Forumi Horizont Gjithsej 5 faqe: [1] 2 3 4 5 »
Trego 250 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Filozofia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=124)
-- Thenie Filozofike (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=1734)


Postuar nga W-A-N-T-E-D datė 16 Gusht 2003 - 15:22:

Smile Thenie Filozofike

Fjal te Vlera

Genjeshtra eshte e djalli.Genjeshtari del i turperuar.E drejta te nxjerr faqebardh.Kush e ben te ligen, i vjen me koket te ti.E mira nuk harrohet kurr .Mozdija eshte e keqe. Bej te mirat e debo te keqijat. Beji mire ati qe te ben keq e mos vetem atij qe te ben mire .


AFORIZMA

1.Per interesat e vetvetes edhe djalli mund ta citoj biblen.
(Shekspiri)

2.Zemra e njeriut ka kufi ne dashuri, por jo edhe ne urretje.
(Balzak)

3.Eshte e pamundur edhe te dashurosh, te jesh i urt edhe i mencur.
(Bekon)


4.Ne vetmi i vetmuari shqyen veten e vet, ne shoqeri e shqyejn te tjeret.
(Nice)

5.Kur ke e ke kemben jasht gremines, eshte e leht te japesh keshilla.
(Faik Konica)

6.Ka shum menyra qe njeriu te pasurohet dhe keto jan kryesisht te keqija .
(Bekon)


Postuar nga W-A-N-T-E-D datė 16 Gusht 2003 - 15:24:

Rregulla Per Suksese Te Garantuara

Rregulla per suksese te garantuara

1.Duajeni profesionin !

2.Mos e harro ate, se jeta ka edhe turbullira, prandaj pranoj si normale, pa mos e dorezuar veten!

3.Nese ke deshtuar betejen, sdo te thotqe ke humb luften.

4.Me nje pune permanente, do ta duash veten duke manifestuar besim edhe siguri ne te!

5.Mos e leshor rastin e ofruar, pasi rasti eshte mbret i botes, e qe nuk perseritet me!

6.Punen e sotme,mos e len per neser!

7.Tento te jesh me teper optimist, mos krijo demoralizim!

8.Shkenca edhe kultura nuk kan ren nga qielli, por jan fituar me gjers !

9.Gjat lodhjes pershperit fjalin: Rruga qe te shpien kah lavdia nuk ka qen e shtruar me lule !

10.Kenaqu me sukseset e arritura,po kur mos thuaj STOP !


Postuar nga W-A-N-T-E-D datė 16 Gusht 2003 - 15:31:

Disa Keshilla Fetare

Keshillat e Ibrahim Ed-hemit

Banoret e Basres i jan drejtuar Ibrahim ED-hemot duke i then: All-llahu na ka premtuar se do te na i pranoj duat, por duat asesi nuk po na pranohen!

Ibrahimi tha :
Zemrat e juaja jan te vdekura ne 10 pika, e per ket shkak duat po nuk ju pranohen :

1.Thoni se e njihni All-llahun, por nuk jeni duke e adhuruar ate.

2.Jeni duke lexuar Kuranin, por nuk jeni duke vepruar me ate.

3.Thoni se e duani te Derguarin e All-llahut, por nuk jeni duke vepruar sipas synetit te tij.

4.Thoni se shejtani eshte armik me i madh i juaj, por perseri e pasoni ate.

5.Thoni se i frikesohemi zjarrit te Xhehnemit, por nuk veproni vepra,te cilat do tju kishin larguar nga ai zjarr.

6.Gjithashtu thoni se e duam Xhenetin,por nuk veproni vepra, te cilet do tju kishin afruar kah ai.

7.Thoni se vdekja eshte hak, por nuk pregaditen per te.

8.Jeni duke zbuluar vepra e turpshme te tjerive,ndersa veten tuaj po e harroni.

9.Jeni duke shfrytezuar nimetet e All-llahut duke mos i falemenderuar Ate.

