Forumi Horizont Gjithsej 7 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 »
Trego 62 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mjekėsia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=266)
-- Ilace Popullore! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11362)


Postuar nga ~Enigme~ datė 19 Prill 2006 - 13:51:

Per Kurimin e Syve!

Cod. B19042006

Eufrazia
ėshtė bimė njėvjeēare, gjysmėparazite, e cila lidhet te rrėnjėt e barėrave. Lulet janė me ngjyrė tė bardhė ose rozė me pika tė verdha tė ndritshme nė qendrėn e lules. Shija e bimės ėshtė e hidhur. Bimėn mund ta gjejmė nėpėr livadhe dhe nėpėr tė gjitha vendet e mbuluara me bar. Nė mjekėsinė popullore pėrdoret e gjithė bima nė lulėzim. Kjo bimė pėrdoret pėr shėrimin e sėmundjeve tė syve, tė konjuktovitisit (qepallės), blefaritisit, iridociklitisit. Pėrveē efektit tė saj nė skuqjen dhe infektimet e syrit, ekziston tradita e pėrdorimit tė eufrazisė edhe nė sėmundjet serioze tė syrit, si katarakti, madje edhe dobėsimi i shikimit.
Hurma
Pėrdorimi i shpeshtė i frutit tė hurmės, ēon nė mosprekjen e sėmundjeve tė syrit dhe sidomos tė alergjisė.
Patatja
Patatja i ngjan bukės, ndonėse pėr nga pėrbėrja e vitaminave dhe kripėrave minerale u pėrngjan perimeve. Ajo pėrmban sasi tė mėdha tė kaliumit si element kryesor pėr organizmin e njeriut. Nė mjekėsinė popullore ajo pėrdoret nė rastet e alergjive tė syve si dhe kur poshtė tyre janė krijuar rrathė tė zinj. Pritet njė fetė e vogėl patateje dhe mė pas e presim nė gjysmė. Secila prej fetave vendoset poshtė syve dhe lihen aty pėr 20 minuta. Ky veprim pėrsėritet disa herė nė mbrėmje.
Trėndafili i majit
Nė 100 ml verė zihet 50 gr fletė luleje trėndafili tė majit. Me ujin e trėndafilave lahen sytė dhe fletėt vendosen nė sy pėr pak kohė. Kjo mėnyrė do tė ēonte nė pėrmirėsim tė skuqjes sė syve. Njė tjetėr kurė pėr qetėsimin e skuqjes sė syve ėshtė larja e tyre me lėngun e kamomilit. Larja e syve me kamomil do tė zgjasė deri sa mos tė ketė mė probleme.
Manaferra
Pėr tė pėrmirėsuar shikimin e dobėt pihet ēdo ditė njė gotė me lėng karrote. Pėr tė pėrmirėsuar shikimin gjatė natės pėrzihen 30 pika lėng manaferrash me 50 gramė ujė. Kjo masė pihet tri herė nė ditė. Gjithashtu mund tė pihen dy gota me lėng manaferre nė ditė. Pėr tė lehtėsuar lodhjen e syve vendosen feta kastraveci mbi qepallat e mbyllyra dhe mbahen pėr 15 minuta.
Vitamina
Vitaminat dhe mineralet janė tė domosdoshme pėr funksionimin sa mė mirė tė syve. Vitamina A pėrmirėson shikimin natėn. Ushqime tė pasura me vitaminė A janė perimet e gjelbra, karrotat, spinaqi, por edhe vezėt, djathi dhe gjalpi. Vitamina B, redukton skuqjen e syve dhe mund te ndihmojė sytė qė janė tė ndjeshėm ndaj dritės. Ushqime tė pasura me vitaminė B1, B2,B3, B6, B12 janė makaronat, buka, qumėshti, kėrpudhat, peshku ton, arrat, bananet, melēitė. Karoteni ndihmon nė forcimin e syve tė dobėt. Ushqime tė pasura me karoten janė karrotat, lakrat dhe bishtajat


Autori: Mimoza Kėrmezi


Postuar nga ~Enigme~ datė 20 Prill 2006 - 19:26:

Diarreja!!! Si ta ndaloni!

