Forumi Horizont Gjithsej 6 faqe: [1] 2 3 4 5 6 »
Trego 280 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Tema Shoqerore (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=313)
-- Islamizmi. Nje fatkeqesi kombetare e shqiptareve?? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=2848)


Postuar nga ENISS datė 04 Nëntor 2003 - 17:20:

Question Islamizmi. Nje fatkeqesi kombetare e shqiptareve??

Pershendetje anetare te FH!

Pas nje periudhe 50 vjecare te regjimit komunist, ku shqiptareve do tju mohoej e drejta per te besuar ne fe dhe per te mos u ndalur per asnje moment ne te, do te kemi shume studjues pas nje periudhe te tille, qe do te vazhdojne te thellojne me provat e tyre historike, politike, teologjike, gjeografike fene e vertet te shqiptarit.
Shume prej tyre nder debate e polemika te shumta, duan te tregojne se ne shqiptaret duhet te kthehemi ne fene tone te pare qe eshte Kristianizmi, fe kjo e cila na eshte hequr me force. Islamizmi ne shqiperi duhet te kthehet ne Kristianizem per shqiptaret.
Do te jete edhe I. Kadare qe ne 3 mars 1992 me nje debat ne "Le Figaro'' do te na thote se ''Islamizmi eshte nje fatkeqesi kombetare e shqiptareve". Edhe shume te tjere mendojne se Islamizmi eshte nje nga pengesat kryesore qe Shqiperia te integrohet ne Perendim.

Duke qene se kjo eshte nje teme delikate dhe ka te beje me bindjet personale fetare te kujtdo prej nesh, jeni te ftuar te diskutoni duke respektuar dhe toleruar bindjet e gjithesecilit, te jepni argumentet e pretendimet tuaja duke u bazuar edhe mbi historine e popullit tone.

Cila ka qene feja jone e pare nder shekuj?
Ku qendron lidhja jone me Islamin?


Postuar nga i_pafajshem datė 05 Nëntor 2003 - 01:11:

Pershendetje ENISS.

Vertete interesante tema.

Une personalisht mendoj se, te kerkosh nga nje popull tani ne kete kohe te percaktoje identitetin e tij fetar, eshte diēka qe e kalon absurditetin. Nuk ka te thote fare se ē'fare besimi kane njerezit sot ( flas per ne Shqiperi), shumica prej nesh nuk e kane ate besim tek zoti qe kerkohet nga nje besimtar i ēfaredolloj feje qofte ai. Vertete qe ndoshta disa nga figurat e njohura e kane hedhur ne diskutim kete gje, por mendoj se kete e kane bere me te vetmin qellim te perfitimit politik per Shqiperine , duke patur parasysh konservatorizmin e sotem te Europes.
Do te desha te pyesja zotin Kadare nepermjet faqes se forumit( dhe jo vetem ate); perse eshte nje pengese serioze kjo gje, kur ne Kushtetuten Europiane theksohet barazia e besimeve te ndryshme ? Kur Europa nuk na do sepse jemi myslimane, perse nuk na erdhi ne ndihme kur "myslimanet" na pushtuan. Vertete e beson ai se po te kthehet shqiptari ne " krishter te mire", do te na duan me teper? Mos valle nuk e dine europianet sesa besimtar eshte shqiptari? Pastaj kur ai e cileson si te tille islamizmin , perse nuk e jep shembullin e vet?

Nuk e di , ndoshta une jam gabim qe po shprehem keshtu, por me ato fakte qe tregon Kadare apo te tjeret , ma shpifin. Nuk e ka fajin feja tek ne, e ka fajin shoqeria qe nuk jemi aty ku duhet te jemi.

