Forumi Horizont Gjithsej 122 faqe: « E parė ... « 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 » ... E fundit »
Trego 122 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Shqiperia, traditat kulturore (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=114)
-- Analizat qė provojnė se shqiptarėt janė me gjak arian (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=18724)


Postuar nga kurt datė 24 Shkurt 2013 - 01:42:

Citim:
Po citoj ato qė tha robert
Kurt, ti shikon fort mire me syte e nacionalistit, pra atij qe as i behet vone per kombin e tij, por cfare te tjeret thone per 'te. Duket, -besoj se nuk e mohon, por mund ta pohosh i qete- se edhe nuk ke lexuar punime antropollogjike te autorve shqiptare, punime keto qe sjellin shembuj me fotografi biles, jo vetem kafkash, por me shume njerzish te gjalle. Une vete, gjithashtu, kam punuar dhe shetitur ne shume cepe te Shqiperise, dhe qysh i ri fare interesohesha per historine, pra mblidhja gojdhena te vjetrish dhe "fotografoja" me syte e mi fizionomite, veshjet, kulturen mendimet, etj. te njerzve me te cilet bisedoja. Nga te gjitha keto, leximet dhe parjet me sy, si dhe nga krahasimi i mevonshem me te huajt kur dualem jashte ne emigracion, mund te pohoj fare i qete, se nuk ka popull europian te paperzier gjer e gjate. Nese marrim vetem keto 2 mije vjetet e fundit, dhe gjejme se shqiptaret na qenkan paksa me pak te paperzier nga serbet, apo greket, apo bullgaret, apo e apo, cfare rendesie ka kjo "paksa" me teper paperzieshmeri, ne krahasimin me modelin qe paraqet ti si populli me i panjohur sot ne Europe?!? Cfare vlerash prezanton ti si popull, dhe ti si X Kurt? Sharrje dhe uurejtje patollogjike? Pa i zotin, se me vjen per te vjelle kur lexoj komente si keto te tuat, Kurt. Nuk jam etalon gjykimesh, por komentet e tua Kurt bien ere shovinizmi te shplare. Eshte budadallek te humbesh kohe me keto qe shkruaj une tani dhe ato qe shkruan ti pergjithsisht.
Une shovinist patalogjik?
Serbt kane therur 70 mije shqiptar dhe shperngul 300 mij ne krahinen e rashkes. Rashka tani eshte krahine serbe. nuk po perfshijm cfar ndodhi dje ne kosove.
Grekt ne cameri kane djegur dhe vrare gjithe ate krahine. Sot nje gabel grek apo magjyp serb mundohen te perbuzin nje shqiptar te bardhe me gjene komplet evropiane noble.
Ti tani me quan mua patalogjik!?
Ti dhe shqiptar si ti, direkt apo indirekt dashje apo pa-dashje jeni produkt i agjendes se shkumtarizimit shqiptar.

Jo mor mik, nuk me interresojn anthropologet shqiptar serb apo grek. Ata te huajt qe nuk kane interresa personale dhe kane qene profesora te medhenj ne harverd si Coon.
Ky ka kaluar kohe ne shqiperi, ka shetitur ate vend ne cdo cep. "the mountain of giants"
Ka studiuar terrinin mneyren e jeteses dhe ka matur cdo kafke me doren e vet, gjithashtu ardhur edhe te konkluzioni qe malazezet jane shqiptar puro me gjak por te sllavizuar.

Tani serbet krenohen me rracen dinarike ku ne universitet serbe nuk lejohet te pranohet qe vatra djepi i ksaj rrace jane shqiptaret. Geget e shqiperise me saktesisht.


  Gjithsej 122 faqe: « E parė ... « 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 » ... E fundit »
Trego 122 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.