Forumi Horizont Gjithsej 6 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 »
Trego 289 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Diskutime Shoqėrore (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=125)
-- Njeriu njihet nga...! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=15605)


Postuar nga lubi datė 09 Prill 2008 - 17:30:

njeriu njihet nga:

fjalet qe flet
karakteri qe tregon
veprimet qe ben

p.s GJERGJ`KASTRIOTI=shume e bukur ajo shakaja me psikologun


Postuar nga kujta1 datė 10 Prill 2008 - 00:45:

njeriu njihet nga:
personat me ke rri( shoqeria)
arsimimi qe ka
Familja e tij
karakteri personal


Postuar nga BIONDIA datė 15 Prill 2008 - 23:43:

Besoj se nuk thua kurre me plot gojen qe une e "njoh kete njeri si eshte " sepse nganjeher ne nuk njohim vetveten mendo qe te na njohin te tjeret .
Nje njeri njihet them nga menyra sesi komunikon sesi shprehet sesi e shikon jeten.
Nje njeri duhet t ashikosh ne sy per ta kuptuar sesa e njeh sepse syte jane pasqyra e shpirtit te cdo njeriu.


Postuar nga amor alucius datė 16 Prill 2008 - 00:06:

Njeriu njihet nga arritjet e tija ne jete, sa ka qene ne gjendje te permiresoje kualitetin e tije jetesor pa demtuar te tjere, sa ka arritur objektivat e veta.
Njeriu njihet ne moment dobesie, atehere kur gjenden ngushte e me ngushte, atehere kur pala tjeter gjendet ne pozite vulnerabel.


Postuar nga totaly_spy datė 16 Prill 2008 - 00:07:

Re: Njeriu njihet nga...!

Citim:
Po citoj ato qė tha Gjergj Kastrioti
Duke folur... me miqte e mi... sot ... degjova dicka ... e cila me "frymezoi" te hapja nje teme ketu...

Njeriu njihet nga... kjo ishte shprehja...
ne fakt ka shume detaje me ane te te cilave arrijme ne nje perfundim... per nje person te caktuar...

Qofshin keto detaje qe kane te bejne me karakterin, fizikun, sjelljen...
... jane detaje te cilat na bejne te kuptojme shume nga nje person...!Psh...

Njeriu njihet nga dhembet...!
Per mendimin tim... (dhe jo vetem timin besoj) dhembet dhe dhemballet pa dyshim tregojne shume per personin!Ne fakt ka disa tipare fizike qe te bejne pershtypje tek personat dhe fillon e gjykon nga ai aspekt.....Por eshte dhe e vertet sepse nje mirmbajtje e vetes tregon disi edhe karakterin qe mund te kesh....Pra mund te jesh nje tip i shkujdesur dhe moskokecares

Njeriu njihet akoma me teper nga sjellja e tij....Ne kontaktin e pare me nje person,e vezhgon edhe pse jemi duke bere nje bisede normale madje edhe jo shume interesante .........atehere nga shume xheste dhe fjale qe personi perdor, ne kuptojme sesa na pelqen apo jo ky perosn.

Ndonjehere te godet qe ne impaktin e pare viziv.....pra eshte ajo kimikja qe ka peshen e saj

Gjithashtu mbi te gjitha njeriu njihet nga cilesite dhe veset e tij


Postuar nga Ari. datė 16 Prill 2008 - 11:42:

nqse njeriu dhe mendja e tije qenka e lehte per tu kuptuar,athere ne jemi budallenje qe nuk e kuptojme ate-----"nuk me kujtohet se kush e ka thene)

prandaj nuk eshte aq e lehte,,,sikunder jane shkruar ne kete tem


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 16 Prill 2008 - 15:35:

Citim:
Po citoj ato qė tha ari77labi
nqse njeriu dhe mendja e tije qenka e lehte per tu kuptuar,athere ne jemi budallenje qe nuk e kuptojme ate-----"nuk me kujtohet se kush e ka thene)

prandaj nuk eshte aq e lehte,,,sikunder jane shkruar ne kete tem
nje miku im, i cili e ka "lluksin" nga ana profesionale per te bere nje reflektim dhe per te dhene nje ide te "specializuar" ... mbase edhe duke abuzuar me ate "autonomine" :p qe i krijon profesioni qe ka... thote:

Nqs nje person ben 3 gafa te njepasnjeshme... brenda nje harku te shkurter kohor... ai person te pakten nuk eshte per mua!
Normalisht, ai flet me peshoren e tij, por perfaqeson perseris edhe masen...!
Keshtu qe... psh: dikush qe nuk njeh te themi... futja kot Pink Floyd... qe fut gishtat ne hunde dhe qe e pi kafen duke e thithur nuk eshte ok!


Postuar nga ingmetalboy datė 16 Prill 2008 - 18:22:

Njeriu njihet nga menyra se si qendron ne karrige kur mendon se askush nuk e sheh.


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 16 Prill 2008 - 18:28:

Citim:
Po citoj ato qė tha ingmetalboy
Njeriu njihet nga menyra se si qendron ne karrige kur mendon se askush nuk e sheh.


me kujtove nje shprehje te Edmond Dragotit...
ai thote :

Psikologu eshte ai person qe shikon reagimin e salles kur nje femer hyn aty!


Postuar nga briseide datė 16 Prill 2008 - 22:10:

Smile

Citim:
Po citoj ato qė tha ingmetalboy
Njeriu njihet nga menyra se si qendron ne karrige kur mendon se askush nuk e sheh.


Dhe te rrish pak shkujdesur s'besoj behesh per tu kryqezuar :p


_________

Kur lexova kete fjaline me erdhi ne mendje direkt,po s'e kuptoj perse,ceshtja e Gerdecit(midis te tjerash),dmth kur nje person ka nje post te rendesishem ne politike,dhe abuzon nga besimi i dhene...


Postuar nga Ari. datė 16 Prill 2008 - 22:21:

Citim:
Po citoj ato qė tha Gjergj Kastriotinje miku im, i cili e ka "lluksin" nga ana profesionale per te bere nje reflektim dhe per te dhene nje ide te "specializuar" ... mbase edhe duke abuzuar me ate "autonomine" :p qe i krijon profesioni qe ka... thote:

Nqs nje person ben 3 gafa te njepasnjeshme... brenda nje harku te shkurter kohor... ai person te pakten nuk eshte per mua!
Normalisht, ai flet me peshoren e tij, por perfaqeson perseris edhe masen...!
Keshtu qe... psh: dikush qe nuk njeh te themi... futja kot Pink Floyd... qe fut gishtat ne hunde dhe qe e pi kafen duke e thithur nuk eshte ok!ore ,po ta them pa te keq,,,,nuk kuptoj lidhjen midis postimit tim dha atij tendit???

nejse naten


Postuar nga Deb* datė 17 Prill 2008 - 00:18:

Njeriu njihet kur i preket interesi personal.Atehere del karakteri i tij i vertete.


Postuar nga ESHI datė 17 Prill 2008 - 00:45:

Citim:
Po citoj ato qė tha kundershtuesja
Njeriu njihet kur i preket interesi personal.Atehere del karakteri i tij i vertete.


Krejtesisht dakort.


Postuar nga kurt datė 17 Prill 2008 - 01:02:

me pak njerz te njohesh thellesisht, me pak zhgenjime do kesh ne jete:):)


Postuar nga ESHI datė 17 Prill 2008 - 04:24:

Citim:
Po citoj ato qė tha kurti
me pak njerz te njohesh thellesisht, me pak zhgenjime do kesh ne jete


Hej Kurt , ne jemi e zeza vetes, ja qe s'na rrihet pa te ashtequajturit "miq".


Postuar nga kurt datė 17 Prill 2008 - 09:11:

Citim:
Po citoj ato qė tha ESHI


Hej Kurt , ne jemi e zeza vetes, ja qe s'na rrihet pa te ashtequajturit "miq".

ee! e di e di, sikur te mos kisha vujatur nga e njejta semundje mepare, nuk do vija ne nje konkluzion te tille.