10.Shpesh po i percillni te vdekurit neper varre, por nuk po merrni mesim nga kjo


Postuar nga W-A-N-T-E-D datė 16 Gusht 2003 - 15:45:

Thenie Filozofike

NJeriu eshte i madh vetem kur meson se vertet esht shum i vogel. I.Hordshek

Njeriu eshte i mir, njrzit jane te ashper. SHEKSPIRI

NJeriu idealka fuqin e mashkullit dhe ndjenjat e femres. ZOARI

NJerzit kurr s`kendojn, dhe bilbilat vajtojn ēAJUPI

NJeriu esht sherbetor i jetes STEJO SPAE

Eshte kenaqesi dhe nder te vdesesh per atdhe. HORACI

Sendet me te shtrejta ne bot jan nderi dhe atdheu. SAMI FRASHERI

Atdhe quhet toka
ku me ka rane koka
ku kam meme dhe ate
ku me njef dhe g
ri i that. ēAJUPI

NJeriu pa atdhe si qyqa pa fole. I.HARDSHE

Atdhu s`eshte monopol i askujt. PO


Postuar nga W-A-N-T-E-D datė 16 Gusht 2003 - 15:47:

Fjal Te Urta

Ku ka tym,ka edhe zjarr.
- Hekuri lakohet sa ėshtė i nxehtė.
- Gur gur behet mur.
- Shkaut nuk i besohet as kur ėshtė i vdekur.
- Fshati qe duket nuk do kallauz.
- Kėmbėt e shpejta faqja e bardhė.
- Moti i mirė duket qė nė mėngjes.
- Kush nuk ka kokė ka kėmbė.
- I duruari i fituari.
- Punėn e sotme mos e lėr pėr nesėr.
- Mendja e madhe e keqja e tė zott.
- Mos i shih gunėn po punėn.
- Shqiptari kur jep fjalėn ther djalėn.
- Pika pika mbushet pusi.
- M'ka djeg tamli e i fryej Kosit.
- Dita e mirė shihet nė mėngjes.
- Korbi korbit sytė s'ja nxjerr.
- Ma mirė njė zog n'grusht se njiqind n'hava.
- Gjarprin godite nė kokė.
- Mos e nguc grajzin me krane se gjen t'zezėn tande.
- Muri ka vesh e gardhi ka sy.
- Nata s'ka ispat (dėshmitar).
- Lira e vogėl por me vlerė.
- Goja kapak ,trupi rahat.
- Qeni dhe shkau nuk kan besė.
- Qejf pėr njeri e tym pėr shpije.
- Sa pata qura e qurana ,pata miq pata jarana.
- Ara e zezė por buka e bardhė.
- Bira e minit treqind grosh.
- Pa hangėr hudėr nuk t'vie era.
- Ku ka zė s'ėshtė pa as gjė.
- Delja qė ndahet prej bylyku e han ujku.
- E din luga ēka ka vekshi.
- Ku thonė se ka dredhza shumė, merre shportėn e vogėl.
- Udhės sė rrehne ,e grues sė krehne mos ju ndaj.
- Mos e vet se t'kallxon vet.
- Sėrrėm me fol,e dukat me hesht.
- Kush lufton e fiton.
- Tri herė mendo njė herė vepro.
- Qeni qė leh nuk tė kafshon.
- Kush qeshė veshė.
- Jeto pėr tė punuar puno pėr tė jetuar.
- Miku ėshtė mik e jo armik.
- Mos ia mendo kujt tė keqėn se e gjen vet tė zezėn.
- Mendo sot tė kesh pėr nesėr.
- Ku prek plaku del gjaku.
- Mos e qesh kojshin kur e ke tė binė.
- Mos fol pa tė pyetur kush.
- E drejta del ne shesh.
- Mos ti ankohet fatit ai qe bjer rastin.
- Peri i ngateruar nuk zgjidhet me nguti.
- Sa ka njerez aq ka edhe rruge.
- Mendimet e larta gjinden ne fjale te shkurtera.
- Sa jeton aq meson.
- Mos e kqyr doken po kqyrja koken.
- Miku i mire shihet ne dite te veshtira.
- Trimi nuk ik nga lufta,frikacaku ik prej njė krisme.
- Fshehtėsia e bukurisė ėshtė Modestia.
- Mos iu mbeshtet te nesermes,ku mund te dish se ēka do te lind nata.
- I menquri nuk i thote te birit mos gabo por,gabo sa me pak.
- Ty u rrite ty u qorodite.
- Tri gjera nuk kthehen mbrapa:fjala e thene,shigjeta e leshuar, koha e
kaluar.
- Vdekja eshte i vetmi vend ku nuk ka ikje.
- Edhe muri ka vesh.
- Guri rende peshon n'vend te vet.
- Buke e kryp ne vatren tane.
- Pasaniku koprac i ngjane miut qe flen ne tas te dukatit.
- Fjala e mire i qel dyert e hekurit.
- Mos ia bo askujt ate ēka nuk don ty me ta bo.
- Nese don qe te mos ndegjohet fjala qe do ta thuash mos e thuaj.
- Goja e don te emblen,zemra e don te miren, mendja e don te menēuren.
- Rrena i ka komte e shkurta.
- Mos e ngofsh Nanen ngoe njerkėn.
- Nė daē lyp, nė daē lep pa punue kush s'tė jep.
- Lumi fle, armiku s'fle.
- Pėr njė gozhdė shkon patkoi, pėr patkuan shkon edhe kali.
- Kush punon, nuk mbetet untė.
- Nuk u lodhe sot, do tė mundohesh mot.
- Bie njė gur dhe shkoq njė mur.
- Njė budallė e gjuan njė gur e njėqind tė menqur smund ta hjekin.
- E bėn bujku arėn, s'e bėn ara bujkun.
- Nuk jep vreshta me urata, por me pun e lopata {kaci}.
- Ujėt qė rri nė njė vend kelbet.
- Pa pasur dituri,s'quhet njeriu njeri.
- Gjella me kripe e kripa me karar.
- Miqesia miqesi qesja te shkoje e te vije.
- Miku i mire ne dite te veshtire.
- Pyet njeqind vete e bej si di vete.
- Budallait hapi rrugen.
- Ujku qimen e nderron por zakonin s'e harron .
- Fėrterja nė zjarr e peshku nė det .
- Unė fol pėr lisa e ai fol pėr fshisa.
- Cka s'ka nė det.
- Mos e hidhėro ate qė dhet ta lutsh .
- Ujku vetėm qimen e nderron.
- Ai qė gėnjen e gėnjen vetėn .
- Nuk mbahet shtėpia me/nė njė shtyllė.
- Njherė tė vie nafaka kah dera.
- Kush vjen pa ftuar, e gjėn pa shtruar.
- Mė mirė njė nė tigan, se 100 nė det.
- Po mė mashtrove njė herė, e ke fajin ti,po mė mashtrove pėr herė tė
dytė,
e kam fajin vet.
- Shtype mizorin, mos ki dhėmbshuri,se shtypja mbi shtypjen ėshtė
drejtėsi.
- Mos i bėj tjetrit atė qė s'do tė ta bėjnė ty.
- Ai qė rrie ndėr dardhė han dardha.


