Forumi Horizont Gjithsej 6 faqe: [1] 2 3 4 5 6 »
Trego 269 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Besimi Fetar (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=182)
-- Simbolet fetare ne shkolla. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=12552)


Postuar nga Ventili datė 30 Tetor 2006 - 17:51:

Wink Studenti me mjekėr, pėrjashtohet nga Universiteti

Studenti me mjekėr, pėrjashtohet nga Universiteti i
Durrėsit

Julian Mebeli thotė se i janė dhėnė dy javė kohė pėr tė
hequr mjekrėn

http://shekulli.com.al/index.php?pag...&newsID=103160

Shekulli

Ende pa u mbyllur debati mbi njė studente myslimane, e cila
u paralajmėrua nga Universiteti i Durrėsit se do tė
pėrjashtohej, nėse nuk hiqte shaminė, njė tjetėr rast ka
hapur debatin nga e para. Rektori i Universitetit tė
Durrėsit, Agim Kukeli, ka paralajmėruar se do tė
pėrjashtohet nga shkolla edhe njė tjetėr student mysliman,
i cili mban mjekėr. Julian Mebeli, i cili ėshtė nė vit tė
parė nė degėn administrim-biznesi, tha se rektori e ka
thirrur nė zyrė dhe i ka dhėnė njė afat prej dy javėsh qė
tė heqė mjekrėn, nė tė kundėrt do tė pėrjashtohet nga
shkolla. “Rektori mė thirri nė zyrė dhe mė pyeti pėr
mjekrėn. Ai mė tha se nėse nuk do ta heqė mjekrėn do tė
pėrjashtohem nga shkolla, duke mė lėnė dy javė kohė”, tha
Julian Mebeli. Studenti mysliman qė mban mjekėr u shpreh se
kjo nuk ėshtė e drejtė pasi shkelen liritė e individit.
“Shoqėria jonė ėshtė njė shoqėri civile qė respekton tė
drejtat e njeriut. Njė rektor nuk mund tė hartojė
rregullore, tė cilat bien ndesh me rregulloret qė ka
hartuar shteti shqiptar. E drejta e besimit ėshtė njė e
drejtė e garantuar edhe me kushtetutė, kėshtu qė nuk mund
tė mė mohohet e drejta e arsimimit”.- tha studenti Mebeli.
Vetėm pak ditė mė parė, njė studente myslimane nė
universitetin e Durrėsit, Behije Hoxha, bėri publik njė
paralajmėrim verbal tė dhėnė nga rektori i Universitetit tė
Durrėsit, Agim Kukeli, se do tė pėrjashtohej nga shkolla
nėse nuk hiqte shaminė brenda dy javėsh. Rektori e ka
bazuar kėrkesėn e tij nė njė kod tė brendshėm etike tė
Universitetit, i cili nuk lejon studentėt me simbole
fetare. Julian Mebeli reagon edhe nė mėnyrė ironike, duke
vėnė nė pah se ky ėshtė njė paragjykim i pavend. “Gjatė
kėsaj kohe kam menduar pėr Marksin, i cili vendosi themelet
e ekonomisė botėrore, Naimin tonė, e deri te Kadri Roshi e
Bujar Lako, qė janė aktorė. Kam menduar se si ia kanė dalė
ata qė kanė mbajtur mjekėr”,- thotė studenti Mebeli.
Universiteti i Durrėsit ėshtė hapur kėtė vit dhe qė nė
momentet e para ka hapur njė debat tė madh nė lidhje me
studimin nė kėtė Universitet tė personave qė mbajnė veshje
qė reflektojnė njė besim tė caktuar fetar. Debati nisi me
paralajmėrimin pėr pėrjashtim tė studentes sė Anglishtes,
Behije Hoxha, ndėrkohė qė ky nuk ėshtė i vetmi vendim i
bordit tė kėtij Universiteti. Vendimi i tyre ėshtė
kundėrshtuar nga rektori i Universitetin tė Tiranės, Shezai
Rrokaj, i cili tha se studentet e mbuluara gėzojnė tė
drejtėn pėr tė vazshduar studimet edhe pėrse mbajnė shami.
Gjithashtu, nė mbrojtje tė vajzės ka reaguar edhe
Komuniteti Mysliman i Shqipėrisė, i cili i ka kėrkuar
rektorit tė Durrėsit zyrtarisht qė tė tėrheqė vendimin dhe
tė krijojė mundėsinė e studimeve pėr studentėt myslimanė.
Hapja e kėtij debati u pasua edhe me njė dėshmi tė njė
studenteje nė Universitetin e Elbasanit, e cila tha se
ndihet e paragjykuar nga njė pedagog pėr shkak tė besimit
tė saj.

Selim Muēa
Kryetari i Komunitetit Mysliman, Selim Muēa, u shpreh se
Universiteti i Durrėsit duhet tė krijojė mundėsinė qė
studentet myslimane tė vazhdojnė shkollėn. “Vajzat e
mbuluara me shami janė myslimane tė vėrteta dhe kanė tė
drejtėn e tyre tė hyjnė nė Universitete, t’i mbarojnė ato,
tė fillojnė punė tė administratėn publike e institucionet
shtetėrore, si gjithė pjesa tjetėr e shoqėrisė. Nuk mund
t’i privohet e drejta e vazhdimit tė shkollės sė larta
vajzave tė besimit Islam qė e kanė kokėn tė mbuluar me
shami. Nė rastet kur nė Universitete paraqiten femra me
fytyrė tė mbuluar me perēe, pavarėsisht transparencės sė
saj, nuk mund tė pranohen. Ky ėshtė mendimi ynė.”

Behije Hoxha
Debati mbi mbajtjen e mbulesės nga ana e studenteve
myslimane nė universitet ėshtė nxitur nga njė vendim i
rektorit tė Universitetit tė Durrėsit, Agim Kukeli, i cili
paralajmėroi pėr pėrjashtim studenten, Bahije Hoxha.
Rektori i dha dy javė kohė vajzės pėr tė hequr mbulesėn, nė
mėnyrė qė tė vazhdonte studimin. Precedenti i studentes sė
Universistetit tė Durrėsit nuk ka marrė ende njė zgjidhje,
pasi vajza pretendon se qeveria i ka dhėnė tė drejtė.
Ministria e Arsimit nuk ėshtė shprehur nė lidhje me
ngjarjen, ndėrsa rektori Kukeli nuk ka deklaruar nėse i
qėndron vendimit apo ėshtė tėrhequr.

Julian Mebeli
Julian Mebeli, i cili ėshtė nė vit tė parė nė degėn
administrim-biznesi, tha se rektori e ka thirrur nė zyrė
dhe i ka dhėnė njė afat prej dy javėsh qė tė heqė mjekrėn,
nė tė kundėrt do tė pėrjashtohet nga shkolla. “Rektori mė
thirri nė zyrė dhe mė pyeti pėr mjekrėn. Ai mė tha se nėse
nuk do ta heqė mjekrėn do tė parjashtohem nga shkolla, duke
mė lėnė dy javė kohė”,- tha Julian Mebeli. Studenti
mysliman qė mban mjekėr u shpreh se kjo nuk ėshtė e drejtė
pasi shkelen liritė e individit.


Paragjykimi
Njė studente e Universitetit “Aleksandėr Xhuvani” nė
qytetin e Elbasanit thotė se njė pedagog i Universitetit e
paragjykon dhe e provokon nė lidhje me besimin e saj. D.Gj,
18-vjeēarja nga Elbasani thotė se njė pedagog i saj i thotė
shpesh “mė vjen keq pėr ty”. Vajza, e cila druhet tė
identifikohet, thotė se ėshtė ankuar disa herė pėr
provokime nga ana e pedagogėve pėr besimin e saj. Duket se
ajo nuk ėshtė e vetme qė ndeshet me kėtė paragjykim, pasi
nė Universitetin “Aleksandėr Xhuvani”, 5 pėr qind e
studenteve janė tė mbuluara me veshjen karakteristike tė
besimtareve myslimane.


Postuar nga kontinenti datė 30 Tetor 2006 - 18:03:

Ah mer te shkrete sa larg jeni prej asaj qe quhet Demokraci!


Postuar nga tolstoy86 datė 04 Nëntor 2006 - 10:10:

Mė i zellshėm se Papa? (Letėr pėr rektorin e Durrėsit)


Fatos Baxhaku

Nė radhė tė parė kėrkoj ndjesė tė thellė. U kėrkoj ndjesė lexuesve, sepse pėr herė tė parė, dhe uroj pėr herė tė fundit, tė flas nė emrin tim personal. Ēdo organ shtypi, cilido qoftė ai, nė daē nė shtyp tė shkruar, nė daē nė median televizive a radiofonike, nuk krijohet thjesht nga njė person e qė nga kjo buron vetiu ideja qė, tė shprehėsh idetė personale duhet tė kesh pak fat a njė grup njerėzish nė krah qė e respektojnė mendimin tėnd. Kėshtu mė ka ndodhur dhe mua e andaj po flas. Tė gjitha janė njė shumė e personave qė venė nga njė tullė nė tė. Tė gjitha janė vektorė pėrfaqėsonjės tė njė shoqėrie, qė rreket tė modernizohet duke u luhatur nė ecė e jaket e saj mes Lindjes dhe Perėndimit. Mbas shumė e shumė vjetėsh, mė duket se mbas dy dekadash, mbasi kam folur e kam diskutuar me shumė kolegė tė mi, klerikė, mėsonjės, gazetarė apo jo, njerėz tė thjeshtė, me ferexhe apo jo, besimtarė fanatikė apo ateistė po aq kėmbėngulės, mbasi kam kuptuar se sa po e kuptojmė ne si popull kėtė historinė e lojės me fenė, m‘u duk detyrė qytetare, jo aq sa detyrė gazetareske, qė tė them edhe unė dy llafe.

Historia jonė e lidhjeve me fetė nis shumė herėt. Historianė tė vendit e tė tjerė janė rrekur tė thonė diēka pa thėnė asnjė herė se pėrse ne jemi njė pullė e veēantė. Pėrse, ndryshe nga tė tjerėt fqinjė tanė, nuk kemi arritur tė kemi njė fe qė tė na bashkonte si njė komb dhe mė pas tė kishim njė shtet tonin? Nuk ėshtė as vendi dhe as koha pėr tė hyrė nė stėrhollime tė gjata historiko-filozofike. Ajo qė ne hasim pėrditė nė rrugėt e nė sheshet tona ėshtė njė pėrpjekje e njė shoqėrie pėr tė gjetur njė gur identifikimi dhe qė mė pas shndėrrohet nė njė mjet propagande nga shumė anė. Me pak fjalė, feja te ne ka qenė, duam apo nuk duam ne, njė faktor interesi vetjak imediat sesa njė forcė e madhe besimi e ngulitur ndėr breza. Tė gjitha kėto i thashė sa qė tė arrini tė kuptoni se ku po jetojmė. Mė kanė thėnė se keni mbaruar njė "master" shumė tė suksesshėm. Juve besoj ua kanė thėnė dhe andaj duhet ta dini: Jo ēdo gjė qė ndodh andej pari ėshtė njė model qė duhet imituar pėrmendėsh. Janė histori tė ndryshme, janė kombe tė ndryshme, janė fe tė ndryshme. Janė - dhe kjo ka mė shumė rėndėsi se ēdo gjė - qėndrime tė ndryshme ndaj fesė.

Tė mė falni i nderuar rektor, por nė tė gjitha rastet, ku ju keni vendosur na ėshtė dukur se, ose jeni nisur thjesht nga lajmet e CNN, ose jeni njė vazhdim i "masteroidėve" tė brumosur mirė, por qė nė Shqipėri dhe nė realitetin e saj e kanė tė vėshtirė tė jetojnė e tė orientohen. Nuk ėshtė e njėjta gjė qė tė ndalohet ferexheja si nė Francė - ndonėse edhe kėtu eksperimenti nuk dha edhe aq shumė rezultate pėrveē zjarreve qė pėrfshinė periferinė e Parisit - dhe historive tona tė posaēme. Aq mė tepėr qė ju keni marrė pėrsipėr tė jeni rektori i njėrit prej universiteteve mė tė rėndėsishėm tė Shqipėrisė. Sikurse tė kishit hyrė disi mė thellė nė historinė e qytetit ku ju punoni, do tė kishit marrė vesh se Durrėsi ėshtė njė qytet qė jetėn e tij tė gjatė ia bashkėngjit bashkėjetesės mes feve. Tė ishte ndryshe i dashur rektor nuk do tė kishim mė Durrės, do tė kishim vetėm njė fshat anės detit dhe aq. Porse ja qė Durrėsi ėshtė qyteti mė i rėndėsishėm i Shqipėrisė pas kryeqytetit. Atėherė si ndodhi kjo? A e keni vrarė ndonjėherė mendjen? Perėndia tė na falė, porse mė duket se duke u marrė me gjėra anėsore, sikurse janė njė studente me ferexhe dhe njė student me mjekėr, keni harruar mė kryesoren. Dhe mė kryesorja ėshtė qė juve iu ka rėnė fati i madh qė ta ktheni kėtė qytet nga vendi qė del nė lajme sa herė ka ndonjė vrasje apo ndonjė kapje trafikantėsh nė vendin qė ka qenė dikur, njė vend i begatė ku lulėzonte arti, dija, piktura, muzika, arkitektura.

Tė mė ndjeni, unė si njeri qė e njeh Durrėsin prej kohėsh, jam gėzuar kur u dha lajmi se edhe ky qytet u bė me universitet. Porse, sapo u gėzova edhe u trishtova kur pėr herė tė parė pashė ambientet e universitetit dhe pėr mė tepėr u trishtova kur nė vend qė tė merreshim me programet e me tė ardhmen e studentėve dhe me tė tjera punė si kėto u morėm me shaminė e njė vashe apo me mjekrėn e njė djali. I dashur rektor, tė mė ndjeni, edhe unė kam qenė pedagog nė UT, edhe unė i kam vuajtur njėsoj si ju kėto qė po hiqni. Unė e kuptoj fare mirė se ēfarė ndjeni nė kėsi rastesh. Vetėm se nuk mund t‘i privoni lirinė askujt, pa bėrė mė parė njė rregullore tė bėrė publike qė mė parė. Nėse nuk e keni bėrė njė gjė tė tillė, atėherė keni bėrė gabim dhe tė madh fort bile. Madje, ndokush do ta kujtonte edhe si kurth. Ne - tė gjithė bashkė duke nisur nga ministri Pollo - kemi thėnė se shkolla ėshtė laike dhe e tė gjithėve. Pastaj, pasi kemi parė studentėt kemi thėnė: "Ah, jo kėshtu, kėshtu nuk shkon sepse nuk dua unė". E para, kjo ėshtė njė liri e mohuar nė njė vend demokratik sikurse rreket tė jetė ky i yni. E dyta, ėshtė njė thelb njė pabesi o njė gjė e ngjashme me tė. Sepse askund nuk ėshtė shkruar qė nė universitetet tona nuk lejohet shamia dhe aq mė pak mjekra. Nėse ju nuk e dini akoma atėherė po ua them unė. Shamia nuk ėshtė simbol absolut mysliman. Le qė dhe po tė ishte ē‘tė keqe do tė kishte xhanėm, po nejseā€¦ Nėse shikoni lart e poshtė nėpėr Mesdhe, atėherė do tė vinit re se tė gjitha besimtaret - bėhet fjalė pėr ato tė vėrtetat - e mbajnė nė kokė shaminė, qofshin kėto myslimane apo tė krishtera si shenjė e vendit ku ato u falen Perėndisė sipas mėnyrės sė tyre. Le tė kalojmė te mjekra qė ju e paskeni dėnuar, ose keni ndėrmend ta dėnoni. Qė ta dini ju, autori i kėtyre radhėve, qė mban njė palė mustaqe jo edhe aq tė lidhura me fenė, por edhe ministri juaj aktual e kanė vuajtur vetė nė kurriz kėtė mungesė demokracie nė kohėn qė ishin studentė. Tani nuk kemi mė parti qė tė tėrheqin veshin se pėrse vesh xhinse, apo pėrse mban balluket e gjata. Tani paskemi njė universitet - e pikėrisht nė Durrės - qė tė thotė qė ti nuk duhet tė mbash shami apo nuk duhet tė lesh mjekėr. Mė mirė do tė ishte sikur pėr Universitetin tuaj tė diskutonim nėse ia vlen tė quhet kėshtu, si janė programet mėsimore, si e ndjejnė veten studentėt dhe kėshtu me radhė. Nė vend tė kėsaj, ju kini hapur njė lojė qė nuk i shėrben askujt, pėrveēse daljes suaj nė publik.

