Forumi Horizont Gjithsej 14 faqe: « E parė ... « 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 »
Trego 133 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Psikologjia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=6)
-- Nga se vjen "depresioni" (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=935)


Postuar nga dylan datė 25 Korrik 2012 - 03:31:

Citim:
Po citoj ato qė tha dylan



anxiety jan personat ne depresion apo gaboj \\
nje person ne depresion eshte dhe shume anxietist gjithashtu se sarrin ta kontrollon dot veten vet semundja te bendhe ashu te pakontrollluar


te jem ashu epakontrolluar me ndoll me mu ne plot raste psh po sbesoj qe kam shku ndonjher deri ne depresion ,kam shku deri ne drillje duarsh psh nga nervat dhe sot me ndoll lol po e mbaj veten filloj mendoj pozitiv e besoj q ete ndihmon shume
mund te them me shume se merzia stressi dhe abzimi normale shtoj dhe ket qete con ne depresion ,nje cip e vogel trunie shte ajo po e le te lir kaloi themi ,keq per te cilin e vuan ehste e merzitshme psh




shtoj duhet shume qetsi dhe dashuri nga ana e personave qe te rrethojne per te ndihmu takalosh ( sa kam kuptu mendim personal ii ky)


Postuar nga lorie datė 25 Korrik 2012 - 04:31:

Citim:
Po citoj ato qė tha dylan



anxiety jan personat ne depresion apo gaboj \\
nje person ne depresion eshte dhe shume anxietist gjithashtu se sarrin ta kontrollon dot veten vet semundja te bendhe ashu te pakontrollluar


te jem ashu epakontrolluar me ndoll me mu ne plot raste psh po sbesoj qe kam shku ndonjher deri ne depresion ,kam shku deri ne drillje duarsh psh nga nervat dhe sot me ndoll lol po e mbaj veten filloj mendoj pozitiv e besoj q ete ndihmon shume
mund te them me shume se merzia stressi dhe abzimi normale shtoj dhe ket qete con ne depresion ,nje cip e vogel trunie shte ajo po e le te lir kaloi themi ,keq per te cilin e vuan ehste e merzitshme psh



Depresioni dhe anxiety jane dy gjera te ndryshme megjithate, ngaqe gjenden shpesh 'te bashkejetojne' tek nje person mund dhe te ngaterrohen. Kur je ne depresion ndihesh ne ankth dhe kur je ne ankth mund te te coje ne depresion. ( por nuk ndodh gjithmone keshtu)
E ke shume mire dylan qe ndalimi i mendimeve negative eshte nje ushtrim qe ndihmon ne ndalimin e ankthit dhe depresionit. Keep it up.


Postuar nga Dulcis in Fundo datė 25 Korrik 2012 - 08:37:

Citim:
Po citoj ato qė tha shelgu

Ambiguitet dhe ca si e ngaterruar.


Kaq shemtuar paskam folur?

E kisha ketu, qe nese eshte e vertete qe jo te gjithe te stresuarit vuajne depresionin, eshte po aq e vertete qe ka njerez qe e vuajne ate pa e ditur as ata vete.
Mungese informacioni, pakujdesi, neglizhence.. jo gjithmone nje shqetesimi i vihet emri i duhur.. sidomos kur emrat perpiqesh t'i gjesh vete.


Postuar nga kurt datė 25 Korrik 2012 - 09:46:

Depresioni mund edhe te shijohet dhe jo vetem kaq, mund te jete i shendetshem per juve..


Postuar nga shelgu datė 25 Korrik 2012 - 17:33:

Citim:
Po citoj ato qė tha lorie


S'ndaj te njejtin mendim ( te pakten ketu ne Amerike) perqindja me e larte e disorders perbehet nga tre: anxiety, depression and substance abuse.


Depresioni eshte me i shpeshte se c'mendohet, sidomos tek femrat sepse femrat jane ndertuar me nje inteligjence emocionale me te zhvilluar se meshkujt, i kapin ne 'ajer' gjendjet emocionale te te tjereve dhe edhe ato negativet.



Lorie, kur behet fjale per depresion duhet kujdes te mos ngaterrohet gjendja depresive me semundjen e vertete (MDD).
Vertet USA ka nje numur te madh te semuresh me MDD (Major Depresion Disorder).
Teknikisht duhet thene se MDD nuk sherohet. Nese thellohesh me tej ne terapine e depresionit, arrin ne disa thenje qe te depresojne vertet. Terapia medikamentoze eshte vetem ndihmese dhe nje nga menyrat me te mira per te trajtuar depresionin eshte largimi i shkakut. Por si mund te largosh shkakun tek nje familje qe ka humbur shtepine, punen, i eshte vrare djali ne lufte, etj etj. Jeta ne USA eshte e tille prandaj edhe ka shume MDD.


Postuar nga raid datė 25 Korrik 2012 - 19:48:

Mire se vjen, po a iken depresioni?