Historia fetare e popullit tone?
Une njoh persona qe jane 100% myslimane dhe mbiemrat i kane Gjoka, Krishti , Gjini etj. Me thote kush se ēfare jane? Patjeter e dime se kemi pasur nje te kaluar te krishtere, por dime gjithashtu sesi hyri islamizmi ne Shqiperi. Dihet se feja e pare ka qene krishterimi, por dihet gjithashtu se tani jemi te kthyer ne myslimane(jo te gjithe). Mos valle duhet te fillojme te kthehemi prape ne te krishtere , sepse keshtu do te na doje Europa?
Nese eshte keshtu do te thote se Europa eshte nje hipokrite dhe asgje me teper.( une jam i bindur per kete) .
Lidhja jone me Islamin? Nuk e di, sinqerisht nuk jap dot mendim per kete. Po me krishterimin ku qendron?
Edhe kete nuk e di. Dhe nuk besoj se do te dale ndonje ketu qe te me binde per kete ēeshtje.
Na kane akuzuar se nderruam fene, do te na akuzojne se nderruam fene, ku ishim dhe ku dalim? Ne te njejten qafe besoj.

Nje mendim i paqarte ky imi, por keshtu e mendoj, nuk di ē'fare te them me teper.


Postuar nga Pashai datė 05 Nëntor 2003 - 01:54:

Kushtetuta Europiane mund te thote vertete qe te gjitha besimet jane te barabarta, por ishte kryetari i konventes per kushtetuten Europiane qe tha qe Turqia nuk do te behet kurre pjese e Europes dhe Turqia eshte nje vend Mysliman. Kjo nuk do te thote qe ne duhet te kthehemi ne te Krishtere se keshtu na do Europa, perkundrazi nqs te qenit te Krishtere eshte kushti i hyrjes ne BE atehere me mire te mos behemi kurre pjese e ketij "supershteti" me paterica.

Shqiptaret, te pakten deri para pak vitesh nuk e dinin c'ishte feja. Pastaj u hapen si vaji ne lakra. Mbase po te kalojne edhe pak vite do tu zbuten pak gjakrat, do te largohen nga ekstreme dhe do te behemi nje vend i zhvilluar si shume vende te tjera me shumice Myslimane.


Postuar nga Aljohin datė 06 Nëntor 2003 - 12:42:

Plotesisht dakort me mendimin e black_eagle001 ( pse te duhej kjo teme ty qe te mendoje se europa eshte hipokrite? ). Nje shembull tjeter eshte denimi me vdekje. Europa praktikisht na detyroi qe ta hiqnim ate, sepse nje shoqeri e qyteteruar nuk mund te kete te tilla denime makabre, por ne se mendojme se si i ka zgjidhur problemet europa deri ne momentin qe u be aq e qyteteruar sa ta heqe denimin me vdekje do te dalim tek thenia beni si them une po mos beni si bej une. Normalisht qe ceshtja e denimit me vdekje eshte shume e nderlikuar por fakti qe ne 50 % te shteteve amerikane eshte akoma dhe qe ne nje vend si italia nuk eshte, ku jugu eshte akoma somali, te ben te mendosh qe nuk mund ti diktohet nje kombi per ta hequr me dhune apo se si ti zgjidhe problemet e veta sidomos kur per zgjidhjen e ketyre problemeve kur i ka patur europa nuk eshte shqetesuar fare te jape shembullin e vet.
Qe te mos dalim shume nga tema doja te shtoja se keta njerez te ashtuquajtur te shquar shqipetare ( une vazhdoj te jem i mendimit se shqiperise i mungojne njerezit e shquar ) nuk jane as musliman dhe as te krishtere eshte tjeter te njohesh fene nga jashte dhe tjeter ta njohesh nga brenda apo me nga afer ( megjithese une mendoj se keta nuk ja thone as nga jashte as nga brenda ). Per me teper nje njeriu qe mendon 0.002 sek para se te thote dicka do ti vinte ndermend qe nuk ka shprehur as nje mendim per fene budiste apo induiste ose pse mos behemi te gjithe komunista perseri ( pra ateista ). Thjesht mendimin e ketyre njerezve te shquar nuk di se nga ta kapesh.
Nje profesor i imi ka thene s'ka gje me te keqe kur nje cmim nobel fillon dhe jep mendime jashte fushes se vet ( dhe te mendosh qe kadareja s'ka as cmim nobel ).
Kurse per te diskutuar temen ne menyre te pavarur nga njerezit e shquar shqipetare, mund te them se tani per tani nuk eshte shume e rendesishme se ca feje ka por se si e ka kete fe ( shqiperia ). Ne se njerezit jane injorante c'do lloj feje qe do kene ajo do jete ne dukje nje pengese per zhvillim. Pra gjithmone pengese eshte injoranca dhe faji do ti hidhet fese ( sidomos nga kadareja ).
Ne kete moment shqiperia per mendimin tim po kalon nje periudhe te veshtire dhe te rrezikshme per te ardhmen. Kjo nga menyra se si paraqitet feja muslimane. Sidomos disa vite me pare ne shqiperi gelonin organizatat te pakten me fonde per pastrim parash te destinuara per aktivitete terrorriste. Ne se bisedon me nje musliman shqipetar ( sidomos ne se vjen nga xhamia dine hoxha ne tirane ) gjate gjithe bisedes je ne medyshje se kush eshte frika qe te ka ngjallur me shume, frika se sa tritol do marre ai me vete kur te shkoje ne shkolle apo frika se nga momenti ne moment do t'i vjellesh perpara.
Dhe kjo gje eshte shume serioze, kjo eshte pengesa me e madhe per tu zhvilluar dhe per kete europa ben me shume presion. Ne se nuk merren masa ( qeveria qe ndonje vit perpara 2001 kishte filluar te merrte masa, mbase e sinjalizuar nga amerika apo qofte edhe europa ) do te jete shume keq. Por une nuk po flas vetem per nxjerrjen jashte kufijve si persona te padeshiruar te shumices se arabeve qe ishin bere me shume se shqipetaret por edhe per nje nderhyrje me qellim kulturor ne masat shqipetare sepse edhe ne se nuk do te jete nje keqinterpretim i fese muslimane mund te jete nje i tille i asaj te krishtere apo i komunizmit apo i demokracise ( sic ndodhi me salen ) apo i racizmit, etj etj.

