Forumi Horizont Gjithsej 62 faqe: « E parė ... « 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 » ... E fundit »
Trego 62 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mjekėsia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=266)
-- Ilace Popullore! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11362)


Postuar nga ~Enigme~ datė 02 Maj 2006 - 02:00:

Cod. C02052006

Ndoshta football pasi nuk jam profesioniste ne kete fushe nqs agata di me teper pasi kam kuptuar qe fusha e saj eshte farmacia dhe nqs eshte ndeshur me shume reth fitotherapise do i lutesha te hidhte nje mendim ose NS-6.
Ne temen pyetje pergjigje duke pyetur per laringun se pse caji ndimon per dhimbjen e grykes NS-6 solli nje artikull interesant ku shpjegonte disa veti te cajit ku me beri te mendoj qe caji jeshil mund te ndimoje per arthritin dhe kur bera nje kerkim gjeta nje zbulim qe jane bere studime reth cajit jeshil.

In each of three different study groups, the mice given the green tea polyphenols were significantly less likely to develop arthritis. Of the 18 mice that received the green tea, only eight (44 percent) developed arthritis. Among the 18 mice that did not receive the green tea, all but one (94 percent) developed arthritis. In addition, researchers noted that the eight arthritic mice that received the green tea polyphenols developed less severe forms of arthritis.

"The study suggests a preventive approach to rheumatoid arthritis. A slight modification in your lifestyle -- adding green tea to your diet -- could reduce your risk of this disease," said Mukhtar. "The extract given to the mice was the equivalent of a human drinking four cups of green tea a day."

In three independent experiments, six mice received water with green tea polyphenols, while six others received plain drinking water. All of the mice then were injected with collagen to induce arthritis and were studied for 40 days. One group was examined for a total of 85 days to ensure that the green tea compound was not merely delaying the onset of the disease.

In the first experiment, two of the six mice given green tea polyphenols and all six of the mice given plain water developed arthritis. In the second experiment, three of six in the green tea subset and again all six in the water group had arthritis. The incidence of arthritis in the third experiment was three of six in the green tea group and five of six among the other mice.

The study also shows the mice that developed arthritis despite receiving green tea polyphenols had a less severe form of arthritis.

Ky artikull u gjend ne: sciencedaily.com

 


  Gjithsej 62 faqe: « E parė ... « 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 » ... E fundit »
Trego 62 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.