Forumi Horizont Gjithsej 6 faqe: [1] 2 3 4 5 6 »
Trego 289 mesazhet në një faqe të vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Diskutime Shoqërore (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=125)
-- Njeriu njihet nga...! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=15605)


Postuar nga Gjergj Kastrioti datë 24 Mars 2008 - 16:27:

Lightbulb Njeriu njihet nga...!

Duke folur... me miqte e mi... sot ... degjova dicka ... e cila me "frymezoi" te hapja nje teme ketu...

Njeriu njihet nga... kjo ishte shprehja...
ne fakt ka shume detaje me ane te te cilave arrijme ne nje perfundim... per nje person te caktuar...

Qofshin keto detaje qe kane te bejne me karakterin, fizikun, sjelljen...
... jane detaje te cilat na bejne te kuptojme shume nga nje person...!



Psh...

Njeriu njihet nga dhembet...!
Per mendimin tim... (dhe jo vetem timin besoj) dhembet dhe dhemballet pa dyshim tregojne shume per personin!


Postuar nga Lela_Dr datë 24 Mars 2008 - 18:04:

Une shpesh i njoh njerezit nga syte. Qe nga menyra se si shikojne, i kuptoj me njehere se cfare personash mund te jene.


Postuar nga Gjergj Kastrioti datë 24 Mars 2008 - 18:25:

Thonjte


Postuar nga cupka datë 24 Mars 2008 - 18:37:

...nga qimja e shtate e leshrave nga ane e majte e kokes!

po mire more trim i trimave, qysh e njeh njeriun nga dhembet ti? jo se statistikisht ne Shqipetaret jemi nder te paret per dhembe te kalbura atehere si te dalin llogarite ty?


Le pastaj, qe shumica nuk kane akoma inshurence lol


Postuar nga Lela_Dr datë 24 Mars 2008 - 18:39:

Epo ketij djalit akoma si kane rastisur dhembet e kalbura prandaj flet

Cupka mire se na gjete :p

Sa per temen Duart.


Postuar nga Gjergj Kastrioti datë 24 Mars 2008 - 19:03:

Citim:
Po citoj ato që tha cupka
...nga qimja e shtate e leshrave nga ane e majte e kokes!

po mire more trim i trimave, qysh e njeh njeriun nga dhembet ti? jo se statistikisht ne Shqipetaret jemi nder te paret per dhembe te kalbura atehere si te dalin llogarite ty?


Le pastaj, qe shumica nuk kane akoma inshurence lol





Moj cupke...
tani e dime qe... ne shqiptaret s'para e kemi shume per "zakon" te lajme dhembet dhe ti kurojme... por...
... Une kam ndermend me teper moshat e reja...
atyre i referohem... duke pasur parasysh qe edhe ketu ne forum pjesa me madhe rini jena



Tonaliteti i zerit!


Postuar nga briseide datë 24 Mars 2008 - 19:06:

Re: Njeriu njihet nga...!

Citim:
Po citoj ato që tha Gjergj Kastrioti


Njeriu njihet nga dhembet...!



Plotesisht dakort...ne pergjithesi quhet njeri kush "te pakten" lan dhembet cdo mengjes etj etj

Njeriu njihet nga ecja


Postuar nga kotka datë 24 Mars 2008 - 19:23:

NJERIU NJIHET VETEM NE TRAPEZ.
VETEM PO HENGRE NE NJE CANAK E NJEH NJERIUN.


Postuar nga Ari. datë 24 Mars 2008 - 19:26:

nga qeni
traktori
zetori
gruaja ose burri(qe ka)
shtepia
paraja
librat
veshja
ngrenia
te folurit
te shkruarit



me specifike nuk mud te jet kjo tema skenderbe????


Postuar nga Piktor datë 24 Mars 2008 - 19:42:

Ari, nuk ka nevoje per specifikime se e kemi qysh nga koha e Skenderbeut dhe me pare   biles qe njeriu njihet nga puna dhe jo guna.

ke parasysh gunat permbi tela:p


Postuar nga Gjergj Kastrioti datë 24 Mars 2008 - 19:50:

Citim:
Po citoj ato që tha ari77labi


me specifike nuk mud te jet kjo tema skenderbe????



sakte...

nderhyrje shume e goditur Ari!
Pse jo... mund te japim nga nje shpjegim te vogel per cfaredo qe themi... me ane te te cilit njihet njeriu...!

psh :

Njeriu duket... edhe nga "sheqeri"

Jemi tre vete ne tavoline... Une, ti dhe Briseide
ne marrim nga nje kafe... brisi mer nje cokollate te ngrohte...
Ne tavoline jane vetem tre bustina me sheqer...
ti e mer nje sheqer... dhe therret kamarierin per te na sjelle edhe ca te tjere...!
Ndersa une... qe e pi kafen me dy sheqer i mar qe te dy... dhe e le Brisin nderkohe duke pritur
Ja qe edhe sheqeri tregon!