I dashur rektor, nė emėr tė miqve tė shumtė tė Durrėsit dhe tė etjes sė tij pėr dije, nė emėr tė studentėve qė kujtojnė se po shkollohen nė njė universitet me emėr tė madh, nė emėr tė atyre qė mbajtėn mjekra, shami, minifunde, pantallona kauboj dhe tė tjera si kėto dhe nė emėr tė etjes sė tė rinjve tanė pėr dije dhe pėr tė vėrtetėn, le tė heqim dorė nga kėto gjėra. Le tė heqim dorė nga historitė qė e tėrheqin vėmendjen nga hallet tona tė vėrteta. Le tė heqim dorė nga kopjimi i modeleve qė shohim nė lajme dhe le tė jemi mė afėr njerėzve, tė cilėve kemi marrė pėrsipėr t‘u shėrbejmė. Si ne dhe ju ende nuk i kemi pyetur studentėt tuaj nėse njė shall mė tepėr apo njė mjekėr e besimtarit e dėmton procesin mėsimor nė universitetin tuaj tė brishtė. Do t‘ju lutesha qė kėtė mendim ta mblidhnit pėrpara se tė vendosnit nė emėr tė rregulloreve tė padeklaruara. Unė jam i mendimit se nė betejėn tuaj pėr modernizimin e Universitetit tė Durrėsit do tė keni nė krahun tuaj edhe vetė ministrin aktual tė Arsimit. Ai i ka vuajtur vetė kufizimet dhe fletėrrufetė e stilit "dacibao", ndaj me siguri do tė jetė nė krahun tuaj.

Ju uroj njė punė tė mbarė. Ju uroj tė jeni sa mė pak nė media dhe sa mė shumė mes studentėve dhe ju uroj tė doni sa mė shumė durrsakėt, me mjekra a pa mjekra qofshin. Jam i bindur se me ta nė krah punėt tuaja do tė shkojnė gjithnjė e mė mbarė.


Postuar nga tolstoy86 datė 04 Nëntor 2006 - 10:25:

Re: Studenti me mjekėr, pėrjashtohet nga Universiteti

Citim:
Po citoj ato qė tha Ventili
Studenti me mjekėr, pėrjashtohet nga Universiteti i
Durrėsit

Julian Mebeli thotė se i janė dhėnė dy javė kohė pėr tė
hequr mjekrėn

http://shekulli.com.al/index.php?pag...&newsID=103160

Shekulli

Ende pa u mbyllur debati mbi njė studente myslimane, e cila
u paralajmėrua nga Universiteti i Durrėsit se do tė
pėrjashtohej, nėse nuk hiqte shaminė, njė tjetėr rast ka
hapur debatin nga e para. Rektori i Universitetit tė
Durrėsit, Agim Kukeli, ka paralajmėruar se do tė
pėrjashtohet nga shkolla edhe njė tjetėr student mysliman,
i cili mban mjekėr. Julian Mebeli, i cili ėshtė nė vit tė
parė nė degėn administrim-biznesi, tha se rektori e ka
thirrur nė zyrė dhe i ka dhėnė njė afat prej dy javėsh qė
tė heqė mjekrėn, nė tė kundėrt do tė pėrjashtohet nga
shkolla. “Rektori mė thirri nė zyrė dhe mė pyeti pėr
mjekrėn. Ai mė tha se nėse nuk do ta heqė mjekrėn do tė
pėrjashtohem nga shkolla, duke mė lėnė dy javė kohė”, tha
Julian Mebeli. Studenti mysliman qė mban mjekėr u shpreh se
kjo nuk ėshtė e drejtė pasi shkelen liritė e individit.
“Shoqėria jonė ėshtė njė shoqėri civile qė respekton tė
drejtat e njeriut. Njė rektor nuk mund tė hartojė
rregullore, tė cilat bien ndesh me rregulloret qė ka
hartuar shteti shqiptar. E drejta e besimit ėshtė njė e
drejtė e garantuar edhe me kushtetutė, kėshtu qė nuk mund
tė mė mohohet e drejta e arsimimit”.- tha studenti Mebeli.
Vetėm pak ditė mė parė, njė studente myslimane nė
universitetin e Durrėsit, Behije Hoxha, bėri publik njė
paralajmėrim verbal tė dhėnė nga rektori i Universitetit tė
Durrėsit, Agim Kukeli, se do tė pėrjashtohej nga shkolla
nėse nuk hiqte shaminė brenda dy javėsh. Rektori e ka
bazuar kėrkesėn e tij nė njė kod tė brendshėm etike tė
Universitetit, i cili nuk lejon studentėt me simbole
fetare. Julian Mebeli reagon edhe nė mėnyrė ironike, duke
vėnė nė pah se ky ėshtė njė paragjykim i pavend. “Gjatė
kėsaj kohe kam menduar pėr Marksin, i cili vendosi themelet
e ekonomisė botėrore, Naimin tonė, e deri te Kadri Roshi e
Bujar Lako, qė janė aktorė. Kam menduar se si ia kanė dalė
ata qė kanė mbajtur mjekėr”,- thotė studenti Mebeli.
Universiteti i Durrėsit ėshtė hapur kėtė vit dhe qė nė
momentet e para ka hapur njė debat tė madh nė lidhje me
studimin nė kėtė Universitet tė personave qė mbajnė veshje
qė reflektojnė njė besim tė caktuar fetar. Debati nisi me
paralajmėrimin pėr pėrjashtim tė studentes sė Anglishtes,
Behije Hoxha, ndėrkohė qė ky nuk ėshtė i vetmi vendim i
bordit tė kėtij Universiteti. Vendimi i tyre ėshtė
kundėrshtuar nga rektori i Universitetin tė Tiranės, Shezai
Rrokaj, i cili tha se studentet e mbuluara gėzojnė tė
drejtėn pėr tė vazshduar studimet edhe pėrse mbajnė shami.
Gjithashtu, nė mbrojtje tė vajzės ka reaguar edhe
Komuniteti Mysliman i Shqipėrisė, i cili i ka kėrkuar
rektorit tė Durrėsit zyrtarisht qė tė tėrheqė vendimin dhe
tė krijojė mundėsinė e studimeve pėr studentėt myslimanė.
Hapja e kėtij debati u pasua edhe me njė dėshmi tė njė
studenteje nė Universitetin e Elbasanit, e cila tha se
ndihet e paragjykuar nga njė pedagog pėr shkak tė besimit
tė saj.

Selim Muēa
Kryetari i Komunitetit Mysliman, Selim Muēa, u shpreh se
Universiteti i Durrėsit duhet tė krijojė mundėsinė qė
studentet myslimane tė vazhdojnė shkollėn. “Vajzat e
mbuluara me shami janė myslimane tė vėrteta dhe kanė tė
drejtėn e tyre tė hyjnė nė Universitete, t’i mbarojnė ato,
tė fillojnė punė tė administratėn publike e institucionet
shtetėrore, si gjithė pjesa tjetėr e shoqėrisė. Nuk mund
t’i privohet e drejta e vazhdimit tė shkollės sė larta
vajzave tė besimit Islam qė e kanė kokėn tė mbuluar me
shami. Nė rastet kur nė Universitete paraqiten femra me
fytyrė tė mbuluar me perēe, pavarėsisht transparencės sė
saj, nuk mund tė pranohen. Ky ėshtė mendimi ynė.”

Behije Hoxha
Debati mbi mbajtjen e mbulesės nga ana e studenteve
myslimane nė universitet ėshtė nxitur nga njė vendim i
rektorit tė Universitetit tė Durrėsit, Agim Kukeli, i cili
paralajmėroi pėr pėrjashtim studenten, Bahije Hoxha.
Rektori i dha dy javė kohė vajzės pėr tė hequr mbulesėn, nė
mėnyrė qė tė vazhdonte studimin. Precedenti i studentes sė
Universistetit tė Durrėsit nuk ka marrė ende njė zgjidhje,
pasi vajza pretendon se qeveria i ka dhėnė tė drejtė.
Ministria e Arsimit nuk ėshtė shprehur nė lidhje me
ngjarjen, ndėrsa rektori Kukeli nuk ka deklaruar nėse i
qėndron vendimit apo ėshtė tėrhequr.

Julian Mebeli
Julian Mebeli, i cili ėshtė nė vit tė parė nė degėn
administrim-biznesi, tha se rektori e ka thirrur nė zyrė
dhe i ka dhėnė njė afat prej dy javėsh qė tė heqė mjekrėn,
nė tė kundėrt do tė pėrjashtohet nga shkolla. “Rektori mė
thirri nė zyrė dhe mė pyeti pėr mjekrėn. Ai mė tha se nėse
nuk do ta heqė mjekrėn do tė parjashtohem nga shkolla, duke
mė lėnė dy javė kohė”,- tha Julian Mebeli. Studenti
mysliman qė mban mjekėr u shpreh se kjo nuk ėshtė e drejtė
pasi shkelen liritė e individit.


Paragjykimi
Njė studente e Universitetit “Aleksandėr Xhuvani” nė
qytetin e Elbasanit thotė se njė pedagog i Universitetit e
paragjykon dhe e provokon nė lidhje me besimin e saj. D.Gj,
18-vjeēarja nga Elbasani thotė se njė pedagog i saj i thotė
shpesh “mė vjen keq pėr ty”. Vajza, e cila druhet tė
identifikohet, thotė se ėshtė ankuar disa herė pėr
provokime nga ana e pedagogėve pėr besimin e saj. Duket se
ajo nuk ėshtė e vetme qė ndeshet me kėtė paragjykim, pasi
nė Universitetin “Aleksandėr Xhuvani”, 5 pėr qind e
studenteve janė tė mbuluara me veshjen karakteristike tė
besimtareve myslimane.
I zgerdhiri ventil, kjo qeshja jote prej idioti, duhet te jete shnderruar ne deshperim idioti pas zgjidhjes se ketij problemi. Ky tashme u zgjidh, jemi ne pritje te skandalit tjeter qe do krijojne pas ca kohe, ashtu sic bejne ne periudha periodike shoket e tu qe jane pak me te sofistikuar se ti. Kete pune keni ju ventilo.
Gjithsesi, shkrimi qe vendosa tek mesazhi i meparshem , i nje figure te respektuar sic eshte Fatos Baxhaku eshte nje pergjigje e sakte e pare nga syri i nje njeriu demokrat dhe pa paragjykime.
Nuk kam kohe te gjej fjalet e duhura per te tmos fyer, megjithese i meriton Ventil mercenari, pasi jam me provime dhe duhet ti bie shkurt. Edhe per te mos harxhuar mund kot pasi eshte e qarte qe nuk te punon pjesa e arsyes, defekt qe shpresoj eshte i reparueshem.
Pune te lehte ne misionin tend antiislam ne internet, i hengesh me te shendoshe parate e njerezve qe te paguajne.
Taulant Tegja


Postuar nga Animal datė 04 Nëntor 2006 - 11:08:

shkolla eshte nje institucion laik...
eshte i barabarte per te gjithe...
nese ti kerkon te mbash simbolet e fese tende gjej nje shkolle qe i pranon....
nese cdo njeri vjen ne shkolle me simbolet e besimit te vet nuk ka gje te keqe por shkolla duhet repektuar...

besimi eshte i lire...dhe imagjino budista, muslim, jude qe vijne ne shkolle me simbolete tyre....ku eshte zerioziteti i shkolles?


Postuar nga atiola datė 04 Nëntor 2006 - 17:01:

mendimi im eshte qe shkolla nuk ka te drejte te perjashtoje ato te terheqe vemendjen studentave qe mbajne ato traditat e tyre ne veshje mjeker apo cfaredo qofte pse te jete ashtu eshte ajo feja e tyre dhe kane deshire ta mbajne pse shkolla tjua ndaloje nje gje te tillle si ata vete nuk i pengon kjo gje te dallojne nga te tjeret


Postuar nga Ventili datė 06 Nëntor 2006 - 14:26:

Re: Re: Studenti me mjekėr, pėrjashtohet nga Universiteti

Citim:
Po citoj ato qė tha tolstoy86


I zgerdhiri ventil, kjo qeshja jote prej idioti, duhet te jete shnderruar ne deshperim idioti pas zgjidhjes se ketij problemi. Ky tashme u zgjidh, jemi ne pritje te skandalit tjeter qe do krijojne pas ca kohe, ashtu sic bejne ne periudha periodike shoket e tu qe jane pak me te sofistikuar se ti. Kete pune keni ju ventilo.
Gjithsesi, shkrimi qe vendosa tek mesazhi i meparshem , i nje figure te respektuar sic eshte Fatos Baxhaku eshte nje pergjigje e sakte e pare nga syri i nje njeriu demokrat dhe pa paragjykime.
Nuk kam kohe te gjej fjalet e duhura per te tmos fyer, megjithese i meriton Ventil mercenari, pasi jam me provime dhe duhet ti bie shkurt. Edhe per te mos harxhuar mund kot pasi eshte e qarte qe nuk te punon pjesa e arsyes, defekt qe shpresoj eshte i reparueshem.
Pune te lehte ne misionin tend antiislam ne internet, i hengesh me te shendoshe parate e njerezve qe te paguajne.
Taulant Tegja


Koka zgjedhur problemi? S'paskam degjuar ore! S'eshte me rendesi aspak a i lejohet apo jo atij/asaj te vijoj ligjeratat. Me rendesi eshte se ky ishte nje leksion per fondamentalistet me qellim qe ata ne te ardhmen te njohin dhe rrespektojne kufirin. Qellimi i krejt kesaj ofenzive te rektorit nuk ishte kunder ketyre viktimave studentore por nje leksion per rrethin dhe ata qe i keqperdorin keta dy studenta te gjore, gjithashu edhe nje leksion per ty dhe fjalorin tend te ndyre.

Ventili


Postuar nga Admirali datė 06 Nëntor 2006 - 15:01:

Hmmm

Ofendimet personale lereni jashte forumit, ose do merren masa. Diskutoni mbi ceshtjen ne fjale bazuar ne opinionin qe keni, opinion i cili nuk duhet te kete ofendimet per baze.


Postuar nga Ventili datė 06 Nëntor 2006 - 17:13:

Re: Hmmm

Citim:
Po citoj ato qė tha Admirali
Ofendimet personale lereni jashte forumit, ose do merren masa. Diskutoni mbi ceshtjen ne fjale bazuar ne opinionin qe keni, opinion i cili nuk duhet te kete ofendimet per baze.


I nderuar

Kete keshille drejtoja atij me lart e jo mua. Une vetem ia definova fjalorin e tij dhe s'thash gje tjeter ofenduese.


Postuar nga Admirali datė 06 Nëntor 2006 - 17:22:

Hmmm

Ventil, une fola ne pergjithesi, po te ishte ne vecanti do i drejtohesha me emer si dhe do i modifikoja mesazhin ose do e shenoja si problematik.


Debat te mbare.


Postuar nga Ventili datė 06 Nëntor 2006 - 18:16:

Re: Hmmm

Citim:
Po citoj ato qė tha Admirali
Ventil, une fola ne pergjithesi, po te ishte ne vecanti do i drejtohesha me emer si dhe do i modifikoja mesazhin ose do e shenoja si problematik.


Debat te mbare.Sikur te ishe korrekt, duhet te kishe shlyer te pakten fjalet ofenduese te tij ndaj meje!!

