Forumi Horizont Gjithsej 13 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 »
Trego 128 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mjekėsia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=266)
-- Shtatzania (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11301)


Postuar nga kacurrelja datė 05 Maj 2007 - 22:39:

Faleminderit Enigme! Uroj qe te jeni mire!

Ne anglisht nuk e di se si mund te quhet, por ne gjuhen mjeksore (gjinekologji) ajo cilesohet si "fibromyome", ose te shprehem ndoshta me qarte uterusi me nje nodus fibromatoz anterior afer istmusit. Shpresoj qe te me kuptoni! Faleminderit kushdo qe te me tregoje edhe gjene me te vogel. Gjithe te mirat!


Postuar nga NS-6 datė 05 Maj 2007 - 23:04:

pasojat e nje fibrome ne shtatzani

Cod. A06052007

fibromat mund te ndikojne ne mundesine e nje shtatzanie kur jane te formuara ne afersi te daljeve te tubave uterin (cepat e bazes se uterusit qe mund ti shihni ne figure) sepse ne kete menyre nuk lejojne nje fekondim te vezes.
nje fibrome po ashtu mund te ndikoje ne ecurine e nje shtatzanie sepse mund te ndodhi qe te kete nje shkeputje te placentes prej saj ose si pasoje e efekteve qe ka ne muskulaturen e uterusit si dhe qarkullimit te gjakut.ne te dy keto raste mund te kete abort.
gjithsesi,me sa di une,jo te gjitha fibromat kane keto efekte sepse varet nga dimensionet dhe nga pozicioni i tyre,por nuk duhet te nenvleresohet efekti i tyre,te cilitdo dimension qofshin dhe ne cilindo pozicion.


Postuar nga kacurrelja datė 06 Maj 2007 - 12:01:

pershendetje

NS-6 je shume i mire, faleminderit!

te pyes dhe per nje gje? po nqs fibroma ndodhet jashte mitre (jashte mureve te uterusit) pengon qe nje femer te ngelet shtatzene? a mund te shkaktoje vonese ne ngjizje?


Postuar nga NS-6 datė 06 Maj 2007 - 12:08:

do te pengonte nese eshte e atyre dimensioneve qe do te shtypte mbi tubat uterin deri ne ate pike sa ti bllokonte sepse keshtu nuk do arrihej fekondimi nga ana e spermatozoideve! kjo eshte me frekuentja me sa di une!


Postuar nga dhakri datė 23 Maj 2007 - 10:02:

hi

pershendetje dhe pergezime!!
un jam nje forumiste e pergjithshme dhe nje ndryshim ne jeten time u be shkas te gjej juve. ju pergezoj per temat dhe nivelin e larte te njohurive dhe shpalosjen e tyre ketu ne menyre qe ti pervetesojme dhe ne qe si perkasim fushes se mjekesise.
jam dhe shpresoj te jem ne hapat e para te nje shtatsanie. se shpejt do i drejtohem nje doktori, por ajo qe me shqeteson shume eshte kujt? gjithsesi ne temen tuaj po shkruaj per nje arsye tjeter. meqenese tema titullohet shtatzania do kisha deshire dhe nevoje te dija shume per cdo gje qe lidhet me shtazanine qe nga nderprerja e pare e mestruacioneve e deri ne momentin e fundit, meqenese kam mungese te personave me kete eksperience dhe nderkohe punoj dhe nuk kam kohe te komunikoj por dhe sepse skam besim ne opinionin e thjeshte te shoqes, motres apo vjerres,,,nese me ndihmoni me nje titull libri, apo site qe flet per sa i perket me siper. cfare eshte normale ne keto dite dhe cfare jo. a dhe nje gje tjeter. kam degjuar per emisione qe shpjegohen por un nuk kam zemer te shoh prandaj deshiroj me shume te lexoj. nderkohe meqenese sapo ju njoha me vone do konsumoj dhe keto 10 faqe qe keni shkruar.
ju faleminderit mirepres keshillat tuaja. (29 vjec)


Postuar nga Isra datė 23 Maj 2007 - 13:02:

Ns6, je apo sje, ne do te quajme doktor se s'ben:p
Keshtu qe, zahmet e ke, po do na pergjigjesh i cik per pyetjet se jena injoront nga kjo fushe..

