Forumi Horizont
Trego 8 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Azem Shkreli (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=102)
-- Azem Shkreli (Poezi nga libri: Zogj dhe gurė) (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=2215)


Postuar nga Keni datė 18 Shtator 2003 - 23:41:

Azem Shkreli (Poezi nga libri: Zogj dhe gurė)

Piramida
U
rriē
Mendim
I madh i
Milingonave
Flini faraonė flini


VIZION

Nė fund tė fundit prapė
Vinė Akejėt dhe Arbėrit
Sekush ku e kishte vendin
Veriu nė veri
Jugu mė nga jugu
Nė mos zogjtė dhe zoologjitė
Njė fije floku na ndan
Nga lumturia e bimėve
Vizion zemėrak i zotėrave
Botėn na e vizato ndryshe
Nė shpatull tė kėndezitSHQIPTARĖT

Njeriu tha ndiquni lirinė
Ilirishtes, herruni bimėn
I mbėrthyen nė bri tė dhisė
U dhanė ujėt e detit, u dhanė
Zogj dhe gurė
Miza ku na bren hekur
Zoti tha ruana zot nga
Mallkimi i madh i tyre


Postuar nga Keni datė 18 Shtator 2003 - 23:43:

ANAL

Qėmoti ishin kryer
Kremtet, ishin kryer kurorat
Ishin mbyllur librat
E tė gjallėve, librat e tė vdekurve
Ne po vinim kaluar apokalipsės


LAVDIA

Saherė u nis atdheut
Tek ylli i vet majė qiellit
Njė herė hypi nė njė krismė
Dhe vajti
Biri i sėmės


ARMĖT TROFE

Art anakronik, gjėmim
I heshtur hekuri

Eneu a e di ku janė
Tani trofetė e tyre

Gojėt e zeza u gokėsojnė
Uri kah Jugu

Nė Ballkan e nė Luvėr
U lėngojnė
Luftėra tė pakryera


Postuar nga Keni datė 18 Shtator 2003 - 23:44:

LUFTA

ē'ėshtė
Ajo gjėmė, ajo
Pushkė nė mish tė ashtit

Liria
Pėlcet si krypa
Nga kuptimi e bukuria
Dhe digjet


E BUKURA MARIGO

Tokėn gur, qiellin
pėrgjysmė tė ēarė
Moj e mira

Tė kuqen gjak, tė zezėn
Terr bartolomeu
Moj e bardha

Etjes qumėsht na i dhe
Vetėm nga njėri gji
Moj e bukura


Postuar nga Keni datė 18 Shtator 2003 - 23:45:

KĖNGA ME MIQ

Mos shkruani sonte poezi
As heshtjen si unė mos e shkruani
Ndizeni njė varg si qiri
Dhe zjarrin e sė pathėnės e vuani

Dėgjoni si dhemb e pathėna
E beftė, e bukur. Poezi
S'ėshtė lot i qiriut as hėna
Ėshtė push i njė etje dhe shi


KRONIKĖ

Portėn kah jugu dikush e rrahu me natė
Kėshtu zė rrėfimi nga i cili flokėt na ranė
Gujėn e tė ndjerėve ja qepėm vetes mė tė gjatė
Akti tjetėr ndodhi pa ne a s'e pamė

Tatpjetė moshės na rrodhi prapė koha mushkė
U shkund njė shekull me pupla dhe tuhamė
Grimin na mbrojtėn ushtarė tė Natos me pushkė
Paqės sė gjumtė i pimė amėshtinė, u thamė

Fiku nė fik u plak dhe molla nė mollė
Njė natė qindvjeēare njėri ndėnj e shkroi
Tė dytin libėr tė ferrit, tė bukur, tė hollė
Njė qen u gdhi me ashtin e fjalės nė gojė


Postuar nga Keni datė 18 Shtator 2003 - 23:46:

KREMTIM

Ngjitu
Trupit tė vargut
Madėrgonė mendimi tjetėr

Amen! ra nė tokė tė vetėn
Farė e mirė e
Fjalės, raUJĖVARA

Ulesh ta vizatosh
Tė thahet nė buzė fjala

Ia prek stėrkalėt
Dora tė bėhet skulpturė e kaltėr

Tė gjitha ia thua, tė gjitha, pos
Shėmtisė sė imazhit pa ujėvarė

Pėlcet prapė nė njė etje tėnden


MALLKIMI

Mė plase bir i Balės
Tė plastė nusja e lalės

Gjethe e gjethe ranė
Plasėn e nuk u panė

Nuk i deshi nama
E zanoftė zana


Postuar nga Keni datė 18 Shtator 2003 - 23:47:

MALLI PĖR NJERUIUN

Ai vjen fill vetėm
Si vinė shpendėt dhe shirat
Vjen kalluar harrimt

Vjen zogu i largėt
Nga vise tė kaltra tė kujtesės
I bardhė flokut, i cemtė lotit

Nga farė e pjekur, nga plazma
Vjen e na i jep gjak gjenit

Malli pėr njeriunSHTEGTARĖT

Fundin e udhės s'e dinė
Ata qė vajtėn
Ata qė u kishte koka udhė
Fundin e udhės e dine
Ata qė nuk u kthyenMETAMORFOZĖ

Vazhdimisht e zhveshi
Nga njė lėkurė gjarpėri
Tė mos shihej gjartpėr

Vazhdimisht e zhveshi
Secilėn lėkure gjarpėri
Mbeti krejtėsisht gjarpėr

Tani ja kėrkojnė kokėn


Postuar nga Keni datė 18 Shtator 2003 - 23:48:

TJETĖRSIA

Ajo na kishte dashur fort, ne nuk e dinim
Na kishte kėrkuar gjatė, na kishte puthur ėndėrr
Verbuar e kishte malli pėr largėsitė mes nesh
Kur e pamė sė fundi na lėbyri kryq shikimet
Sė pari na mori sytė, pastaj gjuhėn, gojėn
Nė filxhan vizatuam gjeografinė e ndarjes, heshtėm
Ajo qėndronte mes nesh si njė pėrmendore argjili
I lamė nga njė lule harrimi tė kėmbėt dhe ikėm
ē'tė bėj me tė falat pėr pulbardhat, me ylberinKĖNGĖ E TURPSHME

Sonte
Qava sonte pėr ty
Arbėri

Nuk mė vjen turp
Pse qava
Mė vjen turp pse s'munda
Tė bėj tjetėr

Nga turpi qava


Postuar nga EAGLE1 datė 03 Gusht 2010 - 13:33:

Adhuroj Azem Shkrelin

Kam lexuar shume vite me pare qe ky poet i madh shkruan:

Sa here shihem me veten time
ne pasqyre
sy me sy
nuk di ēka duhet me ba?...
Me e puth a me e pshty...


 
Trego 8 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.