Forumi Horizont Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »
Trego 167 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Politika Shqiptare (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=45)
-- Gerdec (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=15561)


Postuar nga kumbulla datė 17 Mars 2008 - 15:50:

Gerdec

Ky emer fshati a komune a qyteze a nje fabrike c'minimi a nuk e di si  ta shpreh qe deri dje te them te drejten i panjohur per mua per shume aresye qe s'me lidhnin me te apo thjesht indiferentizem ne leximin e tabelave ne rruget ku kaloj per te dale nga tirana qe diten e shtune ne oren 12:00 paradite eshte bere me i degjuari anembane vendit e evropes apo amerikes.

jam nje shtetase shqiptare qe si shume te tjere nuk po e ndjej me veten prej dy ditesh te sigurt ne rrugen qe ec, ne shtepine ku banoj ne godinen ku punj apo lokalin ku pi kafene qe per koicidence e kam shume prane selise se kryeministrise dhe sot kam me shume se kurre nje zemerim te madh brenda vetes e kam dhe me bashkeqytetaret e mij te cilet i degjoj kudo me shprehjen " ceshte ky shtet? kryeministri te jape doreheqjen etj etj" dhe asnjeri prej nesh nuk ndodhet para kesaj selie me zerin ngritur e me ate kembengulje qe dalim neper mitingjet elektorale ku e kerkonim kete kryeminister te na udhehiqte drejt nje integrimi ne evrope qe pothuaj se dime se cduhet et permbushim si qytetare qe paguajme vetem taksa e nuk dime se cbehet me ate sigurim minimal shendeti qe e paguajme me pagat tona qesharake, me cmimet e bukes ne rritje me pensionet e gjysherve  apo prinderve me nje vlere percmuese per ate qe i kane dhene ketij vendi, e perpos ketyre na mbin nen kembe 100.000 t. lende shperthyese neper te gjith vendin.

Ky kryeminister qe muajin mars po e verteton me se mire qe mbin fatkeqesira per kete vend bashke me qeverine e tij mendoj se ka ardhur koha te ike njehere e mire nga ekranet dhe jetet e shqiptareve , pasi prokurimet e tij te drejt per drejta po na shfaros e po na cfilit si komb.

nuk kam qetesi ne vendin tim, nuk kam siguri ne vendin tim, nuk po besoj me ne qeverine e vendit tim nga e cila pres nje jete me te mire per te cilen po investoj ,por ku???

Tymnaja e ballkanit u quajt vendi im diten e shtune me 15.03.2008


Postuar nga Eria datė 17 Mars 2008 - 16:18:

Vend i vogel per tragjedi te medha.Ende nuk ishte mbyllur plaga e te mbyturve te 10 diteve me pare,dhe ndodhi kjo gjeme tjeter.
Kam lexuar dhe degjuar shume lajme,por ende se kam gjetur nje pergjigje per pyetjen: Si mund te vihet nje mine me sahat(nje fabrike cmontimi armesh) ne mes te nje lagjeje te banuar?
Ne nje deklarate te bashkepunterit te firmes amerikane,biznesmeni i Hekurit Gelijorgji tha qe aty ne ate zone kishte aq shume mjete shperthyese sa mund te hidhinin jo vetem Gerdecin por gjithe Tiranen ne ere.
Si ka mundesi?
Kaq pa vlere jane keto jete njerezish te humbura?
Kush e mban pergjegjesine,kush eshte fajtori?
Crendesi kane doreheqjet apo faljet publike(nese dikush e ka kurajon ta beje nje gje te tille)?
Ata vdiqen,qindra te tjere u plagosen,shume humben shtepite e katandine..
Edhe sa duhet te ndodhin,sa duhet te sakrifikohen ende per ti vene gishtin kokes dhe te behen punet sic duhen.
Shqiperine e ka marre vertet lumi......


Postuar nga Shenjtori datė 17 Mars 2008 - 22:52:

Ku eshte varka te flasi pak per Gerdecin se ai i di me mire keto punet e qeverise, aq me teper qe eshte dhe prane saj, kudo prane saj (vetem ne shqiperi nuk eshte) dhe di gjithcka shume me mire se ju....


Postuar nga cancer datė 17 Mars 2008 - 23:06:

keto jane pasoja te drejtperdrejta te injorances se pjeses derrmuese te popullit shqiptar (fatkeqesisht akoma me shumice katundareske) qe ne 2005 zgjodhi me vote demokratike Sali Berishen, njeriun pergjegjes per 97 dhe me i papergjegjshmi ne vend. Une jam per shprehjen : 'Cdo popull ka qeverine qe meriton'.

Do te doja te hidhja per diskutim nje fakt qe po diskutohet shume sot (e degjova edhe neper kafene edhe ne TV). Njerezit jane shume te revoltuar, jo vetem ata qe e vuajten shperthimin ne Gerdec, dhe nqs Berisha nuk jep doreheqjen do kete trazira. Duke e njohur Berishen dhe te kaluaren e tij ju garantoj qe ska per ta dhene (nuk e dha kur vendi ishte ne prag lufte civile).
Pyetja eshte: Ngjarjet e 97 dhe 14 shtatorit 98 (me aktor kryesor Sali Berishen) ndodhen kur Kosova po luftonte per liri. Tani qe Kosova e fitoi pavaresine nevojitet qe situata te jete sa me e qete ndodh nje tensionim qe sta priste mendja (per me teper situata eshte tensionuar dhe ne Kosove). Koincidence???


Postuar nga briseide datė 17 Mars 2008 - 23:17:

Po te ishte ne krye e majta kjo tragjedi s'do kishte ndodhur? - S'jane themelore diferencat midis dy poleve,pavaresisht nga broc**ullat qe i shesin popullit.Pra doreheqja eshte e nevojshme si detyrim moral apo per pergjegjesi direkte ne cka perfshiu Voren?


Postuar nga cancer datė 17 Mars 2008 - 23:37:

Citim:
Po citoj ato qė tha briseide
Po te ishte ne krye e majta kjo tragjedi s'do kishte ndodhur? - S'jane themelore diferencat midis dy poleve,pavaresisht nga broc**ullat qe i shesin popullit.Pra doreheqja eshte e nevojshme si detyrim moral apo per pergjegjesi direkte ne cka perfshiu Voren?


Kryeministri ka firmosur nje vendim qeverie ku lejon ngritjen e fabrikes per caktivizimin e municioneve ne Gerdec. Ka me pergjegjesi direkte se kaq? (pa folur per korrupsionin qe eshte bere sheshit). A kemi ne te drejte ti themi kryeministrit: O trap shiko ca bere


Postuar nga Fajtori datė 18 Mars 2008 - 00:16:

Cudia me e madhe ne kete mesele nuk do ishte shperthimi ne Gerdec, por Sala qe jep doreheqjen. Fundja me bomba jemi mesuar por Sali Berishen se kam pare ndonjehere te jape doreheqje. Do ishte vertet arritje politike po te bente Berisha ate xhest politik. Megjithese kjo duket shume pak per te cuar kryeministrin ne doreheqje... Eshte vetem nje shperthim qe u degjua nga Tirana ne Durres dhe rrezikoi te vetmin aeroport ne Shqiperi. Shperthimet e 1997-es ishin ne gjithe Shqiperine dhe Berisha prape nuk pyeti per doreheqje... jo me te pyese per kete "detaj" te vogel mes Tiranes dhe Durresit.


Postuar nga Fajtori datė 18 Mars 2008 - 00:17:


Postuar nga back4ever datė 18 Mars 2008 - 04:15:

Ku jan keta morrat e forumit qe nuk po ndihen apo si kan mar urdherat nga (bossat)mjer ai popull ne dor te kujt eshte,eshte ne dore te nje shpellaku qe dhe me kete katastrof te fundit prap nuk ve mende qe ai seshte i aft te drejtoj nje qeveri demokratike dhe nje vend te mjeruar qe spo i qesh futura akoma edhe pse ka vite qe po derdhet gjak per hic gje,mjer ata qe i shkojn nga mbrapa dhe i mbajne rripin sales.


Postuar nga back4ever datė 18 Mars 2008 - 04:35:

Jam shum i gzue qe marri pjes ne hidherimin tuej


Postuar nga Eria datė 18 Mars 2008 - 10:47:

Te japi Berisha doreheqjen...kjo do ishte me e pabesueshmja qe mund te ndodhte tani.Degjova deklaraten e kryeministrit tone te nderuar mbreme,ku thoshte qe jemi vend demokratik,ndaj e pranoj doreheqjen e Mediut...
Clidhje ka te qenit vend demokratik me pranim e nje doreheqje,te nje cope ministri,kur ajo qe pret nje popull i tere,ajo qe pret ndoshta dhe politika nderkombetare do ishte doreheqja e kryeministrit....
Mqs do ishte vertet kaq i dhene pas demokracise,kryeministri do ishte i pari qe do kish marre pergjegjesi publike per ngjarjen e ndodhur,dhe sdo e kishte mbyllur kete mesele,duke dhene na 2 milion leke per te demtuarit....
Berishes i dhembi shume ajo cerek doreheqje e detyruar ne 1997,jo me tani te japi doreheqje vullnetareee,bahhh.
Gjynah se ishin aq shume jete njerezish,u vrane e u demtuan shume te tjere.Tani e renda ishte bilanci i viktimave,me pas do jene lotet e nenave dhe motrave kur mos te gjejne me te afermit e tyre..me pas do jete vuatjett e te gjithe banoreve te Gerdecit qe kane ngelur ne mes te kater rrugeve...dhe qeveria e mbyll kete TRAGJEDI me 2 milion leke per ata qe humben jeten......
Bir Selmani nenes ke te qaje me pare......


Postuar nga SmoKer datė 18 Mars 2008 - 17:31:

O Popull I mjere po berisha thote ; Cudia me e madhe 3 dite zgjat.

Kur ja ka ni per Shqiperine berishes qe do ja nij tani , keshtu dhe kesaj here e kaloj kafshaten me nje gote vere ky shoku dhe nuk i behet me vone se cndodhi ne Gerdec.

Nuk e di se cte them tjeter vetem se dhe un si te gjithe ju jam shume i irrituar

Pershendetje dhe ne dore te zotit.


Postuar nga IQVLORA datė 18 Mars 2008 - 17:38:

Une i mirkuptoj shume nga ju dhe keni te drejte per kritikat dhe irritimin kundrejt qeverise.Qe ketu ka korrupsion as qe diskutohet,por te behet pazar e te mbushen xhepat e maskarenjeve me jeten dhe gjakun e te pafajshmeve kjo eshte e pafaleshme.Edvini lane duart sepse ata njerez qe erdhen nga malet dhe ndertuan shtepite pa leje mbi tunelet e mbushura me municione ne kohen kur ishte ne pushtet Fatosi,apo sic i quan me te drejte ai politika e vjeter.Qofsha i gabuar por une mendoj se tani eshte momenti per te qendruar bashke pozite opozite ,sepse ndryshe do te na kushtoje shtrenjte.Simbas mendimit tim tragjedia e Gerdecit eshte e menduar mire nga ata qe nuk ja duan te miren shqiptareve ne rajonin tone.Dihet se ne jemi ose ishim ne prag te marrjes se fteses per ne NATO,por kjo nuk ju konvenon per mire serbve dhe grekeve.Nje futje e Shqiperise ne NATO i cimenton dhe siguron njeherepergjithmone interesat e kombit shqiptar.Sllavet dhe greket nuk kane me fuqi te kene pretendime karshi shqiptareve.Pra me nje fjale vdesin endrrat e tyre shoviniste.Si rezultat sherbimet e tyre sekrete,te cilat marrin informacione edhe nga lobet e tyre antishqiptare ne USA organizuan dhe pergatiten tragjedine e Gerdecit.Me kete ata duan t'i tregojne anetareve te NATOS se Shqiperia nuk eshte nje vend qe e meriton ftesen per ne aleancen Alantike.Perpos gabimeve te qeverise tani eshte nje moment delikat per vendin tone,prandaj duhet te jemi te bashkuar si popull e si politike gjer sa te marrim ftesen per ne NATO.Me vone le te behet hesapi i cdo gjeje.


