Forumi Horizont Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 »
Trego 269 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Besimi Fetar (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=182)
-- Simbolet fetare ne shkolla. (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=12552)


Postuar nga ahmed datė 20 Qershor 2007 - 19:45:

Po i nderuar, per Shqiperine po flasim. Prandaj dhashe shembull te shteteve qe demokracine e kane me te forte(shtetet skandinave jane shembull per gjith evropen se italine e dime qe eshte tiqe mos e kput). Shtet laik sdo te thote shtet satanik.Ligji shqiptar mbi shkollen eshte interpretuar disa here ketu, ti e interpreton ndryshe nga une, mua me ngelet te lus Zotin mos te vihen tipa si puna jote drejtora shkollash etj. Allahun nuk duhet ta kesh vetem ne zemer, perkufizimi i besimit ne islam eshte: Te besosh me zemer, ta shprehesh me gjuhe dhe veprimi me gjymtyr, shtohet me vepra te mira dhe pakesohet me vepra te keqija, kto gjithmone sipas mundesive. Kjo eshte per ata qe besojne Muhamedin(paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi te) per te derguar te Allahut, jo per ata qe besojne veten si profet. Pershendetje.


Postuar nga Jarigas datė 21 Qershor 2007 - 03:15:

Citim:
Po citoj ato qė tha ahmed
Po i nderuar, per Shqiperine po flasim. Prandaj dhashe shembull te shteteve qe demokracine e kane me te forte(shtetet skandinave jane shembull per gjith evropen se italine e dime qe eshte tiqe mos e kput). Shtet laik sdo te thote shtet satanik.Ligji shqiptar mbi shkollen eshte interpretuar disa here ketu, ti e interpreton ndryshe nga une, mua me ngelet te lus Zotin mos te vihen tipa si puna jote drejtora shkollash etj. Allahun nuk duhet ta kesh vetem ne zemer, perkufizimi i besimit ne islam eshte: Te besosh me zemer, ta shprehesh me gjuhe dhe veprimi me gjymtyr, shtohet me vepra te mira dhe pakesohet me vepra te keqija, kto gjithmone sipas mundesive. Kjo eshte per ata qe besojne Muhamedin(paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi te) per te derguar te Allahut, jo per ata qe besojne veten si profet. Pershendetje.


Interpretova ligjin?????KU, ma tregon pak?????Lutju Zotit, se kushedi i kthen te gjithe ne myslimane, drejtoret e shkollave......gje e bukur do te ishte....hhahahahahahaha......Hajt tung.......


Postuar nga ahmed datė 21 Qershor 2007 - 19:09:

Citim:
Po citoj ato qė tha JarigasShqiperia eshte nje shtet laik, dhe kjo do te thote qe neper shkollat shteterore nuk duhet te kete manifestime shume te dukshme te feseO i zgjuari dheut, ca eshte kjo ????? Apo sjane shtete laike shumica e europes????

Mos provoko duke u zgerdhire kot.


Postuar nga Jarigas datė 21 Qershor 2007 - 23:40:

Citim:
Po citoj ato qė tha ahmed


O i zgjuari dheut, ca eshte kjo ????? Apo sjane shtete laike shumica e europes????

Mos provoko duke u zgerdhire kot.Edhe???? C'do te thuash me kete??


Postuar nga ahmed datė 22 Qershor 2007 - 18:26:

Citim:
Po citoj ato qė tha Jarigas


Edhe???? C'do te thuash me kete??Per cfare?? Provokimin??? Pak me respekt per bashkebiseduesin. Nejse...bo ca dush. Shnet.


Postuar nga Jarigas datė 22 Qershor 2007 - 21:01:

Citim:
Po citoj ato qė tha ahmed


Per cfare?? Provokimin??? Pak me respekt per bashkebiseduesin. Nejse...bo ca dush. Shnet.Te me falesh nese te provokova i dashur..Ndodh qe te rritet mendja kur te thone "O i zgjuari dheut", kupton......Nejse, kur s'diskuton dot, keshtu mbaron kjo pune, shikon provokime gjithandej, si ne kohen e Enverit........Or, lale, ne po flasim per temen, ti na thua provokimet......Ti perpara pergjigju pyetjeve pa hyre ne vleresime personale,pastaj po deshe qahu per "provokimet"....... Hajt ...urime....


Postuar nga ahmed datė 23 Qershor 2007 - 11:05:

Citim:
Po citoj ato qė tha Jarigas


Te me falesh nese te provokova i dashur..Ndodh qe te rritet mendja kur te thone "O i zgjuari dheut", kupton......Nejse, kur s'diskuton dot, keshtu mbaron kjo pune, shikon provokime gjithandej, si ne kohen e Enverit........Or, lale, ne po flasim per temen, ti na thua provokimet......Ti perpara pergjigju pyetjeve pa hyre ne vleresime personale,pastaj po deshe qahu per "provokimet"....... Hajt ...urime....Je ne terezi ti apo jo??? S'takon ne top fare. Une po flisja si njeri ndersa ti do ironizoje pse une i lutem Zotit, duke u zgerdhire kot, te pelqen grindjet eee...kerkon te arrish ate qe u arrit me gt2xf.
Kush nuk diskuton dot, une??? Une ne teme kam qene gjithmone, bera vetem nje verejtje, je ti qe u kape pas saj se skishe ca te thoje tjeter. Pastaj kujt pyetjeve duhet tu pergjigjem, se nuk e kuptova kte.

I kohes se Enverit qenke ti...ahhh shpirti jot demokratik cpaska hequr atehere, megjithse ke pasur dhe "soddisfazione", feja jote lulzonte ne ato kohe.


Postuar nga Jarigas datė 23 Qershor 2007 - 15:29:

Citim:
Po citoj ato qė tha ahmed


Je ne terezi ti apo jo??? S'takon ne top fare. Une po flisja si njeri ndersa ti do ironizoje pse une i lutem Zotit, duke u zgerdhire kot, te pelqen grindjet eee...kerkon te arrish ate qe u arrit me gt2xf.
Kush nuk diskuton dot, une??? Une ne teme kam qene gjithmone, bera vetem nje verejtje, je ti qe u kape pas saj se skishe ca te thoje tjeter. Pastaj kujt pyetjeve duhet tu pergjigjem, se nuk e kuptova kte.

I kohes se Enverit qenke ti...ahhh shpirti jot demokratik cpaska hequr atehere, megjithse ke pasur dhe "soddisfazione", feja jote lulzonte ne ato kohe.Ti me akuzon se une interpretoj ligjin dhe une te pyes:ku?
Pyetja tjeter:Ligji eshte i barabarte per te gjithe?
The qe te vjen peshtire te ulesh prane nje vajze me breket perjashta dhe une te pyetao sikur asaj ti vije peshtire te ulet afer nje mjekrroshi?
Si i behet??pergjigju.....


Postuar nga erzeni_be datė 24 Qershor 2007 - 10:50:

Citim:
Po citoj ato qė tha Jarigas

The qe te vjen peshtire te ulesh prane nje vajze me breket perjashta dhe une te pyetao sikur asaj ti vije peshtire te ulet afer nje mjekrroshi?
Si i behet??pergjigju.....Me falni qe po nderhyj ne kete debat keshtu kalimthi...

Nese puna ka arritur deri te peshtiresia "e brekeve ndaj mjekrres" apo anasjelltas don te thote qe shoqeria njerezore fatekeqesisht, jo vetem qe e ka humbur ate minimumin e domosdoshem te tolerances por edhe eshte rradikalizuar per se keqi.

Per kete polarizim ekstrem te shoqerise faji nuk eshte eksluziv as i "brekeve" as 'i mjekrres" dhe si rrjedhoje ē'polarizimi s'duhet kerkuar ekskluzivisht te ta. Arsyet e verteta jane te shumta dhe komplekse, por ē'eshte me e keqja mendoj une, se sa me shume te akuzojme njeren apo tjetren aq me e forte do te behet doza e peshtiresise.

Ajo qe duhet bere ne te tilla raste eshte qe te pranojme njeri-tjetrin ashtu siē jemi, duhet vepruar pikerisht si ne jeten tone private, ne familje me bashkeshorten apo te dashuren... te pranosh tjetrin me vlerat dhe te metat e tij dhe te diskutosh me te.

Ja kalofshi mire.

erzeni


Postuar nga ahmed datė 24 Qershor 2007 - 12:50:

Citim:
Po citoj ato qė tha Jarigas


Ti me akuzon se une interpretoj ligjin dhe une te pyes:ku?

Sikur ta thashe njehere me siper. E kam fjalen per interpretimin qe i ben shtetit laik ku ti thua: Shqiperia eshte nje shtet laik, dhe kjo do te thote qe neper shkollat shteterore nuk duhet te kete manifestime shume te dukshme te fese.
Atehere une te pyes: Vendet skandinave, Anglia, Gjermania, Italia etj(kto qe lejojne manifestimet e fese), shtete laike jane ? Ti do thuash: Po. Une te pyes prap: Je me i ditur dhe i zgjuar nga keta? Ti do thuash: Jo. Une te pyes prap: Kush eshte qellimi yt qe e perkufizon ne menyre te tille, ste pelqejne besimtaret muslimane (se vetem ata futen ke kategoria e manifestimeve)???... se nje cifuti qe mban ate takien e zese mbrapa kokes, ti i thua: Bravo, jemi ne demokraci.

Pyetja tjeter:Ligji eshte i barabarte per te gjithe?

Po, i barabarte duhet te jete. Prandaj thashe lus Zotin mos te vihen njerez si puna jote ne krye te shkollave, shteteve etj, me qellim qe te mos vihen ligje rracizmi, urrejtje etj se pastaj do na duhet me i respektu edhe nqs sna pelqejne.


The qe te vjen peshtire te ulesh prane nje vajze me breket perjashta dhe une te pyetao sikur asaj ti vije peshtire te ulet afer nje mjekrroshi?
Si i behet??pergjigju.....

Pse shpif kot, kur kam thene peshtire??? Kam thene qe per muslimanin seshte mire te rrije prane femrave te zbuluara, atij qe si pelqen mund te mos e frekuentoje shkollen.
Po sikur asaj ti vije peshtire te ulet afer nje mjekrroshi? Le ti vije peshtire, ka femra qe spelqejne nxenesit e klases sepse nuk ju duken te bukur. Si i behet? Ti ndajme nxenesit e bukur nga te shumtuarit??
Postuar nga Jarigas datė 24 Qershor 2007 - 15:39:

Citim:
Po citoj ato qė tha ahmed
..... E kam fjalen per interpretimin qe i ben shtetit laik ku ti thua: Shqiperia eshte nje shtet laik, dhe kjo do te thote qe neper shkollat shteterore nuk duhet te kete manifestime shume te dukshme te fese........


Ne rregull, me thuaj pak ne cilin nga keto shtete demokratike paskemi manifestime te dukshme te fese.?Me sa di une , ne Itali qe eshte vendi me katolik ne bote, perveē kryqit i cili pastaj eshte me deshire, asnje manifestim nuk ka.....Bile ne oren e fese ēdo nxenes eshte i lire te studioje fene qe do.......Ketu s'flasim per lirine e besimit, liri kjo themelore per ēdo demokraci' flasim per rregullat e nje shkolle.nese rregulli eshte qe nxenesit te vijne te veshur dhe te qethur ne nje fare menyre , ky rregull vlen per te gjithe, myslimane dhe hebrenj bashke.........Prandaj une te pyetao mjekrra eshte simbol i myslymaneve???E ti nuk u pergjigje dhe s'ke se si.....Mjekrra nuk eshte simbol, vetem menyre per te shfaqur perkimin me nje kategori, si puna e hipi-ve........
Puna e peshtiresise, nuk vjen prej meje, por si rrjedhi e debatit.....Doja te te nxirrja atje, se nese eshte demokratiche qe nje mysliman te shfaqet ne shoqeri ashtu siē ja don tradita apo feja, po ashtu eshte demokratike qe nje hipi te frekuentoje shkollen....Kaq.....Nuk jam kunder simboleve fetare, por them se manifestimi i tyre duhet te jete i moderuar......Dhe kjo vlen per te gjithe, edhe per nje ēifut......Meqe ra fjala ,mos i therrit gjithmone ne valle, se une as i njoh dhe as qe mund ti mbroj......Le te flasim per ē'ka dime e njohim......Shendet.....


