Forumi Horizont Gjithsej 6 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 »
Trego 280 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Tema Shoqerore (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=313)
-- Islamizmi. Nje fatkeqesi kombetare e shqiptareve?? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=2848)


Postuar nga gosacameria datė 17 Shkurt 2004 - 20:31:

Citim:
Po citoj ato qė tha black_eagle001
Diabolic .

Shkrimet jane fshire sepse jo vetem qe jane jashte teme por jane dhe pa lidhje fare. Nga besimi fetar shkojme tek politika dhe per me teper, tek ajo nderkombetare. Nuk eshte shkruar diku qe nuk lejohen mendimet personale, perkundrazi, por duhet dhe te respektojme rregulloren e forumit. Nese do te shkruanim ku dhe si te na tekej , atehere do te behej rremulle dhe nuk do gjenim dot as shkrimet tona, jo me te ishim ne gjendje te diskutonim.

Gosaēameria.

Shkrimet jane fshire per te vetmen aresye qe permenda me siper, pra jane pa lidhje me temen. Si e shihni jane lene vetem shkrimet qe i permbahen temes se hapur.


Nese shikoni qe ka ē'faredolloj diskriminimi midid anetareve , ju lutem na thoni se ku dhe si, personalisht nuk besoj se ka ndodhur nje gje e tille.


pershendedtje Me falni po tema eshte se ndikonfeja tek ne a po ne raundin nderkomtar, <<<< pra nuk eshte se po i kalojme temen ngafeja tek poltika, por eshte politika e huaj , qe po e ben nje gje te tille,<<<
me falni po ktu ne nuk po shkruajme si na teket po shkruajme ate qe po ndodh ne kte bote
edhe dicka me duket se ke fshire vetem ato mail, qe mbrojne interesat e shqiperise, te kosoves te camerise, duke lene ato mail per per interes te grekut, dhe te huajve, dhe kjo nuk eshte e drejte,,,<<<<< <<<<<< topi eshte imi dhe penalltin ta gjuaj vete<<<<
besoj u kuptuam<<


Postuar nga gosacameria datė 18 Shkurt 2004 - 20:09:

po cpatet, keshtu spo shkruani me,

mos i beni qejfin armikut, se kete duan ato,, te qeshim per hinat te tyre dhe te plasin nga inati..



aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhahahahahahaahahahahaaha
hahahahah

ahahaahahahaahahah

aaaajahahaahahahahahahaha


Postuar nga AIR-FORCE-ONE datė 18 Shkurt 2004 - 20:26:

Persa i perket fese ne SHqiperi eshte dicka qe ne nuk duhet ta theksojme shume un myslim e ti kristian n.q.s. i themi vetes SHqiptar ...Po ne kemi qef te hajme buken e SHqiperise dhe te bejme duvane e Turkut edhe se na pushtoi per 500 vjet .Ne kur duam themi jemi Ilir jemi arian jemi turq jemiiiiiiiiiiiiiiiiii desha me thon i fjale .Ne nje interviste dhene RTK TV Kosoves Ismail Kadare ka then qe Evropa nuk i don popujt mysliman dhe ta hiqni nga mendja hyrjen ne Evrope deri sa ne tte kemi fene myslimane....

Prandaj po ju kshilloi te behemi BUDIST edhe i her e mire ti lejme kto polemika .......looool


Postuar nga abcd datė 19 Shkurt 2004 - 02:55:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Per amerikanen e vogel NYCgirl dhe pseudo patriotet

Citim:
Po citoj ato qė tha NYCgirl




Jo, zemer, nuk jam studente, e kam mbaruar universitetin (tre diploma). Pergjigja ime ishte replike e anetares se mesiperme. Dhe kujdes, se si u drejtohesh te tjereve .... jo per ndonje gje, po tregoni nivelin tuaj.

U kerkoj te falur moderatoreve qe kam dale nga tema.



Me tre diplloma e tja fusesh per Charlemagne eshte e pamundur!
Ty ti ka ngrene librat dhia moj te keqen lali.

_____________________________ _____________________________

Ju lutem te mos kalohet ne fyerje te anetareve ose ē'faredolloj fyerje tjeter.

_____________________________ _____________________________


Postuar nga diabolic datė 19 Shkurt 2004 - 11:37:

Po shikoj deklarime te Kaderes ketu , po sa te informuar qe jeni mo burr i dheut . Ore po a e dini se cka thene Kadare ne 91 ne eksodin e pare - Ka thene se emigrantet jane jashtqitja e kombit-A duhet ta marrin edhe kete per te vertet meqense e ka thene Kadare. Pastaj shikoj se na thoni se here themi se jemi turq here arjan dhe here ilir,mah nuk e di por nese kete gje e ben ti o AIR-FORC-ONE ateher puna jote , por te lutem mos na ver ne goje fjale te cilat nuk i themi ok.Hajt tung o pseudo shqiptaret e mi . nga DIABOLIC A'S


Postuar nga AIR-FORCE-ONE datė 19 Shkurt 2004 - 12:12:

Te verteten Diabolic e kemi te veshtire te shihemi ne pasqyre dhe te themi se kush jemi...........BUDIST loooooooooool


Postuar nga Keni datė 19 Shkurt 2004 - 12:23:

Diabolik kujdes me fyerjet dhe shprehjet e pa kontrolluara ndaj te tjereve. Nese do te perdoresh ato shpreje perdori per veten nende.


Postuar nga trojani datė 19 Shkurt 2004 - 21:07:

Dmth. or Diabolik Myslimanizmi sipas teje eshte gjeja me e mire qe i ka ndodh Shqiperise? Apo e kam gabim?


Postuar nga diabolic datė 20 Shkurt 2004 - 13:58:

Skeni cfar beni dhe me fshini mua mesazhet

E ke shum gabim Trojan , une nuk kam thene kurre qe myslimanizma ka qene gjeja me e mire qe i ka ndodhur shqiperis por edhe nuk do te them kurre qe eshte fatkeqsi kombetare sepse kjo nuk eshte e vertet, cdo besim fetar ka qen nje teresi e proceseve evolutive te historis se kombit.Prandaj nuk dua te degjoj diskutime te tilla se me duket shume percarsemidis nesh , te njejtin qendrim do te mbaja edhe sikur tema te ushte qe feja katolike ose ortodokse te ishte fatkeqsia e kombit. Kaq kisha per kete gje , pastaj doja te thoja se ja moret doren duke me fshire mesazhet te cilat nuk me duket se kan qen jasht teme ose te pa kulturuar. Sdua tju pershendes fare sepse nuk e meritoni me keto qe po beni. DIABOLIC A'S


Postuar nga trojani datė 20 Shkurt 2004 - 19:18:

Ciao diabolik

Te pakten kesaj rradhe nuk me the pseudopatriot.
Por do te pyesja thellesisht nga zemra ; A nuk do te ishin shanset e Shqiperise me te medha per tu futut BE. nqs Shqiperia do te ishte vend kristian, apo jo?

ciao trojani


Postuar nga HMU datė 20 Shkurt 2004 - 19:38:

Re: Ciao diabolik

Citim:
Po citoj ato qė tha trojani
Te pakten kesaj rradhe nuk me the pseudopatriot.
Por do te pyesja thellesisht nga zemra ; A nuk do te ishin shanset e Shqiperise me te medha per tu futut BE. nqs Shqiperia do te ishte vend kristian, apo jo?

ciao trojani




Kjo mund te jete e vertete por nuk do te thote se myslimanizmi eshte fatkeqesi per shqiperine.
une besoj se ka arsye te tjera me te forta qe e pengojne shqiperine te futet ne BE.


Postuar nga gosacameria datė 20 Shkurt 2004 - 20:52:

Citim:
Po citoj ato qė tha diabolic
Po shikoj deklarime te Kaderes ketu , po sa te informuar qe jeni mo burr i dheut . Ore po a e dini se cka thene Kadare ne 91 ne eksodin e pare - Ka thene se emigrantet jane jashtqitja e kombit-A duhet ta marrin edhe kete per te vertet meqense e ka thene Kadare. Pastaj shikoj se na thoni se here themi se jemi turq here arjan dhe here ilir,mah nuk e di por nese kete gje e ben ti o AIR-FORC-ONE ateher puna jote , por te lutem mos na ver ne goje fjale te cilat nuk i themi ok.Hajt tung o pseudo shqiptaret e mi . nga DIABOLIC A'S


Me falni skam degjuar ndonje qe ti thote vetes qe eshte jashqitja e vendit.<< pse e them kete, sespe kadare eshte vet emigrant, prandai .......??????

?????


Postuar nga AIR-FORCE-ONE datė 21 Shkurt 2004 - 00:09:

Une thjeshte po shpreh nji opinion thjesht po them ate qe kam degjuar........
Por dua ti pergjigjem pyetjes ....Nese SHqiperia do te ishte vend Kristian do te kishte mundesi te hynte ne Evrope?un them PO..........
Ndersa persa i perket fjales PSEUDO jemi ketu te shprehim thjesh opinione un nuk kam thene qe jam Patriot ,por opinionin nuk ma ndalon njeri .......Kurse ju jeni "PATRIOT TE SHQUAR " qe mbroni me fjale te rreme ose i beni qefin vetes dhe nuk shihni realitetin ,ose rrugen qe ndjek SHqiperia...........Persa i perket renies qeverise Berishes e dini pse RA....piramidat ,hyrjen e SHqiperise ne koferencen islamik lidhjet me sherbimet sekrete ,Tirana u kthye ne metropol i botes Arabe etj etj etj persa i perket myslymanizmit.........DHe Evropes dhe U.S. nuk i pelqen kjo gje ................Eshte e kot te shkruaj doni me hy ne BE ........per te hyre keni.. Jam me ate rini moderne ajo rini qe deshiron nje kulture Evropiane e jo PERCEN.........Ne opinionin tim dua ta mbyll viv la republik e viva Europe riunite me SHqiperine ..............


Postuar nga amor alucius datė 21 Shkurt 2004 - 15:10:

Po citoj ato qė tha trojani
Te pakten kesaj rradhe nuk me the pseudopatriot.
Por do te pyesja thellesisht nga zemra ; A nuk do te ishin shanset e Shqiperise me te medha per tu futut BE. nqs Shqiperia do te ishte vend kristian, apo jo?

ciao trojani
-----------------------------------------------------------------
Me keto mende te hyje shqiperia ne EU??Ju qe s'dini te respektoni fene e tjetrit?
Te jap une ca shembuj mbi kandidatet ne Eu:
Turqia eshte nje nga kandidatet me mundshem e per te hyre ne EU,dhe ti e di se cfare feje ka ky komb???Ma thuaj i dashur,te pyes thellesisht nga zemra
Feja nuk merret pothuajse fare ne shqyrtimin e kandidateve por zhvillimi,siguria etj.

S'kam lexuar ndonjehere kaq shume budallalleqe sa ne kete teme!
TURP!!!!! Pale dhe njerez te nje kombi!


Postuar nga white_genius datė 21 Shkurt 2004 - 16:07:

Te ishim katolik do ishim ne BE

Shjesht ky postim duhej te injorohej. Kjo menyre e te menduarit na con mbrapa ne epoken e bakrit. Te mendosh qe flasin per fene persona qe nuk e din se BE cdo te thote eshte per te qare me lot.

Pse duhet te ngaterrojme piten me simiten? Nuk eshte feja qe e dergon nje shtet ne BE or njerez eshte nje varg faktoresh qe spo i permend (Kush do te shkoje te hape rezolutat europiane) . fakti qe sjemi pranuar eshte se jemi popull barbaresh qe shkaterrojme te miren tone. Nejse mos ty hyjme politikes se sdalim kerrkund. nuk thoshte kot ish Kryeministri shqiptar i para Fashizmit Mustafa Merlika qe politikes sja kam pa hajrin un qe jam kryeminister edhe jo ju populli thjeshte.