Postuar nga Gjergj Kastrioti datë 24 Mars 2008 - 19:52:

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Ari, nuk ka nevoje per specifikime se e kemi qysh nga koha e Skenderbeut dhe me pare   biles qe njeriu njihet nga puna dhe jo guna.

ke parasysh gunat permbi tela:p




patjeter edhe nga puna duket...!
... por ka pune e pune...


pastaj... gunen mos e mer vetem thjesht materialisht :o
Ka edhe "Guna permbi Tela" sikurse the edhe vete


Postuar nga Piktor datë 24 Mars 2008 - 19:58:

Citim:
Po citoj ato që tha Gjergj Kastrioti



patjeter edhe nga puna duket...!
... por ka pune e pune...


pastaj... gunen mos e mer vetem thjesht materialisht :o
Ka edhe "Guna permbi Tela" sikurse the edhe vete

dmth veshja eee.


Postuar nga Gjergj Kastrioti datë 24 Mars 2008 - 20:08:

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
dmth veshja eee.


e pra... Guna mund te ishte "fiziku" dmth bukuria fizike... veshja... etj...


por me nje fjale te vetme mund te thoshim duke iu referuar kesaj pjese...

Njeriu njihet ... edhe... nga... stili!


Postuar nga Ari. datë 24 Mars 2008 - 20:09:

Citim:
Po citoj ato që tha Gjergj Kastrioti


sakte...

nderhyrje shume e goditur Ari!
Pse jo... mund te japim nga nje shpjegim te vogel per cfaredo qe themi... me ane te te cilit njihet njeriu...!

psh :

Njeriu duket... edhe nga "sheqeri"

Jemi tre vete ne tavoline... Une, ti dhe Briseide
ne marrim nga nje kafe... brisi mer nje cokollate te ngrohte...
Ne tavoline jane vetem tre bustina me sheqer...
ti e mer nje sheqer... dhe therret kamarierin per te na sjelle edhe ca te tjere...!
Ndersa une... qe e pi kafen me dy sheqer i mar qe te dy... dhe e le Brisin nderkohe duke pritur
Ja qe edhe sheqeri tregon!




degjo or mik lumi...une me shtrigat nuk ulem ne tavolin..pastaj kjo te harxhoka pale....na marrka dhe cokollate!!!!!!


Postuar nga briseide datë 24 Mars 2008 - 20:14:

Citim:
Po citoj ato që tha Gjergj Kastrioti

Jemi tre vete ne tavoline... Une, ti dhe Briseide
ne marrim nga nje kafe... brisi mer nje cokollate te ngrohte...
Ne tavoline jane vetem tre bustina me sheqer...
ti e mer nje sheqer... dhe therret kamarierin per te na sjelle edhe ca te tjere...!
Ndersa une... qe e pi kafen me dy sheqer i mar qe te dy... dhe e le Brisin nderkohe duke pritur
Ja qe edhe sheqeri tregon!



Njeriu njihet nga Fantazia

Ari ti e paske preventive luften

Or Gjergj,po ty kush te ftoi? (kjo se s'me le sheqerin :p)


Postuar nga Piktor datë 24 Mars 2008 - 20:15:

A kishte tavolina te tjera lokali.?


Postuar nga Ari. datë 24 Mars 2008 - 20:22:

[QUOTE]Po citoj ato që tha briseide
[B]





pergatitu per luft ---te gjesh paqe....
skenderbe...hidhi pak kocifos,.ne cokollate shtriges..

ej po nga kocifosi njihet njeriu????


Postuar nga diabolic datë 24 Mars 2008 - 20:35:

Njeriu njihet nga menyra sesi sillet ne dite te veshtira per ty...
Pastaj varet sesi dhe sa do ta njohesh kete njeri.
Besoj se siperfaqsorja demton njohjen e vertet te njerzve.
Une vuaj faktin se dukem tjeter perdon nga ai qe jam me te vertet.
Imazhi ndonjehere eshte gjithcka.
Gjithsesi nuk qahemi...


Postuar nga Gjergj Kastrioti datë 24 Mars 2008 - 20:43:

Citim:
Po citoj ato që tha diabolic
Njeriu njihet nga menyra sesi sillet ne dite te veshtira per ty...
Pastaj varet sesi dhe sa do ta njohesh kete njeri.
Besoj se siperfaqsorja demton njohjen e vertet te njerzve.
Une vuaj faktin se dukem tjeter perdon nga ai qe jam me te vertet.
Imazhi ndonjehere eshte gjithcka.
Gjithsesi nuk qahemi...




Po nuk eshte e thene te flasesh vetem mbi imazhin e nje personi...
Jo gjithmone "l'abito fa il monaco"... por eshte e rendesishme per te vleresuar nje person...!

Une nqs te shoh ty per here te pare... mund te influencohem vetem nga ajo qe ti jep...!
Apo jo?!
Nuk mund te bej dot nje analize te thelle dhe te plote... se cfare personi mund te jesh...

Detajet... jane shume te rendesishme!
Pastaj ... nuk flitet vetem mbi aparencen si pamje fizike...
... psh... une mund te them per nje person qe ka vesh pantallona "Diesel" qe i pelqen te vishet...
... dhe nga kjo nuk ka se si te influencohesh ... dhe cfare te kuptosh tjeter pervec asaj...!

Por une mund te them se Njeriu njihet nga ... libri qe eshte duke lexuar psh...!


Postuar nga briseide datë 24 Mars 2008 - 20:49:

Citim:
Po citoj ato që tha ari77labi
[QUOTE]Po citoj ato që tha briseide
[B]

pergatitu per luft ---te gjesh paqe....
skenderbe...hidhi pak kocifos,.ne cokollate shtriges..

ej po nga kocifosi njihet njeriu????



