Kjo mase ujore e kishte emrin perpara udhetimit te Magelanit.
Magelani ishte ai qe pagezoi oqeanin tjeter i cili nuk i beri dallge dhe e quajti I Qete
Shume perflitet per Atlantiden e zhdukur.
Nga vjen ky emer?
Emrin e vertete te atij ishulli ne kurre nuk do ta dime.
Atlandita, ky nuk eshte emri i tij i vertete.
Kjo gje, ndoshta shkon per shtat edhe per kohen e cila sic tha dhe miku i ri ne forum, ajo matej sipas ngjarjeve te medha.
Valle e rastit eshte qe po ajo kohe, herojte e saj i ka quajtur sipas vetive apo cilesive trupore qe kishin. I ka quajtur sipas ndodhive qe pesuan ne jete? E kam fjalen per herojte homerike, te cileve ne kurre nuk do t'u a dime emrat e vertete. Emri i vertete eshte ai me te cilin te therret nena.
Ata kane emra sipas cilesive apo ndodhive ne jete.
Po ashtu, edhe Atlandita, apo dhe vete emri i oqeanit, pra Atlantik, eshte nje emer i vone, ne kuptimin se kete emer e ka marre pasi ndodhi katastrofa finale me ishullin e superzhvilluar te mbi quajtur Atlandita.
Ata qe e kaluan kete mase ujrore, te cilet erdhen nga perendimi e pagezuan sipas ndodhise apo fatkeqesise qe paten.
Atlantik = at + lan + t'ik (atin lane dhe iken)
Po pse flitet aty per babain, (atin) ?
Sipas vete ndertimit te fjales, na del detyre te qendrojme tem menyra e ndertimit po te kesaj fjale dhe prej ketej, kuptojme se; fatkeqesia qe ndodhi, nuk qe e me nje hershme si nje bombe atomike, por natyrisht dhe jo e ngadalte.
Sipas ndertimit te fjales, del se; cdo gje dukej qarte ne fatkeqesine perballe dhe nuk kishin pike dyshimi qe ishulli po zhdukej. Del tjeter se;nje pale njerez, te rinjte, me te fuqishmit, arriten te hypnin neper anijet e tyre, burra e gra te reja, ndoshta te aprovuar dhe nga vete eterit e tyre, ashtu sic ben cdo baba edhe sot qe sakrifikohet per hir te bijve.
''Ikni shpetoni ju''
Fjala atlantik deshmon nxitim, vrapim, largese te pa pritur.
Valle a eshte e rastit qe foljen tek fjala atlantik e kemi ne veten e trete shumes? E kemi; lan (lanė - me lėnė)
Kjo tregon panikun masiv te popullit. Sepse nuk ishte nje e dy qe lane etrit, por nje shumice njerzish te tmerruar nga ajo qe po shikonin, fundosjen e ishullit.
Valle a eshte e rastit qe fjalen etnik - ethnik etj. e ka e gjithe Europa.
Greket qe gjoja quhen te lashte, kete fjale e kane ethniki , puro shqipe zoterinj. Etnos thone greket per kombin. Puro shqipe zoterinj.
Etnik = sipas kuptimit te sotem eshte, i vjeter, i zoti i tokes etj. por vetem ne shqip egziston fjala ne shumes etėrit dhe qe ketu kuptohet lehte se fjala etnik do te thote; prej babait, prej atit, pra jam me rrenje ketu, i lindur ketu, sepse ketu ka qene dhe babai (ati) im. Nuk jam i ardhur etj.
Pra fjala At = babai, eshte e vjeter sa vete njerezimi.
Por cudi...kjo fjale eshte vetem ne shqip, dhe vetem shqiptaret e thone edhe sot kete fjale.
Prej ketu dalim se; Atlantik apo Atlandita jane emra te shqipes (pellazgjishtes) e cila sot flitet ne nje territor te vogel ku mbahet emri i vone Shqiperi dhe Shqiptare.
Si perfudim, shtrirja pellazge e kesaj gjuhe qe ne kemi ruajtur deri sot, ka qene shume e madhe dhe nderkontinetale.
Por gjuhen nuk e flisnin pemet dhe malet, per rrjedhoje, edhe ata qe e flisnin kete gjuhe kane qene nderkontinetale.


