Forumi Horizont Gjithsej 21 faqe: « E parė ... « 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 »
Trego 1007 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Bota e librit (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=107)
-- cili eshte libri i fundit qe keni lexuar.. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=4171)


Postuar nga kotka datė 12 Shkurt 2008 - 16:49:

"Women Who Run with the Wolves" by Clarissa Pinkola Estes, Ph.D.


"Within every woman there is a wild and natural creature, a powerful force, filled with good instincts, passionate creativity, and ageless knowing. Her name is Wild Woman, but she is an endangered species. Though the gifts of the wildish nature come to us at birth, society's attempt to "civilize" us into rigid roles has plundered this treasure, and muffled the deep, life-giving messages of our own souls. Without Wild Woman, we become over-domesticated, fearful, uncreative, trapped."


Postuar nga kujta1 datė 12 Shkurt 2008 - 17:10:

libri i fundit

Luftta ime- Adolf Hitler


Postuar nga cupka datė 12 Shkurt 2008 - 18:53:

Citim:
Po citoj ato qė tha ishpeshtimi
Po lexoj:

"Kush e cimbithi madmuazelen?"



jam fort e bindur qe eshte i njejti autor qe ka shkrojtur ate librin "Kohe per te Humbur"
:p


Postuar nga ishpeshtimi datė 12 Shkurt 2008 - 19:01:

Citim:
Po citoj ato qė tha cupka


jam fort e bindur qe eshte i njejti autor qe ka shkrojtur ate librin "Kohe per te Humbur"
:p



Jo eshte e shoqja:

Miguela Diabolitas Astoria


Postuar nga cupka datė 12 Shkurt 2008 - 19:12:

jo per tu mburrur se njoh njerez te famshem, por kete Astorian e njoh personalisht. Madje te shtunen pime nje kafe (kafe eshte shprehja kupton ti se ne fakt une personalisht preferoj caj mali)


Postuar nga ishpeshtimi datė 12 Shkurt 2008 - 19:17:

Citim:
Po citoj ato qė tha cupka
jo per tu mburrur se njoh njerez te famshem, por kete Astorian e njoh personalisht. Madje te shtunen pime nje kafe (kafe eshte shprehja kupton ti se ne fakt une personalisht preferoj caj mali)



Oh c'fat!!!

Po aman pyete kush e cimbithi memezelen,se e kam lexuar 2 here librin dhe s'arrij t'a kuptoj.


Postuar nga kotka datė 12 Shkurt 2008 - 19:22:

http://www.youtube.com/watch?v=xxtUH_bHBxs

man's brain and woman's brain


Postuar nga Piktor datė 12 Shkurt 2008 - 19:24:

Citim:
Po citoj ato qė tha ishpeshtimi


Oh c'fat!!!

Po aman pyete kush e cimbithi memezelen ,se e kam lexuar 2 here librin dhe s'arrij t'a kuptoj.

Ore si titullohet ky libri


Postuar nga cupka datė 12 Shkurt 2008 - 19:30:

Citim:
Po citoj ato qė tha ishpeshtimi


Oh c'fat!!!

Po aman pyete kush e cimbithi memezelen,se e kam lexuar 2 here librin dhe s'arrij t'a kuptoj.



shkurtimisht nje permbledhje... ketu e 200 e kusur vjet me pare, na paskesh lindur Abe (ai i sinqerti) dhe Xhaxha Samiu per hir te ketij te parit u tha karaktereve te librit qe ta merrnin pushim kete diten ne fjale e cila koincidoi me diten e cimbithjes.

Ndaj dhe libri titullohet "kohe per te humbur" por mos e ngaterro me librin tjeter po aq te famshem "kohe per te lindur e kohe per vdekur"

tu qartesua naj far cik?


Piktor - gotta keep up maaaaan, you gotta keep up.