Postuar nga Jarigas datė 24 Qershor 2007 - 15:43:

Citim:
Po citoj ato qė tha erzeni_be


Me falni qe po nderhyj ne kete debat keshtu kalimthi...

Nese puna ka arritur deri te peshtiresia "e brekeve ndaj mjekrres" apo anasjelltas don te thote qe shoqeria njerezore fatekeqesisht, jo vetem qe e ka humbur ate minimumin e domosdoshem te tolerances por edhe eshte rradikalizuar per se keqi.

Per kete polarizim ekstrem te shoqerise faji nuk eshte eksluziv as i "brekeve" as 'i mjekrres" dhe si rrjedhoje ē'polarizimi s'duhet kerkuar ekskluzivisht te ta. Arsyet e verteta jane te shumta dhe komplekse, por ē'eshte me e keqja mendoj une, se sa me shume te akuzojme njeren apo tjetren aq me e forte do te behet doza e peshtiresise.

Ajo qe duhet bere ne te tilla raste eshte qe te pranojme njeri-tjetrin ashtu siē jemi, duhet vepruar pikerisht si ne jeten tone private, ne familje me bashkeshorten apo te dashuren... te pranosh tjetrin me vlerat dhe te metat e tij dhe te diskutosh me te.

Ja kalofshi mire.

erzeniNjemendje me ty......E do te shtoja , te pranosh tjetrin me te metat e tija, e sidomos te pranosh qe edhe ne vete me siguri kemi shume te meta...........Shendet.......


Postuar nga ahmed datė 24 Qershor 2007 - 22:13:

Citim:
Po citoj ato qė tha Jarigas


Ne rregull, me thuaj pak ne cilin nga keto shtete demokratike paskemi manifestime te dukshme te fese.?Me sa di une , ne Itali qe eshte vendi me katolik ne bote, perveē kryqit i cili pastaj eshte me deshire, asnje manifestim nuk ka.....Bile ne oren e fese ēdo nxenes eshte i lire te studioje fene qe do.......Ketu s'flasim per lirine e besimit, liri kjo themelore per ēdo demokraci' flasim per rregullat e nje shkolle.nese rregulli eshte qe nxenesit te vijne te veshur dhe te qethur ne nje fare menyre , ky rregull vlen per te gjithe, myslimane dhe hebrenj bashke.........Prandaj une te pyetao mjekrra eshte simbol i myslymaneve???E ti nuk u pergjigje dhe s'ke se si.....Mjekrra nuk eshte simbol, vetem menyre per te shfaqur perkimin me nje kategori, si puna e hipi-ve........
Puna e peshtiresise, nuk vjen prej meje, por si rrjedhi e debatit.....Doja te te nxirrja atje, se nese eshte demokratiche qe nje mysliman te shfaqet ne shoqeri ashtu siē ja don tradita apo feja, po ashtu eshte demokratike qe nje hipi te frekuentoje shkollen....Kaq.....Nuk jam kunder simboleve fetare, por them se manifestimi i tyre duhet te jete i moderuar......Dhe kjo vlen per te gjithe, edhe per nje ēifut......Meqe ra fjala ,mos i therrit gjithmone ne valle, se une as i njoh dhe as qe mund ti mbroj......Le te flasim per ē'ka dime e njohim......Shendet.....Sa here duhet ti permend keto shtetet?? Apo ke nje numer te vecante dhe pastaj te hyne ne tru???Ktu ku jam, shkohet ne shkolle me ose pa mjekerr, e mbuluar ose jo, pa problem. Ti po flet per manifestime tjera apo cfare... se une per mjekrren dhe mbulesen po flas. Ne Itali nxenesit jane te lire te mesojne fene qe duan...dakort jam me ty, po msimet jane sic e kuptojne ata fene, prandaj ka aq shume besimtar ketu.
Po per mjekrren kur pyete??? Mjekrra sipas argumenteve(hadithe) dhe komentimin qe i kane bere shumica e dijetarve eshte obligim.
"Hipi"(as nuk e di cfare eshte) per mua te shkoje si te doje ne shkolle(ne perputhje me rregullat e seciles shkolle),i hipur ne kale ose jo.


Postuar nga Jarigas datė 25 Qershor 2007 - 00:17:

Citim:
Po citoj ato qė tha ahmed


............, po msimet jane sic e kuptojne ata fene, prandaj ka aq shume besimtar ketu.
[/

S'para merret vesh se ē'do te thuash ketu......Ka besimtare shume??Jo fondamentaliste???Po per mjekrren kur pyete??? Mjekrra sipas argumenteve(hadithe) dhe komentimin qe i kane bere shumica e dijetarve eshte obligim.
"Hipi"(as nuk e di cfare eshte) per mua te shkoje si te doje ne shkolle(ne perputhje me rregullat e seciles shkolle),i hipur ne kale ose jo.Sipas komentimit, dmth interpretimit qe i ka bere shumica .........dmth qe nuk eshte e prere me thike(po pakica si e interpreton?).......Sidoqofte , me intereson pak kjo gje, por siē e thua vete duhet te veprohet ne perputhje me rregullat e seciles shkolle....e nese nje shkolle ka si rregull veshjen e hijshme dhe mjekrren te prere, duhet ti permbahemi ketyre rregullave ose te nderrojme shkolle.....

Sa per hippy-t, informohu, se pak kulture pertej kuranit vetem mire mund te te beje......


Postuar nga AIR-FORCE-ONE datė 25 Qershor 2007 - 14:37:

Nuk duhet te lejohen fare simbolet fetare neper shkolla............


Postuar nga briseide datė 04 Korrik 2007 - 00:20:

Exclamation

Para disa vitesh u be shume diskutim per kete ceshtje,te lidhur me teper me faktin se shume muslimane ne shkollat e Italise,ku mbizoteron feja e krishtere,nuk donin qe te qendronte simboli i kryqit...Perkundrazi,shumica e nxenesve,nga ndjenjat e racismit ose thjesht nga bashkimi i forte shpirteror me kete fe(e veshtire per ta besuar ne gjeneracionet e reja) nuk donit kete...

Simbolet fetare ne shkolle nuk duhet te qendrojne,pasi shkolla eshte laike,s'ka te beje fare me fene...edhe pse,me paktet e '29s kisha ka futur hundet...sot vetem edukate shoqerore behet,dhe njohje e feve te botes pra pothuajse asgje e lidhur me fene vendase...


Postuar nga Vlonjati99Tave datė 04 Korrik 2007 - 00:39:

jan rrotk*rizuar njerzit pas fese... ehh ceshte ftof ky milet "nmeth" kur thon shkodranet.


Postuar nga Jarigas datė 04 Korrik 2007 - 01:18:

Citim:
Po citoj ato qė tha Vlonjati99Tave
jan rrotk*rizuar njerzit pas fese... ehh ceshte ftof ky milet "nmeth" kur thon shkodranet.


Tamam aty ku i vihet ai .com Forumit tat....


Postuar nga tolstoy86 datė 04 Korrik 2007 - 12:02:

O labo, na thuj icik cilat jane simptomat e rrot*arizimit dhe 'ftohjes nmeth'?

Qenkan semundje te reja, nuk i kam hasur askund ne librat e mi, por sa semundje te reja dalin..ehu.. ti qenke rasti i pare i ketyre semundjeve si duket, na i thuaj icik se cproblme ke se u bona kurioz..


Postuar nga everlast datė 04 Korrik 2007 - 21:32:

Ska simbole fetare ne shkolla dhe sduhet te kete.
Kaq.
Pike .
Pa llafe se llafet e teperta jane fukarallek...


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 07 Korrik 2007 - 16:18:

Citim:
Po citoj ato qė tha gt2xf
Zoti ka dashur jo te shkel, por te jetoj ne Shqipni, Belgjike, Spanje, France, Mexico, Skandinavi, dhe USA.....Askund ne keto vende nuk haset problemi i mjekres apo i shamiave, pervec se ne pak france e shuem ne Shqipni.....e mos pyet ne USA e ke katuni jot ne Canada.....
Keto gjera bile ne vitet e 90 ne shqiperi jo qe nuk fliteshin por as nuk kishin guximin te fliteshin.
Keto gjona shpiken nga shqipecat qe per te hyre ne evrope thone se duhet te hyjme si katolike, jo si muslimane, por ske cben ne jemi i vetmi popull evropian me shumice 84.5% (enciklopedia De-Agostini) muslimane dhe se po qe se do te shkojme atje do te shkojme si muslimane dhe se nuk kemi nevoje te ndryshojme fene per evropen, kjo te pakten presupozohet dhe propagandohet nga qarqet e shumta ne Tirane, fundja pyes veten pse duhet te jete e ardhmja e Shqiperisene Evrope?, Pse te mos jete Shqiperia si Zvicra psh ne Evrope por me vete, suksesi nuk eshte DOMOSDODHMERISHT i varur ne te qenurit ne EU, ja psh ke dhe singaporin e Brunein nuk jane ne EU ato jane ne Azi...
Po shihemi se jetojme si ne kohen e kryqezatave ku kryqtaret kene bere ceshte e mundur edhe gjerat me te poshtra kunder Islamit, e Islami i k ambrojtur ato me ligjin e vet, duke filluar nga kristianet e arabise e deri ne spanje, e me gjate, perfshi kete edhe cifutet.


Keto te dhenat e idete e tua shume interesante. kot e nxore 84.5% myslimane popullsine e Shqiperise, e kishe bere 99.9% me mire, ja kishim marre ne kthese dhe Arabise Saudite, kushedi na sillnin dhe nje kalif apo sulltan dhe vendi yne i shqiponjave do fluturonte pastaj krenar kryelarte e sypatrembur. Shumica e shqiptareve nuk jane fetare, pakica me e madhe jane muslimane, pakica e dyte jane ortodokse, e treta jane katolike dhe e katerta jane bektashinj. Me duket ta ka thene dhe dikush tjeter para meje qe shqiptaret jane klasifikuar si pjestare te njeres nga 3 fete vetem nominalisht, pa verejtur frekuentimin e vendeve te kultit apo fakte te tjera. Mua personalisht dhe te gjithe ata qe njoh nuk na ka pyetur njeri nga DeAgostini "cfare feje keni" dhe nuk e di nga i kane gjetur keto te dhena kaq te sakta.
Dhe pastaj ku i sheh kryqezatat ti ketu une nuk e kuptoj. Populli yne eshte shqiptar, dhe nuk do hyjme ne Evrope si Republika Islamike Shqiptare, pavaresisht perqindjeve te DeAgostini-t, do hyjme thjesht si Republika e Shqiperise, ku cdo shqiptar eshte i lire te jetoje sipas fese qe ka dhe eshte i lire te frekuentoje cdo shkolle publike laike per sa kohe qe i permbahet rregullores (ku dhe paraqitja ka rendesi). Jam kunder vendimeve arbitrare, sic ka bere rektori i Durresit, por jam pro hartimit te nje kodi veshjeje ku te perjashtohet cdo simbol fetar.


