Forumi Horizont Gjithsej 24 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 » ... E fundit »
Trego 239 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Dashuria (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=48)
-- Thuamė se mė Dashuron.. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=12220)


Postuar nga oliinter datė 12 Nëntor 2006 - 11:55:

Shpresoj qe sabina nje dite te behet shkrimtare e madhe pasi talenti nuk i mungon

 

 


Postuar nga agata datė 12 Nëntor 2006 - 12:01:

Citim:
Po citoj ato qė tha oliinter
Shpresoj qe sabina nje dite te behet shkrimtare e madhe pasi talenti nuk i mungon

 

 



Pershendetje Oliinter.

Keto shkrime qe kam hedhur ketu, jane te autorit te madh ERIK MARIA REMARK e aspak te mijat...


Postuar nga Zhylien Sorel datė 12 Nëntor 2006 - 12:04:

Agata Faleminderit qe ba i solle ketu.E bleva Librin(po e lexoj) dhe me te vertet qe eshte shume fantastik....
Ne fakt ishte nje nga me te shiturit

Respkete Agata


Postuar nga agata datė 12 Dhjetor 2006 - 16:38:

O qielli im i dashur, vitit po i vjen fundi, ja edhe pak e po mbaron me shira, mjegull e re te renda te mbarsura plot shi, ai po ecen drejt arkolivolit te vet e do te vine krishtlindjet apo diēka aty afer kur te maresh kete leter. Nganjehere ne kete shtepi prane liqenit te krijohet pershtypja se cdo gje eshte joreale, te duket si nje arke e Noes qe lundronte neper nate e braktisur ne meshiren e valeve e braktisur nga te gjithe e ku ka mbetur edhe pak ngrohtesi e kujtime si edhe pak jete...
Ti, o qiell i dashur, lidhesh me mua me anen e nje aparati te vogel qe ndodhet mbi tavolinen time te shkrimite i cili nganjehere me therret e me bie ca fjale prej teje. Dhe nga kjo kuti magjike brenda kafkes sime lindin pamje njera pas tjetres, vera, endrra dhe merzitjet e mundimshme, merzi deshperuese, "laterna magjika" kujtimesh...
Ti, qe te dua aq shume, je nje dhurate e manihtshme e jetes, ti qe te perfytyroj te shtrire prane meje lekurengjitur mbas lekures, kur fryma perzihet me frymen, ti qe me ben me te ndriēuar e me te paturpshem, me te pikelluar, ti, o dashnore e embel qe me mesove te dua netet dhe endrrat, ti... a ekziston ende valle dhe a do te dukesh me ketej valle? E kush mund ta besoj kete ne keto dite te zymta, kur malet jane me te ndritshme naten.
Ti qe te dua, qe je te un me thelle se zemra ime, ti, para se ciles mendimet e mija behen te pafuqishme, ti qe me turbullon e ma ndez gjakun, ti, e dashur, a do vish prape, a mund te vish prape? Te dukesh e te vish prape eshte me shume se te fitosh prape diēka, te vish prape do te thote se do te filloj ēdo gje nga e para, fillim e mashtrim i ndritshem i kohes, te dukesh prape do te thote ti dhe une, ylber i qetesise mbi vitet qe rrjedhin, te dukesh prap eshte fati yne i qenies hyjnore para katastrofes se zhdukjes...
Ti, me e dashura e me e embela, ta dish : nuk kam asnje dyshim dhe asnje lloj frike, une nuk kam provuar ndonjehere ndonje frike te veēante, por per kete nuk kam ndonje merite te veēante. Une nuk e kam ditur se pse duhet te trembesha. Por tani frika me viziton shpesh e madje shpesh kjo me ndodh nga disa marrezi, nga te cilat me te rendesishme jane: per shkak te shendetit tend, per keto trembem, per ty sepse deshiroj qe te jetosh gjate dhe e di mire se deshiroj qe dhe une te jetoj me gjate prane teje...
Te ti nuk kam fare dyshim sepse ti je e dashura ime me e afert. Por nganjehere kjo me ngjan me nevojen per te thithur ajer e pastaj per te pushuar e veshtruar rreth e rrotull e kjo zgjat fare pak, por nganjehere, per nje ēast te vetem shderrohem ne femije dhe do te kisha qejf qe te me thoshin diēka, mbase edhe nga ato qe i di, por qe te m'i perseritnin edhe nje here. Keshtu me ndodh rralle dhe vetem per nje ēast, kur ēdo gje qe me rrethon, shnderrohet dhe un rri si guak para llampes e letrave te pastra te kohes siē rrija dikur kur isha ēunak para fletoreve per te bere detyrat e shtepise dhe nuk besoj ne asgje, por vetem rri e rri dhe them: ....
Dhe atehere vjen prap koha tjeter dhe vijne dite te tjera, por tani une po rri ketu te tavolina, pena po rreshqet mbi leter dhe ora ne doren time vazhdon te beje tik-tak, e kur ti ta marresh kete leter, do te jene Krisht lindjet e po ta them prap se te dua...

