Forumi Horizont Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »
Trego 64 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Matematikė dhe Gjeometri (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=9)
-- 1+1=3 (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=1547)


Postuar nga French Man datė 28 Korrik 2003 - 01:36:

1+1=3

Tung te gjithve

Nje gjė qe me ka befasuar me se shumti, ne jet ishte kur nje profesor ne shkoll me tregoi se 1+1=3, kurr nuk i besova edhe meqense e konsiderojsha si profesori me i mir ne shkoll per mathematik, mirpo ai me bindi me fakte se pernjemend 1 + 1 po bojshin 3

Jepne mendimun tuaj se ēka mendo ju per kete....


Postuar nga Admirali datė 28 Korrik 2003 - 19:43:

Hmmm

Te te them te drejten u befasova qe qenka vertetuar qe 1+1=3. Qe e kam degjuar si shaka kete po, por qe te jete vertetuar kete nuk e dija. Sikur ti qe hape kete teme te mund te na serviresh faktet sesi ka mundesi, atehere qe mund te japim nje koment nese pranohet apo jo. Tashti po te qe ndonje sofizem matematike, atehere nuk besoj se ka nevoje per komente, se te gjithe e dime qe sofizmat thyejne ndonje rregull matematikor per te nxjerre gjera te habitshme, si psh 3 * 3 = 7 ose 4 Kv = 40.000 Kg.


Postuar nga lorie datė 19 Gusht 2003 - 06:09:

eshte e vertete qe1+1=3
ma kane vertetuar
por c'e do e kam harruar
ka kohe qe ma kane treguar
french man nqs ti e di
na e thuaj qe tani
dhe te kujtohem perseri
bye


Postuar nga JamCelik datė 01 Shtator 2003 - 09:24:

what the "BeeP"

If 1=1=3 please shoot me


Postuar nga empty_girl datė 12 Shtator 2003 - 12:18:

French man shum pytje interesante por, nuk po mundemi tja qelloj kishe ber mir te na tregosh,
mqs ka shu koh qe e kam degjur ket.

presim pergjigjjen tende.


Postuar nga Keni datė 12 Shtator 2003 - 12:26:

Talking

French Man me sa duket nuk e di as vet ket zgjidhje se po ta dinte do na e tregonte. Ka dy muaj qe pret nga forumistet dhe asnje nuk i ka dhen pergjigje. Tani nuk ka mbetur gje tjeter vec te vi ndonje nga ndonje planet tjeter dhe te na i tregoj. Prandaj french man na e trego zgjidhjen po e dete se do na e lene turpin ne der ata te planeteve te tjere


Postuar nga M...D datė 14 Tetor 2003 - 01:19:

Talking

Une e di keshtu lloj 1+1=2 dhe nje ndermend =3 lol


Postuar nga lineker datė 30 Tetor 2003 - 08:47:

1 (mashkull)+1(Femer) =3(dmth behen me 1 baby)


Postuar nga lineker datė 30 Tetor 2003 - 08:51:

1(mashkull)+1(femer)=3 (bejne 1 femi)po nr 3 mund te jete i varjueshem se ndodh qe te kene binjake 3- njake e keshtu me rradhe.


Postuar nga darke datė 30 Tetor 2003 - 21:45:

Thumbs up

hahahahahaha... waw lineker.... very funny! ... the committee of the Nobel Awards is going to nominate you FATHER OF THE MATHEMATICS:p


Postuar nga lineker datė 02 Nëntor 2003 - 18:22:

po me gjith kete mund qe po bejme kete zgjidhjen e 1+1=3 po sikur ta gjejme a na takon gja per vitin e ri ,ndonje shperblim apo??? me qe ra muhabeti i pergjigjes te zgjidhjes se ushtrimit une them se ky ushtrim ka shume pergjigje nder te cilat ti mund te thuash qe keto nuk jane e si mund te besoj se cila pergjigja jote eshte e verteta ? kur shkon ne dyqan per te blere dicka ne reklama jane edhe keto 1+1=3 d.m.th 1+1=2 dhe nje tjeter ta japin gratis dhe bejne 3 . dhe ka dhe shume variante te tjera por po ja leme radhen me te zgjuarit te matematikes