Postuar nga SUNBELOVED datė 25 Shtator 2003 - 00:46:

thenie ballkanike

Kerkoni shume edhe binduni pak ( Walt Whiteman )
Per para vras edhe baben ( Une)
Paraja eshte zoti im ( Goni )
Po te goditi njeri me shpulle nga njera faqe ti ktheji nja 10 grushta ne faqen tjeter ( Beni)
Mos e vil pemen tende pa shitur njehere frutat e pemes se komshiut ( Komshiu im )
Gruja e tjetrit gjithmone te duket mo e mire (BEU)
Mos e lakmo kurre gjene e tjetrit po nuk pate leverdi ( sUnkisSeD)
Genjeshtra i ka kembet e shkurtra (Populli)
Trimi i mire me shoqe shume ( Aldo )
Me mire nje mik se nje thesar , ( Fakir Anomim )
Dashuria eshte si nje kale i hazdisur ( mendimtari )
Paraja nuk eshte gjithcka ne jete ( copa mishit me dy sy )
LLafet e shumta jane oratori ( Spartak Ngjela )


Postuar nga elbasanlliu_2003 datė 09 Tetor 2003 - 22:08:

hi edhe ty ....

hallall SUNBELOVED jo si keto karagjozet e tjere qe merren me thenie te njerezve te vdekur. Aman ku i ke gjet ato fjale te urta. Ato ne lidhje me lekun mua ma hoqen trurin fare. E di pse them keshtu? Se ka baballare qe i sharrojne femijet per pak leke edhe ato e meritojne te vdesin. Te them edhe une nja 2 fjale te urta?

Tjetrit mos i shiko gunen po portofolin

Mos e mendo nusen e komshiut, por kerkoja

Karakteri i femres shqiptare : ia kerkon nuk ta jep, ia merr nuk thote gje

Besa e shqiptarit si muri i qerpicit

Trimi i mire me shoke shume, po me mend ne koke ama

C te korresh do te mbjellesh

Mos lakmo hic gjene e tjetrit, por beje tenden

Tundimi te bren shpirtin, leshohu pra per ate qe deshiron


Postuar nga atdheuyne datė 10 Tetor 2003 - 00:15:

...na shkrite more me keto te fundit...se wanted u fut thelle ne rugen e allahut....
hajde tu them dhe une nje qe eshte shume me rendesi....seriozisht..

