Forumi Horizont
Trego 26 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Gjeologji & Gjeografi (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=151)
-- Anglia, eshte ishull apo jo? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=12305)


Postuar nga Admirali datė 16 Shtator 2006 - 11:41:

Question Anglia, eshte ishull apo jo?

He, si mendoni, eshte apo jo Anglia ishull? Mbeshtesni teorine tuaj ne baze te njohurive gjeografike qe keni.


Postuar nga genco datė 16 Shtator 2006 - 11:55:

PO

Po  Anglia esht ishull.


Postuar nga fat_genta datė 30 Shtator 2006 - 09:49:

Re: PO

Citim:
Po citoj ato qė tha genco
Po  Anglia eshte ishull.


Yes, Yes, Yes.


Postuar nga Admirali datė 02 Tetor 2006 - 15:55:

Talking Hmmm

Rezultatet e votimit, mgjs te pakta ne pjesmarrje tregojne qe shumica mendon se Anglia eshte ishull.


Tani, sipas perkufizimit gjeografik Ishull quhet nje pjese toke e rrethuar nga te 4 anet me uje. Anglia nuk eshte e rrethuar nga te 4 anet me uje, pasi kufizohet me Uellsin dhe Skocine. Prandaj Anglia nuk eshte ishull. Ishull ne fakt eshte Mbreteria e Bashkuar (United Kingdom) qe pershin te 3 shtetet e mesiperme, por ama secili prej tyre ne vecanti nuk perben ishull.

Ajo qe ju ka ngaterruar eshte fakti qe shume persona identifikojne Mbreterine e Bashkuar me Angline dhe anasjelltas, por ne realitet nuk eshte e drejte.


Postuar nga lost_soul datė 02 Tetor 2006 - 17:26:

atehere edhe ti e ke gabim, sepse mbreteria e bashkuar permban irlanden e veriut qe eshte e ngjitur me irlanden (pra toke), dmth qe nuk eshte e lagur nga det ne te kater anet...
cheers..


Postuar nga Cindi datė 02 Tetor 2006 - 17:40:

Anglia pikerisht se eshte ishull nuk eshte dakord te perdori Euron akoma, po keshtu edhe junaitid kingdom, se nuk bejne pjese ne ate qe ne te tjeret e quajme Europe. Ata jane te vecante dhe pikerisht pozita e tyre gjeografike eshte ajo qe i beri me te vecante.

Ata jane midis dy kontineneteve, jo Europa.


Postuar nga fat_genta datė 02 Tetor 2006 - 20:13:

Thumbs up

Admirali une te them te drejten per ishull e di, ama per gjografi nuk kam mbaruar. Por A e di pergjigjen ti Admirali? degjo se mos ben vaki dhe del gabim. pervishu punes dhe nxirre Angline qe nuk eshte ishull. Une per vete nuk jam e sigurte ndaj do te shoh perfundimin


Postuar nga kontinenti datė 10 Tetor 2006 - 08:03:

1


Postuar nga genco datė 10 Tetor 2006 - 09:15:

Wikipedia free encyclopedy

England is an island off the west coast of the European mainland. England has a rich history going back hundreds of years. England still maintains a monarchy, with the Queen of England.


Postuar nga Admirali datė 10 Tetor 2006 - 11:56:

...

Njerez, nga www.dictionary.com, island: a tract of land completely surrounded by water, and not large enough to be called a continent.


Anglia, nuk eshte e rrethuar totalisht nga uji, prandaj nuk eshte ishull.


--------------------------------------------------------------------------

Football, normale qe britaniket (angleze, skoceze, uelsh etj) nuk e duan euron, sepse euro eshte me e dobet se paundi britanik, qe eshte monedha me e forte ne bote.

Pastaj, mos harro qe nuk eshte vetem Mbreteria e Bashkuar qe nuk perdor euron. Ke Danimarken, Suedine dhe Norvegjine ne kete grup qe nuk perdorin euron. Ka te beje me ekonomine dhe gjera te tjera. Mgjt euro eshte monedhe legale per shkembime, por nuk eshte zyrtare ne kete grup.


Postuar nga kontinenti datė 10 Tetor 2006 - 21:02:

Pjeset qe nuk kane blu anash...do te thote se nuk jane te lagura nga uji.


Postuar nga Admirali datė 10 Tetor 2006 - 22:20:

Hmmm

Njerez, sot une kontaktova me email Royal Geographical Society (www.rgs.org) dhe i pyeta nese eshte Anglia ishull apo jo. Ja dhe pergjigja e tyre:

Citim:
Dear Mr *****

Neither England nor the United Kingdom are islands by any definition.