Sa seriozisht e mori takimin ky


Postuar nga Piktor datë 24 Mars 2008 - 20:50:

Citim:
Po citoj ato që tha Gjergj Kastrioti



Po nuk eshte e thene te flasesh vetem mbi imazhin e nje personi...
Jo gjithmone "l'abito fa il monaco"... por eshte e rendesishme per te vleresuar nje person...!

Une nqs te shoh ty per here te pare... mund te influencohem vetem nga ajo qe ti jep...!
Apo jo?!
Nuk mund te bej dot nje analize te thelle dhe te plote... se cfare personi mund te jesh...

Detajet... jane shume te rendesishme!
Pastaj ... nuk flitet vetem mbi aparencen si pamje fizike...
... psh... une mund te them per nje person qe ka vesh pantallona "Diesel" qe i pelqen te vishet...
... dhe nga kjo nuk ka se si te influencohesh ... dhe cfare te kuptosh tjeter pervec asaj...!

Por une mund te them se Njeriu njihet nga ... libri qe eshte duke lexuar psh...!

Jo po nga muzika qe eshte duke degjuar, psh kam degjuar se ne ameriket te semuret mendore i trajtojne me kenge te F. Sinatres.


Postuar nga Gjergj Kastrioti datë 24 Mars 2008 - 20:55:

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Jo po nga muzika qe eshte duke degjuar, psh kam degjuar se ne ameriket te semuret mendore i trajtojne me kenge te F. Sinatres.



hahahaaaaaaaaaaaaaa

O Piktor... tani... njihet edhe nga libri qe po lexon robi...!
Se ... nqs eshte lexuar... psh "Idioti" te Dostoevkit... atehere ok... nqs... eshte duke lexuar perrallat e Gaqo Bushakes...



Njeriu njihet nga ... preferencat muzikore!
(meqe ra fjala Puntoro)


Postuar nga briseide datë 24 Mars 2008 - 20:56:

Citim:
Po citoj ato që tha diabolic
Njeriu njihet nga menyra sesi sillet ne dite te veshtira per ty...
Pastaj varet sesi dhe sa do ta njohesh kete njeri.
Besoj se siperfaqsorja demton njohjen e vertet te njerzve.
Une vuaj faktin se dukem tjeter person nga ai qe jam me te vertet.
Imazhi ndonjehere eshte gjithcka.
Gjithsesi nuk qahemi...



Jam shume dakort per ate qe thua,qe njeriu njihet ne veshtiresi.Madje eshte pergjigja me e goditur per kete teme.
Njeriun nuk e demton siperfaqja,e demton perceptimi qe te tjeter kane per ate person,pra s'niset nga ty por nga te tjeret.
Diabolic besoj se duhet vuajtur fakti qe vetem personat qe duam me teper te mos te kuptojne ate qe besojme se jemi.Po fundja kush jemi?Pse duhet te mendojme se jemi te mire a te keqinj?Dhe pse duhet te vuajme ate perceptim te gabuar kur ata njerez nuk kane shkuar pertej siperfaqes?Ja vlen?Ja vlejne?
Imazhi eshte gjithcka per dike qe jeton vetem me imazh;per dike qe eshte me teper se aq,pra sic jemi ne te vertete ,mbetet vetem nje ostacolo per te kapercyer.


Postuar nga Gjergj Kastrioti datë 24 Mars 2008 - 20:57:

Citim:
Po citoj ato që tha briseide


Sa seriozisht e mori takimin ky




hmmmm...
si te pelqen kocifosi... me vanilje apo me cokollate?!


Postuar nga briseide datë 24 Mars 2008 - 20:59:

Citim:
Po citoj ato që tha Gjergj Kastrioti



hmmmm...
si te pelqen kocifosi... me vanilje apo me cokollate?!



Ky kocifosi cfare efektesh anesore ka?


Postuar nga cupka datë 24 Mars 2008 - 21:00:

sa specifike qe ini ore amani, me bisturi ne dore punoni e shoh, syte thote njeri, dhembet ja mban tjetri e sa eshte kilja e domates ne treg thote Piktori (haj Piktorejshen )

Trim, nuk e mbrojte mire tezën tende. Po ata ne Shqiperi ore qe nuk kane uje te mbyten le me te lajne dhembet e si rrezultat keto te fundit i kane njerin me te zi se tjetrin si u vete halli? Nuk bejne si njerez thua ti?
Plliz, oqej?

He moj Lelke, si te kam?


Postuar nga Gjergj Kastrioti datë 24 Mars 2008 - 21:03:

Citim:
Po citoj ato që tha briseide


Ky kocifosi cfare efektesh anesore ka?




pervecse vdes do te thuash ti...?!

jep prurit ne stomak gjate procesit te vdekjes...
dhe shoqerohet me eksktretime te vazhdueshme te salives ne forme bulezash!


Postuar nga Piktor datë 24 Mars 2008 - 21:04:

Mendimet qe ka ne koke, po pati mendime te mira patjeter qe do jete i tille e kunderta ndodh me ate qe ka mendime te keqia ai eshte i keq.