Postuar nga Tulipani datė 17 Prill 2008 - 09:43:

Shpesh im ate me thote qe personat njihen nese punon me ta. I del nje pjese e karakterit jo shume e bukur


Postuar nga Lela_Dr datė 17 Prill 2008 - 10:21:

Njeriu njihet nga heshtja.....


Postuar nga Zhylien Sorel datė 17 Prill 2008 - 22:45:

Une mendoj se nje njeri duhet shume per ta njohur...Nuk jam shume me ate qe shohim te nje njeri per here te pare dhe themi ne mendjen tone "Eshte keshtu e eshte ashtu"
Nuk mendoj se nje njeri njihet nga veshja,kepucet,dhembet,apo koka e pa krehur....Keto nuk thone gje per njeriun relaisht se cfare eshte ...japin vetem nje detaj...dhe nganjhere detajet bejne qe ne ti vem vulen se kush eshte kush...
Nje njeri qe e ka nuk ka para te vishet e te mbathet ctregon kjo kur e sheh ate ?!Ai nuk mund te jete njeri i drejte,i mire,apo i urte ?!
Varet se si i perplas jeta njerzit ...dhe nje intelektual po ti besh gjera cnjerzore e kthen nje nje endacak rrugesh qe te gjithe e shohin shtrembert ...
Nje makine te mire apo nje kostum firmato 1000 eurosh mund ta blej dhe nje kontrabandist droge ...mund te jete dhe nje kriminel me dhembet e vene prej floriri ....
Shpirtin nuk ja sheh dot njeriut ...prandaj nuk e vlerson dot lehte ...se sa peshon dikush.Dhe ndodhin lloj lloj zhgenjimesh ....

Kalofsh mire


Postuar nga lezhjani-82 datė 17 Prill 2008 - 23:06:

Mndoj qe te njohesh nje njeri me se miri, duhet ne fillim te rrish me te dhe te kesh nje bashkbisedim te mjaftueshem sa per te pasur nje ide.
Eshte e veshtire ti njohesh njerezit nga pamja e pare.
Shpesh mendimi i pare per nje person eshte i pa vlefshem ne castin kur diskuton me njeriun keshtu qe kthehet ne paragjykim.
Per te njohur nje njeri duhet ti japesh pak kohe dhe te gjykosh mbi baza te shendosha
.


Postuar nga Enya datė 02 Maj 2008 - 18:16:

Arrow

Nga karakteri qe ka,- including; besa, nderi, marredhenia ne shoqeri, marredhenia ne familje, vendosmeria, sinqeriteti, etj...


Postuar nga kotka datė 02 Maj 2008 - 18:24:

Citim:
Po citoj ato qė tha kurti
me pak njerz te njohesh thellesisht, me pak zhgenjime do kesh ne jete


Me pelqen kjo filozofia e Kurtit.

Jasu kurti!


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 02 Maj 2008 - 18:41:

Citim:
Po citoj ato qė tha kotka


Me pelqen kjo filozofia e Kurtit.

Jasu kurti!Kjo eshte thjesht... e perkoheshme... dhe jo per te gjithe ata qe mund apo duhet te njohesh...
mund ta besh... per nje fare periudhe... por njehere duhet te perballesh!

p.s : thuhet... Eja kurti


Postuar nga kotka datė 02 Maj 2008 - 18:53:

Citim:
Po citoj ato qė tha Gjergj Kastrioti


thuhet... Eja kurtije gabim Skenderbeu , thuhet t'u shtofte jeta Kurti


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 02 Maj 2008 - 18:54:

Citim:
Po citoj ato qė tha kotka


je gabim Skenderbeu , thuhet t'u shtofte jeta Kurti
Postuar nga IQVLORA datė 03 Maj 2008 - 10:21:

Citim:
Po citoj ato qė tha Lela_Dr
Njeriu njihet nga heshtja.....


E ke gabim mikja ime.Heshtja eshte varr,eshte vdekje per njeriun.


