Forumi Horizont
Trego 17 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mjekėsia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=266)
-- Si te shtoje peshe?! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=17925)


Postuar nga Straniero datė 16 Gusht 2010 - 23:07:

Unhappy Si te shtoje peshe?!

Njoh disa persona qe edhe pse ngopen forte mire kur hane,prap nuk shtojne peshe.ose ose kurre nuk kane shtuar peshe pavaresisht se a hane shume a jo.cka duhet te bej te shtoje kg nese jam i dobet...por jo edhe te behem obeze asesi.?!nese dini dicka.me pare une duheshte ta hap nje teme,, si te dobesohem'', pasi qe boten po e mbyt obeziteti.;-)


Postuar nga Fajtori datė 17 Gusht 2010 - 02:43:

Post E bera hartim fare

Mesa di une:
Pesha e trupit dhe raporti mes muskujve dhe dhjamit percaktohet ne nje zone te caktuar te trurit. Njerezit kete e injorojne dhe mediat nuk e thone, ndoshta qe te vazhdojne shitjet e kurave per mbipeshe. Eshte vene re qe dieta nuk ben asnje ndryshim ne peshe, sepse trupi do kthehet prape ne peshen e stabilizuar ne tru. Dietat e sterzgjatura arrijne nje fare funksioni, sepse truri "mesohet" me peshen e re te trupit avash-avash.

Veē kesaj kam degjuar korrelacione qe me kane bere pershtypje. Psh, femijet obeze ka shume mundesi te behen obeze kur rriten. Mesa duket varet nga edukata e mases qe truri meson qe i vogel. Gjithashtu kam degjuar se pesha varet edhe nga faktore gjenetike.

Per t'iu pergjigjur pyetjes pjeserisht, ti mund te hash sa te duash, por trupi do beje metabolizmin ne menyre qe pesha te jete ajo qe ka vendosur hipotalamus. Problemi i obezitetit per mendimin tim lind nga mungesa e kontaktit me veten. Nga fakti qe i jep domethenie negative vetem mungeses se ushqimit, por jo pranise se tij. Ne realitet, mungesa e ushqimit (kur je jashte dhe s'ka restorant hapur, apo kur merresh me nje pune dhe harron te hash, etj) eshte po aq pozitive sa prania e tij. Balanci mes marrjes se ushqimit dhe mos marrjes se tij nuk eshte thjesht pune ushqimi, por nje ekuliber mendor i caktuar. Kush ka probleme me ushqimin ka probleme me veten, ndoshta nuk e njeh mire, ose perplas aty konflikte dhe presione qe lindin diku tjeter. Prandaj nuk me pelqen aspak qe shoqerite perendimore pranojne njerezit obeze si normale, kur obeziteti tregon efektivisht nje semundje mendore. Do ishte me e shendetshme qe obezet te perbuzen nga shoqeria, ose te tallet forma e shpifur e trupit, etj. Sidoqofte, problemi i peshes behet problem kur ti kerkon nje peshe qe nuk e ke. Mund te zgjohesh sot dhe deshiron te jesh 80 Kg kur je vetem 50 Kg, ose anasjelltas. Ne cdo rast nuk eshte problem qe lind sot me neser, por problem qe eshte injoruar prej kohesh. Qofte sepse ke injoruar nevojat e tua me pare, qofte sepse po i injoron sot duke kerkuar nje peshe sa per syte e botes. Ne cdo rast nuk ke qene ne kontakt me veten atehere kur duhet.

Megjithate, dje po mendoja qe nuk eshte e rastit qe popujt me te moralshem e pranojne me rehat obezitetin dhe shemtine, ndersa popujt e hapur menderisht pretendojne bukurine fizike edhe ne mosha te medha. Te moralshmit duan te bejne nje familje stabel dhe te mbledhin mendjen. Nuk i leverdis te kene gra te bukura pas marteses, me mire ta kene gruan si foke, sepse ruajne familjen nga ofertat dhe aventurat seksuale. Ndersa popujt dhe krahinet e emancpuara kane femra te bukura edhe ne moshe te madhe (sepse ekziston gjithmone rreziku i divorcit qe mban gjalle sensin e estetikes, apo sepse nuk kane frike nga impulset seksuale saē kane te moralshmit. Mjafton te krahasosh New Yorkun me Montanen apo Tiranen me Tropojen (per te mos thene Italine me Ameriken). Pra, punet e peshes jane pak me te komplikuara se nje diete dhe dy neurone


Postuar nga cecilia datė 17 Gusht 2010 - 07:18:

Re: Si te shtoje peshe?!

Citim:
Po citoj ato qė tha Straniero
Njoh disa persona qe edhe pse ngopen forte mire kur hane,prap nuk shtojne peshe.ose ose kurre nuk kane shtuar peshe pavaresisht se a hane shume a jo.cka duhet te bej te shtoje kg nese jam i dobet...por jo edhe te behem obeze asesi.?!nese dini dicka.me pare une duheshte ta hap nje teme,, si te dobesohem'', pasi qe boten po e mbyt obeziteti.;-)Nuk mund te quhet njeri i shendetshem ai obez. Ndoshta s'ke dashur te thuash vertet kete por tingellon pak e ēuditshme. E mira do ishte te tregoje sa i gjate eshte shoku juaj & sa kg peshon. Atehere besoj se do merrnit nje pergjigje me koherente me "problemin" tuaj.