Te pershendes


Postuar nga kontinenti datė 07 Nëntor 2006 - 04:27:

I pa nderuari Ventil.
Vete prania jote ketu eshte nje fyerje sepse nuk ke te drejte te jeshe ne mes njerzve me nje maske ujku.
Ke vetem 10 mesazhe te cilat nuk jane gje tjeter vetem se produkt i fanatizmit.
Po ti vete je korrekt?
Ti nuk di te diskutosh, por vetem te akuzosh, vetem te gjesh materiale fanatike fetare te nxitura nga truri jot fanatik.
Ky je ti i pa nderuari Ventil.


Postuar nga tolstoy86 datė 10 Nëntor 2006 - 17:49:

Citim:
Po citoj ato qė tha Animal
shkolla eshte nje institucion laik...
eshte i barabarte per te gjithe...
nese ti kerkon te mbash simbolet e fese tende gjej nje shkolle qe i pranon....
nese cdo njeri vjen ne shkolle me simbolet e besimit te vet nuk ka gje te keqe por shkolla duhet repektuar...

besimi eshte i lire...dhe imagjino budista, muslim, jude qe vijne ne shkolle me simbolete tyre....ku eshte zerioziteti i shkolles?Animal, icik me serioz te lutem, mendoji pak gjerat para se ti shkruash se spo arrij te kuptoj gje se cdo te thuash. Cila qenka kjo shkolle e rrespektuar qe simbolet fetare e fyakan apo shprehkan mungese respekti. Kush ja ben respektin shkolles ?? Meqe eshte fjala per shkollat shqiptare, me thuaj pak. Dritaret me xhama te thyera, mesuesat qe vishen si shitesa ambulante, qe dehen ne shkolle, nxenesit qe kalojne gjith kohen ne kafe, fjalori banal qe mbizoteron kudo ne shkolle, edhe para mesuesve, edhe drejtuar atyre. Fol, animal vellai, keto ja bejne respektin shkolles. minifundet, zhigatjet dhe kotesite qe largojne nxenesit nga qellimi madhor i shkolles; edukimi..
Kjo eshte pamje e shumices se shkollave ne shqiperi (po edhe ne amerike, europe dhe gjetke), spo hap teme shkolle ne shqiperi se cdokush qe mendon ca e di gjendjen cilesine dhe 'seriozitetin' e tyre. Ne kete ambjent, nje palo rektor, perfaqesues i denje i mediokritetit qe e rrethon eshte e kuptueshme qe te hapi probleme dhe tema mediokre te importuara nga rrethe te zeza te njerezimit.
Nqs ke kohe lexoje pak kete shkrimin poshte dhe do shohesh se ke folur ca pa menduar mire.
respekte animal

Shami nė kokė apo pirsing

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=5645
Lorenc Rabeta

Po ta konsiderojmė si veprim thelbėsisht kulturor (pėr fat tė keq nuk
ėshtė gjithnjė i tillė), e kemi shumė mė tė lehtė tė mendojmė se nė
klasat e shkollave apo auditorėt e universiteteve do tė ishte mė e
lehtė tė pranohej njė vajzė me shami nė kokė se njė tjetėr me lloj-
lloj hekurash nė fytyrė

Zhvillimet e fundit nė diskutimin e nxehtė, nėse studentėt dhe
nxėnėsit myslimanė duhet apo jo t`i mbajnė simbolet fetare nė
ambientet e shkollave e universiteteve, i pėrjetuam edhe nė vendin
tonė, ku pamė se u ndjenė tė pėrfshirė e tė detyruar tė japin
opinionin e tyre jo vetėm intelektualė, pėrfaqėsues tė komuniteteve
fetare e tė mediave, por edhe politikanėt tanė mė tė lartė (edhe
Kryeministri). Por a duhen lejuar kėto simbole nė ambientet e
shkollave. Pak ditė mė parė publikuam nė gazetėn "Shqip" njė artikull
tė shkrimtarit maroken, Tahar Ben Jelloun, editorialist i njohur nė
qarqet e larta tė medias frankofone, pėr tė cilin vėnia e shamisė nė
kokė pėr femrat myslimane nuk ishte thjesht pasojė e besimit, por se
nė kėtė veprim pasqyroheshin njė seri faktorėsh kulturorė e socialė.
Dikush tjetėr tha se tė vije shami nė kokė, pėr kėto vajza ishte njė
mėnyrė pėr t`u dalluar nga tė tjerat, pėr tė nėnvizuar pėrkatėsinė
kulturore, aq sa mund tė konsideroheshin fare mirė nė thelb me
mesazhin qė mundoheshin tė emetonin me mėnyrėn e tė veshurit gjatė
lėvizjeve social-kulturore evropiane tė viteve `70. Gjithashtu, tė
gjithė dėgjuam pėr historianen turke, qė nuk u gjykua fajtore nė
vendin e saj pėr tezėn, se shamia nė kokė nė kohėt pagane ishte pjesė
e njė riti seksual. Por, pėrgjigjja mė e mirė lidhur me kėtė arsyetim
vjen ndoshta nga deklarata e njė profesoreshe tė njohur italiane, e
cila, megjithėse ishte krejtėsisht kundėr mbajtjes sė shamisė nė
shkollat italiane, vėrente se asaj vetė mė shumė pėrshtypje i bėnte
nja vajzė me pirsing nė fytyrė se njė tjetėr me kokė tė mbuluar. Dhe
po ta konsiderojmė si veprim thelbėsisht kulturor (pėr fat tė keq nuk
ėshtė gjithnjė i tillė), e kemi shumė mė tė lehtė tė mendojmė se nė
klasat e shkollave apo auditorėt e universiteteve do tė ishte mė e
lehtė tė pranohej njė vajzė me shami nė kokė se njė tjetėr me lloj-
lloj hekurash nė fytyrė. Tė jemi tė sigurt se njė prind shqiptar do
tė pranonte me shumė mė lehtėsi qė bija e tij tė ulej pėrkrah njė
vajze me shami nė kokė, se te njė tjetėr me hundė, buzė, veshė apo
gjuhė tė shpuar, apo me tatuazhe nga mė tė ēuditshmit vend e pa vend.
Mė shumė nga njė vajzė qė e mban shaminė nė ambientet e
universitetit, e cila, me shumė tė ngjarė di mirė dhe ėshtė e
ndėrgjegjshme pėr efektin e kėtij veprimi, duhet tė na shqetėsojnė
ato qė nuk kanė asnjė shans tė shkollohen e pėr rrjedhojė nuk dinė as
motivin pėr tė cilin e bėjnė njė gjė tė tillė.


Postuar nga Dr. Gery Miller datė 01 Dhjetor 2006 - 16:09:

Mjekrra nuk eshte simbol fetar o njerez.

Mjekrra eshte prej natyrshmerise se njeriut. Prandaj kur e pyeten nje dijetarė, e i thane: "Pse e ke leshuar mjekrren", ai i tha: "Sepse me ka dalur", dhe ky dijetari ia beri nje pyetje: "Po ti pse e ke hequr kur te ka dal?" ia tha: "Sepse nuk po me pelqen", e atehere dijetari i tha: "Po ti me i menēur se Krijuesi yt je bere, qe te kundershtosh natyrshmerine ne te cilen te ka krijuar?". Prej mjekrres nuk ka dem, prandaj edhe nuk eshte problem nese nuk heqet.

Mbulesa, mjekrra, etj nuk jane simbole fetare o njerez keni parasysh kete. Simbol fetar eshte te mbajsh kryqin, etj.

P.S:
Me thuani, ēfare problemi paraqet nese nje djal i ri shkon ne shkolle me mjekerr?

Shpetimi qofte mbi te udhezuar!

Dr. Gery


Postuar nga Prishtinasja_ datė 02 Dhjetor 2006 - 00:01:

[QUOTE]Po citoj ato qė tha Dr. Gery Miller
[B]

Mbulesa, mjekrra, etj nuk jane simbole fetare o njerez keni parasysh kete.


Sillni argumentet ne kete qe thuani,meqe kjo qe pretendoni te jet e vertete, eshte vetem nje komplot nga nje njeri i paditur qe flet nga hamendja. Nuk arrij te kuptoj se sa te "ndergjegjshem" jeni kur jipni fet'wa islame pa pasur njohuri adekuate!

Pres nga ju i nderuari "dr" te komentoni ceshtjen e mjekrres dhe mbuleses bazuar ne argumente, pasi e kundershtoni se nuk jane simbole fetare (edhe pse keto ( jane)simbole hyne ne kategorine Obliguese, ne perjashtim per mjekrren qe dijetaret jane te ndare ne tre mendime.

Selam,


Postuar nga Dr. Gery Miller datė 02 Dhjetor 2006 - 01:46:

Citim:
Po citoj ato qė tha Prishtinasja_
Sillni argumentet ne kete qe thuani,meqe kjo qe pretendoni te jet e vertete, eshte vetem nje komplot nga nje njeri i paditur qe flet nga hamendja. Nuk arrij te kuptoj se sa te "ndergjegjshem" jeni kur jipni fet'wa islame pa pasur njohuri adekuate! [/B]

Lexo artikujt e dijetareve qe i kane bere pas ndodhive ne Francė, ku u ndalua mbulesa.

E sa i perket ato paragjykimeve qe i paskeni ndaj meje, Allahu t'a shperblefte. Kjo mua me ndihmon ne diten e gjykimit. Allahu te falt.

Citim:
Po citoj ato qė tha Prishtinasja_
Pres nga ju i nderuari "dr" te komentoni ceshtjen e mjekrres dhe mbuleses bazuar ne argumente, pasi e kundershtoni se nuk jane simbole fetare (edhe pse keto ( jane)simbole hyne ne kategorine Obliguese, ne perjashtim per mjekrren qe dijetaret jane te ndare ne tre mendime. [/B]

Ti moter Prishtinasja_ ! Edhe mjekrra edhe mbulesa jane obligim. Kete mendim e mbaj dhe nuk e ndryshoj mbase kam me qindra argumente. Mirepo prap se prap nuk jane simbole.

Per me shume ndegjo hutbe e Shejkhut te madh Dr. Jusuf Kardavi, i cili e mbajti ne xhuman e pare pas ndodhive ne Franc, ku i hedhi poshte pretendimet e pabesimtareve se mbulesa eshte simbol fetar.

(Nese eshte simbol fetare mbulesa, atehere per meshkujt cili na qenka simboli fetar)?

Nuk e kam ndermend te mirrem me juve, mbase qenkeni me nje eufori te madhe. Ndersa une ketu nuk e kam qellimin te mirrem me musliman (sikur ju), mirepo mirrem me pabesimtaret, qe te iu beje thirrje per ne te verteten.

Shume selame nga yt vella injorant.
Dr. Gery Miller

P.S.:
Kete emer qe e kam (Dr...), e kam venduar ngase shume e dua Gery-n, i cili eshte shkenctar, qe tani e quajme AbdulAhad Omar. E nuk e kam nga ndonje mendjemadhesi per te vetepitetuar vetveten.


Postuar nga Petrit Kola datė 02 Dhjetor 2006 - 02:11:

Laicizmi nuk pi uje!

Qysh ne fillim dua te shprehem hapur dhe fare qarte se sulmi i fundit ndaj myslimaneve shqiptare per ceshtjen e paraqitjes se tyre te jashtem (ne kete rast shamise se femrave) eshte sulm ndaj gjithe popullit shqiptar. Edhe nje here feja po perdoret per qellime politike dhe ndoshta gjeostrategjike kunder interesave te shqiptareve. Kjo eshte amorale, e turpshme dhe shume e rrezikshme, ndaj i ftoje te gjithe shqiptaret te mos bien ne kete gracke por te dalin ne mbrojtje te cdo shqiptari pavaresisht se ciles feje i perkasin.
Teoria e institucioneve laike
Kete teori si kerkojne ta perdorin,eshte e gabuar. Nepermjet laicizmi te institucioneve ata qe e aplikojne ne fomrat e paraqitura kerkojne te futin ne sherr shqiptaret duke stimuluar zenka.
Institucion laik (ne kete rast Universiteti i Durresit) do te thote se institucioni nuk stimulon,nuk bene dhe nuk lejon propogande fetare dhe kurrsesi nuk duhet interpretuar se ai nuk lejon qe ne ambjentet e tij te pranohen besimtar, pavarsisht se kujt besimi i perkasin. Shamia e kokes qe mbajne vajzat myslimane nuk futet ne kategorine e propogandes apo te stimulit fetar. Ajo thjesht tregon se femra eshte besimtare me perkatesi myslimane. Ngjashmeria e veshjes se femres ne besimin mysliman dhe kristian eshte shume e madhe. Trupi i mbuluar me veshje te gjata dhe shami koke. Ne se per shamine na thuhet se duhet te hiqet me pretekstin e laicitetit c’fare duhet bere me fustanet e gjata? A mos duhet me detyrim qe femra ti shkurtoje ato sa ti dalin shalet perjashta sepse disa me qellim e interpretojne si propogande fetare? Me drogen dhe alkolin c’duhet bere perderisa feja e ndalon? A mos i duhet dhene forcerisht rinise shqiptare si kusht paraprak pranimi ne universitetet shqiptare?
Per ngjashmeri dua te theksoje se ne institucionet publike nuk lejohet propoganda raciste, por lekurbardhi eshte lekurbardhe dhe lekurziu eshte lekurzi dhe te dyja palet frekuentojne te njejtat institucione publike pa u lejuar qe te bejne propogande raciste. Te qenurit i bardhe dhe i zi apo veshja ne kete rast e femrave myslimane tregon faktin se ata jane te tille dhe kursesi nuk perben propogande.
Bazuar ne sa shkrojta me siper e ftoje zonjushen e nderuar myslimane te padise per diskriminim fetar universitetin e Durresit. Une me kenaqesi do te beja mbrojtjen per hire te drejtesise, dinjitetit njerezor dhe per ti treguar atyre qe kerkojne te realizojne qellime te ulta politike nepermjet laicizmit se ne kete rast laicizmi nuk pi uje.


http://vertet.blogspot.com/2006_10_...et_archive.html


Postuar nga Petrit Kola datė 02 Dhjetor 2006 - 02:14:

Sa shume majmuna!