Postuar nga arsona datė 23 Nëntor 2003 - 10:13:

Wink nje sygjerim

po ju jap nje shembull te shpjegoj qe 1+1=3

nese kemi nje trekendesh dybrinjeshem dmth dy brinje te trekendeshit jane 2 cm psh te dyja brinjet kane permasa te njejta. tani tjetra brinje i ka permasat e tjera si psh 5 cm.
me kete dua te them se nje prermas 5 cm dhe nje permase tieter 2 cm na japin idene e nje trekendeshi me tre brinje.

permasat 2cm dhe 5cm
numri i brinjeve 2(me 2cm) dhe 1(me 5cm)
me keto permasa
kjo do te thote se ne kemi vetem dy lloj permasash te perdorura dmth 1 me 2cm qe eshte e perdorur dy here dhe 1 me 5 cm e perdorur nje here pra 1+1=3
shuma e brinjeve =3
he cu lodha kot po thartoj trurin po ishalla i jam afruar ndo pak te pakten pergjigjes


Postuar nga French Man datė 28 Nëntor 2003 - 04:52:

Tungjatjeta te gjithve

Mqs ka koh q enuk kam hy ne kete forum dhe nuk ju kam pergjigje kesaj teme q e ekam hapur, sota morra nje messag privat nga nje person, qe ma rikujtoj kete faqe, se e disha qe e kam hapur dikun kete tem, por ku nuk mu kujtojke...

Pra per pergjigjjen 1+1=3, se pari po ju them se nuk mundem me jua shpjegue ketu ne Forum, se osht gjat, dhe koh nuk po kam, dhe si e kish provue Arsona, ashtu osht diqka, me trekėndsha, por shum ma gjat, edhe nese ju a shpjegoj ketu, nese nuk i shifni imazhet se si kam punuar ajo nuk kuptohet.


Pra ju kerkoj falje qe po ju pergjigjem me vones.

Pershendetje nga zemra te gjitheve


Postuar nga Cyclotomic datė 19 Janar 2004 - 17:33:

Esht e pamundur

Ja psh tju jap nje shembull tjter se si mudnohen njerezit me vertetu gjera te tilla

R = 1
Z = 1

R = Z
R^2 = Z^2
R^2 - Z^2 = 0
(R-Z)(R+Z) = 0
(R-Z)(R+Z)/(R-Z) = 0/(R-Z)
1(R+Z) = 0
(R+Z) = 0
1 + 1 = 0
2 = 0
1 = 0
1 + 1 = 1

Car nuk shkon me kete lloj proof???

shihet qarte tek pjestimet qe behen.

Nje nga "proof" me te sukseshme qe 1+1 = 2 eshte bere per here te pare nga Bertrand Rusell, filozof dhe matematicien mbase me i madhe i ketij shekulli bashke me Godel-in. Eshte shume i gjate dhe esht komplet ne gjuhen e filozofise sintentike si te thuash (semantika, modale etj).

Nuk esht thjesht nje "proof" se 1+1 = 2 po qe garanton dhe vazhdimesine dhe vertetone vete korrektesine e ketij lloj operatori (mbledhjes)


Postuar nga Cyclotomic datė 19 Janar 2004 - 17:43:

dmth nqs ke trekendesh barabrinjes atehre i bie te kesh 1 = 3 ?

shume e brinjeve te trekendeshit esht gjithmone 3 dhe esht dicka komplet indipendente nga shuma e dy numrave.

Ajo lloj definicioni qe keni dhene ju esht si me thene te krijosh nje variable X qe merr vlera 1 nqs brinjet jane 2 dhe merr vlere 2 bie fjala nqs brinja eshte 5.

Plus fakti qe 1=2cm nuk mun te jete i barabarte me 1=5cm , pra duhet ti japesh nje lloj definicioni tjeter numrave. Jo per gje po me ate lloj definicioni 1 nuk esht me nje numer por esht nje lloj variabli qe merr vlera te ndryshme.

Kete mund ta besh duke krijuar nje variable qe merr vlera nga Sample Space {2,5}, por ama duke bere kete ke abstraktuar nga ky Sample space dhe shkon ne nje tjeter qe e krijon vete ti por rezultati do jete gjithmone ne perputhje me ligjet matematike.


