Forumi Horizont
Trego 30 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Fizikė dhe Astronomi (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=10)
-- Pertej gjithesise se vrojtueshme (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=5470)


Postuar nga kuarke datė 26 Qershor 2004 - 17:38:

Pertej gjithesise se vrojtueshme

A mund te marrim informacion pertej gjithesise se vrojtueshme?


Postuar nga Fizikanti datė 29 Qershor 2004 - 03:25:

shpjegohu me teper se cfare do te thuash me "gjithesise se vrojtueshme"?
vrojtueshme ne cfare menyre(drita, valet e radios, valet e gravitetit)?(nuk dua te hyj ne diskutimet se si "warm holes", "parallel universe" dhe teori te tjera mund te ndikojne)
Cfare informacioni jeni i interesuar per te marre? nese e beni peyetjen me te qarte ose me specifike atehere do kishte mundesi te jepnim nje pergjigje qe i perket pyetjes sipas mendimit.
cheers


Postuar nga Fajtori datė 29 Qershor 2004 - 13:39:

Interesant ky reflektim i fizikantit. Po dal nga tema. Pyetja qe rrjedh eshte: A ekzistojne evenimentet edhe kur neve nuk i vrotjojme. Ose sic thoshte nje dijetar: A ekziston zhurma e pemes qe bie ne nje pyll nese nuk ka asnjeri ta degjoje?

Pergjigjia e dikujt ka qene JO.

Ne fakt, pasi lexova nje liber nga G. Gava "La rete della vita" ku hidheshin idete mbi zhvillimin e shkences dhe "rregullat" e vrojtueshme ne nje sistem kaotik poqa mendimin tim.
Une mendoj se eventet fizike ekzistojne edhe ne qofte se neve nuk i perceptojme. Pra dridhjet e ajrit qe prodhon pema kur bie ekzistojne, por tingulli qe percepton veshi mund te ndihet ose jo, ne vartesine tone, sistemit perceptues. Po ne kete kendveshtrim ne bote ekzistojne ultratingujt qe neve nuk i ndjejme por lakuriqet e nates po; ose ekzistojne ngjyra lulesh qe bletet i kapim por neve jo; ose ekzistojne dridhje te tokes qe qente i ndjejne duke parandjere termetin ndersa neve jo.

Ne kete pike arrij ne nje perfundim. Eventet ndodhin pavaresisht nese ka nje sistem qe i kthen ne informacion ose jo. Ajo qe pyesim si njerez shpeshhere eshte nese nje informacion perceptohet apo jo dhe harrojme se fjala "informacion" permban nje subjektivitet njerezor. Nje informacion qe nuk dihet nga asnjeri nuk eshte informacion. P.sh. Ta zeme se ekziston nje faqe interneti per te cilen askush nuk di se ekziston. Atehere kjo faqe e lindur per te informuar nuk ka me asnje vlere informative edhe pse ekziston ne rrjet.

Ky eshte nje princip qe e zbatoj edhe vete kur me rastis te leviz me shume leke. Nuk kam frike se mos dikush vjedh leket derisa ate informacion e di vetem une. Nje informacion qe nuk njihet nga te tjeret nuk eshte informacion, por eventi ekziston pavaresisht nese jemi te informauar ose jo. :p


Postuar nga Unstoppable datė 02 Dhjetor 2004 - 03:36:

Re: Pertej gjithesise se vrojtueshme

Citim:
Po citoj ato qė tha kuarke
A mund te marrim informacion pertej gjithesise se vrojtueshme?

lol
Gjithesia e vrojtueshme eshte miliona vite drite larg ( dhe nese nuk e di , shpejtesia e drites eshte 300.000 km/sekond )...dhe imagjino se c'fare largesie behet fjale , qe me teknologjine e sotme , nuk mund te arrihet !
Disa thojne se po te arrihet te kalohet shpejtesia e drites , njeriu mund te kthehet mbrapa ne kohe pasi jeta qe jetojme , largohet ne forme vale drite ne univers dhe po e kalove kete shpejtesine e drites , nuk eshte cudi ta shohesh vehten duke bere cicin ne krevat kur ishe femije
Anyway (kollitje ne forme serioziteti ) , gjithesia eshte pa mbarim dhe per brezin e sotem , eshte e pamundur te eksplorohet por legjendat thojne qe kur njeriu eshte shume i lumtur , fluturon me aq shpejtesi te madhe sa arrin ne qiellin e 7 lol ( me te degjuar e kam )
Tashi duke marre parasysh qe qielli qe shohim cdo dite i perket galaktikes diellore , i bie te kaloje edhe 6 galaktika ( qiella ) qe te arrije lumturine e vertete..lol
E sheh sa veshtire eshte more njerez qe njeriu i shkrete te behet idealisht i lumtur ?


Postuar nga eng_girl datė 14 Dhjetor 2004 - 18:28:

Vertete interesante kjo tema...
Para disa kohesh degjova nje emision qe fliste per ekzistencen e qenieve te tjera jashtokesore dhe per mundesine e komunikimit te tyre me njeri-tjetrin apo edhe me ne. Nje profesor nga nje univeritet ne US (emrin e te cilit nuk mund ta kujtoj) aludonte se krijesa te tilla ekzistojne, pavaresisht se ne nuk jemi ne gjendje ti kuptojme. Ai shpjegonte se psh. ne tokesoret kemi te ndertuar gjithe teknologjine komunikuese te sotme bazuar ne nje spekter valesh, qe eshte me i thjeshti, por nderkohe kjo nuk do te thote, qe "te tjere" te mos komunikojne ne ne nje hapsire te re valesh. Ai gjithashtu dha nje shembull te thjeshte, per te sjelle idene e nje bote multidimensionale: psh. nese nje femije veshtron nje peshk ne akuarium, peshku arrin "te shikoje" femijen ne dy dimensione, perpara dhe anash...Paralelisht, imagjino qe ne njerezit te jemi (si peshku) qe nuk mund te perceptojme nje ose me shume dimensione te tjera, ne te cilat mund te kete qenie shume here me te avancuara se ne. Meqe jemi ketu, mbaj mend qe ai kategorizonte te gjitha qeniet hapsinore ne 5 grupe; psh, ato qe jane rreth 1000(nuk jam shume e sigurte per kete) vjet me te avancuar se ne, si grup "1" e keshtu me rradhe deri ne grupin "5"(si me te avancuarit)...dhe mendoni pak se ku na kategorizonte ne...ne grupin "0"(ZERO!!!!)...
Gjithesesi, me disa shpjegime te thjeshta,(me titullin dhe me disa njohuri personale nga shkenca) ai ishte ne gjendje te te bindte se ka shume, shume gjera qe ndoshin paralelisht me ne, por te cilat ne nuk jemi ne gjendje ti perceptojme...


Postuar nga Jashtoksori datė 08 Shtator 2005 - 17:40:

po po

PO edhe sikur mos te marrim informacione pertej gjithesise se vrojtshme,ne mungese te mjeteve ,teleskopeve ,radioteleskopve,,,,,ne prap nuhet te bazohemi ne logjiken e paster per deri sa ekzistiojme p.sh
ne ate pjese ka galaktika,ka yje,ka planete nuhet te na mbaj shpresa si ne parahistori kur njerzit nuk kane ditur shume per token vetem per rrethin e aferte ku ata jetonin , mirpo ja qe tash veq po e njohim sistemin diellor e shume planete,po dalim jashte orbite me anije kozmike.Do te vije dita kur ndoshta to te munde te shkojme ne gjithesine e vrojtshme...kadale se a po e shihni se large jemi shikoni luftrat qe po zhvillohen nuk po kemi kohe qe te merremi me ate problem qe folem me heret,mirpo do te vije edhe ajo dite......


Postuar nga NS-6 datė 08 Shtator 2005 - 22:37:

te marresh informacion pertej gjithesise se vrojtueshme?si pyetje del pak si abstrakte ne fakt sepse teorite e sotme flasin vetem per hipoteza te asaj qe mund te jete pertej zones qe eshte e vrojtueshme...sipas asaj qe kam lexuar une vetem 4% e universit eshte i perbere nga grimcat qe njohim kurse 23% nga ajo qe quhet materie e erret dhe pjesa tjeter nga energji e erret megjithse akoma nuk ka fakte per keto gjera.pra gjithcka mbetet vetem teori per momentin...te shohesh pertej asaj qe vrojtojme nuk besoj se eshte e mundur sepse ajo qe sheh ti sot eshte pika qe ka qene universi para rreth 15 miliard vjetesh dhe po te futesh ne loje shpejtesine e zgjerimit te universit si dhe te besh llogaritje me formulen e Hubble me ato qe kam lexu ne nje reviste dilte qe universi sot per sot ka mberrit tek 45 miliard vjet drite...pastaj jane para qe jane rreth 1000 objekte qe jane duke u larguar me shpejtesi me te madhe se drita dhe keshu i bie qe nuk do te arrijme te marrim dot informacione prej tyre...etj etj


Postuar nga kontinenti datė 09 Shtator 2005 - 09:05:

Edhe un jam dakort me NS-6.
Menyra se si e ka bere pyetjen Kuarke,vete ajo menyre ta jep pergjigjen sepse pertej Gjithesise se vrojtueshme nuk ka vrojtim.
Po nuk pati vrojtim...nuk ka as informacion.


Postuar nga lost_soul datė 01 Gusht 2006 - 06:22:

disa reflektime mbi kete teme...

dua ta filloj me nismetarin e temes, qe pervec emrit domethenes, ka shkruar vetem nje mesazh ne forum, dhe ia ka krisur ne drejtim te paditur dhe ne qe merremi me ate mesazhin e vetem te tij ....

tani, c'quhet i vrojtueshem? nuk eshte nevoja qe dicka te jete e vrojtueshme direkt, qe te quhet i tille. mjafton qe te mund te vrojtohet edhe indirekt.. psh neptuni (ne mos gabohem) eshte zbuluar me ane llogarishe matematike, dmth pa vrojtim direkt, . por vete fakti qe efektet e neptunit mbi planetet e afert mund te vrojtoheshin e bejne neptunin indirekt te vrojtueshem, ..

keshtu ndodh edhe me materien e erret qe u permend me lart, e cila edhe pse s'vrojtohet direkt, pikerisht prej faktit se ndoshta ka ndikim ne materien e vrojtueshme, e ben ate vete te vrojtueshme. Pra hipotezat qe hidhen ne lidhje me materien e erret behen nga nje baze e vrojtueshme, duke e bere vete ate (materien e erret) te vrojtueshme..

pra nje mjedis i pavrojtueshem do te ishte ai qe nuk mund te vrojtohet as direkt e as indirekt. a mund te flasim per nje mjedis te tille? natyrisht qe po, por do te ishte thjesht fantazi... a eshte zoti i vrojtueshem??

