Forumi Horizont
Trego 7 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja Islame (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=183)
-- si mund te lexohet Kurani (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=16376)


Postuar nga luledele datė 16 Shtator 2008 - 14:00:

si mund te lexohet Kurani

Pershendetje te gjitheve.

Se pari desh te uroj te gjithe ata qe agjerojne agjerim te lehte dhe pranuar.

Desha tju bej nje pyetej: A mund te lexohet Kuarni per njohje te pergjithsme sic mudn te lexojme nje liber te zakonshem apo kur te lexohet Kurani dueht detyrimishte te marresh abdes dhe te mbulohesh?

Faleminderit


Postuar nga tolstoy86 datė 16 Shtator 2008 - 20:38:

Pershendetje
Faleminderit per urimin

Leximi i Kur'nit ka nje edukate tijen si perqendrimi vetem ne te kur lexohet (psh jo shtrire duke ngrene ndonje molle sikur te kemi Kadarene ne dore ), duhet lexuar ne nje vend te paster, i kthyer nga Qabeja dhe me perpjekjen per te nxjerrur tingujt ne menyren me te mire qe mundemi..
per arsye te qarta,
Abdesi pastaj eshte detyrim dhe te them te drejten per punen e mbuleses nuk jam i sigurte keshtu qe spo them gje. Mund te lexosh nga kujtesa suret qe di por jo ta prekesh.
Keto jane per leximin e Kuranit ne arabisht, ne gjuhen qe ka zbritur.

Asnje perkthim i Kuranit , sado i mire qofte nuk mund te jete tjeter vecse nje perkthim, por jo vete Kurani, ne kete aspekt, leximi i nje perkthimi te Kuranit sic kuptova do besh, nuk do domosdo abdes, por meqe perkthymet qe jane ne shqip apo ne pergjithesi kane prane edhe faqet ne origjinal, e mira eshte te marresh.

Ne kete ceshtje, rendesi mbi te gjitha ka leximi i ajeteve dhe komenti qe u eshte bere. Marrja e abdesit mbetet dytesore para vete leximit te Kuranit ne mungese familiariteti me leximin e tij.

Gjitha te mirat


Postuar nga luledele datė 17 Shtator 2008 - 14:58:

Faleminderit shume per pergjigjen.

Te uroj gjithe te mirat


Postuar nga cupka datė 17 Shtator 2008 - 20:30:

meqe u zu Kadare ne goje, kam lexuar nje perkthim te Kadares nga Shqipja ne Anglisht dhe versioni ne anglisht me la mangesira te cilat ne shqip (ne gjuhen ORIGJINALE te shkrimtarit) nuk i ke.
Qarte Akrep2008?

Lexime te mbara, rendesi ka qe lexoni.


Postuar nga agata datė 17 Shtator 2008 - 21:44:

Akrepi, mesazhi juaj nuk mu duk i hishem ndaj dhe e fshiva.
flm per mirkuptimin.


Postuar nga bona19 datė 17 Shtator 2008 - 22:35:

Abdesi pastaj eshte detyrim dhe te them te drejten per punen e mbuleses nuk jam i sigurte keshtu qe spo them gje. Mund te lexosh nga kujtesa suret qe di por jo ta prekesh.
Keto jane per leximin e Kuranit ne arabisht, ne gjuhen qe ka zbritur.


duhet te marresh abdes per te lexuar kuranin si e tregoni ju
po ato qe e lexojne dhe sdine si te marrin abdes si tja bejne mos talexojne fare


ksha dhe nje pyetje per faqen ketu
ATO QE AGJEROJNE DH e ne te njejten kohe kur jane ne agjerim them mund te pine ,fyejne ,shajne e tjera ka agjeru per asgje apo feja jua njef dhe ket
vetem kureshter


Postuar nga akrepi2008 datė 17 Shtator 2008 - 22:47:

Citim:
Po citoj ato qė tha cupka
meqe u zu Kadare ne goje, kam lexuar nje perkthim te Kadares nga Shqipja ne Anglisht dhe versioni ne anglisht me la mangesira te cilat ne shqip (ne gjuhen ORIGJINALE te shkrimtarit) nuk i ke.
Qarte Akrep2008?

Lexime te mbara, rendesi ka qe lexoni.
Ne lexojme, "ne", dhe ti perkthen...dhe na lexon "ne" qe lexojme...


 
Trego 7 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.