Edhe njehere lejeni vecmas fen edhe vecmas politiken. Thjesht tregohet plogeshti intelektuale kur behen deklarata te tilla.

I juaji W_G


Postuar nga Keni datė 21 Shkurt 2004 - 16:10:

Amor alucius e mbeshtes mendimin tend dhe jam imendimit qe kjo tem duhet mbyllur se ka krijuar nje hendek te madhe ndermjet dy besimeve, nje hendek qe zor se regullohet me. Kjo tem ishte tema me skandal e ketij nen forumi, ose me mire te them se zhvillimi qe mori kjo tem ishte me skandalozi ne kete forum.
I ftoj te gjith qe te japin mendimin e tyre per ta mbyllur ket tem dhe per ta spostuar te Arkivat e perkoheshme.


Postuar nga amor alucius datė 21 Shkurt 2004 - 16:14:

Exclamation

Keni une e kam shprehur mendimin tim pak dite mbasi u hap kjo teme ne nen-forumin privat por u gjykua si jo i drejte.
Tani,une ate qe kisha ne dore e bera...per me teper s'di ca te them!


Postuar nga ENISS datė 21 Shkurt 2004 - 16:47:

Pershendetje perseri,
Shume interesante me duken mendimet e anetareve te prononcuar ne kete teme, sidomos ne 4 faqet e para. Te arrish te kuptosh mesazhin real te ketij diskutimi dhe ta thellosh ate ne anen e duhur, evidenton vertet vlera. Me pelqen kendveshtrimi nga e po e thellon diskutimin NYCgirl, ai historik ne mesazhet e para, dhe sociologjik me tej.
Ketu e bukura eshte larmishmeria e mendimeve te secilit dhe menyra se si arrijne ta konceptojne temen. Shume prej tyre arrijne te ngacmohen lehte dhe devijojne ekstremisht duke diskutuar me fanatizem. E kane te veshtire te pranojne tjetrin. Mbase kane harruar se te jesh fetar e te besosh ne zot, apo edhe te pranosh se ''Feja e shqiptarit, eshte shqiptaria'', do te thote te jesh i afte te ''Pranosh tjetrin'', ashtu sic e mendon, me te bukuren dhe te shemtuaren qe shpreh, (askush sme eshte dukur se e ka tejkaluar masen) e jo ta lendosh me fyerje dhe zhvleresim te mesazheve. Te mendosh se menyra jote eshte me e drejta, se njohurite e tua jane me te pasurat, te te duken budallalleqe ato qe thuhen ketu edhe pse jane ne kundershtim me ato qe thua ti, do te thote te te mungoje toleranca, qytetaria, kultura e bashkebisedimit dhe komunikimit human.

Per black_eagle: Do me pelqente te mos fshiheshin mesazhet ku flitej per historine e vendeve te tjera ne ballkan, apo ku flitej per politike, apo ato qe permbanin mesazhet e fshira qe ndoshta te jane dukur se kane devijuar nga tema. Cdokush ketu mund ta argumentoje mendimin e tij shume gjere. Duke folur per kulturen dhe fene ne ballkan, politikat e ndjekura deri me sot nga Ballkani ne lidhje me fene. Fene qe kane vendet ku kane emigruar shqiptaret, eksperiencat e tyre kur jane perballur me traditat... gjithcka ka rendesi.
Feja eshte shume e rendesishme per nje komb. Ajo ndikon kudo ne te tera fushat. Ne Shqiperi eshte tjeter gje. Nuk dine ta diskutojne me thelle se ''Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria''. Vaso percillte tjeter mesazh ne ate kohe me kete. Duhet permendur per kohen qe shqiptaret i jane permbajtur kesaj motoje. Po te arrish te cungosh sot kendveshtrimin tend lidhur me fene tek kjo moto, eshte e kote te permendesh muslymanizem apo krishterizem. Dhe te jesh i pa fe, mos ju duket se eshte gjeja me e mire qe mund ti ndodhi nje populli.
Tema ka lidhje me historine, me politikat e BE-se, ka lidhje sociologjine, me antropologjine... ne cdo kendveshtrim mund te diskutohet, ska pse te duken pa lidhje...
Nese ketu ka besimtare qe po diskutojne, nuk duhet te predikojne besimin e tyre, e tua imponojne te tjereve. Duke mos argumentuar fakte mbi ate qe kane lexuar dhe te mbrojne tezen e tyre duke u nisur nga argumenta te mireqene, diskutimi humb vlera.

Edhe dicka ne lidhje me anetare qe jane staf i FH.
Nuk ju pyeti askush se si ju duket tema. Kushdo flet, kushdo nuk flet. Per me teper ju keni nje nenforum ku mund te diskutoni dhe jo te ndikoni ne ate cka u perket anetareve te thjeshte te FH. Nuk eshte etike. Ska pike vlere per mua mendimi juaj se si ju duket kjo teme.

Mos fshini asgje qe nuk perben fyerje dhe mos paragjykoni te tjeret e te kaloni ne injorime mesazhesh. Ikni beni ndonje sondazh sic jeni mesuar, atje ku e dini ju, dhe boll folet pikerisht per ato qe skane lidhje me temen.
Une kam evidentuar shume tema qe sme pelqejne. Por nese sme pelqejne mua, nuk do te thote qe jane budallalleqet me te medha qe me ka rene rasti te lexoj. Te shprehesh ekstremisht per gjera kaq te thjeshta, ka te beje me kompleksitetet qe ju karakterizojne.

Ciao


Postuar nga amor alucius datė 21 Shkurt 2004 - 16:53:

Smile

E po duhet te bej nje korigjim ne ate qe thashe me siper:budallalliqet vine nga njerezit ndaj mjafton te evitojme njerezit e tille!
Fatkeqesite kombetare nuk vine nga feja pasi njerez te civilizuar dine te dallojne mire faktoret qe shkaktojne fatkeqesite!!!!(te pakten ne Shqiperi nuk mund te behet fjale per "fatkeqesi" te tilla)
Njerezit qe ju zonje permendet per vlerat e tyre te postimeve ishin gjithe nen influencen e besimit te tyre.
Nder temat e para qe u hapen ketu ishte kjo,dhe rezultatet i arrite(mos u shqeteso).Njerezit e fese tjeter arriten te ndihen te sulmuar dhe keshtu reaguan me tema te tjera duke perfunduar ne nje rreth vicioz!!
Sondazhet mos hajde te na i tregosh neve pasi je anetare devote e tyre!!


Postuar nga ENISS datė 21 Shkurt 2004 - 17:14:

Talking

Ti ke probleme, por pak rendesi ka kjo per aq kohe sa jane te tuat.


Postuar nga amor alucius datė 21 Shkurt 2004 - 17:25:

Post

Cdo gje eshte relative,dicka qe ty mund te duket si problem mua munde te me duket si dicka qe karakterizon shume njerez objektive


Postuar nga gosacameria datė 21 Shkurt 2004 - 19:53:

Citim:
Po citoj ato qė tha AIR-FORCE-ONE
Une thjeshte po shpreh nji opinion thjesht po them ate qe kam degjuar........
Por dua ti pergjigjem pyetjes ....Nese SHqiperia do te ishte vend Kristian do te kishte mundesi te hynte ne Evrope?un them PO..........
Ndersa persa i perket fjales PSEUDO jemi ketu te shprehim thjesh opinione un nuk kam thene qe jam Patriot ,por opinionin nuk ma ndalon njeri .......Kurse ju jeni "PATRIOT TE SHQUAR " qe mbroni me fjale te rreme ose i beni qefin vetes dhe nuk shihni realitetin ,ose rrugen qe ndjek SHqiperia...........Persa i perket renies qeverise Berishes e dini pse RA....piramidat ,hyrjen e SHqiperise ne koferencen islamik lidhjet me sherbimet sekrete ,Tirana u kthye ne metropol i botes Arabe etj etj etj persa i perket myslymanizmit.........DHe Evropes dhe U.S. nuk i pelqen kjo gje ................Eshte e kot te shkruaj doni me hy ne BE ........per te hyre keni.. Jam me ate rini moderne ajo rini qe deshiron nje kulture Evropiane e jo PERCEN.........Ne opinionin tim dua ta mbyll viv la republik e viva Europe riunite me SHqiperine ..............




e keni gabim per mendimin tim pse do thoja une,,


si feja kristiane, e e feja muslumane , jane dy fe qe kane ndale nga nje babe po ti supozojme si dy femra te bukura, qe cdo njeri mun te dashurohet me keto vajza< desha me then me kete qe asnje smund ta neshtroj nje njeri te sgjedhi, pra sic kuptohet keto jane gjera personale , dhe jo perfaqesim te nje shteti,

,,ndersa per frazen,, feja e shqiptarit eshte shiptaria, desha me thene , jo qe kjo tregon se shqiperia eshte pa fe, o ka qene pa fe,, por do te thote , qe ne sespe sic dihet ne ate kohe , greket e serbet, per doren nje taktike te tille, qe ti percanin popullin shqiptar , qe ti venin kunder njerit tjetrit,, pra ti percanin sipas feveve, , por nje gje e tille nuk u arrit,, ,,
dhe prandaj doli kjo fraze , qe i behet fjale per bashkim ,

feja e shqiptarit eshte shqiptaria,,
katunar e fshatar
qe nga shkodra e deri ne ???
cohuni ????

te bashkuar.....


Postuar nga NYCgirl datė 21 Shkurt 2004 - 20:23:

Eniss ka te drejte kur thote se nuk mund te diskutosh per fene ne menyre te vecante, sidomos ne Ballkan, pa analizuar aspektet politike, sociale dhe ekonomike dhe se si ndikoi feja ne keto aspekte.

Dikush me pare ne kete forum tha se besimi fetar eshte nje evolucion shoqeror. Le te analizojme nga ana historike se si "evolucioni" i fese myslymane ka ndikuar ne te kaluaren, te sotmen dhe te ardhmen e Shqiperise.

Pyetja eshte: Islamizmi, nje fatkeqesi kombetare?

Shqiptaret, qe nga Iliret dhe deri te Arberit (dhe ne nje fare mase edhe sot) kane qene te organizuar ne fise. Ky organizim ka bere te mundur mbijetesen e shqiptareve perballe sulmimeve te ndryshme (sulmimeve romake, sllave, visigoge, etj.) Ne te njejten kohe, per arsye mbijetese kryetaret e fiseve kane bere disa "kompromentime." Shqiptaret ne pergjigjesi u konvertuan nga paganizmi ne te krishtere, shume shpejt, pa dhune, ne krahasim me vende te tjera (per shembull, Rome.) Gjithashtu, kur Krishterimi u nda ne Orthodoks dhe Katolik, kufijte e te cileve leviznin lart e poshte neper Ballkan, kryet e klaneve shqiptare u adoptuan sipas interesave te tyre. Popullesia, e organizuar ne menyre te tille, konvertohej sipas deshirave te kryetarit te fisit.

Shqiptaret fillimisht perballuan sundimin Otoman, ne menyre te vecante gjate kohes se Skenderbeut. Me vone situata ndryshoi. Perandoria Otomane, per te sunduar ne menyre sa me efektive e ndau popullesine e pushtuar ne tre milete: orthodokse, cifute dhe gregoriane (kjo e fundit perfshin Armenine dhe katoliket.) Myslymanet perbenin de facto miletin e katert. Duhet theksuar se perandoria Otomane ishte perandori Islamike, qe ndiqte ligjet e Islamit, sipas te cileve ethniciteti nuk ka rendesi. Fjala "komb" ishte ekuivalente me fene. Per shembull, ne miletin orthodoks u futen shqiptaret, sllavet, greket, bullgaret pa dallim, nen pergjegjesine e Patriarkanes greke.