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 03 Maj 2008 - 16:42:

Citim:
Po citoj ato qė tha IQVLORA


E ke gabim mikja ime.Heshtja eshte varr,eshte vdekje per njeriun.Fol! Fol vetem Fol! FOL!

Njerezit e heshtur jane te destinuar te behen ose GJENI ose te CMENDUR!

Njeriu njihet nga tonaliteti i zerit!!!


Postuar nga dhoma666 datė 14 Maj 2008 - 21:23:

mendoj qe njeriu nhihet nga menyra se si e perdor mundesine e dyte.........kjo nuk te le vend per dyshime......


Postuar nga kotka datė 15 Maj 2008 - 14:21:

Citim:
Po citoj ato qė tha dhoma666
mendoj qe njeriu nhihet nga menyra se si e perdor mundesine e dyte.........kjo nuk te le vend per dyshime......


Edhe une jam dakord me kete mendim.

Eshte gje e madhe ne personalitetin e nje personi, ne qofte se eshte ne gjendje ti rishohe dhe ti rimendoje situatat dhe fenomenet nga nje tjeter kendveshtrimi.

Te rimendosh dhe te rishikosh eshte shume kuptimplote


Postuar nga briseide datė 15 Maj 2008 - 21:56:

Citim:
Po citoj ato qė tha dhoma666
mendoj qe njeriu njihet nga menyra se si e perdor mundesine e dyte...


Jam dakort me ty edhe Kotken...pikerisht sot diskutoja me disa kolege te univ per mundesite e dyta.Kam pershtypjen se eshte maksimumi qe nje person mund te gezoje.


Postuar nga walker datė 21 Maj 2008 - 14:35:

Re: Njeriu njihet nga...!

Citim:
Po citoj ato qė tha Gjergj Kastrioti
Duke folur... me miqte e mi... sot ... degjova dicka ... e cila me "frymezoi" te hapja nje teme ketu...

Njeriu njihet nga... kjo ishte shprehja...
ne fakt ka shume detaje me ane te te cilave arrijme ne nje perfundim... per nje person te caktuar...

Qofshin keto detaje qe kane te bejne me karakterin, fizikun, sjelljen...
... jane detaje te cilat na bejne te kuptojme shume nga nje person...!Psh...

Njeriu njihet nga dhembet...!
Per mendimin tim... (dhe jo vetem timin besoj) dhembet dhe dhemballet pa dyshim tregojne shume per personin!

           Po ta boje ket pyetje para ca vitesh do te jepja shum pergjigje.Tani po te jap vetem nje se ska me shume.Njeriu sot njifet nga portofoli.Po ta kete plot bie menjehere ne sy dhe i jepen respektet me te mira,pamvaresisht nese eshte trap.


Postuar nga bleta punetore datė 21 Maj 2008 - 15:35:

Njeriu njihet kur nxehet... plebenjte sidomos, ia bejne beli.


Postuar nga Ari. datė 30 Maj 2008 - 19:19:

Citim:
Po citoj ato qė tha bleta punetore
Njeriu njihet kur nxehet... plebenjte sidomos, ia bejne beli.


kur nxehet nga posht apo nga lart?????


Postuar nga shelgu datė 30 Maj 2008 - 20:07:

njeriu njihet nga dhembet


Postuar nga sjara datė 30 Maj 2008 - 20:12:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus
njeriu njihet nga dhembet
une kam degjuar se gomari njihet nga dhembet:konfuz :konfuz


Postuar nga daedal datė 30 Maj 2008 - 23:40:

Citim:
Po citoj ato qė tha sjara
une kam degjuar se gomari njihet nga dhembet:konfuz :konfuz...edhe kali


Postuar nga Ari. datė 31 Maj 2008 - 00:42:

Citim:
Po citoj ato qė tha daedal


...edhe kaliedhe mushka

po mushka mashkull jo femer


Postuar nga kurt datė 31 Maj 2008 - 00:44:

even slaves i kane marrur nga dhembet, prandaj tani gjithe zezaket amerikan jane futblollistat basketbollistat sportistat me te mire. ata zezkat e afrikes jane si xhuxha ne krahasim...