Cod. A20042006

Diarreja shoqėrohet me dhimbje barku. Dhimbjet dhe spazmat e barkut kanė dhe mjekimin e tyre popullor. Diarreja nuk ėshtė njė sėmundje, por njė simptomė. Pėr diarre flitet kur heqja e barkut ėshtė mė e shpeshtė se tre herė nė ditė. Kur ajo zgjat deri nė disa ditė flitet pėr diarre akute, nėse ajo zgjat mė tepėr kemi tė bėjmė me diarre kronike. Shpesh shoqėrohet me tė vjella.
Veze te zjere personalisht do te ishte refleksi im i pare. Ne kete artikull nuk e permendin fare pasi nuk eshte nje kure popullore per kete simptome
Manaferra
Mjekėt sugjerojnė se pėr pėrgatitjen e mjekimit merren 100 gramė gjethe dhe majė lastarėsh tė manaferrės, pastrohen, shtypen dhe vendosen tė zihen nė 1 litėr ujė. Lėngu i fituar pihet nga njė gotė para buke.
Lengu i Frutave
Po kėshtu, njė tjetėr kurė popullore pėr diarrenė ėshtė edhe lėngu i frutave. Pėr pėrgatitjen e tij nevojiten 150-200 gramė fruta, qė duhen zjerė me 250 ml verė. Nga lėngu i fituar pihet nga njė filxhan kafeje e ngrohtė.
Mendra dhe Kamomil
Njė tjetėr kurė ėshtė dhe ajo e pėrgatitur nga 50 gramė mendra dhe 50 gramė kamomil, tė cilat pėrzihen. Nga pėrzierja merren tri lugė gjelle dhe vendosen nė 500 ml ujė tė valuar. Mbyllen pėr dy orė dhe pihen. Para buke nuk duhet tė ėmbėlsohen, ndėrsa pas buke duhet ta ėmbėlsoni ēajin. Pėr dhimbjet e barkut dhe spazmat, kur duket se janė tė forta, pėrdoren 3-4 thelpinj hudhre tė shtypura imėt, qė vendosen mė pas nė 100 ml raki tė fortė rrushi. Kjo masė pihet disa herė kur ndiejmė dhimbjet, derisa ato tė ndalen. Ata qė janė prekur nga diarreja dhe qė pranojnė ushqim solid duhet tė hanė banane, oriz pilaf, drithėra tė ziera, mollė dhe mish tė zier.
Frutat e bimėt
Nė mjekėsinė popullore hurmat kanė gjetur pėrdorim tė mirė kundėr anemisė, te sėmundjet e aparatit tretės, tė cilat shoqėrohen me diarre (jashtėqitje e shpeshtė). Me mjaft sukses pėrdoret te sėmundjet e mėlēisė, zemrės, syrit dhe sistemit nervor. Karrota, po ashtu, ėshtė perim i pazėvendėsueshėm pėr shėndetin e njeriut.
Ajo rregullon tretjen nė lukth, duke aktivizuar qelizat parietale tė tij, e njėkohėsisht rrit peristaltikėn e zorrėve, por ndėrkohė ėshtė efikas te diarrea.
Ēaji i pėrftuar nga kokrrat e trėndafilit
Ēaji i pėrftuar nga kokrrat e trėndafilit pėrdoret nė rastet kur sėmundjet janė tė shoqėruara me diarre. Shtatė deri tetė kokrra tė copėtuara tė trėndafilit zihen pėr 10 minuta. Ky ēaj pėrdoret 2 herė nė ditė nga njė gotė.
Mersina
Edhe mersina ėshtė e mirė pėr tė kuruar diarrenė. 15 deri 30 gjethe tė copėtuara mersine hidhen nė njė litėr ujė dhe lihen tė valojnė pėr 5 minuta. Pasi ziejnė lihen tė mbuluara pėr 15 minuta. Kjo masė pihet e ėmbėlsuar nga 4 deri 6 lugė gjelle nė ditė.
Caji i levores se Vidhit
Ndėrsa i fundit ėshtė ēaji i lėvores sė vidhit, qė pėrdoret i ėmbėlsuar dhe shėrben nė rastet e diarresė. Po pėr kėtė arsye pėrdoret edhe ēaji i bimės sė lule bishtamidhit. Edhe ky pihet i ėmbėlsuar me sheqer ose mjaltė, sipas dėshirės. Ky ēaj pihet sa herė qė shfaqen shenjat e diarresė.

Autori: Mimoza Kėrmezi


Postuar nga ~Enigme~ datė 25 Prill 2006 - 16:12:

Drejt Sherimit Te Melcise!