Dituria e ka nje kufi por injoranca eshte e pafundme ( kush trapin e ka thene? )


Postuar nga ADELAIDA datė 06 Nëntor 2003 - 20:28:

Thuhet se duhet ti detyrojme njerzit te besojne dhe te kene nje fe,dhe kush e thote kete ???Europa ...ajo qe ne parim ,me shume se cdo gje tjeter vlereson dhe mbron te drejtat e shoqerise dhe individit...Por a nuk eshte kjo nje shkelje e tyre???
Pastaj feja ne shqiperi gjithcka mund te kete qene pervecse pengese zhvillimi dhe perparim...Feja ste jep kulture por eshte thjesht nje mjet besimi dhe shpetimi shpirteror per shume njerez..Pastaj e perserise edhe ketu qe feja nuk eshte nje rrobe te cilen mund ta nderojme sic bejme per dite ,ajo mbart me vete nje tradite dhe nje histori shume te gjate...

Historia me shume se cdo gje tjeter na tregon qe fete qe ekzistojne ne Shqiperi nuk kane qene kurre objekt percarjesh sepse ndryshe nuk do te ekzistonte ky vend me emrin Shqiperi dhe njerzit e saj me emrin shqiptare...Shqiptari me shume se kushdo tjeter kane ditur ti harmonizoje keto fe me njera tjetren dhe ti kthej ne burim force dhe bashkimi,sepse nqs nuk do te ishin kaq shume fe vendi jone tani do te ishte pjese e Greqise,e Turqise,ose e Serbise....