Pra nga miqesia qe ka ose shpreh  per tjetrin, mirpo ndodhin dhe keqkuptimet qe e prishin kete rraport dhe ketu fajin e ke vete sepse thua si nuk e njoha me pare ate qen, m... apo klysh ... etj. Nese ndodh se sqarohen gjerat çfare ke njohur.


Postuar nga diabolic datë 24 Mars 2008 - 21:16:

Citim:
Po citoj ato që tha Gjergj Kastrioti



Po nuk eshte e thene te flasesh vetem mbi imazhin e nje personi...
Jo gjithmone "l'abito fa il monaco"... por eshte e rendesishme per te vleresuar nje person...!

Une nqs te shoh ty per here te pare... mund te influencohem vetem nga ajo qe ti jep...!
Apo jo?!
Nuk mund te bej dot nje analize te thelle dhe te plote... se cfare personi mund te jesh...

Detajet... jane shume te rendesishme!
Pastaj ... nuk flitet vetem mbi aparencen si pamje fizike...
... psh... une mund te them per nje person qe ka vesh pantallona "Diesel" qe i pelqen te vishet...
... dhe nga kjo nuk ka se si te influencohesh ... dhe cfare te kuptosh tjeter pervec asaj...!

Por une mund te them se Njeriu njihet nga ... libri qe eshte duke lexuar psh...!



Njerzit krijojn ide nga menyra jote e te vepruarit ose te sjellurit ne rrethana te caktura.
Flas ketu per njerzit qe nuk njeh dhe te cilet ti nuk i konsideron aspak.
Menyra ime e venjes ne loje te njerzve (kete e bej me shoqerin qe me njeh) me ve ne pah ne menyre negative ne sy te te tjereve.
Gjithsesi per te njohur nje njeri duhet te kesh pak me hsume intimitet ne gjerat qe per ty jane te rendesishme.
Gjithsesi nuk po zgjatem se me duket sikurpo flas per eksperiencat e mia personale...


Postuar nga diabolic datë 24 Mars 2008 - 21:21:

Citim:
Po citoj ato që tha briseide


Jam shume dakort per ate qe thua,qe njeriu njihet ne veshtiresi.Madje eshte pergjigja me e goditur per kete teme.
Njeriun nuk e demton siperfaqja,e demton perceptimi qe te tjeter kane per ate person,pra s'niset nga ty por nga te tjeret.
Diabolic besoj se duhet vuajtur fakti qe vetem personat qe duam me teper te mos te kuptojne ate qe besojme se jemi.Po fundja kush jemi?Pse duhet te mendojme se jemi te mire a te keqinj?Dhe pse duhet te vuajme ate perceptim te gabuar kur ata njerez nuk kane shkuar pertej siperfaqes?Ja vlen?Ja vlejne?
Imazhi eshte gjithcka per dike qe jeton vetem me imazh;per dike qe eshte me teper se aq,pra sic jemi ne te vertete ,mbetet vetem nje ostacolo per te kapercyer.




Bris nje dite i them shokur tim te ngusht shprehjen e urte-Me mire syri sesa nami- dhe e di sesi me pergjigjet ai?
Me tha-Pyet qorrin sesi e mendon...
POr gjithsesi une kam pasur mundesin qe te tregoj veteveten me njerzit qe kan qene te rendesishem per mua.
Por ndonjehere ai imazh qe ka ngelur pas nga une per njerzit qe sme njohin mire deri diku eshte negativ per vete sjelljen time qe kam me njerzit qe nuk njoh.
Une jam Diabolic me te mirat dhe te keqiat dhe te keqiat bien me shume ne pah tek une keshtu qe aparenca genjen...


Postuar nga ~Enigme~ datë 25 Mars 2008 - 14:07:

Citim:
Po citoj ato që tha Gjergj Kastrioti
Duke folur... me miqte e mi... sot ... degjova dicka ... e cila me "frymezoi" te hapja nje teme ketu...

Njeriu njihet nga... kjo ishte shprehja...
ne fakt ka shume detaje me ane te te cilave arrijme ne nje perfundim... per nje person te caktuar...

Qofshin keto detaje qe kane te bejne me karakterin, fizikun, sjelljen...
... jane detaje te cilat na bejne te kuptojme shume nga nje person...!
Psh...

Njeriu njihet nga dhembet...!
Per mendimin tim... (dhe jo vetem timin besoj) dhembet dhe dhemballet pa dyshim tregojne shume per personin!


Pamja e jashtme, dhembet, kepucet?! U jo mbase varet nga perceptimi?! Jo jo njihet nga mendimet?! E gjeta ...njihet ne momentet e veshtira?! Si mund te nxjer konkluzione?! Eshte e drejte te nxjer konkluzion se ti je diskriminues :p?! A nuk do ishte gabim te thoja kete ketu per ty?!

Kjo teme s'ben gje tjeter pervecse e pergjitheson njeriun dhe turbullon individualitetin. Stereotipi me nje fjale! Njeriu eshte si nje poezi, ku po te fillojme ta analizojme te gjithe do japin ndjenja te ndryshme, do e lexojme e rilexojme, do e ngjyrosim apo zhgaravitim ashtu sic na le shije ne momentin e caktuar e kur i permbledhim keto "vizatime" mbase formojme nje pikture te pacenuar, mbase ky eshte vete thelbi por asnjehere nuk jemi te sigurt pervese ndjenjen qe na percjell.

