Forumi Horizont Gjithsej 13 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »
Trego 128 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mjekėsia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=266)
-- Shtatzania (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11301)


Postuar nga Admirali datė 29 Maj 2006 - 01:11:

Talking ...

Po ty te ka shku menja per seks, dhe ajo ska dash, mqs eshte shtatzene, shpjegim me te sakte se ky se besoj se e gjen


Postuar nga myzeqari datė 29 Maj 2006 - 01:25:

Ne ralle te pare ti nuk je mjek prandaj ulu dhe mos u ndiej :p
Ne ralle te dyte , cfare lesh seksi thua ti , une te flas per gjera me ordinere (prsh harova te blej fruta , ose e piva te tere qumshtin) e more vesh Shaqo ziu :p
Une pres nje pergjigje nga mjeku jone Dr.Pr. NS6 aga !
He te paca uraten !


Postuar nga NS-6 datė 29 Maj 2006 - 23:58:

myzo,jam duke kerkuar mer,por ke gjetur nje ceshtje shume komplekse...femrat ca jane te ngaterruara,shtoji ene shtatzanine ene hajd e merri vesh mo pastaj ....nderkohe te
me jep pak kohe dhe do shoh se cfare do te gjej...me duket se kam hasur nje artikull diku per ndryshimet e trurit te femres gjate shtatzanise...do kontrolloj iher atje nese ka ndonje gje...
 
ate artikull do ta perkthej me kalimin e kohes...
 
p.s: ej,ene ajo pergjigja e admiralit nuk eshte qe nuk ka baza


Postuar nga Cindi datė 30 Maj 2006 - 02:15:

Citim:
Po citoj ato qė tha myzeqari
Ne ralle te pare ti nuk je mjek prandaj ulu dhe mos u ndiej :p
Ne ralle te dyte , cfare lesh seksi thua ti , une te flas per gjera me ordinere (prsh harova te blej fruta , ose e piva te tere qumshtin) e more vesh Shaqo ziu :p
Une pres nje pergjigje nga mjeku jone Dr.Pr. NS6 aga !
He te paca uraten !



Myzo nuk e ka fajin shtatzania, e ka fajin ndryshimi midis burrit dhe gruas.
Femrat vijne nga Venus (Afroviti), meshkujt vine nga Mars (Aris-Krios).
Atje do ti gjesh pergjigjet dhe sa me shume te kalojne vitet aq me shume ky ndryshim do te theksohet, njeri do te shohe nga dielli, tjetri nga hena.
You got to deal with this difference, commitment my friend, marriage is all about commitment.


Postuar nga ksenia datė 30 Maj 2006 - 10:19:

Teme shume inetersante. Flm NS6
Une kam nje pyetje:
A eshte e vertete qe ne shumicen e rasteve kur ciftet nuk jane ne gjendje te bejne femije fajtor eshte mashkulli...
Kam lexuar diku qe ne rreth 60% te rasteve meshkujt jane ata qe kane probleme...Si shpjegohet kjo??? A ka ndonje faktor social qe ndikon per kete???
Dhe me e rendesishmja: A ka ndonje tipar qe dallon keto meshkuj apo detyrimisht vetem nepermjet analizes mund te percaktosh pjellorine??? Kam degjuar qe cilesia e spermes dallohet ne prekje apo ne ngjyre por sjam e sigurte per kete te fundit...

FLM


Postuar nga myzeqari datė 30 Maj 2006 - 19:25:

Citim:
Po citoj ato qė tha football


Myzo nuk e ka fajin shtatzania, e ka fajin ndryshimi midis burrit dhe gruas.
Femrat vijne nga Venus (Afroviti), meshkujt vine nga Mars (Aris-Krios).
Atje do ti gjesh pergjigjet dhe sa me shume te kalojne vitet aq me shume ky ndryshim do te theksohet, njeri do te shohe nga dielli, tjetri nga hena.
You got to deal with this difference, commitment my friend, marriage is all about commitment.