Postuar nga SmoKer datė 18 Mars 2008 - 18:02:

Citim:
Po citoj ato qė tha IQVLORA
Une i mirkuptoj shume nga ju dhe keni te drejte per kritikat dhe irritimin kundrejt qeverise.Qe ketu ka korrupsion as qe diskutohet,por te behet pazar e te mbushen xhepat e maskarenjeve me jeten dhe gjakun e te pafajshmeve kjo eshte e pafaleshme.Edvini lane duart sepse ata njerez qe erdhen nga malet dhe ndertuan shtepite pa leje mbi tunelet e mbushura me municione ne kohen kur ishte ne pushtet Fatosi,apo sic i quan me te drejte ai politika e vjeter.Qofsha i gabuar por une mendoj se tani eshte momenti per te qendruar bashke pozite opozite ,sepse ndryshe do te na kushtoje shtrenjte.Simbas mendimit tim tragjedia e Gerdecit eshte e menduar mire nga ata qe nuk ja duan te miren shqiptareve ne rajonin tone.Dihet se ne jemi ose ishim ne prag te marrjes se fteses per ne NATO,por kjo nuk ju konvenon per mire serbve dhe grekeve.Nje futje e Shqiperise ne NATO i cimenton dhe siguron njeherepergjithmone interesat e kombit shqiptar.Sllavet dhe greket nuk kane me fuqi te kene pretendime karshi shqiptareve.Pra me nje fjale vdesin endrrat e tyre shoviniste.Si rezultat sherbimet e tyre sekrete,te cilat marrin informacione edhe nga lobet e tyre antishqiptare ne USA organizuan dhe pergatiten tragjedine e Gerdecit.Me kete ata duan t'i tregojne anetareve te NATOS se Shqiperia nuk eshte nje vend qe e meriton ftesen per ne aleancen Alantike.Perpos gabimeve te qeverise tani eshte nje moment delikat per vendin tone,prandaj duhet te jemi te bashkuar si popull e si politike gjer sa te marrim ftesen per ne NATO.Me vone le te beh
et hesapi i cdo gjeje.




IQ

Tani jo me vone dikush duhet te pergjigjet per ate qe ndodhi ne Gerdec , se ndoshta heres tjeter do jete shume me e rende.
Ne qofte se rrapi gjate Rama apo dhe hunde madhi Sala , keshtu qe mos u nis kot duke then e qe te marrim ftesen para , fundja cna duhet ftesa kur ne po vritemi dhe pritemi.

Per mendimin tim Sala duhet te kishte dhene doreheqjen , te them nje te vertete ! asnjehere nuk kam pasur medime te majta po me kete qe ndodhi para ca ditesh me duhet se po ndryshoj
sepse dreqi e henger edhe qorri e shikon se si po vene hallen nga Shqiperia

Peshendetje.


Postuar nga Tulipani datė 18 Mars 2008 - 18:31:

Ne fakt une u cudita dhe kur e dha doreheqjen dhe Mediu, jo me te jepte doreheqjen dhe Berisha ... do te ishte sikur te binte per here te 2 muri i Berlinit. Njehere degjova diku kete shprehjen : Malokun duhet ta vrasesh pa te zbrese nga kali ... (mos na ofendohet ndonjeri se nuk eshte shprehja ime ) me duket se paska pasur te drejte te pakten per zotin kryeminister ai qe e tha ...


Postuar nga back4ever datė 18 Mars 2008 - 19:51:

Me duket se shprehja thot,vetem plumbi e zbret malokun nga kali,gati njesoj si ajo qe the ti,,,sa per ngjarjen skam cte them se nuk i gjej dot fjalet e duhura po nje gje e kam then dhe do ta them prap me qimen e zeze ne qeveri ne si popull nuk bejme hajer,dihet qimja e zeze kush eshte (sala),kta mjeranet e forumit na tregojn qe shpit jan pa leje e blla blla blla,nuk thon qe krye.ari i tyre eshte njeri pa shpirt po rrin e na tregojn perralla me bisht jo po koha e Nanos jo po koha e Ed Rames,hapini syt o tutkuna dhe behuni me real se ngelet mbrapa me kohen,,prisni sa te kthehet ai trimi i sales nga kanadaja dhe te na japi lajmet e (sigurta)dhe ndryshimet qe do behen ne qeveri .


Postuar nga ESHI datė 18 Mars 2008 - 19:59:

Vetem frikacaket japin doreheqje. Tani Mediu na doli hero apo,le te fokusohemi ke doreheqja e Mediut tani .
Fatkeqesi ndodhin ngado, njerezit pergjegjes le ti pergjigjen ligjit.
Nuk e kuptoj c'fare sherbimi do i jipte gjendjes aktuale edhe sikur i gjithe kabineti te jipte doreheqjen......
Fatkeqesi ndodhi edhe ne USA me 11 Shtator 2001 por asnjeri nuk dha doreheqje.
Tani eshte koha me shume se kurre per bashkim per gjetjen e nje zgjidhjeje ndaj situaten aktuale.


Postuar nga Piktor datė 18 Mars 2008 - 20:04:

Besoj se te gjithe jemi koshiente se kjo tragjedi ke ēmimin e saj qe u pagua me jete njerzore. Per mua do kishte qene shume dinjitoze nga ana e Sales te kishte dhe dorheqjen. Por ja qe ne Shqiperi kjo gje eshte akoma ne fazat e para te krijimit dhe qysh vjet nuk kemi akoma eksperiencen e duhur per keto gjera. Standarte duhen kohe te arrihen, me vjen keq per Tulipanin apo Back .. qe i arsyetojne gjerat vetem me arme gje qe nuk eshte aq e mire edhe te permendet pas asaj qe kemi kaluar 10 vjet me pare. Askush nuk mund te mohoje fajin e qeverise ne kete ngjarje qe kurresesi nuk duhej te ndodhte, te pakten tani qe presim dhe antarsimin ne Nato. Mirpo nuk qenka e thene qe vendi te beje perpara. Duke pare me sy dhe duke ndier ne shpirt dhimbjen per ngjarjen natyrisht qe shume pytje qe u ngriten duan nje pergjigje. Si punohej atje, kushtet, pergjegjesit, ēduan femijet atje etj etj.
MOS HARROJME SE SHQIPERIA ESHTE E RRETHUAR NGA ARMIQ TE RINJ E TE VJETER.


Postuar nga daedal datė 18 Mars 2008 - 20:59:

"Te rafte Gerdeci"!

Qe ne femijeri e kam degjuar kete mallkim qe benin kryesisht fshataret e Tiranes. Gjithsesi kurre nuk e kisha kuptuar dmth e ketij mallkimi. Dukush me tha sot se ka kuptimin e nje fundi , nje dickaje te pashprese...po nejse.

Po shoh me keqardhje se te semuret nga ekzistenca e berishes (sali) edhe kesaje rradhe kane marre ne dore krehrin e e asaje qe krihej kur gerdeci po digjej...edhe po vazhdojne te krihen ende.


Ne Shqiptaret vuajme prej kohesh nga sindromi i fajit ose lavdise se liderit absolut. Nje shembull ishte 97- ku i gjori Berishe e dhe terminator mes terminatoresh te ishte nuk do tja faturonin dot ato ngjarje sikunderse bejne krehermbajtesit patologjike ende sot.

Mendoj se eshte heret te flasesh. Shteti tashme eshte ne veshtiresi. Nuk duhen ne Shqiperi permbysjet dhe dorheqjet. Pervesh kostos mil euro qe pati katastrofa edhe kaosi politik do te na duhej.

Une do ti shtroja nje pyetje demagogeve krehermbajtes.

A ka faj opozit qe mban shume funksione te rendesihme politike si dhe eshte si te thuash "roja"e gabimeve te pozites. valle nuk e dinin opozitaret se c'po behej ne gerdecin e gjore me njerezit menderisht dhe ekonomisht te gjore qe e konvertonin lekun me rrezik ekstrem per jeten?

Shteti ka struktura te specializuara qe duhet ne fakt te denonconin me pare cdo parregullsi. me mijra e mijra njerez paguhen nga xhepat e taksapaguesve per te punuar ne (sherbimin informtiv te ushtrise SHIU atij te Rendit SHKB dhe atij kombetar SHISH. TE gjithe e dijme se me gjithe levizjet politike keto organe jane te pavaruara politikisht qe dmth jane agjente qe nuk hiqen dot kollaj se merr pushtetin PD apo PS.Cbene keto stroktura qe shpenzojne mil euro. si ka mundesi qe ata jan aq te zote ne kapjjen e nje individi qe vjedh nje buke dhe ne kete abuzim.... VAlle ps me turet e veta edi-maoceduniane nuk u preokupua, por kete rrezik potent ne mes te Tiranes. E pra kjo pune nuk u bente ne bodrumet e PD-se.

Nuk e dinte "i pafajshmi rama &CO se kush ishte Delijorgji dhe si u mbyll ne kohen e PS sakndali i Tankseve qe u moren per t'u shkrire dhe...

Sot duhet te mbyllim gojen te gjithe . te punojme qe te rigjenerohen pasojat dhe minimizohet trauma. neser ka kohe per pergjegjesi.

Mangut kishim edhe ylberistet veliaj& ngjela qe duan te Lincojne Berishen. keta kurvo krehera nuk kane pike ndjenje humane. mjafton te perfitojne dicka politikisht.

Shpesh me vjen keq qe jetoj ne Shqiperine time qe e dua shume. Por ashtu si gjendja e Gerdecit, ne kaos dhe pasiguri eshte gjithe Shqiperia. I ngjajne paragerdecit , puna ime, juaja, te gjithe institucionet...vetem se nuk kane municion ushtarak brenda. ne te gjithe jemi shkaku dhe pasoja. dhe kjo situate ka nje histori te gjate qe po ta ndajme ne eren e re dhe te vjeter behet afro 18 vjet qe ne jemi atje ku e shohim te gjithe.
Mjaft me me individe te vecante. nuk rregullohet Shqiperia se hoqen Nanon, berishen apo ramen. te gjithe ne jemi si ata. njerez njerz qe ngrihemi qe ne mengjes me mllefe per berishera e ramera dhe nuk tentojme te persosim vetet tona. sado te liq te jene qeveritaret e nje vendi nuk do te mbijetonin kurre ne nje popull qe e do lirine dhe drejtesine e gjerave.


Postuar nga cancer datė 18 Mars 2008 - 21:12:

e keni pare shqiponjen qe ndodhet pas foltores se kryeministrit ne sallen e konferencave per shtyp ne kryeministri? Eshte e njejte me shqiponjen serbe apo ruse (me krahet ulur), nuk eshte shqiponja dykrenare e flamurit tone.

koincidence??????????????


Postuar nga daedal datė 18 Mars 2008 - 21:16:

Citim:
Po citoj ato qė tha cancer
e keni pare shqiponjen qe ndodhet pas foltores se kryeministrit ne sallen e konferencave per shtyp ne kryeministri? Eshte e njejte me shqiponjen serbe apo ruse (me krahet ulur), nuk eshte shqiponja dykrenare e flamurit tone.

koincidence??????????????



Per kete ke te drejte. Mua dhe shume te tjereve qe kam diskutuar na ka rene ne sy. A eshte koicidence apo jo per kete s'di c'te them...


Postuar nga Piktor datė 18 Mars 2008 - 21:27:

Megjithese nuk eshte tema per flamurin vetem desha te shtoja se edhe ne vulat e Skenderbeut apo ne flamurin e D'angios (mbret i Albanise 1240)keshtu paraqitet shqiponja. Fakti qe jemi mesuar me kete forme qe ka sot shqiponja ka te beje me zbukurimet artistike te mevoneshme qe e kane zanafillen ne kohen e mbretit Zog me duket. Pastaj mos te harrojme se eshte flamuri i bizantit dhe aty e kane kopjuar ruse dhe serbe biles dhe malazeste.


Postuar nga cancer datė 18 Mars 2008 - 21:32:

piktor

o shpirti i kundershtimit, nqs ne sot kemi nje simbol ne flamur ska arsye qe kryeministria te mbaje simbolin qe sot e mbajne shtete te tilla si serbia apo rusia. ne kemi simbolin tone dmth ai i flamurit te pavaresise ne 1912, shqiponjen dykrenare


Postuar nga back4ever datė 18 Mars 2008 - 21:39:

Citim:
Po citoj ato qė tha ESHI

Fatkeqesi ndodhi edhe ne USA me 11 Shtator 2001 por asnjeri nuk dha doreheqje.
Tani eshte koha me shume se kurre per bashkim per gjetjen e nje zgjidhjeje ndaj situaten aktuale.