Postuar nga SUNBELOVED datė 22 Shkurt 2004 - 21:57:

sa bejne nje plus nje ??????????????????

1 + 1 = ??????????


Postuar nga tiger_aspect datė 02 Mars 2004 - 14:35:

Citim:
Po citoj ato qė tha SUNBELOVED
sa bejne nje plus nje ??????????????????

1 + 1 = ??????????sunbeloved 1+1= me sa te doj zemra ty, futi sa te mbaje


Postuar nga ardino datė 03 Mars 2004 - 12:22:

Lightbulb Nje sfide tjeter per ju te keti forumi ....!

Shpjegoni ose vertetoni qe ne nje segmet 1CM ka po aq pika (te njejtin numur./sasi) sa ne nje drejdze d paralele me kete segmet...!!!
afati i 2 dite me pas do e postoj une shpjegimin...
take care
Ardino


Postuar nga Laudrup datė 06 Mars 2004 - 15:28:

hmm mjafton ti vesh me korrespondence 1-1 dhe patjeter qe do kene te njejten sasi pikash. Canto-r me duket ka provuar me ane te serive qe nje segment ka nje sasi pikash te pafundme por nje gjatesi te fundme.


Postuar nga dodgy datė 06 Mars 2004 - 15:50:

varet

Nqse jei martuar e te pyet gruja sa bojn 1+1 ca do i thush!Do i thush 1+1 bojn sa te duash ti.Prandj po ta maresh drejt e drejt nuk meret vesh ndonjeher se sa mund te bejn 1+1=!


Postuar nga elbasanlliu_2003 datė 07 Mars 2004 - 23:31:

1 + 1 = 2

nje plus nje baraz me dy ??? E gjeta SUNBELOVED ?
jam i bindur qe e kam gjetur.... vetem po te punoi mendja ty per ndonje truk..... jam mesuar me ty, nuk me ecen ne asnje cep....konkretisht dje me dogji reali madritit me santanderin, doli barazim edhe une naivi e vura dysh qe fiton reali i madritit, pra si me dyshin tend si me dyshin e realit mua me iku 2mije lekeshi edhe ne lloto edhe ne internet. ....ti marrte djalli keto pyetjet e tua SUNBELOVED


Postuar nga JamCelik datė 20 Qershor 2004 - 11:29:

Re: Esht e pamundur

[QUOTE]Po citoj ato qė tha Cyclotomic
[B]Ja psh tju jap nje shembull tjter se si mudnohen njerezit me vertetu gjera te tilla

R = 1
Z = 1

R = Z
R^2 = Z^2
R^2 - Z^2 = 0
(R-Z)(R+Z) = 0
deri ketu je be rregull
(R-Z)(R+Z)/(R-Z) = 0/(R-Z)
kjo ska kuptim 0/(R-Z)= ??? R-Z=0 dhe ti s'mund te pjesetosh me 0
dhe cdo gje bie poshte
1(R+Z) = 0
(R+Z) = 0
1 + 1 = 0
2 = 0
1 = 0
1 + 1 = 1

QUOTE]


Postuar nga Endri datė 24 Korrik 2004 - 18:23:

0 mund ta pjestosh me nje number por nje numer nuk mund ta pjestosh me 0

R = Z
R^2 = Z^2
R^2 - Z^2 = 0
(R-Z)(R+Z) = 0
(R-Z)(R+Z)/(R-Z) = 0/(R-Z)
e gjete ketu ishte gabim. Nuk Pjestohet me (R-Z) sepse = 0

1(R+Z) = 0
(R+Z) = 0
1 + 1 = 0
2 = 0
1 = 0
1 + 1 = 1


Postuar nga Pėr_ty datė 05 Shtator 2004 - 11:13:

....


