Forumi Horizont Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 »
Trego 133 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Psikologjia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=6)
-- Nga se vjen "depresioni" (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=935)


Postuar nga Cx55 datė 08 Janar 2005 - 20:59:

Talking Sabina lal!

Ne kete jet ske garanci sa do jetosh e jo me ne dashuri dashuri te sinqerta 1-1000 jane lal harroj se ēdo dashuri eshte e paster



thnx per mirkuptimin


Postuar nga amor alucius datė 09 Janar 2005 - 13:31:

Ato njerez me te cilet une kam patur kontakt te cilet vuanin nga depresioni ishte pikerisht mungesa e dashurise qe i coi ne ate pike.Dhe jo mungesa e dashurise se prinderve ose te njerezve te afert por nga mungesa e nje te dashuri/dashure.Njerez kryesisht te heshtur te cilet ndienin nevojen te shpreheshin por qe ndrojtja ju ndalonte nje dicka te tille,dhe besoj qe zgjidhjen e shihnin ne nje raport intim me dike tjeter.Mendonin qe mund te hapeshin totalisht shpirterisht me dike qe i do,dikush qe mund ti vleresoje aftesite e tyre te pashprehura nga ndrojtja.Por,ngaqe s'arrinin te gjenin dike kalonin ne nje ndjenje pashprese etj.

Njera nga ato njohi dike pikerisht gjate nje faze mjaft te rende depresioni,dike qe une me plote goje mund ta quaj kriminel(qene ne burg disa here).Shihte ne te nje mbeshtetje shpirterore,dhe nuk arrinte te gjykonte kthjellet,thelle-thelle e ndiente qe dicka nuk shkonte ne ate njeri pasi nuk ju tregonte prinderve per te dhe as shoqerise(pervec meje dhe nje rrethi shume te ngushte tjeter) por serish vazhdonte.E kjo vetem per pak intimitet ne momente te tilla te veshtira.Per ne te tjeret ishte mjaft e qarte qe nje njeri i tille s'kishte cfare te donte nga kjo,njeri shume i thjeshte per gustot e tija etj.por hajde e beja kesaj te qarte.
(Me pas kjo u be me mire,e kaloi depresionin-ndoshta dhe fale kontributit te pamenduarte ketij-por vazhdon me ate vartesi ndaj tije)


Postuar nga ingmetalboy datė 09 Janar 2005 - 20:16:

Mungesa e pak dashurie vertet qe ndikon ne nje njeri per te ulur gjendjen e tij shpriterore por jo deri atje sa te shkaktoje depresion per mendimin tim. Bile une mund te te tregoj plot raste ku njerez me te gjitha te mirat (sic i quajme ne shpesh) kane kaluar ne depresion.
Sot mora vesh nje lajm shume te rende per familjen time dhe kishte te bente pikerisht me depresionin. Nuk e di. Ka mundesi qe te jete dhe e trashegueshme apo te kete lidhje me te?
Ju lutem nqs keni infromacion mbi raste te tilla me thoni dicka.


Postuar nga Unstoppable datė 09 Janar 2005 - 20:39:

Re: Re: Nje dileme per te cilen dua t'ju pyes.

Citim:
Po citoj ato qė tha Cx55

Per mendimin tim dashurija e shton depresjonin nese je vertet i dashuruar sepse mendon gjate per shume gjera perveē aty qe te mundojne(te vjetra)
ajde shendet :p


Te ishte ashtu s'do e kerkoni njerezit dashurine me drite te qiriut ..lol
Depresioni vjen nga vetmia , deshtimet tuaja ne jet si ne planin sentimental asht edhe ne ate profesional !
Jeta e njeriut eshte si nje grafik qe ka luhatjet e veta poshte e lart dhe eshte pikerisht prania e dikujt qe te do , te ngushellon , te qendron ne krah , te jep zemer...e cila e mposht ate merzine e atyre pikave te "poshtme" te grafikut , merzi e cila kur te gjen te dobet , te vetmuar , pa perkrahje ...kthehet ne depresion !
Kam lexuar diku nje shprehje qe thoshte "Vetmia eshte si puna e ilaceve te mjekesise...kur eshte per nje kohe te shkurter eshte sheruese , kur eshte per nje kohe te gjate eshte shkaterruese per njeriun"
Dashuria eshte ajo qe e largon vetmine e perzgjatur , dhe per rrjedhoje edhe depresonin qe vjen me te ! Eshte pikerisht humbja e saj qe sjell te anasjellten !