Me duket se nuk paske info per kete ngjarje,deri tani jan hequr 3 drejtora te CIAs,


Postuar nga Piktor datė 18 Mars 2008 - 21:49:

Re: piktor

Citim:
Po citoj ato qė tha cancer
o shpirti i kundershtimit, nqs ne sot kemi nje simbol ne flamur ska arsye qe kryeministria te mbaje simbolin qe sot e mbajne shtete te tilla si serbia apo rusia. ne kemi simbolin tone dmth ai i flamurit te pavaresise ne 1912, shqiponjen dykrenare
po shko pra thuju rusve dhe serbeve bile dhe malazesve ta heqin nga nje koke nga flamuri i tyre lol meqe e kane dhe ata dykrenshe.:p :p


Postuar nga back4ever datė 18 Mars 2008 - 21:53:

Shqiponja jon do behet me nje koke se kosova e mori ate qe donte


Postuar nga IQVLORA datė 18 Mars 2008 - 22:00:

Kam pare nje flamur te ruajtur nga djali i nje patrioti,ne mos gaboj ishte i vitit 1926.Ai flamur ishte i njejte me flamurin qe ndodhet tek zyra e kryrministrit dhe ne ndonje zyre tjeter shteterore.Edhe ne muzeun e qytetit tone te flamurit ndidhet e njejta forme flamuri.Nuk na prish shume pune ajo gje mendoj une.Fajtore nuk eshte vetem qeveria,por edhe opozita e cila korigjon gabimet e pozites.


Postuar nga Eria datė 19 Mars 2008 - 10:23:

Citim:
Po citoj ato qė tha IQVLORA
Fajtore nuk eshte vetem qeveria,por edhe opozita e cila korigjon gabimet e pozites.


Ne Shqiperi ka vetem sa per forme,sa per dukje maxhorance e minorance se te gjithe jane shoke e miq,ndjekes te nje ideali.Sado keq te na vije te gjitheve Shqiperia vazhdon te jete serisht ne duart e ish-komunisteve dhe nuk ka rendesi nese nderrohen pushtetet here majtas here djathtas,apo ne qender,baza eshte e perbashket per te gjithe,nena qe i ka lindur ka qene& mbetet e njejta.Me vjen keq vetem per faktin qe jemi kaq te verber dhe nuk kerkojme as te drejtat me minimale,nuk arrijme te ngrejme as zerin qe te na degjojne.Deri para pak ditesh,degjova qe ishin rritur cmimet qe nga ushqimoret e deri drita e uje(kur keto te fundit nuk ka pothuajse fare),nderkohe qe rrogat ngelen po aq mjerane sac kane qene.Nuk e di si i bejne llogarite financieret tane te ditur,por ama keshtu sic po ecet Shqiperine se ndane asgje nga mjerimi,sado me dhemb qe e them kete.
Shqiptaret jane popull qe nenshtrohen lehte dhe qe su bejne pershtypje te keqiat qe u behen,i pranojne heshtur ato.
Kjo qe ndodhi ishte tragjedi qe mund te kishte permasa me te medha.
Kush jane pergjegjesit???
Kush do e mbaje pergjegjesine??


Postuar nga trojani datė 19 Mars 2008 - 11:38:

Citim:
Po citoj ato qė tha IQVLORA
Une i mirkuptoj shume nga ju dhe keni te drejte per kritikat dhe irritimin kundrejt qeverise.Qe ketu ka korrupsion as qe diskutohet,por te behet pazar e te mbushen xhepat e maskarenjeve me jeten dhe gjakun e te pafajshmeve kjo eshte e pafaleshme.Edvini lane duart sepse ata njerez qe erdhen nga malet dhe ndertuan shtepite pa leje mbi tunelet e mbushura me municione ne kohen kur ishte ne pushtet Fatosi,apo sic i quan me te drejte ai politika e vjeter.Qofsha i gabuar por une mendoj se tani eshte momenti per te qendruar bashke pozite opozite ,sepse ndryshe do te na kushtoje shtrenjte.Simbas mendimit tim tragjedia e Gerdecit eshte e menduar mire nga ata qe nuk ja duan te miren shqiptareve ne rajonin tone.Dihet se ne jemi ose ishim ne prag te marrjes se fteses per ne NATO,por kjo nuk ju konvenon per mire serbve dhe grekeve.Nje futje e Shqiperise ne NATO i cimenton dhe siguron njeherepergjithmone interesat e kombit shqiptar.Sllavet dhe greket nuk kane me fuqi te kene pretendime karshi shqiptareve.Pra me nje fjale vdesin endrrat e tyre shoviniste.Si rezultat sherbimet e tyre sekrete,te cilat marrin informacione edhe nga lobet e tyre antishqiptare ne USA organizuan dhe pergatiten tragjedine e Gerdecit.Me kete ata duan t'i tregojne anetareve te NATOS se Shqiperia nuk eshte nje vend qe e meriton ftesen per ne aleancen Alantike.Perpos gabimeve te qeverise tani eshte nje moment delikat per vendin tone,prandaj duhet te jemi te bashkuar si popull e si politike gjer sa te marrim ftesen per ne NATO.Me vone le te behet hesapi i cdo gjeje.


O Vlora!

Te lumte se e gjete.
Edhe kesaj rradhe fajin a ka armiku i brendshem dhe ai jashtem ne bashkpunim me revizionistet, kapitalistet dhe nacionalstet.
Po valle kontraktat shume misterioze te ministrise se mbrojtjes sėrbi dhe greku i ka bėrė???
Mos valle sėrbi dhe greku e ndaluan kryeministrin tone per tre dite dhe tre nete resht ti bente publike kėto kontrakta????
Ka shume dyshime se kontrakta e dytė ėshtė e falsifikuar.
Vazhdoni ti bini fyellit.


Postuar nga trojani datė 19 Mars 2008 - 12:45:

Ja lexo se c “fare shkran shtypi!

Marre nga Shekulli

Firma amerikane, njė biznes fantazmė i pėrdorur si koperturė nga qeveria shqiptare

SAC, ja pagesat qesharake tė vitit 2007

Njė firmė fantazmė me emėr tė madh amerikan, me njė buxhet sa njė kioskė, qė merrej me tregtimin e fishekėve pėr armėt sportive dhe biēikletat, e paditur nė SHBA pėr mos-shlyerje detyrimesh fiskale, qė bėn pagesa vjetore sa njė kredimarrės konsumator nė Shqipėri, qė nuk ka paguar asgjė pėr qeverinė shqiptare, por qė ka ofruar vetėm emrin, pėr tė marrė ēerekun e aksioneve nė biznesin kriminal tė trafikut tė municioneve qė vranė shqiptarėt nė Gėrdec. Ky ėshtė profili "tregtar" i "Southern Ammunition Company" me qendėr nė Karolinėn e Jugut, nė SHBA. Profil mėse i ulėt, qė ėshtė pėrdorur nga qeveria shqiptare pėr ta shitur pėrpara opinionit publik dhe partnerėve ndėrkombėtarė, si firmė e specializuar pėr ēarmatimin e vendit tė mbytur nga stoqet e ēmendurisė komuniste.


***

Pas njė emri "mbretėror" si ai i presidentit tė "Southern Ammunition Company", Patrick C Henry III, 52 vjeē, fshihet njė kompani fantazmė, si ato qė shesin "stampėn" pėr pak dollarė nė sajte online. Kėrkimi disaditor i tė dėrguarve tanė specialė, nxjerr fakte tė shumta qė tregojnė se ajo jo vetėm nuk kishte kėllqe pėr punė tė tilla, siē ėshtė ēarmatimi i municioneve, por ka pėrfituar edhe ajo nė mėnyrė kriminale, duke dhėnė hua emrin "amerikan" qė nėnkontraktori shqiptar tė realizonte trafikun e armėve. Sipas tė dhėnave pėr profilin e shoqėrisė amerikane, ajo ishte themeluar nė vitin 1975 dhe linja e biznesit ishte shitja e biēikletave dhe pajisjeve pėr armėt sportive. Ajo ishte vendosur nė Karolinėn e Jugut prej 2 shkurtit 1995, nė njė zonė tė lirė nga detyrimet tregtare - FTZ. Selia e firmės, njė ndėrtesė njėkatėshe me tulla, e vendosur nė rrugėn kryesore tė njė rrugė tregtare. Kompania ka pasur shpesh probleme me organet tatimore dhe wshtw paditur plotw 9 herwnga organet tatimore amerikane pėr mos-shlyerje tė detyrimeve pėr llogari tė shtetit. Detyrimet e pashlyera tw firmws datojnė qw prej vitit 1997

***

Se ēfarė pėrmasash kishte biznesi i kėsaj firme, mjafton tė shihet bilanci i pagesave tė kryera prej saj nė periudhėn njė vjeēare mars 2007-mars 2008. Sipas tė dhėnave tė nxjerra nga kompania amerikane "D&B", pėrgjatė 12 muajve tė fundit, firma "Southern Ammunition Company", ka kryer 15 pagesa nė shifra qesharake. Shumica e pagesave me njė total prej vetėm 37 300 dollarė amerikanė, ku 22050 dollarė janė tė paklasifikuara, 2500 dollarė pėr pėrdorim automjetesh, 750 dollarė pėr letėr, si dhe 250 dollarė pėr komunikim radiotelefonik, Kompania ka paguar edhe 50 dollarėt pėr pajisje elektrike. Konkluzioni mė i rėndėsishėm qė del nga pagesat e shoqrisė amerikane nė periudhėn Mars 2007-mars 2008 ėshtė se nuk ka pasur asnjė pagesė nė llogarinė me nr 200 338 353 01 ku sipas kontratės sė parė SAC duhej tė paguante mbi 1 milionė e 600 mijė USD.




---------------------------------------------------------


Vendimet e Qeverisė, Berisha-Mediu skemė pėr tė larė duart


Me sa duket, dyshja Berisha-Mediu e ka parandjerė qė nė momentin e parė rrezikun e marrėveshjes qė kishin programuar. Fillimisht, ka qenė ish-ministri Mediu qė ka dėrguar njė projekt-vendim ku propozohej nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė shoqėria amerikane "Southern Ammunition Company" SAC, pėr ēmilitarizimin e predhave nė Gėrdec. Ky projekt-vendim me sa duket nuk i ka pėlqyer kryeministrit Berisha pasi nė rast miratimi bėhej direkt pėrgjegjės pėr zgjedhjen e kėsaj kompanie tė huaj, qė do tė pėrdorej si mbulim pėr shqiptarėt qė ishin paracaktuar tė kryenin ēmilitarizimin ne Gėrdec. Vetėm disa ditė pas rrėzimit tė projektvendimit tė parė, nė datė 14 mars 2007, nė Kėshillin e Ministrave ka ardhur njė Projekt-Vendim i ri. Ky projekt-vendim ka pasur synimin e vetėm tė transferimit tė pėrgjegjėsisė nga dyshja Berisha-Mediu, tek drejtori i MEICO-s, Ylli Pinari. Nėpėrmjet projekt-vendimit tė dytė i lihej rrugė e lirė MEICO-s tė realizonte vetė procedurėn pėr nėnshkrimin e kontratės me Shoqėrinė SAC, pa e pasur mė tė nevojshme miratimin e posaēėm nga ana e Kėshillit tė Ministrave. Enigmė ngelet informacioni qė ka pasur Berisha pėr kėtė aferė, informacion qė e ka shtyrė atė tė mos pranojė njė vendim direkt me emėr konkret, por tė gjejė njė artificė ligjore pėr tė shkuar nė mėnyrė indirekte aty ku donte tė shkonte. Me sa duket, Berisha ka pasur informacion tė plotė se ēfarė pėrfaqėsonte kompania amerikane dhe partneri shqiptar qė do ta shfrytėzonte pėr mbulim emrin e kompanisė amerikane. Por vetėm kaq dinte Berisha? Apo posedonte edhe informacione tė tjera...