Postuar nga lezhjani_ari datė 10 Korrik 2007 - 05:48:

thjeshte nje mendim

NE radhe te pare desha te pershendes te gjithe anetaret e forumit per shprehjen e opinioneve te tyre dhe kohes qe i kushtojne kesaj faqe interesante. Tashi ne lidhje me studentin qe eshte perjashtuar nga mjekra qe ai mban , perjashtimi eshte i cik i tepruar por ama nuk eshte e drejte qe shkollat shqiptare te permbajne brenda tyre ekspozime , veshje , apo cdo lloj gjeje tjeter qe manifeston dashje pa dashje besimin qe ka nje individ per fene muslimane , katolike , ortodokse apo ndonje tjetre , per mendimin tim shkollat duhet te kene rregulla persa i perket veshjes , mirembajtes , dhe higjenes se studentit , personalisht mua nuk me besdis fakti qe studenti ka pasur mjeker , me bedis fakti qe ne si komb e kemi ushtruar shume pak ritet fetare sidomos fakti qe per 50 vjet kemi qene te verber ndaj fese na jap pak a shume shkak qe 17 vitet e fundid shume pak , per te vene ne dukje besime tona kundrejt fese , fakti qe origjina jon eshte ilire per te mos germuar me tej te ben te mendosh qe jemi shume larg popujve qe aktualisht mbajtje e mjekres dhe mbulimi i gjithe trupit edhe fetyres nga femrat eshte nje gje normale, vende si arabia saudite , irani , yemeni e kane te ndaluar psh qe meshkujt te shkojne ne plazh me femrat, plazhed jane te ndara , nuk mendoj se ne jemi je popull i asaj natyre edhe kemi vite qe kemi veshtiresi te kuptojme qe shqiperia eshte vend qe feja nuk luan ndonje rol te madh ne shoqerine shqiptare , edhe nuk do luaj si ca vende te tjera nga lindja e mesme ,................. ju pershendes dhe ju falenderoj secilit qe ka marr ca kohe te lexoje opinionit tim


Postuar nga arturm datė 17 Korrik 2007 - 23:35:

Me sa lexova ne mesazhet e fundit (nuk kam kohe te lexoj nga fillimi) ve re se ketu behet pak konfuzion midis institucionit dhe qytetareve.

Shteti shqiptar eshte nje shtet laik dhe si rrjedhoje ne institucionet e tij nuk duhet te ekspozohen simbole fetare.

Nje gje tjeter jane qytetaret shqiptare, te cilet jane te lire te besojne ne fe te ndryshme apo jo.

Institucionet jane gje tjeter dhe qytetaret jane gje tjeter.

Ai studenti eshte i lire te shkoje ne universitet i veshur dhe i qethur si te doje, kete liri ja garanton kushtetuta e shqiperise. Po ne baze te te njejtes kushetute ai student nuk duhet/mund te pretendoje qe te kete ne shkolle simbole fetare apo te mesohen lende fetare apo, me keq akoma, te beje propagande fetare ne ambjentet e universitetit. Secili rolin e vet (natyrisht nuk po flas per shkollat qe kane uniforme ne rregullore e cila duhet respektuar).

Po e ndaluam ate student te shkoje ne universitet, duhet ta ndalojme qe te hyje edhe ne gjykate, prokurori, bashki etj, apo jo?


Postuar nga briseide datė 17 Korrik 2007 - 23:52:

Citim:
Po citoj ato qė tha arturm
Me sa lexova ne mesazhet e fundit (nuk kam kohe te lexoj nga fillimi) ve re se ketu behet pak konfuzion midis institucionit dhe qytetareve.

Shteti shqiptar eshte nje shtet laik dhe si rrjedhoje ne institucionet e tij nuk duhet te ekspozohen simbole fetare.

Nje gje tjeter jane qytetaret shqiptare, te cilet jane te lire te besojne ne fe te ndryshme apo jo.

Institucionet jane gje tjeter dhe qytetaret jane gje tjeter.

Ne te dyja rastet flitet per shtet,por ne dy menyra te ndryshme,dhe ne anen ligjore percaktohet ky dallimin.

Ai studenti eshte i lire te shkoje ne universitet i veshur dhe i qethur si te doje, kete liri ja garanton kushtetuta e shqiperise. Po ne baze te te njejtes kushetute ai student nuk duhet/mund te pretendoje qe te kete ne shkolle simbole fetare apo te mesohen lende fetare apo, me keq akoma, te beje propagande fetare ne ambjentet e universitetit. Secili rolin e vet (natyrisht nuk po flas per shkollat qe kane uniforme ne rregullore e cila duhet respektuar).

Po e ndaluam ate student te shkoje ne universitet, duhet ta ndalojme qe te hyje edhe ne gjykate, prokurori, bashki etj, apo jo?

Edhe ketu jam plotesisht dakort,nje gje eshte te vishesh,te mirembahesh,te sillesh sipas besimeve fetare,nje gje tjeter eshte prozelitizmi.Simbolet fetare duhet te mos mbahen,por,nese ato,per sere motivesh ndodhen ne ambiente publike,duhet si te tille te respektohen.
Jepi "Caesar_it ate qe eshte e "Caesar_it(s'e di perkthimin ne shqip),dhe Zotit ate qe i perket Zotit.Postuar nga alfeko sukaraku datė 23 Korrik 2007 - 14:47:

Citim:
Po citoj ato qė tha briseidepërshëndetje edhe të më falni që vij me kaq vonesë në temë?që të flasim për lejimin apo jo të një studenti fetarë në shkollën shqipe është diçka e cila kërkon një mëndimë më të thellë duke njohur mirë të shkuarën e feve në lidhje me gjuhën shqipe?A e njohim këtë gjë?JO!Jo sepse ne nuk njohim shumë gjëra për fenë e shkuar edhe zëvëndësimin e saj nga fetë e reja?Në se sotë lufta bëhet për:"në se duhet të futet studenti me mjekërr në shkollë apo jo"kjo do të thotë se lufta nuk bëhet :për dobit edhe demet që i sollën fetë shqipes...por kemi marrë si faktë të kryer shqiptarin si fetarë të cilës do fe?A është kështu e vërteta?Çe lidhë shqiptarin me fetë e reja?....përgjigjia imë është ASGJË?

ja arsyet:

1)qyterimi pellazgë është vërtetuar si qytetrim shqipfolës që nga 1912 me anë të Jakov Thomopulos.....MBISHKRIME TË LASHTA SHQIPE?

2)greqishtja i ka kohfillimet si gjuhë e përbashkët gjat shekujve 6-5 p e s edhe si gjuhë teknike gjë që dihet edhe pranohet nga dijetarët e ndershëm pa mjekërr?....në se doni të dini më shumë për këtë çështje ...kotaktoni/

3)Po kështu edhe latinishtja është gjuhë letrare ndërsa etruskja duhet e panjohur??...sepse edhe Thomopulo duhet i panjohur?

4)Me popullin shqipfolsë pellazgë edhe me zëvëndësimin e gjuhës së folur të popullit me gjuhën letrare do kishim më vonë latinishten si gjuhën e shtetit edhe greqishten si gjuhën e fesë....gjuha e folur e popullit u përdhunua edhe nuk u lejua të kultivohej deri sa shqipfolsit u dashuruan me fetë e reja edhe u ndien etni tjetër apo minoritar në shtëpi e vetë pasi prifti me hoxhën nuk donin mesimin e gjuhës shqipe...apo jo?...doni një faktë për këtë? ja çna thuhet për njërin nga themeluesit e fillologjis shqipe:

"lindi në piano dei greci 15 km në jug të palermos nga ku këtu më 1488 ishte krijuar bashkimi më i madhë i shqipfolsve,kanë si nao të parë shën dimitrin e selanikut,ndërsa si gjuhën e fesë ruajtën greqishten

nga Jakovo Thomopulo Pellazgët 1912,ribotim më 1994


pra miqë të nderuar nuk është aspak gabim studenti me mjekërr ndërsa rektori në se i njeh këto të dhëna është thjeshtë një hero.....si kuptohet kjo?
Në se shteti shqiptarë kërrkonte rrrënjët e tij edhe dinte ti kërkonte ato(respekt për Elena Kocaqin që merret me këtë çështje edhe pse pa ndihmën e shoqëris edhe shtetit).....pra në se studenti dijesohej se feja e shqiptarit është feja pellazge që vjenë nga 3000 p e s me faltoren e Dodonit rrezë malit Tomorre deri tek 360 e erës sonë kur filluan të ndryshoheshin festat....pasi 25 dhjetori është festa e ditës më të vogël edhe natës më të madhe nga ku festohej fillimi vitit....sotë festohet si krishtlindje ....po kështu dita e verës po kështu 15 gushti kur nata fillon të humbas në dryshimme ditën?Këto festa i festonin pellazgët autokton....gjuhët teknike nuk mundnin ta bënin popullin të ndryshonte zakonet e veta ndaj përshtatën festat e tyre në festimet pellazge edhe historia vazhdon edhe sotë nga ku athina kërkon heqien e këtyre zakoneve nga tradita popullore...kurora,orizi në dasma etje...kurse në shqipëri grindemi për mustaqet e çelos?Në se studenti kishte matrialë të studionte për fenë e shqipfolsve edhe shkatërrimtarët e saj atëher ai do ishte më patrit se një patriot....ç të mbjellësh korrë...ajo që mbolli N lesi po korret.korrje të mbara?


Postuar nga erzeni_be datė 23 Korrik 2007 - 16:51:

Pershendetje dhe mire se erdhe  (me ne fund :p) ne kete forum publik biri i partise Sa zanat e kam t'i pres njerezit me humor :p:p:p

 

Drejt e ne teme, qe vjen me vonese s'ke pse kerkon falje se tema perderisa eshte akoma ne forum don me thene qe eshte per t'u diskutuar.

Nese duhej te kerkoje falje per diēka duket te kerkoje falje per faktin se jeni krejt anash saj, ose thene ndryshe aspak ne te. Mendimet tuaja mbi shqipen, pellazgjishten, origjinen e historikun e feve ne shqiperi apo me gjere, nuk e kuptoj  ē'mund te kene me lirite dhe te drejtat themelore te individit ne shoqerine ne te cilen ai ben pjese.?!!

 

Ne fund te potimi e mos ke dashur te thuash se ka fajin veten ai studenti qe na paska zgjedhur nje fe te gabuar ?!!!!

 Nese eshte keshtu, kesaj i thone cenim i lirise dhe te drejtave te individit  shume prezent ky koncept te bijte e patise

 

Ja kalofsh kendshem.

Erzeni

 

 

 

 


Postuar nga belkisa datė 23 Korrik 2007 - 17:01:

Pershendetje
Kisha degjuar shume te flitej per simbolet fetare, po qe te konsiderohej edhe mbajtja e mjekres si nje e tille, vetem ne shqiperi e degjoj.
Me duket se ky rektori paska gjetur rrugen e gabuar per t’u bere i famshem, duke e bere rastin e studenteve te universitetit te durresit te ngjashem me ate te nxeneseve me shami ne shkolle te mesme, e theksoj ne shkolle te mesme, ku helbede laiciteti mund te gjej ndonje stofe ku te fshihet per arsye te moshes ose dicka aty afer (megjithese edhe aty nuk ka arsye), por eshte paradoksale t’a pretendosh kete per ne universitet ku individi eshte i lire te zgjedhe cfare te doje, derisa ajo zgjedhje e atij/asaj nuk e cenon tjetrin .
Pale pretendojme se jetojme ne nje bote te lire e demokratike, eeeee, pretendojme se duke i mohuar te drejten e arsimimit e te integrimit, dhe duke imponuar menyra fikse te te sjellurit si ne kohen e « xhaxhit » do te hyjme ne BE eee. 
Kontrast i madh pasi gjithe bota perendimore po zien nga takimet, konferencat, seminaret per te gjetur menyra sa me efikase te shmangjes se diskriminimit apo te perjashtimit te individit nga shoqeria per arsye racore, fetare, etnike, gjinore etj., Dhe te vjen per te ardhur keq qe ne shqiperi ndodh e krej e kunderta.
Te mjafton pak search dhe nuk te nevojitet shume te jesh jurist per te gjykuar se rastin ne fjale qe eshte kryekeput jashte cdo llogjike njerezore.
disa argumente te qarta te bazuara ne kushtetuten e shqiperise qe bien teresisht ndesh me ate cka pretendon rektori i ketij fakulteti, dhe ajo qe te ben cudi eshte sesi ende shteti shqip nuk merr masa, por e le kete individe te gezoje nje pozicion te tille, i cili  perhap diskriminim t hapur dhe mohon te drejten e individit per t’u arsimuar.
 
Neni 57 (KUSHTETUTA E REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ)
1. Kushdo ka tė drejtėn pėr arsimim.
…
4. Arsimi i mesėm profesional dhe i lartė mund tė kushtėzohet vetėm nga kritere aftėsie.
 