Jo Footboll nuk mendoj se ke te drejte , te pakten ne rastin tim !!
Une time shoqe e dua me shume se vetveten , dhe me kupto drejt jemi disa vite te mira bashke dhe me kalimin e tyre me shume duhemi dhe lidhemi me njeri tjetrin !! Nuk dua te bej analizen e marteses time por thjesht me dy fjale te tregoj se nuk jam dakort aspak me ate qe the , te pakten deri me sot !
Nusja dhe une sic e di dhe vete presim femijen tone te pare dhe kjo gje vec gezimit ka sjell dhe disa shqetsime tek ajo ! Flas per lodhje , nuk ka durim , shqetsohet me shpesh , egersohet per motive shume te vogla , dmth ka ndryshime te dukshme dhe te gjitha keto i referohen shtatzanis , prandaj pyeta dhe NS6 , me sa kam kuptuar cdo gje ka te beje me hormonet ne mos gaboj !
Ndoshta menyra se si e shtrova (duke perdorur humor te theksuar) te ka ngatruar


Postuar nga Cindi datė 30 Maj 2006 - 19:45:

Citim:
Po citoj ato qė tha myzeqari


Jo Footboll nuk mendoj se ke te drejte , te pakten ne rastin tim !!
Une time shoqe e dua me shume se vetveten , dhe me kupto drejt jemi disa vite te mira bashke dhe me kalimin e tyre me shume duhemi dhe lidhemi me njeri tjetrin !! Nuk dua te bej analizen e marteses time por thjesht me dy fjale te tregoj se nuk jam dakort aspak me ate qe the , te pakten deri me sot !
Nusja dhe une sic e di dhe vete presim femijen tone te pare dhe kjo gje vec gezimit ka sjell dhe disa shqetsime tek ajo ! Flas per lodhje , nuk ka durim , shqetsohet me shpesh , egersohet per motive shume te vogla , dmth ka ndryshime te dukshme dhe te gjitha keto i referohen shtatzanis , prandaj pyeta dhe NS6 , me sa kam kuptuar cdo gje ka te beje me hormonet ne mos gaboj !
Ndoshta menyra se si e shtrova (duke perdorur humor te theksuar) te ka ngatruar



Une nuk te kam keqkuptuar katholu Myzo. Te jesh i ndryshem nga njeri- tjetri nuk do te thote se dashuria u shua, perkundrazi forcohet edhe me shume. Pikerisht tani fillojne ndryshimet me te medha, mbasi gruaja qe ne momentin e mbetjes shtatzane ka shume preokupime ne koken e saj, te cilat mungojne tek burrat dhe ky ankth dhe preokupim per femijet dhe familjen vazhdon tek ajo, deri sa te mbylli syte dhe kurre nuk shuhet. Meshkujt nuk karakterizohen kaq shume nga ndjenja e ankthit sa femrat. Mundohu te jesh sa me i durueshem dhe gojeembel, dhe sa me shume shetitje ne ajer te paster ashtu dalengadale. Jo cdo gje, qe grate nxjerin nga goja dhe ne nerva e siper gjate shtatzanise e nenkuptojne me te vertete. Gjysmat jane lufte me vetvehten dhe deshira per tu shprehur. Keto jane mendimet e mija, NS-6 mund te jete me ndihmes ne kete rast dhe te ti shpjegoje ne menyre me shkencore.

Qofshi te lumtur si gjithmone dhe se shpejti me nje liverpulist ose balerine te vogel.


Postuar nga ~Enigme~ datė 30 Maj 2006 - 19:58:

infertiliteti

Cod. B30052006

Duke pare shkrimin e Ksenies me kujtohet se numri qe perdorin me shpesh revistat e shkencave eshte 1/3 per jopjellorine (infertility) e shkaktuar nga meshkujt. Jam ndeshur shpesh here me kete numer.
Kjo mund te shkaktohet nga semundje apo plagosje ku ulen numrin total te spermes qe formohet (azoospermia).
Gjithashtu kam lexuar se mjekimi per diabetin mund te shkaktoje retrogade ejaculation ( kjo eshte kur sperma shkon ne fshikez (bladder) dhe jo ne penis). Infeksioni i  organeve seksual mund te jete nje shkak tjeter qe mund te sjelle pengesa per riprodhim. Gjithashtu temperatura e nxehte shkakton qe prodhimi i sperms te pakesohet apo dhe ndotja e ozonit sipas disa kerkime eksperimentale. Per te trajtuar kete  kuptohet se analiza e spermes eshte kryesore per te pare volumin, morfologjine apo pH. Kurioziteti im bashkohet me te ksenies per te ditur nqs ka tipare per te dyshuar tek jopjelloria e meshkujve pa filluar analizat per ta vertetuar.

Shume interesante pyetjet e Ksenies!