Postuar nga TiRoNc datė 09 Dhjetor 2004 - 23:47:

Hahahahaha

Edhe mbase osht e vertet sepse kamarieri nuk te thot asnjeher qe 1+1=2 apo e kam gabim ku te ta fusi


Postuar nga udi datė 04 Janar 2005 - 13:36:

Thumbs up

Me duhet te te them se fotografia qe kishe derguar ne kete faqe te forumit permban nje gabim elementar. Deri te (a+b)(a-b)=b(a-b) llogaritjet jane kryer drejt. me pas ne mos gaboj eshte eliminuar kufiza (a-b) duke pjestuar te dy anet e barazimit me (a-b). Ky veprim nuk lejohet per arsye se, meqe a=b, atehere a-b=0.
Pra absurdi qendron pikerisht ne fakti se eshte bere nje pjestim me 0.

Shembulli i dhene ne foto, eshte nje justifikim pse pjestimi me 0 eshte i pakonceptueshem, absurd.


Postuar nga NS-6 datė 01 Prill 2005 - 10:11:

1+1=3 .ama me kto gjera talleni ju?

1+1=3?sme duket kush e di se cfare ore!!!mund te bej me mire se aq:mund te them edhe nje N+N=2 (N eshte element i numrave natyrore me te medhej se 0)ose ose 1+1=sa te dush ti.
nuk e di sa here e kam bere kete mesazh qe do te bej tani por me ka pelqyer shume si vertetim:hapni syte e popull:
25-25=16-16
25-45=16-36
25-45+(81/4)=16-36+(81/4)
5^2-2*5*(9/2)+(9/2)^2=4^2-2*4*(9/2)+(9/2)^2 (^ eshte fuqi)
(5-(9/2))^2=(4-(9/2))^2 marrim rrenjen katrore
root (5-(9/2)^2)=root(4-(9/2)^2) (po perdor root se del lezetshem si fjale)
5-(9/2)=4-(9/2) (hiq ato qe jane njelloj nga te dy anet....)
5=4 qyqa qyqa qyqa ca te bo matematika.pranaj jena mir ne anej nga shqipnia per llogaritje...

edhe nje keshille:kur te beni aplikim per pune dhe ju pyesin se sa bejne 2+2 se mos thote nenji 4 ore se late nam.thoni "sa e do ti e la"dhe bejini ket vertetim per pergjigje
me pak me shume llogaritje nuk e kam te veshtire te them edhe qe 5=6=7=8 etj.kush merr 4 ne provim mos te merzitet.osh si me pas marre 10


Postuar nga fashisti datė 09 Prill 2005 - 23:51:

Re: 1+1=3 .ama me kto gjera talleni ju?

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6
1+1=3?sme duket kush e di se cfare ore!!!mund te bej me mire se aq:mund te them edhe nje N+N=2 (N eshte element i numrave natyrore me te medhej se 0)ose ose 1+1=sa te dush ti.
nuk e di sa here e kam bere kete mesazh qe do te bej tani por me ka pelqyer shume si vertetim:hapni syte e popull:
25-25=16-16
25-45=16-36
25-45+(81/4)=16-36+(81/4)
5^2-2*5*(9/2)+(9/2)^2=4^2-2*4*(9/2)+(9/2)^2 (^ eshte fuqi)
(5-(9/2))^2=(4-(9/2))^2 marrim rrenjen katrore
root (5-(9/2)^2)=root(4-(9/2)^2) (po perdor root se del lezetshem si fjale)
5-(9/2)=4-(9/2) (hiq ato qe jane njelloj nga te dy anet....)
5=4 qyqa qyqa qyqa ca te bo matematika.pranaj jena mir ne anej nga shqipnia per llogaritje...

edhe nje keshille:kur te beni aplikim per pune dhe ju pyesin se sa bejne 2+2 se mos thote nenji 4 ore se late nam.thoni "sa e do ti e la"dhe bejini ket vertetim per pergjigje
me pak me shume llogaritje nuk e kam te veshtire te them edhe qe 5=6=7=8 etj.kush merr 4 ne provim mos te merzitet.osh si me pas marre 10

hej zgjuarsi................vete e ke shpikur kete.............


kur ti nxjeresh nga renja katrore futi ne vlere absolute....../ja kesht

!5-(9\2)!=!4-(9\2)!(! e kam mare si vlere absolute)

1\2=1\2

qe eshte plotesisht e vertete............

her tjeter beji pak me mire llogarite...........


