Forumi Horizont Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »
Trego 93 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Diskutime Shoqėrore (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=125)
-- Denimi me Vdekje (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=14805)


Postuar nga briseide datė 03 Nëntor 2007 - 13:24:

Denimi me Vdekje

”U vra nga babai dhe njerka -Zbulohet,11 vjet e fshehur nen toke”, apo “Babai: Nuk jam penduar, qe vrava vajzen se vura nderin ne vend”, ”Ekzekutohet me 6 plumba pas nje sheri banal futbollisti i Kastriotit…”, “Vret gruan, dyshonte se shtatzanine e kishte me nje tjeter” e shume e shume kallzime te krimeve te renda, qe ndodhin ne familjet shqiptare. Lajme te tilla nuk mungojne pothuaj asnjehere ne shtypin e dites e ne media. Ne qofte se do te analizojme pamjen tjeter, ate te vrasjeve te panumerta qe bandite, kusare, mafioze bejne shpesh per arsye shfrytezimi te femrave, te grabitjes, te hakmarrjes personale, te rivalitetit apo perplasje te interesave kriminale, te vjedhjes se parave, pasurive, te trashigimise apo te zhdukjes se gjurmeve te krimeve te meparshme …..
Po te vazhdonim me renditje arsyesh dhe shkaqesh te krimeve te zbuluara, te denuara apo jo do te vazhdonim me nje liste te gjate. Ne finale, krimet te te gjitha llojeve jane shtuar shume, ne menyre te frikshme. Kriminelet apo vrasesit vrasin pa ju dridhur dora dhe bejne, ne rastin me te keq, pak vite burg e dalin shendoshe e mire. Krimi brenda familjes eshte tregues i nje shoqerie te tronditur, pa rrugedalje dhe te coroditur. Si mund te ndalet e gjithe kjo kasaphane? Te rivendoset ligji i denimit me vdekje per ata, qe kryejne krime te renda! Eshte e domosdoshme me shume se kurre dhe eshte me e pakta, me e vogla dhe me e para qe ne duhet te bejme. Amerika e perbere nga popuj te kombesive dhe kulturave te ndryshme e ka ligjin e denimit kapital ne fuqi, pothuaj ne te gjitha shtetet e veta. Mendoj, se ndonese Europa eshte kunder denimit me vdekje, Amerika dhe vende te tjera qe e mbajne nuk e kane gabim dhe per shumecka u vlen. Besoj se ka ardhur koha, qe duhet te ngrihet fuqishem pyetja: “A nevojitet rikthimi i denimit me vdekje si dikur?” A nuk do te ishte mire qe, sikurse me pare, keta kriminele te denohen me denime nga me te rendat?


Cili eshte opinioni tuaj ne lidhje me kete ceshtje?
A duhet rivendosur denimi me vdekje ne Shqiperi?


Postuar nga Piktor datė 03 Nëntor 2007 - 14:35:

Jo Briseide.

Jo nuk jam per denimin me vdekje edhe pse llogjika me thote se ate fund duhet te kete dhe ai qe kryen ate krim te rende. Mendoj se nuk ka efekt denimi me vdekje dhe ai ligj eshte antinjerzor dhe duhet hequr kudo ne bote. Te kesh ligj per denimin me vdekje i jep liēensen edhe policise te vrase keshtu qe ka dhe police psikopate qe vrasin per hobi. Persa i perket rezervave te mia ndaj drejtesise eshte nje tjeter ēeshtje dhe me mjaft argumente, po permend disa si ai qe vret duhet te mos rehabilitohet asnjehere, sot ben 7 a 8 vjet burg e ja hodhe. Nuk duhen te futen ne te njetin burg si ordinere e kriminele te rrezikshem dhe me fatalja qe adoloshente dhe te rinj qe rrine ne nje qeli me psikopate, manjake, kriminele etj ka dhe shume te tjera . Per ta mbyllur do thosha se mjafton denimi i perjetshem pa mundesi amnistie apo rehabilitimi ky do te ishte nje denim i merituar.


Postuar nga Deb* datė 06 Nëntor 2007 - 01:49:

Une mendoj se duhet te ekzistoje denimi me vdekje.Ne  Usa ekziston denimi me vdekje dhe prape numri i krimeve eshte i madh. Perdite shikon ne Tv njerez  te  rrembyer ,te zhdukur  qe fatkeqesisht gjenden ne shumicen e rasteve te vdekur,ose nuk gjenden kurre.

Si mund te lihet i gjalle nje njeri qe ka marre kush e di sa jete te pafajshme vetem e vetem per te kenaqur egon e tij te semure.

"luftim"


Postuar nga sabina nr1 datė 06 Nëntor 2007 - 07:45:

Sa keq na vjen ne shqiptareve?
E hoqem denimin me vdejke per hyrjen ne BE dhe ishte fillimi i mbrapshte, kishte gjera te tjera me te rendesishme per tu aplikuar para tij. Ne BE para 2020 nuk hyme ne, keshtu qe e veme njehere per njehere te shohi krimineli cdo te thore te vrasesh dhe kur te thote Keshilli kemi dosjen e Shqiperise ne dore e heqim kete ligj. Jo se tani BE nuk e ka dosjen ne dore por e ka ne te majten.


Postuar nga Plepi datė 06 Nëntor 2007 - 13:04:

Per momentin denimi me vdekje nje domozdoshmeri

Pershendetje

Kjo teme ka vite qe zien te hiqet apo jo denimim me vdekje,une mendoj se ishte nje veprim jo ne kohen e duhur,bile do te thosha ishte nje servilizem i teperuar nga qeveritaret tane ndaj botes perendimore.Ne shqiperi derisa  te kuptohet sa dhe si duhet koncepti demokraci,koncepti liri e tjetrit ne nuk do kemi hajer.Denimi me vdekje duhet ne fund te fundit ne keshtu jemi ,per derisa publikohet sa andej kendej ligji i kanunit,athere ta beje shteti kete pune sa te piqen kushtet dhe mandej te hiqet.Eksperienca ka vertetuar se ka shtete qe e kane ka qe jo,ma do mendja se edhe keto shtete kur kane qene ne pozicjonin tone se kane bere menjehere por hap pas hapi,pastaj ballkani do dhe nje cik frike.Por pune dreqi eshte po u vendos i bie qe gjysma e qeveritareve tane te pushkatohen se jane me  hasem,na merr fund biznesi se pjesa me madhe e kriminelave jane biznezmene te medhenje.Adoni te shpetoni o popull Plepi ju thote vendosni denimin me vdekje qe te rrime rehat nga kreminelet me kollare dhe pa kollare dhe kur te piqen kushtet e heqim sepse ne dore e kemi.


Postuar nga Eria datė 06 Nëntor 2007 - 14:56:

Une jam pro denimit me vdekje.
Kush vrau te vritet,ndoshta keshtu shuhet zakoni famekeq i shqiptareve :Gjak- apo Hakmarrja.