Neni 18 (KUSHTETUTA E REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ)

Askush nuk mund tė diskriminohet padrejtėsisht pėr shkaqe tė tilla si gjinia, raca, feja, etnia, gjuha, bindjet politike, fetare a filozofike, gjendja ekonomike, arsimore, sociale ose pėrkatėsia prindėrore.
[/list]
 
Neni 24 (KUSHTETUTA E REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ)
1. Liria e ndėrgjegjes dhe e fesė eshtė e garantuar.
2. Secili ėshtė i lirė tė zgjedhė ose tė ndryshojė fenė ose bindjet, si dhe t'i shfaqė ato individualisht ose kolektivisht, nė publik ose nė jetėn private, nėpėrmjet kultit, arsimimit, praktikave ose kryerjes sė riteve.
3. Askush nuk mund tė detyrohet ose tė ndalohet tė marrė pjesė nė njė bashkėsi fetare ose nė praktikat e saj, si dhe tė bėjė publike bindjet ose besimin e tij.
 
Neni 10 (KUSHTETUTA E REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ)
1. Nė Republikėn e Shqipėrisė nuk ka fe zyrtare.
2. Shteti ėshtė asnjanės nė ēėshtjet e besimit e tė ndėrgjegjes dhe garanton lirinė e shprehjes sė tyre nė jetėn publike.
 
 
Per ta bere me bindese kushtetuten shqiptare, po i shtoj edhe disa nene nga disa konventa nderkomtare (te me falni qe jane ne anglisht)
 
Convention for the Protection
of Human Rights
and Fundamental Freedoms
as amended by Protocol No. 11
with Protocol Nos. 1, 4, 6, 7, 12 and 13
ARTICLE 9

Everyone has the right to freedom of thought, conscience and religion; this right includes freedom to change his religion or belief, and freedom, either alone or in community with others and in public or private, to manifest his religion or belief, in worship, teaching, practice and observance.
Freedom to manifest one's religion or beliefs shall be subject only to such limitations as are prescribed by law and are necessary in a democratic society in the interests of public safety, for the protection of public order, health or morals, or the protection of the rights and freedoms of others.
[/list]
 
Universal Declaration of Human Rights
Article 18.
Everyone has the right to freedom of thought, conscience and religion; this right includes freedom to change his religion or belief, and freedom, either alone or in community with others and in public or private, to manifest his religion or belief in teaching, practice, worship and observance.
Article 22.
Everyone, as a member of society, has the right to social security and is entitled to realization, through national effort and international co-operation and in accordance with the organization and resources of each State, of the economic, social and cultural rights indispensable for his dignity and the free development of his personality.
 
Declaration on the Elimination of All Forms of Intolerance and of Discrimination Based on Religion or Belief
Proclaimed by General Assembly resolution 36/55 of 25 November 1981
http://www.unhchr.ch/html/menu3/b/d_intole.htm
 
Article 1
1. Everyone shall have the right to freedom of thought, conscience and religion. This right shall include freedom to have a religion or whatever belief of his choice, and freedom, either individually or in community with others and in public or private, to manifest his religion or belief in worship, observance, practice and teaching.

2. No one shall be subject to coercion which would impair his freedom to have a religion or belief of his choice.

3. Freedom to manifest one's religion or belief may be subject only to such limitations as are prescribed by law and are necessary to protect public safety, order, health or morals or the fundamental rights and freedoms of others.
Article 2
1. No one shall be subject to discrimination by any State, institution, group of persons, or person on the grounds of religion or other belief.

2. For the purposes of the present Declaration, the expression "intolerance and discrimination based on religion or belief" means any distinction, exclusion, restriction or preference based on religion or belief and having as its purpose or as its effect nullification or impairment of the recognition, enjoyment or exercise of human rights and fundamental freedoms on an equal basis.
Article 3
Discrimination between human being on the grounds of religion or belief constitutes an affront to human dignity and a disavowal of the principles of the Charter of the United Nations, and shall be condemned as a violation of the human rights and fundamental freedoms proclaimed in the Universal Declaration of Human Rights and enunciated in detail in the International Covenants on Human Rights, and as an obstacle to friendly and peaceful relations between nations.
Article 4
1. All States shall take effective measures to prevent and eliminate discrimination on the grounds of religion or belief in the recognition, exercise and enjoyment of human rights and fundamental freedoms in all fields of civil, economic, political, social and cultural life.

2. All States shall make all efforts to enact or rescind legislation where necessary to prohibit any such discrimination, and to take all appropriate measures to combat intolerance on the grounds of religion or other beliefs in this matter.
Article 5
1. The parents or, as the case may be, the legal guardians of the child have the right to organize the life within the family in accordance with their religion or belief and bearing in mind the moral education in which they believe the child should be brought up.

2. Every child shall enjoy the right to have access to education in the matter of religion or belief in accordance with the wishes of his parents or, as the case may be, legal guardians, and shall not be compelled to receive teaching on religion or belief against the wishes of his parents or legal guardians, the best interests of the child being the guiding principle.

3. The child shall be protected from any form of discrimination on the ground of religion or belief. He shall be brought up in a spirit of understanding, tolerance, friendship among peoples, peace and universal brotherhood, respect for freedom of religion or belief of others, and in full consciousness that his energy and talents should be devoted to the service of his fellow men.

4. In the case of a child who is not under the care either of his parents or of legal guardians, due account shall be taken of their expressed wishes or of any other proof of their wishes in the matter of religion or belief, the best interests of the child being the guiding principle. 5. Practices of a religion or belief in which a child is brought up must not be injurious to his physical or mental health or to his full development, taking into account article 1, paragraph 3, of the present Declaration.
Article 6
In accordance with article I of the present Declaration, and subject to the provisions of article 1, paragraph 3, the right to freedom of thought, conscience, religion or belief shall include, inter alia, the following freedoms:
(a) To worship or assemble in connection with a religion or belief, and to establish and maintain places for these purposes;

(b) To establish and maintain appropriate charitable or humanitarian institutions;

(c) To make, acquire and use to an adequate extent the necessary articles and materials related to the rites or customs of a religion or belief;

(d) To write, issue and disseminate relevant publications in these areas;

(e) To teach a religion or belief in places suitable for these purposes;

(f) To solicit and receive voluntary financial and other contributions from individuals and institutions;

(g) To train, appoint, elect or designate by succession appropriate leaders called for by the requirements and standards of any religion or belief;

(h) To observe days of rest and to celebrate holidays and ceremonies in accordance with the precepts of one's religion or belief;

(i) To establish and maintain communications with individuals and communities in matters of religion and belief at the national and international levels.
Article 7
The rights and freedoms set forth in the present Declaration shall be accorded in national legislation in such a manner that everyone shall be able to avail himself of such rights and freedoms in practice.
Article 8
Nothing in the present Declaration shall be construed as restricting or derogating from any right defined in the Universal Declaration of Human Rights and the International Covenants on Human Rights.
 
Gjithe te mirat


Postuar nga erzeni_be datė 23 Korrik 2007 - 17:11:

Citim:
Po citoj ato qė tha belkisa
Pershendetje
Kisha degjuar shume te flitej per simbolet fetare, po qe te konsiderohej edhe mbajtja e mjekres si nje e tille, vetem ne shqiperi e degjoj.
Me duket se ky rektori paska gjetur rrugen e gabuar per t’u bere i famshem, duke e bere rastin e studenteve te universitetit te durresit te ngjashem me ate te nxeneseve me shami ne shkolle te mesme, e theksoj ne shkolle te mesme, ku helbede laiciteti mund te gjej ndonje stofe ku te fshihet per arsye te moshes ose dicka aty afer (megjithese edhe aty nuk ka arsye), por eshte paradoksale t’a pretendosh kete per ne universitet ku individi eshte i lire te zgjedhe cfare te doje, derisa ajo zgjedhje e atij/asaj nuk e cenon tjetrin .
Pale pretendojme se jetojme ne nje bote te lire e demokratike, eeeee, pretendojme se duke i mohuar te drejten e arsimimit e te integrimit, dhe duke imponuar menyra fikse te te sjellurit si ne kohen e « xhaxhit » do te hyjme ne BE eee. 
Kontrast i madh pasi gjithe bota perendimore po zien nga takimet, konferencat, seminaret per te gjetur menyra sa me efikase te shmangjes se diskriminimit apo te perjashtimit te individit nga shoqeria per arsye racore, fetare, etnike, gjinore etj., Dhe te vjen per te ardhur keq qe ne shqiperi ndodh e krej e kunderta.
Te mjafton pak search dhe nuk te nevojitet shume te jesh jurist per te gjykuar se rastin ne fjale qe eshte kryekeput jashte cdo llogjike njerezore.
disa argumente te qarta te bazuara ne kushtetuten e shqiperise qe bien teresisht ndesh me ate cka pretendon rektori i ketij fakulteti, dhe ajo qe te ben cudi eshte sesi ende shteti shqip nuk merr masa, por e le kete individe te gezoje nje pozicion te tille, i cili  perhap diskriminim t hapur dhe mohon te drejten e individit per t’u arsimuar.
 
Neni 57 (KUSHTETUTA E REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ)
1. Kushdo ka tė drejtėn pėr arsimim.
…
4. Arsimi i mesėm profesional dhe i lartė mund tė kushtėzohet vetėm nga kritere aftėsie.
 
Neni 18 (KUSHTETUTA E REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ)

Askush nuk mund tė diskriminohet padrejtėsisht pėr shkaqe tė tilla si gjinia, raca, feja, etnia, gjuha, bindjet politike, fetare a filozofike, gjendja ekonomike, arsimore, sociale ose pėrkatėsia prindėrore.
[/list]
 
Neni 24 (KUSHTETUTA E REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ)
1. Liria e ndėrgjegjes dhe e fesė eshtė e garantuar.
2. Secili ėshtė i lirė tė zgjedhė ose tė ndryshojė fenė ose bindjet, si dhe t'i shfaqė ato individualisht ose kolektivisht, nė publik ose nė jetėn private, nėpėrmjet kultit, arsimimit, praktikave ose kryerjes sė riteve.
3. Askush nuk mund tė detyrohet ose tė ndalohet tė marrė pjesė nė njė bashkėsi fetare ose nė praktikat e saj, si dhe tė bėjė publike bindjet ose besimin e tij.
 
Neni 10 (KUSHTETUTA E REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ)
1. Nė Republikėn e Shqipėrisė nuk ka fe zyrtare.
2. Shteti ėshtė asnjanės nė ēėshtjet e besimit e tė ndėrgjegjes dhe garanton lirinė e shprehjes sė tyre nė jetėn publike.
 
 
Per ta bere me bindese kushtetuten shqiptare, po i shtoj edhe disa nene nga disa konventa nderkomtare (te me falni qe jane ne anglisht) 
 
Gjithe te mirat 

Belkisa , pershendetje dhe te pergezoj per materialin e sjelle

Vetem desha te te njoftoj qe nje rregullore e brendshme e ketij nen forumi ndalon perdorimin e gjuheve te huaja  http://www.forumihorizont.com/annou...amp;forumid=182

 

erzeni


Postuar nga Jarigas datė 23 Korrik 2007 - 18:29:

Citim:
Po citoj ato qė tha belkisa
Pershendetje
Kisha degjuar shume te flitej per simbolet fetare, po qe te konsiderohej edhe mbajtja e mjekres si nje e tille, vetem ne shqiperi e degjoj.Dhe une qe mendoja se kush jeton ne Bruksel eshte me afer informacionit.Duhet te informohesh me mire i dashur rreth simboleve fetare, te pakten bisedo me ndonje mysliman apo hebre...
Ai drejtori nuk e ka perjashtuar ate studentin sepse eshte mysliman, por sepse mban mjekerr.Diskuuhet thjesht per etiken e shkolles shqiptare dhe jo per lirine e fese.....Pershendetje..


Postuar nga arturm datė 23 Korrik 2007 - 19:14:

Citim:
Po citoj ato qė tha Jarigas
Ai drejtori nuk e ka perjashtuar ate studentin sepse eshte mysliman, por sepse mban mjekerr.Diskuuhet thjesht per etiken e shkolles shqiptare dhe jo per lirine e fese.....Pershendetje..