Tani nqs ke dashur te thuash te jem me i shendetshem sepse ha ter diten dhe nuk rrumbullakosem qe te me rrijne pantallonat mire apo kur vesh kemishe te te rri mbushur kjo eshte vertet nje problem.

E mira fare do ishte te keshilloje nje doktor sepse arsyet mund te jene te shumta 1- problem me metabolizmin, ai e tret ushqimin shume shume shpejt...2-stresi,ankthi (jo sa here qe te hash te thuash ishalla po me behet kile) 3- dhe me e rendesishmja mund te jesh i "semure" ki kujdes nga bakteret. Ato s'te lejojne te marresh peshe.
Ps: Shume dakort me fajen, qe shendeti mendor & e te qenurit mire me veten tende, eshte nje nga faktoret kryesor te kesh edhe nje shendet te mire.


Postuar nga shelgu datė 17 Gusht 2010 - 12:25:

Jam ne nje mendje me Fajen dhe Cecin.

Doja te shtoja dicka pervec atyre qe kane te bejne me faktorin gjenetik. Pra mund te kesh nje metabolizem te shpejte dhe mund te kesh gen te tille.

-Provo te hash jo tre ose kater vakte, por gjashte. Ka rendesi te marresh ushqimin ne te njejten ore, pra te vendosesh orar strikt.

- Fiskultura e studiuar dhe e vazhdueshme, progresive dhe duke rritur ngarkesen, megjithse ne fazen e pare duket sikur te dobeson, eshte pleotesisht e sigurt qe do te coje ne rritjen e mases muskulare. Kjo duhet shoqeruar me marrje proteinash te studiuar mire.

-Kujdes me konsumin e proteinave. Kjo duket pak si e ciditshme, por duhet sqaruar qe deri ne moshen 30 vjecare niveli i larte i testosteroni tek meshkujt, ben qe te konsumohen sasi te jashtezakonshme proteinash.

-Ruaj nje ballance kalorike ditore, rritese. Pra merr cdo dite dicka me shume se dita e meparshme.

 


Postuar nga cecilia datė 17 Gusht 2010 - 13:00:

Doktor jam semureJa duket doktori, me viza i jep keshillat

Enigma ime: Ne cilen fushe eshte Dr ose Pr.Dr. T ???


Postuar nga AndreaPirelli datė 17 Gusht 2010 - 13:13:

Kontrollohu iher mos ke krimba ........................... no i askarid ...............


Postuar nga shelgu datė 17 Gusht 2010 - 17:05:

Edhe kjo qe thote Turli duhet menduar, megjithse parazitet e zakonshem nuk ulin edhe shume ne peshe.

Por duhet pare nje tjeter lloj paraziti :helicobacter Pylori, ose campylobacter sic quhet ndryshe.


Postuar nga al74 datė 17 Gusht 2010 - 22:30:

pallohu n'birra shoku, fillo pune kamionist eee beje ma shpesh durres-tiron


Postuar nga Fajtori datė 18 Gusht 2010 - 00:54:

Citim:
Po citoj ato qė tha al74
pallohu n'birra shoku, fillo pune kamionist eee beje ma shpesh durres-tiron


Durres-Tiron beje nqs te eshte merzit jeta. Per tu shnosh duhen rruge tip Tirane-Kakavije ose Palermo-Milano (meqe je straniero).


Postuar nga AndreaPirelli datė 18 Gusht 2010 - 02:39:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus
Edhe kjo qe thote Turli duhet menduar, megjithse parazitet e zakonshem nuk ulin edhe shume ne peshe.

Por duhet pare nje tjeter lloj paraziti :helicobacter Pylori, ose campylobacter sic quhet ndryshe.Nuk besoj se HP te pengon ne rritjen e peshes .............. trecereku shqiptareve do ishin aligante ........... kur i ke te gjithe barkderra ..................... (apo bythederre ........... ) .


Postuar nga shelgu datė 18 Gusht 2010 - 12:36:

Citim:
Po citoj ato qė tha AmonAmarth


Nuk besoj se HP te pengon ne rritjen e peshes .............. trecereku shqiptareve do ishin aligante ........... kur i ke te gjithe barkderra ..................... (apo bythederre ........... ) .Po eshte e vertete qe 3/4  e shqiptareve jane te infektuar, por ketu luan rol shkalla e infektimit (infestimit duhet thene ne fakt).

Pra ne forma te renda, me shenja klinike te shprehura nuk jane me shume se 5%. Dhe ne keto raste, i semuri ka shenja  te tilla si: ngopje te shpejte, ulje ne peshe, thartira dhe djegesira ne gjoks e stomah, humor te keq, shije te keqe ne goje dhe gryke. te gjitha keto ndikojne per keq ne oreksin per te ngrene.


Postuar nga AndreaPirelli datė 18 Gusht 2010 - 13:11:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus


Po eshte e vertete qe 3/4  e shqiptareve jane te infektuar, por ketu luan rol shkalla e infektimit (infestimit duhet thene ne fakt).