Cod. D25042006

Mendėr
Ėshtė mjaft e pėrhapur nė natyrė. Nė Shqipėri njihet me emrat: mendėr, dhjozmė, mendėrz, nane, mendėr e butė. Mendra shtėpiake ėshtė bimė shumėvjeēare. Gjethet e saj kanė formė vezake, ndėrsa lulet janė nė majė tė kėrcellit, tė formuara nga lulėzat e vogla. Karakterizohet pėr nga aroma e mentolit, pėr kėtė kultivohet dhe nėpėr kopshte. Nė mjekėsinė popullore ėshtė mjaft i pėrhapur pėrdorimi i kėsaj bime. Ēaji nga gjethet e kėsaj bime, tė cilat duhen mbledhur para se tė lulėzojė, pėrdoret edhe kundėr dhembjes sė mėlēisė, sėmundjeve tė lėkurės, kundėr tendosjeve psikike, streseve, kundėr reumatzmės.
Sherebela
Njė bimė tjetėr pėr kurimin e sėmundjeve tė mėlēisė ėshtė edhe sherebela. Bima e sherebelės rritet kryesisht nė shpate gėlqerore, nė kullota. Gjethet e saj pėrmbajnė vaj esencial, saponinė, alkaloide, lėndė regjėse, rrėshirė. Nė gjethe e saj janė gjetur edhe acid fumarik, glukozė dhe pentozė, vitamina B1 e C. Nė mjekėsi ekstrakti i fituar nga gjethet pėrdoret si mjet pėr kurimin e mėlēisė sė zezė e tė tėmthit. Ai merret nė formė ekstrakti tė lėngėt, 1 deri 3 gramė nė ditė, nė formė infuzi 4 lugė kafeje. Vaji esencial i pėrftuar nga gjethet pėrdoret nė industrinė e parfumerisė dhe nė kozmetikė. Pėrqindje mė e lartė vaji esencial nga gjethet e sherebelės mjekėsore mund tė pėrfitohen para lulėzimit tė saj. Edhe frutat luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė kurimin e kėsaj sėmundjeje.
Rrushi
Rrushi rekomandohet pėr tė sėmurėt, qė vuajnė nga mėlēia. Rrushi pėmban sasi tė konsiderueshme sheqeri, kripėra tė kalēiumit, hekur, vitamina B dhe C. Pėr shkak tė sasisė sė pėrbėrėsve tė tij, lėngu i rrushit ėshtė ilaē efikas te sėmundjet e mėlēisė.
Karrota
Edhe karrota, njė nga perimet e pazėvendėsueshme pėr shėndetin e njeriut, ndihmon nė kurimin e sėmundjeve tė ndryshme. Karrota ka pėrmbajtje tė lartė nė elemente ushqyese. Karrota ėshtė burim i vitaminės A, qė ndodhet nė lėkurėn e saj. Pėr kėtė arsye, karrota duhet larė mirė dhe nuk duhet qėruar. Pėrdoret gjerėsisht nė supė pėr parandalimin e sėmundjeve tė ndryshme, sidomos pėr mjekimin e sėmundjeve tė mėlēisė sė zezė, tėmthit, veēanėrisht tė cerozės sė mėlēisė. Tė sėmurėve u kėshillohet tė hanė karrota ēdo ditė.

Autori: Mimoza Kėrmezi


Postuar nga ~Enigme~ datė 28 Prill 2006 - 17:27:

Per te parandaluar kollen?

Cod. C28042006

Kolla mund tė jetė akute dhe kronike. Kolla akute zgjat deri nė tri javė, ndėrsa ajo kronike shkon deri nė 8 javė. Kolla shkaktohet nga sėmundje tė ndryshme si ftohja nė mushkėri, bronkiti kronik, astma bronkiale ose sėmundjet alergjike.
Lėngjet e frutave dhe ēajrat e shumėllojshėm me prejardhje bimore japin efekte lehtėsuese nė rrugėt e frymėmarrjes dhe nė fyt, duke bėrė qė kolla tė zbutet. Mjekėt rekomandojnė pirjen nė sasi tė mėdha tė kėtyre lėngjeve, 2 deri nė 3 litra nė ditė. Gjithashtu ata kėshillojnė qė, tė sėmurėt qė kanė kollė, tė pijnė ujė tė ėmbėlsuar me mjaltė.
Sipas tyre kjo ėshtė njė kurė mjaft e mirė pėr tė larguar kollėn.
Ēaji i lulėkuqes
Njė bimė mjaft frytdhėnėse nė luftėn kundėr kollės sė shkaktuar nga mushkėritė dhe pezmatimi i bronkeve ėshtė edhe lulėkuqja. Nga kjo bimė pėrdoren vetėm petalet e saj. Ēaji i lulėkuqes pihet i ėmbėlsuar me mjaltė, sepse ai jo vetėm i jep ėmbėlsi ēajit, por ndihmon edhe nė pėrmirėsimin e fytit. Petalet e bimės, pasi janė tharė, hidhen nė gjysmė gote me ujė. Lihen pėr 30 minuta dhe nga lėngu i pėrftuar pihet 1 e treta e masės. Kėto ēajra shėrbejnė edhe nė rastet, kur kolla shoqėrohet me gėlbazė, pasi e bėjnė mė tė lehtė nxjerrjen jashtė tė saj pėrmes kollitjes.