Postuar nga briseide datė 07 Nëntor 2007 - 16:25:

Une jam per torturen ... jo per denimin me vdekje!


Postuar nga bleta punetore datė 07 Nëntor 2007 - 16:37:

Citim:
Po citoj ato qė tha briseide
Une jam per torturen ... jo per denimin me vdekje!


c'beni ore, do na coni ne zimbabwe me keto mendime!

megjithese, me mire ne zimbabwe se sa ne xhunglen ku njeriu per njeriun eshte ujk!


Postuar nga briseide datė 07 Nëntor 2007 - 16:43:

Citim:
Po citoj ato qė tha bleta punetore


c'beni ore, do na coni ne zimbabwe me keto mendime!

megjithese, me mire ne zimbabwe se sa ne xhunglen ku njeriu per njeriun eshte ujk!Jo tortura pertej limiteve si ne kohe lufte,thjesht burgu i perjetshem,qe eshte me torturues se vdekja.


Postuar nga bleta punetore datė 07 Nëntor 2007 - 16:45:

Citim:
Po citoj ato qė tha briseide


Jo tortura pertej limiteve si ne kohe lufte,thjesht burgu i perjetshem,qe eshte me torturues se vdekja.po te torturon xhepin, seee!


Postuar nga briseide datė 07 Nëntor 2007 - 16:49:

Citim:
Po citoj ato qė tha bleta punetore


po te torturon xhepin, seee!E di.Por do ishim ne Zimbabwe,ku jeta e njeriut humb vlere.

Opinioni yt atehere?


Postuar nga bleta punetore datė 07 Nëntor 2007 - 17:04:

Citim:
Po citoj ato qė tha briseide


E di.Por do ishim ne Zimbabwe,ku jeta e njeriut humb vlere.

Opinioni yt atehere?Parimisht jam kunder, praktikisht jam pro.

Kur mendoj gjerart ne menyre abstrakte, me vjen t'ia hedhim te tere nje valle dore per dore... por kur mendoj se ne ate valle ka dhe vrases qe marrin jete per 5000 leke te vjetra, kuptoj qe nuk eshte kjo menyra per tu sjelle me shtazet.
Duhet nje gjuhe tjeter, ndryshe perfitojne ne menyre te pacipe.
Nese nuk arrijne t'i japin vlere jetes, me mire te kene frike prej saj.
Dhe vetem pasi te jene krijuar "keto lloj refleksesh te kushtezuara" mund te flasim per gjera me fisnike.
Eshte nje argument ku eshte sh e thjeshte te fshihesh pas gishtit... derisa nuk je as viktime e as xhelat.

p.s. ke karakter ti bris... hmmm!


Postuar nga Mister_DXP datė 07 Nëntor 2007 - 17:17:

Jam kunder denimit m vdekje, jam edhe kunder tortures fizike apo psikike.

Absolutisht kunder...

 


Postuar nga Lela_Dr datė 07 Nëntor 2007 - 17:23:

Une jam e mendimit qe kush vret me vetedije te vritet.
Torturat nuk jane zgjidhje, sepse nje te neserme ky njeri mund te vrasi prap.


Postuar nga Piktor datė 07 Nëntor 2007 - 19:17:

Pavarsisht se e kam dhene mendimin tim JO denimit me vdekje mendoj se duhet te keni parasysh se ashtu si burgimi i perjetshem etj do vuajne ose do vriten vetem sa per shembull, mirpo kriminelet e vertete nuk vriten kurre ata vdesin, Pastaj po ti shtojme ate te qenit emigrant eshte akoma me keq sa do vrasin vetem emigrantet.


Postuar nga Gazmori datė 07 Nëntor 2007 - 19:46:

Per mua ,denimi me kapital eshte denimi me burgim te perjetshem.Nese vertet do flasim per ta denuar nje njeri per dicka qe ka bere,atere nuk ka denim me te rende per te sesa te rrije tere jeten ne burg.Vdekja eshte shume e lehte,sepse ne fund te fundit eshte nje cast,por ta krahasosh me tere jeten ne burg,dhe sa vuajtje e stresse te sjell gjithe jeta atje dhe mendimi qe sdel dot me kurre,te jeni te sigurt qe vdekja te duket nje shetitje.Pastaj edhe shtetit i ka me shume hije nje denim i tille,se denimi me vdekje duket si pune hakmarrje dhe kaq.Ndersa burgu i perjetshem,eshte shume i hidhur.Aty e ndjen robi se cfare ka bere dhe vuan vertet.

Nga nje ane me vjen keq dhe per taksapaguesit e gjore qe i mbajne me buke !


Postuar nga Piktor datė 07 Nëntor 2007 - 20:07:

Citim:
Po citoj ato qė tha Gazmori
Per mua ,denimi me kapital eshte denimi me burgim te perjetshem.Nese vertet do flasim per ta denuar nje njeri per dicka qe ka bere,atere nuk ka denim me te rende per te sesa te rrije tere jeten ne burg.Vdekja eshte shume e lehte,sepse ne fund te fundit eshte nje cast,por ta krahasosh me tere jeten ne burg,dhe sa vuajtje e stresse te sjell gjithe jeta atje dhe mendimi qe sdel dot me kurre,te jeni te sigurt qe vdekja te duket nje shetitje.Pastaj edhe shtetit i ka me shume hije nje denim i tille,se denimi me vdekje duket si pune hakmarrje dhe kaq.Ndersa burgu i perjetshem,eshte shume i hidhur.Aty e ndjen robi se cfare ka bere dhe vuan vertet.

Nga nje ane me vjen keq dhe per taksapaguesit e gjore qe i mbajne me buke !

Dakort vetem se do thosha se biles duhet te punojne per te henger buke ose perfituar naj dite liri ne ajer te paster, ka pune plot qe besoj se mund ti bejne me qejf.


Postuar nga Gazmori datė 07 Nëntor 2007 - 20:18:

Ne fakt si me shpetoi ky detaj i vogel puntor !! Plotesisht e drejte , bretku tu bjeri maskarenjve , pa te hane ! Kot nuk i vinte Enveri te burgosurit te ndertonin parafabrikate !


Postuar nga cecilia datė 07 Nëntor 2007 - 21:17:

pershndetje

ti denojne mire tja u bejne

__________________________________


Postuar nga Piktor datė 07 Nëntor 2007 - 21:26:

Re: pershndetje

Citim:
Po citoj ato qė tha cecilia2006
ti denojne mire tja u bejne

__________________________________

atyre qe bejne krime.


Postuar nga Mister_DXP datė 08 Nëntor 2007 - 00:28:

Re: pershndetje

Citim:
Po citoj ato qė tha cecilia2006
ti denojne mire tja u bejne

__________________________________ 

 

 Jo, cecilia, denimi nuk eshte hakmarrje. Ligji gjakftohtesish jep denimin per nje krim te kryer..