-------------
tjeter.. me beri pershtypje ai shembulli me pemen.. dhe me kujtoi kete do them me poshte..
ka disa rryma mendimi mbi keto gjera.. rryma formaliste, qe beson ne ekzistencen e koncepteve si objekte me vete te shkeputura nga njeriu, psh koncepti i pikes, ose koncepti i numrave..
ka rryma intuiticioniste (keshtu thuhet me duket) qe i sheh keto gjera nga e kunderta, dmth cdo eshte ne koken tone. po te mos ishim ne (apo cilado specie me intuite) keto gjera nuk do te ekzistonin...

debati qe shtrohet eshte: a ka ligje te tjera paralele qe mund te shpjegojne boten?
formalistet thone qe jo, sepse pavaresisht nga specia (njeriu ne kete rast), ligjet dhe konceptet jane ato qe jane, cilado specie do te arrinte ne te njejtat perfundime;
kurse ata te intuites thone qe jo, nqs nje specie tjeter do te ishte zhvilluar ata mund te kishin shpjeguar boten me ligje komplet ndryshe, pa viza dhe segmente, numra, ligjet e njutonit etj etj... kushedi se me cfare.....

----------------

atehere, duke pasur parasysh ate qe quajme te pavrojtueshme, dhe duke pasur parasysh rrymat e mendimit (formaliste dhe intuiticioniste), doja te beja nje pyetje: a ekziston nje mjedis i pavrojtueshem? .. po c'eshte ekzistenca ne fund te fundit? c'do me thene te ekzistoje? te ekzistoje ku? per ke? dekarti ka thene "mendoj prandaj ekzistoj".. eshte dhe nje teme me vete forum ne lidhje me kete thenien

tung


Postuar nga kontinenti datė 18 Gusht 2006 - 16:24:

Hello Lost_soul....te pershendes!

Se pari, planeti qe i gjend me ane te llogaritjeve eshte Platoni dhe jo Neptuni, por kjo s'ka rendesi per temen sepse edhe shembulli qe ti ke dhene eshte e funskion te saj.

Tani, le te dalim tek koncepti ''vrojtim''.
Aty, ke marre shembull Neptunin (Platonin) dhe je shprehur se, ai nuk eshte vrojtuar, por eshte gjetur me ane te llogaritjeve.
Pikerisht ne kete rast, kemi ''vrojtimin'' !
Me termin ''vrojtim'' nuk duhet te kuptojme vetem syrin, teleskopet, fotot etj.
Edhe llogaritjet jane vrojtim.
Me ane te llogaritjeve, eshte mendimi ai qe vrojton.
Nuk eshte kusht vetem syri.
Sa fuqi ka mendimi yne? ...Deri aty kemi vrojtim. Me tej...nuk kemi!
Por, nuk mund te mohohet qe ka shume per te vrojtuar.
Ne qoftese Dekarti ka thene ate qe ka thene, kjo nuk perkufizon egzistencen.
Fraza e Dekartit, perkufizon vetem perceptimin e tij, por jo vete egzistencen, sepse edhe vete Dekarti do ta pranonte se, para se te lindete ai, ka patur egzistence. me nje fjale....ka patur vend per ''vrojtim'' edhe atehere kur ai nuk perceptone pasi nuk ekzistonte.


Postuar nga lost_soul datė 19 Gusht 2006 - 12:28:

pershendetje kontinenti,

sa per vrojtimin te njejten gje kam thene edhe une.. vecse kam perdorur fjale te tjera.. direkt (syri, fotot) indirekt (mendimi).. nejse..

kurse per dekartin.. nuk e permenda per te bere "appeal to authority" por thjesht se ideja e tij ka ngjallur debat ne filozofi.
jam dakort qe nuk eshte ai qe e perkufizon ekzistencen, por kush e percakton? ti the qe ka pasur ekzistence para se te lindte dekarti, dhe une po te pyes ku e din ti? a nuk bazohesh ti tek vrojtimi yt? po kush te siguron qe nuk ke mendime iluzive?? mund te ndodhe qe thjesht te duket sikur ka ekzistuar.. natyrisht qe ata qe te rrethojne s'ta sigurojne kete gje, se ata te gjithe mund te jene iluzive... kur njeriu mendon ne menyre iluzive ose jo, vetem per nje gje "sigurohet", qe keta mendime patjeter duhet te kene nje rezidence, vetem per ekzistencen e ketij entiteti apo self-i mund te sigurohesh ne nje fare menyre.. qe eshte truri..

nje kendveshtrim tjeter i nje filozofi italian.. (pa lidhje me dekartin)
dihet qe ne e vrojtojme boten dhe cdo gje qe ne mesojme, kuptojme perfundon ne trurin tone.. kjo eksperience apo histori eshte thjesht nje rradhitje e caktuar e neuroneve, apo qelizave te trurit...
atehere pohimi qe bej une eshte ky: zoti e krijoi token dhe cdo gje tjeter pikerisht ne kete cast, krijoi piramidat, forumin, njerezit me pikerisht kete rradhitje ne tru.. cdo t'mund t'u thonte per ekzistencen??? asnjeri s'do te mund ta dallonte dot para apo pas castin, sepse rradhitja e trurit te jep pershtypjen e historise... qe ta perkeqesoj situaten po them edhe qe koha e ketij casti nuk dihet... mund te jete tani, por mund te jete edhe...... tani .. asnjehere nuk dihet se kur eshte para apo pas casti....

dy fjale te fundit per mendimet qe hidhen si kjo e fundit... flitet per ekzistence ne kuptimin absolut te fjales, keshtu qe edhe mendime *very unlikely* por jo absolutisht te pamundura kane vend


Postuar nga kontinenti datė 19 Gusht 2006 - 19:49:

Lost_soul, shiko ketu....po qe se dalim tek koha, duhet te leme me nje ane Dekart e kompani.
Te gjithe filozofet, nuk kane arritur ta nderjtojne filozofine e tyre jashte kohes, (pra jasht atij dimensioni qe quhet kohe).
Per vrojtimin, un them se jam i sigurte, sepse pasi bej llogaritjet ne te tanishmen, me del hesapi i qeurar dhe per te kaluaren, por, jo vetem kaq, ky hesap me del gjithashtu i qeruar edhe per te ardhmen dhe, po qe se une nuk do te egzistoj ne te ardhmen, jam i sigurte qe do te egzistoje hesapi qe bera.
Po qe e nisim biseden nga Uni yne, atehere ke te drejte, por, nga ana tjeter as une e as ti, nuk kemi te drejte ta nisim vrojtimin nga Uni yne.
E sigurta eshte se deri dje, ne nuk ishim, sot jemi, neser perseri nuk do jemi.
Tek e sotmja, ne kemi fuqi te bejme hesape, pasi zoterojme armen me te fuqishme, mendimin!
Une nuk mund ta pranoj iluzionin, kur ndjej dhimbje, kur qaj, kur qesh etj.

zoti e krijoi token dhe cdo gje tjeter pikerisht ne kete cast, krijoi piramidat, forumin, njerezit me pikerisht kete rradhitje ne tru.. cdo t'mund t'u thonte per ekzistencen??? asnjeri s'do te mund ta dallonte dot para apo pas castin, sepse rradhitja e trurit te jep pershtypjen e historise... qe ta perkeqesoj situaten po them edhe qe koha e ketij casti nuk dihet... mund te jete tani, por mund te jete edhe...... tani .. asnjehere nuk dihet se kur eshte para apo pas casti....

Teper...teper e sakte !

Por, ne nuk kemi aprovim (kohor) te diskutojme rrjeshtat me lart.
Aprovimin e kemi te diskutojme veten tone, castin ku jemi (qe e quajme kohe) dhe cdo gje qe na rrethon...si dhe vrojtimin, qe per mua nuk ka te beje me iluzionin, pra me...te pa verteten.


Postuar nga lost_soul datė 20 Gusht 2006 - 03:36:

ok.. tani doli ky ndryshojne qendrimet... ne fakt nuk kam ndonje argument per te shtuar thjesht disa shenime mbi ato qe ke thene..

Citim:
Per vrojtimin, un them se jam i sigurte, sepse pasi bej llogaritjet ne te tanishmen, me del hesapi i qeurar dhe per te kaluaren, por, jo vetem kaq, ky hesap me del gjithashtu i qeruar edhe per te ardhmen dhe, po qe se une nuk do te egzistoj ne te ardhmen, jam i sigurte qe do te egzistoje hesapi qe bera.
.......
E sigurta eshte se deri dje, ne nuk ishim, sot jemi, neser perseri nuk do jemi.
Tek e sotmja, ne kemi fuqi te bejme hesape, pasi zoterojme armen me te fuqishme, mendimin!
......
Aprovimin e kemi te diskutojme veten tone, castin ku jemi (qe e quajme kohe) dhe cdo gje qe na rrethon...si dhe vrojtimin, qe per mua nuk ka te beje me iluzionin, pra me...te pa verteten.


Te gjitha keto mbeshteten mbi pranine e ekzistencen qe eshte pikerisht konkluzioni qe po mundohemi "te gjejme",.. nuk mund te perdoren si argumente.. nqs i ke permendur si konkluzione, atehere ok.. por ato mbeten konkluzionet e tua..


Citim:
Une nuk mund ta pranoj iluzionin, kur ndjej dhimbje, kur qaj, kur qesh etj.

Kjo eshte thembra e akilit... Ti ke te drejten tende qe mos ta pranosh si mundesi, ashtu si une kam te drejte ta pranoj.. megjithate nje koment kam..
Me duket sikur ne arsyetimin tend mbeshtetesh fort ne konkreten. Nqs eshte keshtu atehere filozofia pushon se qenuri dhe kthehet ne nje shkence materiesh, si fizika apo kimia... (megjithse tema eshte e fizikes por muhabeti ndryshoi drejtim)


Citim:
Por, ne nuk kemi aprovim (kohor) te diskutojme rrjeshtat me lart.

Eshte ceshtje deshire. Dikush mund ta diskutoje, dikujt tjeter mund t'i duket i pavlere diskutimi. Ajo qe dihet eshte qe argumenti i mosnjohjes nuk mund te perdoret per ta hedhur poshte hipotezen, rrjedhimisht hipoteza eshte e debatueshme.


Desha te shtoj, qe shpresoj te mos duket sikur un po i mbroj keto hipoteza. Une thjesh po mbroj mundesine e ketyre hipotezave. Vete, si pothuajse cdo njeri, natyrisht qe besoj ne ato qe beson edhe ti, por duhet te theksoj qe ne koken time ky mbetet thjesht nje besim, nuk eshte fakt. ... 

 


Postuar nga Green_Mamba datė 20 Gusht 2006 - 15:42:

Une mendoj se jemi pak larg edhe kundershtise por edhe konsensusit te mundshem nese i referohmei argumentit "kohe"! Te dishkutosh rreth saje eshte nje kapitull me vete, ndersa ti afrihesh koncepteve pre t'u dhene ngjyre vertetsie duke jetuar brenda saje eshte nje lloj qerthull sofizmash dhe pak absurditet. Edhte then kohe me pare qe e nesrmja eshte e panjohur. Askush nga ne nuk ka te drejten e "demiurgut" dhe te thote se c'do ndodhe neser apo edhe pak caste me pas.

kemi nje te djeshme dhe je te sotme qe eshte ne rrjedhe te vazhdueshme. Kush pretendon se e njeh te nesermen eshte ne je loj humbje mjerane. Ketu idea eshte me e thjeshte dhe e sigurte se siguria e rutines te se perditshmeve dhe planeve tona qe gjithsesi kane precedent "te djeshmet"

Ka nje kohe ne gjuhen shqipe qe quhet "koha e pakryer"! Askush nuk e njeh ate.
Shpesh ligjet jane ose rezultojne shume relative dhe ne kthehem e mendojme ndrysh brenda atyre te kudoshtrirave dhe pamatave, hapesire dhe kohe. Ne te vdekshmit cudiberes ...