Miletet jo-myslymane duhet te paguanin shume taksa, ne menyre te vecante taksen e diskriminimit. Nga ana ekonomike, perandorise nuk i interesonte te konvertonte te krishteret, sepse te ardhurat me te medhaja vinin nga shfytezimi i kesaj popullesie. Megjithate, shqiptaret gjate shek. 17-18 filluan te konvertoheshin ne mase, sepse kryet e fiseve u konvertuan per te evituar taksat e renda. Jo vetem qe shqiptaret u konvertuan, por ishin dhe "qytetare shembull" te perandorise. Eshte fakt shume i njohur qe kishte te pakten 30 vezir te me origjine shqiptare.

(Duhet theksuar se greket dhe sllavet nuk u konvertuan, me perjashtim te Bosnies qe erdhi si rrjedhoje e nje dundje popullesie turke-myslymane ne ate zone.)

Ndarja e perandorise ne vilajete dhe cifliqe pati gjithashtu nje efekt mjaft negative sidomos per shqiptaret, gje qe e vuajme dhe sot. Territoret shqiptare u ndane nderjmet nje pakice familjesh (ose sherbetoreve me te mire te perandorise.) Si rrjedhoje, edhe sot nuk jemi te mundur te kalojme ligjin e tokes/prones. Ne Greqi, toka u ri-shpernda gjate viteve 20. Ndersa ne Shqiperi, deri pas luftes se dyte boterore, pronat nuk u ri-shperndane. (Ky shembull u soll per t'i pergjigjur pyetjes se nen-forumit.)

Shek. i 19-te ne Ballkan u karakterizua nga levizja per pavaresi te vendeve te Ballkanit me perjashtim te Shqiperise. Serbia, Greqia arriten pavaresine, 1825-1835. Ne Shqiperi, familjeve te medha nuk u interesonte qe te shkeputeshin nga perandaria (me perjashtim te Ali Pashes, per arsye personale dhe jo kombetare.) Shqiptaret filluan te organizohen vetem perballe rrezikut Serb dhe grek.

Le te kthehemi serish tek pyetja, a eshte Islamizmi fatkeqesi kombetare. Pergjigja eshte po, per shume arsye. Shqiptaret i paguan shtrenjte taksat qe u munduan te evitonin. E para, duke pasur parasysh sesi u nda popullesia ne milete, myslymanet ne Ballkan u pane nga vendet e fqinje si rrezik, por ne te njejten kohe si left-overs te perandorise otomane. Gjate shkembimit te popullesise midis Greqise dhe Turqise, 1.3 milione greke u shperngulen nga Turqia, gjithashtu myslymane ne Greqi u shperngulen ne Turqi, duke perfshire popullesine came te konvertuar. Duhet theksuar se camet te krishtere nuk u shperngulen. Gjithashtu, shume shqiptare kishin qene ne krye te vilajeteve ne territore greke. (ne nje periudhe kohe, ne krye te vilajetit te Thesalonikut ishte nje shqiptar.) Shqiptaret u bene sinomim me Turqine, gje qe rriti armiqesine mbi dy kombet, qe kishin bashkejetuar per qindra vjet pa probleme.

Nga ana ekonomike, pervec ligjit te tokes, shqiptaret vazhdojne te vuajne konsekuencat e pushtimit otoman, sistemi fiskal i te cilit ishte shume i prapambetur. Gjate 500 vjet te pushtimit, nuk u bene perpjekje per zhvillim ekonomik, perandoria vazhdonte te theksonte zhvillim ekonomik vetem per mbijetese, duke harxhuar pjesen me te madhe te te ardhurave per ushtrine. Nga ana sociale, roli i femres u minimizua, dhe femrat u diskriminuan, dhe sistemi patriarkal hodhi rrenje te thella ne shoqerine shqiptare.

Urrejtja midis te krishtereve dhe myslymaneve gjithashtu u rrit. Bile edhe gjate sistemit komunist, sidomos ne Veri, martesat ndermjet njerezve dy feve te ndryshme ishin shume te rralla, dhe pothuajse te ndaluara.

Persa i perket te ardhmes, n.q.s dikush mendon se fakti qe jemi myslymane nuk do ndikoje per pjesemarrijen ne EU, e kane shume gabim. Dikush solli si shembull Turqine ..... para disa ditesh perfaqesuesit te EU thane se Turqia nuk mund te konsiderohet te pakten per nja 10 vjete.

Pervec prapambetjes ekonomike dhe politike, fakti qe jemi anetare te Vendeve Islamike do vihet ne dukje sa here qe diskutohet anetaresimi i Shqiperise ne EU.

Gjate ketij diskutimi kam lene jashte shume shembuj te ndryshem, per arsye kohe.

Doja te shtoja dicka persa i perket fjales "Feja shqipare eshte shqiptaria." Aryeja qe rilindasit sollen kete patrulle per bashkimin e trojeve shqiptareve ishte per shkak te percarjes se shqiptareve si rrjedhoje e fese. Rilindasit donin te benin bashkim te kombit ne baze te popullesise qe fliste shqip. Megjithate, ne cdo perkufizim te fjales komb, gjuha nuk eshte i vetmi element i perbashket, sidomos ne Ballkan. Fjala "komb" perfshin gjuhen, zakonet, kulturen, traditat, dhe si rrjedhoje dhe fene. Prandaj nacionalizmi grek dhe sllav "paten sukses" ne Ballkan mbi shqiptaret.

E perserise, taksat qe deshim te evitomim para tre shekujsh, vazhdojme t'i paguajme sot ........... shume me shtrenjte.


Postuar nga AIR-FORCE-ONE datė 21 Shkurt 2004 - 21:07:

Jam shume dakord per ato qe shkruante NYCgirl ,dhe i ka kap me baze cdo gje .......
Per sa i perket deklarimit te fundit qe erdhi nga Tirana .......
SHQIPERIA si QIPRO
cmendim keni ????????????????


Te shpresojme qe mos te arrisim deri ne ate pike ........


Postuar nga SUNBELOVED datė 21 Shkurt 2004 - 21:40:

Tema eshte shume interesante dhe habitem si nuk paskem shkruar me pare.

Pikesepari Admirali dhe Rudolf nuk e shoh aspak hapjen e kesaj teme nga Eniss si tendencioze, dialektikisht antinacionaliste dhe katolikocentrike, ndonese ne vetvete kam si preferencat e mia po ashtu edhe objeksionet e mia ndaj radikalitetit dhe myslimanofobise qe shpesh here karakterizon nje nga pendat me te shquara te letersise Shqiptare

Nuk eshte hera e pare kur kemi te bejme me keto luhatje te personalitetit te shkrimtarit i cili pas viteve 90 ( sepse para kesaj kohe i kerkonte falje diktatorit ne poezite e tij , qe nuk mund te merrte dite nga jeta e vet edhe tia jepte ketij te fundit apo krahasonte partine me diellin ne prozen e tij ) ne pronocimet e tij sic eshte rasti i mesiperm permendur nga Eniss ku shkrimtari ne nje interviste dhene gazetes "La figaro" konsideron islamizmin si nje fatkeqsi kombetare te shqipetareve, apo nje interviste te dyte dhene televizionit francez TV5 ne 1996, apo me se fundi kumtesa e tij ne hapjen e ceremonise " Per Harmonine Fetare ne Shqiperi" hedh benzine ne zjarr ne menyra direkte apo jo, hap debate midis krereve te religjioneve fetare ne Shqiperi

Nuk eshte hera e pare kur shkrimtari, i veshur nen perkun e nje prej njerezve me te lexuar shfaq tendencat e tij politike ne menyre direkte , apo edhe duke qene i propozuar nga te tjere, sic eshte rasti zgjedhjeve parlamentare ne 2001 ku Kadare shihej si nje nga presidentet konsensual potencial , apo rasti i fundit i levizjes MJAFT aq shume prpoganduar edhe ne kete forum nga amerika e larget,nga zoti Ed Zaloshnja ku qellimi perfundimtar i pakryer ishte politizimi i kesaj levizje dhe krijimi i nje lobi te trete politik me ne krye "engjellin Kadare", si e vetmja rrugezgjidhe per te nxjerre Shqiptaret nga kriza.
http://www.alb-net.com/pipermail/al...on-20030512.txt

Personalisht ndonese jam mysliman dhe ne nje moment te shkurter nuk me pelqen kur degjoj thirrjen e ekzanit ne nje mbasdite kur jam me nje miken time amerikane, apo te shoh ne rruge mbeturinat e nje tregu oriental, eshte vetem nje moment i shkurter ky i dyshimit apo i frikes sepse ne fund te fundit jam Shqiptar


Postuar nga gosacameria datė 22 Shkurt 2004 - 19:47:

Citim:
Po citoj ato qė tha NYCgirl
Eniss ka te drejte kur thote se nuk mund te diskutosh per fene ne menyre te vecante, sidomos ne Ballkan, pa analizuar aspektet politike, sociale dhe ekonomike dhe se si ndikoi feja ne keto aspekte.

Dikush me pare ne kete forum tha se besimi fetar eshte nje evolucion shoqeror. Le te analizojme nga ana historike se si "evolucioni" i fese myslymane ka ndikuar ne te kaluaren, te sotmen dhe te ardhmen e Shqiperise.

Pyetja eshte: Islamizmi, nje fatkeqesi kombetare?

Shqiptaret, qe nga Iliret dhe deri te Arberit (dhe ne nje fare mase edhe sot) kane qene te organizuar ne fise. Ky organizim ka bere te mundur mbijetesen e shqiptareve perballe sulmimeve te ndryshme (sulmimeve romake, sllave, visigoge, etj.) Ne te njejten kohe, per arsye mbijetese kryetaret e fiseve kane bere disa "kompromentime." Shqiptaret ne pergjigjesi u konvertuan nga paganizmi ne te krishtere, shume shpejt, pa dhune, ne krahasim me vende te tjera (per shembull, Rome.) Gjithashtu, kur Krishterimi u nda ne Orthodoks dhe Katolik, kufijte e te cileve leviznin lart e poshte neper Ballkan, kryet e klaneve shqiptare u adoptuan sipas interesave te tyre. Popullesia, e organizuar ne menyre te tille, konvertohej sipas deshirave te kryetarit te fisit.

Shqiptaret fillimisht perballuan sundimin Otoman, ne menyre te vecante gjate kohes se Skenderbeut. Me vone situata ndryshoi. Perandoria Otomane, per te sunduar ne menyre sa me efektive e ndau popullesine e pushtuar ne tre milete: orthodokse, cifute dhe gregoriane (kjo e fundit perfshin Armenine dhe katoliket.) Myslymanet perbenin de facto miletin e katert. Duhet theksuar se perandoria Otomane ishte perandori Islamike, qe ndiqte ligjet e Islamit, sipas te cileve ethniciteti nuk ka rendesi. Fjala "komb" ishte ekuivalente me fene. Per shembull, ne miletin orthodoks u futen shqiptaret, sllavet, greket, bullgaret pa dallim, nen pergjegjesine e Patriarkanes greke.

Miletet jo-myslymane duhet te paguanin shume taksa, ne menyre te vecante taksen e diskriminimit. Nga ana ekonomike, perandorise nuk i interesonte te konvertonte te krishteret, sepse te ardhurat me te medhaja vinin nga shfytezimi i kesaj popullesie. Megjithate, shqiptaret gjate shek. 17-18 filluan te konvertoheshin ne mase, sepse kryet e fiseve u konvertuan per te evituar taksat e renda. Jo vetem qe shqiptaret u konvertuan, por ishin dhe "qytetare shembull" te perandorise. Eshte fakt shume i njohur qe kishte te pakten 30 vezir te me origjine shqiptare.