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 26 Korrik 2007 - 20:43:

Kontinenti

Kam shume respekt!

Por nuk me bind! Kjo do te thote... sikurse kam pohuar dhe me pare... DUHEN PROVA te cilat nuk do te lejonin vend me per interpretime...!!!
Te cilat mund te jene tejet arbitrare dhe ngadonjehere shume qesharake madje...
me teper se shkence duket si art-i i te luajturit me etimologjine...

dhe nje loje te tille po e sjell ketu si shembull!!!
dhe po i vendos edhe copyrightin tim!!!

Jennifer Lopez eshte shqiptare!
Kete e deshmon shume mire edhe vete emri i saj...
po e shtellojme :
Jennifer -> xheni + fer e cila tregon fare mire emra tipik shqiptare... Xhemile dhe Ferat
te cilet jane prinderit e saj! Pra ky emer eshte bashkimi i emrave te prinderve te saj!
Ndersa mbiemri Lopez tregon fare mire prejardhen e saj nga fshatrat e Lushnjes...
sepse : Lopez -> lope + zeze pra flet shume qarte per lope te zeza, tipike te fshatra lindore te zones se Lushnjes...!!!!!



Ja e bera edhe Jennifer Lopez shqiptare... e gezofshim :o


Postuar nga RIP Gibbs datė 26 Korrik 2007 - 20:46:

Re: Le te flasim pak per flamurin!!!

Citim:
Po citoj ato qė tha iliriusa
Pyetja e pare qe te bejne ne nje vend te huaj kur ti fillon edhe pershkruan flamurin e vendit tend eshte: 'Perse Shqiponja ne flamurin tuaj ka dy koka?'
Ne pergjithesi mundohem ti jap shpjegimin qe i kam dhene edhe heren e pare qe i kam bere vetevetes kete pyetje: Ndoshta sepse gjithemon na kane sulmuar vendet fqinje e na eshte dashur te ruajm trojet tona nga te gjitha anet. Edhe ne menyre simbolike e kemi shqiponjen me dy koka qe te mundet te shohi nga i vjen sulmi e te jete e pergatitur.
Megjithate nuk e di pergjigjen e sakte. Ndaj vendosa ta hap kete teme, qe nqs dikush e di pergjigjen e sakte edhe prejardhjen e nje figure te tille ne flamurin Shqiptar te mund ta shkruaj ketu. Keshtu te gjithe ata qe nuk e dine, keshtu si une te munden ta mesojne.
Faleminderit!

....Ndersa pyetja pare qe me kane bo mu ka qene: Pse ju shqiptaret e keni flamirin njesoj si Ushtria Clirimtare e Kosoves??????....E besoni dot???


Postuar nga alfeko sukaraku datė 26 Korrik 2007 - 21:24:

 pėrshėndetje flokgjati!

Kontinenti j tha disa emra tė cilėt kanė vėrtet rrėnjėn e tyre tek shqipja pasi janė emra paragrek pellazgė ..edhe tė pranuar nga bota dijetare si paragrekė.Unė po tė japė edhe njė grup tjetėr emrash tė lashtė tė cilat kan lidhje me shqipen pellazge!

nga linear b kemi:

ERITHA,ER I THA

ERITHON,ER I THON

DOERA,DO ERA

DAMKORO,DHAM KORR

DEUKALIJ,DHEU KA LIJ.....kėtė emėr e pėrmėn Thukididi si pėr tė na treguar Elinin nga fisi i Dheukalij.....duke na treguar edhe mitin i cili thoshte se:se gjat pėrmbytjes 9 ditore qė zoti i bėri tokės shpėtoj vetėm Dheukalij.......Sipas pėrrallave fetare(tė rėndėsishme pėr leximin e mbishkrimeve pasi tregojnė botkuptimin bashkkohor) pra sipas pėrrallave besohet se njėriun e bėri zoti duke marrė njė grushtė dhe....pra "dheu ka lij,ka lij prej dheut"

MIRATIJA...mė vonė grekėt e quajtėn Milito

KINIDIJA,mė vonė grekėt e quajtėn Knidho

etje etje

emra qytetesh

THIVA,thiva, e thiva.....gabimishtė pėrdoret si Teba nė shqipė.Thiva ėshte edhe sotė njė rreth i banuar me shqipfolės