Lulja e Blirit

Njė tjetėr bimė qė pėrdoret kundėr kollės ėshtė edhe lulja e blirit. Mjekėt kėshillojnė tė pihet 3 deri nė 4 gota me ēaj bliri nė ditė nga njerėzit qė kanė kollė. Efektet do tė jenė tė menjėhershme.

Fieri i Gurit

Njė tjetėr mėnyrė qė pėrdoret nga mjekėsia popullore pėr largimin e kollės ėshtė fieri i gurit. Ēaji i pėrftuar nga fieri pihet ēdo mėngjes nga njė gotė.

Ēokollata


Njė grup shkencėtarėsh kanė vėrtetuar se ēokollata ėshtė njė ushqim mjaft e mirė kundėr disa sėmundjeve. Merita i takon teobrominės, njė substancė qė ndodhet nė farat e kakaos, e cila ka rezultuar se ėshtė mė efikase se kodeina, njė nga qetėsuesit mė tė mėdhenj tė kollės kronike. Kjo substancė vepron duke bllokuar aktivitetin e “nervit endacak”, qė luan njė rol kyē pėr shkaktimin e kollės. Studiuesit e kanė eksperimentuar substancėn nė 10 vullnetarė tė shėndetshėm, ndėrsa njė grup tjetėr ka marrė njė dozė pa kėto efekte. Pėr tė vlerėsuar efektin, mė pas kanė matur nivelin e kapsaikinės, qė shėrben pėr tė shkaktuar kollėn, te grupet e ndryshme. E pėr tė bėrė tė mundur qė vullnetarėt qė kishin marrė teobrominėn, tė kolliteshin, ėshtė nevojitur njė sasi mė e madhe kapsaikine nė krahasim me tė tjerėt. “Ky pėrbėrės i ēokollatės duket mjaft i mirė ndaj kollės dhe ajo qė duhet
nėnvizuar ėshtė fakti se nuk ka efekte anėsore si trajtimet e tjera tipike qė janė pėrdorur deri mė sot”,- thonė studiuesit.
Kolla mund tė jetė akute dhe kronike. Kolla akute zgjat deri nė tri javė, ndėrsa ajo kronike shkon deri nė 8 javė. Kolla shkaktohet nga sėmundje tė ndryshme si ftohja nė mushkėri, bronkiti kronik, astma bronkiale ose sėmundjet alergjike.

Autori: Mimoza Kėrmezi


Postuar nga ~Enigme~ datė 01 Maj 2006 - 13:23:

Si te qetesojme Apandecitin?

Cod. A01052006

Apandeciti nuk kurohet, por mund tė hiqet. Gjithsesi, mjekėsia alternative vjen nė ndihmė me njė mėnyrė pėr parandalimin e dhimbjeve tė shkaktuara prej tij. Mjekėt specialistė rekomandojnė njė kurė krejtėsisht tė veēantė me bimė.

Hudhra

Katėr kokrra hudhra, pasi shtypen mire, u shtohet 2 lugė miell dhe uthull. Kjo masė pėrzihet mirė deri sa bėhet nė formė brumi. Gjatė kohės sė dhimbjeve tė apandecitit, brumi vendoset nė anėn e djathtė nė vendin ku ndodhet apandeciti. Kjo mė pas do tė evitonte nė mėnyrė tė shpejtė dhimbjet, por gjithsesi kjo ėshtė e pėrkohshme, pasi pėr kurimin e tij duhet ndihma e mjekut.

Shkaqet e Shfaqjes

Disa nga shkaqet e shfaqjes sė apendecitit janė bllokimi i hapėsirės brenda apendiksit dhe rritja e presionit nė tė nga felikatet, zmadhimi i gjendrave limfatike nė tė, farėrat e ndryshme bimore si dhe krimbat qė gjenden nė zorrė.