Postuar nga ishpeshtimi datė 12 Shkurt 2008 - 19:36:

Citim:
Po citoj ato qė tha cupka


shkurtimisht nje permbledhje... ketu e 200 e kusur vjet me pare, na paskesh lindur Abe (ai i sinqerti) dhe Xhaxha Samiu per hir te ketij te parit u tha karaktereve te librit qe ta merrnin pushim kete diten ne fjale e cila koincidoi me diten e cimbithjes.

Ndaj dhe libri titullohet "kohe per te humbur" por mos e ngaterro me librin tjeter po aq te famshem "kohe per te lindur e kohe per vdekur"

tu qartesua naj far cik?



Tani po, e qarte si drita e diellit:

Dmth i sinqerti Abe diten e pushimit mori me qera prapanicen e Memezelit,qe mos humbiste kohen xhaxhi Samiu para se te vdiste!!!

Nuk di si te ta shperblej,qe ma c'koklavite kete lemsh.


Postuar nga cupka datė 12 Shkurt 2008 - 21:09:

jo me qera jo, por keshtu me deshire te madhe fare biles se qe ta kuptosh ti kur te jep urdher Xhaxha Samiu nuk ka cupke nene ta kundershtoje.

as mos me permend shperblime, ishte kenaqesia ime.


Postuar nga ishpeshtimi datė 12 Shkurt 2008 - 21:13:

Citim:
Po citoj ato qė tha cupka
jo me qera jo, por keshtu me deshire te madhe fare biles se qe ta kuptosh ti kur te jep urdher Xhaxha Samiu nuk ka cupke nene ta kundershtoje.

as mos me permend shperblime, ishte kenaqesia ime.



Moj cupke nene,

Ky xhaxha Samiu mos eshte Sam i Wal-Martit....?

Po ma sqarove edhe kete do nisem per ne Potomac e te votoj per ate avokaten qe si heq kurre pantallonat...


Postuar nga cupka datė 12 Shkurt 2008 - 21:21:

une shop-oj vetem ne Whole Foods se shesin ushqime organike.

E per te miren tende, mos i ze fort bese avokates qe vishet si burre se femra qe eshte femer shkon ke salloni korean wax kembet e vesh funde.

fenk ju.


Postuar nga Katilesha datė 14 Shkurt 2008 - 09:33:

Gruaja ne syrin e ciklonit dhe sfidave- Z.Dervishi.

- Eh....me eshte dashur te lexoj nje liber te tere vetem per te dhene nje pergjigje ne nje seminar per Gruan ....:p


Postuar nga Straniero datė 22 Shkurt 2008 - 16:45:

libri i fundit

LIBRI IM I FUNDIT ESHTE.................S'IKUR TA DIJA..............HAHAHHA.........ESHTE LIBRI(ROMANI) ,,KUJTIMET E NJE GEJSHE" AUTORI ARTUR GOLDEN...............ESHTE ROMAN I BLER NE SHQIPER , DURRES, NE MAJ TE 2007 ISHA NE EKSKURZOIN EDHE E BLEVA.........ME PELQEU PA MASE ,EDHE E KENI EDHE FILM.......


Postuar nga andeta datė 22 Shkurt 2008 - 20:16:

ines dell' anima mia te isabel allende,
me te vertete i bukur.e pastaj me pelqen kjo autore eshte nder te paktat qe kane nje note positive e force ne gjerat qe thone....


Postuar nga andeta datė 22 Shkurt 2008 - 20:19:

Re: libri i fundit

[QUOTE]Po citoj ato qė tha Straniero
[B]LIBRI IM I FUNDIT ESHTE.................S'IKUR TA DIJA..............HAHAHHA.........ESHTE LIBRI(ROMANI) ,,KUJTIMET E NJE GEJSHE" AUTORI ARTUR GOLDEN...............ESHTE ROMAN I BLER NE SHQIPER , DURRES, NE MAJ TE 2007 ISHA NE EKSKURZOIN EDHE E BLEVA.........ME PELQEU PA MASE ,EDHE E KENI EDHE FILM.......
pershendetje straniero kete liber e kam lexuar para 4 vjeteve e e kam rilexuar kete vere,me te vertete i bukur e pastaj te ben te kuptosh me mire cdo te thote geishe...shume njerez e ngaterrojne me prostitute apo mantenute...qe ska te beje fare,dhe filmi eshte i bukur po gjithmone filmat lene te deshirosh para librave,ndjesite qe pershkruhen ne liber eshte e pamundur te mund te thuhen me ane te filmave....