LARISA,lar isha,lart isha=akropol

ATHANA,tė gjith dijetarit na flasin pėr njė qytet tė thatė pa gjelbėrim nga kohėt mė tė lashta....A THAN=  ĖSHTĖ E THAT

KRETĖ,KRIET.....ETJE ETJE

EMRA HOMERIK

ATREA=AT REA=BABAI I REVE

MENELAU,ME NE LAU

PARI,PRIJSI,I PARI

DOLOPA,do lopa.....jo lopėt  e shoqes lenka ashtu siē thua ti?

PELOPA,PE LOPA

PINELOPA,PI NĖ LOPA

THAMIR,THA MIR

NESTORA,NES DORA

HEKTORA,HEK DORA

PRIAM,PRIJSI AM

AHILEA....ka dy kuptime a hile=vritej vetėm nė thėmėr.......edhe a qilli= ėshtė qiellor....i linduri i Divit me Tetin. etje etje

nga azia e vogėl

TISEZĖMRAN,TI SHEH ZĖMRAN

RISNKETH,RRISIN KETH

nga etruria

AULI,AVULLI

VELTHINA,VELSIRA

LAPITHON,LAB I THON

MENEVRA=ATHINA  e cila lindi nga koka e ēarė e  Divit...mendje vra=menevra

HESNIA,HESHNIA...perėndi etruske

MURINASI,MURINAS

nga Iliria

ERMANDAN,  emėr i shek 2 p e s,erė mban ndan

DAYL,dha yll

DIMAL,DY MAL. 

 


Postuar nga Ekstravagantja datė 26 Korrik 2007 - 21:29:

Re: Kontinenti

Citim:
Po citoj ato qė tha bad_drawn_boy
Kam shume respekt!

Por nuk me bind! Kjo do te thote... sikurse kam pohuar dhe me pare... DUHEN PROVA te cilat nuk do te lejonin vend me per interpretime...!!!
Te cilat mund te jene tejet arbitrare dhe ngadonjehere shume qesharake madje...
me teper se shkence duket si art-i i te luajturit me etimologjine...

dhe nje loje te tille po e sjell ketu si shembull!!!
dhe po i vendos edhe copyrightin tim!!!

Jennifer Lopez eshte shqiptare!
Kete e deshmon shume mire edhe vete emri i saj...
po e shtellojme :
Jennifer -> xheni + fer e cila tregon fare mire emra tipik shqiptare... Xhemile dhe Ferat
te cilet jane prinderit e saj! Pra ky emer eshte bashkimi i emrave te prinderve te saj!
Ndersa mbiemri Lopez tregon fare mire prejardhen e saj nga fshatrat e Lushnjes...
sepse : Lopez -> lope + zeze pra flet shume qarte per lope te zeza, tipike te fshatra lindore te zones se Lushnjes...!!!!!



Ja e bera edhe Jennifer Lopez shqiptare... e gezofshim :o



Hahahahahah sa kam qeshur me kete etimologji te perkryer.

Do te jete shume i kenaqur prof Kontinenti.


Postuar nga kontinenti datė 26 Korrik 2007 - 22:19:

Re: Kontinenti

Citim:
Po citoj ato qė tha bad_drawn_boy
Kam shume respekt!

Por nuk me bind! Kjo do te thote... sikurse kam pohuar dhe me pare... DUHEN PROVA te cilat nuk do te lejonin vend me per interpretime...!!!
Te cilat mund te jene tejet arbitrare dhe ngadonjehere shume qesharake madje...
me teper se shkence duket si art-i i te luajturit me etimologjine...

dhe nje loje te tille po e sjell ketu si shembull!!!
dhe po i vendos edhe copyrightin tim!!!

Jennifer Lopez eshte shqiptare!
Kete e deshmon shume mire edhe vete emri i saj...
po e shtellojme :
Jennifer -> xheni + fer e cila tregon fare mire emra tipik shqiptare... Xhemile dhe Ferat
te cilet jane prinderit e saj! Pra ky emer eshte bashkimi i emrave te prinderve te saj!
Ndersa mbiemri Lopez tregon fare mire prejardhen e saj nga fshatrat e Lushnjes...
sepse : Lopez -> lope + zeze pra flet shume qarte per lope te zeza, tipike te fshatra lindore te zones se Lushnjes...!!!!!