Zhvillimi

Sipas mjekut specialist Agron Demi, mekanizmi i zhvillimit tė kėsaj sėmundjeje kalon nė disa faza, duke filluar nga bllokimi i hapėsirės brenda apendiksit, qė ēon nė shumėzim tė shpejtė tė mikrobeve tė tij. Pas kėsaj faze, tendosja e apendeksit ēon nė rritje tė presionit venoz nė tė dhe komprementimi i furnizimit me gjak ēon nė edemė (fryrje) tė mukozės. Nga prishja e mukozės bėhet vėrshimi i bakterieve dhe trashjes sė pareteve tė apendiksit. Faza pėrfundimtare e zhvillimit tė apendeksit ėshtė kur ai shfaqet tejet i fryrė e i zmadhuar, ēahet dhe pėrmbajtja e tij me qelb derdhet e lirė nė hapėsirėn e barkut.
Si dallohet?
Njė ndėr shenjat qė sinjalizon shfaqjen e apendiksit ėshtė dhimbja, e cila pėr 4 deri nė 6 orė lėviz nga zona rreth kėrthizės drejt zonės sė djathtė, duke u ulur poshtė. Kjo dhembje nė kuadratin e poshtėm tė djathtė shtohet, nga kolla lėvizjet dhe goditja nė anėn e kundėrt. Njė shenjė tjetėr, qė vihet re nė rastet kur i sėmuri ėshtė i prekur nga apandeciti janė edhe tė vjellat ose tė pėrzierat. Shpesh kėta njerėz kanė mungesė tė oreksit si dhe temperaturė deri nė 37,4 gradė. Megjithatė zona mė e dhimbshme varion shumė nga vetė vendosja e apendeksit. P.sh pacienti paraqitet vetėm me probleme tė dizurisė, nė qoftė se apendeksi ėshtė i vendosur poshtė duke ngacmuar fshikėzėn e urinės. Tė prekurit nga apendeciti kanė rritje tė rruazave tė bardha tė gjakut nga 10 mijė nė 20 mijė.
Shpesh njerėzit qė vuajnė nga apandeciti kanė ndėrlikime tė ndryshme. Ndėr mė tė rrezikshmet ėshtė ēarja e apendiksit, i cili ēon nė infektim masiv tė organeve tė barkut, pėr shkak tė qelbit qė ai pėrmban. Njė rrezik ėshtė edhe infektimi i cipės sė barkut, pėr shkak tė qelbit si dhe absesi rreth tij.

Autori: Mimoza Kėrmezi


Postuar nga Cindi datė 01 Maj 2006 - 14:32:

Kam degjuar se lengun e rradhiqeve, te ziera, po ta pish ben shume mire per reumatizmen dhe arthritin. Une vete e kam pire me vite ne moshe te vogel cdo mengjes. (ah ato mengjeset: nje luge vaj peshku, nje luge vaj ulliri, nje luge mjalte, nje veze te gjalle dhe nje gote me leng rradhiqe. Edhe ne burg te isha nuk do te me torturonin keshtu ) Me te hidhur se ky leng nuk kam pire kurre ne jeten time. Mua me duket se me dha rezultat, mbasi me muaj te tere neper spitale dhe neper doktore, nuk pata derman ne moshen adoleshente.

A eshte e vertete nje kure e tille Enigma dhe a njihet nga mjekesia, thjesht per kuriozitet? Mendoj se ndihmon ne permiresimin e cilesise se gjakut dhe ne kurimin e infeksioneve neper kycet e kockave, qe eshte shkaku kryesor i reumatizmes.


Postuar nga ~Enigme~ datė 02 Maj 2006 - 02:00:

Cod. C02052006

Ndoshta football pasi nuk jam profesioniste ne kete fushe nqs agata di me teper pasi kam kuptuar qe fusha e saj eshte farmacia dhe nqs eshte ndeshur me shume reth fitotherapise do i lutesha te hidhte nje mendim ose NS-6.
Ne temen pyetje pergjigje duke pyetur per laringun se pse caji ndimon per dhimbjen e grykes NS-6 solli nje artikull interesant ku shpjegonte disa veti te cajit ku me beri te mendoj qe caji jeshil mund te ndimoje per arthritin dhe kur bera nje kerkim gjeta nje zbulim qe jane bere studime reth cajit jeshil.

In each of three different study groups, the mice given the green tea polyphenols were significantly less likely to develop arthritis. Of the 18 mice that received the green tea, only eight (44 percent) developed arthritis. Among the 18 mice that did not receive the green tea, all but one (94 percent) developed arthritis. In addition, researchers noted that the eight arthritic mice that received the green tea polyphenols developed less severe forms of arthritis.

"The study suggests a preventive approach to rheumatoid arthritis. A slight modification in your lifestyle -- adding green tea to your diet -- could reduce your risk of this disease," said Mukhtar. "The extract given to the mice was the equivalent of a human drinking four cups of green tea a day."

In three independent experiments, six mice received water with green tea polyphenols, while six others received plain drinking water. All of the mice then were injected with collagen to induce arthritis and were studied for 40 days. One group was examined for a total of 85 days to ensure that the green tea compound was not merely delaying the onset of the disease.