Postuar nga Straniero datė 23 Shkurt 2008 - 19:13:

Re: Re: libri i fundit

Citim:
Po citoj ato qė tha andeta
[QUOTE]Po citoj ato qė tha Straniero
[B]LIBRI IM I FUNDIT ESHTE.................S'IKUR TA DIJA..............HAHAHHA.........ESHTE LIBRI(ROMANI) ,,KUJTIMET E NJE GEJSHE" AUTORI ARTUR GOLDEN...............ESHTE ROMAN I BLER NE SHQIPER , DURRES, NE MAJ TE 2007 ISHA NE EKSKURZOIN EDHE E BLEVA.........ME PELQEU PA MASE ,EDHE E KENI EDHE FILM.......
pershendetje straniero kete liber e kam lexuar para 4 vjeteve e e kam rilexuar kete vere,me te vertete i bukur e pastaj te ben te kuptosh me mire cdo te thote geishe...shume njerez e ngaterrojne me prostitute apo mantenute...qe ska te beje fare,dhe filmi eshte i bukur po gjithmone filmat lene te deshirosh para librave,ndjesite qe pershkruhen ne liber eshte e pamundur te mund te thuhen me ane te filmave....

,,KUJTIMET E NJE GEJSHE"
po po ashtu eshte ....................para se ta lexoja kete roman libri me i bukur ishte ,,kodi i da vincit" por ky romani ,,kujtimet e nje gejshe " i doli para...........hahahaha.........
mandej mire thua nuk mund ta marresh ndjenjen ne nje flim sikur ne nje roman........romani te emocionon me teper apo jo.....edhe pse tani e kam blere edhe filmin.....ja kalofsh mire...
vizitoje kete link...edhe qeshu me mua
http://www.forumihorizont.com/showt...9280#post379280


Postuar nga Niqua datė 25 Shkurt 2008 - 03:00:

histori e ballkanit nga misha glenny


Postuar nga BIONDIA datė 30 Mars 2008 - 16:07:

Libri i fundit qe kam lexuar eshte Nicholas Spark"Ricordati di guardare la luna" i bukur


Postuar nga kujta1 datė 30 Mars 2008 - 16:53:

tani libri i fundit qe kam lexuar eshte liber nga matematika( i kam zgjidhur detyrat)


Postuar nga Balerina datė 30 Mars 2008 - 21:42:

Mere Anarchy - Woody Allen

Ashtu sic e ka titullin, ky liber eshte anarki. Plot ironi dhe sarkazem, si gjithmone Woody Allen nuk rresht se kenaquri lexuesit (te pakten mua). Ja rekomandoj atyre qe kane qejf librat non-konvencionale, dhe nuk u permbahen vetem librave serioze.


Postuar nga agata datė 02 Prill 2008 - 19:36:

Benoite Groult

Les Vaisseaux du Coeur.


Postuar nga Zhylien Sorel datė 14 Prill 2008 - 21:11:

E kuqja dhe e zeza-Stendal

Sme duket drejte te tregosh historine e nje libri apo fimi dikujt qe nuk e ka lexuar apo pare pasi ndikon ne perceptimine tij gjate leximit apo shikimit....

ps,Sa per kete liber mund te them se me ka shkaktuar nje cunami shpirteror ...I cili mu fut me shpejtesi ne disa skuta te erreta te shpirtit ku me zgjoi disa ndjesi te pergjumura prej kohesh ....