Ligji nepermjet ligjevenesve vepron pa mduar. Jane mijra vite dhe eksperience qe kane krijuar kete ligj. Ne etapa te caktuara te zhvillimit te shoqerise veprojne ligje me rreptesi te ndryshme. Ligji i pershtatet stadit aktual dhe mbron ate.

Kur denohet nje njeri ai kryen denimin, por nuk vuan hakmarrjen apo ndeshkimin.


Postuar nga Tulipani datė 08 Nëntor 2007 - 10:54:

Lightbulb

Ky argument eshte shume delikat, cfaredo lloj qendrimi te marresh eshte ai i gabuari :o  te jesh PRO duhet te perballesh me faktin se : vdekja s'ta sjell me njeriun e humbur, statistikat thone se vrasjet nuk bien per shkak te ketij denimi, eshte c'njerezore ... kam lexuar diku per 1 femije amerikan qe i thoshte mamase se saj : Mami po dhe ne vrasim vrasesit !! si ti pergjigjesh kesaj femije ??


te jesh KUNDER : nuk di nese do te isha ne vendin e nje njeriu qe i kane vrare dike te dashur do te doja qe ai te zhdukej nga faqja e dheut sepse nje njeri qe vret ska respekt per jeten pse ne duhet te kemi per te tijen ?


Kuptohet qe ligji duhet te jete superpartes dhe per kete arsye ka raste te vecanta kur aplikohet por te diskutojme per vendin tone nese do te kthehet apo jo me duket jo e realizueshme: vendime te tilla qe kane te bejne me te drejtat e njeriut nese i nenshkruan 1 here s'kam pare raste te tilla qe ta kthejne mbrapsht vendimin e marre.

Por tani qe po e mendoj me mire te kthehej vendimi me vdekje per krimin qe po godet me shume  Shqiperine :  KORRUPSIONIN s'do ishte keq ... fundja ne Japoni kaq budallenj s'jane qe e aplikojne . Ta shikojme 1 here nese do funksiononte


Postuar nga Mister_DXP datė 08 Nëntor 2007 - 12:33:

Citim:
Po citoj ato qė tha Tulipani
Ky argument eshte shume delikat, cfaredo lloj qendrimi te marresh eshte ai i gabuari :o  te jesh PRO duhet te perballesh me faktin se : vdekja s'ta sjell me njeriun e humbur, statistikat thone se vrasjet nuk bien per shkak te ketij denimi, eshte c'njerezore ... kam lexuar diku per 1 femije amerikan qe i thoshte mamase se saj : Mami po dhe ne vrasim vrasesit !! si ti pergjigjesh kesaj femije ?? 
Edhe njehere

Ndeshkimi nuk eshte hakmarrje. Kur diskuton ne nivel shkencor, nuk duhet konfonduar terminologjia, ndryshe gjithshka behet kaotike.

Edhe koncepti i burgimit ka ndryshuar me kohe. Nuk ka me ne vendet e zhvilluara(vec USA) burgje ku te mbytin minjte. I burgosuri ka te gjitha te drejtat qe ka cdo human tjeter. Atij i mohohet liria me nje qellim t caktuar. Kjo eshte ndeshkim dhe jo hakmarrje. Kjo eshte nje forme keshillimi e stadit me te rende. ne europe tani askush nuk te merr jeten per nje krim. Bota ka ndryshuar ne konceptimin e te drejtes dhe zbatimin e saj.

Rendimi i situates me arsyetime jo kompetete do te conte ne pseudo arsyetim dhe perfundime te gabuara


Postuar nga bleta punetore datė 08 Nëntor 2007 - 12:45:

Citim:
Po citoj ato qė tha Mister_DXPRendimi i situates me arsyetime jo kompetete do te conte ne pseudo arsyetim dhe perfundime te gabuaranuk e di mister, si do arsyetoje ne rastin e fierit te para 10 viteve... dy hajdute qe vrane nje familje prej 5 vetesh, ku dhe i keqtrajtuan, dhe midis tyre kish dhe nje foshnje disa muajshe..... e tera kjo as per 30 dollare.

dhe para disa muajsh nje grua qe shkonte ne pune naten, u vra ne tr per t'i marre canten me 5000 leke te vjetra.

nuk jane dhe aq kompetente kriminelet shqiptare (se per ata po flasim), don't you think so?


Postuar nga Mister_DXP datė 08 Nëntor 2007 - 13:12:

Citim:
Po citoj ato qė tha bleta punetore


nuk e di mister, si do arsyetoje ne rastin e fierit te para 10 viteve... dy hajdute qe vrane nje familje prej 5 vetesh, ku dhe i keqtrajtuan, dhe midis tyre kish dhe nje foshnje disa muajshe..... e tera kjo as per 30 dollare.

dhe para disa muajsh nje grua qe shkonte ne pune naten, u vra ne tr per t'i marre canten me 5000 leke te vjetra.

nuk jane dhe aq kompetente kriminelet shqiptare (se per ata po flasim), don't you think so?ka shume raste monstruoze, ke te drejte.

nje vajze 16 vjece e perdhunuar ne grup dhe e vrare pas kesaj dhe i jati qe vret nje edhe nga nje te gjashte pjesetaret e bandes...

ka raste te tmerrshme pa fund.

Si njeri vertet do reagoja shume ashper, ndoshta eger ndoshta do te hakmerresha.

Fakti qe ngrihen institucione gjakftohta dhe me peshore ne dore( keshtu e ka simbolin gjykata), me le qe te ndjek vendimet e marra nga nje grup specialistesh qe perfaqesojne zbatuesin e ligjit.

Jam seriozisht i bindur ne nje vendim i tille, megjithse shpesh edhe keto vendime jane subjektive dhe rte gabuara


Postuar nga bleta punetore datė 08 Nëntor 2007 - 13:16:

Citim:
Po citoj ato qė tha Mister_DXP

Fakti qe ngrihen institucione gjakftohta dhe me peshore ne dore( keshtu e ka simbolin gjykata), me le qe te ndjek vendimet e marra nga nje grup specialistesh qe perfaqesojne zbatuesin e ligjit.... gjakftohte, posi jo, me dhjete milione ne dore!

eh mister, nuk e di, por po me vloka gjaku... c'kisha per te thene e thashe.

tani dashkam ca shamate!


Postuar nga Mister_DXP datė 08 Nëntor 2007 - 13:35:

Citim:
Po citoj ato qė tha bleta punetore


... gjakftohte, posi jo, me dhjete milione ne dore!

eh mister, nuk e di, por po me vloka gjaku... c'kisha per te thene e thashe.

tani dashkam ca shamate! Po ligji e parashikon edhe ate gje....eh sigurisht o blete, qe subjektivizmi eshte pjese e jetes.

 Dum spiro spero


Postuar nga misterioz datė 08 Nëntor 2007 - 18:46:

Re: Denimi me Vdekje

Citim:
Po citoj ato qė tha briseide

A duhet rivendosur denimi me vdekje ne Shqiperi?