Postuar nga DiKuShi datė 26 Nëntor 2003 - 19:20:

Wink

Une besoj se per njeriun feja nuk asht e trashegume por njeriu e zgjedh vet ne cil fe do besoje. E vertete eshte qi ndikimi i familjes qe ne moshe te re ka te baje shum me ket pune, por kur nji person arrin moshe madhore mund te gjykoje faktet qi i paarshtron cdo fe edhe do t'arrije n'at pike ta zgjedh vet fen, ose te behet ateist. (secili ka bindjet e veta ne lidhje me fene e me zotin)
Per sa i perket punes qi Shqiperia te marri fene e Krishtere e te heq ate Islame s'menoj qi eshte dicka e ddrejte per tu ba, se pari a nuk i patem pak 50 vjet qi na detyrun me ken ateista, se dyti secili asht i lir me zgjedh fen e vet edhe ta nrrojn po qe puna, se treti ne jemi Republika e Shqiperise e jo Republika Islame e Shqiperise.

Une per vedi prinrit i kam myslimane, vet simpatizoj fene Islame edhe respektoj te tjerat, edhe kam diskut me shum njerez derisa kam arrit ne piken qe se pari te besoj ne zot edhe pastaj te simpatizoj fene Islame.
(them simpatizoj se per tu qujt mysliman i vertete duhet te besh gjithcka simas kerkesave fetare)


Postuar nga volter datė 02 Dhjetor 2003 - 11:57:

nje mendim.

Shume njerez e vrasin mendjen me kot iluzione. Ne nuk duhet te merremi me interpretime apo me bindje te imponuara.Te besosh apo te mos besosh eshte nje "thellesi e pavarur privat". Po te theksohet nje fjale e dijetarit te madh Rexhep Voke Tetova, i cili nder te tjerat thote:"O burra, o bira feja dhe dija jane dy flete per njerezine nga Perendia, nje njeri qe s'ka fe dhe dije nuk ka te ndare nga bagetia por veēse me hije..."


Postuar nga Rodolf datė 09 Dhjetor 2003 - 19:55:

pershendetje

ju pershendes te gjithve ?

me tregoni ju enis se per cfar shkaqe duhet te kthehemi ne fen e kristianizmit ne muslimanet ne shqiptaret?

te pyes ty se kur eshte hequr me force kjo fe aaaa (kristianizmi)
me trego pengesat?
ngelni te pershendetur?

ju keshilloj te gjithve qe le ta mbane fe qe e kane dhe kur mos te kthehen prej fes se Islamit ne fe tjeter?


Postuar nga i_pafajshem datė 09 Dhjetor 2003 - 21:16:

Rodolf.

Nese nuk e keni kuptuar mire pyetjen qe shtroi ENISS, po jua perseris .

Pak a shume pyetet nese jane te drejta keto deklarata te disa personave publike, qe arrijne te fajesojne nje religjion per deshtimet e shoqerise shqiptare, ose me mire te themi se kerkohet nje diskutim rreth ketyre deklarimeve.
Pra nuk behet thirrje nga autorja e shkrimit per nje ndryshim te fese .


Postuar nga Admirali datė 10 Dhjetor 2003 - 12:49:

Hmmm

Me vjen keq qe ENISS ben nje pyetje kaq provokuese. Nuk e ka fajin feja qe ne shqiptaret njihena me shume per pislleqe sesa per te mire. Kurre ne historine boterore nuk ka qene feja fatkeqesi kombetare per individin apo per kombin, por ka qene vete njeriu. Parimet e Islamit jane te shenjta dhe te drejta, Islami si cdo fe monoteiste thote qe nuk duhet te vrasesh, vjedhesh, cderosh etj. Nese duhet te kerkojme shkakun e fatkeqesise kombetare, kete duhet ta shohim tek njeri-tjetri pasi NE, shqiptaret gdhihemi dhe ngrysemi me inate dhe cmire ndaj njeri-tjetrit, inate dhe cmire qe nuk kane lindur nga feja, por nga vete karakteri i njeriut.


Per Aljohin, mund te shpjegohesh me qarte se clidhje ka nje besimtar qe falet tek Xhamia Dķne Hoxha tek Rruga e Kavajes ne Tirane me kete teme? Te pyes sepse si nje pjesetar i atij xhemati kam te drejte te di se per cfare po flet. Gjithashtu po te them qe cunat tek Dine Hoxha jane njerez shume te mire, besimtare, si dhe vete kur kam qene tek Fultzi shkoja dhe falesha tek Dine Hoxha.