Mmmmmmmmmmmmmm, keto jane justifikime te mevoneshme te drejtorit (pasi ceshtja u be publike) sipas meje.

Ceshtja eshte se drejtori e perjashtoi studentin per ATE tip mjekre, tipike per disa besimtare myslimane, dmth lidhja me fene myslimane qendron ne kete rast sipas mendimit tim. Jam shume i sigurte qe nqs studenti do mbante nje mjeker te kuruar mire (alla Nano per tu kuptuar) ai do shikohej si nje intelektual dhe jo si nje barbon.

Psh 


Postuar nga arturm datė 23 Korrik 2007 - 19:21:

Citim:
Po citoj ato qė tha belkisa  

Kontrast i madh pasi gjithe bota perendimore po zien nga takimet, konferencat, seminaret per te gjetur menyra sa me efikase te shmangjes se diskriminimit apo te perjashtimit te individit nga shoqeria per arsye racore, fetare, etnike, gjinore etj.,
Kjo per mendimin tim eshte vetem nje fasade. Bota perendimore ne te vertete po mbyllet ne vetvete per shkak te problemit te terrorrismit islamik.

Atehere si e shpjegon qe vete Presidenti Bush tha qe shqiptaret jane myslimane te mire dhe jo thjesht popull i mire?

Citim:


Dhe te vjen per te ardhur keq qe ne shqiperi ndodh e krej e kunderta.Nuk eshte dhe kaq skandaloze nje gje e tille, edhe Presidenti Shirak aprovoi nje ligj ku nuk lejoheshin simbolet fetare ne shkolla.

E perseris, lufta midis kultuarve qe ka filluar ne 2001, i ka ndryshuar shume "parimet" perendimore.


Postuar nga alfeko sukaraku datė 24 Korrik 2007 - 00:11:

shumė i nderuar zoti Fatos ju pėrshėndes edhe pse kanė kaluar shumė kohė nga kjo temė edhe ndėrhyrja juaj hapur nėpėrmijet forumit?Mė parė se tė shkojmė tek rektori edhe mjekrra mė duhet tė themė dy fjalė pėr "fletrrufet kundra ministrit tė arsimit?"...Mos i qani hallin kalorsit sepse i varen kėmbėt?Hallin tja qani atij qė lindi edhe po vdesė nė baltė nė mjerim pa drita edhe pa uje si nė komunizėm edhe nė....................?Nuk ėshtė aspak njė ēėshtje mindis ministrit , rektorit edhe compani pasi kjo do tė thotė korrupsion edhe ju e njihni mirė se shoku kryeministėr ka vėnė njė telefon nė dispozicion pėr kėtė ēėshtje?Kjo ėshtė njė ēėshtje mbarė kombėtare e cila kėrkon zgjuarsi edhe largėpamėsi kombėtare....gjė qė na mungon...pasi nė lajmin e parė tė ditės duhet tė jetė shoku udhėheqės me arritjet e tija edhe jo ēėshtje jetike tė shqiptarizmit si ēėshtja nė fjalė ?Pse ėshtė jetike?sepse ėshtė pikėrishtė fanatizmi fetarė ai qė i mbyti shqipfolsit autokton pellazgė qė nga Turqia edhe greqia deri nė Itali etruske nga ku vatikani ėshtė ndertuar mbi Toskėt etruskė?Ishte fanatizmi fetarė ai i cili nuk lejoj tė flitej gjuha jote edhe e imja bashkė.Eshte fanatizmi fetarė ai i cili derdhi gjak ēami edhe kosovari,po ky fanatizėm nuk lejon qė Thiva ,Korintho,Peloponezi,rrethinat e Athinės,Egjina Salamina  etje ..nuk lejohen tė mesojnė shkrime e kėndim nė gjuhėn mėmė kur ata e flasin si unė e dhe ju !Vallė pėrse?Nė njė kohė qė shokėt udhėheqės tė biros hapėn dhjetra shkolla greke edhe ndertuan shtepit e zotit edhe nė vėndet qė shqipfolsi nuk i lejoj kurrė nė shekuj.Si njėri i penės duhet ta njohėsh shumė mirė se greqishtja edhe latinishtja janė gjuhė teknike tė pėrhapura me anė tė fesė...apo jo???Atėher!!!!!!Demokraci nuk do tė thotė qė ne tė bėjmė gjithēka pėr tė drejtat e tė tjerve ndėrsa ata tė na..............?e pra kjo po ndodhė me tė ashtuquajturėn demokraci shqiptare sotė,,,,,,,,,,,,,,,,,,kaq pėr temėn kryesore,,,,,,pėr nėn temėn  e mjekrres na duhet si shtet  si kombė tė njohim fenė e shqipfolsve edhe ta studjojmė atė nė mėnyrė qė tė mos vetvritemi?Hidhi njė sy Dhimitėr Pilikės pasi ai ėshtė Naimi i 100 vjetve tė fundit  edhe vrej ēna thotė pėr fenė e shqiptarve me faltoren e Dodonės rrėzė malit Tomorrė?Pėrshėndetma shokun ministėr me qė e njihni nga pranė edhe kujdesuni pak pėr shpirtin e tij tė lėnduar nga fletrrufet.

personalishtė presė mė shumė nga pena edhe mendja juaj pėr tė ardhmen e kombit.


Postuar nga belkisa datė 24 Korrik 2007 - 10:01:

Pershendtje,
 
Erzen faleminderit qe ma kujton qe eshte e ndalur te perdoresh gjuhet e huaja, e dija kete prandaj kerkoja falje ne kllapa. Nejse ai ishte thjesht nje info. suplementar, s’prish pune edhe pse e hoqe.  Faleminderit per mirekuptimin
 
Tani po u drejtohem atyre qe jane kap pas fjaleve te mia, se une parimisht si individ s’para ma ke enda te me merrem me te tille persona, pasi jam per dialog te hapur ku respektohet mendimi i tjetri, pavaresisht kendveshtirmit qe ka, duke servirur argumenta dhe jo me si ne kopesht me the te thashe, gerrr – verrr, se s’me del as koha jo per gje.
 
Gjithesei kesaj rradhe po j’ua jap kenaqesine duke u pergjigjur shkurt :
 
 citimDhe une qe mendoja se kush jeton ne Bruksel eshte me afer informacionit.Duhet te informohesh me mire i dashur rreth simboleve fetare, te pakten bisedo me ndonje mysliman apo hebre...
Ai drejtori nuk e ka perjashtuar ate studentin sepse eshte mysliman, por sepse mban mjekerr.Diskuuhet thjesht per etiken e shkolles shqiptare dhe jo per lirine e fese.....Pershendetje..Jarigas
Me fal per mungesen e informacionit qe paskam se « mjekra » na qekerka simbol fetar, te lutem a ka mundesi te me informosh pak se cfare ndryshimi sheh ti tek mjekra e nje muslimani, te krishteri, hebreu, hindu, Satanisti, metalari a ku di gje une, dhe ma shpjego pak simboliken e saj, se me sa duket s’paska kaluar ende ky informacion kendej nga Brukseli. Pasi infomacioni me i fresket qe di per mjekrat eshte se kane dale edhe ne mode, dukesh ēun "trendy"
 
Po ashtu te kujtoj kujdes me termat qe perdor nuk jane ne te njejtin stad drejtori me dekanin, besoj se e di kete, ky i fund pretendohet te jete me nje « background » profesional, intelektual dhe kulturor shume me larte se i nje drejtori te thjeshte shkolle. Qe do te thote te jete shume i kujdesshem, qofte edhe me ate cka i nxjerr goja, pasi eshte fakt qe presioni i bere kundrejt studenteve muslimane si djalit me mjeker po ashtu edhe vajzesh me shami, ka qene vetem me goje dhe me jo me shkrim, duke e detyruar portier e fakultetit qe te mos t’i lejonte keta dy studente muslimane te hynin te ndiqnin leksionet. E cila te ben te mendosh se nuk kemi te bejne me shkelje te rregulores se fakultetit (pasi po ishte keshtu, jane letrat zyrtare me shkrim me te hijshme per nje dekan kur do te zbatoje rregulloren) por ceshtja eshte sheshazi personale e dekanit, i cili nxit per urrtje dhe diskriminim fetar.
 
 citimKjo per mendimin tim eshte vetem nje fasade. Bota perendimore ne te vertete po mbyllet ne vetvete per shkak te problemit te terrorrismit islamik.

Atehere si e shpjegon qe vete Presidenti Bush tha qe shqiptaret jane myslimane te mire dhe jo thjesht popull i mire?
  
Tani po i pergjigjem shkurt edhe Arturmit: se pari te pergezoj qe ke qene ti i pari qe e ke hap kete teme, pasi ia vlen te diskutohet dhe te kuptohet se cfare perfshihet ne simbole fetare, te cilat nuk ka arsye perse te shihen si problem, por ne te kunder te shihet si vlere e respektit dhe tolerances.
Se dyti thua ajo cka pretendon bota perendimore eshte vetem nje fasade. Mund  te jete edhe keshtu, por ama fasade apo jo fasade gjerat levizin, dita dites promovohet per nje Evrope diverse, shumekulturale, ku cdo religjion apo kulture te shihet si nje vlere qe i shtohet asaj. Po ashtu ke institucione te shumta ku mund te trokaseh nese ndokujt i behet shkejle, padrejtesi apo diskriminim, e ka kush te degjon per te mbrojtur te drejtat e tua si individ.
Po ashtu nuk mendoj se eshte koncept i sakte ai qe perdor « se bota perendimore po mbyllet ne vetvete per shkak te problemit te terrorrismit islamik », perkundrazi po behet me hapur per te kuptuar e ndaluar terrozimin e vertete dhe per te mos ia veshur ate nje religjioni apo nje kombesie.
Per me shume info. kulturor tuajin lexoni ndopak nga faqet e keshillit e Evropes a Parlamentitit Evropian etj
http://www.coe.int/t/commissioner/V...s/070529_en.asp
 
Me fal sa per pyetjen ne lidhje ne presidentit Bush s’kam shpjegime, ske cthua jemi muslimane te mire dhe jo thjesht popull i mire.
 
Nje koment te shkurter kam per “partia per te gjitha”, me fal eee, e respektoj maksimalisht mendim tuaj, por ama vetem kaq, pasi me te vertete e ndiej veten “te pafte” t’a kuptoje ate, e jo me te shkoj me tej i t’i bej analize.
 
Ika tani
 
Gjithe te mirat


Postuar nga BENI_MILANO datė 21 Mars 2008 - 15:10:

Citim:
Po citoj ato qė tha dreqja shkodraneshkodrani e ke gabim dhe me fal qe po te kundershtoj por fjala ''selam'' eshte fjale islamike e jo shqipe.. mund ta perdorin disa ngaqe e ka lan turku ket fjale e jo pse eshte fjale shqipe.... pershendetje ne shqipen e vjeter eshte tungjateta e jo selamESHT MESUAR NE STAMOLL ME SELAM AI MOS JA VEN RE.........