Postuar nga lorie datė 28 Korrik 2012 - 00:26:

Citim:
Po citoj ato qė tha shelgu


Lorie, kur behet fjale per depresion duhet kujdes te mos ngaterrohet gjendja depresive me semundjen e vertete (MDD).
Vertet USA ka nje numur te madh te semuresh me MDD (Major Depresion Disorder).
Teknikisht duhet thene se MDD nuk sherohet. Nese thellohesh me tej ne terapine e depresionit, arrin ne disa thenje qe te depresojne vertet. Terapia medikamentoze eshte vetem ndihmese dhe nje nga menyrat me te mira per te trajtuar depresionin eshte largimi i shkakut. Por si mund te largosh shkakun tek nje familje qe ka humbur shtepine, punen, i eshte vrare djali ne lufte, etj etj. Jeta ne USA eshte e tille prandaj edhe ka shume MDD.



po mire e ke qe e sqarove, se une kur shkruaj ,kam gjithmone ne mendje Disorders (like MDD apo GAD generalized anxiety disorder ect) , dhe jo episode kalimtare (1-2 ditor apo 2 oresh)

Persa i perket kurimit, une kam degjuar prej terapisteve te ndryshem ( them degjuar se akoma nuk me ka rastisur te marre pjese aktiv ne kurimin e depresionit te nje individi) dhe kam lexuar case studies dhe research articles qe depresioni klinik eshte i sherueshem. Megjithate duhet te jene nje sere faktoresh dhe kushtesh per te bere te mundur kurimin.
-Medikamentet jane nje venu por jo gjithcka. Preferenca ime personale eshte te mos perdoren shume. Antidepressantet kane shume side effects dhe me shume te hapin probleme ( psh weight gain, drowsiness, stomach problems) Megjithate, duke u varur nga severity, DUHEN perdorur, te pakten sa per nje motivim fillestar. Psikiatret zakonisht s'u pelqen kjo ide por per te kuruar nje individit, ndonjehere ky i fundit duhet te pastrohet nga gjithe kimikatet qe ka ne trup per te kuptuar se cilat jane simptomat e verteta te personit. Sepse zakonisht, ata qe kane severe depresssion, marrin ehde ilace te tjera per gjera te tjera aq sa eshte tmerrshme sasia qe konsumojne.
Nje artikull qe shkruan per Overmedicated America eshte ketu poshte. (scroll down)
http://dradamvolungis.com/
- Npm research, kane dale dhe menyra te ndryshme te berit terapi per te ulur depresionin. CBT ( cognitive behavioral therapy) eshte me popullorja dhe me e testuara shkencerisht por s'eshte e thene te perdoret vetem ajo. Different psychotherapies include: client centered, gestalt, family focuse, eclectic etc.
- Disfata te tilla ne jete si humbja e shtepise, punes, vdekja e x personi, mund te sjellin depresion tek disa dhe aspak tek te tjere, varet sipas rasteve, sipas ndjeshmerise se personit, historise se personit mbi trauamt e meparshme dhe ( kjoeshte shume e rendesishme) varet sipas rrethit shoqeror/suportiv te personit ne fjale. Kam bindjen se njerezit a vetmuar , qe nuk kane support ne jeten e perditshme e kane me te lehte te bien ne depresion. Statistikat nuk i mbaj mend por meshkujt e vetmuar vdesin me shpejt se ata qe jane te martuar dhe ehste njesoj dhe per femrat.
Keshtu ata qe jane te rrethuar mes nje rrethi shoqeror pozitiv dhe suportues e kane me te 'durueshme' disfaten, humbjen.

Me kujton temen e resiliency qe une studiova kur mora nje klase mbi traumat domestike/ internacionale/ lokale dhe politike.
resilient- (perkufizim i shkurter) aftesia per tu rimekembur shpejt mbas nje periudhe stresi/disfate etj
Disa pika kryesore qe nje person te jete resilient ishin:
- sistem suportiv te forte
- shikimi pozitiv i gjerave edhe kur nuk duken keshtu ( pra perspektiva ishte shume e rendesishme)
-a sense of purpose ( nje sens qellimi ne jete)

Megjithate nqs do behej argumenti qe keta lloj njerezish resilient ndeshen shume rralle ne shoqeri, do kapesha tek ideja se njerezit kane hequr jashtezakonsiht shume dhe serisht e gjejne forcen per tu rimekembur.