There are around six thousand islands in the archipelago known as the
British Isles, the two largest of which are the islands of Great Britain
and Ireland.

Politically the islands are divided into two countries - the United
Kingdom and the Republic of Ireland.

The nation known as "The United Kingdom of Great Britain and Northern
Ireland" (usually shortened to "United Kingdom") consists of the former
independent kingdoms of England and Scotland along with the principality
of Wales (the mainlands of which are all on the island of Great Britain)
and the province of Northern Ireland. It also includes many of the
surrounding islands.

In simple terms Great Britain is an island, England is only part of this
island and the United Kingdom consists of this island, part of another
and many thousand smaller ones.

None of the above requires any complicated definition or "official
proof", it is all fairly straightforward and the maps in most decent
world atlases will illustrate it quite clearly.

Yours sincerely

David McNeill

Map Librarian

Royal Geographical Society (with the Institute of British Geographers) 1
Kensington Gore, London, SW7 2AR , UK
Tel.: 020 7591 3044 Fax: 020 7591 3001 Website: http://www.rgs.orgBesoj se jeni te qarte tani, qe Anglia nuk eshte ishull.

------------------------------------------------

Si dhe i jap te drejte lost_soul kur dha per Mbreterine e Bashkuar qe nuk eshte ishull


Postuar nga fat_genta datė 11 Tetor 2006 - 14:03:

keshtu, une mesova dicka te re. Anglia nuk eshte ishull. Thank you Admirali


Postuar nga shkodrani_1980 datė 07 Dhjetor 2006 - 12:32:

hahahaha eshte gadishull me duket hahahahahaha. ēa den me thene me ken injorant si puna e atij qe thote se Anglia nuk eshte ishull. hahahaa. bukur ja ke thene ti fat_genta je tallur mire me te. hahahaah u shkriva gazit per Zotin. hahahaha


Postuar nga Admirali datė 07 Dhjetor 2006 - 13:41:

...

Citim:
Po citoj ato qė tha shkodrani_1980
hahahaha eshte gadishull me duket hahahahahaha. ēa den me thene me ken injorant si puna e atij qe thote se Anglia nuk eshte ishull. hahahaa. bukur ja ke thene ti fat_genta je tallur mire me te. hahahaah u shkriva gazit per Zotin. hahahaha


Kulmi i injorances eshte kur injoranti akuzon te tjeret per injorance.


Postuar nga shkodrani_1980 datė 08 Dhjetor 2006 - 08:41:

Re: ...

Citim:
Po citoj ato qė tha Admirali
Njerez, nga www.dictionary.com, island: a tract of land completely surrounded by water, and not large enough to be called a continent.


Anglia, nuk eshte e rrethuar totalisht nga uji, prandaj nuk eshte ishull.


--------------------------------------------------------------------------

Football, normale qe britaniket (angleze, skoceze, uelsh etj) nuk e duan euron, sepse euro eshte me e dobet se paundi britanik, qe eshte monedha me e forte ne bote.

Pastaj, mos harro qe nuk eshte vetem Mbreteria e Bashkuar qe nuk perdor euron. Ke Danimarken, Suedine dhe Norvegjine ne kete grup qe nuk perdorin euron. Ka te beje me ekonomine dhe gjera te tjera. Mgjt euro eshte monedhe legale per shkembime, por nuk eshte zyrtare ne kete grup.
Per Zotin e qeshura pa mbaruar ende nis nje tjeter. te pakten edhe aq injorant nuk jam se te pakten nje student ne Histori_Gjeografi i bie te jem fundja. ej kam nje pyetje po Shqiperia a eshte ishull se jam kurioz ta di? ose me sakte dua nje perkufizim te sakte se ēdo te thote ishull dhe kur nuk kemi te bejme me ishull. jo per gje qe te largoj injorancen? e megjithate me ato qe lexova ka qeshe gomari mbase e gjithe bota eshte injorante perveē nje admirali apo kontinenti. hallall per Zotin. po dalin teori te reja


Postuar nga Admirali datė 08 Dhjetor 2006 - 09:29:

Hmmm

Ndoshta, po te lexoje me mire ate pergjigje emaili qe postova nga Royal Geographical Society do e kuptoje qe ajo e qeshura jote eshte per te qare ne fakt. Apo nuk din anglisht?