Postuar nga tolstoy86 datė 24 Mars 2008 - 12:43:

Beni, fjala selam eshte fjale nderkombetare dhe e perbashket e muslimaneve te te gjithe botes. Kur takohen gjate pelegrinazhit ne Meke per shembull, muslimane te te gjitha ngjyrave duhet te kene nje gjuhe te perbashket per tu pershendetur, te pakten shprehje si fjala 'selam'.
Tani mund te thone HI dhe do kuptohen, po nuk shpreh te njejtin mesazh si fjala selam, ne fakt fjala hi nuk shpreh fare ndonje mesazh, por kur muslimani jep selam, shpreh shume, shpreh qe eshte besimtar. (Spo them se eshte domosdoshmerisht besimtar).
(Kjo gjuhe ka qene gjuha e nje shteti kufinjte e te cilit, per shekuj me radhe shtriheshin nga gjibraltari der ne murin kinez, nqs e sheh ulje te perdorim fjale te ca vendeve te prapambetura SOT)
Tani ne qe 50% te pershendetjeve i kemi gjetur huazimin ne gjuhe te huaja, ola ciao, hi etj etj, 'cuditerisht', shqetesohemi per shprehje 'fetare' (nuk tha kush shqip) te cilat i kane perdorur para 2 brezave..
Fjala selam i dashur, apo me mire selamun alejkum, eshte shprehje qe perdoret nga muslimanet e pare dhe profeti i fundit, ka shume rendesi per ne, muslimanet..Ka kjo ndonje problem per ty i dashur Beni ?
Nuk besoj, se vertet gjysherit e mi muslimane pershendetnin njeri tjetrin me 'selam', por vizitonin per pashke gjysherit e tu, dhe tuajt vizitonin per bajram gjysherit e mi..ishin shume me tolerante se ne sot.
Apo je musliman? Nqs je musliman, mund ta di dot se clidhje ke me islamin ti nqs te bezdis shprehja ' paqja dhe bekimi i Zotit qofte me ty' por ne nje gjuhe qe do ta kuptoje cdo musliman i botes..
Pastaj eshte pakashum obligim fetar, dmth eshte e keshilluar nga profei i fundit a.s.s, kjo per ca ka shume rendesi, sic ka per ju (nqs je i krishtere) ngjyrja e vezeve psh.. Nuk ngrihet askush te merret me origjinen e ketij zakoni, qe ju e quani fetar dhe keni plotesisht te drejten tuaj. Se ketu eshte thelbi i diskutimit tone apo jo, te flasim vetem shqip, e te ruajme zakonet tona...po atehere, mir ne spo japim selam (qe eshte fjale arabe, jo turke..), po as ju mos ngjyeni veze....SA ABSURDE APO JO...por te pakten po teper e logjikshme nqs i thoni logjike, logjikes tuaj...

Ta dini qe cdo gje e tille, jo mjekrra, jo selami etj etj, qe bejne muslimanet, e bejne me qellim qe te afrohen me profetin Muhammed a.s, te fitojne sevape..pra,meqe e moret vesh qe eshte keshtu, beni ate qe kane bere gjysherit e krishtere, beni ate qe kane bere gjysherit muslimane, beni ate qe kane bere gjysherit TONE: tregoni respekt!
mir shum do ishte..


Postuar nga alfeko sukaraku datė 25 Mars 2008 - 12:01:

kjo eshte nje teme e vjeter ,por megjithate ka shume te dhena per tu diskutuar
cilado fe ka edhe zakonet edhe traditat e veta te cilat i perkasin kryesishte fepruresve.
ne se shqiptari harron traditat edhe zakonet e veta edhe perveteson traditat edhe zakonet e huaja ,ateher ai i perket deles se ndare nga tufa,edhe nuk eshte me shqitare.
historia e shkuar na ka lene shume te dhena nga te cilat duhet te nxjerrim mesimet tona...ja nje e dhene:

|"Athina ishte pellazge edhe tani eshte grekezuar,sic duket ardhesit e rinje ruajten gjuhen traditat edhe zakonet e tyre ,per tu shendrruar dalngadal ne nje kombe me vete"
Herododti .Historia A56-57.

i te njejti mendimi eshte edhe Straboni..Gjeografija H,...i cili pasi na shpjegon se "ardhesit e rinje ruajten gjuhen edhe zakonet e tyre.......",na kujton se "mbas Epirit edhe Iliris,ne Akarnani fillon Greqia"......pra ne shekullin e pare te eres sone.
Valle nga dolen greke disa bukurosher ne shqiperin e jugut?????Ata thjeshte nderruan fene e tyre te lashte pellazge me qender malin e Tomorrit,(jo teqen)edhe u pershtaten fese se re ortodokse.Ti pershtatesh fese ortodokse do te thote TE MESOSH TRADITAT EDHE ZAKONET E HUAJA,TE VENDOSESH EMRA GREKE EDHE JO SHQIPTARE,PASTAJ VJEN EDHE AHMUT ZOGU EDHE TE HAPE SHKOLLE GREKE ...EDHE KERKON TE QUHESH GREKE......PO KESHTU EDHE FEJA E SALLAM ALEKOS ,EDHE E NICCOLA LECCIT.
NDAJ NE SE E DONI SHQIPTARIN ...MOS I NDRYSHONI EMRAT TUAJ,TRADITAT EDHE ZAKONET TUAJA,SE PO I NDRYSHUAT ,NUK JENI ME SHQIPETARE.
SHIKONI SLLAVET SOTE NE MAQEDONI...C PO BEJNE ATA?PO I PRISHIN IKONAT EDHE SHKRIMET GREKE NE MAQEDONI EDHE PO I ZEVENDESOJNE ME SHKRIME SLLAVE..JU SI THONI..JANE BYDALLENJ APO E KANE KUPTUAR HELMIN GREKE.
NDAJ DJEME TE JANULLAQIT EDHE MUXHAHEDINIT,DUHET TA RUAJME QENIEN TONE SHQIPTARE DUKE RUAJTUR EMRAT SHQIPTARE..SHPRESA -SHPETIM-ILIRE.SI EDHE ZAKONET EDHE TRADITAT TONA ,NE MENYRE QE TE MOS SHKRIHEMI ME GREKO-TURKO-SLLAVET.
SOTE ESHTE 25 MARSI,FESTA E PAMVARSIS GREKE,SOTE FEMIJET SHQIPTARE GJUHEN ME GURE NE GREQI ...KUR PARAKALOJNE NE PARADEN FITIMTARE GREKE,POR PO TE KTHEHEMI PAKE ME MBASE ME 25 MARSE TE 1821 DO KUJTOJME SE aLI PASH TEPELENA ME CAME EDHE LEBER ,SULMOJ KRYEQENDREN ARVANITE ,SULIN E MARKO BOCARIT-KICO XHAVELES...ISHIN ATA QE LUFTONIN "TEK QAFA","TEK KUQI".SI E SHTYPEN SULIN ,PRIFTI ORTODOKSE NGA FRIKA E ALLAHUT ,MORI GRA E FEMIJE NE KISHE EDHE I HODHI NE ERE ...QE TE MOS I MERRTE ALLAHU.LUFTONTE SHQIPTARI ME SHQIPTARE PER ALLAH EDHE THEO.TURPE PER FAQET TE DHEUT.
MBAJTEM TURQINE
NGALLEM GREQIN
PO SHQIPERINE?
PSE SU KUJTUAM ?
PER KE LUFTUAM?
CKEMI TANINE?

NAIM FRASHERI

NDAJ TE NDERUAR MIQE fetare ,lutjuni allahut edhe theosit qe ta mbaje nen injorance shqiptarin ,sepse vetem keshtu do na i shtypni koken.ndryshe KJO KAMBANE GODET PER JU.


Postuar nga tolstoy86 datė 25 Mars 2008 - 17:40:

Alfeko,
Ateistet pyesin 'a mund te krijoje Zoti nje gur me te madh se veten'? Duan te na vejne ne pozite, se te themi po do thone 'po sqenka Allahu me i madhi', te themi jo, do thone 'po sqeka i plotfuqishem ateher'..
ne themi qe nder cilesite e Zotit, eshte qe Ai nuk krijon asgje pa nje qellim, asgje. As nje gjethe nuk bie pa nje qellim, pa dijen e tij. Kujt i hy ne pune nje gur i tille? Te ishte nevoja e krijimit te tij, Zoti do e krijonte..

Te mos bejme asgje kot,te mos humbim kohe kot (sic po bej tani un i mjeri) na keshillohet edhe neve, e aq me teper na keshillohet te mos i hyjme ne hak askujt..gjithashtu na ndalohet shperdorimi dhe nder gjynahet me te medha kemi mburrjen
Ja perse xhami ndertohen vetem ne vende ku ka nevoje, jo ne fshatera ku ka pak ose aspak muslimane, e aq me teper ne kodra te larta..
po cke qe i fut te gjithe ne nje thes, na jep argumente te perdorimit te islamit si mjet i interesave te huaja.

Shume historiane thone qe ka kisha ortodokse qe jane ndertuar me kete qellim, eshte bere para shume shekujsh, dhe vazhdon akoma: thone 'cdo kisha ne kete vend kur dihet qe shqipetaret ishin muslimane, dmth ketu kane jetuar greke, ky ka qene fshat grek'. Edhe Janullatusin e njeh cdokush se cmall eshte.. Po pergjigjen me mire te ta japin besimtaret ortodokse..

Shprehjet islame nuk jane zevendesuese te shprehjeve tona, jane plus qe nuk kane qellim pasurimin e gjuhes, por te shpirtit te besimtareve muslimane. Dhe nqs eshte kryer masaker ne emer te 'frikes nga Allahu' (kush ka frike Allahun nuk mbyt as mushkonjat) nuk ka pergjegjesi islami..

Familja e profetit Muhammed a.s.s masakrohet ca vite pas vdekjes se tij ne nga ca njerez qe i thonin vetes muslimane, qe vepronin 'ne emer te islamit'. Kjo ndodhi ne nje vend te quajtur Qerbela.

Te kujton gje, eshte titulli i poemes se famshme te Naimit, kus hprehet dhimbja e tij e madhe ne lidhje me kete ngjarje. Po ky Naim, poezine e te cilit na solle si prove ndaj te keqes qe na paska sjelle islami.
Ai ishte besimtar i devotshem.

Ke harruar te na sjellesh ndonje poezi te Nolit, a te Fishtes...

cjane keto? Nqs jane fete mjete percarjeje, keta te gjithe jane spiunet me te medhenj, se jane prifterinj, hoxhallare e besimtare o lali

..ne emer te interesave te cilit shtet islamik beri hafiz Sabri Koci gjithe ato vite burg, po Zef Pellumbi..

Cte bejme, cpropozon si zgjidhje, si shpetimin tone??? Te bejme cberi xhaxhi? Te mbyllim kishat, xhamite, te vrasim teologet...
e provuam njeher o lali, jetuam periudhen me te zeze te historise tone..

E pame se csolli ateizmi, solli tradheti vellait, jo me shtetit..
Kush jane heronjte tone qe nuk i paskan besuar Zotit?? Enver Hoxha? Mehmet Shehu? Cila pleher tjeter te duket ty si hero?

Dikush per atdhe lufton ne emer te Zotit, kush nuk beson se do ringjallet, ja mbath, ben sabotazh, ja mbathin duke menduar vetem veten, jo vendin..sic u turrem jashte shqiperise pas vaksinimit 50 vjecar te xhaxhove, qe na sollen ne kete gjendje..

Nga dolen bukuroshet greke ne shqiperine e jugut? pyetje interesante, po ka shume keshtu pyetjesh interesante, qe vertet lidhen me shkaterrimin e traditave, zakoneve dhe te njerezve..
psh nga doli seksi ne klase??? ne ishim ato qe te vritnim per nder, qe merrnim nuset jashte fshatit se gocat e fshatit i quanim motra (legjende e bukur por qe shpreh shume)
nga dolen shprehjet e tipit ..'me jep nje dore'..
nga dolen vetvrasjet e shumta te adoleshenteve te shoqeruara me shprehje te nje kultura qe nuk ishte e jona ' ai me la, nuk jetoj do me'...

me keto merru i dashur, por pas ketyre nuk do gjesh ato qe udhezojne per moral, per dashuri per veten, te tjeret, per jeten..

dhe e perseris, mos i fut te gjithe ne nje kallep, nuk te kemi borxh ne sharjet se je injorant ne lidhje me fene islame..

I lutem Zotit qe mos te tleje ne injorance, jo per gje, por nuk mbaj shume gojen ndaj dikujt qe me thote :nuk je shqipetar


Postuar nga Jarigas datė 26 Mars 2008 - 11:24:

Nje pyetje per ty Tole:

Sipas teje nuk do te ishte me e udhes qe ndermjet shqiptareve te perdorej shprehja e kuptueshme per te gjithe"paqja dhe bekimi i Zotit qofte me ty", teper e embel per cfaredo lloj besimtari dhe "selam" te perdoret nga musulmanet ne rangun e lidhjeve nderkombetare me musulmane te tjere??Per besimtaret e Islamit nuk do te ndryshonte gje apo jo, nderkohe qe kuptimi eshte i njejte dhe keshtu ne vend qe te shpalosesh perkimin tend ne nje fe te caktuar, perunjesisht e ve veten ne te njejtin nivel me krijesat e tjera te Zotit??