Postuar nga kontinenti datė 21 Gusht 2006 - 19:32:

Lost_soul, dje isha ne nje hotel dhe, kur dola jashte tij, tek dera qe rrotullohet me terhoqi reflekset dicka siper kokes sime. Ishte nje drite qe rrotullohej, ndalova dhe e pashe me vemendje. Nuk ishte asgje tjeter, vetem se pasqyrimi i drites qe ishte ne tavan, siper kesaj dere rrotulluese. Aty m'u kujtua biseda jone.
C'dua te them me kete?
Drita qe pashe, e cila levizte sipas levizjes se deres, po ta krahasojme me debatin tone, ishte direkt iluzioni.
Por, iluzioni, kerkon te mbeshtet diku qe te jete iluzion, ashtu si drita qe rrotullohej (e pasqyruar), pra ne kete rast, besoj se sqarohem per sa kemi folur me siper.
M'u formua vrojtimi pasi ai pati mbeshtetje, pikenisje, etj.
Ne qoftese diku ke pohuar, se....mebetet mendimi im dhe vetem mendimi im, ato pohime qe kam bere me lart, kjo do te thote se ato pohime kane mbeshtetje diku.
Gjithashtu, ne qoftese ti vete pranon iluzionin, perseri ai duhet te kete nje mbeshtetje se ndryshe nuk ka te drejte te linde.

PS- duket sikur po flasim ne fushe te huaj, por edhe fizika i perfshin keto koncepte.


Postuar nga kontinenti datė 21 Gusht 2006 - 20:13:

Por, ne nuk kemi aprovim (kohor) te diskutojme rrjeshtat me lart.

Eshte ceshtje deshire. Dikush mund ta diskutoje, dikujt tjeter mund t'i duket i pavlere diskutimi.
_____________________________

Nuk jemi kuptuar ketu.
Kur them, se nuk kemi aprovim kohor, e kam fjalen se ai ''rrjeshtimi ne tru'' qe ke thene me lart, nuk na eshte bere.
Jo ty dhe mua, por gjithesecilit keshtu.


Postuar nga Green_Mamba datė 23 Gusht 2006 - 17:01:

Nuk mund te ekzistoje aprovimi kohor .
Te gjitha veprimet tona jane brenda saje dhe ajo eshte e palevizshme dhe pa ndergjegje. nese thirren ne ndihme shembujt gjysme fizike per koncepte filozofike eshte thjeshte nje loje fjalesh.
C'eshtja e iluzionit mendoj se eshte icka tejet ndryshe. Gjthcka qe lidhet me iluzionin eshte pjelle e perfytyrimit tone dhe nese do mendojme se truri psh eshte pika mbeshtetese e nje iluzioni pamor, kjo logjike do te ishte iracionale. Drita dhe llampa kane te bejne me projeksonin e materis dhe shnderrimin e saje ne korpusin tone optik. Nese ne perdorom logjiken pernjehre e kuptojme se nuk kemi te bejme me iluzion por me nje keqperceptim (ne rastin konkret imazhi ne fjale)

Respekte!


Postuar nga kontinenti datė 23 Gusht 2006 - 18:02:

nese thirren ne ndihme shembujt gjysme fizike per koncepte filozofike eshte thjeshte nje loje fjalesh.

Mamba, nuk e di pse nuk jam dakort komplet me keto fjale.
Ato jane te lidhura dhe perballen me njera tjetren.
Sa per iluzionin, ai nuk eshte keq interpretim.


Postuar nga Green_Mamba datė 23 Gusht 2006 - 21:17:

Citim:
Po citoj ato qė tha kontinenti
nese thirren ne ndihme shembujt gjysme fizike per koncepte filozofike eshte thjeshte nje loje fjalesh.

Mamba, nuk e di pse nuk jam dakort komplet me keto fjale.
Ato jane te lidhura dhe perballen me njera tjetren.
Sa per iluzionin, ai nuk eshte keq interpretim.



Jo kontinenti une nuk thashe se ishte keq interpretim, dmth i yti. Prkundrazi ti e interpreton mire shembullin e llampes...por sipas mendimin tim, e ben ne forme dhe koncept jo te drejte.


Postuar nga kontinenti datė 24 Gusht 2006 - 01:08:

Citim:
Po citoj ato qė tha Green_Mamba


Jo kontinenti une nuk thashe se ishte keq interpretim, dmth i yti. Prkundrazi ti e interpreton mire shembullin e llampes...por sipas mendimin tim, e ben ne forme dhe koncept jo te drejte.



Nje sek. se nuk po te kuptoj mire.
Perderisa pranon interpretimin e mire, aty hyn dhe forma dhe koncepti.

Nejse...ore mos dolem nga tema, sepse jemi tek fizika ketu.


Postuar nga lost_soul datė 24 Gusht 2006 - 02:13:

dy ceshtje per t'u diskutuar shoh une.