PO!
Dhe jo vetem ne Shqiperi por ne te gjithe boten te pakten per disa lloj krimesh si pedofilia une mendoj qe PO.


Postuar nga briseide datė 18 Nëntor 2007 - 13:54:

Heqja e "Capital Punishment" nė shtetin Shqiptar daton nė 28 nėntor 1998 kur u krijua Kushtetuta aktuale e Republikės sė Shqipėrisė.Ky ligj ėshtė kristalizuar dhe tė gjithė personat qė meritonin njė dėnim maksimal kanė marrė dėnimin burgim tė pėrjetshėm.

Ndėrkohė...ka qenė 10 marsi i vitit 1995, rasti i fundit nė histori, kur shteti shqiptar ekzekutoi njė 30-vjeēar. Rasti i fundit kur njė xhelat anonim rrėzoi me shkelm karrigen prej dėrrase, pėr t’i lėnė vendin rėnies sė lirė tė trupit tė viktimės, i vrarė ky nė emėr tė shtetit.Por nuk mund tė fshihen nga memoria as ekzekutimi i dy vėllezėrve nga Libofasha, ku brenda shtatė ditėsh pas arrestimit ata u ekzekutuan. Ka qenė gjyqi mė i shkurtėr, ku dy vėllezėrit akuzoheshin pėr vrasjen e pesė anėtarėve tė njė familjeje.
Tani qė kanė kaluar plot 12 vjet nga ai ēast, askush nuk mund tė thotė se kemi bėrė mirė qė e kemi hequr dėnimin ekstrem, ku nė emėr tė shtetit, xhelatėt kanė rrėzuar me mijėra e mijėra karrige e kanė shkrepur me mijėra e mijėra kėmbėza pushkėsh e automatikėsh. Madje edhe sot nė Kodin Penal Ushtarak ekziston njė ligj pėr dėnimin me vdekje, i cili vepron nė gjendje lufte apo situate tė jashtėzakonshme. Pėr kėtė arsye Avokati i Popullit nėpėrmjet njė rekomandimi drejtuar ministrit tė Drejtėsisė, Aldo Bumēit, kryetares sė Kuvendit, Jozefina Topallit dhe kryeministrit Sali Berisha ka kėrkuar shfuqizimin e dispozitave tė Kodit Penal Ushtarak qė pėrmbajnė dėnimin me vdekje.Specialistė tė Avokatit tė Popullit kanė argumentuar se “Kushtetuta e Shqipėrisė e ka konsideruar tė drejtėn e jetės njė tė drejtė themelore tė individėve, duke e cilėsuar atė si tė padhunueshme”. Duke u nisur nga neni 17, pika 1 e Kushtetutės ėshtė parashikuar se “Jeta e personit mbrohet me ligj”.

Duke ju referuar dhe pėrmbajtjes sė Protokollit 13 tė Konventės Evropiane pėrcaktohet shprehimisht detyrimi i shteteve palė nėnshkruese pėr tė shfuqizuar dėnimin me vdekje nė tė gjitha dispozitat ligjore kombėtare.
Qytetarėt shqiptarė si pjesė e pandarė e popujve tė tjerė qė aderojnė nė bashkėsinė e vlerave demokratike evropiane, nuk mund tė mos pėrfitojnė nga ky rregull i miratuar tashmė pėr gėzimin e plotė tė tė drejtave dhe lirive themelore tė tyre.Vlera mė e lartė pėr shtetin ėshtė njeriu dhe jeta e tij, dhe se kjo e drejtė qėndron nė themel tė Kushtetutės, mohimi i sė cilės sjell eliminimin e tė drejtave tė tjera njerėzore, pra ēdo vonesė, pėr tė kryer shfuqizimet e duhura nė Kodin Penal Ushtarak, cenon nė parim kėtė tė drejtė themelore.


Ne nje kontekst me te gjere :Sipas te dhenave te Amnesti International, numri i denimeve te kryera me vdekje ne bote eshte zvogeluar prej 2.148 ne vitin 2005 ne 1.591 ne vitin 2006, ndersa me i vogel eshte numri i shteteve qe e zbatojne denimin me vdekje.
Ne 99 shtete denimi me vdekje eshte pezulluar, ndersa ne 69 ende nuk zbatohet. Ne Kine, Iran, Irak, SHBA, Pakistan dhe Sudan jane kryer 90 per qind e te gjitha denimeve me vdekje ne bote, ndersa numri me i madh i ekzekutimeve jane kryer ne Kine.


Njė panel i Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB ka votuar pėr pezullim global tė dėnimit me vdekje.
Rezoluta nuk ėshtė e detyrueshme, por grupe tė tė drejtave tė njeriut thonė se ėshtė reflektim i rėndėsishėm i opinionit botėror.

Vendet qė kanė dėnimin me vdekje si Singapori akuzuan BE-nė, ku tė gjitha vendet kanė hequr dėnimin me vdekje, se po pėrpiqej tė impononte vlerat e veta nė pjesėn tjetėr tė botės. Britania ėshtė kundėr dėnimit me vdekje dhe ambasadori britanik nė OKB, Sir John Sawers, tha pėr BBC se vota provonte se opozita globale ndaj dėnimit me vdekje po rritej:

"Ajo ē'ka tregon kjo rezolutė ėshtė se epiqendra e opinionit global ėshtė zhvendosur dhe ai ėshtė kundėr dėnimit me vdekje. Jo vetėm nė vendet e tyre, por kundėr dėnimit me vdekje si parim, si diēka qė ėshtė kundėr tė drejtave tė njeriut ( ?!? ) dhe rrezik nė rast dėshtimi tė sistemit tė drejtėsisė dhe kjo do tė thotė qė tė gjithė vendet duhet tė vendosin njė moratorium mbi dėnimim me vdekje."Tirana Observer ,Korrieri ,BBC


Postuar nga misterioz datė 18 Nëntor 2007 - 16:52:

Citim:
Po citoj ato qė tha briseide


Ndėrkohė...ka qenė 10 marsi i vitit 1995, rasti i fundit nė histori, kur shteti shqiptar ekzekutoi njė 30-vjeēar. Rasti i fundit kur njė xhelat anonim rrėzoi me shkelm karrigen prej dėrrase, pėr t’i lėnė vendin rėnies sė lirė tė trupit tė viktimės...
Tirana Observer ,Korrieri ,BBC[/i]Hipokrizi dhe paftyresi.
Ka arritur puna qe ai puntori qe punon per te siguruar buken e gojes te kalamajeve t'vet te quhet xhelat,viktimat e verteta te quhen njerez fatkeq,ndersa krimineli qe ka vrare ,ka prere dhe ka perdhunuar deri fonshnja (bebe 5 muajshe,rasti fundit ne France)ai duhet te quhet viktime,viktime e sistemit ose e femijerise se tij te "veshtire" dhe qe per sjellje te mira ne burg!!!! duhet te dali ne lirim me kusht mbas 10 vjetesh, mgjs krimi per te cilin eshte denuar eshte nji krim monstruoz qe te rrenqeth mishin kur e degjon.