(Duhet theksuar se greket dhe sllavet nuk u konvertuan, me perjashtim te Bosnies qe erdhi si rrjedhoje e nje dundje popullesie turke-myslymane ne ate zone.)

Ndarja e perandorise ne vilajete dhe cifliqe pati gjithashtu nje efekt mjaft negative sidomos per shqiptaret, gje qe e vuajme dhe sot. Territoret shqiptare u ndane nderjmet nje pakice familjesh (ose sherbetoreve me te mire te perandorise.) Si rrjedhoje, edhe sot nuk jemi te mundur te kalojme ligjin e tokes/prones. Ne Greqi, toka u ri-shpernda gjate viteve 20. Ndersa ne Shqiperi, deri pas luftes se dyte boterore, pronat nuk u ri-shperndane. (Ky shembull u soll per t'i pergjigjur pyetjes se nen-forumit.)

Shek. i 19-te ne Ballkan u karakterizua nga levizja per pavaresi te vendeve te Ballkanit me perjashtim te Shqiperise. Serbia, Greqia arriten pavaresine, 1825-1835. Ne Shqiperi, familjeve te medha nuk u interesonte qe te shkeputeshin nga perandaria (me perjashtim te Ali Pashes, per arsye personale dhe jo kombetare.) Shqiptaret filluan te organizohen vetem perballe rrezikut Serb dhe grek.

Le te kthehemi serish tek pyetja, a eshte Islamizmi fatkeqesi kombetare. Pergjigja eshte po, per shume arsye. Shqiptaret i paguan shtrenjte taksat qe u munduan te evitonin. E para, duke pasur parasysh sesi u nda popullesia ne milete, myslymanet ne Ballkan u pane nga vendet e fqinje si rrezik, por ne te njejten kohe si left-overs te perandorise otomane. Gjate shkembimit te popullesise midis Greqise dhe Turqise, 1.3 milione greke u shperngulen nga Turqia, gjithashtu myslymane ne Greqi u shperngulen ne Turqi, duke perfshire popullesine came te konvertuar. Duhet theksuar se camet te krishtere nuk u shperngulen. Gjithashtu, shume shqiptare kishin qene ne krye te vilajeteve ne territore greke. (ne nje periudhe kohe, ne krye te vilajetit te Thesalonikut ishte nje shqiptar.) Shqiptaret u bene sinomim me Turqine, gje qe rriti armiqesine mbi dy kombet, qe kishin bashkejetuar per qindra vjet pa probleme.

Nga ana ekonomike, pervec ligjit te tokes, shqiptaret vazhdojne te vuajne konsekuencat e pushtimit otoman, sistemi fiskal i te cilit ishte shume i prapambetur. Gjate 500 vjet te pushtimit, nuk u bene perpjekje per zhvillim ekonomik, perandoria vazhdonte te theksonte zhvillim ekonomik vetem per mbijetese, duke harxhuar pjesen me te madhe te te ardhurave per ushtrine. Nga ana sociale, roli i femres u minimizua, dhe femrat u diskriminuan, dhe sistemi patriarkal hodhi rrenje te thella ne shoqerine shqiptare.

Urrejtja midis te krishtereve dhe myslymaneve gjithashtu u rrit. Bile edhe gjate sistemit komunist, sidomos ne Veri, martesat ndermjet njerezve dy feve te ndryshme ishin shume te rralla, dhe pothuajse te ndaluara.

Persa i perket te ardhmes, n.q.s dikush mendon se fakti qe jemi myslymane nuk do ndikoje per pjesemarrijen ne EU, e kane shume gabim. Dikush solli si shembull Turqine ..... para disa ditesh perfaqesuesit te EU thane se Turqia nuk mund te konsiderohet te pakten per nja 10 vjete.

Pervec prapambetjes ekonomike dhe politike, fakti qe jemi anetare te Vendeve Islamike do vihet ne dukje sa here qe diskutohet anetaresimi i Shqiperise ne EU.

Gjate ketij diskutimi kam lene jashte shume shembuj te ndryshem, per arsye kohe.

Doja te shtoja dicka persa i perket fjales "Feja shqipare eshte shqiptaria." Aryeja qe rilindasit sollen kete patrulle per bashkimin e trojeve shqiptareve ishte per shkak te percarjes se shqiptareve si rrjedhoje e fese. Rilindasit donin te benin bashkim te kombit ne baze te popullesise qe fliste shqip. Megjithate, ne cdo perkufizim te fjales komb, gjuha nuk eshte i vetmi element i perbashket, sidomos ne Ballkan. Fjala "komb" perfshin gjuhen, zakonet, kulturen, traditat, dhe si rrjedhoje dhe fene. Prandaj nacionalizmi grek dhe sllav "paten sukses" ne Ballkan mbi shqiptaret.

E perserise, taksat qe deshim te evitomim para tre shekujsh, vazhdojme t'i paguajme sot ........... shume me shtrenjte.



aaaaaaaaaaahhhhhhhhhaaaaaahhhh
po sa inat e ke turqit, dhe sa i mbron greket,,,
po mos na na kujtoh historine se e dim ,,,, ,
sespe me duket e cuditshme, se e tregon me nje urrejtje te madhe per turqit< pra desha me thene sipas teje sna paska lene turku ateher,, po tani a pse nuk thua qe greku po na pengon te krijojme nje shtet demokratik te vertete,,, se po te kthemi te historiaa kam frike se do te kthehemi te kali i trojes
desha nje pergjigje prej teje se spo e mar vesh se kush na la mbrapa,,, enveri , d m then diktatura me e repte, ne gjithe historine e botes, apo turku sipas teje, se sna pskan lene te mendojme , a te ETj...

greku qe nderhyn ne politiken tone te brendshme,,




dhe sa per ate shprejen .. feja e shqiptarit eshte shqiptaria eshte e drejte por me duket se ekemi then me siper , n q s i lexon ,,,,,


edhe njehere,,
greku qe nderhyn ne poltiken tone te brendshme,,,
turku sipas teje, a
diktatura kumuniste

besoj se turku jo, se mbase sdo ishim si franca o gjermani, sespe na paska humbur kohen sipas teje,,por te pakten,,
kroacia them se po,,,<<<<<

pershendetje nayc girl...


Postuar nga AIR-FORCE-ONE datė 22 Shkurt 2004 - 21:15:

Fajin e ka Turku, fajin e ka Greku, fajin e ka Enveri , fajin e ka .....
ARMIKU I SHQIPERISE ESHTE VET SHQIPTARI.......
FAIK KONICA



Hani buken e e kombit SHqiptar dhe beni duvane e Turqise .............



Ne nje liber ishte shkruar,per popullin SHqiptar mbeturinat e imperatorise Turke............

Deri sa shkruaj shqip deri sa bej zakonet e atij kombi deri sa e mbroj atje ku thojne albanese o alvanos ,atje ku ngrehen vetullat e mija ,atje veshtrimi eshte i rrepte ,atje ku fjala SHqipatar me jep nder dhe krenari..........
Historia ballkanase ne pergjithesi ,e me te bashke ,historia SHQIPTARE ,duhet te zhvishen sa me pare nga madheshtite e rreme hijerenda,aponga idelet roze,po aq te rreme.
Ajo duhet te pastrohet nga pluhuri qe mbulon te verteten ,nga pudra qe perpiqet te mbuloje turpin,nga joshja per cubnite dhe nga krejt kultura e krimit e paraqitur si kulture heroike.

Vetem kjo shpelarje do ta ndihmoje SHqiperine te kthjelloje ne fillim ndergjegjen,e fill pas asj mendesine e vet .
Gadishulli yne ,me shume e me ngutshem se kurdohere ka nevoje sot per te verteten.
Popujt e Ballkanit nuk duhet te kene frike nga e verteta ,sepse pavarsisht nga prapesite qe kane bere me shume zell ,ka gjase te kene megjithate ,nje bilanc te pergjithshem pozitiv................


Postuar nga NYCgirl datė 22 Shkurt 2004 - 22:24:

Citim:
Po citoj ato qė tha gosacameria


aaaaaaaaaaahhhhhhhhhaaaaaahhhh
po sa inat e ke turqit, dhe sa i mbron greket,,,
po mos na na kujtoh historine se e dim ,,,, ,
sespe me duket e cuditshme, se e tregon me nje urrejtje te madhe per turqit< pra desha me thene sipas teje sna paska lene turku ateher,, po tani a pse nuk thua qe greku po na pengon te krijojme nje shtet demokratik te vertete,,, se po te kthemi te historiaa kam frike se do te kthehemi te kali i trojes
desha nje pergjigje prej teje se spo e mar vesh se kush na la mbrapa,,, enveri , d m then diktatura me e repte, ne gjithe historine e botes, apo turku sipas teje, se sna pskan lene te mendojme , a te ETj...

greku qe nderhyn ne politiken tone te brendshme,,




dhe sa per ate shprejen .. feja e shqiptarit eshte shqiptaria eshte e drejte por me duket se ekemi then me siper , n q s i lexon ,,,,,


edhe njehere,,
greku qe nderhyn ne poltiken tone te brendshme,,,
turku sipas teje, a
diktatura kumuniste

besoj se turku jo, se mbase sdo ishim si franca o gjermani, sespe na paska humbur kohen sipas teje,,por te pakten,,
kroacia them se po,,,<<<<<

pershendetje nayc girl...



Gocacameria, do mundohem t'i pergjigjem pyetjeve tuaja, edhe pse eshte e veshtire te kuptosh mesazhin tuaj (per arsye te gjuhes........lol)

Me analizen qe bera me siper, me duket se solla disa fakte per te pare se si Perandoria Otomane - Islamike ndikoi ne fatin e Shqiperise ne Ballkan. Nqs nuk e shikoni si fatkeqesi atehere jeni te verber.

Nuk e di se ku gjetet nje shembull me siper ku kam mbrojtur greket. Meqe ra fjala, po sjell nje shembull persa i perket historise se Greqise. Gjate levizjes se pavaresise per Greqine, greket e Fanarit (Konstandinopolit) ishin kunder pavaresise se Greqise. Fanariotet, gjate perandorise Otomane kishin pozita shume te mira, ata merreshin me tregeti (Perandorina ngaqe nuk kishte anije, perdori anijet greke,) gjithashtu fanariotet sherbenin si ambasadore meqe ishin me te afte nga ana diplomatike. Dhe se fundi, ata ishin te vetmit qe mund te paguanin taksat e renda per te qene ne krye te Patriarkanes. Keshtu qe nuk u interesonte pavaresia e Greqise. Ishin greket e Ballkanit ata qe luftuan per pavaresi.
Edhe sot, ne kundershtim me steriotipet shqiptare, greket vazhdojne te shikojne me dyshim Patriarkanen e Konstandinopolit dhe i vene fajin per pushtimin e gjate te Turqise.

Ky shembull u soll per t'i pergjigjur asaj pyetjes qe mbroj grekerit apo jo.

Te kthehemi serish te pyetja juaj; ju duket e cuditshme qe i shoh turqit me aq urrejtje...........????