1. a mund te hidhet poshte ajo qe thote dekarti dhe
2. a mund te hidhet poshte ajo qe thote italiani.

nuk behet fjale per te vertetuar keto dy hipoteza (te pavarura nga njera-tjetra), gje qe sidoqofte eshte e pamundur, por a mund te hidhen poshte,... pesha e vertetimit bie mbi ata qe pozitivisht thone "jo s'ka mundesi".. ai qe mban qendrim agnostik (si puna ime) e ka me te lehte ne kete mes... thjesht analizon argumentet e te tjereve..
nqs s'mund te hidhen poshte, nqs ngelet qofte edhe nje fije dyshimi atehere ato mund te jene edhe te verteta...

nja dy komente per keto hipoteza.. (hedhja poshte e te cilave <komenteve> nuk siguron mohimin e tyre <hipotezave> )

e para ka lidhje me iluzionin. sic e thote dhe green mamba, iluzioni nuk eshte dicka qe shtremberohet, por trillohet nga mendja. (miopia s'eshte iluzion psh). iluzion kemi atehere kur dikush ndershmerisht thote qe dje takova jezu krishtin, apo dola per gjah me gjyshin e vdekur.. ose ndonje rast tjeter..
iluzioni ne fakt mendim eshte ne fund te fundit, dhe duhet te kete nje mbeshtetje (sic ka thene kontinenti me lart), por kjo ne fakt te ben dekartian... ai (dekarti) thote qe mendimet (perfshi edhe iluzionet) garantojne self-in. per asgje tjeter s'jam i sigurte thote ai... pikerisht se askush s'me garanton qe s'jam iluziv.. fundi i fundit askush s'e njeh boten reale, ne njohim vetem ate qe perceptojme... perceptimi eshte nje barriere qe s'e kalojme dot.. eshte kufiri i njeriut...

per te dyten (akoma me e cuditshme kjo)... ka nje proces vazhdueshmerie qe te ben te humbesh sigurine, ka nje proces limit, tamam si ato limitet qe kemi pas bere ne shkolle.. per cdo cast qe mund ta fiksosh mendimin, ekziston nje cast me tutje ne te cilin "krijimi" ka ndodhur... ne s'e kemi dot aftesine te dallojme historine nga realiteti, duke qene se historia na eshte injektuar ne tru... tani une padrejtesisht po perdor formen "na eshte injektuar" (e perkryer e perparme - ja futa kot ) por ky mund te jete nje kufizim i gjuhes per te pershkruar kete fenomen..
konstrukti "per cdo.. ekziston.." (per cdo hap, ekziston nje hap me tutje) me jep "te drejten" te mendoj qe ndoshta historia divergjon ne nje kohe pafundesisht te ardhme.. duke i lene nje kohe pambarimisht te vogel realitetit...

tani.. e di qe nje shoku im do te me thonte qe me keto qe ke thene je treguar nje sofist i klasit te pare, megjithate.....


Postuar nga kontinenti datė 24 Gusht 2006 - 06:52:

e para ka lidhje me iluzionin. sic e thote dhe green mamba, iluzioni nuk eshte dicka qe shtremberohet, por trillohet nga mendja. (miopia s'eshte iluzion psh). iluzion kemi atehere kur dikush ndershmerisht thote qe dje takova jezu krishtin, apo dola per gjah me gjyshin e vdekur.. ose ndonje rast tjeter..

Po kapem nje here tek keto rrjeshta Lost_Soul.

Si takimi me Jezu Krishtin, si dhe dalja per gjah me gjyshin, qe te dyja kane mbeshtetje.
Kur Mamba thote, se trillohet nga mendja, perseri kemi mbeshtetje.
Pra ne te gjitha rastet kemi mbeshtetjen.
E para punes, trillimi nuk eshte gje tjeter vetem nje bashkim arbitrar i realitet ne trurin tend. (te individit)
Ku i merr faktet trillimi te cilat i bashkon ne tru?
Kjo do te thote se ''trillimi'' diku i kopjoi.

ka nje proces vazhdueshmerie qe te ben te humbesh sigurine, ka nje proces limit, tamam si ato limitet qe kemi pas bere ne shkolle.. per cdo cast qe mund ta fiksosh mendimin, ekziston nje cast me tutje ne te cilin "krijimi" ka ndodhur

Kjo po. Eshte me se e vertete.

konstrukti "per cdo.. ekziston.." (per cdo hap, ekziston nje hap me tutje) me jep "te drejten" te mendoj qe ndoshta historia divergjon ne nje kohe pafundesisht te ardhme.. duke i lene nje kohe pambarimisht te vogel realitetit...

Parimisht eshte e vertete e gjithe thenia, por desha te shtoj se nga ana teknike, ndoshta vlen per te deshiruar.
Cfar duhet te kuptojme ketu me fjalen ''histori'' ?
Kemi perballe konceptin ''Pertej Gjithesise se vrojtueshme'' e cila as qe e njeh konceptin ''histori''
Qe te mos dalim nga tema, mendoj se vete keto fjale qe kane ndertuar qellimin e temes, jane te pa sakta. Jane komplet absurde dhe pa kuptim.
Pergjigjia e sakte sipas meje eshte; Pertej Gjithesise se vrojtueshme nuk jemi te afte te vrojtojme. Nuk dime. Stop!


Postuar nga Green_Mamba datė 24 Gusht 2006 - 15:01:

Citim:
Po citoj ato qė tha kontinenti


Nje sek. se nuk po te kuptoj mire.
Perderisa pranon interpretimin e mire, aty hyn dhe forma dhe koncepti.

Nejse...ore mos dolem nga tema, sepse jemi tek fizika ketu.


per muka ka nje dallim esencial. Se pari te interpretosh mire nuk do te thote se eshte forma e drejte.
Une ve re nje ndarje te madhe. E verteta eshte se nuk e zoterojme arsyetimin por vetem mund ta perdorim ate drejte ose jo.