Postuar nga fashisti datė 10 Prill 2005 - 15:34:

Re: 1+1=3 .ama me kto gjera talleni ju?

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6


edhe nje keshille:kur te beni aplikim per pune dhe ju pyesin se sa bejne 2+2 se mos thote nenji 4 ore se late nam.thoni "sa e do ti e la"dhe bejini ket vertetim per pergjigje
me pak me shume llogaritje nuk e kam te veshtire te them edhe qe 5=6=7=8 etj.kush merr 4 ne provim mos te merzitet.osh si me pas marre 10 [/B]sepse me keto qe po thua ti jo vetem qe hedh poshte matematiken por edhe gjithe shkencat e tjera.sepse cdo shkence perdor matematiken per vetetimet apo llogaritjet qe ben.

pra 4=5-1=6-2=7-3.......... etj etj

keshtu po


Postuar nga NS-6 datė 11 Prill 2005 - 15:17:

hmmm....

hmmmm...dola huq thash iher te provoja nga keto anonimet por s'me eci me sa duket...hallall fashisto !!!me pelqeu arsyetimi jot...ato qe shkruajta une...fundja fundit duhet ti peshtateshin temes apo jo ?
nejse do mundohem te gjej ndonje tjeter atehere ...


Postuar nga fashisti datė 11 Prill 2005 - 21:23:

Talking Re: hmmm....

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6
hmmmm...dola huq thash iher te provoja nga keto anonimet por s'me eci me sa duket...hallall fashisto !!!me pelqeu arsyetimi jot...ato qe shkruajta une...fundja fundit duhet ti peshtateshin temes apo jo ?
nejse do mundohem te gjej ndonje tjeter atehere ...
gjej ti gjej.................

edhe une do jem gati te ti gjej gabimet.........


Postuar nga fashisti datė 29 Korrik 2005 - 23:09:

gjeni kete

sa bejn


1+10+100+1000+10000+......(pafund)=????????

kush e gjen do i jap nje karamele


Postuar nga fashisti datė 29 Korrik 2005 - 23:12:

gjeni kete

sa bejn

1+10+100+1000+10000+....(pafund)=??????????


kush e gjen do i jap nje karamele


Postuar nga NS-6 datė 11 Gusht 2005 - 07:46:

Re: gjeni kete

Citim:
Po citoj ato qė tha fashisti
sa bejn

1+10+100+1000+10000+....(pafund)=??????????


kush e gjen do i jap nje karamelesa e do ti?hhahahahaha....do me duhen ca logaritje po per momentin nuk kam kalem ne dore shku qe do vonohem pak...nese nuk e kane dhe te tjere pergjigjen....


Postuar nga ~!cudi-e-mesme!~ datė 26 Gusht 2005 - 05:58:

Re: gjeni kete

Citim:
Po citoj ato qė tha fashisti
sa bejn

1+10+100+1000+10000+....(pafund)=??????????


kush e gjen do i jap nje karamelenese thua eshte thjesht plus pafund atehere shuma sigurisht do ishte pafund gjithashtu, nese do thoje ....nje numer te fundem psh 10 to the power n (qe eshte fuqi e dhjetes) atehere shuma do ishte nje numer qe do perbehej nga (n+1) 1-sha

psh kur n = 2 thjesht zevendeso zerot e numrit te fundit ne varg me 1-sha

psh 1+ 10 + 100 = 111 (kemi tre 1-sha)

nuk eshte e detajuar matematikisht, por per nje karamele virtuale kaq merr


Postuar nga Ballerina88 datė 07 Shtator 2005 - 08:55:

un ktu ndihem ne boten e cudirave ))
asgje smar vesht...