Postuar nga shkodrani_1980 datė 08 Dhjetor 2006 - 09:37:

Re: Hmmm

Citim:
Po citoj ato qė tha Admirali
Ndoshta, po te lexoje me mire ate pergjigje emaili qe postova nga Royal Geographical Society do e kuptoje qe ajo e qeshura jote eshte per te qare ne fakt. Apo nuk din anglisht?


admiral sdi ēa me te thene. ti ke bindjet tuaja bashke me Royal e mbare bota ka bindjet e saja.(fundja ska nevoje gjej nje harte te mardhitun dhe shihe pastaj a eshte ishull apo ēfare.

pastaj jo ēdo e shkruar duhet patjeter qe te jete e vertete. ne te kundert edhe une paskam te drejte meqe qenka nje e shkruajtur. anglisht di une edhe ate e lexova por ja pra qe dalin dhe teori te reja.

epo ne fund te fundit njehere e nje kohe ne kohen e akullnajave pjeset tokesore ishin te bashkuara por qe u ndane me kalimin e epokave. atehere edhe Anglia sigurisht qe nuk ka qene ishull. mundet qe nje shtet te jete i rrethuar ne te gjitha kufinjte me lumenj e ku ta di une liqenj e te tjera si keto. e do dale pastaj nje shoqeria si puna e asaj qe citon ti dhe te thuhet se ai shtet jo eshte ishull. epo keshtu eshte kur sapuni merret per djathe siē keni vepruar ne kete rast. pershendetje dhe mos u merr me gjera boshe si keto qe nisen ti.


Postuar nga kacurelja datė 08 Dhjetor 2006 - 09:59:

Re: Re: ...

Citim:
Po citoj ato qė tha shkodrani_1980ose me sakte dua nje perkufizim te sakte se ēdo te thote ishull dhe kur nuk kemi te bejme me ishull. jo per gje qe te largoj injorancen? e megjithate me ato qe lexova ka qeshe gomari mbase e gjithe bota eshte injorante perveē nje admirali apo kontinenti. hallall per Zotin. po dalin teori te rejaIshull eshte nje pjese toke qe eshte e rrethuar nga te kater anet me uje, dhe nese nje nga keto kater pjeset eshte tok atehere kemi te bejme me nje gadishull, kshu e kam msu une ne tetevjecare, dhe ju lutem studenteve qe te largojne egoizmin ose me mire te punojne me injorancen e tyre sepse vetem nje cope studenti jane qe sot te gjithe po e arrijne kete sukses!!!


Postuar nga Admirali datė 08 Dhjetor 2006 - 10:13:

...

Ajo shoqeria qe permenda, lum miku, eshte themeluar qe ne 1830 dhe eshte nje nga institucionet me presticioze ne bote ne fushen e gjeografise. Mgjt, po bej nje prove te fundit per te te "ndritur" paksa. Shih perkufizimin qe ka dhene Kacurelja mesiper per ate qe quhet ishull.

Je dakort qe eshte i sakte si perkufizim? Nqs Po, dalim tek pyetja tjeter:

Je i bindur qe Anglia si shtet (jo Mbreteria e Bashkuar, pasi eshte tjeter gje) kufizohet me Uellsin dhe Skocine? Per reference nga Wikipedia thuhet : and shares land borders with Scotland to the north and Wales to the west. perkthimi: Dhe ndan kufij tokesore me Skocine ne veri dhe Uellsin ne perendim.

Dhe nqs kjo eshte Po nga ty, atehere ne baze te perkufizimit qe dha Kacurelja i bie qe Anglia nuk eshte ishull.


Je i qarte, apo prape nuk bindesh qe Anglia ka kufinj tokesore ne 2 ane gjeografike, veri dhe perendim?


Postuar nga shkodrani_1980 datė 08 Dhjetor 2006 - 10:25:

jam dakort me kaēurrelen pasi ai eshte perkufizimi i ishullit. tani pune tjeter nese themi si shtet Anglia(qe nuk eshte shtet nga pikepamja juridike) pune tjeter kur themi Britani e Madhe. sido qe te jete puna edhe nese ka kufizime tokesore te ajo harta qe jepet aty(jo e Anglise por edhe e Skocisese dhe Uellsit Britania e Madhe shtrihet me shume se aq) duhet patjeter qe te kete kufizime me kontinentin(ne rastin konkret Europen) qe te thuhet se nuk eshte ishull. meqenese mungon kontakti me Europen atehere kemi te bejme me nje ishull. kur Anglia te ndahet dhe te thuhet eshte shtet me vete si vend nuk quhet me ishull totalisht por hyn serish se bashku me Skocine ne ate qe quhet ishull. tani boll se u lodha duke u marre me budallalleqe qe shkruani ju. pershendetje


Postuar nga shkodrani_1980 datė 08 Dhjetor 2006 - 11:24:

Re: Hmmm

Citim:
Po citoj ato qė tha Admirali
Rezultatet e votimit, mgjs te pakta ne pjesmarrje tregojne qe shumica mendon se Anglia eshte ishull.