--------------------------------------------------


Lojėra "luftash" me dokumente sekrete

Pas ngjarjes sė tė shtunės kanė filluar tė qarkullojnė gradualisht disa dokumente, apo pjesė dokumentesh, tė cilėt mundėsuan ngritjen e fabrikės pėr ēmilitarizim nė Gėrdec. I rėndėsishėm ėshtė fakti se kėto dokumente posedohen e shpėrndahen nga njerėz afėr kryeministrit Berisha, tė cilėt publikojnė vetėm ato dokumente apo pjesė dokumentesh, tė cilat e ndalojnė pėrgjegjėsinė pėr kėtė masakėr shtetėrore tek ish-ministri Fatmir Mediu dhe vartėsit e tij. Tė gjithė e kuptojmė se kjo lojė bėhet me synimin e qartė, pėr ta nxjerrė kryeministrin Berisha me duar tė pastra. Deri mė sot janė publikuar fotokopje tė kontratave (tė cilat dyshohet tė jenė tė falsifikuara) si dhe koka e projekt-vendimit tė paraqitur nga ish-ministri Mediu. Ende mbahen tė fshehta:

1.Projekt-Vendimi i plotė i paraqitur nga ish-ministri Mediu nė Kėshillin e Ministrave, projekt-vendim ku propozohej nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė shoqėria amerikane SAC - pėr ēmilitarizimin e predhave nė Gėrdec.

2.Procesverbali pėr pėrzgjedhjen e Gėrdecit, si vendin mė tė pėrshtatshėm pėr ekzekutimin e Kontratės.

3.Procesverbalin ku SAC pėrzgjidhej ndaj shoqėrive tė tjera, procesverbal ku duhet tė evidentohet pėrvoja e SAC dhe nėnkontraktorit Shqiptar nė fushėn e armatim-municioneve, kapacitetet teknike tė tij lloji i teknologjisė sė pėrdorur nė procesin e ēmilitarizimit e ēmontimit, ndikimi nė mjedis, respektimi i masave tė sigurisė gjatė procesit tė ēmilitarizimit.

4.Vendimi pėr ndikimin nė mjedis.

5.Procesverbali i miratimit tė ēmimeve dhe pėrcaktimin e kostos pėr ēmontimin dhe ēmilitarizimin e municioneve nga ana e Komisionit nė Ministrinė e Mbrojtjes.


-------------------------------------



Kontrata, njė rrėmujė juridike e gjuhėsore

Kontrata e nėnshkruar mes MEICO-s dhe kompanisė SAC ėshtė jo vetėm njė paēavure juridike por edhe njė dokument jo i saktė gjuhėsor. Gjatė ditės ne kontaktuam disa pėrkthyes tė ndryshėm tė cilėt me intuitė arrinin t'i nxirrnin kuptimin kontratės, kjo pasi pėrkthimi ishte bėrė nga persona jo-kompetentė, qė kanė pėrkthyer fjalė pėr fjalė, me siguri duke pėrdorur fjalorin. Pėrkthyesit, njėzėri na deklaruan se kėtė kontratė mund ta kuptojė vetėm njė person qė i di tė dyja gjuhėt, si shqipen, ashtu edhe anglishten, kjo pasi njė person qė njeh vetėm gjuhėn angleze e ka tė pamundur ta kuptojė kėtė kontratė. Ky fakt na e shton mė tepėr dyshimin se kontrata ėshtė e falsifikuar dhe se nuk ėshtė nėnshkruar nga ndonjė shtetas amerikan por thjesht ėshtė firmosur nga shqiptarėt, qė kanė pėrdorur pėr mbulim shoqėrinė amerikane. Megjithatė, kjo ngelet ende njė dyshim.

Pėrsa i pėrket anės juridike, kontrata trefletėshe e MEICO-s duket edhe mė qesharake po tė krahasosh me kontratat dhjetėra-faqėshe qė homologėt e MEICO-s pėrdorin pėr rastet e ngjashme. Nė kėto kontrata, nisur edhe nga natyra delikate dhe e rrezikshme e procesit tė ēmilitarizimit parashikohet ēdo detaj, nė ndryshim nga kontratat e MEICO-s tė bėra me nxitim dhe papėrgjegjshmėri.

Firma amerikane shiti emrin, pėr tė marrė 25 pėr qind tė aksioneve. Asnjė pagesė pėr buxhetin e shtetit



-----------------------------------------


Amerikanėve, ēerekun e aksioneve "Albademil"

"Southern Ammunition Company" me bazė nė Karolinėn e Jugut, e licencuar pėr zbėrthim tė municioneve, ėshtė njė kompani e kėtij profili, e certifikuar sipas rregullave tė certifikimit tė tyre". Kėshtu deklaronte kryeministri Sali Berisha, pasditen e 15 marsit, pak orė pas tragjedisė nė Gėrdec. Emri i saj nuk ishte i panjohur pėr qeverinė shqiptare, sepse njė vit mė parė ajo ishte prezantuar nga Ministria e Mbrojtjes pėr tė fituar me prokurim tė drejtpėrdrejtė, tė drejtėn pėr tė demoluar municionet e kalibrit tė vogėl, fishekė. Prezantimin e kishte bėrė ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, duke paraqitur njė dokument pėr profilin e "Southern Ammunition Company". Sipas ish-ministrit, ajo do tė demontonte municionet e kalibrit tė vogėl me anė tė metodave tė ndarjes mekanike, pa impakt nė mjedis, duke instaluar makinat e pajisjeve tė saj dhe pėr kėtė procedurė tė ketė edhe pėrfitimin e saj nga produktet e rezultuara nga demontimi dhe ajo do tė bėnte edhe derdhjen e njė vlere tė caktuar nė favor tė buxhetit tė shtetit. Sipas ministrisė, oferta e bėrė nga "Southern Ammunition Company" pėr kryerjen e demontimit, demilitarizimit, parashikon pėrdorimin e njė metode mekanike e tė makinerive tė posaēme e pėr rrjedhojė, pėrfitimin e nėnprodukteve nga ky demontim si gėzhojat, plumbat, barutet etj., qė mund tė kenė njė vlerė tjetėr pėrdorimi".

Ajo qė ėshtė tashmė e qartė si drita e diellit, ėshtė fakti se firma amerikane nuk ka bėrė asnjė pagesė pėr buxhetin e shtetit shqiptar, por vetėm ka ofruar "lėkurėn" amerikane pėr tė mbuluar firmėn "Albademil" tė Mihal Delijorgjit, duke pėrfituar 25 pėr qind tė aksioneve. Kjo, megjithėse ligji shqiptar lejon deri nė 40 pėr qind tė shumės pėr nėnkontraktorin.

Sipas Regjistrit Tregtar pėr tė dhėnat e shoqėrive me pėrgjegjėsi tė kufizuar, "Albademil" ėshtė regjistruar nė 28 dhjetor 2006, si Shoqėri me Pėrgjegjėsi tė Kufizuar dhe kohėzgjatje tė pacaktuar. Kapitali i themelimit ishte 100 mijė lekė tė reja,

Objekt i firmės do tė ishte ēmontimi, demilitarizimi dhe eksporti i armatimeve tė tė gjitha llojeve tė kalibrave dhe pėrfaqėsues ligjorė do tė ishin Patrick Cornelious Henry III dhe Mihal Mihal Delijorgji. I pari do tė kishte pėrqindje tė pjesėmarrjes nė kapitale

25 pėr qind, ndėrsa i dyti 75 pėr qind. Selia e firmės: Gėrdeci, nė Vorė.


Postuar nga Fajtori datė 19 Mars 2008 - 13:47:

Wawww...

Tani jam kurioz si do mbrohet Berisha...

Apo mos e kane organizuar imperialist-revizionistet kete pune?


Postuar nga IQVLORA datė 19 Mars 2008 - 15:12:

Citim:
Po citoj ato qė tha trojani


O Vlora!

Te lumte se e gjete.
Edhe kesaj rradhe fajin a ka armiku i brendshem dhe ai jashtem ne bashkpunim me revizionistet, kapitalistet dhe nacionalstet.
Po valle kontraktat shume misterioze te ministrise se mbrojtjes sėrbi dhe greku i ka bėrė???
Mos valle sėrbi dhe greku e ndaluan kryeministrin tone per tre dite dhe tre nete resht ti bente publike kėto kontrakta????
Ka shume dyshime se kontrakta e dytė ėshtė e falsifikuar.
Vazhdoni ti bini fyellit.




Une nuk e kam mohuar korrupsionin trojano.Ai ja bene muuuuuuuu,por mefshtesia e shtetit tone ju ka lene dore te lire armiqve tane per te na demtuar.Nuk eshte e thene qe armiqte tane te veprojne vetem nga Serbia,por edhe nga USA.Te gjithe e kemi degjuar deklaratene kenianit Obama,per Kosoven.Pra nje senataor a guvernator serb e ka mbeshtetur ate.Thuhet qe eshte paguar pare e madhe per nje gazetar te New York Times dhe ai do te nxjerr nje artikull ku gjoja goditet korrupsioni,por ne fakt qellimi eshte mospranimi i Shqiperise ne NATO.
Shume mire shteti mund ta bente cmontimin e ketyre municioneve te kalibrave te medhaja ne uzinat ushtarake ku ka specialiste te mirfillte per armatimin dhe njekohesisht punesoheshin edhe njerez.Jam shume i ndergjegjshem qe Mediu e te tjere kane perfituar nga ky biznez i ndyre,sepse ata preferojne t'jua japin punet firmave private mafiozve te till si Delijorgji.Ku ta dijme qe ky maskara nuk eshte i lidhur me sherbimet e fshehta te fqinjit tone jugor,sepse nga ajo rrace eshte,mik i Janullatosit.Te gjithe e dijme se greket jane bytheebreke me serbet,prandaj nuk po e njohin akoma shtetin e Kosoves..Edhe njehere per kete qe ndodhi duhet te dale pergjegjesia nga shteti jone,por dhe opozita duhet te jete e pergjegjeshme e te mos te jete e gezuar ne kete gjeme qe na ndodhi.SHISH-i i famshem ku ka qene,ku kane ngrene miza oficeret e tij?Patjeter qe media duhet te kritikoj qeverine per ate qe ndodhi,por eshte e palejueshme qe te jete e gezuar dhe te therrasi ne emisionin Shqip te Topchanel njeresz te dehur si Zheji apo ndonje tjeter.Nuk e kisha pare ndonjehere aq te gezuar gazetaren R Xhunga ne emisinin e saj ne keto dite tragjike per shqiptaret.Deputeti maskara nga qyteti im Isaraj,i biri i ish kryetares se gjykates se Vlores ,e cila ka denuar me qindra te pafajshem,tani se bashku me Sh Idrizin e ndonje tjeter gjejne mercenar me pagese per te bere instrumentalizimin e tyre.Edhe me 1997 ishin mercenaret e paguar me nga 700 lek dita ata qe dilnin e cirreshin ne fillim te rremujave.Isaraj ka eksperience per keto pislleqe.Turpi i mbulofte ata.Ata jane pisanjoz antikombetar.Ata duan te vijne ne pushtet si me 1997,duke u bashkuar me armiqte e kombit,jo vetem te Shqiperise ne kufijt e sotem.Por keto vemja nuk do t'ja arrijne qellimit kurre.!997 nuk do te kete me.Kush do ta provoje do t'i shtypet koka.Sot nje perfaqsues i nje shteti te rendesishem i kish deklaruar agjensise se lajmeve INA se ngjarja ne Shqiperi eshte veper e sherbimeve te atyre vendeve qe e konsideron NATO-n armike.Se kush eshte kjo dihet nga te gjithe.Edhe nje dicka tjeter zedhenesi i Aleances Atlantike tha se:''Ajo qe ndodhi ne Shqiperi nuk e pengon integrimin e vendit ne aleancen transatlantike''.Kjo eshte nje shuplake per Serbine dhe miqte e tyre ne Greqi,gjithashtu edhe per grupin e deputeteve maskarenj te tipit Isaraj & CO.Shtetet e fuqishme cilatte ndihmuan dhe njohen shtetin e ri te Kosoves,e dijne se nga vjen e keqja per Shqiperine,prandaj jane te vendosur tua prishin planet si sebve,grekeve dhe miqve te tyre ne Shqiperi.Neser vjen ne Shqiperi ministrja e jashtme e Gerqise,jo se ju hap butha per cka ndodhi ne Shqiperi por per te tatuar pulsin e ndoshta edhe per ndonje provokim e destabilizim te vendit.
Askujt mos t'i behet qefi e te ferkoje barkun nga gezimi ne keto caste te veshtira per vendin dhe kombin.Hapini syte dhe shikoni solidaritetin e shqiptarve si ne Kosove e Maqedoni ne dhurimin e gjakut per shqiptaret e plagosur.Nuk u pa ky mobilizim e solidaritet as brenda Shqiperise.Ata e dijne se nje Shqiperi e destabilizuar nuk sjell siguri as per Kosoven,as per fatin e popullsise shqiptareve ne Maqedoni.Ja lumca Menduh Thacit,i cili ja vuri topet ne bige kryeministrit te FYROM;keshtu qe Maqedonia do te njohe se shpejti Republiken e Kosoves.Neser flitet do ta njohi edhe Bullgaria,Kroacia e dikush tjeter antar i BE.Mosni njerez.Nuk me behet shume vone per Berishen si person,por jam i shqetesuar si shqiptar per fatet e kombit tone.Me sa kam dijeni presidenti do te mbledh Kshillin e Sigurise Kombetare.Shpresoj te vihen pikat mbi i!Rrofte kombi shqiptar!Poshte keqdashesit e kombit shqiptar.Poshte maskarenjte qe duan te vijne ne pushtet si me 1997!