Postuar nga NS-6 datė 07 Shtator 2005 - 17:47:

Re: Re: gjeni kete

Citim:
Po citoj ato qė tha ~!cudi-e-mesme!~


nese thua eshte thjesht plus pafund atehere shuma sigurisht do ishte pafund gjithashtu, nese do thoje ....nje numer te fundem psh 10 to the power n (qe eshte fuqi e dhjetes) atehere shuma do ishte nje numer qe do perbehej nga (n+1) 1-sha

psh kur n = 2 thjesht zevendeso zerot e numrit te fundit ne varg me 1-sha

psh 1+ 10 + 100 = 111 (kemi tre 1-sha)

nuk eshte e detajuar matematikisht, por per nje karamele virtuale kaq merr...spo me shkonte mendja fare per nje zgjidhje kaq te lehte...isha fiksu me nje version tjeter ne fakt i tipit 1+1/10+1/10^2+1/10^3+....+1/10^n=

kjo me duket se ka pasur nje formule me pune limitesh po nuk e mbaj mend...e di nenjoni si ka qene


Postuar nga fashisti datė 09 Shtator 2005 - 23:49:

Re: Re: Re: gjeni kete

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6


...spo me shkonte mendja fare per nje zgjidhje kaq te lehte...isha fiksu me nje version tjeter ne fakt i tipit 1+1/10+1/10^2+1/10^3+....+1/10^n=

kjo me duket se ka pasur nje formule me pune limitesh po nuk e mbaj mend...e di nenjoni si ka qene
kjo qe thua ti del 10/9........eshte e sigurt.ok tani po u a tregoj sa del 1+10+100+1000+......(pafund)
ashtu si tha ns-6 ajo del 111111111(vetem njesha).por karamelen se mer ai.pse?

e shenojme 1+10+100+1000+......=x

pra x=1111111111111111......


tani 9x=9999999999999999999.....


9x +1=............999999999999999999999(pafund)

+ 1 (bejme mbledhjen)
_________________________
000000000000000000000 (po i mblodhem ana e djathte del zero)


pra 9x + 1=0

9x=-1

x=-1/9

por x ishte 1+10+100+1000+......

pra 1+10+100+1000+.....=-1/9


Postuar nga ~!cudi-e-mesme!~ datė 11 Shtator 2005 - 00:56:

Re: Re: Re: gjeni kete

Citim:
Po citoj ato qė tha NS-6


...spo me shkonte mendja fare per nje zgjidhje kaq te lehte...isha fiksu me nje version tjeter ne fakt i tipit 1+1/10+1/10^2+1/10^3+....+1/10^n=

kjo me duket se ka pasur nje formule me pune limitesh po nuk e mbaj mend...e di nenjoni si ka qenePlako kur n shkon ne + infinit atehre 1/10^n shkon ne 0; grafikisht po ta ndertosh del me bukur


Postuar nga ~!cudi-e-mesme!~ datė 11 Shtator 2005 - 01:01:

Re: Re: Re: Re: gjeni kete

[QUOTE]Po citoj ato qė tha fashisti
[B]


kjo qe thua ti del 10/9........eshte e sigurt.ok tani po u a tregoj sa del 1+10+100+1000+......(pafund)
ashtu si tha ns-6 ajo del 111111111(vetem njesha).por karamelen se mer ai.pse?

e shenojme 1+10+100+1000+......=x

pra x=1111111111111111......


tani 9x=9999999999999999999.....


9x +1=............999999999999999999999(pafund)

+ 1 (bejme mbledhjen)
_________________________
000000000000000000000 (po i mblodhem ana e djathte del zero)


Te kishte halla koqe do ishte daje thote populli ; ne cfare matematike infinit plus 1 apo cdo numer tjeter jep 0? Megjithate perpjekja ishte shume e bukur , e fiton ti karamalen...


Postuar nga fashisti datė 11 Shtator 2005 - 22:59:

Re: Re: Re: Re: Re: gjeni kete

Citim:
Po citoj ato qė tha ~!cudi-e-mesme!~
[QUOTE]Po citoj ato qė tha fashisti
[B]


kjo qe thua ti del 10/9........eshte e sigurt.ok tani po u a tregoj sa del 1+10+100+1000+......(pafund)
ashtu si tha ns-6 ajo del 111111111(vetem njesha).por karamelen se mer ai.pse?

e shenojme 1+10+100+1000+......=x

pra x=1111111111111111......


tani 9x=9999999999999999999.....