"absolute power corrupt absolutely" ..... Lord Acton 1776.

fuqia e plote te corupton absolutisht....e ka shkruar daja im Lord Acton ne vitin 1776.
tani...shqiptaret (politikanet)se kan kuptuar akoma..thoni te jen ne vitin 1775 ata?????


Postuar nga Zhylien Sorel datė 22 Shtator 2006 - 13:37:

Une do vecoja keto.

4.Ne vetmi i vetmuari shqyen veten e vet, ne shoqeri e shqyejn te tjeret.
(Nice)

6.Ka shum menyra qe njeriu te pasurohet dhe keto jan kryesisht te keqija .
(Bekon)

NJeriu eshte i madh vetem kur meson se vertet esht shum i vogel. I.Hordshek

NJeriu ideal ka fuqin e mashkullit dhe ndjenjat e femres. ZOARI


Postuar nga volter datė 28 Shtator 2006 - 13:05:

Arti eshte nje bije e lirise dhe nuk duron ta marre urdherin nga nevoja e materies por nga domosdoshmeria e shpirterave. (Schiller)

Arti i te shkruarit eshte arti i te shkurtuarit. (Goethe)


Postuar nga oliinter datė 28 Shtator 2006 - 13:11:

cdo gje qe lind ka dhe nje vdekje, po ky kendezi im pse dreqin nuk ngordh qe edhe une ta bej gjumin rehat ne mengjes  (OLI)


Postuar nga lezhjani-82 datė 26 Janar 2007 - 16:15:

Kur do vije koha qe njerezit ta dine diferencen midis teorise dhe praktikes ?


Postuar nga leopardi datė 23 Mars 2007 - 12:42:

E imja

 

Dituria e arsyja flasin, injoranca e gabimi bertasin.

 

 


Postuar nga dhoma666 datė 23 Mars 2007 - 17:45:

u.........

..................."Ne jete ka dy tragjedi,, njera eshte te humbasesh deshiren e zemres,,,,tjetra ta fitosh,,ate"


Postuar nga volter datė 27 Mars 2007 - 12:04:

• Filozofia ime mendon a gjykon nga pasoja, apo pas ndonjė eksperience tė saktė!

P.


Postuar nga leopardi datė 27 Mars 2007 - 19:42:

Leo

 

JA, njė hapsire e madhe, e pa fund, dhe e pakuptueshme qe jeton ne qenien njerzore, ndan mendjen, imagjinaten, shpirtin, e materien, ne njė mijė pjesė te vogla sikur te ishin harrna te lidhura me njera- tjeterin vetėm nga njė element i padukshem, pra; materia e zeze ose diēka e pavertetueshme, qe ndoshta mund te jetė e vėrteta vete.

 

 


Postuar nga frojdesha datė 30 Mars 2007 - 09:06:

Z.Freud...............

nje here ka thene Ai,i cili me ka mesuar shume gjera ne jeten time permes shkrimeve te tij dhe pikerisht ka thene:

Ai qe le duhanin,alkolin dhe dashurine nuk eshte se jeton me gjate por i duket jeta me e gjate..............

I papami Z. Freud


Postuar nga frojdesha datė 30 Mars 2007 - 09:08:

....................

te lexosh ashtu si e mendoj une do te thote te mendosh thelle........


Nuk e di tamam se kush e ka thene por e di qe ka qene shume i thelle edhe ai


Postuar nga Zhylien Sorel datė 30 Mars 2007 - 09:13:

Pershendetje Frojdesha

Njerzit jane kthyer ne automat ,kane krijuar makina qe jane sillen si njerez dhe njerez qe sillen si makina.

Eric Fromm


Postuar nga frojdesha datė 30 Mars 2007 - 09:18:

pershendetje Eric.........si ia con???
Ebukur kjo shprehja se njeriu tani po shkon drejt automatizimit

NJe shprehje tjeter qe me vjen nder mend eshte ajo e Platonit qe thote :

Bejme lufte per te jetuar ne paqe............

dhe me te vertete qe ky eshte nje paradoks shume i madh.......