" dyshim,pasion,krenari,paragjykim,frike,tundim,josh
je,pendim,lot ....dashuri e zjarrte ..." Thjesht i magjishem


ps,"Nje femer krenare si ajo nuk mund te dashuroj sepse nuk mund ta duroj dot faktin qe lumturia e saj do jete ne duart e dikujt tjeter,sa fatkeqe ..." "Nuk mund te pranoj qe ai te jete sundimtari i saj"


Postuar nga Katilesha datė 14 Prill 2008 - 21:13:

Re: E kuqja dhe e zeza-Stendal

Citim:
Po citoj ato qė tha Trendafili i Kuq
Sme duket drejte te tregosh historine e nje libri apo fimi dikujt qe nuk e ka lexuar apo pare pasi ndikon ne perceptimine tij gjate leximit apo shikimit....

ps,Sa per kete liber mund te them se me ka shkaktuar nje cunami shpirteror ...I cili mu fut me shpejtesi ne disa skuta te erreta te shpirtit ku me zgjoi disa ndjesi te pergjumura prej kohesh ....

" dyshim,pasion,krenari,paragjykim,frike,tundim,josh
je,pendim,lot ....dashuri e zjarrte ..." Thjesht i magjishem


ps,"Nje femer krenare si ajo nuk mund te dashuroj sepse nuk mund ta duroj dot faktin qe lumturia e saj do jete ne duart e dikujt tjeter,sa fatkeqe ..." "Nuk mund te pranoj qe ai te jete sundimtari i saj"



.................

Darven e kam lexuar kete liber rreth 4 vite me pare dhe pothuajse te njejtin efekt me ka bere. Ndoshta eshte dora  e Stendal qe ben te tilla "lojra" me shpirtrat. Gjithsesi "ps" yt po me rikthen deshiren per ta rilexuar kete  liber, per ta kuptuar me mire personazhin ,me mire se 4 vite me pare.

Te pershendes.


Postuar nga Zhylien Sorel datė 15 Prill 2008 - 10:42:

Re: Re: E kuqja dhe e zeza-Stendal

Citim:
Po citoj ato qė tha katilesha007


.................

Darven e kam lexuar kete liber rreth 4 vite me pare dhe pothuajse te njejtin efekt me ka bere. Ndoshta eshte dora  e Stendal qe ben te tilla "lojra" me shpirtrat. Gjithsesi "ps" yt po me rikthen deshiren per ta rilexuar kete  liber, per ta kuptuar me mire personazhin ,me mire se 4 vite me pare.

Te pershendes.



Uaa Kat pse dhe ti lexon kshu librash
Ndihem mire qe nuk paska bere efekt vec tek une,megjithate ben mire te mos e rilexosh ...me ni mua

(I zelecem ky shkurtimi "KAT" ,kush ta ka ven?!)

ps,(Darveni stm)


Per temen ,Morra "Manastiri i Parmes" i po te njejtit autor


Postuar nga andeta datė 15 Prill 2008 - 18:57:

Wink

e kuqja dhe e zeza e kam lexuar kur isha 14 vjec e pastaj rilexuar shume e shume here e gjithmone me bente te jetoja cdo emocion te personazheve aty e me bente te endrroja me sy hapur...po ka dy pjese....e para eshte shume me terheqese se e dyta qe vazhdon me jeten e zhylienit...nejse spo e them per ke se ka lexuar...tani sapo mbarova 'gli eredi del eden' te wilbur smith(eshte triologji)qe te tre shume te bukur..
natyre,liri,para,intrige....e here pas here edhe dashuri....


Postuar nga kotka datė 15 Prill 2008 - 19:05:

Nuk e di pse ne shqipteret e kemi zakon te mbetemi tek librat qe kemi lexuar dikur. Edhe une e kam shume here kete manine e te lexuarit te librave kur isha adoleshente dhe shume here ju jam kthyer mbrapa, lexuar e rilexuar, por sa here qe i lexoj gjithmone ndryshe i kuptoj, sepse edhe kendveshtrimi i jetes ne pergjithesi ndryshon.
Shume here me duket sikur nuk i kam lexuar dikur.......
Keshtu me ndodhi kur rilexova Sagen e Forsajtve para nje viti me duket.