In the first experiment, two of the six mice given green tea polyphenols and all six of the mice given plain water developed arthritis. In the second experiment, three of six in the green tea subset and again all six in the water group had arthritis. The incidence of arthritis in the third experiment was three of six in the green tea group and five of six among the other mice.

The study also shows the mice that developed arthritis despite receiving green tea polyphenols had a less severe form of arthritis.

Ky artikull u gjend ne: sciencedaily.com

 


Postuar nga arsona datė 02 Maj 2006 - 08:19:

Kur vriteni!

Ju qe s'ju rrihet ne nje vend po gjithmon vriteni, mos pyesni shume po verini qepe e krip perpara se te nxihet vendi e plaga. Eshte ilaci popullor me i shpifur qe nuk durohet, por aman te ben derman.


Postuar nga ~Enigme~ datė 02 Maj 2006 - 15:35:

Kurim Popullor per Hepatitin Kronik?

Cod. B02052006

Ē’ėshtė hepatiti?


Hepatiti bėn pjesė nė grupin e sėmundjeve virale qė dėmtojnė mėlēinė. Llojet mė tė shpeshta tė hepatitit janė hepatiti A, hepatiti B dhe hepatiti C. Gjithashtu ato dallojnė pėr nga mėnyra e bartjes, intensitetit dhe pasojat qė i shkaktojnė, tė gjitha llojet e hepatiteve janė tė rėnda. Nė veēanti, hepatiti B dhe C gjithashtu mund tė kenė pasoja afatgjata duke pėrfshirė dėmtimin e pėrhershėm tė mėlēisė, kancerin e saj dhe vdekjen.

Pėr shėrimin dhe zvogėlimin e dėmtimeve tė shfaqura nė mėlēinė e zezė, mjekėt popullorė kanė zbuluar kura tė ndryshme me bimė mjekėsore. Kėto mjekime, tė cilat kanė dhėnė rezultatet e pritshme, tashmė u sugjerohen njerėzve qė vuajnė nga hepatiti kronik, ose siē njihet nė gjuhėn e pėrditshme verdhėza.


Kungulli

Kungulli pėrveēse ėshtė njė ushqim shumė i mirė, nė mjekėsinė popullore ka dhėnė njė ndihmesė tė pazėvendėsueshme nė kurimin e tė sėmurėve tė prekur nga verdhėza. Pėr shėrimin e sėmundjes nevojiten 10 kokrra tė kungullit tė egėr. Pasi priten nė copa tė vogla dhe shtypen mirė kjo masė hidhet nė njė enė me ujė 150 ml. Kėtė lėng i sėmuri e thith nga hunda 3 deri 4 herė nė ditė. Kjo kurė rekomandohet tė zgjasė pėr pesė ditė radhazi, deri sa tė shkaktohet njė rrjedhje e njė lėngu tė verdhė nga hunda.

Lulet e kokoēelit

Njė tjetėr mėnyrė qė pėrdoret pėr shėrimin e hepatitit janė edhe lulet e kokoēelit. Katėr gramė lule tė thata tė kokoēelit pluhurosen dhe hahen esėll nė mėngjes. Ky mjekim merret ēdo ditė pėr 2 deri nė 3 javė rresht, derisa tė ketė njė pėrmirėsim tė dukshėm.

Bima e thundėrmushkės
Bima e thundėrmushkės ka dhėnė ndihmėn e vet pėr kurimin e tė sėmurėve qė vuajnė nga kjo sėmundje. Pėr pėrgatitjen e ēajit nevojiten 2 litra ujė dhe nė tė hidhen 50 gr me gjethe dhe tė grimcuara nga kjo bimė. Pėrzierja zihet pėr 10 deri nė 12 minuta. Pas ftohjes kullohet dhe shtrydhet. Pihet njė gotė e ngrohtė dhe e ėmbėlsuar me mjaltė. Nė rast se gjethet janė tė thata, nuk ėshtė e nevojshme zierja e tyre. Mjafton qė ato tė hidhen nė ujin e zier mė parė dhe tė lihen pėr 5 minuta dhe mė pas pihet.