Postuar nga Eria datė 19 Mars 2008 - 17:07:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori

Tani jam kurioz si do mbrohet Berisha...




Elementare Watson ,do sulmoje mediat si gjithmone !

http://balkanweb.com/sitev4/index.php?id=18157


Postuar nga trojani datė 19 Mars 2008 - 17:09:

O Vlora!

Ujku eshte veshur si kryeminister, dhe ti po vazhdon akoma tek gjurmet.

C“armiq po kerkon zotrote.
Dil nje xhiro nga kryemininstria dhe do gjeshe plote.


Postuar nga Fajtori datė 19 Mars 2008 - 17:59:

Edhe ato qe thote IQvlora nuk jane aq te pamundshme. Fundja edhe ne 1997-en njerezit kujtonin se fajin e kishin vetem firmat priamidale, pastaj doli qe nje agjent grek kishte cuar disa valixhe me leke ne Greqi...

Nuk eshte e thene qe te jete gjithmone keshtu, por keto pune duhen mbajtur parasysh gjithmone.

Dhe prape se prape kjo nuk justifikon ministra e kryeministra ne paaftesine e tyre profesionale. Madje eshte investim i mire te perzeme keta njerez ne emer te nje te ardhme me te qarte dhe te paster, kur ndoshta te kemi me shume besim tek qeveria jone. Nese keta vazhdojne rrine demtimi me i madh nuk do jete bomba ne Gerdec, por mosbesimi i popullit tek qeveria e vet. Gje qe ne 1997-en coi ne lufte civile.


Postuar nga IQVLORA datė 19 Mars 2008 - 19:11:

Citim:
Po citoj ato qė tha trojani
O Vlora!

Ujku eshte veshur si kryeminister, dhe ti po vazhdon akoma tek gjurmet.

C“armiq po kerkon zotrote.
Dil nje xhiro nga kryemininstria dhe do gjeshe plote.




Te lutem duhet te me kuptosh.Mua dhe te gjithe juve na ka ardhur ne maje te hundes nga keto hajduter e bazhibozuker politkane.Nuk duhet shkaktuar nje katrahure si ajo e 1997,per pushtetin qe kerkon te marre Edi Rama e disa anetare te bashkise qe tani jane atashuar ne PS.Nuk duhet te marrim armet kunder njeri tjetrit per kolltuket qe kerkon opozita e Edvinit apo e cingapokut Meta.Te zgjidhen keto pune me pergjegjshmeri politike e jo duke nxitur popullin per trazira.Te pakenaqurit qe lane karriket me 2005 me besoni po fluturojne nga gezimi.Ata thone na erdhi dita qe ne te zeme folet e ngohta te korrupsionit.Do ikin nje pale kusar e do te vijne disa me te sprovuar ne kete fushe.Nuk dua me gjak vellezer.Ne ne Vlore na kane pare tmerr syte ato dite te zeza te 1997-s.Une per vete jam i garantuar ashtu si ju,por mendja dhe zemra jone jane atje tek ai vend qe nuk ju mbaruan hallet nje dite.Ligji le te beje punen e vet.Le te japin llogari maskarenjte,por jo me destabilizim.Berisha do ta marre pergjigjen ne 2009-n.Grdeci nuk ka per t'ju ndare atij asnjehere.
Ti e shikon problemin vetem ne njeren ane negative te tij,por eshte mire qe ta shohesh edhe ne anen tjeter,e cila na demton si komb e jo vetem si shtet.eshte e drejta jote ta trajtosh problemin nga kendveshtrimi jot.


Postuar nga Fajtori datė 19 Mars 2008 - 19:39:

IQvlora, mua me duket se qendrimi i kesaj qeverie me cdo kusht sjell ne psikologjine e 1997-es.

Ty perkundrazi, te duket se largimi i saj ngjan me 1997-en. Ndryshojme goxha ne mendime.

Por duhet te kujtoj se ne kohen e Nanos ra nje autobus me kosovare ne Kukes dhe lindi levizja "Nano-ik". Tani plasi gati nje bombe atomike ne Tirane dhe ti po thua "Berisha rri". Te punon peshorja or mik ?
Aq me teper qe Nano u kryqezua vetem per indiferencen e vet, nderkohe qe Berisha i ka firmosur vete vendimet dhe pazaret me firmen amerikane. Me pergjegjesi direkte nuk ka. Po hajt me, jemi mesuar te mbajme ne qeveri dinosauret me prejardhje komuniste si ky sot, apo si ai dje.

Pastaj me hiq nje kuriozitet. Nuk te ka lindur ndonjehere deshira te shikosh qofte edhe nje here te vetme Berishen te jape doreheqjen? Se ke vene re qe nuk di te jape doreheqje? Kjo eshte pergjegjesia qe ti pret nga nje politikan?


Postuar nga Piktor datė 19 Mars 2008 - 19:40:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
Wawww...

Tani jam kurioz si do mbrohet Berisha...

Apo mos e kane organizuar imperialist-revizionistet kete pune?

Pra del qe Sala as qe nuk dinte qe egzistonte nje fabrike e tille ne Gerdec. Kjo ne baze te nje ligji te miratuar me pare nga socialistat.


Postuar nga kotka datė 19 Mars 2008 - 20:31:

Shqiptari te Zoti


Amerikani, anglezi dhe shqiptari, krejt rastėsisht takojnė Zotin. E pyet i pari amerikani Zotin:
-Kur do tė bėhet Amerika pa varfėri, pa frikė dhe shtet qė tė jetojė nė paqe?
-Pėr 30 vjet, - i thotė Zoti.
Amerikani, nga dėshpėrimi, vret veten.
I dyti pyet anglezi:
-Kur do tė bėhet Anglia mė mirė seē ėshtė sot?
-Pas 50 vjetėsh.
Edhe anglezi vret veten.
I vjen radha shqiptarit:
-Kur do tė bėhet njė ditė Shqipėria si gjithė Europa?
Zoti vret veten...


Postuar nga Annika datė 19 Mars 2008 - 21:52:

Tė jetė kaq fashist?

Po, nė tė vėrtetė ėshtė fashist se kur e sheh qė argumentat rrėzojnė alibinė e tij, ai akuzon, kėtė radhė ishin mediat, mercenarėt e mafias. Po vetė Sala cilės MAFIE i pėrket? Nė 97-tėn u mundua tė fshihej dhe media nuk kishte kėtė pėrhapje qė ka sot, ishte vetėm njė televizion, tani ka disa qė ndonėse i lėpihen atij ca nga ato, prapė e vėrteta nuk mbulohet me shoshė. Por tė kthehemi tek demagogjia e tij, ju kujtohet 9 janari? Jozefina, qė mė kujton Alexandra Musolinin (Coba i saj firmosi pushtimin fashist) na erdhi me qiri nė parlament dhe demostronte para Nanos cinizmin e saj (qė fundja nuk ishte miratuar ndonjė ligj nė parlament pėr ngjarjen qė ndodhi). Vetė Sala thėrriste me lloj lloj epitetesh kundėr qeverisė sė asaj kohe, (nuk priste hetime, se sipas tij ishte Sollaku, ish kėshilltari i tij kryeprokuror) vetėm ai fliste nuk priste radhė, nuk kėrkonte leje vetėm ulurinte si ujqit drejt gjahut, tani uluret si kryeminister se ai do hetojė ngjarjen, prokurorja e tij do hetojė ngjarjen, po kush i zė besė asaj pas gjithė kėtij presioni nga vetė Berisha?
Mė demagog, mė hipokrit, mė kriminel se Sala nuk besoj qė Shqipėria ka patur e do ketė ndonjė herė, edhe Hitleri do e kishte zili, pa le Ducja do bėhej xheloz pėr aftėsitė e berishės si mashtrues, gėnjeshtar dhe vrasės pas shpine, qė tė vret natėn e tė qan ditėn ashtu si dhe tė vret ditėn e pregatit funeralin, pastaj ngre flamurin e patriotizmit qė e ka pėrdhosur qė ditėn qė hyri nė politikė, ndoshta mė pėrpara nėn rrogoz.
E zhyti popullin nė analfabetizėm e flet pėr moshė interneti, (e kuptoni hipokrizinė?) Do hyjmė nė nato ne pėr se, qė tė vriten njerėz nė fabrikat primitivetė ngritura me bekimin e tij (e kuptoni hipokrizinė?).
Do tė ishte mė njerėzore qė vajza e Berishės tė strehonte nė ato 5 shtėpitė e blera tė saj kėta njerėz qė u dėmtuan nga politika e mbrapshtė e babait tė saj, ata ministrat e tij qė kanė nga njė shtėpi jashtė shtetit ta lirojnė atė qė kanė nė shqipėri pėr tė dėmtuarit, Luli p.sh.
Dhe sė fundi fashizmi e cinizmi i tij u duk edhe nė pėrjashtimin e Shqipėrisė nga aktivitetet ndėrkombėtare futbollistike, dhe e dini pse? sepse ai nuk do qė fjala shqiptar tė dėgjohet nė botė, do tė realizojė ėndrrėn e vjetėr tė Titos (ish liderit shpirtėror) qė donte Shqipėrinė republikė tė shtatė tė Jugosllavisė, duke mos hyrė ne, do hiqet Europa si e dashur me Kosovėn, pasi t'i ketė dhėnė Mitrovicėn Serbisė, do thotė tė futet kosova por jo me flamurin shqiptar por atė tė vetin, pra flamuri i kuq me shkabėn e zezė do fshihet dalėngadalė e bashkė me tė edhe emri shqiptar. E patė se nė Kryeministri skema shqiptare nuk ekziston? po nė kuvėnd e kini parė?
Vetė Berisha qė akuzon tė tjerė pėr klan Zemuni, ėshtė anėtar pėrderisa e njeh mirė kėtė klan e ka furnizuar edhe me naftė nė kohėn ku bėnte presidentin gjė qė e ka pranuar vetė.
Barku qė lindi hitlerin nuk ėshtė shterpėzuar, erdhi dhe njė nė Shqipėri qė derisa ta shkatėrrojė vėndin nuk do zhduket, bėni sehir, prisni dhe do shikoni.


Postuar nga IQVLORA datė 19 Mars 2008 - 22:06:

Citim:
Po citoj ato qė tha Fajtori
IQvlora, mua me duket se qendrimi i kesaj qeverie me cdo kusht sjell ne psikologjine e 1997-es.

Ty perkundrazi, te duket se largimi i saj ngjan me 1997-en. Ndryshojme goxha ne mendime.

Por duhet te kujtoj se ne kohen e Nanos ra nje autobus me kosovare ne Kukes dhe lindi levizja "Nano-ik". Tani plasi gati nje bombe atomike ne Tirane dhe ti po thua "Berisha rri". Te punon peshorja or mik ?
Aq me teper qe Nano u kryqezua vetem per indiferencen e vet, nderkohe qe Berisha i ka firmosur vete vendimet dhe pazaret me firmen amerikane. Me pergjegjesi direkte nuk ka. Po hajt me, jemi mesuar te mbajme ne qeveri dinosauret me prejardhje komuniste si ky sot, apo si ai dje.

Pastaj me hiq nje kuriozitet. Nuk te ka lindur ndonjehere deshira te shikosh qofte edhe nje here te vetme Berishen te jape doreheqjen? Se ke vene re qe nuk di te jape doreheqje? Kjo eshte pergjegjesia qe ti pret nga nje politikan?