Postuar nga white_genius datė 10 Dhjetor 2003 - 14:12:

Eness
Pyetja jote ose eshte thjesht produkt i padijes ose ka karakter komplet provokativ. Te cenosh integritetin shpirteror te nje feje edhe ta quash ate pengese drejt perendimit eshte absurditet grotest qe vetem nje mendje e ngushte mund te pjelle. nuk dua te te gjykoj por thjesht po te pergjigjem me te njejten monedhe..si ti padrejtesisht i atribon islamit vecori te tilla ashtu edhe un mendoj se duhesh trajtuar.
pikesepari kjo teme kalon caqet e diskutimit edhe eshte thjesht provokim.

po te arsyetojme te gjithe si puna jote i bie qe shume religjione te zhduken nga faqja e dheut se jane aspak perendimore..lol
Thrritini menjes popull se thjesht tregojm mangesite tona ne lidhje me arsyetimin fetar edhe asgje tjeter


Postuar nga ENISS datė 10 Dhjetor 2003 - 19:11:

Pershendetje perseri !

Qellimi i kesaj teme ishte nje veshtrim historik per fene e shqiptareve dhe ne baze te njohurive te cdokujt prej nesh mbi ate qe kish lexuar te ndertohej nje teme me vlerat e saj perkatese.
Por me sa shoh nga mesazhet e disa me siper, jemi keqkuptuar.

Cituar nga Rudolf:
me tregoni ju enis se per cfar shkaqe duhet te kthehemi ne fen e kristianizmit ne muslimanet ne shqiptaret?

Kush po ta kerkon kete konvertim te shqiptareve muslyman ne krishtere ty???? Kush po te ben thirrje ty per ndryshim te fese? Ik e hap syte!!!

Cituar nga Admiral:
Me vjen keq qe ENISS ben nje pyetje kaq provokuese.

Admiral, shqiptaret e dime te tere sa fetare jane qe te arrijne te provokohen nga kjo teme. Nese se ke kuptuar, eshte nje titull pikant per te nxitur anetaret te prononcohen, asgje me shume. Se besoj se eshte ekzagjeruar.

Cituar nga white_genius:
Pyetja jote ose eshte thjesht produkt i padijes ose ka karakter komplet provokativ. Te cenosh integritetin shpirteror te nje feje edhe ta quash ate pengese drejt perendimit eshte absurditet grotest qe vetem nje mendje e ngushte mund te pjelle. nuk dua te te gjykoj por thjesht po te pergjigjem me te njejten monedhe..si ti padrejtesisht i atribon islamit vecori te tilla ashtu edhe un mendoj se duhesh trajtuar.
pikesepari kjo teme kalon caqet e diskutimit edhe eshte thjesht provokim.
Po te arsyetojme te gjithe si puna jote i bie qe shume religjione te zhduken nga faqja e dheut se jane aspak perendimore..lol

Nuk duhet te harrosh se une sjam prononcuar ende ne kete teme, si e kuptoj une, pasi jam e mendimit se nismetari i temes duhet te lere hapesira e te krijoj kushte ta zhvilloje cdo anetar mendimin e tij me pare, pasi po te jepja mendimin tim qe ne fillim, per cfare do ta shtroja kete teme?dhe ndokush mund te ndikohej. Ju jeni nxituar kur thoni se po cenoj integritetin shpirteror te nje feje dhe aq me teper pyetja ime eshte nje produkt i padijes. Cdo kush mund te marre dije lidhur me kete teme, boll te kerkoje ne google mbi historine dhe feja e shqiptareve.
Ajo cka me ben pershtypje dhe me shtyu te hap kete teme, eshte prononcimi i I. Kadare lidhur me tere ate qe kam shkruajtur ne hapjen e kesaj teme. Ja vlen per tu diskutuar apo jo?