Mėshtekna

Edhe mėshtekna ėshtė njė bimė qė ka dhėnė rezultate tė mira nė kurimin e sėmundjes sė verdhėzės. Ēaji i mėshteknės pėrgatitet duke marrė 3 deri nė 4 lugė dhe hidhen nė njė gotė me ujė tė valuar. Gjatė pėrgatitjes ėshtė mirė tė hidhet edhe pak sodė buke. Nga kjo masė pihen 2 doza nė ditė. Njė tjetėr mjekim qė ka dhėnė efekt nė kurimin e kėsaj sėmundjeje ėshtė edhe kura e pėrgatitur nga pėrzierja e disa bimėve. Merren 30 gr lule basani, 30 gr valerianė, 30 gr kore kulumbrie si dhe 30 gr rrėnjė ēikoreje. Kėto pėrbėrje imtėsohen dhe pėrzihen duke i pėrvėluar me ujė tė sapovaluar. Ena mbulohet me kapak dhe lihet pėr njė orė. Pihet 3 herė nė ditė nga 1 gotė para buke i paėmbėlsuar. Kjo kurė ėshtė mirė tė vazhdojė pėr 7 ditė.
Dieta
Tė sėmurėve qė vuajnė nga kjo sėmundje u kėshillohet tė pėrdorin ushqime sa mė tė lehta pėr t’u tretur dhe tė pasura me sa mė shumė vitamina. Kėta tė sėmurė duhet tė konsumojnė sa mė tepėr qumėsht, tė cilit t’i jetė hequr yndyra dhe mė pas tė jetė ėmbėlsuar me sheqer. Ushqime tė tjera qė pėrmirėsojnė shėndetin e tyre janė, kosi, kompostot, patatet, zarzavatet, supėrat e ndryshme tė gatuara me bimė barishtore, mish tė zier pa dhjamė ose biftek, tė bardhė tė vezės si dhe fruta tė ndryshme. Ėshtė pak e vėshtirė qė kjo sėmundje tė kapet qė nė fazat e para tė shfaqjes. Shpesh tė sėmurėt mund tė mos kenė fare simptoma tė sėmundjes ose ato mund tė jenė shumė dhe nuk lėnė shkas tė dyshosh pėr kėtė sėmundje. Virusi mund tė jetojė nė organizėm pa ndonjė simptomė tė dukshme me kohė tė tėra, ndėrkohė qė vazhdon tė sulmojė mėlēinė. Pasojat afatgjata tė hepatitit mund tė shkaktojnė sėmundje tė mėlēisė, shfaqje tė kancerit nė mėlēi deri nė humbje tė jetės. Duhet pasur kujdes, nėse shenjat e njė hepatiti tė mprehtė, vazhdojnė mbi 6 muaj atėherė sėmundja ka marrė karakter kronik . I sėmuri qė vuan nga hepatiti kronik ankohet pėr dhimbje barku nėn krahun e djathtė tė brinjėve. Kjo dhimbje nuk ėshtė shumė e forte, por e mundon tė sėmurin. Tė sėmurėt nuk kanė oreks, ndiejnė dobėsi tė pėrgjithshme si dhe ērregullime tė aparatit tretės. Lėkura e zbehtė dhe e verdhė, herė- herė dhe shfaqje tė njollave tė zeza, janė shenja qė tregojnė zhvillim tė sėmundjes.
Autori: Mimoza Kėrmezi


Postuar nga ~Enigme~ datė 03 Maj 2006 - 16:49:

Si te eliminojme gurin ne temth?

Cod. C03052006

Gurėt nė tėmth.

Mė shpesh gurėt formohen te gratė, tė cilat i kanė kaluar 40 vjet. Sipas studimeve tė kryera kohėt e fundit raporti midis grave dhe burrave, qė vuajnė nga gurėt ėshtė 2 me 1. Pėr kurimin dhe shkrirjen e gurėve nė tėmth mjekėsia popullore ka zbuluar mjekime nga mė tė shumėllojshmet.

Mustaqet e misrit. Bishtat e Qershise, Fruti i Boronices.
Pėrzierja e fituar nga mustaqet e misrit, bishtat e qershisė, si dhe frutit tė boronicės ka dhėnė rezultate tė efektshme pėr shkrirjen e gurėve tė vegjėl nė tėmth. Pas zierjes sė kėsaj pėrbėrjeje, lėngu i pėrftuar lihet pėr 2 deri nė 3 orė dhe mė pas pihet ēdo vakt nga 1 gotė para buke. Ēaji pėrdoret i ėmbėlsuar me sheqer.