Pra ne forma te renda, me shenja klinike te shprehura nuk jane me shume se 5%. Dhe ne keto raste, i semuri ka shenja  te tilla si: ngopje te shpejte, ulje ne peshe, thartira dhe djegesira ne gjoks e stomah, humor te keq, shije te keqe ne goje dhe gryke. te gjitha keto ndikojne per keq ne oreksin per te ngrene.E ke bere kuren e HP ???????


Postuar nga shelgu datė 18 Gusht 2010 - 14:53:

Citim:
Po citoj ato qė tha AmonAmarth


E ke bere kuren e HP ???????Mi? No. Por do e rekomandoja pa problem. Puna eshte se kura duhet bere ne forme fushate eorosocialiste, sepse mundesia e riinfektimit eshte po aq e madhe. Keshtu qe hyn faktori genetik ne mes. kush ka pas me ulce ne familje eshte veshtire qe te kurohet perfundimisht. Sidoqofte, ka permiresim te dukshem dhe mire eshte te mbahet me mjekim edhe per disa muaj ( antacide, ose H1 inhibitore)

 

Nuk ka asgje te keqe qe te besh nje kure. jane disa lloje kurash me antibiotike ose kombinime barnash. Ndoshta mund te kerkohet antigeni ne peshtyme paraprakisht. Analiza eshte shume e thjeshte.


Postuar nga AndreaPirelli datė 18 Gusht 2010 - 14:56:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrus


Mi? No. Por do e rekomandoja pa problem. Puna eshte se kura duhet bere ne forme fushate eorosocialiste, sepse mundesia e riinfektimit eshte po aq e madhe. Keshtu qe hyn faktori genetik ne mes. kush ka pas me ulce ne familje eshte veshtire qe te kurohet perfundimisht. Sidoqofte, ka permiresim te dukshem dhe mire eshte te mbahet me mjekim edhe per disa muaj ( antacide, ose H1 inhibitore)

 

Nuk ka asgje te keqe qe te besh nje kure. jane disa lloje kurash me antibiotike ose kombinime barnash. Ndoshta mund te kerkohet antigeni ne peshtyme paraprakisht. Analiza eshte shume e thjeshte.Eshte pakete qe shitet ............ antibiotik shume i forte ............... .
Sa here bej kontrollin vjetor .......... kontrollohem edhe per HP ......... .


Postuar nga shelgu datė 18 Gusht 2010 - 15:02:

Citim:
Po citoj ato qė tha AmonAmarth


Eshte pakete qe shitet ............ antibiotik shume i forte ............... .
Sa here bej kontrollin vjetor .......... kontrollohem edhe per HP ......... .Po ketu jane ne forme pakete, por ka disa kura dhe nuk eshte e thene qe te jete "i forte" apo i dobet.

Termi " i forte" sikur nuk eshte adekuat. Besoj se behet fjale per clindamycinen, qe jep si perzjerje e shije te keqe, se antibiotiku tjeter eshte amoxicillina, shume e njohur dhe e konsumuar.

Nje nga kurat ka edhe Bismuth. Une parapelqej kete i nisur nga anatomia dhe mekanizmi i veprimit.

HP jeton, paraziton ne mukozen e stomahut, e cila eshte e veshur me mukus te trrashe mbrojtes prej aciditetit qe shpesh ulet deri ne PH 2.5. Bismuthi e hollon kete mukus dhe e fluidifikon, e ben me te ujshem. Kjo ka te miren e madhe qe lejonantibiotikun te veproje lokalisht, por riskun qe te demtohet edhe me tej nje ulcer. prandj mjekimi duhet bere shume rigoroz.

ka edhe ne internet shume lloje kurash dhe ne baze te mekanizmit te veprimit te seicilit medikament mund te besh kombinime te tjera edhe jashte protokolleve standarte.


Postuar nga AndreaPirelli datė 18 Gusht 2010 - 15:08:

Citim:
Po citoj ato qė tha cedrusTermi " i forte" sikur nuk eshte adekuat. Besoj se behet fjale per clindamycinen, qe jep si perzjerje e shije te keqe, se antibiotiku tjeter eshte amoxicillina, shume e njohur dhe e konsumuar.
Ne fakt e kisha tek pasojat qe te le javen qe e perdor ............. gje shume e shpifur ......... .


Postuar nga shelgu datė 18 Gusht 2010 - 20:13:

Pasojat jane si rezultat i shplarjes se mukozes se stomakut prej mukusit. Mukusi po ta shofesh eshte vertet i shpifur. Imagjino nje shtrese te trrashe rreth 1 cm me nje leng ngjites si xhel. Kjo shtrese hollohet shume mbas mjekimit dhe mukoza e stomakut eshte direkt ne konakt me acidin. Ne kete kohe duhet patjeter te marresh antacide , Psh Esomeprazole. Kjo eshte shume e rendesishme dhe vazhdohet aq sa te ndihesh mire, nje muaj, tre muaj, pese muaj. Kjo eshte individuale.


 
Trego 17 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.