Postuar nga shelgu datė 31 Maj 2008 - 13:29:

Vertet, po e kisha me shaka .

Njeriu njihet nga ato qe thote, nga veprat e tij dhe nga ao qe le pas.


Postuar nga belga datė 31 Maj 2008 - 18:05:

Thumbs up

njeriu njihet nga sinqeriteti ēiltersia dhe karakteri qe ka

pershendetje belga !


Postuar nga Gjergj Kastrioti datė 31 Maj 2008 - 18:09:

Citim:
Po citoj ato qė tha belga
njeriu njihet nga sinqeriteti ēiltersia dhe karakteri qe ka

pershendetje belga !Jam shume d'akord, sidomos ciltersia!

______________________________

Sa per mesazhet e mesiperme, "dhembet" , "gomari" "mushka" etj...

Une e di qe thuhet se... Nuk shikohet gomari nga dhembet qe do te thote, se nuk eshte tregues :p

Apo jo?!
Pastaj, ne me te vertete qe po flasim per kafshet, por per nje specie te vecante kafshesh , Homosapiens.Peace!


Postuar nga Zhylien Sorel datė 31 Maj 2008 - 20:09:

Syte ...


Postuar nga kurt datė 01 Qershor 2008 - 00:09:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus
Vertet, po e kisha me shaka .

Njeriu njihet nga ato qe thote, nga veprat e tij dhe nga ao qe le pas.

edhe kjo eshte e gabueshme, edhe sinqeriteti dhe ciltersia eshte e gabueshme, meqe shumica e njerze nuk e njohin sinqeritetin dhe ciltersine ne njerz, shumica jemi gullible edhe pse mendojn se dime te gjykojm karakterin e dikuj. nuk ka njerz ne kyt bote qe nuk jane zhgenjyer edhe ne ket cast te gjithe keni per ty zhgenjyer per ate person qe kujtoni se eshte  perfekt, vetem prit pak kohe

veprat dhe ato qe len mbrapa: me ket nuk pajtohem totalisht, per arsyen se gjithe historia e njerzimit eshte shkruajtur nga fitimtaret, por kjo zdo thote se fitimtaret ishin njerz me te mire, perkundrazi une nuk e besoj .

P's greket ia kane mbushur mendjen botes se western civilization vjen vetem nga greqia, dmth neve si shqiptar as nuk kemi existuar kurre po te pyesesh greket, pvarsisht se te gjithe greket duken si rrace gabelsh.

gjithmon me ka shtyre kurioziteti te di ata zerat qe nuk u degjuan, dhe vdiqen ne duart e me te fuqishmeve apo tingxareve, ps, serbet kane masakruar femije dhe pleq me shekuj por edhe ata kane lene vepra mbas, qe ne vendin e tyre quhen heronj. stalini, hitleri, etj etj

history keeps repeating itself over and over again.  masa e njerzve gjithmon kane rrespektuar dhe adhuruar ate modestin e maskuar qe ju ka shkethyer edhe nenat dhe motrat edhe grat, dhe jua pret edhe koken po t'i jepet rasti  

te njohesh nje karakter te mire e te sinqert, eshte nje shance ne jete, shnace i madh, te njohesh nje kavalier, nje zemergjere, nje te drjete ne shpirt, njerzor etj etj etj etj, kto te gjithe i njohim, dhe i kemi takuar shpesh ne jete, por e verteta eshte se tipat si kta as nuk i verejm, se te jesh me te gjitha kto vertyte atehere je nje boring person, prandaj na kalojn perbadhe dhe as nuk i shohim...