Postuar nga myzeqari datė 30 Maj 2006 - 20:01:

Une qe thua ti Footboll , permbrenda nxihem , skuqem , valoj , perveloj , kur me luan vidat kjo e imja , por nga jashte jam si engjell
I hap krahun dmth dhe e zbus menjeher situaten ! Tere embelsire jam
Balerine


Postuar nga NS-6 datė 31 Maj 2006 - 00:15:

infetiliteti nga ana e mashkullit

Cod. E31052006

myzo,ai lloj reagimi mund te vije edhe si pasoje e stresit qe fillon te ndjeje gruaja duke qene se femija rritet ne dimensione...me kalimin e kohes fillon te zere edhe me shume vend dhe per te zgjeruar ate vend ushtron edhe force ne ambientin perreth,dmth tek organet e ndryshme...ka raste qe shkakton edhe presion mbi shtyllen kurrizore,gje qe sjell nje situate stresuese...po ashtu edhe gjumi behet me kalimin e kohes me pak i qete...pra,keto gjera mund te cojne ne nje fare menyre ne nje stres qe e tregon pastaj si ti vije per mbare...per pune hormonesh,nuk kam degjuar deri tani qe te kete ndonje ndryshim ne ate muaj ne vecanti...me pak fjale mund te jete nje pasoje e rritjes se dimensioneve te femijes...jo per gjo,por coc fillojn e luajne edhe ca si shume kur afrohet koha
 
ne ate artikull qe te thashe nuk kishte gje,sepse ishte kryesisht per efektet e femijes ne trurin e nenes por qe i perkiste periudhes pas lindjes...kshu qe akoma ne kerkim per nje pergjigje edhe me te plote...
 
 
per sa i perket ksenias...mashkulli eshte pergjegjes per 1/3 te rasteve te infertiliteteve dhe po aq edhe femra,kurse pjesa qe mbetet vjen si pasoje e problemeve qe i kane te dy partneret...shkaqet qe ka infertilitet nga mashkulli jane te shumta ku nder keto mund te permenden ato hormonale (probleme me hipotalamusin qe prodhon faktorin leshues te gonadotropinave,probleme me hipofizen qe prodhon hormonet e gonadotropinave,ate te stimulimit te folikujve dhe ate luteinizant,veprimi i tyre ne periferi etj),mund te vije si pasoje e nje problemi tek testikujt (varikocele,kete e kam shpjeguar tek tema e semundjeve te veshkes,kriptorkidizmi(sic e permendi edhe enigma,nje rritje e temperatures i demton spermatozoidet dhe ky eshte edhe nje shembull,nje testikul qe nuk ka zbritur),probleme gjenetike etj).pastaj mund te themi qe kemioterapia con ne infertilitet nese marrim parasysh qe qelizat qe prodhojne spermatozoidet jane qeliza staminale qe ndahen ne menyre te vazhdueshme dhe prandaj jane te ndjeshme ndaj kemioterapise ose rrezatimeve te ndryshme,etj...enigma ka permendur nje fete goxha te mire te shkaqeve
 
per ti dalluar eshte e nevojshme spermiograma qe te gjehet shkaku i sakte...(ndoshta mund te hiqen rastet kur personi vuan nga ndonje anomali kromozomesh sic eshte rasti i sindromes se klinefelterit(XXY),ose sindromes se turnerit(X0) sepse keto paraqesin disa tipare te mutacionit qe kane) por nuk eshte vetem ajo qe jep pergjigjen e plote...kohet e fundit jane futur ne perdorim edhe analiza gjenetike per gjene te ndryshme qe mund te nderhyjne per te shkaktuar kete infertilitet...psh eshte nje proteine qe quhet dineine qe ne mushkeri jep problem sepse kur nuk eshte funksionale ,qimet (ato qe quhen cilia) qe jane ne vijet e frymemarrjes nuk levizin fare...kjo proteine ndodhet edhe ne bishtin e spermatozoideve dhe u ben te mundur levizjen...nje problem i saj,dhe spermatozoidet nuk levizin...etj etj....pra analizat jane te shumta qe duhet te kryhen per te gjetur shkakun sidoqofte e para qe behet eshte spermiograma dhe pas kesaj kalohet tek te tjerat (hormone,gjenetike,etj)...nese personi ka pesuar kemioterapi atehere mund te thuhet me nje mundesi shume te madhe qe ai mbetet steril (te them te drejten nuk di qe te kete ndonje rast qe perben perjashtim,gjithsesi... ).
 
nese ka ndonje qe do te shtoje ose te rregulloje ndonje gabim qe mund te kem bere eshte i lutur te shtoje ose te heqe ...ksenia,nuk e di sa i pergjigjet pyetjes tende kjo qe kam shkruajtur...


  Gjithsej 13 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »
Trego 128 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.