Se pari dua te sqaroj pozicionin tim.
Besoj ne Zot, por e para vjen Shqiptaria. Keshtu jam i paanshem ndermjet feve dhe te gjitha besimet i konsideroj njelloj, shqiptare. Sulmet e ulta ndaj myslimaneve shqiptar me kane shqetesuar pavarsisht se nga kush vijne, politikane, shkrimtare, gazetare etj... dhe te them te drejten me kete rast jam cuditur me numrin e majmunave dhe sahanlepirsave shqiptar, sa shpesh here mendoj se jemi rekordmbajtesit boteror ne kete lloj "sporti".
Uhaaa... sa shume majmuna...
Kete radhe na dolen ne institucionet arsimore dhe pikerisht ne Durres, Rektori i Universitetit, Agim Kukeli. Kete Kukelin e ka gjet halli i madh me fene myslimane dhe kerkon qe vajzat te mos mbajne shami ne koke me pretekstin se arsimi eshte jo fetar. Me pare, na ishte nje tjeter majmun. Ky na ishte ne Universitetin e Tiranes. Kete te ziun e kish gjete halli me mjekrat e myslimaneve dhe i kish vene kusht studentit te inxhinierise te hiqte mjekren se ndryshe nuk do te diplomohej.
Po mire, keta majmuna pse nuk kerkojne heqjen e kryqeve apo heqjen e tatuazheve kryq te cilat jane simbole fetare...?


http://vertet.blogspot.com/2006_10_...et_archive.html


Postuar nga tolstoy86 datė 02 Dhjetor 2006 - 16:25:

Keta majmunat jane majmuna ne kuptimin e plote te fjales, budallanj imitues te ndonje lajmi qe vjen nga europa. Dhe meqe jane majmune te europes, kryqet nuk i bejne pershtypje, perkundrazi, ndonje majmun nga keto, megjithese me origjine muslimane, i thote te bijve 'vini kryqe se dukeni si uropiane ju paste babai'. Mos me keqkuptoje asnje kristian, se nuk kam pune fare me kryqet.
edhe dicka, dr Miller me nje lexim te shpejte te shkrimit tend me beri pershtypje fjalia qe thoje qe ke qindra argumente qe te kane bindur qe mjekrra eshte obligim?? Car argumentesh ke se mjekrra e di qe eshte vetem synet (mgjs per disa njerez shume synete vlejne si farze)
respekte


Postuar nga Dr. Gery Miller datė 02 Dhjetor 2006 - 19:44:

Dijetaret jane ndar ne dy mendime, ata qe thone se eshte sunet dhe ata qe thone se eshte farz. Mendimin e dyt une e pranoje mbase ka me shume argumente. Si per shembull po e tregojė nje transmetim, qe disa dijetarė kete e llogarisin Hadith el Kudsijj. Ka vajtur nje njeri tek i Derguari i Allahut, dhe ai kishte mustaqe, dhe kur Profeti e pa keshtu i tha: Pse i ke leshuar mustaqet? Ai iu ka pergjigjur: Me kane urdheruar zoterat e mi. Ndersa Profeti i tha: Ty te kane urdheruar zoterat e tu qe t'i leshosh mustaqet, ndersa mua me ka urdheruar Allahu t'a leshoj mjekrren e ti shkurtoj mustaqet.

peace


Postuar nga tolstoy86 datė 02 Dhjetor 2006 - 21:21:

Por kjo nuk e ben urdher per cdo musliman. psh Profeti falte kaza namazet tehexhut madje, pra me rregullin e nje farzi. Pastaj, duhet pare komenti i hadithit Kudsij. Kemi shume raste qe po te mirren ashtu shabllon, pa u komentuar, do na fusnin ne xhenem. Psh hadithi i famshem ku profeti shprehet qe ato qe u shkon fundi i veshjes poshte nyjes se kembeve, jane banues te xhenemit. (me falte Allahu per shprehjen ne kete menyre te ketij hadith, pa transmetimet e sakta). Po me siguri ju e dini qe meqe behej fjale per kafiret mendjemedhenj qe linin rrobat e tyre te gjata tu zvarriteshin, ne shenje mendjemadhesie, nje njeri nuk shkon ne xhenem thjesht nga kjo gje.
Gjithsesi, te mos dalim jashte teme. Arsyeja qe po e zgjas pak kete bisede ishte vendosja e hixhabit dhe mjekrres ne te njejtin 'kallep'. Ne fjalen obligim. Nderkohe qe hixhabi nuk ka dyshim qe eshte farz, pasi shkruhet ne Kur'anin famelarte, aty ku njeriu meson ne menyre te sigurte se cilet jane farzet, mjekrra eshte dicka me vlere sigurisht, ashtu sic eshte cdo synet, por me asnje lidhje me rendesine e mbuleses.
Mjekrres i behen shume komentime, nga dijetare te medhenj, ashtu sic i behen veshjes se kohes se profetit (edhe veshja e si e kohes se profetit farz eshte???). Ato nuk ishin gjera qe i solli profeti, as veshja e tij nuk ishte gje e re, as mjekrra. Ashtu ishte 'moda' e asaj kohe. Po sigurisht qe deshira per ti perngjare sa me shume pejgamberit dhe aq me teper sjelljeve te tija eshte shume shume per tu vleresuar dhe u befte shkak qe pejgamberi te na pranoje ne umetin e tij. Meqe po diskutojme prape mjekrren, ne realitetin shqiptar, ai qe sakrifikon kete synet per nje qellim me madhor, ate te prezantuarit te islamit ne menyre sa me te mire, fiton me shume. E para eshte synet, kurse te shpjeguarit te islamit eshte farz. Nqs atehere ne ate realitet mjekrra nuk perbente problem, sot, ne realitetin paragjykues shqiptar, ben. Perballimi i paragjykime qe vijne nga nje mjekerr, kur cdo dite shohim majmuneri te llojeve nga me te ndryshme, eshte mbase veshtiresi e panevojshme gjate rruges se qellimit kryesor, shpjegimit te sakte te islamit. Mendoj qe energjite duhen harxhuar aty, e jo duke u marre me debate me rrektore majmune, komshinj apo cfare eshte me e keqja, me prinder. Fatkeqesisht njoh miq te mi qe kane keshtu problemesh me familjen, thjesht nga pamja e tyre.Kjo eshte per te qare.  Allahu i meshirofte ato dhe prinderit e tyre.  
Mendoj qe ai student aq i dhene pas islamit, kohen e debateve per mjekrren e tij, mbase mund ta kalonte duke u perpjekur te shpjegonte islamin atij rektori kokederr. (sigurisht po te ishte pa mjekerr dhe ne statusin e nje studenti qe ben bisede intelektuale me nje rrektor, gjoja intelektual ). Spo mundohem absolutisht te qortoj ate student, te cilin e vleresoj nga kembengulja ne nje ceshtje aq te mire, thjesht po mundohem te shpjegoj nje botekuptim qe mund ti hyje shume me teper ne pune kesaj ceshtjeje. Po 'pishtare' te tille duhen ( me falte Allahu se dhimbjen e tyre nuk po u a heq une, megjithe merzitjen e thelle), po me teper ceshtjes se lirive te njeriut sesa islamit, megjithese edhe ajo ceshtje e islamit eshte.

Persa i perket studentes se mbuluar,ceshtja eshte fare ndryshe, durimi i saj nuk eshte ne formen e tolerimit, sic mund te ishte me ate djalin. cte them, Allahu e falte ate rektor, mendoj se me ato mend , e ka punen pisk.
we selam [/BLOCKQUOTE]


Postuar nga Prishtinasja_ datė 02 Dhjetor 2006 - 22:26:

[QUOTE]Po citoj ato qė tha Dr. Gery Miller
[B


Ti moter Prishtinasja_ ! Edhe mjekrra edhe mbulesa jane obligim. Kete mendim e mbaj dhe nuk e ndryshoj mbase kam me qindra argumente. Mirepo prap se prap nuk jane simbole.

Per me shume ndegjo hutbe e Shejkhut te madh Dr. Jusuf Kardavi, i cili e mbajti ne xhuman e pare pas ndodhive ne Franc, ku i hedhi poshte pretendimet e pabesimtareve se mbulesa eshte simbol fetar.

Me vie mrie qe e keni parasysh se qe te dyjat jane obliguese, pervec qe jane obliguese ato ne vete ekspozohen si simbole fetare, shembull konrket; nese une qenkam nje e krishter (etj) dhe ne rruge shof nje vajze me mbulese muslim,ane, dmth direkt e kuptoj nga uniforma e saj se ajo i takon fes Islame,,, a nuk quhet kjo veshje simbolike ecila te ben te dalluar nga te tjeret sa i perket religijonit tend??? Dmth te jemi te kjarte se ne c'kontekst e perdorim termin "simbolike!" ... dhe per kete argumente te shumta, por meqe qenke besimtar nuk besoj qe do jen te majftueshme meqe posedon njohuri ne kete ceshtje (jam e bindur) perderisa e debatoni.[/B]
Gery citoi: (Nese eshte simbol fetare mbulesa, atehere per meshkujt cili na qenka simboli fetar)?


Prishtrinasja: Sic mund t'a dini, menyra e veshjes te resulullahut a.s. apo majfton t'a ket mjekrren sic dhe i takon nje besimtari.

Gery citoi:Nuk e kam ndermend te mirrem me juve, mbase qenkeni me nje eufori te madhe. Ndersa une ketu nuk e kam qellimin te mirrem me musliman (sikur ju), mirepo mirrem me pabesimtaret, qe te iu beje thirrje per ne te verteten.


Asnje fjali e imja nuk permbante nuance euforike dhe me vie keq qe m'keni drejtuar nje analize te pabaze, megjithate "vleresim i yti" dhe e respektoj sido te jete. Uroj te beheni (inshallah) realizim ne qellimin tuaj te siperpermendur.Gery citoi:Shume selame nga yt vella injorant.
Dr. Gery Miller

Prishtinasja: Vella i dashur dhe shume i respektuar,,, ne shenje modestie(perkujtimi), uroj qe hereve tjera mos t'i mveshni vetes tuaj nje epitet aq te ulet, pasi nuk i takoj nje kalibri te ulet te quaj diken "injorant" sic dhe e keni kuptuar ju e aq me pak nje vella timin ne fe : ) Kerkoj ndjese dhe me erdhi keq kur e lexova (vellau yt "injorant!").


Postuar nga Prishtinasja_ datė 02 Dhjetor 2006 - 23:30:

[QUOTE]Po citoj ato qė tha Petrit Kola
[B]Laicizmi nuk pi uje!

[size=3]Qysh ne fillim dua te shprehem hapur dhe fare qarte se sulmi i fundit ndaj myslimaneve shqiptare per ceshtjen eparaqitjes se tyre te jashtem (ne kete rast shamise se femrave) eshte sulm ndaj gjithe popullit shqiptar. Edhe nje here feja po perdoret per qellime politike dhe ndoshta gjeostrategjike kunder interesave te shqiptareve. Kjo eshte amorale, e turpshme dhe shume e rrezikshme, ndaj i ftoje te gjithe shqiptaret te mos bien ne kete gracke por te dalin ne mbrojtje te cdo shqiptari pavaresisht se ciles feje i perkasin.


Prishtinasja: Ti qenke shume kontradiktor me theniet tuaja, me vie keq, sikur rilexon shkresen tende prej fillimi, do e kuptosh sa euforik tingellon cdo sulm i yti kundrejt nje muslimani. Kurse sa i perket mendimeve tuaja "joshese" qe nuk bazohen ne asnje kontekst argumenti apo njohurie qe posedoni,,,,Me vie keq, per ata njerez mashtrues dhe qe e shofin Islamin si dicka te keqe nga injoranca e tyre ose nga influentimi i stereotipizimit te mediave.
Njeriu eshte "flakur ne bote" dhe varet nga shume fakte mbi te cilat s'ka kurrfare pushteti. Kurse sa i perket citatit tend se "feja perdoret per strategji politike!", me keqardhje te them, se feja dhe politika jane dy botekuptime te ndryshme qe nuk puqen njera me tjetren ne asnje pike,,,Islami si perpjekje per rregullimin e botes me ndihmen e edukimit e te ligjeve eshte rrafsh me i ngushte i zgjedhjes, devocioni me i gjere per t'i ikur cdo lloj dyshimi dhe mosnjohje (ndaj islamit) qe popullin tone e kane goditur dhe % me e madhe e tyre kane mbjellur ne zemrat e tyre urrejtje kundrejt Islamit ,, madje, shkasi i cili e bene kaq te hidhur kete mjerim te populli yne Shqiptare eshte,se; nuk posedojne thuajse asnje njohuri Islame por jane te influentuar sic e theksova siper nga stereotipizmi i mediave dhe thashethemev qe degjohen (e kuvendojne) me "atllaret" e kalibrit te tyre. Kurse ti i nderuar, perpiqeu t'i besh thirrje vetes tende ne nje rruge me te ndricuar se c'qenke tani, e mos lejo te te preokupoje globi i botes (ai i popullit tend), pasi ske permasa te medha te i shpetosh pa shpetuar veten tende nga erresira se pari.

"kur dhelpres iu dogj bishti, uleriti dhe u terbua duke menduar se gjithe bota u dogj".


Petrit Kola citoi: Institucion laik (ne kete rast Universiteti i Durresit) do te thote se institucioni nuk stimulon,nuk bene dhe nuk lejon propogande fetare


Prishtinasja: Pikerisht rektori i universitetit te durresit nuk ka perfaqsuar asnje nen..te rregullores se shkolles kur perjashtoi stduentet ne proteste (tinezare) kundrejt shamise se saj. Abuzim dhe dsikriminim i hapur shfaqet tek "mendjet e ndritura" ne shoqerine tone te "civilizuar" kur per t'u ulur ne tryezen gjigande te "familjes" euro-perendimore, pa e hetuar fare po shesin cdo kode etike Njerezor. Mjerim per ministrine e arsimit dhe shkences, si autoriteti shteteror qe kontrollon shkollat publike. Madje ne rregullore a percaktohet qarte dhe sakte veshja e studenteve? A thua valle, c'thote ne rregullore per nje stduent/e me vathe ne hund,kerthize, me mini fund (mini fund i cili eshte gjysme nga ai normal), me kryq te varur deri tek kerthiza???? Fare e llogjikshme, dmth nuk rregullorja nuk parashikon asgje te tille, perndryshe po te rezulonte e kunderta, rektori do ulej dhe te firmoste nje vendim qe do mbeshtej ne nenin (......), por kete se ka bere por tinezishst e ka ftuar ne zyren e tij dhe i ka dhene dy jave afat per ta "reflektuar" hequr shamine. Ne shtetet laike sic pretendoni ju dhe disa verberisht, duhet te perceptoje dhe respektoje te drejten individuale te cdo njeriu pavarsisht ngjyres,races,kombit. thene shkurt, eprderisa nje i krishter,jehud (etj) kane te drejten te ekspozojne dhe respektojne ritualet e tyre fetare haptazi, perse vetem ajo e perkatsis muslimane duhet te diskriminohet dhe ti cenohet e drejta??? A nuk eshte per te medituar rreth kesaj me gjere e thelle per te arritur ne nje konkluzion me vetdijesor?! Popullit tone me nje fjale i mungon Vetedijesimi e asgje me teper,,, pasi vetedijesimi eshte hallka e unitetit. Keshtuqe ti i nderuar, kur ke deshire te hapesh debat, mundesisht te jesh i armatosur gjer ne dhembe qe te ngadhenjesh e jo te flasesh nga hamendja vetem pse ke mbjellur ne zemren tende smire dhe urrejtje kudnrejt komunitetit musliman. Kete ua them pa prekur tezen e ndergjegjes te njeriu.
,

Petrit Kola citoi: Ngjashmeria e veshjes se femres ne besimin mysliman dhe kristian eshte shume e madhe.


Prishtinasja: Nje e krishter nga nje muslimane nuk dallon asgje, pasi dhe femra e krishtere eshte (ishte) e urdheruar te vej shamine mbi koke dhe te jete e mbuluar me petkun e gjate. Shof se nuk keni njohuri rreth fes se krishter ( e aq me pak te asaj islame), por mire do beje te marresh bagazh njohurie rreth krishterizmit si fe e me pas asaj islame dhe do e kuptosh realitetin e hidhur e nuk do paragjykoni tutje.


Postuar nga Niqua datė 03 Dhjetor 2006 - 17:10:

hajde demokraci hajde


Postuar nga tolstoy86 datė 04 Dhjetor 2006 - 14:18:

Prishtrinasja: Sic mund t'a dini, menyra e veshjes te resulullahut a.s. apo majfton t'a ket mjekrren sic dhe i takon nje besimtari.

O moter nga prishtina, veshja e resulullahat i perket vendeve arabe dhe kohes se tij. Nga ai kemi keshilla qe meshkujt te preferojne ngjyren e bardhe, kafet dhe ngjyra te aferta me ngjyren kafe. Nuk eshte mire te vishet e kuqja nga djemte, arsyet jane disa. Por nuk ka hadithe ku pejgamberi na rekomandon qe te vishemi si ai. Sigurisht na rekomandon ndjekjen e synetit, por mendoj se eshte e qarte qe te veshurit si pejgamberi nuk ka aq rendesi.
Mjekrra ka rendesi me teper pasi permendet ne shume vende, hadithe dmth. Po sipas teje ato qe nuk lene mjekerr nuk u sillkan si besimtare. Po me ato qe nuk kane mjekerr si i behet halli??
O moter, mjekrra nuk eshte farz, eshte synet. Prerja e mjekrres, pasi eshte lene me qellim zbatimin e nje syneti, eshte haram. Nuk e di shpjegimin por di qe transmetimi eshte nga burime shume te forta. A jane te tilla edhe burimet ku ju paskeni lexuar qe mjekrra qenka farz???
Duke pasur parasysh qe prerja e mjekrres eshte haram, nuk eshte shume e rekomandueshme te lihet, pasi sot mund te detyrohesh ta presh per arsye te ndryshme. pune, ushtri, per fotografi pashaporte etj, besoj se eshte e qarte. Le pastaj ato qe u teket ta presin mjekrren nga qejfi, per te ndryshuar lukun.
Nejse, shpresoj te mos me kesh keqkuptuar, debati me vellezer dhe motra muslimane ka me shume vlera se me njerez provokues dhe kokemushka, biseda me te cilet, pervec humbjes se kohes, nuk te sjell asgje.
selam


Postuar nga Prishtinasja_ datė 05 Dhjetor 2006 - 03:22:

Nė Kur'an pėrmendet betimi i shejtanit: "Do t'i urdhėrojė dhe ata qo t'i shėmtojnė krijesat e Allahut" (En-Nisa 119).
Rruarja e mjekrrės apo heqja diēka nga ajo ėshtė ndryshim nė atė ēka ka krijuar Allahut xh.sh..