Postuar nga shelgu datė 01 Qershor 2008 - 05:06:

Citim:
Po citoj ato qė tha kurti
edhe kjo eshte e gabueshme, edhe sinqeriteti dhe ciltersia eshte e gabueshme, meqe shumica e njerze nuk e njohin sinqeritetin dhe ciltersine ne njerz, shumica jemi gullible edhe pse mendojn se dime te gjykojm karakterin e dikuj. nuk ka njerz ne kyt bote qe nuk jane zhgenjyer edhe ne ket cast te gjithe keni per ty zhgenjyer per ate person qe kujtoni se eshte  perfekt, vetem prit pak kohe

veprat dhe ato qe len mbrapa: me ket nuk pajtohem totalisht, per arsyen se gjithe historia e njerzimit eshte shkruajtur nga fitimtaret, por kjo zdo thote se fitimtaret ishin njerz me te mire, perkundrazi une nuk e besoj .

P's greket ia kane mbushur mendjen botes se western civilization vjen vetem nga greqia, dmth neve si shqiptar as nuk kemi existuar kurre po te pyesesh greket, pvarsisht se te gjithe greket duken si rrace gabelsh.

gjithmon me ka shtyre kurioziteti te di ata zerat qe nuk u degjuan, dhe vdiqen ne duart e me te fuqishmeve apo tingxareve, ps, serbet kane masakruar femije dhe pleq me shekuj por edhe ata kane lene vepra mbas, qe ne vendin e tyre quhen heronj. stalini, hitleri, etj etj

history keeps repeating itself over and over again.  masa e njerzve gjithmon kane rrespektuar dhe adhuruar ate modestin e maskuar qe ju ka shkethyer edhe nenat dhe motrat edhe grat, dhe jua pret edhe koken po t'i jepet rasti  

te njohesh nje karakter te mire e te sinqert, eshte nje shance ne jete, shnace i madh, te njohesh nje kavalier, nje zemergjere, nje te drjete ne shpirt, njerzor etj etj etj etj, kto te gjithe i njohim, dhe i kemi takuar shpesh ne jete, por e verteta eshte se tipat si kta as nuk i verejm, se te jesh me te gjitha kto vertyte atehere je nje boring person, prandaj na kalojn perbadhe dhe as nuk i shohim... 

Pra njerzit ti thu qe nuk njihen?

Si mendon ti me dy fjale?


Postuar nga kurt datė 01 Qershor 2008 - 13:16:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus


 

Pra njerzit ti thu qe nuk njihen?

Si mendon ti me dy fjale?

ne ket rast o cedrus se as nuk te njoh, ti je njeri shume me i mire se une, njeri me i qete and wise. une te citova kot me filozofina bla bla bla, ti u pergjigje me nje durim te bukur.

rrespekte

une kam fol boll ne lidhje me temen...


Postuar nga DonAlbanese datė 05 Qershor 2008 - 23:16:

Wink neriu njihet nga mofologjia e kokes

nese do lexosh librin e harry box,si te njohim te tjeret,do ta kuptosh se kryesorja per te njohur nje njeri eshte forma e kokes dhe duart.nje liber shume i vogel por shume interesant.RESPEKTE


Postuar nga briseide datė 25 Qershor 2008 - 15:02:

Jam kurioze c'mund te thote ky liber per duart!


Njeriu njihet nga prioritetet!


Postuar nga ingmetalboy datė 28 Qershor 2008 - 22:27:

Duart vertet qe tregojne shume mbi nje person, por per mendimin tim njeriu njihet nga menyra se si genjen.


Postuar nga kurt datė 29 Qershor 2008 - 00:54:

haha! pse po na bani te veshtrojme duart tona me kujdes tani? per here te pare qe i kam dhene nje analizim duarve te mija po na tregoni per cfare te shikojme se nuk dime, weird concept!!


Postuar nga GENTI_the_KING datė 29 Qershor 2008 - 12:07:

njeriun nuk mund ta njohesh nga asgje dhe kurre , por mund te krijosh nje ide ndaj tij ne sjelljen e tij ne situata ose rrethana te ndryshme . sepse nje njeri mund te jet i mire per ty , por i keq per mua.
tiparet e njerzve jan thjesht dekor i tyre , dhe jo nje shenje njohje.


  Gjithsej 6 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 »
Trego 289 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.