Forumi Horizont Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 »
Trego 133 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Psikologjia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=6)
-- Nga se vjen "depresioni" (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=935)


Postuar nga Isra datė 11 Maj 2005 - 08:09:

Hi freespirit!

me vjen mire qe ke mundesi te aktivizohesh perseri ne kete forum,

Ne fakt, tani jam shume mire dhe nuk kam probleme si me pare, por ndonjehere njeriu ka dhe momentet e tij te deshperimit, mua me pelqen te meditoj per shume gjera, te bukura te frikshme, te kendshme...
rendesi ka qe une i jap optimizem meditimit tim....

Gjithcka do te shkoje me mire....

Fakti qe para sa kohesh rashe ne depresion ishte nje shkak psikologjik, keshtu qe nuk mund te krahasohet depresioni thjesht me stresin e zakonshem...

Nuk dua te flas per te kaluaren, ajo qe duhet ti bindim vetes eshte se jeta vazhdon, eshte e bukur, sidomos kur vjen nje femije, ne rastin tend ti duhet te jesh e lumtur madje qe e ndan diten me te..

Largesia ben te veten, malli po ashtu....duhet durim dhe shprese..
Te pershendes


Postuar nga freespirit datė 15 Maj 2005 - 01:23:

Hi Isra!
Faleminderit per vemendjen!
Disa nga ne jane shume te vetmuar dhe te komplikuar dhe te kuptoj nese nuk ndihesh rehat te shkruash. Megjithate e shikoj qe kemi shume gjera te perbashketa, edhe mua me pelqen te meditoj etj. Te gjithe kemi frike se te tjeret s'do te na kuptojne apo do te na gjykojne. Po e di cfare une kam me frike, e njoh veten time dhe jam krenare per te. Beji nje nder vetes dhe mos mendo shume per te shkuaren sepse eshte e vdekur. Nese e ke lexuar biblen thuhet se djalli na mundon duke na treguar te shkuaren qe te na beje te ndihemi pa vlere. Pervec kesaj nje shprehje amerikane thote:" Po e mbajte nje kembe ne te shkuaren dhe tjetren ne te ardhmen atehere do te urinosh ne te sotmen." Une te thashe qe jam plotesisht e kuruar mund te them dhe e kam arritur vetem me ane te nje vullneti dhe pune te jashtezakonshme me veten time. Nje nder gjerat qe me ka ndihmuar shume eshte fakti se arrita ta pranoj se jeta eshte xhungel dhe ashtu si kafshet ne te edhe njeriu duhet te pershtatet dhe te mbijetoj, plus gjerat nuk shkojne gjithmone ashtu sic i duam ne, nganjehere mund te vene shume keq por pas nje te keqe vjen nje e mire dhe se fundi jeta eshte shume e shkurter per tu harxhuar qofte per dike qofte per dicka. Une mundohem te shijoj dhe te marr kenaqesi (aq sa kam mundesi )nga cdo moment sepse iken dhe s'vjen me.
Te pershendes
Freespirit


Postuar nga amoxil datė 10 Korrik 2005 - 14:06:

Qe te shpjegosh se nga vjen stresi duhet te dish ne rradhe te pare se ne c^vend egziston vetevetja jote dhe se deri sa e njef ti veteveten apo te pakten je duke u munduar ta njohesh veteveten.Kur e njef njeriu veteveten ose me qarte eshte koshient me boten e brendshme te tij ne lidhj4e me boten e jashtme qe e rrethon.Stresi perkufizohet si nje shperndarje mendore os4e emocionale, brenge apo hidherim,sipasoje e nje shtypje apo lodhje mendore.Nga ana e vet , kjo shtypje apo lidhje mendore vjen si pasoje e nje ngjarjeje jashte pervojave te perditshme, qe perjeton njeriu.Pastaj arrijme ne realitetin perballe vetes. Shkaku me i rendomte qe te shpie ne stres dhe humbje shpresash i prejetuar me frike mund te vije psh...nje kercenim serioz per jeten,per humbjen e femijes ose bshkeshortit,per shkaterrimin e nje marrdhenie te ndieshme.Edhe nje ngjarje e perditshme mund te behet burim stresi si psh...nje zenie ne treg, rruge ,shkolle apo familje ,nje keqtrajtim nga ana e eprorit apo mesuesit, fjsle qe shkembehen ne autobus tren etj,,,mund te prishin drejtpeshimin e dites, dhe te japin simtoma te tille te cilat shkaktojne stresin.Atehere fillon njeriu te preket nga gjendja fizike,ndijesore, mendore, etj.Psh dhimbje koke ndryshim oreksi luhatje tensioni, lodhje e shpejte ,pagjumesi, renie ne peshe, ethe, dhimbje muskujsh, crregullime te tretjes, rrahje te forta te zemres, irritimi, deshperimi, endrrat e keqia, te folurit duke bertitur, depresioni etj.Per neve qe jemi njerez pa probleme ky stres percillet ne nje menyre te lehte apo te pjeserishme merret me mend tani se cbehet tek njerezit qe jane te semure nga ana psikike. Vazhdon serish heren tjeter................................