Postuar nga briseide datė 18 Nëntor 2007 - 17:06:

Citim:
Po citoj ato qė tha misterioz


Hipokrizi dhe paftyresi.
Ka arritur puna qe ai puntori qe punon per te siguruar buken e gojes te kalamajeve t'vet te quhet xhelat,viktimat e verteta te quhen njerez fatkeq,ndersa krimineli qe ka vrare ,ka prere dhe ka perdhunuar deri fonshnja (bebe 5 muajshe,rasti fundit ne France)ai duhet te quhet viktime,viktime e sistemit ose e femijerise se tij te "veshtire" dhe qe per sjellje te mira ne burg!!!! duhet te dali ne lirim me kusht mbas 10 vjetesh, mgjs krimi per te cilin eshte denuar eshte nji krim monstruoz qe te rrenqeth mishin kur e degjon.Po pra,sa bukur qe shprehen keta gazetaret shqiptare,me hipokrizine e dikujt qe eshte kunder denimit me vdekje, ndoshta?
Perderisa flitet per nje proces,ate te aktit te denimit,kemi krim,xhelat,viktime.Termat jane te qarta,si vete roli qe perfaqesojne.


Postuar nga briseide datė 18 Dhjetor 2007 - 21:33:

LIGJ[1]
Nr. 7380, datė 8.5.1990PĖR DISA NDRYSHIME NĖ KODIN PENAL TĖ REPUBLIKĖS POPULLORE SOCIALISTE TĖ SHQIPĖRISĖ


Nė mbėshtetje tė nenit 67 tė Kushtetutės, me propozimin e Kėshillit tė MinistraveKUVENDI POPULLOR
I REPUBLIKĖS POPULLORE SOCIALISTE TĖ SHQIPĖRISĖVENDOSI:

Neni 1

Nė Kodin Penal tė Republikės Popullore Socialiste tė Shqipėrisė bėhe kėto ndryshime:
1. Nė nenin 22, paragrafi i dytė dhe i tretė ndryshohen si vijon:
“Dėnimi me vdekje nuk jepet kundėr personave qė nė kohėn e kryerjes sė krimit nuk kanė mbushur moshėn 18 vjeē. Si dhe kundėr grave”.
2. Pas nenit 38 shtohet njė kre i ri me kėtė pėrmbajtje:KREU I PESTĖ
SHUARJA E NDJEKJES PENALE DHE E DĖNIMIT

Parashikimi i ndjekjes penale

Neni 39

Nuk mund tė bėhen ndjekje penale, kur nga dita e kryerjes sė veprės penale, gjer nė ēastin e marrjes sė personit si tė pandehur kanė kaluar:
a) 20 vjet pėr vepra penale pėr tė cilat ligji parashikon si lloj dėnimin me vdekje.
b) 10 vjet pėr vepra penale pėr tė cilat ligji parashikon si lloj dėnimi heqjen e lirisė mė shumė se 5 vjet.
c) 5 vjet pėr vepra penale pėr tė cilat ligji parashikon dėnimin me heqje tė lirisė gjer mė 5 vjet ose dėnime tė tjera mė tė lehta.

Neni 40

Kur personi qė ka kryer njė vepėr penale i fshihet hetimit ose gjykimit pas marrjes kundėr tij tė masave tė sigurimit, afatet e parashkrimit tė ndjekjes penale tė caktuara nė nenin 39 tė kėtij Kodi dyfishohen, por nuk mund tė kapėrcejnė tė 25 vjetėt.

Kur personi qė ka kryer njė vepėr penale, pėr tė cilėn nuk ka filluar ndjekja penale, kryen njė vepėr tė re gjatė afatit tė treguar nė nenin 39 tė kėtij Kodi, atėherė ecja e parashkrimit pėr veprėn e kryer mė parė ndėrpritet dhe afati i parashkrimit llogaritet nga data e kryerjes sė veprės sė re penale.

Neni 41
ashkrimi i vendimit tė dėnimit

Vendimi i dėnimit nuk ekzekutohet, kur nga dita qė ka marrė formė tė prerė kanė kaluar:
a) 20 vjet pėr dėnimin me vdekje;
b) 10 vjet pėr dėnimin me heqje tė lirisė mė shumė se 5 vjet;
c) 5 vjet pėr dėnime me heqje lirie deri nė 5 vjet ose pėr dėnime tė tjera mė tė lehta.

Neni 42

Pėr krimet kundėr shtetit, nė tė cilat ligji parashikon si lloj dėnimi atė me vdekje, nuk ka parashkrim as tė ndjekjes penale, as tė vendimit tė dėnimit.

Neni 42/a
Heqja e dėnimit

Quhen tė padėnuar:
a) Ata qė janė dėnuar me kusht, kur nė vazhdim tė afatit tė provės sė caktuar nga gjykata nuk kanė kryer vepėr tjetėr penale.
b) Ata qė janė dėnuar me heqje tė lirisė pėr njė kohė gjer nė 6 muaj, ose me ēdo dėnim tjetėr mė tė lehtė dhe qė gjatė dy vjetėve nga dita e vuajtjes sė dėnimit nuk kanė kryer vepėr tjetėr penale.
c) Ata qė janė dėnuar me heqje tė lirisė pėr njė kohė mė shumė se 6 muaj, gjer nė 5 vjet dhe qė gjatė 5 vjetėve nga dita e vuajtjes sė dėnimit nuk kanė kryer vepėr tjetėr penale.

Neni 42/b

Pėr personat e dėnuar me heqje tė lirisė pėr njė kohė mė shumė se 5 vjet, deri nė 10 vjet dhe, kur kanė kaluar 7 vjet nga dita e vuajtjes sė dėnimit, si dhe pėr personat e dėnuar me heqje tė lirisė pėr njė kohė mė shumė se 10 vjet, deri nė 25 vjet dhe kur kanė kaluar 10 vjet nga dita e vuajtjes sė dėnimit, gjykata, me kėrkesėn e organeve shtetėrore ose tė organizatave shoqėrore, mund ta heqė dėnimin, nė qoftė se gjatė kėsaj kohe kėta persona nuk kanė kryer vepėr tjetėr penale dhe tregojnė me sjelljen e tyre se janė pėrmirėsuar.

Neni 42/c
Lirimi para kohe me kusht

Kur i dėnuari me heqje tė lirisė, me internim, dėbim, me riedukim nėpėrmjet punės a me ndalimin e ushtrimit tė njė veprimtarie ose mjeshtėrie tė caktuar, tregon me sjelljen dhe punėn e tij se ėshtė pėrmirėsuar, me kėrkesėn e organeve shtetėrore ose tė organizatave shoqėrore mund tė lirohet nga gjykata para kohe me kusht, pasi tė ketė vuajtur gjysmėn e dėnimit.
Lirimi para kohe me kusht tėrhiqet nga gjykata, nė qoftė se i liruari gjatė kohės sė kushtit dėnohet pėr njė vepėr tjetėr penale po aq tė rėndė ose mė tė rėndė se e para.