Po ndaj me juve nje diskutim ne lidhje me nje koment qe degjova para disa ditesh e me stonoi ne vesh. Ne momentin kur por diskutoheshe procesi i seleksionimit te jurise ketu ne amerike dikush tha:
"Si mund te pasqyroje nje juri rethin shoqeror, te jape vendime -jeta a vdekje- kur kjo juri mund te perbehet nga nivele te ulura?"
Shikon ndonje gje gabim me kete fjali? Mua me vrau veshin psh ndersa ty mbase jo.

Njeriu eshte i afte te mendoje, te gjykoje dhe te sjelle dicka produktive ne rethin shoqeror pa e karakterizuar neper klishera e secili nga ne zgjedh ose ka shansin, fatin te kete dicka qe ne shume raste vjen komplet rastesisht. Kjo ide me perforcohet akoma me shume  kur ballafaqohem me histori si kjo me poshte-SOT- pedagog -avokat i nje kompanie shume te njojtur, organizator i nje firme qe e nisi nga hici. -DJE-dikush qe nuk donte te studionte, i pranoi bursat e ofruara vetem per te lojtur futboll gjate periudhes se tij akademike. Gjate procesit te specializimit per arsim shume gjera moren drejtime te ndryshme.

Me nje fjale se u zgjata e hartova carcafe -dje mbase e kritikoje si dikush te pazoti ose dembel ndersa sot punetor dhe te suksesshem.
Pra procesi per te njojtur dike eshte i thelle dhe do durim e kohe ...mendoj se kur heqim "palldemet" ( blinders ) vetem atehere fillojme e njohim njeriun.


Postuar nga SmoKer datë 25 Mars 2008 - 14:17:

koha njeh personin.


Postuar nga kurt datë 25 Mars 2008 - 14:47:

Citim:
Po citoj ato që tha SmoKer`
koha njeh personin.
fakt i pamposhtur


Postuar nga kurt datë 25 Mars 2008 - 15:00:

ne momentin e pare kur takojme diken takojme prezantuesin e tij  (thote nje humorist amerikan)

 


Postuar nga Gjergj Kastrioti datë 25 Mars 2008 - 17:04:

Jam shume i kenaqur se si eshte trajtuar kjo teme deri tani...
... ishte nje prove e bukur... e lezetshme... dhe deri tani eshte shtruar... diskutuar dhe vleresuar ... ashtu sikurse e mendoja...


Faleminderit dhe... komplimente!


Postuar nga kotka datë 25 Mars 2008 - 22:24:

Citim:
Po citoj ato që tha Gjergj Kastrioti
Jam shume i kenaqur se si eshte trajtuar kjo teme deri tani...
... ishte nje prove e bukur... e lezetshme... dhe deri tani eshte shtruar... diskutuar dhe vleresuar ... ashtu sikurse e mendoja...


Faleminderit dhe... komplimente!



d.m.th ti je ketu per te cimbisur apo per te zgjuar njerezit....aaahhhaaaaa??????????


Postuar nga AndreaPirelli datë 26 Mars 2008 - 02:16:

Citim:
Po citoj ato që tha ~Enigme~

Pamja e jashtme, dhembet, kepucet?! U jo mbase varet nga perceptimi?! Jo jo njihet nga mendimet?! E gjeta ...njihet ne momentet e veshtira?! Si mund te nxjer konkluzione?! Eshte e drejte te nxjer konkluzion se ti je diskriminues :p?! A nuk do ishte gabim te thoja kete ketu per ty?!

Kjo teme s'ben gje tjeter pervecse e pergjitheson njeriun dhe turbullon individualitetin. Stereotipi me nje fjale! Njeriu eshte si nje poezi, ku po te fillojme ta analizojme te gjithe do japin ndjenja te ndryshme, do e lexojme e rilexojme, do e ngjyrosim apo zhgaravitim ashtu sic na le shije ne momentin e caktuar e kur i permbledhim keto "vizatime" mbase formojme nje pikture te pacenuar, mbase ky eshte vete thelbi por asnjehere nuk jemi te sigurt pervese ndjenjen qe na percjell.

Po ndaj me juve nje diskutim ne lidhje me nje koment qe degjova para disa ditesh e me stonoi ne vesh. Ne momentin kur por diskutoheshe procesi i seleksionimit te jurise ketu ne amerike dikush tha:
"Si mund te pasqyroje nje juri rethin shoqeror, te jape vendime -jeta a vdekje- kur kjo juri mund te perbehet nga nivele te ulura?"
Shikon ndonje gje gabim me kete fjali? Mua me vrau veshin psh ndersa ty mbase jo.

Njeriu eshte i afte te mendoje, te gjykoje dhe te sjelle dicka produktive ne rethin shoqeror pa e karakterizuar neper klishera e secili nga ne zgjedh ose ka shansin, fatin te kete dicka qe ne shume raste vjen komplet rastesisht. Kjo ide me perforcohet akoma me shume  kur ballafaqohem me histori si kjo me poshte-SOT- pedagog -avokat i nje kompanie shume te njojtur, organizator i nje firme qe e nisi nga hici. -DJE-dikush qe nuk donte te studionte, i pranoi bursat e ofruara vetem per te lojtur futboll gjate periudhes se tij akademike. Gjate procesit te specializimit per arsim shume gjera moren drejtime te ndryshme.