Allahu e mallkoi shejtanin nė Kur`an, ndėrsa ai tha,”Do tė pėrfitoj njė pjesė tė caktuar nga robėrit e Tu. Me siguri unė do t’i ngatėrrojė dhe do t’u ngjalli dėshira tė rreme, do t’i urdhėroj qė t'ua presin veshėt begative dhe gjithashtu do t’i urdhėroj qė ta ndryshojnė atė qė Allahu ka krijuar“. Dhe kushdo qė zgjedh shejtanin pėr mbrojtės dhe mik nė vend tė Allahut, pa dyshim ai ka pėsuar humbje tė qartė”. (en-Nisa:118/119).


Pejgamberi s.a.w.s. ka thėnė: "Dallohuni prej mushrikėve (pabesimtarėve), lėshoni mjekrrat dhe shkurtoni musteqėt" (Muttefekun alejhi).

Me njė hadith tjeter Pejgamberi SalAll-llahu Alejhi ve Selem thotė: Shkurtoni musteqėt dhe lėshoni (zgjatni) mjekrrat" (transmeton Muslimi dhe Bejheki, Ahmed dhe tė tjerėt).

Pastaj me njė hadith tjeter i Dėrguari i All-llahut s.a.w.s thotė:"Kush nuk heqė prej mustaqeve tė tij d.m.th. nuk i shkurton nuk ėshtė prej nesh"(transmeton Muslimi).

Thotė Ibėn Tejmijje (Allahu e mėshiroftė): "Rruarja e mjekrrės ėshtė e ndaluar".

Poashtu Abdulaziz bin Bazi thotė:
"Me tė vėrtetė edukimi i mjekrrės, dhe lėshuarja e saj janė obligim dhe nuk lejohet lėnia e tyre".

Gjithashtu imam Kurtubiu (Allahu e mėshiroftė) thotė: "Nuk lejohet rruarja e mjekrrės, as shkulja e saj, e as shkurtuarja e saj".

Rruaja e mjekrrės nuk ėshtė prej ēėshtjeve tė vogla siē mendojnė disa. Por mundet me qenė rruarja e saj ndėr mėkatet mė tė mėdha nė krahasim me mėkatet tjera, pėr arsye se rruarja e saj konsiderohet mėkat haptazi, dhe nuk falėt nga Allahu personi i cili e bėnė kėtė mėkat haptazi.
Pejgamberi a.s thotė: "I gjithė populli im ėshtė i falur pėrveē atyre qė i bėjnė mėkatet haptazi, po edhe nėse i bėnė fshehtazi iu tregojnė tė tjerėve pėr mėkte e bėra".


Transmetohet nga A'isha se Pejgamberi alejhis-selam ka thėnė: 'Dhjetė gjėra janė prej natyrshmėrisė: shkurtimi i mustaqeve, lėshuarja e mjekrrės…”. Tra. Muslim dhe tė tjerėt.

Janė qu disa vėllezėr nė din dhe kan thanė se mjekrra ėshtė sunnet, e ne ja``u pėrkujtojm kėto fjalė tė All-llahut atyre:

Nisa ajeti 14 thote:
“Kush e kundėrshton All-llahu dhe tė dėrguarin e Tij, dhe i shkel dispozitat e Tij, atė do ta fusė nė zjarr tė pėrjetshėm dhe pėr tė ka njė dėnim tė rėndė”.

“Dhe kur u thuhet atyre: Ejani nė atė ēka Allahu ka shpallur dhe te i Dėrguari; ti i sheh Hipokritėt sesi largohen prej teje me urrejtje.” [Sureja en-Nisa, 41].

Merreni atė qė i Dėrguari ju jep, dhe pėrmbajuni nga ajo tė cilėn ai ua ka ndaluar.” [Sureja el-Hashr 59:9].

“Le tė ruhen ata tė cilėt kundėrshtojnė urdhėrin e tė Dėrguarit, se mos t’i godet ndonjė sprovė (fitne), apo t’u shkaktohet njė dėnim i dhimbshėm.” [Sureja en-Nur, 243].

Rreth kėtij komenti "sprovė" kan fol shum dijetarė, mirpo Ahmed Ibn Hanbeli ja ka vnu kapakin dhe ka thanė: "Sprova qė mundet me godit ata qė ja kthen shpinen Hadithit dhe Sunnetit tė Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem, ėshtė se mundet me ra nė shikr, apo kufr dhe me vdek si pabesimtar"

O ju qe keni besuar, kini frike Allahun dhe thoni fjale te drejta. Jua permireson (Allahu) veprat dhe jua fal gjynahet. Dhe kush i bindet Allahut dhe te derguarit te Tij, ka fituar me nje fitore te madhe" el-Ahzab 70-71.

Kur All-llahu ka vendosur pėr njė ēėshtje, ose i dėrguari i Tij, nuk i takon (nuk i lejohet) asnjė besimtari dhe asnjė besimtareje qė nė atė ēėshtje tė tyre personale tė bėjnė ndonjė zgjidhje tjetėrfare. E kush e kundėrshton All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, ai ėshtė larguar shumė larg sė vėrtetės." (Kur'an, 33:36)

“O ju qė keni besuar ! Pėruluni All-llahut dhe pėruluni Pejgamberit…”
(en Nisā’ , 59)

“E kush i nėnshtrohet All-llahut dhe Pejgamberit tė Tij, do tė jetė me ata tė cilėve All-llahu u ka dhėnė shumė begati: me Pejgamberėt, me tė drejtėt, me dėshmorėt (shehidėt) dhe me njerėzit tjerė tė mirė. Ata janė shokė tė mrekullueshėm!”(en Nisā, 69)

“Me tė vėrtetė ju e keni shembull tė mrekullueshėm Pejgamberin e All-llahut…”

“…dhe Ne tė kemi dėrguar ty shpalljen (Kur’anin) qė t’ua shpjegosh njerėzve atė qė u ėshtė shpallur…”
(en Nahl, 44)

Kerkoj ndjese, pasi qe teksti nuk eshte ne vendin e duhur te diskutimit, por sa per ilustrim te bashkebiseduesit,tolstoy, i solla. I nderuar, tolstoy, nese ke deshire te diskutojme enkas per kete ceshtje, te lutem mund te me drejtoheni me mesazhe private qe mos t'i dheme kahje krejtesisht tjeter temes aktuale. Flm ne mirekuptim.

respekt,


Postuar nga tresh datė 05 Dhjetor 2006 - 08:31:

prishtinase....pse nuk leshon mjekerr edhe ti......


Postuar nga erzeni_be datė 05 Dhjetor 2006 - 08:57:

Treshi, ēik me shume rrespekt per femrat xhan... ok?


Postuar nga leopardi datė 05 Dhjetor 2006 - 09:03:

 

 

Shkurt: fenomeni dhe kuptimi i feve ne shqiperi nuk mund te krahasohet dhe te vlersohet me parametrat e disa shteteve qe kane perberjen popollsise se tyre vetem me nje fe.

Kurre me shume se sa sot, duhet te respktohen istitucionet shteterore, ku cdo shqiptare ka te drejten te studjoje te arsimohet dhe te punoj; ne shqiperi ka shume fe, cfare do te ndodhte nese te gjitha fete do te benin te njeten gje, te sillnin ne klase "simbolin" e tyre? 

PRANDAJ ;

NESE ISLAMET KANE KRIZE IDENTITETI NE BOTE, KJO NUK DO TE THOTE QE DUHET TA KEMI DHE NE SHQIPTARET PASI; "FEJA E SHQIPERISE ESHTE SHQIPTARIJA"

 

 


Postuar nga erzeni_be datė 05 Dhjetor 2006 - 09:21:

Citim:
Po citoj ato qė tha leopardi
[BKurre me shume se sa sot, duhet te respktohen istitucionet shteterore, ku cdo shqiptare ka te drejten te studjoje te arsimohet dhe te punoj; ne shqiperi ka shume fe, cfare do te ndodhte nese te gjitha fete do te benin te njeten gje, te sillnin ne klase "simbolin" e tyre fetar

[/B]


Pershendetje Leopardi.
Kurse une mendoj se ēeshtja duhet shikuar ne te gjitha drejtimet.
Njeri nga keto drejtimet e tjera eshte se institucionet shteterore jane nga dhe per popullin dhe si rrjedhoje duhet te rrespektojne ate ne teresi.

Tani keto institucione ose duhet te jene te sinqerta dhe demokratike duke rrespektuar apo denuar te gjitha simbolet fetare ne te njejten mase

ose duhet te jene hipokrite dhe diskriminuese (siē jane te vertete) qe bejne nje lemsh te vertete me te drejten e individit dhe propaganden fetare.

ose e treta duhet te jene diktatoriale ku te gjithe te vishen me perpajse te zeze jake te bardhe dhe shami... te kuqe.

Thene shkurt mendimi im eshte se te veshurit e individit eshte ēeshtje e lirise dhe se drejtes se tij personale nuk ka te beje fare me propaganden fetare neper institucione , perderisa nuk kerkohet t'u imponohet te tjereve identiteti i tyre.


Postuar nga fat_genta datė 05 Dhjetor 2006 - 09:42:

Leopardi sot jetojme ne nje shekull ku shteti eshte ai qe udheheq masat. pra supozohet nje familje ku ka udheqehes qe kujdesen per masat te cilat udheheqein, pse keto masa te cilat ti si udheheqes j'u ke dhene liri nuk i'u jep te drejta te barabarta? ku qendron liria dhe demokracia per te cilen ti mburresh se posedon? Nese ne jemi masa apo bashkesia e cila varemi nga ky shtet dhe i kemi dhene besimin tone , kemi varur shpresat tona dhe i kemi lene ne dore rregullimin e jeteve tona, perse duhet te behen dallime? cfar te pengon ty nese dikush vjen me kryq apo dikush me mbulese? dikush si murgesh apo dikush si muslimane? pse ti je i pa ditur apo bebe dhe ke frike se ndikohesh nga simboli fetar? Leopardi, shikoi gjerat ne nje kendveshtrim ku te gjithe jetojme ne kete bote, te gjithe duam te jetojme si deshirojme, pa demtuar te tjeret. Nese llogjikojme si ti do te thote ti trajtojme njerezit "nje prej nene nje prej njerke". MENDO TE ISHE TI NJE PREJ TYRE.


Postuar nga leopardi datė 05 Dhjetor 2006 - 13:48:

 

Fjala liri dhe demokraci nuk jane sinonime apo krahasime ku gjithcka duhet te konceptohet si e tille, pra, lirija e nje individi, ne radhe te pare eshte personale dhe ne kete kuptim eshte e shenjte dhe nuk duhet kurre ti hiqet, pervecse, ne rastet kur parashikohet nga vete ligji, dhe ne radhe te dyte lirija e nje individit duhet te ndahet dhe te pranohet mbrenda nje shoqerie. Pranimi i lirise sipas konceptit thelbesore te tije duhet ti pershtatet dy vizioneve; nga njera ane me vete individin dhe me boten e tij personale e cila eshte e shenjte, dhe nga ana tjeter me lirine e pergjitheshme ku vete indivi identifikohet si perkates i asaj shoqerie. Pikerisht, sot ne shqiperi ka shume besime duke filluar qe tek ateistet (nje lloj besimi edhe ky) e me radhe...,

prandaj;

ne baze te ktyre feve; atesti nuk don kryq ne klase, dhe nuk don as persona me shami, pasi, preket lirija e tije, dhe cila eshte lirija e tij? premtimi i nje shteti laik. Pra, duhet nje sforcim, nga i krishteri, nga myslimani, ortodoksi, atesisti, bektashinjet...,etj  per te respektuar njeri-tjetrin dhe ky respekt do te vinte do te forcohej me shume nese do kemi parasysh dy parime thelbesore: nuk jemi nje shtet teokratik d.m.th. fetare,  dhe qe jemi nje komb.

Une e shikoj te arsyeshme dhe te llogjikshme, qe besimtari duhet te kete kultin e tij ku te falet (i cili eshte i garantuar), por duhet te respektoje edhe kultin e te gjithe shqiptareve per te cilin ne punojme, istitucionet shteterore.

Ne se do ndjekim ket parim, pranimin e simboleve, kam frike se do percahemi.


Postuar nga tresh datė 05 Dhjetor 2006 - 13:57:

Citim:
Po citoj ato qė tha tresh
prishtinase....pse nuk leshon mjekerr edhe ti......


hahahaha asht cue gjysa e forumit me e denoncue kete mesazh
hajt me ate fytyren e inatosur e paskam marre nje paralajmerim per BAN me duket

erzeno o shpirt ku e sheh mungesen e respektit??!!


Postuar nga erzeni_be datė 05 Dhjetor 2006 - 15:23:

Tresho , mungesa e rrespektit eshte se nese ajo duhet te leshoje mjekerr ti duhet te leshosh brire... ok?
Mos duhet te vazhdojme ne kete gjuhe?!!!!!!!!!


Po he e pra te shkreten, ne ke ndonje mendim per te dhene bujrum po jo me u zene kot me te tjere, thjeshte se mendimi i tjetrit eshte rradikal ne syte e tu.

Ja kalofsh mire.


Postuar nga tresh datė 05 Dhjetor 2006 - 15:27:

"Heshtja eshte ari i vetem qe posedojne femrat" (Volteri)


Postuar nga fat_genta datė 05 Dhjetor 2006 - 18:41:

[QUOTE]Po citoj ato qė tha leopardi
 

Fjala liri dhe demokraci nuk jane sinonime apo krahasime ku gjithcka duhet te konceptohet si e tille, pra, lirija e nje individi, ne radhe te pare eshte personale dhe ne kete kuptim eshte e shenjte dhe nuk duhet kurre ti hiqet, pervecse, ne rastet kur parashikohet nga vete ligji, dhe ne radhe te dyte lirija e nje individit duhet te ndahet dhe te pranohet mbrenda nje shoqerie. Pranimi i lirise sipas konceptit thelbesore te tije duhet ti pershtatet dy vizioneve; nga njera ane me vete individin dhe me boten e tij personale e cila eshte e shenjte, dhe nga ana tjeter me lirine e pergjitheshme ku vete indivi identifikohet si perkates i asaj shoqerie. Pikerisht, sot ne shqiperi ka shume besime duke filluar qe tek ateistet (nje lloj besimi edhe ky) e me radhe...,

prandaj;

ne baze te ktyre feve; atesti nuk don kryq ne klase, dhe nuk don as persona me shami, pasi, preket lirija e tije, dhe cila eshte lirija e tij? premtimi i nje shteti laik. Pra, duhet nje sforcim, nga i krishteri, nga myslimani, ortodoksi, atesisti, bektashinjet...,etj  per te respektuar njeri-tjetrin dhe ky respekt do te vinte do te forcohej me shume nese do kemi parasysh dy parime thelbesore: nuk jemi nje shtet teokratik d.m.th. fetare,  dhe qe jemi nje komb.