Ne interpretimin Sokratik do te ishte: ti e ke mire...por mos valle eshte me mire keshtu??
Zhvillim te mbare te temes


Postuar nga lost_soul datė 25 Gusht 2006 - 01:24:

Citim:
Po citoj ato qė tha kontinenti

Kjo do te thote se ''trillimi'' diku i kopjoi.


s'kemi per t'ia gjet fundin, ashtu sic nuk ia kane gjetur burra me te mire se ne.. megjithate.. kush te garanton qe "diku" qenka ekzistenca reale? nuk ka mundesi qe trillimi te kopjoje trillim tjeter?? ose, pse duhet te jete patjeter kopje njehere?... keshtu mund te na jete krijuar trillimi.. me disa entitete dhe ngjarje qe ne po i quajme gjyshi, jezu krishti etj..

qe te kthehem ne teme, pas dy javesh jasht teme (por me vetedije); po ri-iteroj ato qe kane thene edhe te tjeret... qe pyetja ka nje pergjigje negative nqs mirepercaktohen fjalet.. dmth vrojtimi etj. eshte njelloj si te pyesesh "a ka kat te katert nje ndertese tre-kateshe"....

gjithsesi kam pershtypjen qe me vrojtim autori mund te kete pasur parasysh ate te teleskopeve, ose te mikroskopeve ne rastin e mikrobotes, ne te cilin rast pergjigja do te ishte pozitive


Postuar nga kontinenti datė 25 Gusht 2006 - 08:42:

nuk ka mundesi qe trillimi te kopjoje trillim tjeter??

Nc nc nc...nuk eshte e sakte.
Trillimi, nuk kopjon trillim tjeter, sepse shembulli me egzistencen e gjyshit nuk eshte trillim.
Ne vetvete, trillimi qe ne bejme, eshte bashkim arbitrar i elementeve ne trurin tone.
Gjyshi ka ekzistuar dikur.
Atehere dalim per gjah me gjyshin.
Gjahu eshte pjese e realitetit dhe ai. Kurse gjyshi ka qene pjese e realitet.
Gjyshi vete eshte realitet ne trurin tone.
Tani marrin gjyshin, gjahun, ciften dhe gjuetine.
Te gjitha jane realitet.
Por, kur i bashkojme keto elemente...aty fillon trillimi.
Bashkimi i tyre, krijon etapen trilluese.
Ne kete rast, nuk kemi dy trillime ku njeri kopjon tek tjetri, sepse kjo eshte e pa mundur, por kemi vetem nje trillim me elemente te bashkuar ashtu si na i do qefi ne.


Postuar nga Green_Mamba datė 25 Gusht 2006 - 16:59:

Para dy ditesh hapa nje teme ne te cilen ftoja forumistet e te gjitha ngjyrave (madje edhe anastas mjekrren po qe nevoja ) qe te thoshim dicka qe dinin ndienin dhemendonin ne lidhje me PASIONIN. Pati disa reagime por ne fakt mu duk nje pjesmarrje e zbehte...duke qene se nje nga shkaqete thelbesore te nje pjesmarrje forumore une e quaj "shkaktar" pasionin.
ka nje larmi te madhe ne te menduar dhe ne mendimin krijues. Pershtypja ime eshte se ne shume individe nuk eshte i qarte kuptimi i mirfillte i ne fjale apo noconi. Psh nese do ta vulgarizonim nese ne nje testim qe do i benim 100 % Shqiptareve (mix grup) mendoj se pjesa me e madhe e tyre do i pergjigjej me frustracion ose agresivitet nese dikush do ti etiketonte (qofte edhe me te drejte) injorat. ne fakt ky pecaktor ka lidhje vetem me sasine e dijeve dhe jo me aftesite e mundeshme te nje personi. idea eshte se shume shembuj nuk vlejne fare nese jane kaotike. Nese nise nje teme duhet te kete argumenta te forte mbeshtetes qe te mbijeteoje.

kjo teme ka nevoje per argumenta qe rrjedhin me shume nga pervoja eksperimentale (keto te fundit kerkohen gjithnje e me precize). eshte e pafuqishme logjika ne nje hapsire ku mungon percaktori ligjvenes. nese do ti permbaheshim kritereve te caktuara nuk do te sofizmohej fare. matematikani, fizikanti, filozofi apo edhe fiolologu do shpalosnin dijet dhe arkumentat e yre. Mjerisht une kam nje ndjesi te gkeqe te krijuar nga google search qe shpesh kerkon te dalloje idiotet. Para disa dites me erdhi nje specialisto ministror per gjoja kontroll...dhe une i thashe : zoteri! nese nukdo kishe internet ne zyre nuk do te ishe ne gjendje te beje pyetjen tende copy-paste-ore. Ska rendesi se si u pergjigj tuafi..e rendesishme eshte qe gjithsecili prej nesh te njohe limitet e tije. Ka nje fjale latine qe quhet FAKTOKUM qe perdoret ne sensie e atyre qe i fusin hundet kudo. Une do hiqja dore nga debati nese do vazhdohej keshtu. Preferoj te lexoj me mire nje fshatar qe merret me mozartin dhe me nietzchen. Mrekullohem nga deliiret e verteta qe vine nga besimi i thelle i gaomereve ne dijet dhe pseudovlerat e tyre.

PS: ej miq...ju ftoj edhe ju ne temat qe thashe...flisni per ekstazat filozofike nen tingujt e muzikes simfonike te kultivuar bjeshjkeve te shqiperise...