Postuar nga frojdesha datė 31 Mars 2007 - 10:14:

classsssss

nje theni qe e kam shume qejf eshte :


femijet tuaj nuk jane tuajet
jane femijet e deshires qe jeta ka ne vetvete
ata vijne permes jush, e jo nga ju
edhe pse jane me ju nuk ju takojne


Postuar nga heathcliff datė 31 Mars 2007 - 11:51:

Nese duhet filozofuar, duhet filozofuar dhe nese nuk duhet filozofuar, duhet filozofuar; ne cdo rast pra duhet filozofuar. Ne fakt nese filozofia ekziston, normalisht jemi te shtyre per te filozofuar, qe nga momenti qe ajo ekziston; por nese nuk ekziston, atehere jemi te shtyre te kerkojme arsyen e mosekzistimit te saj, dhe duke kerkuar bejme filozofi, qe nga momenti qe kerkimi eshte arsyeja dhe origjina e filozofise. (Aristoteli


Postuar nga heathcliff datė 31 Mars 2007 - 11:56:

Bindjet jan burgje, njerezit e medhenje jan gjithmon skeptik. NIETZSCHE
Ne te vertete, bindjet jane me te rrezikshme se genjeshtrat.
NIETZSCHE
Serioziteti, eshte nje simptome e dukshme e nje digjestioni te keq.
NIETZSCHE


Postuar nga Katilesha datė 31 Mars 2007 - 13:40:

Menyra e duhur per te vepruar nga vetvetja apo te jesh i drejtuar nga nje tjeter negjerat e dashurise eshte kjo: te marresh levizjet e gjerave te bukura ketu poshte, per te arritur te Bukuren, te ngjitesh gjithmone e me lart, shkalle pas shkalle, nga nje trup i vetem i bukur ne dy, e nga dy ne te gjithe trupat e bukur, e nga te gjithe trupat e bukur ne aktivitetet e bukura njerezore, e nga keto ne njohurite e bukura, e nga njohurite te vazhdosh deri sa te arrihet ne ate lloj njohurie te asgjeje tjeter pervec se te se Bukures vete, dhe keshtu, duke arritur ne perfundim, te njohesh ate qe e bukura eshte ne vetvete.... (Platoni)


Postuar nga vanesajaems datė 09 Prill 2007 - 03:44:

Smile thenie filozofike

ne perplasjen e lumit me gurin,lumi gjithmone fiton...jo nepermjet forces por nepermjet kembnguljes .


Postuar nga frojdesha datė 09 Prill 2007 - 09:13:

...............

proverb per te fuqishmit:

nese dikush te lepin kepucet,veri kemben persiper para se te filloje te kafshoje.........
P.Valeri


Postuar nga frojdesha datė 09 Prill 2007 - 09:15:

partite politike

I adhuroj partite politike:jane te vetmet vende ku njerezit nuk flasin per politiken
O. Wilde


Postuar nga frojdesha datė 09 Prill 2007 - 09:34:

paraja

Me thuaj ,c'rruge te con tek paraja?
Shume e thjeshte:merr majtas,pastaj djathtas............pastaj nga te gjitha anet!
Victor Tissot


Postuar nga frojdesha datė 09 Prill 2007 - 09:38:

Dy veta mund te bien dakord per shume gjera.Por shpirterat e tyre jane si lulet,secila ka rrenjet e veta ne nje vend te percaktuar e askush nuk mund ti afrohet teper tjetrit pa braktisur rrenjen e vet,gje,qe sidoqofte,eshte e pamundur..............
H.Hesse


Postuar nga Katilesha datė 15 Prill 2007 - 10:17:

 Franēois de La Rochefoncauld


" Vetem njerezit e medhenj mund te kene difekte te medha."


Postuar nga heathcliff datė 15 Prill 2007 - 11:00:

Nje shok/shoqe eshte dikush qe te kupton te kaluaren, beson tek e ardhmja jote, dhe te pranon ty per ate qe je.


Diferenca midis shkolles dhe jetes? Ne shkolle meson dhe pastaj testohesh. Ne jete testohesh pastoj meson.


Shumica e njerezve qe kane deshtuar ne jete, jane ato njerez qe nuk e kuptuan kurre sa afer suksesit ishin atehere kur u dorezuan.


Postuar nga Katilesha datė 15 Prill 2007 - 11:20:

Mos qaj!! Sepse ne bote ekziston gjithmone nje person qe jeton per buzeqeshjen tende.