Sic e thash me siper, Shqiperia ishte e organizuar ne fise, dhe ne nje aspekt me te gjere, kudo ne Europe para Renaissance/ Rilindjes, vendet europiane ishin nen tutelen e familjeve te medha, per shembull Medicis. Familje te cilat ne bashkepunim me institucionet fetare (Vatikani, apo Kisha Anglikane) sundonin Europen. Rilindja ne Europe jo vetem sherbeu si drite per te dale nga vitet e erreta te mesjetes, por gjithashtu sherbeu si vegel per te rritur ndergjegjen kombetare te popujve europine dhe per te hedhur themelet e nocionit komb, dhe integriteti territorial i tij.
Keshtu qe ne 1648 u vendos Traktati i Westphalise, sipas te cilit u krijuan shtete sovrane me institucione sekulare/laike. Ishte filozofi francez Jean Bodin qe ndikoi ne formulimin e ideve te Traktatit: "Sovereignity is the absolute and perpetual power vested in the commonwealth. It resides not in an individual (family) but in the state; thus is perpetual."
Dhe dicka tjeter, traktati i Westphalise i krijua ne baze te sistemit e te shteteve ne Greqi 400 b.c.

Gjate kohes kur zhvillime te tilla po beheshin ne Europe, Ballkani dhe Shqiperia ne vecanti u lane ne erresire nen pushtimin otoman. Po them ne vecanti Shqiperia vuajti me shume, sepse nuk na u dha mundesia e nje evolucioni te nocionit komb. Vertete Greqia gjithashtu ishte nen tutelen otomane, por mos te harrojme se ata i kishin formuluar keto nocione shume me perpara se Westphalia.
Keshtu, shqiptaret vazhduan te jetonin ne fise, kryet e te cileve nuk mendonin per fatin e Shqiperise, por per pushtetin dhe fuqine e tyre.
Per mua, ky eshte nje nga krimet me te medhaja te perandorise Otomane, qe na zhveshi nga e drejta e evolucionit kombetar. Per me teper, sic e kam thene dhe me siper, perandoria otomane ishte perandori islamike, ku fjala ethnicitet ose komb nuk kishte vlere.
Konsekuencat e atij pushtimi vazhdojme t'i vuajme dhe sot. Sistemi totalitar i Enver Hoxhes u be i mundur pikerisht per shkak te prapambetjes sone si komb.

Persa i perket "kalit te Trojes," po ua them dhe njehere qe ajo analogji eshte shume e varfer. Lufta e Trojes ishte nje lufte midis nen-shteteve greke, dhe pas 10 vjet lufte, u lodhen dhe i rane shkurt muhabetit (nuk dua te zgjatem me detaje historike.)

Persa i perket Kroacise, as nuk e kam idene per cfare e keni fjalen dhe ku hyn ne kete diskutim. Nqs doni fakte historike per Kroacine, me besoni, njoh me kile. Por nuk me duket se ka lidhje me Shqiperine.

Dhe kur te me sillni shembuj se si ndikon Greqia ne politiken e brendshme te Shqiperise, politike e cila eshte e karakterizuar nga korrupsioni dhe deshira per te fituar per veten dhe jo per kombin .... kur te me sillni shembuj, atehere do ju jap pergjigje.

Me ne fund, fatkeqesia me e madhe e shqiptareve eshte ........... injoranca.


Postuar nga trojani datė 23 Shkurt 2004 - 08:32:

ciao gosacameria

Me duket se nyc-girl, ka shume te drejte.
Persa i perket Kroacise;
1- A je i bindur se ka qene e pushtuar nga turqia dhe nuk ka qene pjese e perandorise venedikase? (pjeserisht me duket)
2-A nuk e di se Tito ka qene kroat...?
3-A se di se kroatet jane te besimit katolik, dhe paten nje perkrahje te madhe nga Papa, dhe gjithe vendet katolike.
4-Demet qe pesoi Kroacia nga lufta nuk ma do mendja se kane qene me te medhe se demet qe ne i shkaktuam vetvetes ne 91,92 dhe 97.

ciao trojani


Postuar nga diabolic datė 23 Shkurt 2004 - 12:06:

Ore do e mbyllni kete tem apo jo ? Jo per gje por nuk kemi per te dal nga ky qorrsokak kum kemi hyre , sot nuk dua te jap komente dua thjesht te them se jam krenar qe bej pjes ne komunitetin e fese myslimane edhe se nuk jam praktikant, jam krenar qe jam pjestar i nje familje came megjithse dikush e vuri ne dyshim qe jemi shqiptar(turp) dhe gjeja qe urrej me shume jan pseudo shqiptaret (nese doni ta fshini kete mesazh bejeni u be rruge tani)dhe ata qe duan te na percajn. Lamtumir te gjithve se u lodha duke thartuar trute per nje teme e cila i arriti frytet e saj , ate qe te na percante. Gjith te mirat nga DIABOLIC A'S


Postuar nga abcd datė 23 Shkurt 2004 - 12:17:

...fajin e ka ajo "eruditja", "vajze e bukur", qe na merziti me teorite e veta...e kemi dhe me 3 universitete ja morsha te ligat!
Imagjinoni ata pa universitet...

Gjykatesit e historise shqiptare si puna e saj jane si ato gardelinat ne futboll qe ngrinin flamurin kot e me kot por gjyqtari kryesor s'ja vershellente.

Qashtu moj "vajze e bukur", meru me detyren kryesore qe te ka dhene natyra...na bo ndonje kalamo. Po bere kete e ke plotesuar ne rregull kontraten si qytetare shqiptare!

_______________________________ ________________________

Ju lutem shume te ulni pak tonin dhe te flisni me me respekt per njeri-tjetrin. Eshte per te gjithe ata te cilet nuk munden te permbajne mendimet.

________________________________ _______________________


Postuar nga ENISS datė 23 Shkurt 2004 - 12:38:

Nese ndokush nuk di te diskutoje pa ofeza ne kete teme, dhe sdi nga tja gjeje anen te argumentoje, me mire mos prononcohet fare.
Eshte shume e thjeshte.


Postuar nga amor alucius datė 23 Shkurt 2004 - 16:07:

sa mire po na tregon!
Jepi ENISS,diskuto!!!


Postuar nga NYCgirl datė 23 Shkurt 2004 - 20:08:

Re: ciao gosacameria

Citim:
Po citoj ato qė tha trojani
Me duket se nyc-girl, ka shume te drejte.
Persa i perket Kroacise;
1- A je i bindur se ka qene e pushtuar nga turqia dhe nuk ka qene pjese e perandorise venedikase? (pjeserisht me duket)
2-A nuk e di se Tito ka qene kroat...?
3-A se di se kroatet jane te besimit katolik, dhe paten nje perkrahje te madhe nga Papa, dhe gjithe vendet katolike.
4-Demet qe pesoi Kroacia nga lufta nuk ma do mendja se kane qene me te medhe se demet qe ne i shkaktuam vetvetes ne 91,92 dhe 97.

ciao trojani



Kroacia ishte e pushtuar nga perandoria Habsburg / Austro-Hungaria, por kuptohet, per shkak te pozicionit gjeografik, Kroacia kishte marredhenie shume te mira tregetie me Venecian, dhe per me teper, marredhenie ekonomie dhe politike me Vatikanin. Historia e Kroacise ka qene e karakterizuar nga elemente nacionaliste teper radikale. Duke qene i vetmi vend katolik ne Ballkan, Vatikani perdori Kroacine si vegel kunder Orthodokseve dhe Myslymaneve. Jo vetem kaq, por ne fillim te shek. 19, Kroatet krijuan nje fondacion "historik" per te vendosur kufijte e Ilirise. Sipas ketij fondacioni, Iliret qe jetonin gjate bregut Adriatik te Ballkanit, dhe me poshte ishin gjithmone me origjine Sllave, duke harruar e dyndjet sllave ne Ballkan filluan ne shek. 4 pas eres sone. Per me teper, e proklamuan veten si kombi me superior i sllaveve, dhe sipas ketij arsyetimi i perkiste Kroacise (me te drejte "hyjnore" te ishte ne krye te nje shteti te madh Sllav.
Nqs mund te bejme nje analize te shkurter te politikes se Kroacise ne Ballkan mjafton te themi se politika e tyre nacionaliste eshte pak a shume e ngjashme me politiken naziste te Hitlerit, me idete e tyre te superioritetit. Pas fitores se tyre te pavaresise, ne 91-92, Kroatet u angazhuan ne pastrim ethnik, duke ndjekur me mijera serbe, shqiptare etj nga Kroacia per te arritur synimin e tyre per nje komb 100% Kroat. Jo vetem kaq, por shume shqiptare, apo serb qe kishin punuar ne Kroaci me vite nuk u dha e drejta e pensionit dhe u mbajten leket qe kishin neper Bankat Kroate. Por kuptohet, per shkak te politikes amerikane dhe asaj te Vatikanit, Europa mbylli syte para ketij fakti.

Ndoshta kjo analize eshte pak jashte nga tema, por eshte nje pergjigje e anetares se mesiperme.


Postuar nga gosacameria datė 23 Shkurt 2004 - 20:19:

Citim:
Po citoj ato qė tha NYCgirl


Gocacameria, do mundohem t'i pergjigjem pyetjeve tuaja, edhe pse eshte e veshtire te kuptosh mesazhin tuaj (per arsye te gjuhes........lol)

Me analizen qe bera me siper, me duket se solla disa fakte per te pare se si Perandoria Otomane - Islamike ndikoi ne fatin e Shqiperise ne Ballkan. Nqs nuk e shikoni si fatkeqesi atehere jeni te verber.

Nuk e di se ku gjetet nje shembull me siper ku kam mbrojtur greket. Meqe ra fjala, po sjell nje shembull persa i perket historise se Greqise. Gjate levizjes se pavaresise per Greqine, greket e Fanarit (Konstandinopolit) ishin kunder pavaresise se Greqise. Fanariotet, gjate perandorise Otomane kishin pozita shume te mira, ata merreshin me tregeti (Perandorina ngaqe nuk kishte anije, perdori anijet greke,) gjithashtu fanariotet sherbenin si ambasadore meqe ishin me te afte nga ana diplomatike. Dhe se fundi, ata ishin te vetmit qe mund te paguanin taksat e renda per te qene ne krye te Patriarkanes. Keshtu qe nuk u interesonte pavaresia e Greqise. Ishin greket e Ballkanit ata qe luftuan per pavaresi.
Edhe sot, ne kundershtim me steriotipet shqiptare, greket vazhdojne te shikojne me dyshim Patriarkanen e Konstandinopolit dhe i vene fajin per pushtimin e gjate te Turqise.

Ky shembull u soll per t'i pergjigjur asaj pyetjes qe mbroj grekerit apo jo.

Te kthehemi serish te pyetja juaj; ju duket e cuditshme qe i shoh turqit me aq urrejtje...........????

Sic e thash me siper, Shqiperia ishte e organizuar ne fise, dhe ne nje aspekt me te gjere, kudo ne Europe para Renaissance/ Rilindjes, vendet europiane ishin nen tutelen e familjeve te medha, per shembull Medicis. Familje te cilat ne bashkepunim me institucionet fetare (Vatikani, apo Kisha Anglikane) sundonin Europen. Rilindja ne Europe jo vetem sherbeu si drite per te dale nga vitet e erreta te mesjetes, por gjithashtu sherbeu si vegel per te rritur ndergjegjen kombetare te popujve europine dhe per te hedhur themelet e nocionit komb, dhe integriteti territorial i tij.
Keshtu qe ne 1648 u vendos Traktati i Westphalise, sipas te cilit u krijuan shtete sovrane me institucione sekulare/laike. Ishte filozofi francez Jean Bodin qe ndikoi ne formulimin e ideve te Traktatit: "Sovereignity is the absolute and perpetual power vested in the commonwealth. It resides not in an individual (family) but in the state; thus is perpetual."
Dhe dicka tjeter, traktati i Westphalise i krijua ne baze te sistemit e te shteteve ne Greqi 400 b.c.