Me nje fjale se u zgjata e hartova carcafe -dje mbase e kritikoje si dikush te pazoti ose dembel ndersa sot punetor dhe te suksesshem.
Pra procesi per te njojtur dike eshte i thelle dhe do durim e kohe ...mendoj se kur heqim "palldemet" ( blinders ) vetem atehere fillojme e njohim njeriun.




Mahhhh......



















Postuar nga Ari. datë 26 Mars 2008 - 13:06:

njeriu njihet nga"" bemjet"---thoshte gjyshi im...nje here e ne nje koh


Postuar nga kotka datë 26 Mars 2008 - 13:32:

Thumbs up

Citim:
Po citoj ato që tha ~Enigme~

Pamja e jashtme, dhembet, kepucet?! U jo mbase varet nga perceptimi?! Jo jo njihet nga mendimet?! E gjeta ...njihet ne momentet e veshtira?! Si mund te nxjer konkluzione?! Eshte e drejte te nxjer konkluzion se ti je diskriminues :p?! A nuk do ishte gabim te thoja kete ketu per ty?!

Kjo teme s'ben gje tjeter pervecse e pergjitheson njeriun dhe turbullon individualitetin. Stereotipi me nje fjale! Njeriu eshte si nje poezi, ku po te fillojme ta analizojme te gjithe do japin ndjenja te ndryshme, do e lexojme e rilexojme, do e ngjyrosim apo zhgaravitim ashtu sic na le shije ne momentin e caktuar e kur i permbledhim keto "vizatime" mbase formojme nje pikture te pacenuar, mbase ky eshte vete thelbi por asnjehere nuk jemi te sigurt pervese ndjenjen qe na percjell.

Po ndaj me juve nje diskutim ne lidhje me nje koment qe degjova para disa ditesh e me stonoi ne vesh. Ne momentin kur por diskutoheshe procesi i seleksionimit te jurise ketu ne amerike dikush tha:
"Si mund te pasqyroje nje juri rethin shoqeror, te jape vendime -jeta a vdekje- kur kjo juri mund te perbehet nga nivele te ulura?"
Shikon ndonje gje gabim me kete fjali? Mua me vrau veshin psh ndersa ty mbase jo.

Njeriu eshte i afte te mendoje, te gjykoje dhe te sjelle dicka produktive ne rethin shoqeror pa e karakterizuar neper klishera e secili nga ne zgjedh ose ka shansin, fatin te kete dicka qe ne shume raste vjen komplet rastesisht. Kjo ide me perforcohet akoma me shume  kur ballafaqohem me histori si kjo me poshte-SOT- pedagog -avokat i nje kompanie shume te njojtur, organizator i nje firme qe e nisi nga hici. -DJE-dikush qe nuk donte te studionte, i pranoi bursat e ofruara vetem per te lojtur futboll gjate periudhes se tij akademike. Gjate procesit te specializimit per arsim shume gjera moren drejtime te ndryshme.

Me nje fjale se u zgjata e hartova carcafe -dje mbase e kritikoje si dikush te pazoti ose dembel ndersa sot punetor dhe te suksesshem.
Pra procesi per te njojtur dike eshte i thelle dhe do durim e kohe ...mendoj se kur heqim "palldemet" ( blinders ) vetem atehere fillojme e njohim njeriun.



Te gjitha sa thote Enigma me pelqyen kaq shume.

Edhe Eishtain po ta klasifikonim nga menyra se si mbante floket, dhembet dhe menyra e veshjes apo temperamenti i tij dilte i s'kualifikuar per njerezimin.

Po keshtu e nxorren edhe doktoret dhe mesuesit kur ishte ne moshe te vogel, por ja qe njerezit ndryshojne dhe mund te arrijne te bejne cudira me vetepermiresimin e tyre.


Postuar nga briseide datë 26 Mars 2008 - 13:41:

Besoj se njohja e njeriut ne kete rast studiohet si dicka deri diku siperfaqesore.Pse?Sepse s'po diskutojme si te njohim nje njeri ne thellesine e shpirtit te tij,por si mund te ndikoje nje sjellje,nje detaj ne gjithcka e perben,nje vendim,nje menyre jetese etj etj.Pra jane te gjitha sinjale per te kuptuar dicka rreth atij personi.Eshte palese qe nje person ndryshon cdo gje ne vetevete sikur te doje me kohen,prandaj s'mund te thuash asnjehere,ose s'mund te Pretendosh,se njeh dike.Ka pastaj trakte fikse karakteriale,ato po qe mund te merren si shembull per cdo Individ.


Postuar nga Gjergj Kastrioti datë 26 Mars 2008 - 16:48:

Citim:
Po citoj ato që tha briseide
Besoj se njohja e njeriut ne kete rast studiohet si dicka deri diku siperfaqesore.Pse?Sepse s'po diskutojme si te njohim nje njeri ne thellesine e shpirtit te tij,por si mund te ndikoje nje sjellje,nje detaj ne gjithcka e perben,nje vendim,nje menyre jetese etj etj.Pra jane te gjitha sinjale per te kuptuar dicka rreth atij personi.Eshte palese qe nje person ndryshon cdo gje ne vetevete sikur te doje me kohen,prandaj s'mund te thuash asnjehere,ose s'mund te Pretendosh,se njeh dike.Ka pastaj trakte fikse karakteriale,ato po qe mund te merren si shembull per cdo Individ.