Une e shikoj te arsyeshme dhe te llogjikshme, qe besimtari duhet te kete kultin e tij ku te falet (i cili eshte i garantuar), por duhet te respektoje edhe kultin e te gjithe shqiptareve per te cilin ne punojme, istitucionet shteterore.

Ne se do ndjekim ket parim, pranimin e simboleve, kam frike se do percahemi.
[/QUO

LEOPARDI FOLE PER LIRINE E INDIVIDIT ATEIST, KU ESHTE KETU LIRIA E INDIVIDIT BESIMTAR?
PERSE U CENOKA LIRIA E ATEISTIT DUKE PASUR NE (KLASE P.SH) NJE BESIMTAR ME KRYQ APO SHAMI? PERSE MOS TE THEMI TE KUNDERTEN?
PERSE DUHET TE MBROJME TE DREJTEN E NJERIT DHE TE KUNDERSHTOJME TE DREJTEN E TJETRIT? A ESHTE DREJTESI KJO?
PERSE SHTETI DUHET TE MBYLLI RRUGET E TIJ PER BESIMTARIN DHE PER ATEISTIN TI LERI TE HAPURA NE CDO KAT? NUK ESHTE E DREJTE.


Postuar nga erzeni_be datė 05 Dhjetor 2006 - 18:54:

Citim:
Po citoj ato qė tha leopardi


ne baze te ktyre feve; atesti nuk don kryq ne klase, dhe nuk don as persona me shami, pasi, preket lirija e tije, dhe cila eshte lirija e tij? premtimi i nje shteti laik. Pra, duhet nje sforcim, nga i krishteri, nga myslimani, ortodoksi, atesisti, bektashinjet...,etj  per te respektuar njeri-tjetrin dhe ky respekt do te vinte do te forcohej me shume nese do kemi parasysh dy parime thelbesore: nuk jemi nje shtet teokratik d.m.th. fetare,  dhe qe jemi nje komb.

Une e shikoj te arsyeshme dhe te llogjikshme, qe besimtari duhet te kete kultin e tij ku te falet (i cili eshte i garantuar), por duhet te respektoje edhe kultin e te gjithe shqiptareve per te cilin ne punojme, istitucionet shteterore.

Ne se do ndjekim ket parim, pranimin e simboleve, kam frike se do percahemi.
Leopardi shume e bukur dhe interresante menyra se si llogjikon.
Eshte e vertete qe kemi dy liri : ate personale dhe ate te pergjithshme qe shoqeria te jete sa me e harmonishme.

Puna eshte se mbajtja e mjekrres, e kryqit , e shamise , e henes me yll etj etj etj jane liri personale dhe te shenjta dhe duhet te ruhen e trajtohen si te tilla.

Keto "simbole" mund te benin pjese te liria e pergjithshme si rrjedhoje edhe mund te kufizoheshin nese bartesi i tyre do te kishte nje rrol te caktuar ne shoqeri!

Pra nese une si nxenes mbaj nje hene me yll e tjetri nje kryq , ketu s'ka asnje te keqe sepse qe te dy jemi pjese te barabarta te shoqerise.

E kunderta do te ishte nqs nje profesor , psh do te barte simbole te tilla, sepse profesori ka nje rrol te caktuar ne shoqeri, duhet te jete asnjanes duke mos privilegjuar as lirine personale te ateistit as ate te besimtarit.


Sa per faktin e nje shteti laik, mendoj se eshte krejt e pavend ne kete debat dhe ja perse:

E para: Laik don te thote i i pamvarur nga feja jo i pafe

E dyta: Bartja e simboleve fetare, s'ndikon aspak te pamvaresia e shtetit te Feja.

E treta  eshte nje pyetje: Pse shteti duhet te jete laik?!

Duhet te jete i tille per te qene nje lloj gjykatesi ndermjet meje, qe leshoj mjekrren dhe teje, qe mban kryqin. Nqs hera heres mund  te haset ne pakenaqesi  dhe ne mosmarrveshje ne lidhje me "masen" e lirise personale, kjo ne asnje menyre s'do te thote se shteti duke qene laik duhet t'a ē'farose kete liri personale keshtu s'do te kete me problem.

Jo, problemi duhet zgjidhur jo zhdukur!

Nqs veprohet keshtu, dhe fatekeqesisht keshtu po veprohet atehere don te thote qe nen pretekstin e "ruajtjes" se lirise se pergjithshme te shoqerise, po censurojme dhe shfarosin lirine  personale ,  nderkohe qe liria e pergjithshme perbehet nga ato personale, dhe jo e kunderta pra gradualisht shkohet drejt nje diktature...

 

Se fundi , edhe une  kam te njejtin shqetesim per perēarjen qe mund  te shkaktohet.

Puna  eshte  se pikerisht duke prekur te shenjten  e njerit (besimtarit) per te zgjeruar ate te tjetrit (ateistit)  do te kemi perēarje.

Nderkohe qe gjithesi eshte  shume i habitshem fakti,

E para:

Pse bota perendimore u kujtua kaq vone se shamia e besimtares muslimane apo mjekrra e besimtarit musliman, qenka cenim i lirise se ateistit dhe i asaj te shoqerise,  nderkohe  qe shamia dhe mjekrra muslimane eshte tradite shekullore dhe prezente ne perendim te pakten keto 60 vitet e fundit?

dhe e dyta:

Pse i njejti "problem" s'eshte ngritur kurre me pare ne shoqerite perendimore per mbajtjen e Kryqit ? 

e treta:

Pse vetem pak vite me pare, kishte kaq shume indiferentizem per ateistin ndersa sot nje interresim i madh dhe perkujdesje e jashtezakonshme nderkohe qe ky e k ashoqeruar njeriun gjate tere kohes?


 


 


Postuar nga leopardi datė 05 Dhjetor 2006 - 19:08:

LEOPARDI FOLE PER LIRINE E INDIVIDIT ATEIST, KU ESHTE KETU LIRIA E INDIVIDIT BESIMTAR?
PERSE U CENOKA LIRIA E ATEISTIT DUKE PASUR NE (KLASE P.SH) NJE BESIMTAR ME KRYQ APO SHAMI? PERSE MOS TE THEMI TE KUNDERTEN?
PERSE DUHET TE MBROJME TE DREJTEN E NJERIT DHE TE KUNDERSHTOJME TE DREJTEN E TJETRIT? A ESHTE DREJTESI KJO?
PERSE SHTETI DUHET TE MBYLLI RRUGET E TIJ PER BESIMTARIN DHE PER ATEISTIN TI LERI TE HAPURA NE CDO KAT? NUK ESHTE E DREJTE. [/B][/QUOTE]

 

Une fola per lirine e individit si individ dhe nuk e quajta te lire sepse eshte ateist. Po te llogjikojme ashtu sic pretendoni Ju, neser ne mengjes do mbushemi me simbole fetare ne cdo vend, duke filluar qe tek zyrja e Presedentit te Republikes, e deri ne zyrat me te thjeshta.

Perseris, besim fetare eshte ndjenje personale dhe e tille duhet te jete dhe perderisa te jete e tille do jete private -privacy-.,  dhe ne ket dimension meriton respekt. Por kur besimi fetare fillon dhe behet ngacmues, konkurrues, percares, deri ne piken fatale ku idealizohet atehere nuk eshte me besim por nje ide e strumentalizuar.

Shteti dhe feja jane dy gjera te ndryshme, dhe nuk duhen te perzihen ne detyrat e tyre; shteti duhet te lejoje ngritjen e kulteve, por edhe  istitucionet fetare duhet te respektojne shtetin.

Te qenurit ateist nuk do te thote qe shteti ka pranuar simbolin tim te ateismit, eshte absurde, pasi vete ateismi eshte abstrakt dhe nuk ka simbole. Prandaj, ashtu sikurse ateisti eshte pa simbole, edhe fetari duhet jete pa simbole perpara organeve laike, por ti ruaj ato aty ku duhet me i rujt.


Postuar nga erzeni_be datė 05 Dhjetor 2006 - 19:31:

Citim:
Po citoj ato qė tha leopardi


Te qenurit ateist nuk do te thote qe shteti ka pranuar simbolin tim te ateismit, eshte absurde, pasi vete ateismi eshte abstrakt dhe nuk ka simbole. Prandaj, ashtu sikurse ateisti eshte pa simbole, edhe fetari duhet jete pa simbole perpara organeve laike, por ti ruaj ato aty ku duhet me i rujt.Te mos paturit simbole s'don te thote te mos ekzistosh, e para kjo

dhe e dyta:

Nqs fetari duhet jete pa simbole sikur ateisti atehere ti po i dikton besimtarit menyren e te qenurit! s'eshte me demokraci i nderuar


Por edhe nqs ndjekim kete menyre llogjikimi , ti si ateist meqenese s'ke simbole ke deshire te qendrosh i tille, pa to, pra ke deshire te ruash origjinalitetin tend.

Atehere pse fetari duhet te ndryshoje origjinalitetin e tij?!!!!!


Ateisti ne kete rast , jo vetem qe gezon plotesisht te drejten e tij te mos barte simbole por ka deshire qe mos t'i shohin syēkat simbole kerrkund se demek na i cenohet liria....

Kurse besimtari, qe e flakim dhe nga shkolla, se ka te njeten deshire, te ruaje origjinalitetin e tij, s'ka pune lirie aty... edhe pse i shkilen me kater kembe dy te tilla: ajo e te drejtese se shkollimit dhe ajo te drejtes se origjinalitetit te vet.

Aman ....


Postuar nga fat_genta datė 05 Dhjetor 2006 - 19:44:

Te qenurit ateist nuk do te thote qe shteti ka pranuar simbolin tim te ateismit, eshte absurde, pasi vete ateismi eshte abstrakt dhe nuk ka simbole. Prandaj, ashtu sikurse ateisti eshte pa simbole, edhe fetari duhet jete pa simbole perpara organeve laike, por ti ruaj ato aty ku duhet me i rujt. [/B][/QUOTE]

Leopardi kush thote se ateisti nuk ka simbole? pse mos te marrim te qenurit e tij "modern" simbol te ndjekurit e modes per veshjen ? pse duhet te lejohen vajza te veshura si pro....... ne shkolla dhe ato te mbuluarat jo? apo se ato jane ateiste?
nuk te duket se ato perfaqesojne shoqerine ateiste une nga e kuptoj? nga "simboli i tyre" veshja.


Postuar nga leopardi datė 06 Dhjetor 2006 - 00:38:

 

 I respkoj idete e Juaja, dhe jane per tu amiruar, ne fund te fundit jane vlera, por vlera me e madhe eshte INTERESI I GJITHE POPULLIT SHQIPTARE, dhe kjo arrihet vetem nese te gjithe fete do te respektojne llogjiken illuministe, pasi, vetem kjo e fundit na bashkon ne nje frym ne nje ideal ne nje komb, pra, rilindja demokratike eshte gjerarkia e pare per tu respektuar.

Me respekt

SH.B.


Postuar nga fat_genta datė 06 Dhjetor 2006 - 08:22:

Premisa baze e Iluminizmit ishte bindja se, secili individ per nga natyra e tij eshte thelbesisht nje qenie racionale dhe se arsyeja racionale behet e pamundur te pardoret, vetem si pasoje e perbmytjes se njeriut nga injoranca
Pra Iluminizmi mbeshtetet ne bindjen se arsyeja njerezore eshte nje gjendje te shpjegoje gjithcka nese vete kjo arsye kultivohet. Dhe rruga qe ofroi Iluminizmi per ndricuar arsyen ishte supozimi, se nese mendja e cdo individi clirohet nga dogmat atehere kjo arsye e cliruar ne menyre te tille do te synonte te formulonte vete dijen. Individi te ushqente arsyen e tij nga pervoja.
Pra thene shkurt Iluminizmi here i jep liri "dhe i qan hallin" individit dhe here e "mbyt" ate. edhe kerkon ta quaje qenie racionale edhe i ve kushte.

Iluminizmi deri diku ka te drejte por jo ne te gjitha, ai ka synim progresin, por ama ai edhe e mban njeriun te pazhvilluar.
Se fundi Iluminizmi:
* I jep perparesi Individit ( ama kete ne nuk e shohim, pasi ai e kushtezon, pra ska liri )
* Refuzon traditen ( kjo duket qarte ne luften kunder fese)
* Nuk ka autoritet(per te autoriteti eshte individi vete)

Iluminizem perkethimi Ateizem


Postuar nga shkodrani_1980 datė 11 Dhjetor 2006 - 11:39:

ne vend te pergjigjes

NJE MJEKER DHE NJE SHAMI

Skėnder Shkupi

burimi nga eshte marre ky shkrim
http://www.albforumi.com/pf/showfla.../fpart/all/vc/1