Mundohuni te diskutoni ne menyre te kulturuar edhe me deshiren per te mirekuptuar cdo prononcim.
Thellimi i metejshem ne historine tone eshte qellimi i vetem i kesaj teme, dhe jo provokimet qe keni permendur ju me siper. Pasi e dime te gjithe qe shqiptaret fene se kane thellesisht shpirterore (gje e cila shpjegohet edhe me kete harmonizim e mirekuptim te kater besimeve kryesore fetare qe mbizoterojne ne Shqiperi), pra ska vend ketu per provokime. (Lidhur me kete per efekt kohe, por ne postimet e ardhshme, do sjell materiale te argumentuara nga nje studim i koheve te fundit te sociologeve se ku bazohet besimi yne fetar me shume se ne ate shpirteror.)
Jeni te lire te jepni mendimin tuaj nga kendevshtrimi historik, ''Cila ka qene feja jone e pare?''

Kalofshi mire


Postuar nga Admirali datė 11 Dhjetor 2003 - 12:14:

Hmmm

ENISS, vetem pyetja qe ti ke vene si titull per temen eshte mese provokuese per mua dhe te gjithe ata muslimane te devotshem qe nuk i kane bere keq ndokujt, aq me teper qe te jemi fatkeqesi kombetare e shqiptareve. Titulli, ENISS, eshte provokues, dhe prononcimi ne kete teme nuk do sjelle asgje me shume vecse zallamahi, sherre dhe inate midis nesh.


Me respekte

Admirali


Postuar nga DiKuShi datė 11 Dhjetor 2003 - 18:41:

ENISS per pyetjen cila ka qen feja jon e pare. Ne jemi nder popujt me te vjeter te Europes, edhe ne kohen e Ilireve kemi qen nji popull pagan si gjith te tjeret. Masanej te krishtere, myslimane, edhe nejse ma merr menia qi e di se si asht ajo puna "te pys si je, e jo si ke ken". Pranaj s'mund te quhet fatkeqsi feja e nji populli ose e nji individi cilado qofte ajo. Pastaj feja nuk asht e lindur, me te vertet qi dikush mund ti ket prinrit myslimane apo te krishtere, por po nuk i kreuu ritet fetare edhe po nuk besovi me te vertet ne mesimet e asaj feje nuk mund t'i thush myslim ose katolik.


Postuar nga muli datė 22 Dhjetor 2003 - 14:39:

Talking mendoni pak

mirdita ju thate se Islami eshte nje fatkeqesi per popullin shqiptar dhe se kjo fe "duhet",te zavendesohet me fen krishtere.Mirepo ju thate se feja krishtere me dhune u eshte terhequr dhe u eshte imponuar feja Islame.Po pse atehere kur turqit-osmane kur iken prej ballkanit ,shqiptaret nuk u kthyen ne fene e tyre krishtere.Dhe une mendoj se Islami nuk pengon aspak per integrimin e shqiperise ,pra nuk shoh shkaqe qe e pengojne shqiperin per integrimin e saj .Ket gje ne lidhje me fene Islame e thone njerezit te cilet nuk e kan kuptuar fene e tyre dhe te ta boj me dije ty se feja Islame eshte feja me e mire ne ket rruzull tokesor.Sot shkencetar,intelektual te medhenj krishter po e pranojne fene Islame sepse vetem njerezit e ditur kur lexojne e kuptojne cila eshte feja e drejte dhe e paster.Ju nuk duhet ti ndegjoni se cka thone disa njerez te cilat kane formuar nje botekuptim te gabuar rreth fese Islame.Hulumtoni ju vete dhe dote kuptoni se cila fe eshte e drejte dhe a paraqet feja prapambeturi.Sepse feja Islame respektivisht Kur'ani i paraprin shkences bashkekohore.Ne qoftese nuk besoni atehere mereni librin me titull:Kur'ani dhe shkenca bashkekohore,autor i librit eshte Prim.dr.sci.med.Ali Iljazi nga Gjakova.tung


Postuar nga unforgiven datė 23 Dhjetor 2003 - 18:29:

Feja nuk eshte kurre nje fatkeqesi, pavaresisht nga lloji i Besimit.
Por perdorimi i Fese si arme per te realizuar synime te ndryshme (qe eshte historike) krijon teza te tilla.