9x +1=............999999999999999999999(pafund)

+ 1 (bejme mbledhjen)
_________________________
000000000000000000000 (po i mblodhem ana e djathte del zero)


Te kishte halla koqe do ishte daje thote populli ; ne cfare matematike infinit plus 1 apo cdo numer tjeter jep 0? Megjithate perpjekja ishte shume e bukur , e fiton ti karamalen...
~!cudi-e-mesme!~,zgjuarsi.........

mer nje fletore ,nje stilolaps dhe bej mbledhjen ...........

leqe po ta mesoj une.e nisim mbledhjen nga fundi si ne klase te pare.

9+1=10 (vendosim 0 ne fletore dhe nje e mbajme ndermend.kete 1 qe kemi ndermend ia shtojme 9 tjeter.dhe ajo behet 10.vendosim 0 e keshtu me radhe.)

dhe ate infinit plus nje mos ma trego mua ti.po ste ve faj se se kishe kuptuar mbledhjen.bej ca prova bej.


Postuar nga ~!cudi-e-mesme!~ datė 12 Shtator 2005 - 02:43:

Re: Re: Re: Re: Re: Re: gjeni kete

Citim:
Po citoj ato qė tha fashisti~!cudi-e-mesme!~,zgjuarsi.........

mer nje fletore ,nje stilolaps dhe bej mbledhjen ...........

leqe po ta mesoj une.e nisim mbledhjen nga fundi si ne klase te pare.

9+1=10 (vendosim 0 ne fletore dhe nje e mbajme ndermend.kete 1 qe kemi ndermend ia shtojme 9 tjeter.dhe ajo behet 10.vendosim 0 e keshtu me radhe.)

dhe ate infinit plus nje mos ma trego mua ti.po ste ve faj se se kishe kuptuar mbledhjen.bej ca prova bej.Ha ha ha, qeke 0 fare ti dmth 10 meqe qenkan njelloj per ty, fundi i + infinitit nuk egziston keshtu qe nuk i kryen dot ato gjera, pasi do te iki jeta duke numeruar 0.
Fatkeqesisht ne rasitin tend ai 1 -shi te ngelet ne dore gjithe kohes dhe nuk nuk e heq dot edhe sikur te jesh prestigjator i zoti, keshtu qe nuk e ben dot 0, fakti qe nuk e shkruan ne leter per momentin, nuk do te thote qe nuk egziston, po jam i sigurt se po te mbledhesh gjithe ato 9-ta ka kaluar aq shume kohe sa ke harruar fare per 1-shin .
Po jam i sigurte qe po ben shaka dhe ti i di keto gjera, ndonese ka kaluar shume kohe nga klase e pare.


Postuar nga fashisti datė 12 Shtator 2005 - 23:47:

kuptohet qe eshte disi si hile.sepse skishte mundesi te ishte e vertete.por qe eshte nje problem i thjeshte i shpikur nga nje shkencetar e jo nga mua.pra kuptohet qe e kam pare diku dhe po e them.ideja ishte qe gjithe ato 9 po tu shtojme nje 1 behen zero.mirpo vargun e marim si te pafund nga fillimi.keshtu qe quhen te gjitha zero.

ia kalofshi mire


Postuar nga lost_soul datė 31 Dhjetor 2005 - 04:21:

1+1=0

1+1=0 eshte e vertetuar...dhe eshte fare e thjeshte...
a ka ndonjeri ndonje ide? perndryshe do e postoj une...

o se harrova. vertetimi nuk eshte i tipit "nje femer dhe nje mashkull lindin 3 binjake" etj etj si keto... kjo eshte algjeber 100%.


Postuar nga fashisti datė 01 Shkurt 2006 - 21:50:

nje mendim do ishte ky;

1!=0 njekohesisht
0!=0

pra 1!=0!===>1=0===>1+1=0


Postuar nga lost_soul datė 02 Shkurt 2006 - 02:00:

Citim:
Po citoj ato qė tha fashisti
nje mendim do ishte ky;

1!=0 njekohesisht
0!=0

pra 1!=0!===>1=0===>1+1=0


tentative e zgjuar.... por e gabuar....
Kalimi "1!=0!===>1=0" nuk eshte i vertete.

po e jap une pergjigjen...
celesi qendron ne interpretimin e 1-shit dhe 0-s.