Gjate kohes kur zhvillime te tilla po beheshin ne Europe, Ballkani dhe Shqiperia ne vecanti u lane ne erresire nen pushtimin otoman. Po them ne vecanti Shqiperia vuajti me shume, sepse nuk na u dha mundesia e nje evolucioni te nocionit komb. Vertete Greqia gjithashtu ishte nen tutelen otomane, por mos te harrojme se ata i kishin formuluar keto nocione shume me perpara se Westphalia.
Keshtu, shqiptaret vazhduan te jetonin ne fise, kryet e te cileve nuk mendonin per fatin e Shqiperise, por per pushtetin dhe fuqine e tyre.
Per mua, ky eshte nje nga krimet me te medhaja te perandorise Otomane, qe na zhveshi nga e drejta e evolucionit kombetar. Per me teper, sic e kam thene dhe me siper, perandoria otomane ishte perandori islamike, ku fjala ethnicitet ose komb nuk kishte vlere.
Konsekuencat e atij pushtimi vazhdojme t'i vuajme dhe sot. Sistemi totalitar i Enver Hoxhes u be i mundur pikerisht per shkak te prapambetjes sone si komb.

Persa i perket "kalit te Trojes," po ua them dhe njehere qe ajo analogji eshte shume e varfer. Lufta e Trojes ishte nje lufte midis nen-shteteve greke, dhe pas 10 vjet lufte, u lodhen dhe i rane shkurt muhabetit (nuk dua te zgjatem me detaje historike.)

Persa i perket Kroacise, as nuk e kam idene per cfare e keni fjalen dhe ku hyn ne kete diskutim. Nqs doni fakte historike per Kroacine, me besoni, njoh me kile. Por nuk me duket se ka lidhje me Shqiperine.

Dhe kur te me sillni shembuj se si ndikon Greqia ne politiken e brendshme te Shqiperise, politike e cila eshte e karakterizuar nga korrupsioni dhe deshira per te fituar per veten dhe jo per kombin .... kur te me sillni shembuj, atehere do ju jap pergjigje.

Me ne fund, fatkeqesia me e madhe e shqiptareve eshte ........... injoranca.



pershendetje,
sa per gjuhen mos ma ve re se nuk jam nga ato qe kane mbaruar tre universitete<'
sa per turkun un nuk jam i verber,por e pranova qe na ka pushtuar, por se besoj qe turku e ka fajin se skemi18 ore drita,,, moj te keqen naic girl,,,,, por se besoj se me kthimin e fese, nuk do te thote qe u beme te paditur, por jemi po ato persona, desha me te thene se parlmamenti shqiptar nuk fuksionon as kurani, as nga bibla, mor te keqen nayc girl,, pra nuk fuksionon sipas ligjet e kuranit, por fuksionon nga disa deputet, te cilet perfaqesojne popullin ,, mbase ty te vjen ne mend se popullsia e shqiperise eshte musluman, dhe prandaj na shikojne me sy te keq,,,, un them se kjo nuk ndikon fare, sespe ne shqiperi tani per tani, eshte nje president
te permenda kroacin per ekonomin qe po arrin edhe pse doli nga nje lufte,,, se mund te permendja edhe rumanine o shtetet e tjera qe dolen nga komunizmi,, prandaj dhe ska nevoje per historine e saj, <<<<<
politika e grekut eshte ajo qe kuvendi i shqiperise nuk po pranon rezeluten per camerine,
ajo politike e grekut eshte qe po pengon me 5 cisterna nafte te cilet i ka vendosur ne port,, te cilet pengon koridorine 8 , <<<
nayc girl per injorancen, kur e pranoni ju qe jeni per trojanin

besoj se edhe para 97 nuk ishim me mire se tani<<<<
ndersa per fene katolike eshte edhe pergjigjja dhe per ty, siper, se parlamenti nuk fuksionon nga kurani,,, dhe kryeminstri nuk eshte musluman , pra nuk ndikon per keq;;;


Postuar nga AIR-FORCE-ONE datė 23 Shkurt 2004 - 22:00:

PENTAGONO 11 SHTATOR ......
Mbas 11 shtatorit cdo plan per te bere SHqiperine e madhe deshtoi...
Ne interesat e U.S. ishin nje SHqiperi etnike me kufit e dikurshem ,per arsye jo se U.S. ka interesa tek SHqiperia ,por nuk sheh dot me sy ato shtete qe dikur i ndihmoi ,dhe ketu flasim per ex Jugosllavine qe bente politiken e Rusitersa i perket Greqise Amerika dhe Anglia e kane ndihmuar ,ajo i ka kthyer krahet nga te gjitha anet,deri ne ate te fundit kur grupi terrorist i 17 Nendori vrau nje kolonel plus etj etj Greku kunder nderhyrjse ne Serbi.......
Me nji fjale U.S. ndihmoi ne krijimn e U.C.K. ne marrjen e Kosoves nderhyri qe te drejtat e shqiptareve mos te shtypen me ne Maqedoni,dhe me ne fund ku don te dalesh GOSCAMERIE krijoi U.C.C. per te marr Grekut teritoret e Cameve .
Nje nga avokatet me te mira ne Amerike eshte dhe HILARI KLINTON e cila ndjek personalisht CESHTJEN CAME.....
Po per fat te keq per pakicen e popullit Cam mbas 11 shtatorit politika Amerikane ndrroi ,tashti u gjeten te luftojne kunder terrorizmit ISLAMIK neper bote ............
Te pelqeu gosCameria ....Por sa te sistemojme Myslimanet ekstremiste neper bote ......do te meremi edhe me ceshtjen tuaj...............

WASHINGTON...23 02 2004


Postuar nga i_pafajshem datė 24 Shkurt 2004 - 01:19:

Disa mesazhe u fshine per shkak te daljes nga tema. Ju lutem edhe nje here, mos dilni jashte tematikes.

Faleminderit per mirekuptimit.

P.s Ceshtja ēame nuk eshte nje ēeshtje e dikujt tjeter qe eshte ne Mars Air Force One, eshte ēeshtje kombetare.


Postuar nga AIR-FORCE-ONE datė 24 Shkurt 2004 - 03:28:

BLACK_EAGLE E bukura se kur doni flisni si profesora ,kur doni si avokate,dhe kur keni deshire qe nje enderr te realizohet flisni
si STRATEG UshtriE..........OKKKKK ....
Edhe ceshtja Kosoves ishte ceshtje e Kombetare ,po pa ndihmen e U.S..........edhe ne ceshtjen Came ..ceshtje kombetare ,po shko thui Grekut .......Do te doja qe nje dite SHqiperia mos te ket me keto probleme ,te shpresojme........


Postuar nga mendi datė 24 Shkurt 2004 - 14:44:

Nga te gjitha ato qe u thane ketu
Ata (e dini kush) ia kane arritur qellimit qe
"Ti bejne shqiptaret te mendojne se per shkak te fese islame nuk mund te integrohen ne strukturat e ndryshme Evropiane dhe Boterore"

Kjo eshte ideja

Kam thene edhe me heret
"Ata qe per shkak te fese nuk na pranojne ne BE ose ne strukturat tjera Evropiane dhe Boterore ....................... e dini cka "
Duhet ti injorojme keto shtete,dhe keto mendime

Edhe nese eshte e vertet kjo,ne se paku nuk duhet te pranojme se eshte ashtu.
Nuk duhet tua plotesojme qefet atyre.
Dhe nuk eshte e vertet se feja Islame na ka lene mbrapa
apo Turqia
por ne vete kemi mbetur mbrapa

Ne,shqiptaret nga paraardhesit tane e kemi trasheguar percarjen.
Ju e dini nga historia se edhe fiset ilire nuk kane pasur marredhenie te mira ne mes vete, bile nganjehere kane qene armiq .

Po te bashkoheshin ata,sot shqiptaret do ta kishin shtetin e vet disa here me te madh se sa eshte tash,nuk do te ishin keshtu te coptuar,dhe do te kishim nje shtet te zhvilluar si Gjermania,Anglia e te tjerat.

Analizojeni vet.E dime se iliret kane qene populli me i lashte ne Ballkane,e nga kjo rrjedh se ne sot do te duhej te jemi populli me i zhvilluar ne te gjitha aspektet.

Sllavet kane ardhur ne ballkan pas shekullit 6.Thuhet se kane qene gati njerez gjysem te egėr dhe te gjitha punet qe duhej bere per te jetuar,i kane mesuar prej shqiptareve.Me nje fjale ata kane filluar prej zeros.

E ata para viteve 1990 kane qene nder popujt ekonomikisht me te zhvilluar ne Ballkan.

E ne ,shqiptaret ,sot jemi populli me i varfer ne Ballkan.

E nga kjo rrjedh se ne vet i kemi fajit per ate qe jemi sot.


Postuar nga gosacameria datė 24 Shkurt 2004 - 18:23:

Citim:
Po citoj ato qė tha AIR-FORCE-ONE
PENTAGONO 11 SHTATOR ......
Mbas 11 shtatorit cdo plan per te bere SHqiperine e madhe deshtoi...
Ne interesat e U.S. ishin nje SHqiperi etnike me kufit e dikurshem ,per arsye jo se U.S. ka interesa tek SHqiperia ,por nuk sheh dot me sy ato shtete qe dikur i ndihmoi ,dhe ketu flasim per ex Jugosllavine qe bente politiken e Rusitersa i perket Greqise Amerika dhe Anglia e kane ndihmuar ,ajo i ka kthyer krahet nga te gjitha anet,deri ne ate te fundit kur grupi terrorist i 17 Nendori vrau nje kolonel plus etj etj Greku kunder nderhyrjse ne Serbi.......
Me nji fjale U.S. ndihmoi ne krijimn e U.C.K. ne marrjen e Kosoves nderhyri qe te drejtat e shqiptareve mos te shtypen me ne Maqedoni,dhe me ne fund ku don te dalesh GOSCAMERIE krijoi U.C.C. per te marr Grekut teritoret e Cameve .
Nje nga avokatet me te mira ne Amerike eshte dhe HILARI KLINTON e cila ndjek personalisht CESHTJEN CAME.....
Po per fat te keq per pakicen e popullit Cam mbas 11 shtatorit politika Amerikane ndrroi ,tashti u gjeten te luftojne kunder terrorizmit ISLAMIK neper bote ............
Te pelqeu gosCameria ....Por sa te sistemojme Myslimanet ekstremiste neper bote ......do te meremi edhe me ceshtjen tuaj...............