Postuar nga BIONDIA datė 15 Prill 2008 - 20:25:

libri i fundit
Nicholas Sparks -IL Posto che cercavo


Postuar nga cancer datė 15 Prill 2008 - 20:58:

buletini infrormativ mbi normat e interesit te bankes


Postuar nga Katilesha datė 18 Prill 2008 - 01:23:

Citim:
Po citoj ato qė tha kotka
Nuk e di pse ne shqipteret e kemi zakon te mbetemi tek librat qe kemi lexuar dikur. Edhe une e kam shume here kete manine e te lexuarit te librave kur isha adoleshente dhe shume here ju jam kthyer mbrapa, lexuar e rilexuar, por sa here qe i lexoj gjithmone ndryshe i kuptoj, sepse edhe kendveshtrimi i jetes ne pergjithesi ndryshon.
Shume here me duket sikur nuk i kam lexuar dikur.......
Keshtu me ndodhi kur rilexova Sagen e Forsajtve para nje viti me duket.



............

Kotka Sagen e kam lexuar kur kam qene ne te mesmen dhe ka qene nje liber qe me ka lene shume pershtypje. Nuk e di se kush me ka bere me shueme  pershtypje!? Dashuria qe te gjithe meshkujt e Sages kishin  per Irenen me fytyre te akullt apo 4 vellimet qe permblidheshin ne me shume se 1000 fq liber.:p Dhe kur e pashe ne film,mu veniten gjithe skenat qe kisha krijuar ne mendjen time, figura e Irenes "heroike" u shkerrmoq dhe tani mbaj mend vetem bardhesine e ftyres se saj qe te ngjante si nje e vdekur qe ecte.........pfffffffff

 

ps; Darven Manastiri , ndoshta do te te magjepse me shume se " E kuqja dhe e zeza",sepse...........do e zbulosh vete.


Postuar nga Zhylien Sorel datė 18 Prill 2008 - 01:29:

Citim:
Po citoj ato qė tha katilesha007


............

Kotka Sagen e kam lexuar kur kam qene ne te mesmen dhe ka qene nje liber qe me ka lene shume pershtypje. Nuk e di se kush me ka bere me shueme  pershtypje!? Dashuria qe te gjithe meshkujt e Sages kishin  per Irenen me fytyre te akullt apo 4 vellimet qe permblidheshin ne me shume se 1000 fq liber.:p Dhe kur e pashe ne film,mu veniten gjithe skenat qe kisha krijuar ne mendjen time, figura e Irenes "heroike" u shkerrmoq dhe tani mbaj mend vetem bardhesine e ftyres se saj qe te ngjante si nje e vdekur qe ecte.........pfffffffff

 

ps; Darven Manastiri , ndoshta do te te magjepse me shume se " E kuqja dhe e zeza",sepse...........do e zbulosh vete.



Ate me siper te degjuar e kam,do e marr ne vere ...

ps,Sa per kete tjetrin poshte...ti Lesha Sbesoj dhe aq ...Megjithate ku i dihet ...Po besoj njhere tek ty....


Postuar nga sjara datė 22 Prill 2008 - 18:35:

"Furia" Salman Ruzhdie
Eshte liber interesant.( jo per sentimentalet sepse j'au shton me teper :p )


Postuar nga kotka datė 22 Prill 2008 - 18:42:

nadha


Postuar nga Enya datė 22 Prill 2008 - 19:54:

Thumbs up

The secret ways nga author: Alistair MacLean


Postuar nga Katilesha datė 16 Maj 2008 - 18:10:

Thumbs up

S'ka shume qe kam mbaruar nje liber te Gene Griessman " Principet e Linkolnit" , nje liber shume interesant qe ia vlen ta lexosh.