Postuar nga amoxil datė 10 Korrik 2005 - 14:06:

mos u beni edhe ju si ky qe ka pa vertet lemeri me sy


Postuar nga rrushi datė 13 Gusht 2005 - 21:26:

Kam vene re kohet e fundit se nje nga simpotomat me tipike te depresionit eshte ndjenja e humbjes se kontrollit. Te gjithe ne kemi nevoje te jemi ne kontroll te jetes sone; shume njerez kane nevoje te jene ne kontroll to plote te gjithckaje dhe gjithkushi qe i rrethon (zoti na ruajte nga keta tipa ). Humbja e te ndjerit ne kontroll eshte e lidhur ngushte me depresionin. Nese je deri diku i kufizuar ne aftesite per te ndryshuar ose kontrolluar situaten ti ose deshperohesh ose a pranon faktin qe nuk ke c'ben hic. Fakti eshte qe ne pergjithesi ne kemi shume pak kontroll mbi shumicen e gjerave qe na ndodhin; cdo ndodhi eshte produkt i aq mijera faktoreve te ndryshem dhe shpesh te pashpjegueshem "kozmike" sa eshte pothuajse e pamundur te kontrollohen dhe shpesh kuptohen. Kam vene re se sa me shume njerezit arrijne te kuptojne dhe pranojne faktin qe ndjenja e kontrollit mbi gjera qe s'mund te kontrollohen eshte shpesh nje iluzion, aq me te lumtur jane ata me vetveten dhe jeten ne pergjithesi.
Te kuptohemi, nuk jam aspak e mendimit se ne jemi thjesht viktima te rastesive. Ne ushtrojme kontroll mbi shume aspekte te jetes sone. Une besoj plotesisht ne aftesine e cdo personi per te zgjedhur dhe per te qene i lire dhe ne fuqi. Sidoqofte mendoj se personat me te lumtur jane ata qe arrijne te identifikojne situatat jashte kontrollit te tyre dhe ti pranojne si te tilla.
Nje nga shprehjet e mia te preferuara eshte
"God, give me the serenity to accept the things I can not change, the courage to change the things that I can and the wisdom to know the difference."

amen


Postuar nga i/e paregjistruar datė 13 Gusht 2005 - 21:38:

Dakort me ty rrushi,
ajo shprehja po me pelqeka shume. Teper reale.


Postuar nga clk320 datė 13 Gusht 2005 - 23:14:

depresioni vjen nga isra grifsha. Te vdes lali jot per ty. mu grifsha si puna jote me shtojne jeten.


Postuar nga Prishtinasja_ datė 16 Gusht 2005 - 02:00:

Depresioni sigurishte se vie nga te preokupuarit e se kaluares dhe se ardhmes. Njerezit jane aq te dobet sa nuk e kuptojne se e ardhmja nuk u perket atyre dhe keshtuqe i parandjenje vuatjet e saj para kohe. Poashtu, fatkeqesia jone qendron ne ate se ne tregohemi te paafte per te tashmen tone e preokuphemi me te kaluaren. Cdo secili nga ne duhet te kuptojme,se: njerezit nuk shkojne perpara e as qe kthehen prapa, ngase era perpara shkon, uji perpara zbret, karavani perpara ecen, andaj pse duhet ta kundershtojme zakonin e jetes, ku pretendojme te parashofim dhe te ardhmen. Njeriu i cili jeton me vizion te qarte ne jete, ai jeton vetem te tashmen: kur zgjohet nuk e pret mbremjen, i thote vetes vetem sot do te jetoj, per te nuk ka mbreme-dje qe shkoi me te keqiat e saja e as neser qe akoma nuk ka ardhur. D.m.th. thuaja vetes tende, qe jeta ime eshte nje dite, ku sot, dielli i se ciles te ka futur ne hijen e tij dhe te ka zene dita e saj, keshtuqe, vetem per sot aktivizoje perqendrimin dhe interesimin tend, angazhimin dhe perpjekjen tende, dhe vetem keshtu njeriu nuk do e bllokoj jeten e tij midis manise se te kaluares, brenges dhe pikellimit te saj dhe midis pritjes te se ardhmes. Vertete ne diturine e kem te kufizuar per ta ditur se c'na sjell e ardhmja,pasi e ardhmja jone eshte ne duar te tjeterkujt,andaj, pse te lejojme te angazhohemi me dicka te humbur qe nuk ka realitet. Lere te nesermen deri sa te vije kurse tronditjet e se kaluares te mencurit e fshehin dhe e mbulojne e nuk e transmetojne, e mbyllin pergjithmone ne qeline e harreses, ngase ne jem te preokupuar vetem me sot.


P.S Kur sot ta pish ujin e ftohte e te embel, perse te merzitemi per ujin e idhet e te kryposur te se djeshmes, apo ujin e nxehte e te amullte te se nesermes.

Jeto te sotmen dhe perpiqu te kultivosh ne te dobishmen, perkujto Krijuesin tend dhe medito per mrekullite e Tij qe ne i shijojme dhe e lem harrese e nuk i falenderohemi!? E, si mos te na zene epidemite e depresionit e te tjera dhe me te shemtuara se kjo.

__________________
"Virtyt eshte zakoni qe te besh gjithmone gjera te dobishme per te tjeret,kurse te perkryeren per veten,per t'u pershtatur vullnetit te Zotit".


Postuar nga Ruby_DR datė 16 Gusht 2005 - 02:24:

depresjoni....

nje gje qe te gjith ne bot e kalojn per te mir dhe te keq.....
motivet jan shum por jeta i ka dhe do te eci perpara dhe me kalimin e kohes dhe depresioni kalon....

sic kan shkruajtur dhe te tjeret me siper...........


Postuar nga wai chan datė 03 Shtator 2005 - 05:00:

depresioni vjen nga mospasja e seksit te mjaftueshem


  Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 »
Trego 133 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.