Po te freskoj pak kujtesen i dashur mik.Kur u mbyten 21 shqiptar ne afersi te Karaburunit Nanua bridhte buzuqeve greke.Po ashtu kur autobuzi i femijeve fatkeq kosovar u rrezua ne humnere,perseri ky person i papergjegjshem genjeu duke thene se ishte i semure,nderkohe bridhte kazinove te Ballkanit dhe u pa i filmuar nga televizionet e botes.Berisha me gjithe gabimet e shumta qe ka nuk eshte njeri i orgjive si i papergjegjeshmi Nano.Ai e ngriti gjithe shtetin ne kembe dhe kriza u menaxhua dhe po menaxhohet shume mire.Ai disa here shkoi ne vendngjarje,u takua me familjaret e viktimave,i vizitoi ata neper familjet e tyre duke u shprehur personalisht ngushellimet e tij.Po Nanua apo ndonje tjeter cfare ndihme ju dha atyre qe po mbyteshin ne Karaburun?Vetem se i la te mbyteshin pa e rruajtur fare.A shkoi ndonje minister apo ai vete ne shkoder tu gjendej afer e t'i ngushellonte familjaret e te mbytyrveTe perfitosh politikisht eshte papergjegjshmeri.Me kujtohen seancat parlamentare kur Berisha iu sul Nanos se buzuqeve dhe mazhoranca e mbronte ate padrejtesisht.Ai pra nuk dhe dorheqje megjithese qendrimet e tij ishin antinjerzore.
Ta heq une merakun e dorheqjes se Berishes.Po te kujtoj nje thenie te deputetit te bleteve te ndjerit Namik Hoti,i cili ka thene:''Ne maloket po nuk na vrave nuk zbresim nga kali''
Besoj ta hoqa kuriozitetin.Ne pergjithesi
shqiptaret nuk e njohin nje gje te till dhe as qe e pres nga Berisha.Ai ju tha opozitareve;beni mocion mosbesimi kunder meje dhe une jam dakord te largohem.Duhet gjykuar ne radhe te pare interesi kombetar,pastaj te mendosh per karriken e pushtetit.Duhet te dish nje gje pavaresisht te metave kjo qeveri ka bere me shume ne 3 vjet, se sa bene ata qe kerkojne pushtetin sot, ne 8 vjet.Edhe njehere ne kete rast kemi te bejme me afere korruptive te nje dikasteri qeveritar.Ka apo nuk ka dore Berisha le ta gjykoje drejtesia.Une nuk them Berisha rri,por ne keto momente them te rri,sepse e lyp interesi i gjithe shqiptareve stabilitetin e Shqiperise.Ti je aq i zgjuar sa ta kuptosh pse duhet qe vendi te kete stabilitet.Shikoji te lutem veprimet e sebve te Mitrovices te ndersyer nga Beogradi.Analizo edhe gjendjen ne Maqedoni dhe do te nxjerresh perfundime konkrete.Duket se situaten e shqiptareve ne ballkan nuk e shohim njesoj Fajtori.
Edhe une e di qe largimi i kesaj qeverie nuk eshte si me 1997,por disa kolltugofage si deputeti Isaraj,Idrizi kane filluar te bejne ate qe bene mafiozet skafiste ne Vlore.Une di edhe kete qe atyre ju eci ne ate kohe sepse Berisha ju kunderve perendimit me gafat e tij.Sot ai nuk e bene me ate gafe,pastaj dihet reputacioni i keq i Edvinit ne Perendim.Gjer me sot nuk e ka perkrahur askush,apo ta kete ftuar dikush.Ah po ka qene ne nje mbledhje ne Serbi para nja 2 vjetesh.Keshtu qe edhe keta deputete skafiste duan te organizojne nje revolte popullore duke paguar mercenare e bashkpuntore te atyre qe vodhen tokat e fshatareve duke bere pallate ne ate fshatin afer Tiranes,emri i te cilit nuk me kujtohet.Eshte e drejte e opozotes t'i shfrytezoj politikisht situatat,por ne keto momente duhet patur mendje te ftohte e mos t'i shfrytezosh situatat ne favor te karriges.


Postuar nga AIR-FORCE-ONE datė 19 Mars 2008 - 22:08:

ARMIKU I SHQIPERISE ESHTE VET SHQIPETARI..

Shume ketu kan shkruar qe Sali Berisha duhet te japi dorheqje ...ok ta cojme vendin ne krize qeveritare ,tani qe kemi marre dhe ftesen per ne NATO .....

Me falni kur ndodhi tragjedia e Vlores ne Janar,dha kryeministri dorheqje ?

Kush i tha te ndertojne atje ,ngrehu hidh themele ,be shpia ,faji Berishes eshte dhe kjo ??

Sot mora vesh dhe hajdutet kishin bere punen e tyre i kishin vjdhur ,mor forumista jane Serbe Greke apo jane tanet??

Thojne qe Berisha ka hapu nje agjensi funebre


Ju e dini shume mire opinionin tim per BERISHEN,por cte bejme tani kush te na drejtoje??

Te na vine Europianet dhe te na drejtojne sepse ne jemi vetem per te vrare shqipetarin ...

Faji Berishes ne 97???? forumista ishin shqipot qe moren armet e u vrane u prene ,e votuan prape "politikanet" te pa ngopur dhe populli kafshe i pa ngrene, i uritur ku te vrasi ,ku te mashtroi ,ku te vjedhi ,ku te pi gjakun e atij qe po vdes,keto janet Shqipetaret....

Qeveri qe tadhen me pronat me te perndjekurit me ushtaraket ,me fshatarin me qytetarin , mos harroni jane shqipetare .............

Eshte popull i mallkuar sepse Shqiptari e ka ne gjak te jet cdo shqipo nje diktator, rendojne shume krime mbi kete popull ,rendojne shume maskaralliqe mbi kete popull, kan spiunuar njeri tjetrin ,babai ka urryer djalin keni vrare BESEN E SHQIPETARIT TE VERTE.............dhe Zoti po e gjykon Shqiperine .............


Postuar nga misterioz datė 19 Mars 2008 - 23:37:

Ku ti gjeje rrenjet e tua PARTI.

Ja ku doli dhe populli i mallkuar.Atehere s'na ngelet gje tjeter per te thene perveēese "poshte populli shqiptar" !!!!!!!!! He pra mo kush i tha popullit te ndertonte kioskat, te krijonte "Bathoret" ose te fuste paret tek firmat,askush si tha por i beri vete sepse eshte popull "kafshe" dhe i "mallkuar" mbi te cilin rendojne shume "maskaralliqe" (sipas mendimit te dikujt).Po pse se pengoj askush kete popull "budalla" dmth ata qe kishin marre persiper ta drejtojne (me voten e popullit kuptohet) por perkundrazi e inkurajoj me shprehje te tilla si :"me ne fitojne te gjithe", "paret e popullit jane te pastra" ,popull i lire ne toke te lire"(levizja e lire e popullates), etj etj...
A thua nuk ishte po ky popull qe s'ja mbajti mender by*tha per 50 vjet te bente nji shtese te vogel e jo me te ngrihej me kuē e me maē e te ndertonin shtepia ku te gjenin toka te "lira".Pse s'lajthiti me perpara ky popull?? Pse?? He se kete e di Ramizi, Sala, Tosi ,Lėfteri ,Baki Shehu ,Preē Zogaj ,Arben Imami e plot te tjere si keta ,pra bijte e nenes se madhe PARTI.
Gerdeci eshte nji paralajmerim i vogel ne krahasim me kete qe po mendojne te ndertojne.


Postuar nga lezhjani-82 datė 20 Mars 2008 - 00:17:

Une mendoj se cekici rreh diku tjeter.
Nuk dua te zgjatem shume sepse ngatrrohem me keq. Une mendoj se me kete qe ka ndodhur, kane te bejne relativisht sherbimet sekrete Amerikane. Nuk eshte shume e cuditshme nderkohe qe e dime sesa CIA mund te ndikojne ne zhvillimet e nje vendi shenjester. E gjithe kjo mendoj se eshte bere per nderrimin e pushtetit te tanishem dhe renjen pergjithmone te baba sales. Dihet qe USA nuk e ka me sy fort te mire Salen qe ne kohet e hershme dhe tashi mendon se i ka ardhe koha vertete qe te ik.

Nuk eshte edhe shume e habitshme kur mendon se 97 u shkaktua nga nje agjent i huaj dhe kur mendon se Bushi ja futi kullave te veta per te pushtuar Irakun.
Kur dikush e thote perpara se te dale e verteta, se besojne dhe duken si enderrime halucinante, por kur e verteta del ne shesh pastaj eshte vetem nje fakt i kryer dhe njerezit se mendojne shume.

Kini parasysh se kompania per te cilen flitet eshte Amerikane dhe loja nuk duket dhe aq shume e komplikuar.

PS: ky eshte mendimi im, pamvaresisht se pak i thate dhe jo shume i thene shkoqur, por mendoj se qellimin e ka kryer.


Postuar nga Tulipani datė 20 Mars 2008 - 14:41:

Lezhjani nese arsyeton nga pikepamja jote cdo gje eshte e mundur per Cia-n ne fakt kur ka bere lemsh Ameriken e Jugut me lloj lloj lufterash guerrilase cfare na ka neve ?Usa kane qene perhere thike me 2 presa po nejse ...

mund te jete qe ndodhin keto tragjedi sepse kane gisht agjenturat e huaja mund te jete qe kane abuzuar e kane bere lloj lloj gjerash aty ne emer te qeverisjes ... mund te jene shume shkaqe puna eshte qe kjo Shqiperia jone e dashur eshte gjithcka pervecse 1 shtet. Neve na mjafton dhe incidenti me i vogel, me idiot me i parendesishem e te na turbulloje gjithe sistemin qeverises, gjithe jeten e qytetareve.

PSE ? Po sepse ne jemi shtet fantazme. Kemi gjithcka fantazme, kemi ndarje pushtetesh fantazme, kemi organe administrative fantazme, kemi ushtri fantazme gjithcka eshte formale dhe jo funksionuese . Dhe ne fund fare ne kete vend asnje nuk merr pergjegjesi.

Tek ne eshte pare qe gazetat vlojne nga akuzat per korrupsion, ti nxjerrin me fakte , me data e me dokumente e politikaneve te perfshire as nuk i dridhet qerpiku, as nuk japin doreheqje as nje gje.
Ne fund te fundit pse ta bejne ? Mos kemi gje nje sistem gjyqesor ? Jo kemi vec gjykues per ata te shkretet qe skane mundesi te paguajne, qe rrezik dhe token e vet ia kane marre te tjeret.

Ngjarja e Gerdecit do jete vec ngjarja e rradhes, ju lutem prisni per te tjerat!

Do ta kuptojme ne qe kemi nje sistem shoqeror pa piken e pergjegjesise ? E kjo papergjegjshmeri kolektive po na con ne veteshkaterrim?

E ketu diskutohet se Berisha dhe po te jepte doreheqjen s'do te ndryshonte gje. Jo more forumiste te dashur do te ndryshonte qe cke me te.

Do te ndryshonte idea se ne Shqiperi ben cdokush si i do qejfi, se shqiptaret s'jane mish per top, se une si qytetare pretendoj nga ai qe kam zgjedhur te me jape llogari per cdo gje. E s'po flas ketu vec per Berishen por kushdoqofte ne postet drejtuese .

Ketu lexova se po mos ishte ai ,obobo kush do te na drejtoje? Mos u merakosni se bejme dhe pa kete klase politike.

Do te doja jetoja me mire ne nje Shqiperi Anarkiste. Te pakten do te organizohesha vete e s'do shikoja me keto fytyrat.