Ja e bera edhe Jennifer Lopez shqiptare... e gezofshim :o


I dashur Bad.
Kur behet fjale per keto gjera, duhet larguar nga lojrat e fjaleve.
Sepse me keto shembuj, nuk kemi asgje vetem se nje loje me tingujt.
Aty me lart, une te solla emrin e nje oqeani si dhe vete fjalen oqean.
Cfar provash kerkon ti ne gjuhesi i dashur Bad?
Provat jane vete fjalet.
Provat ne gjuhesi jane apstrakte ashtu sic eshte dhe vete gjuha.
Studim historik ne lidhje me atlantet ka bere Xhusepe Katapano i cili harxhoi 40 vjet te jetes tij ne lidhje me kete gje, por askush nuk e ka hedhur poshte.
Nje gje te keshe te sigurte se, rastesia qellon ne shenje vetem nje here dhe jo me mijera here ashtu sic ndodh me gjuhen shqipe dhe me fjalet e objekteve te medha te kesaj bote, si vete fjala ''oqean'' apo ''atlantik''
Ka plot te tilla i dashur Bad.
Por do te ishte e mire te sqaroje se cfar tip faktesh kerkon ti per keto gjera?


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 26 Korrik 2007 - 22:36:

Re: Re: Kontinenti

Citim:
Po citoj ato qė tha kontinenti

I dashur Bad.
Kur behet fjale per keto gjera, duhet larguar nga lojrat e fjaleve.
Sepse me keto shembuj, nuk kemi asgje vetem se nje loje me tingujt.
Aty me lart, une te solla emrin e nje oqeani si dhe vete fjalen oqean.
Cfar provash kerkon ti ne gjuhesi i dashur Bad?
Provat jane vete fjalet.
Provat ne gjuhesi jane apstrakte ashtu sic eshte dhe vete gjuha.
Studim historik ne lidhje me atlantet ka bere Xhusepe Katapano i cili harxhoi 40 vjet te jetes tij ne lidhje me kete gje, por askush nuk e ka hedhur poshte.
Nje gje te keshe te sigurte se, rastesia qellon ne shenje vetem nje here dhe jo me mijera here ashtu sic ndodh me gjuhen shqipe dhe me fjalet e objekteve te medha te kesaj bote, si vete fjala ''oqean'' apo ''atlantik''
Ka plot te tilla i dashur Bad.
Por do te ishte e mire te sqaroje se cfar tip faktesh kerkon ti per keto gjera?




... me vjen keq por... sa per rastesira... ka shume...!

Te kuptohemi, me duket se e ke vene re qe keto kundershtimet e mia nuk jane te induktuara nga "anti-shqiptaria"... perkundrazi!

Tani qe sqaruam kete...
shiko me te vertete qe ka shume rastesira... dhe keto cojne ne perplasje te kota...
tregoj nje rast...
ne nje takim italo-shqiptar, gati nje vit perpara ndodhi kjo : ne kete takim ndodhej nje gazetar i famshem shqiptar, te cilit nuk po ja citoj emrin... por me besoni eshte shume me peshe ne Shqiperi.
Ishte i ftuar per te folur mbi komunitetin shqiptar ne Itali dhe vecanerisht ne ate qytet ku mbahej ky takim!
Pas fjalimit, kishim kohen e aperitivit, dhe u mblodhem aty disa vete... dhe nder te tjera... etrusket te cilet pretendohet se jane me origjine shqiptare...
sikurse edhe albanet... qe pretendohet se kane emigruar nga "colli Albani" afer Romes dhe u vendosen ne Shqiperine e sotshme, nga e cila merr edhe vete emer Shqiperia e sotshme...

por dua te dal tek : fuqia e interpretimit... e lidhur direkt me fuqine e atij qe e ben!

ky gazetar, i cili perseris, eshte shume i respektuar dhe me peshe... tha : fjala italisht ingoiare (e cila do te thote : me fut ne goje), rrjedh nga fjala shqip goje ...

te gjithe u stepen paksa... per me teper italianet... eshte e imagjinueshme apo jo...