Nė viset e Shqipėrisė Jugore, pėrdoret shpesh sentenca shpotitėse “u zunė pėr mustaqet e Ēelos”. Se kush ishte Ēeloja pak rėndėsi ka, me sa duket duhet tė ketė qenė njė burrė pak i rėndėsishėm. Ndėrkohė, ka edhe njė vjershė folklorike, mė tepėr argėtuese se tallėse, qė lidhet me “shaminė qė ka Dudija”, njė ēupė nga viset e Tepelenės apo Mallakastrės, me tė cilėn qenė dashuruar dy veta dhe qė merreshin me shaminė e Dudijes, pėr tė mos rėnė fort nė sy pėr merakun e madh tė tyre faqe tė tjerėve, ndėrkohė qė tė tjerėt zbaviteshin me ta.
Diēka e ngjashme po ndodh kėto ditėt e fundit me mjekrėn e Julianit apo shaminė e Behijes, qė kanė turbulluar Rektoratin e Universitetit tė sapokrijuar tė Durrėsit dhe myftinitė e Shkodrės, Durrėsit dhe Elbasanit. Nė pamje tė jashtme kjo ngjan vėrtetė me precedentėt argėtues folklorikė tė Ēelos e Dudijes. Njė djalė i ri mysliman qė ka dėshirė tė mos e rruajė mjekrėn e tij, por ta lerė atė tė gjatė dhe njė vajzė e re qė e gjen mė komode mbulimin e kokės sesa zbulimin e saj, apo nxjerrjen e kėrthizės pėrjashta krahas dekolteve tė skajshme tė shoqeve tė saj, nuk duhet tė pėrbėnin kurrfarė shqetėsimi pėr askėnd. Sigurisht, nė njė situatė normale. Mirėpo, me te drejtė mund tė shtrojmė pyetjen: A gjendemi ne sot nė njė situatė normale?
Ndofta tė paktė janė ata, edhe nė SHBA apo nė Evropėn Perėndimore, qė ta ndiejnė realisht se vendet e tyre janė tashmė nė luftė me njė nazizėm tė ri, me repartin e avancuar tė njė fondamentalizmi sa agresiv, aq edhe tė pashpirt. Al- Kaeda e provoi me fakte ngjethėse se nuk ėshtė aspak njė kundėrshtar i neglizhueshėm. Avantazhi mė i madh i pjesės mė agresive tė fondamentalizmit islamik ėshtė ilegaliteti i saj, fshehja dhe maskimi i veprimeve terroriste me tė drejtėn e pamohueshme tė kujtdo pėr tė shprehur lirisht bindjet e tij fetare dhe pėr t’i praktikuar ato pa pengesė. Nė kėtė luftė tė re ka njė asimetri tė plotė. Nė Perėndim, janė nė shumicė ata qė luftojnė pėr tė drejtat e njeriut pėrfshirė, kuptohet, edhe tė drejtėn e femrės pėr t’u mbuluar. Ndėrsa nė Lindje, nė ato vise ku sundojnė me dorė tė hekurt fondamentalistėt, njė femėr e zbuluar mund ta paguajė edhe me jetė guximin e saj.
Tė rinjtė islamikė tė indoktrinuar nė kampe stėrvitore tė specializuara, po pėrgatiten me pėrkushtim pėr tė vrarė qindra mijėra njerėz tė pafajshėm, vetėm sepse nuk janė myslimanė. Atyre u thuhet se tė gjitha tė zezat qė po heqin, varfėria, mjerimi dhe fatkeqėsitė e ndryshme kombėtare apo sociale kanė njė autor tė vetėm, imperializmin e krishterė perėndimor. Atyre u thuhet qė tė vrasėsh njė tė krishterė apo njė izraelit, ėshtė njė sevap i dėshiruar dhe i shpėrblyer nga Perėndia. Djemve tė rinj u kanė mbushur mendjen, se nė botėn e pėrtejme ata i presin krahėhapur me dhjetėra bukuroshe qė do t’u kompensojnė deficitet e tyre tė rėnda tokėsore nė fushėn e erotizmit tė munguar, do tė kenė tė hanė e tė pinė sa tė duan dhe do tė jetojnė pafundėsisht njė jetė tė mrekullueshme, njė lumturi tė paanė e tė pafundme. Nė tė tilla rrethana, pėrballė mizerjes sė pėrditshme, ata nisen me dėshirė nė aksione vetėvrasėse, sepse mezi ē’presin qė ta prekin atė botėn tjetėr qė ėshtė plotėsim i ēdo dėshire e kėnaqėsie. Lexuesi mund ta pėrfytyrojė qartė se sa tė rrezikshėm janė individė tė tillė tė cilėt kur vdesin pėr vete, madje me shumė dėshirė, as qė mendojnė pėr viktimat e tyre, qė nuk pėrjashtohet aspak tė jemi edhe ne, ndonėse pėrpiqemi me mish e me shpirt pėr tė drejtat e njeriut, ku pėrfshihet edhe skota e atyre vrasėsve mizorė.
SHBA dhe Europa e Perėndimit ndodhen nė luftė. Ne, si aleatė tė tyre, jemi gjithashtu nė luftė me terrorizmin e Al - Kaedas. Kjo nuk ėshtė njė deklaratė diplomatike, qė nėnkupton solidaritetin tonė me aleatėt perėndimorė. Aspak! Kemi tė bėjmė me njė fakt real pasi trupat tona janė tė vendosura nė Irak dhe Afganistan. Qėndrimi i trupave tė aleancės atlantike nė Irak apo Afganistan nuk ėshtė njė veprim anti-islamik, pėrkundrazi, ato trupa janė atje pėr tė mbrojtur miliona myslimanė tė tjerė tė pafajshėm qė rrezikohen nga tėrbimi terrorist islamik i Al-Kaedas dhe i pasuesve tė saj. Ata janė atje pėr tė realizuar pajtimin e besimeve dhe mirėkuptimin mbarėbotėror tė njerėzve, pavarėsisht nga fetė qė praktikojnė apo ideologjitė te tė cilat besojnė. Ato janė atje pėr tė emancipuar ata njerėz dhe pėr tė demokratizuar ato vende.
Ndėrkohė me tė drejtė shtrohet pyetja: ē’lidhje kanė tė gjitha kėto me mjekrėn e Julianit apo me shaminė e Behijes? Personalisht, jam i prirur tė besoj se tė dy tė rinjtė janė njerėz krejtėsisht normalė dhe paqėsorė qė shohin jetėn e tyre dhe qė u pėlqen tė bėjnė atė qė bėjnė. Mirėpo jemi nė luftė. “Mjekra e Julianit” dhe “shamia e Behijes”, mbartin njė simbolikė tė pėrcaktuar qartė dhe transmetojnė njė mesazh. Ato janė medalje tė gjalla tė njė ideologjie qė shprehet nė ditėt tona me njė agresivitet tė skajshėm. Le tė pėrfytyrojė lexuesi, nė vitin 1942 njė britanik apo njė amerikan tė bredhė lirisht rrugėve tė Londrės apo Nju Jorkut, me njė kryq tė thyer tė varur nė qafė. Ndonėse njė traditė e vjetėr demokratike angleze dhe njė kushtetutė amerikane ua garantonte paprekshmėrinė dhe respektin pėr zgjedhjen e tyre, vėshtirė se do t’i shpėtonin linēimit nga turmat.
Kėtu duhet tė ndalemi pak. Ka vėrejtės, qė me tė drejtė theksojnė se mjekra e gjatė dhe mbulimi i grave nuk u takon vetėm terroristėve, por edhe miliona islamikėve tė tjerė paqėsorė. Sigurisht. Por tek Al-Kaeda ato pėrbėjnė simbolin e shenjtėruar tė Islamit militant qė sfidon ēdo arritje tė qytetėrimit tė sotėm dhe qė ėshtė gati t’i verė zjarrin botės sė sotme perėndimore, pėr hir tė njė ideje absurde tė ngadhnjimit tė rendit tė tyre mizor. Edhe kryqi i thyer nuk ka qenė vetėm simbol i nazistėve. Ai ndeshet fillimisht nė Indi. Ai ėshtė njė simbol diellor. Varret e ilirėve tė lashtė janė tė mbushura me kryqe tė thyer. Por njė turmė e revoltuar britanikėsh apo amerikanėsh, qė do tė sulmonin njė nazist pervers tė kombit tė tyre nė ato vite tė vrenjtura tė L2B, gjatė veprimit tė tyre, nuk do tė kishin fare parasysh as Indinė e as Ballkanin por Gjermaninė e Hitlerit. E tillė ėshtė edhe simbolika e lartpėrmendur, qė mbartin ndofta pa qenė fort tė ndėrgjegjshėm edhe dy tė rinjtė tanė tė UD.
Kryefjala e protestės sė gjerė kundėr vendimit tė Rektorit tė UD, pėr pėrjashtimin nga shkolla tė tė dy tė rinjve, nėse ata nuk pranojnė tė korrigjojnė qethjen apo veshjen e tyre, kanė qenė tė drejtat e njeriut, mbrojtja dhe respektimi i tyre. Tė pėrzihesh nė veshjet e grave apo qethjet e burrave, ėshtė nė tė vėrtetė njė akt meskin qė na kujton atė periudhėn e brigadave tė rinisė sė Enver Hoxhės, qė kėrkonin tė korrigjonin madje edhe modėn e turistėve tė huaj qė vizitonin Shqipėrinė Socialiste nė vitet e diktaturės. Mirėpo, kėtu kemi tė bėjmė me njė rast krejt tė veēantė, nė kushte tė veēanta e tė jashtėzakonshme tė luftės, ku pėrligjen edhe shkelje jo thelbėsore tė tė drejtave tė njeriut. Unė jam pothuajse i sigurt, nė masėn gati 100 pėr qind, se Juliani dhe Behija janė si tė gjithė ne tė tjerėt, njerėz paqėsorė. Por nė kushtet e sotme ata duhet tė kuptojnė se ėshtė nė interes tė vendit tė tyre, pra edhe nė interesin e tyre, qė tė pranojnė njėfarė cėnimi tė tė drejtave tė tyre pėr hir tė njė pėrfitimi shumė mė tė madh, siē ėshtė pavarėsia e Kosovės apo garantimi i njė mbėshtetjeje ekonomike edhe mė tė fuqishme tė Perėndimit ndaj nesh. Nuk ėshtė aspak sekret qė Shqipėria ndodhet nė shėnjestrėn e shumė qarqeve tė ekstremistėve islamikė. Me njė shumicė myslimane, ajo mund tė ėndėrrohet prej tyre si njė pararojė e mėsymjes sė madhe terroriste ndaj Evropės sė krishterė nė njė tė ardhme tė afėrt. Mirėpo pėr kėtė duhet pėrgatitur terreni. Dhe lulet e para tė njė pėrpjekjeje tė tillė janė, pa dyshim, djemtė mjekroshė dhe vajzat e mbuluara. Tė tjerat vijnė prapa. Tė mos harrojmė qė kemi edhe dy fqinjė tė sertė qė vigjilojnė natė e ditė pėr tė na inkriminuar si terroristė islamikė dhe presin vetėm rastin. Tė mos u japim atyre mundėsinė komode pėr tė na dėmtuar.
Ka kritizerė qė ankohen, se pse Rektori i UD nuk merret fare me femrat barkjashtė apo me meshkujt me flokė tė gjata, apo me veshje tė shkarravitur ekstravagante. Kjo, kuptohet, ka ndodhur jo se rektori ka dobėsi pėr to apo pėr ta. Kjo ndodh sepse nuk ka dalė asnjė femėr barkjashtė nė botė qė tė kėrcėnojė se do tė hedhė nė erė bark-mbuluarat apo ndonjė hipi qė do tė djegė me benzinė burrat me kollare. Hierarkėt e lartė tė Al-Kaedas nuk kanė ngurruar madje t’i kėrkojnė edhe Xhorxh Bushit tė ndėrrojė fenė, ndėrkohė qė nuk dimė nėse ndonjė politikan perėndimor t’i ketė kėrkuar Osama Bin Laden-it tė kthehet nė tė krishterė. Duhet tė mos harrojmė pėr asnjė ēast se nuk bėhet fare fjalė pėr punė mode apo censurimi tė mendjeve tė lira tė rinisė shqiptare. Ėshtė fjala qė ndodhemi pėrpara njė kėrcėnimi real tė njė agresioni tė frikshėm. Ndėrkohė edhe Hirėsia e tij, Myftiu i Shkodrės, mund ta ketė marrė vesh qė natėn e 11 shtatorit 2001, nė njė lokal tė qytetit tė tij, njė pronar qeraste klientėt pėr tė festuar rrėzimin e dy kullave binjake nė Nju Jork. Njė rast krejt i veēuar ky, por thellėsisht tronditės, qė tregon se rreziku i terrorizmit islamik nuk ėshtė edhe fort imagjinar, siē mund tė pretendojnė shumė luftėtarė tė devotshėm tė mbrojtjes sė tė drejtave tė njeriut nė Shqipėri.
Sė fundi, le tė ndalemi pak te koncepti i shenjtėruar i respektimit tė tė drejtave tė njeriut nė rendet demokratike. Ėshtė njė nga fitoret mė tė mėdha tė historisė sė Perėndimit tė 200 viteve tė fundit. Mirėpo si ēdo koncept themelor edhe ai ka karakter relativ. Le t’i referohemi historisė sė re tė dy vendeve me ndikim mė tė madh apo mė tė vogėl islamik, Turqisė dhe Shqipėrisė. Nė vitet ‘20 – ‘40 tė qindvjetorit qė kaloi, Kemal Ataturku burgosi dhe persekutoi me mijėra hoxhallarė, madje duke i detyruar ata qė mbetėn tė dalin me kapele republike e me kravatė nė rrugė kurse veshjen ceremoniale ta veshin e ta zhveshin nė xhami; i detyroi femrat tė zbulohen, nxori ligjin qė nė zyra nuk pranoheshin gra tė veshura tradicionalisht por vetėm alla-franga e masa tė tjera tė shumta drakoniane qė ne sot na i ngrenė flokėt pėrpjetė ngaqė pėrbėjnė shkelje flagrante tė tė drejtave tė njeriut. Mirėpo, si rrjedhojė, Turqia i shpėtoi perspektivės sė tmerrshme tė kthimit nė njė Afganistan tė dytė nėn trysninė e turmave tė mykura islamike, tė cilat Ataturku i vrau e i preu pa mėshirė. Ndėrkohė, Ahmet Zogu, nė vitet ‘30-tė tė shekullit tė kaluar nxori ligjin e heqjes sė ferexhesė pėr gratė dhe tė pėrdorimit tė kostumit civil nėpėr zyrat shtetėrore pėr burrat, duke bėrė tė mundur tė shmangej kontrasti i thellė qė mund tė lindte ndėrmjet besimeve tė ndryshme pėr shkak tė paraqitjes sė jashtme e cila kishte edhe rrjedhoja tė tjera tė parashikueshme. Nėse gratė do tė mbesnin tė mbuluara, pak prej tyre mund tė shkolloheshin disi, por intelektuale tė mirėfillta nuk ngjizeshin dot nga njė brumė i tillė. Ndėrkohė burra zamani, me tirqe apo veshje jo-civile, nuk do tė ishin shumė tė prirur pėr t’u shkolluar nė universitetet e Evropės, si rrjedhojė midis tė krishterėve e myslimanėve do tė krijohej njė hendek i madh e i rrezikshėm. Ishin nismat e mbretit Zog ato qė siguruan daljen e njė brezi intelektualėsh tė mėdhenj nė vitet ‘30-‘40 tė mbretėrimit tė tij, pa kurrfarė dallimi si nivel nga pėrkatėsitė e tyre fetare. Ishte ajo frymė qė edhe sot, sigurisht pa neglizhuar edhe unifikimin e dhunshėm tė shoqėrisė shqiptare tė ndėrmarrė prej komunistėve, nė Shqipėri askush nuk vė re ndonjė ndryshim nė shkollim apo mentalitet ndėrmjet intelektualėve me prejardhje tė krishterė apo myslimane. Atėherė, shtrojmė pyetjen: A bėnė mirė apo keq, Ataturku dhe Zogu, qė shkelėn me tė dyja kėmbėt tė drejtat e njeriut turk dhe tė atij shqiptar, pėr shumė vite tė gjata me radhė?
Pėrgjigjen le ta japė vetė lexuesi.
Nė kuadrin e tė gjitha parashtrimeve tė mėsipėrme, le t’ia lemė lexuesit edhe pėrgjigjen e pyetjes sė fundit: A veproi mirė apo gaboi rektori i UD, z. Agim Kukeli, me vendimin e tij kundėr Julian Mebellit dhe Behije Hoxhės?


Postuar nga shkodrani_1980 datė 13 Dhjetor 2006 - 16:24:

selam

po i hidhja nje sy postime te mia dhe pashe qe kisha sjelle ketu nje shkrim ketu pa dashje pasi nuk ka qene ky shkrimi qe doja te lija. per kete ndjej nje urrejtje te madhe dhe kunder te drejtave te njeriut. serish ju kerkoj ndjese. me poshte shkrimi qe kam dashur te sjelle. selame nga shkodrani_1980