Quajme:
1 = "bashkesia e numrave tek"
0 = "bashkesia e numrave cift"

Atehere:
1 + 1 = "numer tek" + "numer tek" = "numer cift" = 0
....
Me keto gjera merret teoria e grupeve dhe fushave ne algjeber.
suksese.


Postuar nga estaa_angel datė 13 Maj 2006 - 17:42:

hello

NOdhsta edhe plusi njihet si vlerė 1 ateher 111=3


Postuar nga lost_soul datė 04 Tetor 2006 - 01:40:

Re: Nje sfide tjeter per ju te keti forumi ....!

Citim:
Po citoj ato qė tha ardino
Shpjegoni ose vertetoni qe ne nje segmet 1CM ka po aq pika (te njejtin numur./sasi) sa ne nje drejdze d paralele me kete segmet...!!!
afati i 2 dite me pas do e postoj une shpjegimin...
take care
Ardino


hehe ardino, pse kaq te thjeshta jane keto pune??

si fillim sasia apo numri i pikave quhet kardinal. se dyti kardinali i bashkesise se numrave reale (pra drejteza qe thua ti) quhet kontinum. cdo interval (dmth qe s'i ka pikat anesore) ka kardinal kontinumi, dmth te njejten sasi pikash me nje drejtez te pafundme... kjo mund te vertetohet lehtesisht me ane te gjeometrise analitike (s'po rri t'ia hy tashi..), sigurisht qe ka edhe menyra te tjera..

dhe e treta, ti ben fjale per segment (1 cm apo 1 milion km s'ka rendesi) jo interval. kjo tashi na e prish punen.. eshte vertetuar qe s'mund te kete bijeksion midis nje segmenti dhe drejtezes reale, dmth segmenti ka dy pika "me shume", keshtu qe kerkesa qe ke ti eshte e pamundur... . po nejse ti kushedi ku do jesh duke henger ndonje double mac me french fries dhe diet coke qe te ruash linjen...


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 02 Dhjetor 2006 - 10:58:

OK, SHIKONI...!

para gati 3 vjetesh edhe profesori im i matematik-statistikes me ka vene ne dukje me nje ceshtje te tille.
shume interesante!
me sa mbaj mend une ishte:
e dini ju qe 1 dhe 1.0 nuk jane njelloj...?!
po ju kthjelltesoj pak konceptin.
kur themi peshojme 1kg molle kemi ndermend se po peshojme perafersisht nje kg molle por jo tamam.
ndersa kur themi peshojme 1.0 kg molle atehere kemi nje akurim dhjetor dmth qe deri tek shifra dhjetore jemi ok.
e njejta gje kur themi 1.00 qe do te thote qe kemi nje akurim te shifres qindore (ose si i thuhet shqip)
ja pra qe edhe zerot pas presjes kane kuptim dhe ky kuptim eshte se sa i sakte eshte numri, dmth ne cfare shkalle ne kemi percaktuar saktesine e ketij numri.

me duket se e dhashe njefare shpjegimi.
keshtu qe nqs themi 1 mund te jete 1.00003 ose nje numer tjeter i tille, por sikur me duket paksa e veshtire qe te jete 1 perafersisht 2.
keshtu qe kjo eshte vetem nje hiperbolizim i asaj cka matematika na lejon te "imagjinojme"


Postuar nga aint datė 03 Maj 2007 - 02:09:

Sigurisht qe konteksti i jep kuptim te ndryshem gjerave.

Nga pikpamja teorike 1 dhe 1.0 jane njelloj pavaresisht se shkruhen ndryshe. Madje edhe 0.9999999..(ne pafundesi) eshte = 1.

Ne zbatim futet elementi i saktesise. Saktesia s'ka te beje me numrin ne vetvete, por thjesht me metoden. Pra numri 1.0000 tregon qe kemi perdorur nje metode qe na jep saktesi me 4 shifra dhjetore. Kjo nuk e ben 1 te ndryshem nga 1.0000.

Nejse, eshte me teper si nje loje fjalesh, thjesht desha te ndaja konceptin e numrit si nje objekt abstrakt nga metoda.


  Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »
Trego 64 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.