Postuar nga Fizikanti datė 16 Tetor 2006 - 20:14:

interesant ky opinioni

green_mamba,
Interesant ky opinioni ne lidhje me shqipetaret apo shkrues te kesaj teme/forumi. Desha te shtoja qe kjo gje eshte e vertete ne pergjithesi. Eshte me e theksuar tek shqipetaret nga natyra e tyre (padituria). Kam vene re se sa me shume njohuri ka nje njeri kupton qe aq me pak di. Duke hyre me thelle ne cdo fushe kupton sesa me shume njohuri ekziston. Njekohesisht zbulon se sa njohuri dhe dije "ekziston" qe njeriu nuk e ka zbuluar. Dhe shpeshhere keta njerez (ne pergjithesi) preferojne te mos japin mendime perfundimtare (100%) dhe jane me te matur kur flasin.
E kunderta ndosh me njerez qe kane pak dije ose dije ne nje fushe tjeter qe nuk i perket diskutimit. Ata mendojne se i dine shumicen e gjerave. Ata mundohen te japin mendimin e tyre as me shpejte te jete e mundur dhe pastaj fillojne dhe paraqitin argumenta per ta mbrojtur. Ka disa qe nga mezi i argumentimit e kuptojne qe e kane gabim ose nuk kane argumenta me vlere per ta mbrojtur idene dhe pastaj fillojne dhe krijojne argumenta dhe teori qe nuk kane lidhje me temen. Kjo, mendoj se kthehet pastaj ne nje lufte personale ndaj njeri tjetrit ketu ne forum dhe harrohet se per cfare po diskutoheshe. E kam vene re shpeshhere kete ne forumin horizont/Fizike dhe Astronomi.
Megjithate mendoj se ky forum ka ndikim pozitiv ne brezin e ri duke treguar menyren e komunikimit, paraqitjes se argumentave dhe repektit ndaj kolegeve (te rinjte duhet ta gjykojne vete se kush anetare jane modele te mira). Une mendoj (kam kaluar 2 muaj ne shqiperi kete vit) se niveli i edukimit dhe intelektual i shoqerise shqipetare ka pesuar renie te medha ne 5-6 vitet e fundit. Tani po shikohen pasojat e atij brezit te pare qe mori diplomat me leke dhe largimit te brezit intelektual ne emigracion. Jam pesimist ne lidhje me permiresimin e kesaj gjendje por nuk i dihet, ndoshta do vije nje dite qe edhe shqiperia te arrij nivelin qe dikur ka pasur (aq me e veshtire per ta permiresuar).
ja kalofshi mire shqipetare...


Postuar nga shelgu datė 22 Janar 2009 - 21:26:

Re: interesant ky opinioni

Citim:
Po citoj ato qė tha Fizikanti
green_mamba,
Interesant ky opinioni ne lidhje me shqipetaret apo shkrues te kesaj teme/forumi. Desha te shtoja qe kjo gje eshte e vertete ne pergjithesi. Eshte me e theksuar tek shqipetaret nga natyra e tyre (padituria). Kam vene re se sa me shume njohuri ka nje njeri kupton qe aq me pak di. Duke hyre me thelle ne cdo fushe kupton sesa me shume njohuri ekziston. Njekohesisht zbulon se sa njohuri dhe dije "ekziston" qe njeriu nuk e ka zbuluar. Dhe shpeshhere keta njerez (ne pergjithesi) preferojne te mos japin mendime perfundimtare (100%) dhe jane me te matur kur flasin.
E kunderta ndosh me njerez qe kane pak dije ose dije ne nje fushe tjeter qe nuk i perket diskutimit. Ata mendojne se i dine shumicen e gjerave. Ata mundohen te japin mendimin e tyre as me shpejte te jete e mundur dhe pastaj fillojne dhe paraqitin argumenta per ta mbrojtur. Ka disa qe nga mezi i argumentimit e kuptojne qe e kane gabim ose nuk kane argumenta me vlere per ta mbrojtur idene dhe pastaj fillojne dhe krijojne argumenta dhe teori qe nuk kane lidhje me temen. Kjo, mendoj se kthehet pastaj ne nje lufte personale ndaj njeri tjetrit ketu ne forum dhe harrohet se per cfare po diskutoheshe. E kam vene re shpeshhere kete ne forumin horizont/Fizike dhe Astronomi.
Megjithate mendoj se ky forum ka ndikim pozitiv ne brezin e ri duke treguar menyren e komunikimit, paraqitjes se argumentave dhe repektit ndaj kolegeve (te rinjte duhet ta gjykojne vete se kush anetare jane modele te mira). Une mendoj (kam kaluar 2 muaj ne shqiperi kete vit) se niveli i edukimit dhe intelektual i shoqerise shqipetare ka pesuar renie te medha ne 5-6 vitet e fundit. Tani po shikohen pasojat e atij brezit te pare qe mori diplomat me leke dhe largimit te brezit intelektual ne emigracion. Jam pesimist ne lidhje me permiresimin e kesaj gjendje por nuk i dihet, ndoshta do vije nje dite qe edhe shqiperia te arrij nivelin qe dikur ka pasur (aq me e veshtire per ta permiresuar).
ja kalofshi mire shqipetare...



Ore mire i ke keto qe ke shkruar, po kete qe kam bere me ngjyre une sikur e kam degjuar qe e ka thene nje tjeter. Apo e ke gjetur ne menure individuale dhe te pavarur edhe ti.

Bravo!


Postuar nga akrepi2008 datė 22 Janar 2009 - 21:30:

Re: Re: interesant ky opinioni

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus


Ore mire i ke keto qe ke shkruar, po kete qe kam bere me ngjyre une sikur e kam degjuar qe e ka thene nje tjeter. Apo e ke gjetur ne menure individuale dhe te pavarur edhe ti.

Bravo!



cadruso, fizikanti e ka shruar kete mesazh ne 16 Tetor 2006 (eshte dhe ditlindja e shokut enver)


Postuar nga shelgu datė 22 Janar 2009 - 21:45:

:Oh   

Drejt e ke. Rajt, rajt. ja qe e dhjeva. Kushedi nga i rrahin barqet dhe e ze lemza.

Po i ka thene ca gjera mire burazeri



 

Ky Omeri mos ka qene nga nga te Ago Ymerit mo Skorpjon dhe ia kane kthyer emrin keta amerikanet?

Le qe kjo eshte jashte teme dhe na shan Durrsakja


 
Trego 30 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.