Forumi Horizont Gjithsej 350 faqe: « E parė ... « 335 336 337 338 339 340 341 342 343 [344] 345 346 347 348 349 350 »
Trego 350 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Shqiperia, traditat kulturore (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=114)
-- Albanian Rrace Puro? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18612)


Postuar nga SHKODRA4001 datė 11 Janar 2013 - 01:45:

Citim:
Po citoj ato qė tha RAIMONDI
fr


Une nuk jam kunder Arberesheve , Jam shume i prekur nga Atdhedashuria e tyre , biles ata kane ndikuar ne zgjimin tone kombetar

Por ata ne shumice dermuese jane nga shqiptaret e Greqise, qe kane jetuar ne More te Peloponezit

Biles edhe vendi atje ku jetonin Arbereshet me shumice quhej Piana degli greci ,
pastaj kur erdhi Musolini , i cili kishte nje nga ndihmesat e tij kreysore Arberesh , e nderoi emrin dhe e beri Piana degli Albanesi --------Se Musolini vajti nje vizite tek arbereshet dhe pyeti ca gjuhe flisni --Ata i thane Flasim shqip
Atehere Musolini tha , nuk ka kuptim ky emer qe keni, duke ju referuar Greqise
ndaj duhet nderuar emri , Dhe e nderuan emrin .

Noli ka thene edhe shume gjera te tjera qe ti s'e besoj se ti i di

Sa per nderimin e fese, Shqoitparet fene e nderuan me deshire, sepse shqiptaret nuk ishin komb fetar, dhe nuk i besoni keto fe te ardhura nga shkretetira e Saharase

Por qe sidoqofte , edhe pse myslymane, shqiptaret nu ishin te toleruar ne Pernadorine Osmane
Perkundrazi, Ortodokset ishin me te favorizuar sepse kryepeshkopi i ortodokseve ishte krahu i majte i Sulltanit, dhe ishte zyrtari me i larte ne administraten e Sulltanit ne nje rang me Vezirin e madh

Biles edhe Sulltanet vete ishin gjysem ortodokse , sepse i kishin nenat ortodokse greke, dhe serbe ne shumice


Ndaj feja ne pernadorine osmane nuk kishte asnje lloj roli --Ajo perandori lufterat me te pergjakshme i kish bere kunder popullsive myslymane arabe ,se sa kunder ortodokseve te Ballkanit, perjashto shqiptaret

Ortodokset e Ballkanit, dhe sidmos greket ishin ata qe e thiren Sulltanin ne Ballkan , dhe pothuaj te gjithe mrbeterit ortodokse te Ballkanit benin krushqi me Sulltanin jo lufte,
Shqiptaret ishin te vetmit qe per 500 vjet benin lufte me turkun , pavareisht s eishin myslymane, apo kristiane

Ortodokset filluan luften me Sulltanin ne vitet 1800 kur Rusia po i ndihmonte te ngriheshin ne lufte kunder turkut


LNe lidhje me fene tone edhe Lordi Bayron thote , se :....as turku dhe as greku , nuk e konsideronin shqiptarin si myslyman, apo si kristian....

Edhe dicka do thosha Wikipedia nuk eshte nje burim te cilit mund ti referohesh,
Ajo eshte nen efektin e propagandisteve te grekut , kur vjen puna tek ceshtjet shqiptare,_-Ndaj ajo nuk eshte e besueshme fare


Nejse , ti ke mendimin tend , dhe une nuk mar persiper te ta ndryshoj, porse e ke te gabuar dhe te bazuar ne fakte qesharake....megjithate ajo eshte zgjedhja juaj ,

Ndersa mendimi im eshte i bazuar ne studimin me te fundit : Korrik 2012, te shkencetareve gjenetiste amerikane
qe thone se
--Shqiptaret jane kombi me homogjen i Europes per 2000 vjetet e fundit ,Pike.

ARMENIA DHE ISLANDA jan popujt me hoomogjen ne europe e jo shqiperia.


  Gjithsej 350 faqe: « E parė ... « 335 336 337 338 339 340 341 342 343 [344] 345 346 347 348 349 350 »
Trego 350 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.