Postuar nga kurt datë 26 Mars 2008 - 20:28:

gabimi me i madh eshte te supozojme se i njohim njerzit dhe ti vejme vulen. si per mire ose per keq. tani une e di qe nena ime p.sh, kurr nuk do ta ket forcen te shkeli as mbi nje buburrece rruges, kjo eshte nje fakt qe eshte lindur me nje shpirt te tille, te bute etj etj etj. por ne asnje menyre nuk mund te jemi te sigurt se  nje person e shikon jeten gjithmone me te njejtin sy.

p'sh, jam i sigurt qe te gjithe juve keni peceptim te ndryshem per jeten ne krahasim me 5 vite me pare. si njerz ,me zemer te mire apo te keqe, nuk ma merr mendja qe ndryshojme shume, por si karaktera jam me se i sigurt.

para dy diteve isha duke luajtur poker ne nje card room ne Oceanside Oalifornia. ajo gruaja qe ndante letrat ishte nje shoqe e imja qe kam punuar me te ne Bellagio casino ne las vegas para 9 vjetesh. mirepo une po beja pak muhabet me nje goce ne tavoline dhe filluam ta njohim pak njeri-tjetrin. kjo shoqja ime tani fillon te flasi per mua, kurti djali i mire shume, djale i mire shume, e njoh per shume kohe, and bla bla bla. por ne fund i thopte asaj goces ky i nderron gocat shpesh, cdo muaj kishte te dashur te re kur punoja me te, i thote asaj. kjo me acaroj pak.

para 9 vjetesh isha 22 vjec, dhe jetoja in las vegas, sot 31, dhe jetoj ne kaloforni, dikush qe me ka pare per here te fundit kur isha 22 vjec dhe te mendoje qe jam i njejti njeri, kjo me duket nje gomardhek.

p.sh ajo nuk e din qe une kam experimetuar qe te jetoj nje vit pa tv, pa sex, pa internet. ajo nuk e din qe une kam ren ne dashuri dhe me eshte thyer zemra copa copa me pare, p.sh, ajo kurr nuk e ka ditur qe une jam nje person i tyrpshem, dhe shpesh me skuqet ftyra, dhe e kam shume te veshtire tia nisi muhabetit i pari me nje goce ose me kedo.pra ajo thjesht mban mend nje periudhe te asaj kohe dhe nje kujtese fotografike timen, asgje me shume.

inioranca e saj te deklaroje qe me njeh mua mire me acaroj dhe me beri te qesh me vete.
prandaj e theksoj kyt shprehjen, "qe karakteri i njeiut eshte fati tij" sikur te isha ne dashuri do isha me i buzeqeshur dhe optimist se nje pesimist qe jam bere (pak a shume sikur mos te zhgenjehemi shpesh nga jeta nuk do ta njohim enxiety, por ky na shoqeron shume, etj etj etj.

p.sh. ne se do zhdukem tani dhe mbas 5 vjetsh do futem ne ket forum, dhe do flas me kotken, do me kujtohet qe ajo ka nje konsiderat dhe rrespekt per njerzit, dhe do jem i sigurt qe jam ne prezencen e nje njeriut zemermire, por do ishte gomardhek te supozoj qe kjo eshte kotka qe ishte 5 vjet me pare. do jem i sigurt qe do jet zemermire, por a do ta shikoje jeten me te njejtin sy si tani!!?? varet!!!!!


Postuar nga kotka datë 26 Mars 2008 - 20:38:

Citim:
Po citoj ato që tha kurti
gabimi me i madh eshte te supozojme se i njohim njerzit dhe ti vejme vulen. si per mire ose per keq. tani une e di qe nena ime p.sh, kurr nuk do ta ket forcen te shkeli as mbi nje buburrece rruges, kjo eshte nje fakt qe eshte lindur me nje shpirt te tille, te bute etj etj etj. por ne asnje menyre nuk mund te jemi te sigurt se  nje person e shikon jeten gjithmone me te njejtin sy.

p'sh, jam i sigurt qe te gjithe juve keni peceptim te ndryshem per jeten ne krahasim me 5 vite me pare. si njerz ,me zemer te mire apo te keqe, nuk ma merr mendja qe ndryshojme shume, por si karaktera jam me se i sigurt.

para dy diteve isha duke luajtur poker ne nje card room ne Oceanside Oalifornia. ajo gruaja qe ndante letrat ishte nje shoqe e imja qe kam punuar me te ne Bellagio casino ne las vegas para 9 vjetesh. mirepo une po beja pak muhabet me nje goce ne tavoline dhe filluam ta njohim pak njeri-tjetrin. kjo shoqja ime tani fillon te flasi per mua, kurti djali i mire shume, djale i mire shume, e njoh per shume kohe, and bla bla bla. por ne fund i thopte asaj goces ky i nderron gocat shpesh, cdo muaj kishte te dashur te re kur punoja me te, i thote asaj. kjo me acaroj pak.

para 9 vjetesh isha 22 vjec, dhe jetoja in las vegas, sot 31, dhe jetoj ne kaloforni, dikush qe me ka pare per here te fundit kur isha 22 vjec dhe te mendoje qe jam i njejti njeri, kjo me duket nje gomardhek.