 

Sado e rralle qe eshte nje dashuri e vertete,aq me e rralle eshte nje miqesi e vertete.


Postuar nga volter datė 03 Maj 2007 - 08:48:

• Jetojmė nė njė kohė kur arsyetimi dhe racionaliteti kanė vdekur me misterin e ndėrgjegjes laike! P.


Postuar nga frojdesha datė 04 Maj 2007 - 08:12:

PARAJA........

nje thenie filozofike per parane:


PARAJA ESHTE LIRIA E STAMPUAR NE MONEDHE


Postuar nga Katilesha datė 04 Maj 2007 - 08:34:

frojdesha 

 

Ja dhe nje shprheje tjeter per parane qe me ka mbetur ne mendje qe kur e kam lexuar para disa vitesh  :

"Paraja blen boten........,por vetem ate  bote qe vihet ne shitje."


Postuar nga frojdesha datė 04 Maj 2007 - 08:41:

...........

nje shprehja e leninit me ka mbetur ne mendje:

JO GJITHMONE MASA KA TE DREJTE


Postuar nga heathcliff datė 04 Maj 2007 - 13:55:

"sakrifica me e madhe esht te mos sakrifikosh"


Postuar nga heathcliff datė 04 Maj 2007 - 13:57:

Njohuritė tona mbi botėn mund te eksistojnė vetėm pasi te njihen parimet, e dituri kemi ne cdo fushė atėherė kur njihen shkaktarėt e parė.


Postuar nga heathcliff datė 04 Maj 2007 - 14:04:

Disa shprehje filozofike nga Corsa:

Puna eshte e shenjt, prandaj mos e prek me dore.
Puna te bene mire per shendetin. Mos u be egoist, lerja shokut.
Po te hypi deshira per pune ulu dhe prit te te kaloj.
Punen e sotme mos e ler per neser se mund ta besh edhe pasneser.


Postuar nga Katilesha datė 04 Maj 2007 - 15:23:

"Ndonjehere eshte mire te jesh belebzak sepse ke mundesi te mendosh me gjate fjalen qe do ta nxjerresh nga goja"


Postuar nga dhoma666 datė 04 Maj 2007 - 15:58:

.........666........

nje shtet i mire i ka rruget e mira , nje shtet tjeter i mire i ka ligjet e mira , nje shtet tjeter i mire i ka njerezit e mire,,,,,po nje shtet i mire i ka te trija,


Postuar nga Katilesha datė 04 Maj 2007 - 16:05:

Ne te vertete, bindjet jane me te rrezikshme se genjeshtrat.


NIETZSCHE


Postuar nga dhoma666 datė 04 Maj 2007 - 16:15:

.......666........

paraje eshte liria e stampuar ne kartmonedhe......


Postuar nga dhoma666 datė 10 Maj 2007 - 12:35:

...........666,,,,,,,,

nuk duhet cuditur kur nuk kuptojme filozofine ,,dhe filozofet ,,,po te marresh ne konsiderate qe edhe ata nuk kuptojne njeri-tjeterin


Postuar nga heathcliff datė 10 Maj 2007 - 13:54:

Grate mund te jene te talentuara, por , me sa duket, gjenite jane vetem burrat.


Postuar nga heathcliff datė 10 Maj 2007 - 13:56:

Eshte vete karakteri...ai qe ende eshte katerciperisht i njejti me ate te dikurshmin.


Postuar nga heathcliff datė 10 Maj 2007 - 13:58:

Njerezit qe nuk mund ti durojme, kerkojme ti bejme te dyshimte.

 


Postuar nga heathcliff datė 10 Maj 2007 - 14:17:

Ta kerkosh me arsye rrugen per tek dashuria , eshte njesoj si te kerkosh diellin me qiri.


Postuar nga frojdesha datė 10 Maj 2007 - 16:34:

paraja

paraja eshte si plehu:


nuk vlen po nuk u shpernda


Postuar nga frojdesha datė 10 Maj 2007 - 16:36:

nuk e di perse jam shume e fiksuar ne parane sot sepse sapokam lexuar nje liber me shprehje filozofike dhe flet pothuajse vetem per para dhe pushtet

paraja eshte si letra higjenike : kur te duhet e kerkon me nje lloj urgjence........


  Gjithsej 5 faqe: [1] 2 3 4 5 »
Trego 250 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.