Postuar nga alfeko sukaraku datė 26 Mars 2008 - 13:30:

zoterinj

eshte tjeter gje BESIMI EDHE ZOTI,edhe tjeter gje modat fetare.
Edhe une besoj tek Zoti ,por nuk besoj kurre tek myslimanizmi edhe krishterimi,sepse myslimanizmi me krishterimin jane VEGLA ASIMILUESE KOMBETARE TE VENDIT QE I SOLLI NE SHQIPERI.
ME SHQIPE,TE RUAJME EMRAT TANE ,TRADITAT TONA EDHE GJUHEN TONE.
UNE E DI SA I EMBEL ESHTE BESIMI FETARE,POR NUK DUHET TE MBYLLIM SYTE EDHE TE DASHUROHEMI VERBERISHTE ME TE..SEPSE MBARUAM SI SHQIPTARE NDRYSHE.


Postuar nga kujta1 datė 26 Mars 2008 - 14:01:

Citim:
Po citoj ato qļæ½ tha alfeko sukaraku
zoterinj

eshte tjeter gje BESIMI EDHE ZOTI,edhe tjeter gje modat fetare.
Edhe une besoj tek Zoti ,por nuk besoj kurre tek myslimanizmi edhe krishterimi,sepse myslimanizmi me krishterimin jane VEGLA ASIMILUESE KOMBETARE TE VENDIT QE I SOLLI NE SHQIPERI.
ME SHQIPE,TE RUAJME EMRAT TANE ,TRADITAT TONA EDHE GJUHEN TONE.
UNE E DI SA I EMBEL ESHTE BESIMI FETARE,POR NUK DUHET TE MBYLLIM SYTE EDHE TE DASHUROHEMI VERBERISHTE ME TE..SEPSE MBARUAM SI SHQIPTARE NDRYSHE.pasi qe beson ne Zot duhesh te besosh edhe ne te derguarit e Zotiit ngase permes atyre ai te tregon se si te jetohet. Si p.sh. Kurani eshteligji i Jetes" ngase te tregon se si duhet te jetohet kjo jete. Duhet te ndahet kombi nga feja. edhe une pajtohem se duhet te ruhen traditat, emrat...


Postuar nga BENI_MILANO datė 26 Mars 2008 - 15:26:

Citim:
Po citoj ato qė tha tolstoy86
Beni, fjala selam eshte fjale nderkombetare dhe e perbashket e muslimaneve te te gjithe botes. Kur takohen gjate pelegrinazhit ne Meke per shembull, muslimane te te gjitha ngjyrave duhet te kene nje gjuhe te perbashket per tu pershendetur, te pakten shprehje si fjala 'selam'.
Tani mund te thone HI dhe do kuptohen, po nuk shpreh te njejtin mesazh si fjala selam, ne fakt fjala hi nuk shpreh fare ndonje mesazh, por kur muslimani jep selam, shpreh shume, shpreh qe eshte besimtar. (Spo them se eshte domosdoshmerisht besimtar).
(Kjo gjuhe ka qene gjuha e nje shteti kufinjte e te cilit, per shekuj me radhe shtriheshin nga gjibraltari der ne murin kinez, nqs e sheh ulje te perdorim fjale te ca vendeve te prapambetura SOT)
Tani ne qe 50% te pershendetjeve i kemi gjetur huazimin ne gjuhe te huaja, ola ciao, hi etj etj, 'cuditerisht', shqetesohemi per shprehje 'fetare' (nuk tha kush shqip) te cilat i kane perdorur para 2 brezave..
Fjala selam i dashur, apo me mire selamun alejkum, eshte shprehje qe perdoret nga muslimanet e pare dhe profeti i fundit, ka shume rendesi per ne, muslimanet..Ka kjo ndonje problem per ty i dashur Beni ?
Nuk besoj, se vertet gjysherit e mi muslimane pershendetnin njeri tjetrin me 'selam', por vizitonin per pashke gjysherit e tu, dhe tuajt vizitonin per bajram gjysherit e mi..ishin shume me tolerante se ne sot.
Apo je musliman? Nqs je musliman, mund ta di dot se clidhje ke me islamin ti nqs te bezdis shprehja ' paqja dhe bekimi i Zotit qofte me ty' por ne nje gjuhe qe do ta kuptoje cdo musliman i botes..
Pastaj eshte pakashum obligim fetar, dmth eshte e keshilluar nga profei i fundit a.s.s, kjo per ca ka shume rendesi, sic ka per ju (nqs je i krishtere) ngjyrja e vezeve psh.. Nuk ngrihet askush te merret me origjinen e ketij zakoni, qe ju e quani fetar dhe keni plotesisht te drejten tuaj. Se ketu eshte thelbi i diskutimit tone apo jo, te flasim vetem shqip, e te ruajme zakonet tona...po atehere, mir ne spo japim selam (qe eshte fjale arabe, jo turke..), po as ju mos ngjyeni veze....SA ABSURDE APO JO...por te pakten po teper e logjikshme nqs i thoni logjike, logjikes tuaj...

Ta dini qe cdo gje e tille, jo mjekrra, jo selami etj etj, qe bejne muslimanet, e bejne me qellim qe te afrohen me profetin Muhammed a.s, te fitojne sevape..pra,meqe e moret vesh qe eshte keshtu, beni ate qe kane bere gjysherit e krishtere, beni ate qe kane bere gjysherit muslimane, beni ate qe kane bere gjysherit TONE: tregoni respekt!
mir shum do ishte..


Postuar nga tolstoy86 datė 26 Mars 2008 - 15:49:

Keto 'vegla asimiluese' nuk i kane sjellur vetem ne Shqiperi, jane ne gjithe boten. Jane perhapur me nje zelle te papare ndonjehere ne perhapjen e dickaje tjeter. Ka pasur pushtime, ecje me 'ideale' raciste dhe ultranacionaliste, por nuk ka mbetur asgje (qe vlen te meret seriozisht) nga Xhengis khani,as Aleksandri, as Napoleoni, as nga Hitleri, as Ducja...nga asnjeri
por ajo qe u perhap ne tre shekuj, duke marre parasysh te hedhurit ne gryken e luaneve e shpatat e gladiatoreve, due marre parasysh te jetuarit ne shpella nentoke, mbeti. Sigurisht e kam fjalen per ndjekesit e hz Isait. E besoj me zemer, sic besoj qe ajo qe percollen ato aq jetoi e pacenuar, 3 shekuj, pastaj u manipulua por nuk u shua..
ajo qe perhap nga Zubejr bin Avvam, qe u torturua qe 15 vjec nga xhaxhai, nga Habab bin Eret qe u hodh ne zjarr, nga familja Jasir qe u masakruan ne syte e te birit hz Ammar..e te mos permend profetin e fundit, emrin e te cilit nuk jam i denje ta permend.. mbeti..

Jane miliarda njerez te 'asimiluar', te 'mashtruar' sot..qe i paskan besuar feve..

Alfeko, te besosh ne Zot eshte gje shume e madhe, gjeja me e mire qe mund te besh.
Vertet eshte Ai i vetmi qe nuk na le kurre ne balte, vetem Ai na kupton me mire se ashkush, me mire se vete ne, vetem Ai mund te na japi cdo gje..qenja e tij eshte arsya e vetme pse kemi shprese, se nuk do behemi hi, se nuk do vrapojme si gomeret gjith jetes qe te behemi hic..
sikur te vazhdoj pak me vone pergjigjen..kam pak pune tani


Postuar nga tolstoy86 datė 26 Mars 2008 - 16:57:

Mire Zoti na krijoi, e besojme, e ndjejme, i lutemi..po me, skemi pyetje te rendesishme ne koke, perse me krijoi, me cqellim, mir delja ben qumesht, jep mish, kali perdoret si mjet udhetimi, lopa jep mish...per ke, per njeriun..
gjallesat e tjera me dobi me pak te ndjeshme..insektet, lakuriqi i nates, mikroorganizmat..te gjitha kane funksione te medha, mungesa e seciles nga ato sjell katastrofa. Te gjitha keto funksione bejne perfekte nje bote per tu jetuar per ke..per njeriun, serish..po vete njeriu..cqellim ka, kujt i hy ne pune...???
Eshte thjesht konsumator?ha, pi shumohu..? jo, keto i ben cdo kafshe po vec kesaj i shtohet edhe sherbmi qe i ben jeteses normale te njeriut..po njeriu? Ca bo ky ? Mund te pyesi lopa plot kureshtje, mir un boj qumesht, po ky gjoja me dy kembe ca bo??Perse jeto? Cqellim ka ne jete? Mire paska te behet doktor, po studjoi miku 20 e ca vite, u be i pasur po iku edhe ky..mir u be kryeminister, por nuk kaloi shume iku..
Pra ku iku? perse iku?? Keta jane pyetje qe vertet smund ti beje lopa, por qe nje njeri duhet ti beje, ne rast se nuk perdor mendjen me pak se lopa..

Dhe pergjigje duam, edhe pranine e Zotit e ndjejme, po se cdo nga ne, perse na krijoi, si ta gjejme..
Cili mbret komunikon direkt pa ndermjetes me shtetasit e tij??? Dhe imagjinoni nje mbret qe pranine e tij do tua beje ta ndjejne vetem duke shikur veprat e tij, jo ate..
Ndaj jane profetet, mesuesit. Kush mund te kuptoje matematiken, pa mesues, pa liber..ndonje gjeni, gjeni ka po jane pak fare..
po te tjeret..

sot flasim per vlera, nena ime thote qe nena e gjithe te keqiave eshte alkoli, e ka thene mire populli thote, po cpopull...
e ka thene profeti i fundit a.s, e mbase edhe ndonje tjeter para tij, por ne shekuj jane skalitur si vlera, jane bere ligjet e te keqes dhe se mires...

profeti Muhammed a.s me mesimet e tij kthen nje popull qe ishte vrases i femijeve te vet ne nje popull qe nuk prish shtepi milingonash per te bere tyren, as ne tokat e tyre, jo me te prekin pronen e tjeter kujt.

Ky popull kur profeti ndalon vrasjen e vajzave te vogla (me mesimet e tija) ata thojne, HEU; VERTET QENKA KEQ; CPASKEMI BERE..keta njerez nuk kane nevoje per udherrefyes??? Keta njerez e kuptonin te miren vetem?E kuptonin dot Zotin dhe ckerkon ai nga ne, te vetem?

Sot populli jone e beson Zotin ne pergjithesi por eshte ne gjendjen qe ti permend, pa fe, pa profet.. Mund te jemi muslimane nje pjese e mire, por pa ditur Muhammedin a.s.s jemi pa fe, pa profet.. jemi ne ket gjendje, besojme Zot, madje themi jemi muslimane (muslimanet), por shume pak jane..
Gjendjen tone te 'paprofet', shikoje. Jemi te paudhezuar, te turbullt ne ato qe quajme vlera dhe antivlera..po vleresojme korrupsionin, po lejojme te keqen..jemi te paudhezuar,te pa profet.. profet nuk vjen me, por te jesh me profet mjafton te dish mesimet e tij, ne nuk dime...
Ti flet per gjendje kaotike te humbjes se identitetit shqipetar, hap syte icik me shume,po humbasim me shume, po humbasim identitetin tone njerezor..

Perse duhet te kete profete? Duhet lexuar pak, per te kuptuar cjane skuptim kane, cduan te thone, dhe te besosh vertet se ishin te derguar nga Zoti..
psh, ato vertet perballen me fatkeqesite me te medha, qe te tegojne gjithe njerezimit, si te sillesh para fatkeqesive..
e di cthote hz Ejubi kur i vdesin gjithe femijet, kur i iken gjithe pasuria..thote te Zotit ishin, Ai eshte pronari i tyre i vertet, mi kishte dhene ti ruaja, mi mori serish, cne te merzitem qe me iku malli qe nuk eshte imi..
Te dish keto njerez, kjo bote kthehet ne kopesht me lule, jo me tjetra..njen me shume dashuri per Zotin..
i vetem cdo kuptosh, mbase si popuj te pazhvilluar (te cilet cuditerisht besojne ne zot apo disa zoter, por te gjithe besojne), do jipnim bijat tona si kurban...
Do jipnim si agamemnoni bijen, qe te ike era..

mire ekziston Zoti, por besimi i tij nuk mund te jete kot, mir Zoti eshte, po si eshte, si ta dijme...si te dijme si eshte i kenaqur nga ne, si jo???