3. Nė nenin 45, paragrafi i dytė ndryshohet si vijon:
“Ligji i ri qė nuk e dėnon veprėn penale ose qė e zbut dėnimin, ka fuqi prapavepruese”.

4. Neni 55 ndryshohet si mė poshtė:

Agjitacioni dhe propaganda kundėr shtetit

“Agjitacioni e propaganda me gojė, me shkrim ose nė forma tė tjera pėr tė pėrmbysur rendin shtetėror e shoqėror tė vendosur nė Kushtetutėn e RPSSH, dėnohet:
- me heqje tė lirisė gjer nė dhjetė vjet;
Propaganda luftėnxitėse ose fashiste dėnohet:
- me heqje tė lirisė gjer nė pesė vjet”.

5. Neni 58 ndryshohet si vijon:

rimtaria armiqėsore gjatė Luftės Nacionalēlirimtare

“Veprimtaria aktive kundėr Luftės Nacionalēlirimtare e zhvilluar nga persona tė ndodhur nė vende me pėrgjegjėsi nė shtet ose nga persona tė ndodhur nė shėrbime tė fshehta apo nė organizata tradhtare, dėnohet;
- me heqje tė lirisė jo mė pak se dhjetė vjet ose me vdekje”.
6. Pėr veprat penale tė parashikuara nga nenet 49, 54, 55, 57, 59, 67, 76, 78, 97, 98, 124, 139, 142, 144, 147, 152, 153, 154, 155, 156, 157 dhe 159, dėnimi me vdekje, shfuqizohet.

7. Neni 118 ndryshohet si vijon:

Shpifja ose fyerja kundėr organeve mė tė larta tė shtetit e tė Partisė

“Shpifja ose fyerja kundėr organeve mė tė larta tė shtetit e tė partisė ose e pėrfaqėsuesve tė tyre dėnohet:
- me heqje tė lirisė gjer nė pesė vjet”.

8. Pas nenit 118 shtohet neni 118/a me kėtė pėrmbajtje:

Kundėrshtimi ndaj pėrfaqėsuesit tė shtetit

“Kundėrshtimi me dhunė fizike ose nė bashkėpunim qė i bėhet pėrfaqėsuesit tė shtetit, kur ėshtė duke kryer detyrėn sipas ligjit, dėnohet:
- me riedukim nėpėrmjet punės ose me heqje tė lirisė gjer nė pesė vjet”.

9. Neni 127 ndryshohet si vijon:

Kalimi i paligjshėm i kufijve tė shtetit

“Kalimi i paligjshėm i kufijve tė shtetit dėnohet:
- me riedukim nėpėrmjet punės ose me heqje tė lirisė gjer nė pesė vjet”.
10. Nenet 40, 41, 42, 47 (shkronjat “dh” e “gj”) dhe neni 59, shfuqizohet.

Neni 2

Ky ligj hyn nė fuqi menjėherė.SEKRETARI I PRESIDIUMIT TĖ KUVENDIT POPULLOR TĖ REPUBLIKĖS POPULLORE SOCIALISTE TĖ SHQIPĖRISĖ

KRYETARI I PRESIDIUMIT TĖ KUVENDIT POPULLOR TĖ REPUBLIKĖS POPULLORE SOCIALISTE TĖ SHQIPĖRISĖ

Sihat Tozaj
Ramiz Alia


--------------------------------------------------------------------------------

[1] Shfuqizuar me Ligj Nr.7895, datė 27.1.1995.


Postuar nga IQVLORA datė 19 Dhjetor 2007 - 15:58:

Sikur te kthehej denimi kapital te pakten nja 2 vjet.Pse e them kete?Vrasjet ne vendin tone po shtohen ne menyre te frikeshme.Statistikat shteterore me perqindje jo u ul e jo u ngrit nuk i besoj.Po na degjojne veshet  e po na shohin syte krime teper monstruoze.Po vriten gra e vajza nga te afermit e tyre sikur shtypet nje milingone me kembe.Dale ku po shkojme keshtu.Ne vendin tone egzistojne akoma injorante ose lloj bagetish te tilla qe burgimi i perjetshem eshte sikur te kene lindur per se dyti.Na ngrihet kunati polic dhe vret gruan e vellait sepse punonte si kamariere.Ku i con mushka keta malok injorant.Shiko shtepine tende mor qenbirqeni.Ajo punonte per te siguruar jetesen e femijeve dhe familjes se saj ndersa ai hajvan ngre armen dhe e vret.Apo rasti tjeter ne Bythore(Bathore) babai vrau vajzen sepse donte nje djale dhe me e forta ishte se ndihej krenar qe kish vene ''nderin'' ne vend.Po ajo do te martohet nje dite mor te befsha ate qe te ka pjelle,mor derr e jo njeri.Rasti i parafundit ishte rasti i tre vellezerve nga Lura te cilet vrane motren dhe te dashurin e saj pa ua bere syri terr.E pra keta maloke te pa gedhendur duan plumbin ballit se ndryshe krimet kunder krujesave te pambrojtura nuk do te perfundojne ndonjehere.Por me e keqja eshte se edhe opinioni qe i rrethon keta shtaze eshte me shtaze se ata qe kryen krimin.Mire ja beri thosh nje grua rreth te 45 vjec.Neser kjo grua apo i shoqi i saj kane te drejte te mbysin vajzen e tyre nqse ajo do ne menyren me normale njerezore nje djale.Heqja e denimit me vdekje per shoqerine tone ka qene i pa studiuar dhe i parakohshem,sepse ju hoqi friken vrasesve injorante.Politikani S Goda propozoi qe ne ate kohe se Ligji i denimit me vdekje, per mentalitetin shqiptar nuk duhet hequr edhe per disa kohe.Dikush me poshte thosh se heqja e denimit me vdekje nga politikanet tane ishte nje servilizem i teperuar para Europes se qyteteruar.Shtypi jep te dhena per keto ndodni,por une mendoj se jo per te gjitha rastet.Ka plot raste me mijra bile qe mbi femren shqiptare ushtrohet shume dhune,si ajo fizike,psikologjike etj gje qe i con disa prej tyre ne dhenien fund te jetes.Shume prej ketyre mjeraneve ,bile pjesa me e madhe e gelltisin ose me mire e fshehin dhunen e ushtruar mbi to per shume arsye.Edhe nqse ndonjera prej tyre arrin te ngreje telefonin per te denoncuar jam i bindur qe polici injorant mund ta percjell duke i thene :''Leri llafet e ik pajtohu me burrin se nuk ka lezet''.Eshte tmerr persa ju perket mbrojtjes se nenave,motrave dhe vajzave tona.Edhe denimet per rastet e fundit jane simbolike.Ajo lloj kafsherie burrash e shfrytezon per te bere krime mbi femrat.Nje shtet i dobet,nje papunesi e madhe,nje injorance e tejskajeshme e cila e trajton femren si prone private sjell pasoja te padeshirueshme per shoqerine.Kthimi i Ligjit me Vdekje,rritja e denimeve per krime te tilla ne kodin Penal mendoj se do ta fashiste valen e vrasjeve ne Shqiperi,ndryshe ne do te vazhdojme te bejme krime edhe me shume.


