Forumi Horizont Gjithsej 10 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
Trego 97 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Kinematografia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=127)
-- Manga, Anime E Filmat E Nxjerre Prej Tyre (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=14089)


Postuar nga Girl-Power datė 01 Korrik 2007 - 20:54:

Thumbs up Manga, Anime E Filmat E Nxjerre Prej Tyre

Kjo teme eshte per te gjithe admiruesit e mangave dhe animeve!

Shpresoj qe te jemi sa me shume te tille ne forum


Postuar nga Girl-Power datė 01 Korrik 2007 - 21:07:

Nuk e di sa prej jush e dine se cfare jane mangat, por meqe temen e hapa vete dua te bej nje hyrje te vogel per kete forme arti qe lind ne Japonine e larget.
Behet fjale per histori qe ne ndryshim nga tregimet apo romanet qe jemi mesuar zakonisht te lexojme, neper manga fjalet e personazheve shoqerohen me vizatime qe i tregojne ata ne situatat nga me te ndryeshme.
Natyrisht mangat nuk trajtojne histori vetem per femi por edhe per te rritur e temat jane nga me te ndryeshmet. Sipas temes merr emrin edhe lloji i manges.Ne rastin tim meqe pelqej historite romantike lexoj MANGA SHOUJO- qe do te thote qe manga trajton tema dashurie


Postuar nga Girl-Power datė 01 Korrik 2007 - 21:16:

Manga e pare qe kam lexuar eshte HANAYORI DANGO
Kur e lexova nuk besoja se nje dite do te kthehesha ne nje fanse e mangakave por ja qe ndodhi e tani nuk mund te bej dot pa to


Postuar nga Tulipani datė 02 Korrik 2007 - 15:28:

Citim:
Po citoj ato qė tha Girl-Power
Ne rastin tim meqe pelqej historite romantike lexoj MANGA SHOUJO- qe do te thote qe manga trajton tema dashurie


Girl-Power i di ti qe i lexoj dhe une :p ?? Me shume sepse vdes per vizatimet e tyre ... Ate Hanayorin e kam lexuar po fundi ta shpif ama , pa pike romanticizmi .

Tani po lexoj Nana shpresoj mos mbaroje kot dhe kjo

Po ve nje video me 2 nga personazhet kryesore

Nana + Nobu


Postuar nga Girl-Power datė 02 Korrik 2007 - 22:31:

Citim:
Po citoj ato qė tha tulipani


Girl-Power i di ti qe i lexoj dhe une :p ?? Me shume sepse vdes per vizatimet e tyre ... Ate Hanayorin e kam lexuar po fundi ta shpif ama , pa pike romanticizmi .

Tani po lexoj Nana shpresoj mos mbaroje kot dhe kjo

Po ve nje video me 2 nga personazhet kryesore




Tulipani edhe une prisja nje cike me shume nga fundi i Hanayorit, pas gjithe atyre peripecirave qe heqin protagonistet kryesor...por mbase sdo kishte kuptim qe gjithe historite e dashurise te perfundojne sic duam ne fansat romantikeeeeeeeeeeeee

NANA-po e kam lexuar deri ne librin e 18 por s'eshte tipi i mangave qe kam qejf...shume pesimizem brenda ndersa une kam nevoje te qesh Tulipani Gjithesesi eshte nje manga qe do ta keshilloja per lexues te rritur por per kete do te flas me vone keshtu forumistat mund ta njohin pak me mire se cfare teme trajton NANA


Postuar nga Girl-Power datė 02 Korrik 2007 - 22:54:

Kur Yoko Kamio filloi te shkruante e vizatonte me 1992 Hanayori Dango, nuk mendoi se puna e saj do zgjaste per plot 12 vjet rrjesht por te pakten puna e saj u shperblye me nje sukses te madh ne boten e mangakave aq sa ne Japoni u prodhua nje anime i quajtur gjithmone Hanayori Dango dhe filmi serial Meteor Garden.Kjo mange flet per Tsukushi Makino e lindur ne nje familje borgjeze qe dergohet ne kolegjin Eiotoku (nje kolegj shume i shtrenjt i frekuentuar vetem nga femije te pasur) nga prinderit e saj me shpresen se atje do te gjente nje djale me shume para qe ta donte e te martohej se fundmi me te.
Por Tsukushit as nuk i shkonin neper mendje keto gjera...asaj nuk i pelqente ambjenti te cilin ishte e detyruar te frekuentonte...po ec me donte mami e babi
Ketu njihet me Tsukasa Domyoji, nje djale i pasur dhe arrogant qe e trajton si mos me keq duke i kthyer te gjithe shkollen kunder.Duke qene se familja e tij financon shpesh here kolegjin Eiotoku ai mendon se ka te drejten te dhunoje cdo kend qe nuk ploteson tekat e tij.
Domyoji kryeson banden Flower Four ku bejne pjese miqte e femijerise Rui, Akira dhe Sojiro.Qe te gjithe te pasur e te pashem:p :p :p
Deri ne diten kur njeh Tsukushin, Domyoji nuk mendonte se mund te kishte nje vajze qe meritonte interesin e tij, por sa shume gabonte


Postuar nga Girl-Power datė 02 Korrik 2007 - 23:01:

Atehere nga e majta ne te djathte : Tsukasa Domyoji, Tsukushi Makino, Rui Hanazawa, Sojiro Nishikado e Akira Mimasaka
Ps: Per te gjithe ata qe duan ta lexojne, titulli ne anglisht eshte Boys before Flowers ose Boys over Flowers( qe eshte edhe perkthimi nga japonishtja i Hanayori Dangos . Kuptohet qe une jam plotesishte dakort me titullin


Postuar nga Girl-Power datė 02 Korrik 2007 - 23:11:

Ndersa kjo eshte pjesa e pare e animes, shpresoj qe t'iu pelqej.
Tregon njohjen e Tsukushit me Domyojin dhe sesi ndonjehere ti gjuash me nje shqelm nje djali, e ben ate qe te te dashuroje marrezisht :p :p
1/3


Postuar nga Girl-Power datė 02 Korrik 2007 - 23:13:

2/3


Postuar nga Girl-Power datė 02 Korrik 2007 - 23:22:

3/3


Kur te lexoni perkthimet ne anglisht do vini re qe pas emrave vendosin nje -chan. Japonezet kete e thone per te shprehur afrimitet me bashkebiseduesin, por vlen vetem me miqte.
Nuk mund t'i drejtohesh keshtu eprorit tend sepse ndryshe ... do ishte ofendim i madh doja te thoja


  Gjithsej 10 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
Trego 97 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.