Rikthim i paralajmėruar

Elsa Ballauri

Pėrpara disa ditėsh mora pjesė nė njė debat mbi fetė qė u
zhvillua nė “Top Show”, ku me gjithė pasionet e forta qė u
shfaqen dhe angazhimin pėr tė replikuar dhe sqaruar
njėri-tjetrin, dolėm sė andejmi me shumė fjalė ende te
pathėna, me shumė opinione tė reja e tė sapokrijuara e me
shumė dilema. Njė ndėr mė apasionantėt dhe aktivėt nė debat
ishte publicisti Mustafa Nano, i cili disa ditė mė parė, nė
gazetėn “Shqip” ishte marrė me shkrimin tim, ku bėhej fjalė
pėr mbrojtjen e tė drejtės sė besimit dhe edukimit tė
studentes sė Durrėsit, qė kishte hyrė nė shkollė me shami
nė kokė. Duke e konsideruar gjithmonė kėtė temė shumė tė
rėndėsishme dhe nevojėn e debatit, tė dobishėm, mendova se
ia vlente barra qiranė tė ndėrmerrja njė tjetėr frymėzim
pėr tė shkruar pėrsėri, si edhe pėr tė sqaruar disa
vėrejtje tė bėra nga z. Nano.
Nė fakt, ky ishte fillimi i shkrimit qė i kisha premtuar
kryeredaktorit Rakipllari, por pikėrisht nė atė kohė, si
pėr ironi, mora lajmin e ri: dekani Kukeli, ai i njėjti, i
tė njėjtit Universitet tė Durrėsit, kishte pėrjashtuar edhe
njė tjetėr student, tashmė njė djalė me mjekėr. Njė mjekėr
burri e trajtur nė kėtė formė mė kthen automatikisht disa
dekada mė parė, kur regjimi i diktaturės nuk pyeste pėr tė
drejtėn e besimit apo atė tė privatėsisė dhe nuk lejonte
askėnd tė tallej me rregullat e vėna. E kam pėrmendur
rastėsisht kėtė fakt nė njė tjetėr shkrim mbi kėtė temė
pėrpara tre javėsh dhe mė vjen keq qė mė duhet ta pėrsėris,
por ishte pikėrisht ndjesia qė mė erdhi menjėherė ndėrmend.
Nė kohėn e Shqipėrisė sė izoluar, regjimi nuk e kishte aq
shumė frikėn e kthimit tė fesė, se sa ishte i shqetėsuar
pėr modėn e ndryshme tė sistemit kapitalist, prania e sė
cilės mund tė trondiste shoqėrinė e pastėr dhe tė devotshme
socialiste. Kjo ishte e keqja mė e madhe qė mund t’i vinte
qeverisė sė atėhershme. Pastaj mund tė vazhdoj se ē’ndodhte
nė atė kohė me njerėz qė kishin guximin tė prishnin
strategjitė e komunizmit: atyre iu vihej fletė-rrufe nė mes
tė qytetit, merreshin nėpėr gojė nga organizata e partisė
dhe e frontit demokratik, pėrjashtoheshin nga shkolla dhe
denigroheshin nga tė gjithė. Zoti tė mė falė, nėse e teproj
duke thėnė, qė kur dėgjoj kėto pėrjashtime nga shkolla tė
kėtyre javėve tė fundit, mė tremb ideja e rizgjimit tė disa
perceptimeve tė vjetra dhe tė njohura, qė mesa duket nuk
arrijnė dot tė tjetėrsohen, por bėhen po aq agresive si
dikur, paēka se ndėrrojnė vetėm argumentin dhe termat.
Nė debatin qė patėm, disa gjėra mė bėnė pėrshtypje dhe tė
tjera mė shqetėsuan pėr mėnyrėn se si u trajtuan. Folėm pėr
tė drejtėn e besimit si njė nga tė drejtat themelore dhe
unė nuk e di as tani se sa kuptohet ajo nga personat qė
folėn dhe akoma mė shumė, se sa ato u kuptuan nga auditori
i vogėl, por i ri nė moshė, qė ndodhej nė sallė. U fol pėr
tė drejtėn e besimit, si pėr njė gjė tė rėndomtė, qė kujt i
bėhet vonė nėse respektohet apo jo dhe madje duke i lėnė
vetes njė detyrė tė rrezikshme ndaj parimeve tė
demokracisė: ta keqkuptosh dhe tė keqinformosh pėr tė, duke
mos e njohur teorikisht kėtė tė drejtė. Mė vjen keq ta them
qė kjo ndodhi me zotin Nano dhe sidomos me z. Kukeli. Me
rastin e studentit tė pėrjashtuar, veprimi i dekanit ėshtė
vėrtet aventuresk dhe krahas indinjatės, tė bėn edhe tė
buzėqeshėsh…
Zoti Nano e quajti shumė tė natyrshme dhe vetvetiu bėri
dallimin e vajzave me vello nga ato qė mbajnė kryqin dhe
harroi, ose nuk e ka kuptuar se nė Evropė (meqė u
parapėlqye shumė tė flitet pėr rastet evropiane tė
incidenteve fetare), edhe ky ėshtė njė debat i fortė:
ē’ndryshim ka njė vajzė me vello nga njė tjetėr qė mban
kryqin nė qafė? Njė miku im holandez, jurist prej 20
vjetėsh nė fushėn e tė drejtave tė njeriut, mė ka thėnė se
nė Holandė velloja e grave myslimane ėshtė kthyer nė njė
lloj mode mes kėtyre grave, pėr tė zgjedhur mė tė bukurėn e
pėrshtatshme tė krijuar nga stilistėt nėpėr dyqanet e
shumta. Do Zoti, kemi mundėsi tė shfletojmė sa mė shumė
informacione nga bota e qytetėruar tė cilėn duam ta marrim
shembull, por ėshtė mirė t’i lexojmė dhe t’i marrim kėto
ashtu siē duhet dhe jo duke dyshuar nė ēdo gjė.
Personalisht e kam ndjerė veten keq shpeshherė kur hapet
kjo bisedė me tė huaj dhe kur i pyet se ē’mendojne: ata
ngrenė supet, sikur ke folur pėr gjėnė mė tė rėndomtė nė
botė, se a ishte shtruar dreka me supė zarzavatesh, apo me
peshk. Dhe kėta janė kryesisht njerėz qė janė rritur dhe
edukuar thellėsisht me fenė e krishterė pėr shkak tė sė
kaluarės historike. Nuk mund tė merren shembuj pėr
Shqipėrinė, vende tė cilat i kanė komunitetet e besimtarėve
myslimanė tė ardhur, krijuar vonė nga prurjet e migrimit. E
megjithatė, pėr ēudinė e shqiptarėve, pikėrisht nė kėto
vende njerėzit flasin pa paragjykime dhe pa keqkuptime.
Ndėrsa Shqipėria ka tjetėr histori. Komuniteti mysliman ka
qenė pjesė e hershme, nė kohėn kur Shqipėria s’ka qenė ende
shtet. Si mund t’ia u heqėsh kėtyre njerėzve tė drejtėn e
besimit dhe tė pjesėmarrjes dhe t’i paragjykosh kaq shumė…
Meqė nė debatin televiziv u fol pėr eksperiencat botėrore,
sidomos ato evropiane, ėshtė mirė tė flasėsh me njerėzit e
duhur dhe tė konsultohesh me informacionin e duhur. Jo ēdo
qytetar italian, holandez apo gjerman mund tė jetė bindės
dhe jo ēdo veprim i qeveritarėve ose ish-qeveritarė ve
anglezė mund tė jetė i pranueshėm dhe i logjikshėm, sidomos
kur kėto veprime bėhen nė emėr tė njė politike tė caktuar.
Nė kėtė kontekst, mund ta kuptoj fare mirė heshtjen e shumė
politikanėve shqiptarė, por nuk kuptoj dot agresivitetin e
tė pavarurve shqiptarė. Personalisht jam shumė pak e prirur
tė besoj pėrfaqėsuesit e qeverive nė krahasim me njerėzit e
ditur dhe tė pavarur. Nė kėtė rast kujtoj argumentin e
Mustafa Nanos, kur ish-kryeministri anglez refuzoi tė
priste njė grup grash myslimane tė mbuluara…
Njė tjetėr ēėshtje e diskutuar ishte edhe ajo qė vajzat e
reja myslimane janė tė detyruara nga prindėrit,
bashkėshortėt, apo ambienti mysliman tė mbajnė vellon. Kjo
ėshtė vėrtet njė ēėshtje delikate dhe kėrkon tė mos lihet
mėnjanė, nėse dyshohet ose vėrtetohet se ato detyrohen ta
bėjnė kėtė gjė. Kėtu pėrsėri dua tė kujtoj raste jo tė
pakta, me tė cilat grupet e tė drejtave tė njeriut janė
njohur nė fillim tė viteve ’90 nė Shqipėri. Bėhet fjalė pėr
marrje nė mėnyrė tė pandėrgjegjshme tė vajzave tė vogla qė
nuk kishin hyrė as nė adoleshencė dhe qė ishin bėrė
besimtare tė fesė myslimane. Kjo ishte punė e disa
misionarėve myslimanė qė shfrytėzuan gjendjen e mjeruar
ekonomike tė kėtyre familjeve. Aktualisht nė kėtė debat,
jemi jashtė kėtyre rasteve, jo se ėshtė e pamundur qė ato
tė ekzistojnė, por nuk kemi asnjė fakt tė tillė qė tė na
bėjė tė besojmė se Behija ėshtė veshur me forcė, ose
Julianin e kanė detyruar prindėrit tė marrė rrugėn e
xhamisė. Pra, jemi pėrpara rasteve konkrete, ėshtė mirė tė
debatohet pėr to drejtpėrdrejt dhe jo tė paragjykohet dhe
tė hidhen hipoteza ekzibicioniste.
Do doja t’i bėja njė pyetje zotit Nano qė foli me aq pasion
pėr tė drejtėn e natyrshme njerėzore qė kanė vajzat e reja
pėr t’u veshur sipas qejfit NE SHKOLLE, dhe tė drejtėn e
panatyrshme qė kanė vajzat dhe djemtė myslimanė pėr tė
mbajtur veshjet dhe shenjat e besimit tė tyre. Ē’mund tė
themi pėr dhjetėra dhe qindra fėmijė katolikė dhe ortodoksė
qė pagėzohen qė kur lindin ose gjatė fėmijėrisė sė tyre tė
hershme, kur ende janė aspak tė ndėrgjegjshėm ē’po bėhet me
ta dhe qė nė tė ardhmen do ta kenė shumė tė vėshtirė
zgjedhjen e lirė se cilės fe duan t’i pėrkasin.
Zoti Mustafa nė artikullin e botuar vuri nė dukje se unė
pranoja mbajtjen e vellos dhe isha tolerante, por ky, thotė
ai, nuk ėshtė njė qėndrim. Mendoj se toleranca ėshtė njė
qėndrim kur ka argument. Nė tė kundėrt mendoj se zoti Nano
ishte shumė herė i paqartė pėr tė argumentuar mendimin e
tij antitolerant.
Megjithėse nė fund, mė vjen njė pyetje nė mend: A e dimė se
ē’po i bėjmė vetes? Jemi nė njė shoqėri shumė delikate qė
s’po ecėn dot pėrpara pėr ēėshtje tashmė tė njohura dhe tė
prekshme. Duam tė krijojmė probleme tė reja duke shkuar
madje kundėr traditės tolerante qė kanė pasur historikisht
shqiptarėt dhe duke krijuar ngjarje tė shėmtuara, qė nuk
kanė lidhje me asnjė nga parimet e demokracisė. Duket sikur
dekani i Durrėsit dhe bordi i tij i profesorėve, janė tė
kėnaqur qė po bėhen pėrherė e mė shumė persona mediatikė,
dhe harrojnė se kėto iniciativa personale dhe paragjykuese
ndikojnė dėmshėm nė formimin e tė rinjve shqiptarė qė nuk
kanė as edhe njohuritė fillestare bazė tė tė drejtave tė
individit qė nė rast tė kundėrt do t’i ndihmonin mė sė miri
tė ishin ata protagonistėt e debateve tė tilla.

burimi nga eshte marre ky shkrim http://www.albforumi.com/pf/showfla.../all/vc/1/nt/11


Postuar nga tresh datė 13 Dhjetor 2006 - 16:27:

ca do me thane SELAME?????pse nuk shkrun shqip???
a te kujtohet postimi ???

Citim:
Po citoj ato qė tha shkodrani_1980
spo dihet kush eshte ky i semure. ky eshte nje forum shqiptar ku perdoret gjuha shqipe. duhen respektuar keto gjera. dhe ate firmen tande ben mire me e ndrru se e ke vu ne italisht(meqe jemi ne shqip gjithmone). nese nuk te pelqen atehere mos shkruaj me ketu. ne jemi shqiptare dhe e duam gjuhen shqipe. nese ti nuk do te quhesh shqiptar shko ne ndonje vend ku ta pret mendja ty. nese e quan vehten shqiptar atehere te lutem vetem shqip.


Postuar nga shkodrani_1980 datė 13 Dhjetor 2006 - 16:32:

po mik. por me duket se nuk e njihni shqipen e vjeter(perdoret dhe tani). aty gjen dhe kete fjale dhe shume fjale te tjera. pastaj ajo eshte nje fjale qe perdoret ne te gjithe boten Islame. kurse verejtja qe ju solla une eshte se prej fillimit dhe deri ne fund ishte nje shkrim ne gjuhen angleze. kurse tani kerkon te kapen me nje fjale qe perdora une. shoh qe dhe firmen nuk e ke ndryshuar akoma. kerkoj administratoreve qe te merren masa per ata qe shkelin rregullin qe lexohet ne hyrje te ēdo nen-forumi. ndersa per shkrimin ten jo se nuk di anglisht perkundrazi por ama ketu jemi ne nje forum shqiptar dhe gjuha qe flitet ketu eshte vetem shqipja. pra edhe fjala selam eshte nje fjale ne gjuhen shqipe. nese nuk e ke ditur mesoje tani. pershendetje(selam)nga shkodrani_1980


Postuar nga tresh datė 13 Dhjetor 2006 - 16:35:

Citim:
Po citoj ato qė tha shkodrani_1980
po mik. por me duket se nuk e njihni shqipen e vjeter(perdoret dhe tani). aty gjen dhe kete fjale dhe shume fjale te tjera. pastaj ajo eshte nje fjale qe perdoret ne te gjithe boten Islame. kurse verejtja qe ju solla une eshte se prej fillimit dhe deri ne fund ishte nje shkrim ne gjuhen angleze. jo se nuk di anglisht por ama ketu jemi ne nje forum shqiptar dhe gjuha qe flitet ketu eshte vetem shqipja. pra edhe fjala selam eshte nje fjale ne gjuhen shqipe. nese nuk e ke ditur mesoje tani. pershendetje(selam)nga shkodrani_1980


flm qe me mesove o lum miku.
Vetem se ne shqipen origjinale eshte SELAM ALEIKUM dhe jo pershedetje tung apo tungjatjeta.


Postuar nga shkodrani_1980 datė 13 Dhjetor 2006 - 16:43:

Citim:
Po citoj ato qė tha tresh


flm qe me mesove o lum miku.
Vetem se ne shqipen origjinale eshte SELAM ALEIKUM dhe jo pershedetje tung apo tungjatjeta.te lutem mos shkruaj me se po le nam per Zotin. se si po me vjen sikur te jeni i huaj apo nje shqiptar qe pjesen me te madhe te jetes e ka kaluar jashte Shqiperise. e para se me terheq verejtjen per fjale joshqipe dhe pastaj thua se eshte Selam alejkum. ne Shkoder te ai ma qe nuk e ka haberin(kjo ndonese fjale turke perdoret ne shqip) e fese kur do t'i dergoje te falat e dikujt thote " te ka ēu selamet(te fala) filani. une te pakten e kam degjuar shpesh kete. prandaj te lutem ta leme kete bisede se eshte totalisht jashte teme. merru me firmen tende se ajo eshte totalisht ne gjuhen italiane dhe qe nuk perdoren fare ne gjuhen shqipe. mos u merr me therrimet e bukes ti. ate shih

(Erzen_be duke filluar nga shkrimi i tresh-it dhe deri te ky postim i imi te fshihen si postime jashte teme)


Postuar nga tresh datė 13 Dhjetor 2006 - 16:45:

Citim:
Po citoj ato qė tha shkodrani_1980


(Erzen_be duke filluar nga shkrimi i tresh-it dhe deri te ky postim i imi te fshihen si postime jashte teme)ERZEN degjo urdherat....


Postuar nga Niqua datė 13 Dhjetor 2006 - 16:49:

Citim:
Po citoj ato qė tha shkodrani_1980


te lutem mos shkruaj me se po le nam per Zotin. se si po me vjen sikur te jeni i huaj apo nje shqiptar qe pjesen me te madhe te jetes e ka kaluar jashte Shqiperise. e para se me terheq verejtjen per fjale joshqipe dhe pastaj thua se eshte Selam alejkum. ne Shkoder te ai ma qe nuk e ka haberin(kjo ndonese fjale turke perdoret ne shqip) e fese kur do t'i dergoje te falat e dikujt thote " te ka ēu selamet(te fala) filani. une te pakten e kam degjuar shpesh kete. prandaj te lutem ta leme kete bisede se eshte totalisht jashte teme. merru me firmen tende se ajo eshte totalisht ne gjuhen italiane dhe qe nuk perdoren fare ne gjuhen shqipe. mos u merr me therrimet e bukes ti. ate shih

(Erzen_be duke filluar nga shkrimi i tresh-it dhe deri te ky postim i imi te fshihen si postime jashte teme)
shkodrani e ke gabim dhe me fal qe po te kundershtoj por fjala ''selam'' eshte fjale islamike e jo shqipe.. mund ta perdorin disa ngaqe e ka lan turku ket fjale e jo pse eshte fjale shqipe.... pershendetje ne shqipen e vjeter eshte tungjateta e jo selam


  Gjithsej 6 faqe: [1] 2 3 4 5 6 »
Trego 269 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.