Postuar nga freespirit datė 23 Dhjetor 2007 - 07:46:

Mendoj se vendimi me vdekje eshte shume i nevojshem sidomos per raste te vecanta e kam fjalen per vrases gjakeftohte qe marrin kushedi sa jete njerezish dhe shkaktojne kaq shume dhimbje dhe urrejtje. Per mua plumbi do plumbi, po ta mendosh familjet e viktimave duan hakmerrje dhe qytetaret e tjere duan sigurine. Nese nje vrases do te dali nga burgu pas disa vitesh ai prap do te vrasi kjo eshte mundesia.
Por ne kete bote ku jetojme ne, kaq te cthurur, degjeneruar dhe korruptuar, ku cilesi te tilla papritur behen te drejta te njeriut dhe njollosin kuptimin dhe rendesine e fjales liri, eshte pothuajse e pamundur te behet ndryshim. Rrenjet kane hyre thelle ne toke dhe fatekeqesisht edhe ne kemi ngrene nga fruti i ndaluar....


Postuar nga NS-6 datė 23 Dhjetor 2007 - 14:26:

mendoj qe denimi me vdekje eshte i nevojshem. ne ditet e sotme shoh neper gjyqe qe denimet sa vijne dhe behen edhe me te lehta...tjetri ben masaker dhe denohet me max 15 vjet dhe nga keto 15 vjet perfiton edhe nga uljet e denimit dhe ben vetem nje pjese te vogel...per krimet e renda kjo gje nuk duhet te ndodhe! nese nje person ka vrare pa pike meshire nuk i duhet me kesaj shoqerie dhe duhet eleminuar. kjo gje sherben edhe si mesim per ata qe ndjekin rrugen e tij dhe do te tregonte qe me te vertete drejtesia vihet ne vend! nese jeta cilesohet si e drejta me e madhe atehere nese nje tjeter ta marr pa te drejte,mendoj qe e vetmja gje qe mund ta laje eshte denimi i tij me vdekje!

ne itali ka qene tek nje emision "Matrix" qe i bente nje analize ndarjes se burrit nga gruaja dhe ne fund nxirrte qe te leverdiste me shume te vrisje gruan se sa ta ndaje...pse?sepse do tu duhej nje kohe e gjate me te gjet ose nese u dorezoje kishte ulje te viteve te burgut,pastaj ishte arresti ne shtepi,pastaj ishte gjyqi qe zgjaste te pakten 4 vjet,pastaj ihste karta e paaftesise ne momentin e krimit dhe lehtesime te tjera dhe ne fund beje vetem 6 muaj burg...nese ti e ndan atehere do i paguaje kontribute gjith jeten,do ti jepje nje pjese te pasurise etj etj...imagjino ca sistemi ligjesh eshte qe te ndihmon nese ti vret!

me kujtohet rasti kur u varen ata personat ne shesh ne Shqiperi ne kohen e Sales ne fillimet e demokracise...per nje kohe te gjate nuk u degjuan me vrasje a prerje...sikur rane ne qetesi te gjithe! ne Shqiperi nuk ka trima...te gjithe i mbushin kur vjen puna per keto gjera dhe nje shtet i forte nuk le qe te dale ndokush dhe te beje gangsterin!

nese denimi me vdekje nuk vihet ose aplikohet dot atehere pranoj edhe shfajesimin me "rezistence kunder arrestit"...fundi eshte i njejte! por qe eshte i nevojshem kete nuk e luan topi! sinqerisht me erdhi keq qe nje vend tjeter ne Amerike e hoqi denimin me vdekje!


Postuar nga AngelDevil datė 16 Janar 2011 - 22:03:

pro denimit me vdekje por ce do kemi kunder europen


Postuar nga shelgu datė 16 Janar 2011 - 22:24:

Kunder.

Jeten nuk ke te drejte ta prishesh. Ka denime te tjera me te egra se vdekja. Prishja e jetes eshte koncept me karakter filozofik


Postuar nga AngelDevil datė 16 Janar 2011 - 22:27:

Citim:
Po citoj ato qė tha shelgu
. Prishja e jetes eshte koncept me karakter filozofik


filozofik apo teologjik


Postuar nga NS-6 datė 16 Janar 2011 - 22:27:

thuaja atij qe mori nje jete...mundesisht thuaji edhe qe tia ktheje jeten mrapsh atij qe ja mori!

Denime me te egra se vdekja? pooo, nje agoni pa fund por qe te perfundojne te gjitha po me te!


Postuar nga shelgu datė 16 Janar 2011 - 22:28:

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevil


filozofik apo teologjikPer mendimin tim teologjia nuk duhet te nderhyje ne vendosjen e drejtesise, por te faljes e rekonsiliacionit


Postuar nga AngelDevil datė 16 Janar 2011 - 22:30:

Citim:
Po citoj ato qė tha shelgu


Per mendimin tim teologjia nuk duhet te nderhyje ne vendosjen e drejtesise, por te faljes e rekonsiliacionitDrejtesia eshte si puna e peshores cedro .... qe te barazojne te dyja anet e peshores jepi denimin e njejte me krimin qe ka bere ... apo e kam gabim


Postuar nga shelgu datė 16 Janar 2011 - 22:37:

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevil


Drejtesia eshte si puna e peshores cedro .... qe te barazojne te dyja anet e peshores jepi denimin e njejte me krimin qe ka bere ... apo e kam gabimPo e ke gabim. E them me keqardhje kete dhe i drejtohem edhe NS-6.

Sigurisht qe nuk behet fjale per te seuret mendore(ata duhen mjekuar). Te tjeret, pra kriminelet, jane ne pjesen me te madhe produkt i gjendjes sociale, madje edhe pervertet e karakteropatet.

Egersia e marrjes se vendimeve te tilla nuk ka sjelle asnjehere permiresime. Ajo perralla e burgut me nje qeli te vetme eshte thjesht nje perralle. Analiza e krimit eshte shume komplekse, e veshtire dhe nganjehere e gabuar. Marrja e vendimit eshte nje proces po aq i rende dhe mbresalenes per psikiken e shoqerise. Nje shoqeri qe vret, per cudi pjell kriminele me shume se nje shoqeri qe nuk vret.