Postuar nga sarandaebukur datė 20 Mars 2008 - 14:48:

Zbardhet biseda e pergjuar ku permendet Berisha

.Gazeta Panorama

... Janė biznese shqiptare, krerė institucionesh shqiptare, si dhe zyrtarėt dhe familjarėt e krerėve tė shtetit. Pėrgjimi, qė ka mė shumė se katėr muaj qė qarkullon nė tavolina tė ngushta, qė u pėrfol gjatė nė mbledhjen e djeshme tė Kuvendit pėr tragjedinė e Gėrdecit, ėshtė e kobshme. Eshtė e njėjta bisedė pėr tė cilėn njė gazetar amerikan po bėn njė shkrim lidhur me trafikun e armėve. Gazeta, pas pėrfoljes sė djeshme, investigoi dhe arriti ta siguronte, ēuditėrisht, shumė lehtė transkriptimin e saj. Sot po botojmė tė plotė tė gjithė pėrgjimin e siguruar, nė tė cilin pėrfshihen firma amerikane tė tenderuara nga departamenti i shtetit, zyrtarė tė lartė tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe dy biznesmenė shqiptarė.
Biseda ėshtė pėrgjuar me njė telefon NOKIA nga Kosta Trebicka, biznesmen shqiptar, pronar i firmės “Xhoi” nė Tiranė. Nė tė flasin Trebicka dhe Efraim Diveroli, President i kompanisė AEY, Inc me qendėr nė Miami. Biseda fokusohet rreth njė tenderi pėr shitjen e fishekėve nė Afganistan, nga kompania amerikane e kontraktuar nga Departamenti i Shtetit. Geri Kokalari, njė figurė e njohur e komunitetit shqiptaro-amerikan,i ka dėrguar njė shkresė ish-kryeprokurorit Sollaku dhe kryeprokurores sė re Ina Rama. Nė kėtė letėr ai tregon tė gjithė detajet e aferės sė armėve dhe pėrgjimit tė bėrė nė Tiranė. Sipas Kokalarit, AEY Inc, kompani e bazuar nė Miami, qė merret me biznesin e metalit dhe riciklimit tė tij, fitoi njė kontratė 300 milionė dollarė me qeverinė amerikane pėr tė furnizuar me armė ushtrinė afgane. (Kontrata mund tė shikohet nė internet nė linkun
(http://www.defenseindustrydaily.com...hanistan-03152/). Duke qenė se ushtria afgane pėrdor armė tė prodhuara nga Rusia, atėherė firma amerikane duhet tė siguronte armatim tė kėtij lloji. Ky armatim, nė shumicėn e rasteve prodhim rus dhe kinez, gjendej me shumicė nė vendet e Lindjes dhe nė Shqipėri. Amerikanėt janė pėrpjekur tė shmangin Rusinė nga blerja e municioneve. Pėr kėtė arsye, firma amerikane me pronar Efraim Diveroli, kontakton me MEICO, agjencinė e eksport-import tė armėve nė Ministrinė e Mbrojtjes sė Shqipėrisė pėr tė siguruar municionin. Nė letrėn e tij, Kokalari shkruan: “Sipas biznesmenit shqiptar Kosta Trebicka, pwrfaqwsuesi i AEY pasi kontaktoi me Ylli Pinarin, drejtorin e ‘MEICO’-s, u informua qė municionet duhet tė blihen nga agjenti i ‘Meico’-s, “Edvin”, njė kompani qipriote, qė me ē’di unė ėshtė nė pronėsi tė njė biznesmeni zviceran, tė cilin z. Trebicka e ka identifikuar si z. Henri Tomei”. Roli i firmės ‘Edvin’ nga Qipro ishte vetėm qė tė faturonte AEY dhe pastaj tė paguante ‘Meico’-n pėr municionet”. Pra, njė hallkė mes MEICO dhe AEY, pėr transaksionet financiare. Sidoqoftė deri kėtu duket gjithēka nė rregull. Por, firmės amerikane i doli njė problem me ambalazhin e fishekėve. Sipas Kokalarit, “duke qenė se ambalazhimi ishte nė gjuhėn kineze dhe shumė i rėndė (gjė qė do tė shtonte shumė koston e transportit nė Afganistan), AEY kontraktoi me njė kompani qė tė bėnte riambalazhimin. Pėr kėtė arsye, AEY bėri njė kontratė me ‘Xhoi’ SHPK, firmė qė ėshtė pronė e Kosta Trebickės”. Kėtu fillon edhe zbulimi i aferės sė madhe. Duke qenė nėnkontraktor i amerikanėve, Trebicka kishte mundėsi tė shikonte edhe transaksionet bankare tė tė gjitha blerjeve. Sipas Kokalarit: “Pasi Xhoi filloi punė me kėtė projekt, Trebicka mėsoi nga faturat qė ai merrte te Banka Amerikane e Shqipėrisė, municioni po blihej nga ‘Edvini’ pėr 22 dollarė pėr 1000 fishekė dhe pastaj i shitet AEY pėr 40 dollarė pėr 1000 fishekė”. E thėnė mė thjeshtė, kompania nga Qipro, qė MEICO e pėrdori si lidhėse me kompaninė amerikane, i blinte nga Shqipėria fishekėt me njė ēmim 22 dollarė dhe ia shiste amerikanėve me njė ēmim 40 dollarė. Nė kėtė mėnyrė, duket e habitshme pėrse MEICO pėrdor njė firmė tė tretė nė kontratėn mes saj dhe amerikanėve, duke shtuar, ose mė saktė duke humbur vetė 18 dollarė pėr ēdo 1000 fishekė. Zbulimi i kėsaj duket se fillon edhe ēarjen e madhe mes kontraktorėve. “Trebicka thotė qė Diveroli protestoi te Pinari pėr ndėrmjetėsimin e detyruar tė ‘Edvinit’ nė transaksion dhe pėr ēmimin e fryrė si dhe kėrkoi njė takim me ministrin Meidiu. Sipas Trebickės, kėrkesa e Diverolit u hodh poshtė. Mė vonė Diverolin, e ēuan nė njė takim me Pinarin, Mihal Delijorgjin dhe njė burrė tjetėr tė paidentifikuar, dhe nė kėtė takim iu sugjerua qė nėse Diveroli nuk do tė bashkėpunonte me ‘Edvinin’, kontrata e tij ishte nė rrezik. Mė vonė, mbase nė njė pėrpjekje pėr ta frikėsuar, Trebicka mė tha qė, Pinari i tha Trebickės qė ai duhet ta mbante gojėn e mbyllur, sepse njeriu i tretė i paidentifikuar ishte Shkėlzen Berisha, djali i kryeministrit Sali Berisha”, thekson nė letrėn e tij Kokalari. Nė bisedėn e mėposhtme, Ylli Pinari pėrpiqet tė shmangė Trebickėn nga puna e tij me ambalazhimin e municioneve. Kėtė punė, sipas letrės sė Kokalarit, Pinari pėrpiqet ta kalojė nė duart e Delijorgjit. Kjo ka qenė arsyeja qė Trebicka ka incizuar bisedėn e tij me Diverolin. E gjithė afera ėshtė nė rritjen e ēmimit. Pra, MEICO, e cila ishte kontaktuar nga firma amerikane AEY, Inc, nuk pranon t’i shesė vetė fishekėt, por fut nė mes njė tjetėr hallkė, qė ėshtė firma qipriote, e cila fitonte gati 100 pėr qind tė ēmimit vetėm si ndėrmjetėse. Kėtu dyshimi i amerikanėve dhe tentativa e tyre pėr tė negociuar ēmimin, siē del nė bisedė, kėrcėnohet deri nė prishjen e kontratės. Bėhet fjalė pėr furnizimin e trupave afgane me kontratė tė shtetit amerikan. Nga ana tjetėr, Pinari, duke kuptuar qė Trebicka kishte zbuluar aferėn e rritjes artificiale tė ēmimit, pėrdor kompaninė e Delijogjit si kėrcėnim pėr heqjen e tij nga tenderi. Trebicka, pėr tė gjetur njė pikė mbėshtetje, pėrgjon bisedėn mes tij dhe presidentit tė kompanisė amerikane, si njė mundėsi pėr tė mos u pėrzėnė nga Ylli Pinari. Nė pėrgjim pėrfshihen edhe emri i djalit tė Kryeministrit, Shkėlzen Berisha, si garant pėr tė gjithė aferėn si dhe komentohet rėndė si mafioz drejtori i “Meico”, Pinari.

teksti i pergjimit

Kjo bisedė ėshtė regjistruar nė Shqipėri nga Kosta Trebicka me njė celular “Nokia”.


Emrat e pėrmendur
Efraim Diveroli
President i kompanisė AEY, Inc me qendėr nė Miami.
Kosta Trebicka
Biznesmen shqiptar, pronar i firmės “Xhoi”.
Ylli Pinari
Drejtori i “Meico”, agjencia e eksportimit tė armėve nė Ministrinė e Mbrojtjes sė Shqipėrisė.
Henri Tomei
Me nėnshtetėsi zvicerane, pronar i firmės “Evdin” me qendėr nė Qipro.
Mihal Delijorgji
“Biznesmen” shqiptar.
Sali Berisha
Kryeministri i Shqipėrisė.
Shkėlzen Berisha
I biri i Sali Berishės.
Pėrgjimi 1
Trebicka: Ēfarė po ndodh me mikun tėnd Pinari?
Diveroli: Nuk e di, ti mė trego, a e bėre marrėveshjen me tė pėr kutitė?
Trebicka: Nuk dua tė bėj marrėveshje me tė, ti e di se ai ėshtė njė horr, ti vetė mė pate thėnė se ai ėshtė njė mafioz, apo jo?
Diveroli: Mendoj se po, ose ai ėshtė mafia ose mafia po e kontrollon atė. Ai ėshtė njė problem mė vete, por problemi kryesor ėshtė se unė nuk kam asnjė zgjedhje pėr tė bėrė. Mė duhet tė bėj njė marrėveshje me tė. Qeveria amerikane ėshtė nė pritje tė produkteve. Nuk mund tė marr asnjė vendim.
Pėrgjimi 2
Diveroli: Ēfarė po ndodh me kėtė gjėnė e rrezikshme kėtu.. (bisedė e padeshifrueshme pėr Pinarin...) OK, Kosta, kompania qė po bėn paketimin mund tė kėrkojė tė blejė materialin tėnd paketues. Mė duhet tė prish marrėveshjen.
Trebicka: Cila kompani ėshtė kjo, ėshtė akoma Delijorgji?
Diverolli: As nuk e kam idenė fare, po presim qė Pinari tė na japė detaje nė lidhje me kėtė kompani. Do tė bėj maksimumin qė kjo shitje tė realizohet...
Pėrgjimi 3
Diveroli: ...(Disa biseda pėr shėrbimet, qė ai ėshtė i supozuar tė bėjė pėr Diverolin). Jam treguar 100% i ndershėm me ty. Nuk ta hoqa unė kėtė punė. E kupton kėtė? S’kam lidhje fare me kėtė ēėshtje. Edhe pse Pinari mė ka pyetur, madje mė ka bėrė presion, unė s’e kam mbėshtetur asnjėherė njė vendim tė tillė. Jam shumė i mėrzitur dhe shumė i shqetėsuar.
Trebicka: Ėshtė duke punuar ende me Henry Tomein?
Diveroli: Mendoj se ėshtė ende duke punuar Henri. Unė jam ende duke punuar me Henrin. Mė duhet tė punoj me Henrin. Unė po punoj me Henrin.
Pėrgjimi 4
Diveroli: Unė jam ndryshe nga Henri, nuk mund tė bėj shaka me mafien e Delijorgjin dhe me ato dreq njerėzish nga Shqipėria... Unė jam njė kompani amerikane, punoj pėr qeverinė, tė gjithė i kanė sytė nga unė. Pinari ka nevojė pėr njė tip si Henri nė kėtė mes, qė tė kujdeset pėr tė dhe pėr shokėt e tij, gjė qė nuk mė intereson aspak. Unė nuk dua t’ia di rreth kėtij biznesi, unė dua t’ia di pėr biznesin e ligjshėm. Kjo ėshtė ajo qė unė ndjej pėr kėtė situatė, kjo ėshtė ideja ime, ky ėshtė opinioni im.
Pėrgjimi 5
Disa biseda, diskutime rreth vizitės sė Xhorxh Bushit nė Shqipėri.
Trebicka: ... por unė mendoj se me Pinarin, shokėt e tij mafiozė,  Delijorgjin dhe Henrin, do tė jetė e vėshtirė pėr ty qė tė vazhdosh pėrpara, pasi ata do tė tė krijojnė shumė probleme... Sipas gjasave unė do tė ftohem nė Uashington DC nga zyrtarė tė CIA-s dhe nga disa miq tė mi atje... Pas dy javėsh do tė vij nė Florida qė tė shtrėngoj duart me ty dhe tė diskutoj pėr marrėveshjet e tė ardhmes.
Diveroli: Mė pėlqen kjo, le ta bėjmė.
Pėrgjimi 6
Diveroli: Aktualisht, kam njė marrėveshje mjaft tė mirė nė Serbi dhe kam nevojė pėr financim.... Kosta, Kosta, mbase kam njė ide ... qė ti mund tė mbarosh sė paketuari, pėr shembull, dy milionė e gjysmat qė mė ke borxh... Pinari dhe Delijorgji do tė vėnė re se tashmė operacioni yt ėshtė duke ecur mirė dhe mendoj se ata nuk do tė duan ta prishin marrėveshjen, kėshtu qė do ta blejnė materialin nga ty. Ata nuk kanė pse tė sillen vėrdallė dhe tė shkojnė deri nė Maqedoni pėr tė gjetur material. Mendoj, mbase kjo ėshtė njė ide e mirė. A mendon se Pinari do ta bėjė kėtė punė?
Pėrgjimi 7
Trebicka: Kam gjetur partnerė tė mirė dhe mendoj se mund ta vazhdoj punėn. Unė nuk di gjė pėr Pinarin, Delijorgjin dhe mafien e tij. Nėse ata duan ende tė punojnė me mua, unė nuk do tė flas. Do ta mbaj gojėn tė mbyllur. Do tė bėj ēfarėdo qė tė mė thuash.
Diveroli: E kuptoj... Vetėm se po tė them, unė tė mbroj ty dhe ti mė mbron mua nga kėto gjėra. Mė lėr tė flas me Pinarin, ai e di se duhet ta bėjė ai paketimin. Sepse ai ėshtė duke tė hequr nga pozicioni yt. Nėse ai nuk e bėn dot kėtė detyrė siē duhet, ai do tė jetė nė telashe tė mėdha, nga tė gjithė. Kėshtu qė mbase ai do tė nervozohet duke qenė se Delijorgji nuk e bėn dot kėtė punė, gjithsesi. Kjo ėshtė ēėshtja mė e mirė, kjo ėshtė ėndrra ime.
Pėrgjimi 8
Diveroli: Kėshtu qė na duhet ta realizojmė shitjen e kėtij materiali. Pastaj, tė paktėn unė nuk jam i ekspozuar dhe ti nuk je i ekspozuar, apo jo? Kėtė herė ėshtė opsioni A, apo opsioni B. Duhet tė hyjmė vetėm nė njėrėn derė, nuk jemi tė sigurt se cila ėshtė. Pse nuk shkon t’ia puthėsh bythėn edhe njė herė atij Pinarit, tani. Telefonoje, lutju, puthe, bėj ē’tė duash. Dėrgo njėrėn nga vajzat e tua qė ta q***. Ta bėjmė atė tė lumtur. Ndoshta ai do tė tė japė njė tjetėr mundėsi qė ta bėsh kėtė punė. Si thua? Mbase ai nuk ėshtė i organizuar, mbase do tė nervozohet - (duke folur si tė ishte Pinari). Ti e di, nėse nuk e marr kėtė punė, pastaj do ta humbas biznesin e municioneve. Mbase ne mund tė luajmė me atė qė ai ka frikė. Hajde Pinari, mė jep edhe njė shans tjetėr. Jepini atij para, futini diēka nė xhep... Dhe ai nuk do tė marrė shumė. Nėse merr $ 20.000 nga ty.
Pėrgjimi 9
Diveroli: Unė mund ta bėj njė gjė tė tillė. Mė thuaj nesėr se ēfarė do tė bėhet.... Ta ndajmė, do tė bėjmė planin A apo B? Unė do tė flas me Pinarin, ti do tė flasėsh me Pinarin dhe ne do tė marrim njė vendim. Pastaj do tė kalojmė te marrėveshja tjetėr.
Pėrgjimi 10
Diveroli: Mė shumė, mė shumė, kjo gjė ka shkuar shumė lart, deri te Kryeministri dhe djali i tij. Kjo ėshtė. Kjo mafia ėshtė shumė e fortė pėr mua. Nuk mund ta luftoj kėtė mafia. Ėshtė bėrė shumė e madhe. Kafshėt kanė dalė shumė jashtė kontrollit.