Postuar nga Cx55 datė 09 Janar 2005 - 23:35:

Re: Re: Re: Nje dileme per te cilen dua t'ju pyes.

Citim:
Po citoj ato qė tha Unstoppable

Te ishte ashtu s'do e kerkoni njerezit dashurine me drite te qiriut ..lol
Depresioni vjen nga vetmia , deshtimet tuaja ne jet si ne planin sentimental asht edhe ne ate profesional !
Jeta e njeriut eshte si nje grafik qe ka luhatjet e veta poshte e lart dhe eshte pikerisht prania e dikujt qe te do , te ngushellon , te qendron ne krah , te jep zemer...e cila e mposht ate merzine e atyre pikave te "poshtme" te grafikut , merzi e cila kur te gjen te dobet , te vetmuar , pa perkrahje ...kthehet ne depresion !
Kam lexuar diku nje shprehje qe thoshte "Vetmia eshte si puna e ilaceve te mjekesise...kur eshte per nje kohe te shkurter eshte sheruese , kur eshte per nje kohe te gjate eshte shkaterruese per njeriun"
Dashuria eshte ajo qe e largon vetmine e perzgjatur , dhe per rrjedhoje edhe depresonin qe vjen me te ! Eshte pikerisht humbja e saj qe sjell te anasjellten !


Ore ti plak e kerko si drita e qirut dhe me ne fund e shikon qe eshte e zbeht si drita e qiriut !!!! nese ti lol sje dashuru akoma provoje dhe masanej eccccc ktu na jep teorina ok keto qe po ti them i kam nga jeta ime kaq ndac beso ndacjo???????

shnet pra


Postuar nga Unstoppable datė 10 Janar 2005 - 01:44:

Re: Re: Re: Re: Nje dileme per te cilen dua t'ju pyes.

Citim:
Po citoj ato qė tha Cx55

Ore ti plak e kerko si drita e qirut dhe me ne fund e shikon qe eshte e zbeht si drita e qiriut !!!! nese ti lol sje dashuru akoma provoje dhe masanej eccccc ktu na jep teorina ok keto qe po ti them i kam nga jeta ime kaq ndac beso ndacjo???????

shnet pra


I paske nga jeta jote ?
Te paska fut dashnia ne depresion e ?
Hajt mor burre i dheut mos u merzit se kane me te ardhe mendet nji dite ..lol


Postuar nga Ajrori datė 11 Janar 2005 - 20:07:

:):)

Make love . . Not war.


Postuar nga Cx55 datė 11 Janar 2005 - 20:15:

Re: Re: Re: Re: Re: Nje dileme per te cilen dua t'ju pyes.

Citim:
Po citoj ato qė tha Unstoppable

I paske nga jeta jote ?
Te paska fut dashnia ne depresion e ?
Hajt mor burre i dheut mos u merzit se kane me te ardhe mendet nji dite ..lol


Ore ti plak nese ti ke nje jet te lumtur me dashurine tende prite se dite dhe me te keqia te presin mos u merzit lol bota me rota sthone kot dhe te dish diēka ēdo semundje e ka nje sherim po dashuria jo sa per disfata ndodhin dhe smund te duket ty habi nese me ka ndodh mua per mua dashuria e tepert eshte semundje dhe po te them ruaju mos i trego asajt qeke ose do kesh qe e dashuro me gjith shpirt se do behesh skllav per ter jeten tate ajde ē!ao bablok


Postuar nga Shtojzovalle datė 11 Janar 2005 - 23:01:

nga ndodhi tragjike me permasa te renda njerezore(vdekja), nga mendimi negativ, nga labiliteti si njeri, nga semundje te papritura, nga desorientimi real etj etj...

nje nate te mire


Postuar nga Unstoppable datė 11 Janar 2005 - 23:08:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nje dileme per te cilen dua t'ju pyes.

Citim:
Po citoj ato qė tha Cx55

ruaju mos i trego asajt qeke ose do kesh qe e dashuro me gjith shpirt se do behesh skllav per ter jeten tate ajde ē!ao bablok


kesaj i them ...te rrime shtrember dhe te flasim drejte! ( them shtrember se me duket se e paske kuptu ne Hard way kete lol)
Hera e pare qe thu dicka me mend mer halabak kombinati ( qe ju kane ba zbor ato te rruges Bardhyl lol)


  Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 »
Trego 133 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.