dhe ajo qe mua me beri me teper pershtypje eshte se tha edhe nje tjeter gje shume te rendesishme qe na ndihmon ne kuptimin e shume gjerave... : nuk mund te flitet per etimologji dhe perkatesi absolute te nje fjale... popujt levizin, dhe nga keto levizje marrin dhe japin... si te mira materiale ashtu edhe idera... dhe fjale...!

keshtu qe... duhen studiuar shume komponente... te cilat te mund te jene ne koezion midis tyre, dhe ne sherbim te se njejtit qellim, atij te vertetimit te prejardhjes se nje fjale ne kete rast...



Peace!


Postuar nga kontinenti datė 26 Korrik 2007 - 23:50:

Bad !
Se pari Etrusket nuk jane me origjine shqiptare, por jane popullsia e vendit qe sot quhet Itali dhe qe nje pjese e tyrja emigroi ne vendin qe sot quhet Shqiperi.
Si gjuhe ishte e njejta por, natyrisht me dialekt te ndryshem.

Kur gazetari ka folur per fjalen ''ingoiare'' nuk ka qene hic gabim.
Te keshe nje gje parasyshe.
Rastesirat nuk jane te shumta sic ke thene me lart.
Ne qoftese fjala e analizuar mbeshtet nga foljet dhe emrat e shqipes, ajo eshte kryekeput fjale shqipe.
Une e kuptoj qe ti ngaterron afrimitetin e nje tingulli me nje tjeter tingull dhe ketu eshte keqkuptimi yt, te cilin e pashe tek menyra se si fole per Xhenfer Lopez, por ajo me Lopezin eshte nje barcolete i dashur BAd, dhe nuk ka mbeshtjetje gjuhsore si ne folje si dhe ne emra, pra nuk percakton asgje. Ndryshe nga fjala ''ingoiare'' e cila anen kuptimore e ka me se te qarte.
Ky gazetar qe na qenka dhe i respektuar, shih se cfar gabimi ka bere tek fjalet qe ti i ke vene me te zeza dhe po ashtu po bej dhe une.

nuk mund te flitet per etimologji dhe perkatesi absolute te nje fjale... popujt levizin, dhe nga keto levizje marrin dhe japin... si te mira materiale ashtu edhe idera... dhe fjale...!

Une ja fal gazetarit, sepse ai eshte gazetar dhe jo gjuhtar.
Per etimologji, po te them se flitet me perkatesi apsolute pa as me te voglin dyshim.
Mjaft te respektosh ligjet etimologjike dhe nuk ben asnje gabim.
Kur ai ka thene se; popujt levizin, e ka patur fjalen tek huazimet. Pra eshte ai qe nuk ka kuptuar thelbin e thenies se tij.
Popujt levizin qe c'ke me te, (ose kane levizur) por gjurmet e hershme nuk levizin, sepse i perkasin po te njejtit popull, atij pellazg.
Sa per dijeni, une gjej me mijera fjale italiane qe te bind ty dhe cdo gazetar qe jane shqipe. Jo nga ana tingellore, por nga ana kuptimore. Keto fjale mbeshteten ne rregullat e shqipes se sotme, si ne folje ashtu dhe ne emra.
Atehere, kur mbeshteten me shqipen, del qarte se nga e ka origjine vete fjala, sepse kjo fjale ka simotrat e saj ne gjuhen e sotme shqipe, gje e cila mungon ne italishte, apo greqishte.


Postuar nga kontinenti datė 26 Korrik 2007 - 23:55:

Citim:
Po citoj ato qė tha partia mbi te gjitha


AHILEA....ka dy kuptime a hile=vritej vetėm nė thėmėr.......edhe a qilli= ėshtė qiellor....i linduri i Divit me Tetin. etje etje



I dashur mik, tek emri Aqilea, besoj se ka vetem nje kuptim.
Aqilea = Aq i lehti.
Dhe me te vertet qe ai ishte shume i shpejte, kercimlarte etj. ndaj dhe ishte tmerri i trojaneve sic na thote Homeri.
Edhe Enea e kishte nenen perendi, por nuk ishte si Akili (Aqilea)


  Gjithsej 10 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 »
Trego 97 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.