Forumi Horizont Gjithsej 213 faqe: « E parė ... « 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 » ... E fundit »
Trego 213 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mjekėsia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=266)
-- Kuriozitete mjekesore (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=2834)


Postuar nga NS-6 datė 12 Maj 2006 - 00:44:

shikimi...veshtrim siperfaqsor i ketij procesi

Cod. A12052006

nuk e di sa prej jush kane menduar ndonjehere rreth shikimit...se si fotonet kane aftesine qe te aktivizojne nje strukture te quajtur retinal qe vete ben pjese e nje strukture me te madhe qe quhet rodopsine...e te mendosh qe syri nuk eshte qe ka rodopsina per te gjitha ngjyrat por vetem per 3 prej tyre...nga kombinimi i tyre 3 ngjyrave formohen edhe te tjerat...pastaj jane 2 lloj qelizat...njera ka aftesi te punoje me mire kur sasia e fotoneve eshte e madhe si dhe ka aftesi me te madhe te kuptoje kontrastin ndermjet 2 ngjyrave si dhe kontrastin ndermjet 2 pikave...nderkohe qe qeliza tjeter punon atehere kur numri i fotoneve ulet dhe ka aftesi qe te aktivizohet nga nje foton i vetem...eshte kjo shkaktarja e atij adaptimit qe hasim kur jemi ne erresire dhe pas pak kohesh arrijme te kemi nje shikim te dobet te ambientit qe kemi rreth e qark...kjo nuk lejon nje pasterti kontrasti dhe hapesire.
po ashtu ka edhe shume fenoemene te tjera...doni te shifni nje te cuditshme?shifni figuren qe keni perpara.aty eshte nje ibrik caji...nuk e shifni?perqendrohuni.
duke qene si njeriu i shef imazhet nga 2 kende te ndryshme.truri perpunon keto imazhe qe vijne nga nervat optik dhe duhet te formoje nje imazh 3D.
stereogramet perdorin nga nje imazh per secilin sy dhe ne kete menyre genjehet truri duke i treguar nje pamje 3D...

shifni me kujdes imazhin e mesiperm.nje ibrik caji,nje doreze,nje kapak me te dalme per siper...nese beni kujdes dalloni edhe vrimen nga del caji...

per me teper shihni:
-vitamina A ne shikim (Cod. A 07052006)
-retinali dhe rodopsina (Cod. A 09052006)
-in the eye... (Cod. S 13032005)
-cones and canes (Cod. T 13032005)


  Gjithsej 213 faqe: « E parė ... « 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 » ... E fundit »
Trego 213 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.