Dhe momentalisht kam ne dore " Autoritarizem ne tranzicion" ( Antropologjia e shqiptarve permes globalizmave) nga Perparim Kabo  , qe eshte shume i vlefshem. Une e mora per te realizuar vetem nje detyre , por po me pelqen si liber  edhe pse nuk e di se kur do t'i mbaroj edhe 400 fq


Postuar nga hebeja datė 29 Maj 2008 - 23:20:

Natan Ribak

"Balzaku-dashuria e fundit"

"Dashuria-eshte e vetmja rruge ne jete qe nuk pritet nga postblloqet, nuk ndahte ne verste"

"Te mencurit duhen rrahur"


Postuar nga BIONDIA datė 31 Maj 2008 - 10:19:

COMORRA -Roberto Saviano
Viaggio nell'impero economico e nel sogno di dominio della camorra.


Postuar nga agata datė 10 Qershor 2008 - 11:50:

Bonjour tristesse (miredita tristim)

Franēoise Sagan

Liber i vjeter publikuar ne 1956.


Postuar nga BIONDIA datė 27 Gusht 2008 - 19:10:

KUR BUZA PUTHJEN GENJENTE ...

jane 100 poezi te zgjedhura te gjuhes anglese bashke me nje cd ku recitohen keto poezi nga aktoret e njohur shqiptar Ndricim Xhepa ,Timo Flloko,Tinka Kurti e Yllka Mujo


Postuar nga BIONDIA datė 27 Gusht 2008 - 19:12:

KUR BUZA PUTHJEN E GENJENTE...

100 poezi te zgjedhura ne gjune anglese bashke me nje cd ku 24 poezi jane te recituara nga aktore t enjohur shpitare Timo Flloko ,Ndricim Xhepa ,Yllak Mujo dhe Tina Kurti nje dhurate e bukur nga shqiperia .


Postuar nga Enya datė 27 Gusht 2008 - 19:33:

Erotika, nga autori shqiptar Artan Gjyzel Hasani.


Postuar nga lezhjani-82 datė 29 Gusht 2008 - 19:03:

The Alchemist !....Shume filozofik!


Postuar nga Enya datė 29 Gusht 2008 - 20:30:

Kam ne dore novelen: "On a night like this" te autores Ellen Sussman.


Postuar nga IQVLORA datė 29 Gusht 2008 - 21:23:

Ndersa une Libri me poezi te Suzani (Meminaj) Zisi.''Imazhet kane ftohte''.
Ne kete vellim poetik autorja i percjell lexuesitnuanca ndjenjash te holla humane.
Ja vlen t'i lexosh poezit e saj te shkruara me nje stil teper modern.


Postuar nga briseide datė 30 Gusht 2008 - 21:33:

Anilda Ibrahimi - Rosso come una Sposa

Ky libri i fundit qe me la pa gjume.Ja keshilloj atyre qe jetojne ne Itali,s'e di nese i kane bere ndonje perkthim ne shqip a gjuhe te tjera.

Eshte i ambjentuar ne Shqiperine e shekullit te kaluar,nga vitet e para te 900 kur shoqeria ishte me teper matriarkale e deri ne renien e komunizmit,gjithcka e kontornuar nga zeri i nje femre ku personazhet me emocionues jane pikerisht femra shqiptare.


Postuar nga ingmetalboy datė 31 Gusht 2008 - 05:34:

"The Penal Colony: Stories and Short Pieces" (Ne kolonine penale: Histori dhe fragmente te shkurta.) Franz Kafka.
Shume interesante dhe cuditerisht te larmishme.


Postuar nga girl22 datė 31 Gusht 2008 - 11:52:

the remnants of Aushwitz-agambrn

fantastical & fenomenal


Postuar nga Zhylien Sorel datė 21 Shtator 2008 - 18:27:

Komedit e Molierit.

me ka pelqyer shume


Postuar nga briseide datė 22 Shtator 2008 - 08:50:

Disa drama te Henrik Ibsen:
Shtepi Kukulle(Et dukkehjem)
Rosa e eger (Vildanden)
Gruaja e detit (Fruen fra havet)!!


  Gjithsej 21 faqe: « E parė ... « 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 »
Trego 1007 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.