Une do deshiroja te dija sesi eliminohet myku.Di ndonje ilac specifik, nese jo, di ndonje site ku mund te lexojme? Sepse kam degjuar qe myku pengon ne ngeljen shtatzane...
Shume falemnderit! Ciaoo


Postuar nga atiola datė 23 Maj 2007 - 13:30:

irsa do kerkoj dhe do te dergoj disa te dhene per kete

mundesh dhe vete tekerkosh nepermjet internet ka plot qe shkruajne mbi keto probleme


Postuar nga TOEL datė 23 Maj 2007 - 15:14:

IRSa une do te keshilloja te beje nje vizite te gynecologique ne komplet


ilacin qe une di per kete eshte TERGYNAN ku eshte nje ilac qe perdoret zakonisht per keto dhoj myke po keshidha e mjekut eshte e domosdoshme

do doja te ndohmoja me ndonje sit po nuk di ndonje sit ne shqip si te jete gjuhe tjeter mund te gjeja ndonje sit ku te lexoje me gjate per kete semundje


Postuar nga NS-6 datė 23 Maj 2007 - 22:56:

dhakri, per cdo problem gjate shtatzanise duhet ti drejtohesh nje gjinekologu i cili pastaj do te vleresoje gjendjen dhe ne rast nevoje do te te drejtoje per analizat e ndryshme.
ne kete teme ideja eshte qe te vendosen informacione rreth shtatzanise qe nga momenti i fekondimit (edhe pak me para) e deri ne momentin qe femija lind edhe nese nuk ndjekin nje rregull kronologjik. keshtu qe shpresoj qe me ndihmen e personave te tjere ketu (sepse vetem nuk do ja arrija kurre), ne te ardhmen do te shohesh te reja te tjera mbi kete ceshtje
per libra mund te konsultosh libra embriologjie dhe gjinekologjie te cilet nderthurin informacione rreth rritjes se fetusit dhe gjendjes se nenes gjate shtatzanise
nje liber embriologjie e ke tek tema e librave falas qe ka hapur Dr_Devil:
http://www.forumihorizont.com/showt...10&pagenumber=2

kurse per liber gjinekologjie nuk di te te keshilloj ndonje ne menyre specifike.mund ti kerkohet Dr_Devil te vendose ndonje liber gjinekologjie qe mendon se eshte i mire.

per sa i perket ISRES...per momentin kom fitu titullin kasap,ma vone te shofim
personalisht nuk di cte te them mbi ndonje ilac qe ka te beje me kete gje keshtu qe me mbetet vetem te pyes. pashe qe atiola do kerkonte dicka mbi kete gje keshtu qe mund te presesh edhe kete gje


Postuar nga ESHI datė 24 Maj 2007 - 08:07:

Citim:
Po citoj ato qė tha Isra
Ns6, je apo sje, ne do te quajme doktor se s'ben:p
Keshtu qe, zahmet e ke, po do na pergjigjesh i cik per pyetjet se jena injoront nga kjo fushe..

Une do deshiroja te dija sesi eliminohet myku.Di ndonje ilac specifik, nese jo, di ndonje site ku mund te lexojme? Sepse kam degjuar qe myku pengon ne ngeljen shtatzane...
Shume falemnderit! Ciaoo



Irsa, mgjse nuk ke specifiku per c'fare lloj myku behet fjale, mund ti hedhesh nje sy adreses me poshte ,ne Anglisht.

http://womenshealth.about.com/cs/ye...tvagyeastin.htm


  Gjithsej 13 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 »
Trego 128 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.