Postuar nga IQVLORA datė 20 Mars 2008 - 15:16:

Znulimet e guaja dhe mafia kane gisht ne tragjedine e Gerdecit

Lezhiani bashkohem me mendimin tend,por problemi eshte vertet shume me i nderlikuar.Mendoj se ne kete veper makabre jane pleksur shume zbulime te huaja plus mafjen amerikane dhe ate shqiptare.Qellimin do ta marrim vesh me vone.Pushtetaret tane te korruptuae jane ndjell me zgjuarsi per te vjedhur dhe tanime i japin nje goditje te rende gjithe kombit shqiptar.Ato sherbime te huaja qe e destabilizuan vendin me '97 ato po e bejne edhe tani.Kesaj here duhet te kemi ne kete veper makabre,jo vetem fqinjet tane te ndyre,por edhe njerzit e Putinit ne ndihme te miqve te tyre serb.Me nje fjale ky eshte nje plan i kurdisur nga sherbimet sekrete te botes.Jemi krejt te vegjel t'i kuptojme keto plane mafioze te aryre qe i mbajme per miq.Dje ne mos ganoj qeveria amerikane me urdher te Bushit kish derguar ndihma amerikane ne arme per Kosoven,per forcat e armatosuea qe do te krijohen se shpejti.Nga ana tjeter piloy te ushtrise serbe sterviten ne USA,ne Ohai.Ec e merre vesh kete pune.Gjer dje thoshim se plasi midis USA dhe Rusise,por sot ara perqafon me njeri tjetrin.Ku e ka ate forve S Berisha apo shteti shqiptae te ndale ata qe e kthejne penisin edhe drejt bythes se tyre po ju arriti.Nuk jemi te zotet te bejme asgje.I trembemem ndonje te keqeje me te madhe.KJo ndodhi me kujton filmin''La piovra'',ne Iyaline e viteve '80.Trafik armesh ku ne mes jane politikane,mafioz pertej Atlantukut dhe hyrje ne loje e CIA-s dhe e lloj lloj ******hate rjeter.


Postuar nga ishpeshtimi datė 20 Mars 2008 - 15:26:

CIA+ Cosanostra+KGB+Intelligent Service+Sherbimi Sekret Kinez+Mafia Kolumbiane+ Karteli i Guadalahares+Mosad+Fqinjet po dihet

e organizuan Plasjen e Grdecit!

Beni qejf o Sali Berisha dhe Edi Rama me kete popull jo vetem te varfer ekonomikisht,por menderisht dhe shpirterisht!

Mjere ata te gjoret qe u vrane,por me MJERE ata te shkretet qe kane mbetur!


Postuar nga Lela_Dr datė 20 Mars 2008 - 15:34:

Muhamet Hoxha, vikti ma i parė i identifikuar nė tragjedinė e shpėrthimit tė municioneve e predhave nė Gėrdec dhe i bėrė publik nga Kryeministri Sali Berisha, ėshtė baxhanak i tij. Lajmi konfirmohet nga burime tė besueshme dhe nga fqinj e tė njohur tė tė ndjerit Hoxha. Mesoburrit 48-vjeēar i ėshtė dhėnė lamtumira e fundit pasditen e sė dielės. Ndėrsa shtėpia e tij, nė hyrje tė rrugės “Mihal Grameno”, pranė filialit tė BKT-sė, ka hapur dyert pėr vizitat mortore. Hoxha ka punuar nė fabrikėn e ēmontimit tė predhave dhe municioneve “AlbDemil”, tė Mihal Delijorgjit.
Mė parė ai ka punuar nė Drejtorinė e Pėrgjithshme tė INSIG-ut, kohė nė tė cilėn ka njohur Vjollcėn. Kunata e Kryeministrit Berisha, nė vitet 1998-1999, konfirmohet qė punonte nė zyrat e degės sė INSIG-ut, pėr Tiranėn. Tė dy janė larguar nė vitin 2000 drejt Anglisė, pėr t’u kthyer nė vitin 2005, menjėherė sapo PD fitoi zgjdhjet kur zyrtarizojnė bashkėjetesėn mes tyre.
Situata
Lajmėrimet e vdekjes tė orientojnė pėr nė pallatin numėr 67-tė, ku ndodhet banesa. Tragjedia e rėndė dhe humbja e papritur e njeriut tė tyre tė dashur e ka tronditur shumė familjen Hoxha, ndaj kontaktimi me ta duket i pamundur, edhe tre ditė pas tragjedisė.
“Gjynah…, ishte njeri i mirė”, -dėgjon teksa kthehesh, njė taksist qė i ėshtė afruar lajmėrimit tė vdekjes, nė sheshin e taksive qė gjendet nė kryqėzimin e rrugės “Mihal Grameno” me bulevardin “Bajram Curri”. Porsa futesh nė bisedė me taksistin qė quhet Fatmir, mėson se e njeh, madje e ka pasur edhe klient. “E kam ēuar disa herė nė Rinas. Nuk mė thoshte se pse shkonte atje, por ka edhe njė lidhje me kryeministrin Berisha dhe kėtė e di mirė. Por ishte njeri i mirė” - tregon taksisti, duke pėrsėritur me veten: “Gjynah, i duhet shkuar pėr ngushėllim nė shtėpi”. Lidhjen e Hoxhės me familjen e Berishės e dinė gati tė gjithė banorėt e zonės pėrreth BKT-sė nė rrugėn “Mihal Grameno”.
“Janė baxhanakė. Vjollca, e shoqja, ėshtė motra e Lirisė”, - tė tregon Besa, shitėsja e dyqanit tė vogėl nė rrugicė duke shtuar: “Muhameti dhe Vjollca jetojnė prej gati 2-3 vitesh kėtu. Kanė ardhur nga Anglia, mė parė kanė jetuar te Qyteti i Nxėnėsve. Gjatė gjithė kėsaj kohe kanė bėrė vetėm miq. Nuk i kemi parė tė grinden apo konfliktohen me njeri”. Gjithsesi, prania e targave “Z” nuk u ka shpėtuar banorėve, duke mėsuar kėshtu edhe lidhjen e dy familjeve. “Nuk e besuam nė fillim kur dėgjuam Kryeministrin t’i shqiptonte emrin nė krye tė listės sė tė vrarėve nga shpėrthimi, por kur pamė dyert e hapura tė shtėpisė sė Hoxhės, e kuptuam se njė pjesė nė shqetėsimin e madh tė Berishės tek shqiptonte emrat dhe numrat e viktimave i pėrkiste edhe baxhanakut tė tij”. Banorėt nuk munden tė konfirmojnė nėse nė varrim ishte i pranishėm Kryeministri Berisha, apo ndonjė pjesėtar i familjes sė tij.
Enigma
E pėr sa kohė qė baxhanaku i kryeminstrit punonte qė nga viti 2006 nė fabrikėn Albademil, qė nė kohėn kur ajo u krijua, patjetėr qė ai ka ditur gjithēka mbi firmėn dhe aktivitetin e saj. Dy motrat, Liria dhe Vjollca, kanė folur mes tyre pėr aktivitetin e kunatit tė zyrtarizuar tashmė. Por kryeministri heshti. Pėrmendi emrin e baxhanakut tė tij nė fillim tė listės sė atyre qė kanė vdekur nė fabrikėn e vdekjes dhe nė tė gjitha deklarimet e veta ėshtė shprehur se nuk e dinte situatėn nė fabrikė dhe ē’ndodhte aty.
re.kro.

(balkanweb)


Postuar nga Fajtori datė 20 Mars 2008 - 15:42:

Nese keto pergjime jane te verteta dhe interpretimi i Panorames eshte i sakte, atehere ketu bien te gjitha parimet kombetare.

Bie miqesia mes shtetit Amerikan dhe atij Shqiptar. Ky i fundit ka futur firmen zvicerane ne mes per te mbushur xhepat e vet.

Bie interesi kombetar per te mbajtur te fshehta marredheniet me SHBA per publikun.

Bie sekreti ushtarak themelor per te cilin SHBA kerkon arme ne Shqiperi per te mos blere nga ruset.

Dhe se fundi justifikohet fare mire pse agjenturat e huaja jane te interesuara te nxjerrin ne pah keto gjera. Tani qe Kosova mori pavaresine e saj demtimi i figures se SHBA-se dhe marrdhenieve Shqiperi - SHBA i intereson qarte. Por fajin se kane agjenturat e huaja me shume sesa e kane pacavuristet tane. Te arrije firma e ngarkuar nga shteti amerikan te thote se nuk merret me mafian shqiptare eshte shuuuuume keq.

P.s. Mezi pres ta degjoj ne internet audion e ketyre pergjimeve.


  Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »
Trego 167 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.