Postuar nga kurt datė 28 Korrik 2012 - 02:35:

Citim:
Po citoj ato qė tha raid
Mire se vjen, po a iken depresioni?
Nese depresioni do ishte individ me emerin e tille, ky "depresioni" do konsiderohej karakter shok besnik, likable fella


Postuar nga dylan datė 30 Korrik 2012 - 01:09:

qe mu ska si mos me eme arll depresion qe cdo nje sec dikush me kerkon dicka e cdo sec me duhet me qen sikur ushtari e kurr cdo sec sme del kohe me raste as me marr fryme
e ku seish cdo sec dikush ma ca lucin se me ta merzit

e ja direkt depresion apo si kam kto nervat afer qe shum epo i lutem zotit me mi qetsu pak e ncuk sa tuj me ba derman
cdo dit cohem ne mjes them
sot tu me u ba njeri i qet sdu me bertit me aktu si njeri normal
e tap vjen momenti harroj cdo premtim filloj si me me pas ik truni ska rop qe merret me mu

e keqja ehst qe e di e shofin veten po hajde kontrolloju damn tired bre


Postuar nga shelgu datė 30 Korrik 2012 - 17:19:

Citim:
Po citoj ato qė tha lorie


po mire e ke qe e sqarove, se une kur shkruaj ,kam gjithmone ne mendje Disorders (like MDD apo GAD generalized anxiety disorder ect) , dhe jo episode kalimtare (1-2 ditor apo 2 oresh)

Persa i perket kurimit, une kam degjuar prej terapisteve te ndryshem ( them degjuar se akoma nuk me ka rastisur te marre pjese aktiv ne kurimin e depresionit te nje individi) dhe kam lexuar case studies dhe research articles qe depresioni klinik eshte i sherueshem. Megjithate duhet te jene nje sere faktoresh dhe kushtesh per te bere te mundur kurimin.
-Medikamentet jane nje venu por jo gjithcka. Preferenca ime personale eshte te mos perdoren shume. Antidepressantet kane shume side effects dhe me shume te hapin probleme ( psh weight gain, drowsiness, stomach problems) Megjithate, duke u varur nga severity, DUHEN perdorur, te pakten sa per nje motivim fillestar. Psikiatret zakonisht s'u pelqen kjo ide por per te kuruar nje individit, ndonjehere ky i fundit duhet te pastrohet nga gjithe kimikatet qe ka ne trup per te kuptuar se cilat jane simptomat e verteta te personit. Sepse zakonisht, ata qe kane severe depresssion, marrin ehde ilace te tjera per gjera te tjera aq sa eshte tmerrshme sasia qe konsumojne.
Nje artikull qe shkruan per Overmedicated America eshte ketu poshte. (scroll down)
http://dradamvolungis.com/
- Npm research, kane dale dhe menyra te ndryshme te berit terapi per te ulur depresionin. CBT ( cognitive behavioral therapy) eshte me popullorja dhe me e testuara shkencerisht por s'eshte e thene te perdoret vetem ajo. Different psychotherapies include: client centered, gestalt, family focuse, eclectic etc.
- Disfata te tilla ne jete si humbja e shtepise, punes, vdekja e x personi, mund te sjellin depresion tek disa dhe aspak tek te tjere, varet sipas rasteve, sipas ndjeshmerise se personit, historise se personit mbi trauamt e meparshme dhe ( kjoeshte shume e rendesishme) varet sipas rrethit shoqeror/suportiv te personit ne fjale. Kam bindjen se njerezit a vetmuar , qe nuk kane support ne jeten e perditshme e kane me te lehte te bien ne depresion. Statistikat nuk i mbaj mend por meshkujt e vetmuar vdesin me shpejt se ata qe jane te martuar dhe ehste njesoj dhe per femrat.
Keshtu ata qe jane te rrethuar mes nje rrethi shoqeror pozitiv dhe suportues e kane me te 'durueshme' disfaten, humbjen.

Me kujton temen e resiliency qe une studiova kur mora nje klase mbi traumat domestike/ internacionale/ lokale dhe politike.
resilient- (perkufizim i shkurter) aftesia per tu rimekembur shpejt mbas nje periudhe stresi/disfate etj
Disa pika kryesore qe nje person te jete resilient ishin:
- sistem suportiv te forte
- shikimi pozitiv i gjerave edhe kur nuk duken keshtu ( pra perspektiva ishte shume e rendesishme)
-a sense of purpose ( nje sens qellimi ne jete)

Megjithate nqs do behej argumenti qe keta lloj njerezish resilient ndeshen shume rralle ne shoqeri, do kapesha tek ideja se njerezit kane hequr jashtezakonsiht shume dhe serisht e gjejne forcen per tu rimekembur.


Pikerisht, tema e semudjes se vertete eshte shume e gjere dhe multifaktoriale. Por keto lloj semundjesh jane shume te pabesa sepse lidhen edhe me sjelljen individuale te personit, menyren si ai paraqitet ne shoqeri, mosha sidomos dhe seksi po ashtu.
Semundjet psikike nuk jane si ato somatike. Ne rastin e pare komplikohen shume elemente te ndergjegjshme dhe ka pasur raste kur i semuri ka ditur te maskoje shenjat shume bukur (Pse duhej ta bente, kush e di) dhe me vone ka bere suicid.


  Gjithsej 14 faqe: « E parė ... « 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 »
Trego 133 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.