REMARK


Postuar nga ~Enigme~ datė 12 Dhjetor 2006 - 17:17:

Sorry agata po prish zinxhirin e te shprehurit te dashurise duke komentuar sa sentimentale jane shkrimet e Remarkut....


Me do? Tregome me vepra jo me fjale!!!


Postuar nga aRiAnA datė 14 Dhjetor 2006 - 01:41:

Vetem Per Ty

Vazhdo rrugen qė e ke mar...


Pse nuk mė ndegjon kur un me ty flas
Pse po e len kėt zemėr tuj plas
Mos harro se njė ditė
Do tė ndizėt Njė plag nė Zemėr
Kur do t'kujtohėt i vetmi emėr.

Ku po shkon, pse po tretėsht kėshtu
Pse s'mė kupton, pėrse je idhėruar me mu?
I vecant m'u duke gjithmonė nė syt e mi
Por nuk besoj sė dikush e ka pėrjetuar kėt vėshtirrsi.

Vazhdo rrugėn qė ke mar nėse ashtu mendon
Por dije se sikur un askush s'do tė dashuron
Sa leht ėshtė tė lėndosh...
Sa leht ėshtė t'a helmosh njė zemėr
Ku aty e gdhenda kėt emėr.

Do tė kujtohėn kėto lotė
Nėse nuk edin pėrse jan derdhur
Sa pamėshir nė kėt bot ka
Gjith jeta ėshtė e hedhur.

Por do tė pendohėsh un kėt edij
Po s'do tė jemė pran mė as un
Do tė vdesė kjo dashuri
Edhe pse pik nė zemėr mė ke mbetur ti.

Por sa vėshtir ishte tė vdes
Me mallin tėnd ende po mbesė..

Nėse e ki nisur rrugėn e lartė
Tė qoft rruga e mbar
Vazhdo rrugėn qė e ki mar...

http://pic5.piczo.com/reklamo-fito/?g=9624557&cr=5


Postuar nga agata datė 15 Dhjetor 2006 - 22:24:

Citim:
Po citoj ato qė tha ~Enigme~
Sorry agata po prish zinxhirin e te shprehurit te dashurise duke komentuar sa sentimentale jane shkrimet e Remarkut....


Me do? Tregome me vepra jo me fjale!!!



Cfare quani vepra ju?!!

Seē mu kujtua nje pjese humori ne kete moment...
I thote gruaja burrit,
-Ne gjithe keto vite martese nje here nuk me the te dua e nuk me bere komplimente, e ai pergjigjet,
- ēfare komplimentesh don ti, un te kam mare per grua...

Enigma, besoj qe fjalet e dhe shkrimet e Remarkut jane te dala nga shpirti, ndaj dhe jane kaq te prekshme e te ndjeshme, por jo te gjithe njerzit jane romantik..


Postuar nga romantiku i terbuar datė 04 Janar 2007 - 16:38:

Post loja me imagjinate

Jam anetar i ri ne kete forum.rastesisht permes nje web sajti tjeter me erdhi kjo tem mbi te cilen keni debatuar dhe fillimisht aq me pelqeu sa tash e tutje do te jem anetar i rregullt i ketij forumi.uroj te jeni duke kaluar bukur dhe urime per 2007.
jane shume terheqese pjeset e vendosura nga Agata por mua shume me ngacmuan shkrimet nga katilesha....?sa nga imagjinata ime sonte dal si nje gjuetar i mendimeve te shprehura nga katilesha007. Mu kujtua nje thenie qe dashurin e krahason me "pishinen"ku te gjithe deshirojne te bien ne kete pishine.une ne kete rast nuk deshta por me rreshqiti kemba dhe rashe ne dashuri me shprehjet e tua. mbi kthjelltesin e ujit qe buron mundohet te nxjerr koke ky gjykim i im i papritur...dhe arsyeja e joarsyes sime aq forte ma vret arsyen sa me plot arsye "ta them; ta shprehi; ta pohoj;bertas" se te "te dashuroj".