WASHINGTON...23 02 2004




me vjen keq po do ishte mire te flismim mbas 1 nentorit,,, kur te mbarojne sgjedhjet e u.s.a, se mbase do te fitoje bushi akoma,,,
mos ngaterro bushin me klinton se jane dy partu te ndryshme njera republikane dhe tjetra demokrate,,,,,
republikania sic dihet njifet per lufte, gjithmone politika e saj ka qene lufta,, mos edhe baben bush, se edhe ai kete politike kishte,,,me bej babe te ngjaj,,,,
pra ishte tjeter parti ne fuqi ,,per kosoven dhe per gjithe shqiptaret,,,,te presim deri ne nentor me mire ,,,


Postuar nga gosacameria datė 24 Shkurt 2004 - 18:44:

Citim:
Po citoj ato qė tha AIR-FORCE-ONE
BLACK_EAGLE E bukura se kur doni flisni si profesora ,kur doni si avokate,dhe kur keni deshire qe nje enderr te realizohet flisni
si STRATEG UshtriE..........OKKKKK ....
Edhe ceshtja Kosoves ishte ceshtje e Kombetare ,po pa ndihmen e U.S..........edhe ne ceshtjen Came ..ceshtje kombetare ,po shko thui Grekut .......Do te doja qe nje dite SHqiperia mos te ket me keto probleme ,te shpresojme........




ore sipas teje pse sdo greku, ne duhet te rrijme pa kerkuar te drejten tone,,,,
ato mund te thojne shume gjera,,,,,
por edhe per hyrje ne bashkimin evropian, e kuptoni se cfare do te thote , do te thote bashkimi i vendeneve me ekonomi te forte
nuk do te thote qe ne te shkojme ne europe pa skenderbeun, pa nen terezen ,pa ismail kadare,,,, pa rilindasit tane, pa historine tone ,,,, si po kerkon europa, ne kto momente, qe po na kerkon te na diskriminoj,
ne smund ti hedhim poshte historine tone, se do europa,, se cdo shtet i europes eshte bashkuar por historine vet nuk e hodhi poshte,,,,,
sespe leonardo davinci ishte gay, pse se edh poshte italia, po me ate krenohet,,, o te tjere,
pra mos i gaterroni gjerat, dhe aq me teper mos te humbim dinjetetin tone, se si ka hije shqiptarit,,
sespe ne se humbem 500 vjet qe na pushtoi turku, e te tjert me pas me lufte dhe jo ta humbim tani me fjalet
pra te bashkuar,,

sespe shqiperia nuk lindi tani, ne vitin 1990, te cilet na shoqeroi me prostututa<
, e ku ta di une se cfare tani kto 10 vitet e fundit,,, te cilet cdo dite vetem keto po degjojme per ne, nga europa,,,,,
duhet ti themi qe shqiperia ka qene e ka eksistuar ktu e ,, si ne kohen e skerdebeut, dhe do te eksistoi akoma<<<<<<<
Postuar nga dena datė 27 Shkurt 2004 - 13:01:

Jam dakort dhe une me eagle_001, Une nuk mendoj Ennis qe shqiptaret duhet te kthehen perseri ne fene e krishterimit. Sidomos ne Shqiperi nuk eshte faktori kryesor feja per percarjen qe ne kemi, mendoj se eshte e politizuar feja, sidomos Islami.
Ismail kadare eshte i krishter dhe ka shkruar mjaft libra e shkrime per kohen e pushtimit turk, per Skenderbeun e "famshem", i cili nuk e ka historin ashtu sic e dime ne, por krejt ndryshe, dhe madje aq sa kam lexuar une per historin e vertet te kombit tone, statuja e tij nuk e meriton te jete ne mes te Tiranes, por nejse.
Ajo qe dua te them eshte se ne Shqiperi me ardhjen e demokracie, pra qe ne 90, rryma fetare erdhi vrullshem si ajo kristiane dhe ajo islame.Fatkeqesisht ajo islame nuk eshte kapur ashtu sic duhet nga shumica e besimtareve, ndaj dhe polemikat jane te shumta, por kam bindjen se islami nuk eshte fe percarese, por mjaft tolerante.
Mos harroni se kudo ne bote ka muslimane, madje ne Gjermani islami eshte mjaft e frekuentuar si fe dhe ka gjithashtu tolerance dhe bashkevllazeri, natyrisht se ekonomia e ketij vendi eshte e zhvilluar, shoqeria eshte e emancipuar dhe keto jane faktore krysor, ndersa ne shqiperi eshte ku therret qameti.
Jam e mendimit qe secili e zgjedh vete fene e tij dhe te respektoje fene e tjetrit.


Postuar nga ENISS datė 27 Shkurt 2004 - 13:23:

O dena, se spo e marr vesht. Kaq veshtire eshte te kuptoni ca ju shkruhet?

Cituar nga dena: Une nuk mendoj Ennis qe shqiptaret duhet te kthehen perseri ne fene e krishterimit.
-Kush po ta kerkon ty kete? Kush te ka thene 'hajde ti kthehemi krishterimit?

Cituar nga dena: Jam e mendimit qe secili e zgjedh vete fene e tij dhe te respektoje fene e tjetrit.
- Te gjithe jemi me kete mendim. Ne kete rast po ua imponojme kujt te besoj fene qe them une apo dikush tjeter?

Cituar nga dena: ....por kam bindjen se islami nuk eshte fe percarese, por mjaft tolerante.
- Kush po flet se ajo eshte percarese qe te na e mbrosh kete ide? Kush po e vuan percarjen ketu?

Si perfundim...
Nese nuk je e qarte cfare eshte shkruajtur e si te argumentosh, nje orientim ta jap edhe une.
Cituar nga dena: Ajo qe dua te them eshte se ne Shqiperi me ardhjen e demokracie, pra qe ne 90, rryma fetare erdhi vrullshem si ajo kristiane dhe ajo islame.Fatkeqesisht ajo islame nuk eshte kapur ashtu sic duhet nga shumica e besimtareve, ndaj dhe polemikat jane te shumta...

- Shume bukur, argumentoje se ne cmenyre nuk eshte kapur ashtu sic duhet. Ky eshte qellimi, te argumentosh e te shpalosesh vlera ne ate qe shkruan, se edhe keshtu do jesh brenda temes. Lidhur me ritet fetare, zakonet cfare efektesh ka pasur per shoqerine? Ke nai gjo per te thene? Nga ke arrit ne kete konkluzion qe nuk eshte kapur sic duhet islami pas 90-tes?

Na shkruani nai gjo te hajrit e mos u hallakatni pa lidhje pls...
Apo keni thjshte qellim me shkrujt, po se ca shkruani ska shume rendesi?


Postuar nga NYCgirl datė 27 Shkurt 2004 - 21:03:

Citim:
Po citoj ato qė tha dena
Jam dakort dhe une me eagle_001, Une nuk mendoj Ennis qe shqiptaret duhet te kthehen perseri ne fene e krishterimit. Sidomos ne Shqiperi nuk eshte faktori kryesor feja per percarjen qe ne kemi, mendoj se eshte e politizuar feja, sidomos Islami.
Ismail kadare eshte i krishter dhe ka shkruar mjaft libra e shkrime per kohen e pushtimit turk, per Skenderbeun e "famshem", i cili nuk e ka historin ashtu sic e dime ne, por krejt ndryshe, dhe madje aq sa kam lexuar une per historin e vertet te kombit tone, statuja e tij nuk e meriton te jete ne mes te Tiranes, por nejse.
Ajo qe dua te them eshte se ne Shqiperi me ardhjen e demokracie, pra qe ne 90, rryma fetare erdhi vrullshem si ajo kristiane dhe ajo islame.Fatkeqesisht ajo islame nuk eshte kapur ashtu sic duhet nga shumica e besimtareve, ndaj dhe polemikat jane te shumta, por kam bindjen se islami nuk eshte fe percarese, por mjaft tolerante.
Mos harroni se kudo ne bote ka muslimane, madje ne Gjermani islami eshte mjaft e frekuentuar si fe dhe ka gjithashtu tolerance dhe bashkevllazeri, natyrisht se ekonomia e ketij vendi eshte e zhvilluar, shoqeria eshte e emancipuar dhe keto jane faktore krysor, ndersa ne shqiperi eshte ku therret qameti.
Jam e mendimit qe secili e zgjedh vete fene e tij dhe te respektoje fene e tjetrit.



Dena, e shoh se je anetare e re dhe disa gabime "teknike" te falen ........lol

Dhe megjithese kisha vendosur te mos shkruaja me ne kete teme, pasi lexova mesazhin tuaj, nuk resistoja dot.

E para: cfare librash keni lexuar ju qe te kane dhene idene se Gjergj Kastrioti nuk ia vlen te jete heroi yne kombetar / nderkombetar???? Ne cdo liber historie per Shqiperine apo per Ballkanin nga autore shqiptare dhe te huaj, ai konsiderohet si hero. Apo nuk u ka pelqyer fakti qe kur erdhi ne Arberi ai u rikonvertua ne katolik dhe rezistoi pushtimin turk per 20 vjet?! Me te vertete, do isha shume kurioze te dija cfare "faktesh" kishit kunder Skenderbeut / Aleksandrit te Madh te Shqiperise.

Shkruani se Islamizmi ne Shqiperi pas viteve 90 nuk eshte perhapur ashtu sic duhet ......... c'do te thote kjo? Cfare lloj Islamizmi doni ne Shqiperi? Islamizmi ne Shqiperi, gjate shek. 16-17 ishte i levizjes "sufi", me sekte te ndryshme qe quheshin "dervish." "Dervishet" benin pjese ne sektin e sunit, por me nje natyre me "mistike." Shume sekte "dervishe" perfshine ne ceremonite e tyre elemente te krishtere. Sekti Bektash qe u vendos ne Shqiperi kishte te perfshire ne ceremoni konfesionin, kreshmen etj, dhe gjithashtu, berjen e kryqit ne shenje respekti. Kjo ishte nje nga arsyet qe shqiptaret u konvertuan ne mase (por kuptohet, arsyeja kryesore ishte qe te evitoheshin taksat.)
Nuk e di, po per cfare Islamizmi e keni fjalen? Doni vendosjen e Wahhabit? Apo sheiket?

Thoni qe Islamizmi eshte fe "mjaft" tolerante. Por ne nje nen-forum tjeter keni shkruar qe Krishti nuk e kryqezua. Shume theologjiciene argumentojne se fillimi i Kristianizmit ishte pikerisht te kryqezimi i Krishtit, ............. dmth ju u mohoni me shume se 2 miliarde te krishtereve kudo ne bote besimin e tyre??? Me falni, po kjo lloj tolerance e juaja eshte shume hipokrite.
Keni sjelle si shembull Gjermanine per tolerance fetare, por keni lene jashte faktin se popullesia myslymane ne Gjermani eshte e perbere kryesisht nga 3 milione turq, qe jetojne ne Gjermani si rrjedhoje e demshperblimeve qe duhej t'i paguante Gjermania Turqise pas luftes se Dyte Boterore. Jo vetem kaq, por Gjermania gjithashtu ka vendosur te kaloje ne Bundestag te njejtin ligj qe ka Franca, per te mos lejuar ne shkollat publike fehrexhete. Vertete, myslymane ka kudo ne bote, por shumica e tyre jane me origjine arabe ose te Azise juglindore. Ne perendim, duke perfshire dhe Ameriken, nuk gjen shume njerez te "bardhe" qe jane myslymane. Per shembull, ne USA konvertimi me i madh ka ndodhur ne popullesine zezake (shumica e te ciles konvertohen kur jane ne burg !!!!)

Dhe persa i perket Islamizmit si fe tolerante ne pergjithesi, mjafton te sjelle faktin se pothuajse ne cdo vend arab te krishteret jane te diskriminuar. Dakord, ne Arabine Saudite nuk lejohen kishat se eshte vend i shenjte per myslymanet, por si analizoni ju faktin se ne cdo vend tjeter ata vuajne? Ne Jordani, per shembull, ku ka nje perqindje te madhe te krishteresh, atyre u lejohet te sherbejne ne ushtri, por nuk mund te ngrihen ne rangun e oficereve. Ne Pakistan kishat dhunohen dhe te krishteret vriten etj etj etj. (Eshte paksa ironik fakti se i vetmi vend arab me sadopak tolerance fetare ndaj te krishtereve ishte Iraku nen pushtetin e Sadamit, kjo per arsye se pervec Turqise, Iraku ishte i vetmi vend laik ne Lindjen e Mesme.)

Po kthehemi serish te ajo ideja qe sollet ju: Asnje nuk ka thene te kthehen myslymanet ne te krishtere. Por meqe e solle ti si ide, le ta provojme njehere, se meqe u konvertuam dikur per hir te taksave, e per perfitime personale, le te konvertohemi njehere per te miren e atdheut. Se jemi i vetmi shtet ne Europe me popullesi te madhe myslymane. (Bosnia eshte ceshtje tjeter.)