Njeriu i trashe, mendon se Zotit mund ti pelqeje ajo cka i peqen atij per shembull, ndaj linden zakonet idiote te dhuruarit fruta, te sakrifikuarit femra te bukura, i lidhnin te gjorat ne shkemb qe te mos iknin, dhe vdisnin ato, se jo te gjithe i ekzekutonin, ekzekutimi erdhi me vone nga ndonje i ndricuar


Nqs Zoti nga ne nuk do asgje, vetem atehere ka kuptim qe te mos vendosi menyra komunikimi me njerezit, po ktu cbejme atehere, perse nuk na dergon direkt ne parajse a ferr..

me perse nuk mbaron dot,..kjo ishte per besimin ne Zot por jo gje tjeter..


Postuar nga tolstoy86 datė 26 Mars 2008 - 17:33:

Citim:
Po citoj ato qė tha Jarigas
Nje pyetje per ty Tole:

Sipas teje nuk do te ishte me e udhes qe ndermjet shqiptareve te perdorej shprehja e kuptueshme per te gjithe"paqja dhe bekimi i Zotit qofte me ty", teper e embel per cfaredo lloj besimtari dhe "selam" te perdoret nga musulmanet ne rangun e lidhjeve nderkombetare me musulmane te tjere??Per besimtaret e Islamit nuk do te ndryshonte gje apo jo, nderkohe qe kuptimi eshte i njejte dhe keshtu ne vend qe te shpalosesh perkimin tend ne nje fe te caktuar, perunjesisht e ve veten ne te njejtin nivel me krijesat e tjera te Zotit??Thashe nje arsye, jo arsyen.. mire te qenka mbush mendja qe mes muslimaneve te kombesive te ndryshme duhet dhene selam, eshte arritje e madhe , tani hapin me tej mund ta besh me shpjegimin e ndonje tjetri, per vete me ty nuk ja dal dot..

Me vjen ne mend nje sondazh i top-channelit ne lidhje me shperthimin qe ndodhi ne Gerdec, cili eshte pergjegjesi thote, sikur te jete pyetje sondazhi..sikur pergjegjesi gjindet me vota..shume mungese serioziteti..te verteten nuk ka si e percakton mendimi futjakot i dikujt, aq me teper qe nuk ka njohuri fare, apo edhe me keq qe eshte subjektiv..
socialistet thyejn butonin e klikut te majte 'sala mer, sala, vetem sala askush tjeter'..demokratet thojne 'ndodh ne gjith boten' dhe kerkojne mos ka ndjonje alternative 'fatosi'..

dua te them,
Mendimi im nuk ka rendesi fare, arsye per te cilat perdoret arabisht ka, dhe mund ti japi nje person me kopetent, un se mbaj veten per te tille ne lidhje me keto tema..po arsyeja me e madhe eshte qe eshte synnet, veprim i rekomanduar nga profeti..ka hadithe plot ku profeti keshillon selamin si pershendetje, dmth keshillon pershendetjen qe te theksoje rendesine e saj, por edhe direkt format qe perdorin sot muslimanet..papa o tregu i shkathet, pershendet edhe ne shqip..:p profeti nuk e ka bo, e si e tille nuk quhet synnet... cardo shprehjet tjeter qe nuk eshte synnet, por tregohet si gjoja e tille, qofte arabisht, turqisht, hungarisht, somalisht, guinea e re-isht
un marr Edmond Tupen dhe te godas! po ne ato cka perfshin islami, jo zakonet te vendeve qe kan ardhur, ikur, qe do vine e qe do ikin..mos na u perzini ju lutem..nuk kemi as kohe tju pergjigjemi..

Tani ta bej un ty nje pyetje, muslimanet e italise si ta thone mo? po anglezet? Po vietnamezet.. po ne shqip, e di qe fjala bismilahirrahmanirrahim, perkthehet ne emer te Zotit meshiruesit Meshirberesit, po nuk shpreh absolutisht 100 te ketyre fjaleve, nje dite ma shpjegoi nje shoku im qe dinte arabisht, po se mbaj mend, kush e di ceshtjen mund te na e thote, por ama te gjithe e dime qe gjuhet kane vecorite e tyre, te gjithe e dime qe nder gjerat qe ruan nje popull eshte vertet gjuha, por gjuhen e kemi ndryshuar shume dhe po vazhdojme akoma, ne nje menyre qe nuk ka fare lidhje me fete, cila fe na thote shikoni telenovela, e pastaj te themi OLAAAAA
..e njejta gje vlen per fete, te mos ishte kapur fort feja islame pas ruajtjes se origjinalitetit dhe keshillave te profetit (synnetit), si do kishte mbijetuar..
te ishte futur ne debate, madje te shpeshta diskutimi te Kur'anit dhe te rregullave islame, si do kishim pasur goje te thonim feja jone u zbrit nga Zoti, mgjs po bejme koncile per te vendosur si ta bejme librin e Tij, mgjs po diskutojme a duhet lejuar homoseksualiteti etj etj
(E di se mbase po prek krishterimin, po jam i hapur ne kete pike, te mos dija islamin (jo muslimanet) si perfekte, e te tjerat jo, zdo isha musliman fare..)
eee ..car po thonim,
ndaj duhet dhene selam..


ka thon profeti ereee, kaq na mjafton ne 'ignoranteve', po edhe te na shohin si rast klinik, thone 'lum keta'..nuk ka 'budalla' qe e ka fjetur mendjen kaq shume, qe ka vendosur kaq shume qetesi ne shpirt..
por e di qe nuk eshte ashtu, edhe ti besoj

Me pare duhet te hedhesh poshte rendesine e fjaleve te profetit, pastaj te me thuash qe besoj dicka qe nuk ka baza, e kupton, si ne matematike, shko der ke 'bashkesite' e islamit, hidhi poshte ato, pastaj nuk mbetet arsye fare te merresh me teorema e postulate ca me shume rendesi, ca me me pak.
gjitha te mirat


Postuar nga Jarigas datė 01 Prill 2008 - 19:33:

Amin a hoxhe...Kshu duhet me thone apo jo?

Ne tere ate carcaf qe ke shkruajtur,shume i kendshem te them te drejten, une si injorant qe jam ne fushen islamike kuptoj dicka:Islami eshte per arabet.

Por meqe une s'kam asgje kunder myslimaneve, kur i pershendes nuk bej kryqin dhe i them:"ne emer te Atit, birit dhe shpirtit te shenjte, paqja qofte me ty" dhe gjithashtu nuk do te me pelqente fort qe te me pershendeste ne arabisht.Thjesht i them "t'ungjatjeta".Sepse feja eshte si puna e gruas.Duhet me e dashte fort por jo me e qit ne pazar.....T'ungjatjeta......


Postuar nga kujta1 datė 02 Prill 2008 - 09:39:

Citim:
Po citoj ato qė tha Jarigas
Amin a hoxhe...Kshu duhet me thone apo jo?

Ne tere ate carcaf qe ke shkruajtur,shume i kendshem te them te drejten, une si injorant qe jam ne fushen islamike kuptoj dicka:Islami eshte per arabet.

Por meqe une s'kam asgje kunder myslimaneve, kur i pershendes nuk bej kryqin dhe i them:"ne emer te Atit, birit dhe shpirtit te shenjte, paqja qofte me ty" dhe gjithashtu nuk do te me pelqente fort qe te me pershendeste ne arabisht.Thjesht i them "t'ungjatjeta".Sepse feja eshte si puna e gruas.Duhet me e dashte fort por jo me e qit ne pazar.....T'ungjatjeta......Islami nuk eshte vetem per arabet por per te gjith njerzimin


Postuar nga kujta1 datė 02 Prill 2008 - 09:41:

Tani per tani ne bote ka me teper musliman(19.2%) se sa te krishter(17%)


Postuar nga tolstoy86 datė 02 Prill 2008 - 11:39:

Citim:
Po citoj ato qė tha Jarigas
Amin a hoxhe...Kshu duhet me thone apo jo?

Ne tere ate carcaf qe ke shkruajtur,shume i kendshem te them te drejten, une si injorant qe jam ne fushen islamike kuptoj dicka:Islami eshte per arabet.

Por meqe une s'kam asgje kunder myslimaneve, kur i pershendes nuk bej kryqin dhe i them:"ne emer te Atit, birit dhe shpirtit te shenjte, paqja qofte me ty" dhe gjithashtu nuk do te me pelqente fort qe te me pershendeste ne arabisht.Thjesht i them "t'ungjatjeta".Sepse feja eshte si puna e gruas.Duhet me e dashte fort por jo me e qit ne pazar.....T'ungjatjeta......Amin, amen, amenos, monakos..thuj ce te dush, po deshe kendo.

Islami esht per arabet thua ti, po cti besh te pakten 19.2 te njerezimit qe smendojne si thua ti..(shifer e dhene nga Vatikani kjo qe solli kujta)
Jo se po jetohet shume jo, se nuk do ishin ne kete gjendje vendet muslimane sot, po ka aq shume joarabe muslimane (arabet mund te jene 25% e muslimaneve) sa te mendosh qe vetem ca koka te rralla, qe njohin mire fare zakonet arabe, histori religjionesh, islamin, sociologji, gjeografi etj etj te mberrijne ne konkluzionin qe islami qenka per arabet..
Po krishterimi per ke eshte?
Apo vetem krishterimin nuk e kane perqafuar njerez te kombesive te ndryshme..se hinduizmin, budizmin, judaizmin i dime, por nuk futet ne nje grup me keta edhe islami, thuaje e mundohu te genjesh veten sa te duash, per te folur flasin faktet..se clidhje kane me arabet boshnjaket, shqipetaret, turqit, iranianet, afrikane, pakistanezet, indonezianet... nuk e di

Kush esht ai budalla qe i jep selamin islam nje te krishteri ne shoqerine tone..kur dihet fare mire qe mund te merret si provokim.. nga te gjejne keta rreziqe ty mer daj..

Feja o si puna gruas?? Po gruan e dija se ishte si puna makines? Ce, athere esht feja si makine?? po cjane keto krahasime mer daj..sjan as ne natyren e humorit tone, jane huazim, e ti na flet per te rujt kulturen..
Pastaj nga na dole kaq fanatik ti, si nuk duhet nxjerre gruaja ne pazar ore.. ku je to ti, ne afganistan e, po edhe atje i nxjerin ere, po u lene hap vetem njerin sy, po ne pazar i nxjerin

TUNGJATJETA

p.s. kryqin nuk e nxjerr ti, po njoh une ca qe duan te me japin biblen me zor.. car ti bej, te marr inat biblen e..


Postuar nga lost_soul datė 02 Prill 2008 - 16:10:

Citim:
Po citoj ato qė tha kujta1
Tani per tani ne bote ka me teper musliman(19.2%) se sa te krishter(17%)

Jo jo,
17.4 % jane vetem katoliket, jo te gjithe krishteret (ortodokse, protestante e me the e te thashe).
Te gjithe te krishteret perbejne 33% te popullsise se botes.


Postuar nga kujta1 datė 02 Prill 2008 - 19:44:

Citim:
Po citoj ato qė tha lost_soul

Jo jo,
17.4 % jane vetem katoliket, jo te gjithe krishteret (ortodokse, protestante e me the e te thashe).
Te gjithe te krishteret perbejne 33% te popullsise se botes.numri i popullsis mysllimane eshte duke u rritur shum me shum se ajo e krishteret dhe ne nuk jemi te ndare. ne kemi te njejtat festa te njejtat rituale ...


  Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 »
Trego 269 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.