Ngadalė vdes
Dalėngadalė vdes ai qė bėhet skllav i zakonit,
qė pėrsėrit tė njėjtat gjėra ēdo ditė,
qė nuk ndryshon rrugė,
qė nuk rrezikon,
qė nuk ndryshon ngjyrėn e veshjeve,
qė nuk i flet atij qė nuk e njeh.
Dalėngadalė vdes ai qė nuk pėrmbys tryezėn,
qė ėshtė i pakėnaqur nga puna,
qė nuk rrezikon sigurinė nga pasiguria pėr tė ndjekur njė ėndėrr,
qė nuk i lejon vetes asnjėherė nė jetė tė thyejė rregullat e vendosura.
Dalėngadalė vdes ai qė nuk udhėton,
qė nuk lexon,
qė nuk dėgjon muzikė,
qė nuk zbulon hijeshi tek vetja e tij.
Dalėngadalė vdes ai qė shpėrfill krenarinė e tij,
qė nuk i lė tė tjerėt ta ndihmojnė,
qė i kalon ditėt duke u qarė pėr fatin e tij tė keq,
qė ankohet pėr shiun qė nuk pushon.
Dalėngadalė vdes ai qė i shmanget projektit para se tė fillojė,
qė nuk pyet pėr gjėrat qė nuk i di, dhe
qė nuk pėrgjigjet pėr gjėrat qė di.
E shmangim vdekjen me doza tė vogla,
duke kujtuar gjithmonė se tė jesh gjallė
kėrkon njė pėrpjekje shumė mė tė madhe
se thjeshtė fakti qė marrim frymė.

Citim:
Po citoj ato qė tha katilesha007
" Thuame qe me dashuron
ne dashuri njeriu nuk heziton
thuame c'dreq njeriu je ti
qe nje te tille ndjenje e refuzon ?

Une e kam aq guxim..
ta them ne sy,fare pa dyshim
te dua ty,o njeri,
qe me bere te rilind e te rritem ne nje dite...

Thuame qe me dashuron,
edhe per te me genjyer,
mjafton qe thirrjes time
te pakten i eshte pergjigjur nje njeri...
per te cilin ndjej kaq shume dashuri..."

ps;he more si po ju duket? ju betohem se eshte nje poezi krejt frindo...fix fare e oreve te para .....i ka pagjumesia keto pune dhe kenget tejet melankolike qe po degjoj tani...


Postuar nga erta31 datė 04 Janar 2007 - 22:45:

pershendetje agata!

Te them te drejten interesimi im ndaj ketij forumi filloi duke lexuar pjesen me titull " Thuame se me dashuron" te Remark-ut te shkruajtur ne forum nga ty.
Jam e mendimit se Remark eshte shkrimtari me i mire i shekullit te kaluar e pse jo te te gjitha koherave. Do ngelet per mua shkrimtari i zemres sime, kam lexuar shume libra te tij, ai qe me ka pelquer me shume eshte " Harku i triumfit", Me vjen keq qe tani nuk ndodhem ne shqiperi qe ti rilexoja te gjithe librat e tij.

Nese ai do te ishte akoma gjalle jam e sigurte se nje dite do ta takoja per ta peruruar per boten e tij shpirterore dhe per aftesite e tij ne dedikimet per dashurine,

do me behej shume qefi nese do shkruaje dicka tjeter nga Remark.


Postuar nga agata datė 04 Janar 2007 - 22:59:

Pershendetje Erta

Gjithashtu e adhuroj Remarkun, se shkruan me nje embelsi te veēante...

Ps :me vjen mire qe kjo teme te ka shtyre te lexosh kete forum. Ky forum ka edhe tema te tjera shume interesante, uroj ti zbulosh vete


  Gjithsej 24 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 » ... E fundit »
Trego 239 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.