Dhe per te gjithe ata anetare te tjere qe me kane akuzuar per percarje e per gjera te tjera (pa asnje baze) di kaq te them:

THE TRUTH HURTS ........... BUT THE TRUTH SHALL SET YOU FREE!!!!!!!


Postuar nga AIR-FORCE-ONE datė 27 Shkurt 2004 - 22:21:

Une si anetar i ketij forumi te cmoj kur flet ne kete menyre ,me fakte me vite ,emra ........
Persa i perket asajt qe that qe SHqiptaret te konvertohen jam shume dakord ,e beme ateher per taksa ,cifligje,......le ta bejme dhe kete per Kombin ...........


Postuar nga i_krishteri datė 28 Shkurt 2004 - 05:34:

ne realitet shqiptari nuk i perket asnje feje ashtu si ēdo popuj t etjere. ju mendoni se Italia edhe pse eshte katolike, eshte e krishtere??? Ata kane emrin por deshmia e tyre eshte e pa vleshme sepse nuk ne realitet nuk lexojne Biblen dhe nuk kane Jezusin bazen kryesore por kane papen, marien, dhe disa qe ata i kane quajtur te shenjte. Fjala fe do te thote shkence per Zotin. Sipas jush a ka ndonje vend qe i perket nje shkence? ne ate qe kam pare deri tani nuk kam pare dhe nuk do te kete kurre nje vende qe ka shkencen e vet por behen shkencetar nese deshirojne te bejne kerkime. keshtu dhe fakti i shqiptareve. ata nuk i perkasin asnje feje as katolikes as muslimanes dhe as ortodokesve sepse nuk lindesh fetar por behesh fetar.

Kemi shembujt e vendeve qe thone se jane fetare dhe ēfare kane bere???

turqia quhej muslimane dhe ka vrare ka prere dhe ka bere musliman dhe dhune ashtu siē ka ndryshuar te gjitha ati ndertesa katedralesh dhe kishash katolike ne xhamira apo muzeume islamike.

feja katolike ka vrare dhe ka prere me pretekstin e Perendise. Ne fakt feja katolike dogji shume persona qe ne mes te tyre jane dhe shkencetar. kush ja dha kete autoritet fese katolike???

por mos harroni se ka akoma edhe tani ato qe bejne feja islamike dhe katolike..

feja islamike vrete(jane fetar islamik te lindur islamik ata qe hidhen ne ere per budallalleqe dhe perdorin dhe emrin e Zotit duke e ēnderuar Zotin...

jane prifterinje katolik ata qe jane pedofila dmth qe shkojneme femijet e vegjelqe te shfryjne aktet seksuale te tyre..kshtu shperdhosin emrin e Zotit.

apo doni akoma???

Shqiptari nuk ka lindur fetar dhe nuk do te jete fetar deri diten qe te zgjedhi te zbuloje Perendine me forcat e veta..ēdo gje tjeter eshte vetem injorance..

mos harroni sepse feja katolike, ortodokse, muslimane, donin qe mos te perhapej gjuha shqipe me pretekstin e Zotit. Katoliket ne gjuhe latine benin kultet e tyre, ortodoksit ne gjuhe greke dhe muslimanet ne gjueh arabe..

nesje ne shqiptaret nuk kemi kuptuar se keta kane qe ne qe na kane bere te mos njohim ne realitet Perendine dhe mos ta adhurojme dhe keta kemi vazhduar te pranojme..e njejta gje eshte edhe per politikanet shqiptare..jane votuar po t enjejtit qe e kane sjellur shqiperin ne keto germadha qe gjendet tani qe eshte skandal per boten..

shqiptare hapni syte se Zoti nuk flet nepermjet atyre qe kane kerkuar dhe kerkojne akoma te mohojne gjuhen shqipe duke te bere letush ne gjuhe te huaja qe as nuk i kupton. Zoti do qe ti afroheni ne gjuhen tuaj sepse ka qene Ai qe jua ka dhururar dhe prandaj kerkojeni ne gjuhet tuaj...
------------------
keto jane disa prej dokumentave te perditeshme...

me respekt i krishteri!!!


Postuar nga gosacameria datė 28 Shkurt 2004 - 16:07:

Citim:
Po citoj ato qė tha NYCgirl


Dena, e shoh se je anetare e re dhe disa gabime "teknike" te falen ........lol

Dhe megjithese kisha vendosur te mos shkruaja me ne kete teme, pasi lexova mesazhin tuaj, nuk resistoja dot.

E para: cfare librash keni lexuar ju qe te kane dhene idene se Gjergj Kastrioti nuk ia vlen te jete heroi yne kombetar / nderkombetar???? Ne cdo liber historie per Shqiperine apo per Ballkanin nga autore shqiptare dhe te huaj, ai konsiderohet si hero. Apo nuk u ka pelqyer fakti qe kur erdhi ne Arberi ai u rikonvertua ne katolik dhe rezistoi pushtimin turk per 20 vjet?! Me te vertete, do isha shume kurioze te dija cfare "faktesh" kishit kunder Skenderbeut / Aleksandrit te Madh te Shqiperise.

Shkruani se Islamizmi ne Shqiperi pas viteve 90 nuk eshte perhapur ashtu sic duhet ......... c'do te thote kjo? Cfare lloj Islamizmi doni ne Shqiperi? Islamizmi ne Shqiperi, gjate shek. 16-17 ishte i levizjes "sufi", me sekte te ndryshme qe quheshin "dervish." "Dervishet" benin pjese ne sektin e sunit, por me nje natyre me "mistike." Shume sekte "dervishe" perfshine ne ceremonite e tyre elemente te krishtere. Sekti Bektash qe u vendos ne Shqiperi kishte te perfshire ne ceremoni konfesionin, kreshmen etj, dhe gjithashtu, berjen e kryqit ne shenje respekti. Kjo ishte nje nga arsyet qe shqiptaret u konvertuan ne mase (por kuptohet, arsyeja kryesore ishte qe te evitoheshin taksat.)
Nuk e di, po per cfare Islamizmi e keni fjalen? Doni vendosjen e Wahhabit? Apo sheiket?

Thoni qe Islamizmi eshte fe "mjaft" tolerante. Por ne nje nen-forum tjeter keni shkruar qe Krishti nuk e kryqezua. Shume theologjiciene argumentojne se fillimi i Kristianizmit ishte pikerisht te kryqezimi i Krishtit, ............. dmth ju u mohoni me shume se 2 miliarde te krishtereve kudo ne bote besimin e tyre??? Me falni, po kjo lloj tolerance e juaja eshte shume hipokrite.
Keni sjelle si shembull Gjermanine per tolerance fetare, por keni lene jashte faktin se popullesia myslymane ne Gjermani eshte e perbere kryesisht nga 3 milione turq, qe jetojne ne Gjermani si rrjedhoje e demshperblimeve qe duhej t'i paguante Gjermania Turqise pas luftes se Dyte Boterore. Jo vetem kaq, por Gjermania gjithashtu ka vendosur te kaloje ne Bundestag te njejtin ligj qe ka Franca, per te mos lejuar ne shkollat publike fehrexhete. Vertete, myslymane ka kudo ne bote, por shumica e tyre jane me origjine arabe ose te Azise juglindore. Ne perendim, duke perfshire dhe Ameriken, nuk gjen shume njerez te "bardhe" qe jane myslymane. Per shembull, ne USA konvertimi me i madh ka ndodhur ne popullesine zezake (shumica e te ciles konvertohen kur jane ne burg !!!!)

Dhe persa i perket Islamizmit si fe tolerante ne pergjithesi, mjafton te sjelle faktin se pothuajse ne cdo vend arab te krishteret jane te diskriminuar. Dakord, ne Arabine Saudite nuk lejohen kishat se eshte vend i shenjte per myslymanet, por si analizoni ju faktin se ne cdo vend tjeter ata vuajne? Ne Jordani, per shembull, ku ka nje perqindje te madhe te krishteresh, atyre u lejohet te sherbejne ne ushtri, por nuk mund te ngrihen ne rangun e oficereve. Ne Pakistan kishat dhunohen dhe te krishteret vriten etj etj etj. (Eshte paksa ironik fakti se i vetmi vend arab me sadopak tolerance fetare ndaj te krishtereve ishte Iraku nen pushtetin e Sadamit, kjo per arsye se pervec Turqise, Iraku ishte i vetmi vend laik ne Lindjen e Mesme.)

Po kthehemi serish te ajo ideja qe sollet ju: Asnje nuk ka thene te kthehen myslymanet ne te krishtere. Por meqe e solle ti si ide, le ta provojme njehere, se meqe u konvertuam dikur per hir te taksave, e per perfitime personale, le te konvertohemi njehere per te miren e atdheut. Se jemi i vetmi shtet ne Europe me popullesi te madhe myslymane. (Bosnia eshte ceshtje tjeter.)

Dhe per te gjithe ata anetare te tjere qe me kane akuzuar per percarje e per gjera te tjera (pa asnje baze) di kaq te them:

THE TRUTH HURTS ........... BUT THE TRUTH SHALL SET YOU FREE!!!!!!!



me falni nayc girl,, por edhe ne greqi nuk lejojne te grihet xhamia,,
nje pyetja kisha , a e din se ku do te falen muslumanet ne greqi ne kohen e olimpikut,, sespe atje krishti nuk e lejon te grihet xhamia,,,,,

nuk eshte nevoja ti tregojme tjetrit se un di te shkruaj me mire
nuk eshte muhabeti se ne arabi nuk mund te grihen kisha o jane te keq,muslumanet ,,,,


sespse ne kte bote asnje nuk eshte perfekt
pra mos e gaterroni kekun me byrekun


dhe sa per ate shkrimin e fundit qe keni shkruajtur,,
po ju kujtoj se jemi ne forum shqiptar,, dhe jo te huaj

prandaj mere mbrapsh e gjej vendinææ?æææ
,,,,


Postuar nga AIR-FORCE-ONE datė 28 Shkurt 2004 - 16:59:

ooo gosaCameria kishe bere nje pyetje i cili eshte vendi ne U.E. qe ka xhami.............


ITALIA 200 ne te gjithe Italine +++++++me te madhen ne VATIKAN te mjaftoi kjo........

Po te them dhe lajmin e fundit qe HOLLANDA 20 000 asil kerkuesve ja analloi dhe po i kthen mbrapa ,arsyja eshte qe jetojne ne Hollande dhe nuk integrohen ne UE e ++++ qe ndihmojne organizatat islamike...........

Kete gje po e ben edhe Danimarka..........


Postuar nga gosacameria datė 28 Shkurt 2004 - 17:01:

Citim:
Po citoj ato qė tha AIR-FORCE-ONE
ooo gosaCameria kishe bere nje pyetje i cili eshte vendi ne U.E. qe ka xhami.............


ITALIA 200 ne te gjithe Italine +++++++me te madhen ne VATIKAN te mjaftoi kjo........

Po te them dhe lajmin e fundit qe HOLLANDA 20 000 asil kerkuesve ja analloi dhe po i kthen mbrapa ,arsyja eshte qe jetojne ne Hollande dhe nuk integrohen ne UE e ++++ qe ndihmojne organizatat islamike...........

Kete gje po e ben edhe Danimarka..........



me fal por eke lexuar gabim



kam shkruajtur per grekun i cili ben pjese ne ue,,,
dhe jo cili vend ne ue ka xhami


Postuar nga NYCgirl datė 28 Shkurt 2004 - 17:51:

Ne Greqi ka xhami, dhe varreza myslymane (Rodos.)etj etj etj


Sic e kam thene me perpara: Fatkeqesia me e madhe e Shqipetareve eshte injoranca.

and again, the truth hurts, but the truth shall set you free....................


  Gjithsej 6 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 »
Trego 280 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.