p.sh ajo nuk e din qe une kam experimetuar qe te jetoj nje vit pa tv, pa sex, pa internet. ajo nuk e din qe une kam ren ne dashuri dhe me eshte thyer zemra copa copa me pare, p.sh, ajo kurr nuk e ka ditur qe une jam nje person i tyrpshem, dhe shpesh me skuqet ftyra, dhe e kam shume te veshtire tia nisi muhabetit i pari me nje goce ose me kedo.pra ajo thjesht mban mend nje periudhe te asaj kohe dhe nje kujtese fotografike timen, asgje me shume.

inioranca e saj te deklaroje qe me njeh mua mire me acaroj dhe me beri te qesh me vete.
prandaj e theksoj kyt shprehjen, "qe karakteri i njeiut eshte fati tij" sikur te isha ne dashuri do isha me i buzeqeshur dhe optimist se nje pesimist qe jam bere (pak a shume sikur mos te zhgenjehemi shpesh nga jeta nuk do ta njohim enxiety, por ky na shoqeron shume, etj etj etj.

p.sh. ne se do zhdukem tani dhe mbas 5 vjetsh do futem ne ket forum, dhe do flas me kotken, do me kujtohet qe ajo ka nje konsiderat dhe rrespekt per njerzit, dhe do jem i sigurt qe jam ne prezencen e nje njeriut zemermire, por do ishte gomardhek te supozoj qe kjo eshte kotka qe ishte 5 vjet me pare. do jem i sigurt qe do jet zemermire, por a do ta shikoje jeten me te njejtin sy si tani!!?? varet!!!!!



Dal te bej nje cik mamin une tani me ty. T'u befsha une ty, qe po me perpelitesh nga nje shkemb ne tjetrin dhe akoma nuk po gjen kohe te marresh fryme lirshem dhe ne qetesi.
Te puth fort , do not trust anyone... just yourself and start to play some little games, because only like that you 're going to be a good player.

je shpirt shejtan ... po mbushet kjo tema e skenderbeut avash - avash.

qeta gjergjo


Postuar nga kurt datë 26 Mars 2008 - 21:08:

Citim:
Po citoj ato që tha kotka


Dal te bej nje cik mamin une tani me ty. T'u befsha une ty, qe po me perpelitesh nga nje shkemb ne tjetrin dhe akoma nuk po gjen kohe te marresh fryme lirshem dhe ne qetesi.
Te puth fort , do not trust anyone... just yourself and start to play some little games, because only like that you 're going to be a good player.

je shpirt shejtan ... po mbushet kjo tema e skenderbeut avash - avash.

qeta gjergjo

hahahha, you're funny and wit. pershendetje kotka


Postuar nga Gjergj Kastrioti datë 27 Mars 2008 - 16:36:

Citim:
Po citoj ato që tha kurti
gabimi me i madh eshte te supozojme se i njohim njerzit dhe ti vejme vulen.



Por... a mund te mundohemi ti njohim...
... Kurti me lejon te nxjerr konkluzione per menyren se si ti paraqitesh...
Une nuk kam kohe te te analizoj fije e per pe...
... edhe kohe te kisha nuk do te mund te beja nje njohje te thelle e te vertete!

Bazohemi ne ate qe te tjeret na japin...
... eshte shume here me mire qe ti marrim ato gjera qe na ofrohen ashtu thjesht... pa zbukurime... dhe manipulime te shumta... sesa te mendojme... " po me kete c'donte te thoshte... po pse e beri kete... c'fare fshihet pas asaj e kesaj..."

Nuk besoj eshte menyra me e mire e te menduarit!


Postuar nga Lela_Dr datë 27 Mars 2008 - 16:40:

Njeriu njihet nga buzeqeshja


Postuar nga kotka datë 27 Mars 2008 - 16:44:

Citim:
Po citoj ato që tha Lela_Dr
Njeriu njihet nga buzeqeshja


Yes Lela, you're happy, you love people and you just smile and never stop smiling till death, no matter what happen to you.


Postuar nga Enya datë 27 Mars 2008 - 16:54:

Post

=S`ka dreq ne bir te shkembit te Kavajes qe e njeh njeriun SOT.

Mos pretendoni se i njihni njerezit prej "gjurmeve" qe rastesisht lene

ne jetet tuaja! Ata lloj njerezish nuk njihen kurre. Edhe me nje njeri qe

jeton, pffffff sa te fshehta ka; askurre nuk arrini ta njihni.




ps: Kotka, sa do deshiroja te te njihja keshtu sic te njoha.

ps: Kurti, a me lejohet te te puth pak synin e bukur, pasi vertet shkruan bukur.


Postuar nga kotka datë 27 Mars 2008 - 16:59:

Citim:
Po citoj ato që tha Enya
[i]=
ps: Kotka, sa do deshiroja te te njihja keshtu sic te njoha.




kith you too :p


  Gjithsej 6 faqe: [1] 2 3 4 5 6 »
Trego 289 mesazhet në një faqe të vetme

Materialet që gjenden tek Forumi Horizont janë kontribut i vizitorëve. Jeni të lutur të mos i kopjoni por ti bëni link adresën ku ndodhen.