Lėngu i lakrave turshi

Njė tjetėr mjekim pėr kurimin e gurėve nė tėmth ėshtė edhe lėngu i lakrave turshi. Lėngu i turshive pėrzihet me 2 gota vaj ulliri, duke i hedhur edhe lėngun e 4 kokrrave limoni tė shtrydhur. Masa e pėrftuar lihet e mbuluar pėr 5 orė. Mė pas pihet pėr ēdo 25 minuta nga njė gjysmė gote. Pasi kanė kaluar 24 orė nga pirja e lėngut, i sėmuri nuk duhet tė hajė e tė pijė, duke vazhduar pėrsėri derisa masa e pėrgatiturtė harxhohet. Edhe kėlmuthi gjembar ka dhėnė rezultate tė mira nė shkrirjen e gurėve tė vegjėl tė tėmthit. Pėr pėrgatitjen e ēajit merren 2 lugė kafeje nga kjo bimė, hidhet njė gotė ujė dhe zihen pėr 10 minuta. Nga ēaji i pėrftuar pihen 2 gota esėll nė mėngjes. Duhet tė kihet parasysh qė lėngu duhet tė jetė i vakėt pėrpara se tė pihet. Kjo kurė vazhdon pėr 1 muaj. Edhe lule ajka ka dhėnė rezultat nė tretjen e gurėve, si dhe pėr tė shtuar rrjedhjen e tėmthit. Merret 1 lugė kafeje me bimėn e larė dhe tė grimcuar. Hidhet nė njė enė me ujė tė sapovaluar dhe lihet pėr 5 minuta.
Ēajrat
Nga ēaji i pėrftuar pihet 1 gotė para buke pėr 10 ditė radhazi.

Pėrzierja e verės sė ėmbėl me vajin e ullirit

Njė tjetėr kurė kėshillojnė mjekėt pėr tė sėmurėt, qė vuajnė nga gurėt nė tėmth. Kura e pėrgatitur nga pėrzierja e verės sė ėmbėl me vajin e ullirit ėshtė mjaft frutdhėnėse pėr kėtė qėllim. Masa e krijuar zihet pėr 5 minuta dhe pasi ftohet pihet ēdo mėngjes nga 1 gotė. Mjekimi me kėtė kurė duhet tė vazhdojė pėr 5 ditė. Jo vetėm vaji i ullirit shėrben pėr kurimin e sėmundjes, por edhe gjethet e tij janė shumė tė mira pėr parandalimin e gurėve. Gjethet e thata tė ullirit zihen deri sa nga masa tė mbetet 1 litėr. Pasi kullohet, hidhet nė shishe dhe mbahet nė frigorifer. Gjatė pėrdorimit sasia, qė do pihet, duhet tė jetė e vakėt dhe e ėmbėlsuar me mjaltė sipas dėshirės. Pihen 2 filxhanė kafeje esėll nė mėngjes, po aq edhe nė mbrėmje para gjumit. Kjo kurė vazhdon deri nė 25 ditė. Po tė jetė e nevojshme kura mund tė vazhdojė sėrish pas njė periudhe prej 1 muaji.

Bima e pelinit

Edhe bima e pelinit pėrdoret pėr kurimin e gurėve nė tėmth. Ēdo mėngjes merret njė majė luge nga pluhuri i kėsaj bime dhe tretet nė ēaj, qumėsht apo supė. Kura vazhdon pėr 20 ditė. Ndėrpritet pėr 10 ditė dhe mė pas nis sėrish. Ėshtė mirė qė mjekimi me pluhurin e pelinit tė pėrsėritet 3 herė.

Lėvoret e gorricės

Lėvoret e gorricės ndihmojnė nė kurimin e gurėve nė tėmth. Ėshtė mirė qė ato tė pėrzihen me lule ake, fara tė gjembgomarit, si dhe fara fshese. Pasi zihen, ēaji i pėrftuar ėshtė mirė tė pihet nė mėngjes esėll dhe nė mbrėmje pas buke. Nga ky ēaj pihen 2 gota. Gurėt nė tėmth zakonisht formohen te gratė, veēanėrisht nė moshat e kaluara. Shkak i formimit tė tyre ėshtė jeta pa lėvizje, ērregullimet e tretjes sė ushqimeve ose shtatėzania. Shenjė e shfaqjes sė tyre ėshtė rėndimi nė anėn e djathtė tė barkut. Kėto dhimbje pėrhapen nė drejtimin lart, si dhe zverdhje nė lėkurė. Shpesh shfaqen edhe dhembje tė forta nė formė kolike. Kjo sėmundje mund tė zgjasė pėr shumė kohė. Me bllokimin e kanalit nė fshikėzėn e mėlēisė, tėmthi kalon nė gjak dhe i sėmuri zverdhet. Megjithatė tėmthi ndihmon nė tretjen e ushqimeve. Ai pėrmban substanca helmuese, prandaj kalimi i tij nė gjak ėshtė shumė i dėmshėm.

Autori: Mimoza Kėrmezi


  Gjithsej 7 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 »
Trego 62 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.