Tani, sipas perkufizimit gjeografik Ishull quhet nje pjese toke e rrethuar nga te 4 anet me uje. Anglia nuk eshte e rrethuar nga te 4 anet me uje, pasi kufizohet me Uellsin dhe Skocine. Prandaj Anglia nuk eshte ishull. Ishull ne fakt eshte Mbreteria e Bashkuar (United Kingdom) qe pershin te 3 shtetet e mesiperme, por ama secili prej tyre ne vecanti nuk perben ishull.

Ajo qe ju ka ngaterruar eshte fakti qe shume persona identifikojne Mbreterine e Bashkuar me Angline dhe anasjelltas, por ne realitet nuk eshte e drejte.
hmmmmmmmm kjo eshte tamam injorance se ju ktheva serish postimeve qe nga fillimi.

tani te pohosh se nuk di per nje fushe dhe kerkon te marresh dije nuk eshte fatkeqesi por kur nuk ke dije dhe serish duke mos pasur dije jep mendime aty eshte fatkeqesi.

vella i dashur. une jam ne Histor-Gjeografi si student dhe i diplomuar per Drejtesi. jam ne gjendje te flas si nga ana e historise ashtu edhe nga ana juridike per kete teme meqe jane fusha qe studioj(meqe vazhdoj dhe master per Drejtesi). por ama nuk kam se si te veproj ne fusha te tjera kur nuk kam dije te thelluara perveē atyre qe kam shfaqur interes te mjaftueshem sa per te mos e quajte vehten injorant ne ate fushe. ti e tepron me keto qe shkruan prandaj hereve te tjera para se te besh postime ne kete fushe po te rekomandoj nje liber qe quhet " E drejta nderkombetare publike" i shkruar nga Arben Puto dhe eshte ne 2 vellime. pasi ta lexosh ate jam i gatshem te flasim bashke. ti me citate e me liber para une me aq sa kam pasur mundesi per te mesuar kur kam qene ne vit te dyte(2002) se nuk e kam librin prane se jam jashte vendit. por do te doja te shihje se si rregullohet ne te drejten nderkombetare mbi te gjitha koncepti i shtetit dhe ēfare kushtesh duhet qe te quhet shtet. pasi ta besh kete atehere flasim bashke naqe.

edhe hartat qe paraqiten aty behet fjale Britanine e Madhe. nese gjen nje harte te posaēme dhe me kufinj shteterore aty te jap te drejte. sille ate harte qe ta shohim ku te thuhet se Anglia eshte shtet i pavarur nga edhe ne forme kushtetuese nga Skocia dhe Uellsi. mik i leme keto muhabete qe skane pike vlere dhe te merremi me gjera me te vlefsheme. pershendetje


Postuar nga leopardi datė 30 Janar 2007 - 16:11:

 

Hajde pyetje ...

 


Postuar nga lorenis08 datė 04 Gusht 2009 - 18:38:

po

Ne lojen millionario ke kanale 5 ke italiani me kujtohet kur drejtuesi i emisionit beri pyetjen kush is ishulli me i madh ne europe?pergjigja ishte anglia.TUNG


Postuar nga shelgu datė 04 Gusht 2009 - 19:21:

Po esdhe euroazia ishull eshte.

Anglia po se po.


Postuar nga SHKODRA4001 datė 14 Nëntor 2011 - 20:09:

Ne shqiptart ngatrojm gjithmon ....ose flasim keq se kena ashtu gjuhen ton me kuptime te mbylluna.Anglia nuk eshte ishull por britania e madhe .Gjithsesi ne sishqiptar ta pranojm me synin ton se angli asht e gjith britania dhe del ishull gjithkund kontinental se asht pjes e kontinentit europian,po ta shikjojm me synin shkencor edhe sot ajo ka dalje ne toke me lidhje me eurotunelin la manche...e del kontinenti i bashkanjitun artificialisht europian.e sdel ma ishull pra na shqiptart ta konsiderojm per mi uje asht ishull e nen toke asht toke e njitun me kontinentin europian me nji tunel .


 
Trego 26 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.