Forumi Horizont Gjithsej 10 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 »
Trego 97 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Shqiperia, traditat kulturore (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=114)
-- Le te flasim pak per flamurin!!! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=10275)


Postuar nga Amstel datė 12 Janar 2006 - 22:25:

Citim:
Po citoj ato qė tha isra
ndersa une e di qe flamuri u be me dy koka shqipponje pas shpalljes se pavaresise ne 1912 ne Vlore.
Pasi skenderbeu e kishte shpallur po ne kete dite ne 1444 (ne mos gabohem)atehere ndodhi dhe nentori i dyte ndaj flamuri u be me 2 koka shqiponje ne 1912.
Ndersa fusha e kuqe, gjaku i derdhur.

Ky ishte versioni qe na shpjegonin ne tetevjecare







dhe une jam i mendimit tend isra kete kam degjuar edhe une para shume kohesh dhe ne fillore je ne tetevjecare.


Postuar nga freespirit datė 13 Janar 2006 - 04:16:

Une ne shkolle e kam mesuar se simbolizon gege e toske, mbase tekstet kane qene ndryshe varet nga koha. Por me duket edhe me logjik ky version, me letrar me alegorik.
pershendetje


Postuar nga jimmy84 datė 13 Janar 2006 - 20:21:

S`ka te bej HIC me geget apo me tosket. Interpretimet figurative apo poetike nuk duhen ngaterruar me historine. Jo ngjyra e kuqe simbolizon gjakun e te reneve, jo gege, jo toske keto jane shpjegime poetike.
Shqiponja me dy koke eshte nje simbol aq i lashte sa ne ate kohe nuk ekzistote as emri toske apo gege (e kam fjalen per emertimin jo per popullsine). Ky simbol eshte marre nga Bizanti dhe pikerisht per te personifikuar qendresen anti-turke.
Vete Bizanti as nuk e ka vjedhur dhe as nuk e ka huazuar kete simbol. Perandoria Bizantine ishte nje perandori greko-shqiptare (pikerisht ne kete kohe filloi te perhapet edhe emri "grek" i cili zevendesoi emrin "helen") dhe si rrjedhim per nje arsye ose nje tjeter perdori si simbol "Shqiponjen me dykrere" e cila ishte shpendi i Zeusit. Dhe kjo eshte mese normale perderisa vete perandori bizantin (deri ne kohen e Kostandinit te "Madh" perfshi edhe vete Kostandinin) ishte gjithashtu edhe kreu i Fese Pagane e cila si kryperendi kishte Diellin (qe personifikohej nga Zeusi).


Postuar nga freespirit datė 14 Janar 2006 - 01:18:

Po mire dakort jam me ty se origjinen mund ta kete te lashte si shume simbole te tjere por merr mendja se ky simbol eshte adoptuar dhe ne flamurin tone perfaqeson dicka qe ka lidhje me shqiperine dhe jo bizantin.
pershendetje


Postuar nga jimmy84 datė 14 Janar 2006 - 12:19:

Citim:
Po citoj ato qė tha freespirit
Po mire dakort jam me ty se origjinen mund ta kete te lashte si shume simbole te tjere por merr mendja se ky simbol eshte adoptuar dhe ne flamurin tone perfaqeson dicka qe ka lidhje me shqiperine dhe jo bizantin.
pershendetje



Shiko. Ne Horizontin e Europes po shfaqej Hija Aziatike e osmaneve. Bizanti i asaj kohe ishte vetem fantazma e Perandorise se fuqishme Bizantine. Ishte e qarte qe se shpejti Bizanti do pushtohej ashtu sikunder ndodhi. Flamuri i Bizantit nqs s`gaboj ka qene i verdhe dhe me shqiponjen e kuqe me dy koke. Dhe Skenderbeu e mori kete simbol vetem per te treguar qarte qe vertet Bizanti ra por Europa dhe fryma e lirise ishte akoma gjalle. Kete e tregon qarte edhe vete leterkembimi i famshem i Mehmetit II me Skenderbeun. Kur Mehmeti pushtoi Bizantin i dergoi Skenderbeut nje leter me vetem dy fjale: BIZANTI RA. Skenderbeu ju pergjigj me po dy fjale te vetme: KRUJA JO!
Megjithate ajo puna jo toske jo gege nuk qendron per faktin se ne ate kohe akoma nuk ishin kaq te perhapur emrat Toske dhe Gege. Ne ate kohe ndarja nuk behej sipas krahinave apo sipas vendeve gjeografike por sipas principatave.


Postuar nga freespirit datė 14 Janar 2006 - 20:52:

Jam shume dakort me ty po ne kohen e Kastriotit flamuri ishte i bardhe mesa di une gje qe perkon tamam me Bizantin. Por me vone ngjyra nderroi ne te kuqe qe simbolizon gjakun e derdhur per pavarsine dhe 2 kokat simbolizojne geget dhe tosket qe me ne fund u bashkuan ne nje shtet te vetem. Vertet origjina eshte nga Bizanti por me kalimin e kohes ai eshte pershtatur. Flamuri i nje vendi simbolizon dicka etnike. Per vendin tone simbolizon ate qe kam shkruar me lart per Bizantin ne ate kohe simbolizonte nje koke nga lindja nje nga perendimi qe kishte qe bente me ambicien per tu shtrire sa me shume. Megjithate ky eshte mendimi im.
pershendetje


Postuar nga iliriusa datė 16 Janar 2006 - 05:37:

Citim:
Po citoj ato qė tha julius
Nuk eshte shqiponje me dy koka por jane dy shqiponja qe rrine kurriz me kurriz qe ngado qe te vije armiku mos t'i zere ne befasi.


Nga te gjitha shpjegimet e mesiperme kjo me duket si me e llogjikshmja. Po ta veshtrosh me vemendje mund te duket pikerisht ashtu, si dy shqipnja me shpatulla nga njera tjetra qe te jene me te bashkuara e me ne gatishmeri ndaj armikut. Ndoshta gjithemon e kemi marr gabim edhe e kemi konsideruar si nje shqiponje me dy koka, kur ne te vertet jane dy shqiponja. Me duket se edhe nga ana simbolike tingellon mjaft bukur kjo gje: Dy shqiponja qe jane si nje trup i vetem. Bashkimi ben fuqin apo jo?

Informacione shume interesante ne kete teme!


Postuar nga ss1 datė 26 Shkurt 2006 - 11:03:

Me sa di une shqiponja ka qene nje nga besimet e vjetra fetare per shqipetare dhe Kostandini i madh perandor bizantin me orgjine ilire e mori nga populli i vet dhe e beri simbol te bizantit prej nga u rikthye perseri ne Shqiperi ne kohen e Skenderbeut dhe flamuri i Skenderbeut paraqiste nje fushe te kuqe me shqiponjen me dy krere dhe nje yll me gjashte cepa qe mbi to se di c'simbolizonte.kush e di ta shkruaj ju lutem


Postuar nga belga datė 05 Mars 2006 - 16:17:

Per flamurin!

nga historia kemi mesuar per traditat e flamurin kuq e zi; flamuri i kuq simbolizon gjakun e derdhur per liri e shqiponja dykrenare simbolizon krenarine e shqiptarit nder shekuj. faleminderit ju pershendet belga!


Postuar nga dars datė 05 Mars 2006 - 16:31:

Shqiponja osht i shpend Grabitqar!

Ne shqiptart asjiher si kemi grabit trojet e tjerve....do ishte ma mir t'kishim simbol i shpend tjeter me dy krena p.sh.

DALLANDYSHEN


  Gjithsej 10 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 »
Trego 97 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.