Rritja e nivelit arsimor, ulja e ankthit social, lufta e stressit te cdo lloji dhe kryesisht rritja e sigurise personale, jane faktore shume te fuqishem te cilet luftojne gjenerimn e krimit dhe krimineleve.

 


Postuar nga NS-6 datė 16 Janar 2011 - 22:50:

ne keto 10 vjetet e fundit qe kam ne Itali kam vene re nje pershkallezim te dhunes dhe vrasje qe i afrohen edhe vrasjeve perfekte. Gjithsesi, nuk eshte qe nje shoqerie te tille u mungon niveli arsimor! Jetojme ne nje shoqeri qe ne emer te lirise se cdo gjeje po abuzohet me te drejtat e njerezve. Jeta e njeriut cilesohet si dhurata me e madhe dhe nuk pranoj qe te vije nje tjeter dhe ta marre pa asnje pike arsye. Vrasesit kane qene dhe do jene perhere por u duhet treguar qe nese bejne nje vrasje i pret nje fund i keq!
pak a shume eshte si me te thene "mos e bej sepse po e bere do perfundosh keq". kush ka pak mend ne koke, nuk e ben.

Ketu nuk behet fjale te vrasesh ti e une por shteti i cili vendos ligjet te atilla qe te mbroje qytetaret e vet! Ai shtet qe duhet te mbaje drejtesi dhe ai shtet qe mbron individin. Vrasesit nuk kane per te mbaruar ndonjehere por do isha me i sigurte me nje vrases me pak ne qarkullim. E nese lind nje tjeter, atehere atij ti tregohet vendi qe ju tregu paraardhesit.

e dime fare mire si une e si ti qe paragrafi i fundit nuk mund te arrihet kurre. le te themi qe jane pasoja te kapitalizmit (si mund te nderhyhet mbi stresin, mbi uljen e ankthit social, rritja e sigurise ne cilen pike?)

Eshte gabim heqja e denimit me vdekje. Sa krime duhet te kryhen perpara se te kuptohet kjo gje? Cfare do thonim nese viktima te ishte femija jone ose nje prind i jone qe ishte ne pune te vet ose ne shtepi te vet dhe dikujt ju shkrep me vjedh dhe nder te tjera e godet dhe e vret? Per mua nuk ka shpagim pervecse me vdekjen e tij!


Postuar nga shelgu datė 16 Janar 2011 - 22:55:

O miku im. Ne keto lloj arsyetimesh, asnjehere nuk duhen personalizuar situatat. Cdo gjyqtar do te gabonte nese vinte ne vend te viktimes femijen e tij.

Prandaj ligjet behen nga grupe njerzish qe perfaqesojne mendjen me te qete e me te mencur te kombit.


Postuar nga AngelDevil datė 16 Janar 2011 - 22:57:

Citim:
Po citoj ato qė tha shelgu


Po e ke gabim. E them me keqardhje kete dhe i drejtohem edhe NS-6.

Sigurisht qe nuk behet fjale per te seuret mendore(ata duhen mjekuar). Te tjeret, pra kriminelet, jane ne pjesen me te madhe produkt i gjendjes sociale, madje edhe pervertet e karakteropatet.

Egersia e marrjes se vendimeve te tilla nuk ka sjelle asnjehere permiresime. Ajo perralla e burgut me nje qeli te vetme eshte thjesht nje perralle. Analiza e krimit eshte shume komplekse, e veshtire dhe nganjehere e gabuar. Marrja e vendimit eshte nje proces po aq i rende dhe mbresalenes per psikiken e shoqerise. Nje shoqeri qe vret, per cudi pjell kriminele me shume se nje shoqeri qe nuk vret.

Rritja e nivelit arsimor, ulja e ankthit social, lufta e stressit te cdo lloji dhe kryesisht rritja e sigurise personale, jane faktore shume te fuqishem te cilet luftojne gjenerimn e krimit dhe krimineleve.

 kam lexuar studime qe statistikat mbi nivelin e kriminalitetit jane me te ulta ne vendet qe aplikojne denimin me vdekje ... i vetmi problem i ketij lloj denimi mendoj une ashtu sic e the dhe ti eshte sistemi i drejtesise qe nuk duhet te jete i korruptushem apo abuziv por nuk shoh asnje faktor tjeter mos jem pro.


Postuar nga kurt datė 16 Janar 2011 - 23:13:

una jam dakord me N6.

jo vetem denim me vdekje, por varet cfar krimi te rende qe disa kriminela te varen aty ne ate moment pa gjyq fare.
si ai lunatiku i arizones para nje jave.


psh vetem ne perendim lunatiket kane te drejten per nje proces gjyqsor te civiliazuar dhe me plot te drejta.
prandaj nuk degjon kurre historina te ktyre lunatikve ne rusi kine etj se i varin ne vend.
kurse ne perendim behen edhe famoza dhe kane dashnore nga burgu me shume se une do kem nese do jetoj 300 vjet
pra i joshim te semuret ne koke, duke i bere edhe intervista dhe filma dhe dokumentare duke i studiuar trunin e tyre "intringant" what a fucking joke!


Postuar nga shelgu datė 16 Janar 2011 - 23:31:

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevil


kam lexuar studime qe statistikat mbi nivelin e kriminalitetit jane me te ulta ne vendet qe aplikojne denimin me vdekje ... i vetmi problem i ketij lloj denimi mendoj une ashtu sic e the dhe ti eshte sistemi i drejtesise qe nuk duhet te jete i korruptushem apo abuziv por nuk shoh asnje faktor tjeter mos jem pro.Pra ?

Nejse, po te rekomandoj nje tregim te Dino Buxatit: Ballkoni i burgut.


Postuar nga AngelDevil datė 17 Janar 2011 - 09:05:

Citim:
Po citoj ato qė tha shelgu


Pra ?

Nejse, po te rekomandoj nje tregim te Dino Buxatit: Ballkoni i burgut.Hajt mbathja, je i lire!


Postuar nga bruni22 datė 17 Janar 2011 - 12:11:

Thumbs up

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6
Jetojme ne nje shoqeri qe ne emer te lirise se cdo gjeje po abuzohet me te drejtat e njerezve. Jeta e njeriut cilesohet si dhurata me e madhe dhe nuk pranoj qe te vije nje tjeter dhe ta marre pa arsye.

Un nuk jam per denimin me vdekje, jam per ligjin "fai da te" shqiptar (vrave? Do te vrasin) ka me mir?do thoni ju ca fiton! Asgje ama vetem te dish qe ai njeri nuk mer me frym ne k'te jet, e nuk ka mundesin ti ja hedhi by***s neper gjygje ecc. Ja kjo do ishte odealja Po ce do...


Sa


Postuar nga shelgu datė 17 Janar 2011 - 12:13:

Citim:
Po citoj ato qė tha AngelDevil


Hajt mbathja, je i lire!Liria eshte perhere relative

Megjithse eshte thjesht nje ndjesi

Midis the gjitha ndjesive.


  Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »
Trego 93 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.