Postuar nga gosacameria datė 29 Dhjetor 2003 - 22:40:

besimi fetar

feja

nuk e ka fajin feja more djema

po e kane fajin njerezit e pasur njerezit potent, ne kete bote njerezit me te varfer jane muslimanet te cillet ndodhen te pjesa e varfer pavaresisht edhe pse kane naften,
e keqja jone eshte se jetuam 45 vjet pa fe . dhe bresi jone e pati shume te veshtire te kuptonte se ceshte me te verte feja si muslumane dhe krishtere

me kalimin e ktyre viteve e kuptuam dicka edhe pse nuk i sbatojme pak a shume fene , kjo nuk do te thote qe dicka e gabuar kjo nje deshire e cdo kujt personi . te sgjethi fene ose mos te sbatoje gjera sic thote kurani ose bibla

Shqiperine nuk e presaston ne feja muslymane dhe as krishtere, po e prezaton shqiptaria , d mth njerezit vete populli,shikone se cfare behet ne itali per fene po imponojne me forze fene e krishtere dhe kjo nuk eshte e drejte per nje vend te komuniteti evropian qe e kosidiron veten si nje vend me te drejta te plota,,


Postuar nga trojani datė 13 Janar 2004 - 17:29:

hipokrizi????????? apo

Diku kam lexuar qe Heroi yne kombetar ka marre titullin "Ushtari i pare i krishtit"
Diku tjeter kam lexuar se Kruja gjithashtu ka marre titullin "Shkembi magjik i krishtit"
Dikush qe kish qene ne Itali me ka thene se monumenti me afer Vatikanit eshte ai i Gjergjit.
Gjithashtu thuhet qe Ai de te ishte princi i Kryqezates se katert.
Se sa te verteta jane keto fakte nuk e di.
Por sic thone: C`do gje eshte e vertete deri sa e kunderta te vertetohet .

Sikur te zgjohej nga gjumi do te na mallkonte te gjitheve.


Postuar nga the PATRIOT datė 23 Janar 2004 - 22:12:

Angry

Pershendetje te gjitheve
Me pak fjal doja tu beja te qart te mos hapni te tilla tema se vijne duke u keqkuptuar nga te tjeret.Seshte feja islame ajo qe na ka lene mbrapa dhe asnje fe tjeter sepse kemi qene shtet laik jo fetar dhe feja ska luajtur asnje rrol ne hyrjen drejt europes.Feja i perket popullit jo politikes.
Secili ka besimin e tij .Nese keni nder mend te beni debate te tilla mesoni permbajtjen e te gjitha feve qe jane ne shqiperi qe mos te flisni kshu si e jeme zeqos maj thanes.

TROJANI-GJERGJ KASTRITI MUND TI KET MARR TE GJITH KETA TITUJ
Por mos harro se ne kohen qe ishte duke luftuar kundra turqeve ishin te krishteret ata qe e sulmuan nga shkodra po ai ua shqeu marmiten si turqve (myslima)ashtu dhe italianeve(te krishter) dhe te krishtereve jo se u vinte keq per shqiptaret(se as qe e canin ****per ne)po kishin hallin e tyre se ne ate koh po te kalonin turqit adriatikun ma hengri italia.se te gjith e dine me sa ndihma e ndihmuan ata gjergjin 40ushtar ska tallje me te madhe.Keto qe po te them i din te tere dhe ti vet por po ti kujtoj se do i kesh harruar.dhe nese cohej nga varri do i peshtynte te tere ne surrat jo se jane bere mysliman po se kane harruar cdo te thot atdhe.kur u be lufta ne KOSOV sa shqiptar shkuan per te ndihmuar vellezerit e tyre se gjergji thoshte qe shqiptaret jane vellezer apo e kam gabim po e mbyll mos ta zgjsim me kot
**** FOR BIG ALBANIA


Postuar nga Laudrup datė 01 Shkurt 2004 - 03:10:

Feja islame eshte nje faktor qe Shqiperia nuk futet ne Europe. gjithsesi, nuk eshte faktori kryesor. Te gjithe e dime qe ne antikitet, iliret kane qene paga, besues ne shume zot. Shqiperia eshte nder vendet e para ne bote qe u krishterizua, me katolik ne veri e orthodoks ne jug. Eshte tashme provuar se shqiptaret kane qene ata qe i kane dhene krishterimin sllaveve. Ne shekullin e 8, car Borisi i Bullgarise u pagezua ne kishen e Ballshit, i rrethuar nga prifterinj shqiptar.
Shqiptaret u bene mysliman ne fundin e shekullit te 18 dhe 19. Shpresoj qe kjo pyetje nuk ka te beje me ndarjen e shqiptareve nga feja. Rilindasit mysliman e te krishter e bashkonin shqiptarin nga kombesia, duke renditur fene si faktor dytesor.
Une skam asnje gje kundra islamizmit. Mendoj se shtete si franca e anglia i shohin shqiptaret mysliman sikur jane nga irani apo jordania. Ndryshe nga islamizmi ekstrem ne lindjen e mesme ku fene myslimane e perhapin me dhune, mysliamanet shqiptar jane shume tolerant. Une njoh shume njerez qe kane banuar prane xhamise se tabakeve apo medresese ne tirane, dhe hoxhallaret apo besimtaret mysliman ishin njerez tolerant qe i respektonin fete e tjera.
Se fundi, eshte e vertete qe roma ka nje vend qe quhet "Piazza Albania" dhe se ka nje statuje te gjergj kastriotit. Aty shkruhet "Protetore della Christianita", pra mbrojtesi i fese krishtere, mqs ndaloi pushtimin turk ne perendim.

PS: the patriot, nqs e ke fjalen per Shqiperine e Bashkuar nuk eshte mire te vesh Big Albania. Big Albania apo Greater Albania, eshte nje term serb, grek e maqedonas qe ka dmth-ien se toka jashte Shqiperise se sotme nuk eshte e jona. Fjala e sakte eshte United ose Ethnic Albania.


Postuar nga mendi datė 09 Shkurt 2004 - 12:57:

mendimi im.....

Kjo tema juaj eshte me te vertet interesante dhe vlen tediskutohet.Une jam nga Bujanoci,e studjoj Shkencat Kompjuterike ne Prishtine.
Sa i perket asaj se a eshte feja islame fatkeqesi kombetare une do te thoja se ai qe mendon keshtu,eshte person i cili kurre nuk ka lexuar ndonje liber te historise,nuk e njeh historine as te kombit te vet (e leje me te tjereve).Une mundem lirisht te ju them se Feja Islame eshte ajo qe nuk lejoi qe ne te asimiloheshim teresisht.Ju e dini se Turqia ne ka mbajtur ne pushtet rreth 500 vite,e mendoni se ata nuk kane mundur te na asimilojne ,te na bejne Turq.Me siguri se kane mundur,por eshte feja islame e cila nuk e lejon kete gje,prandaj ne sot e dime se jemi shqiptare,flasim shqip.
Tere ajo histori e paraqitur nga historianet tane,a mendoni se eshte e vertet.Analizojeni pak.Lexoni edhe literaturat e huaja,jo vetem ato shqiptare.


Postuar nga sheki datė 09 Shkurt 2004 - 13:22:

aspak nuk jam i mendimit

ismail kadare e tha kete fjale por duhet ta dini se ai pastaj dul u kerkoj falje popullit shqiptar se kishte gabuar apo ishte keq kuptuar sic thot ai
ismail kadare eshte shkrimtar i madh mirepo me gjestin qe e beri jo qe i revoltoi shqiptaret e fes islame por edhe ato krishter ortodoks
per te fituar tek bota krishtere ai humbi tek shqiptaret


Postuar nga trojani datė 10 Shkurt 2004 - 21:30:

ciao mendi

Nuk e di por ai justifikimi i mosasimilimit dhe fese islame spo ma mbush shume mendjen.

Sipas teje sot dhe kesaj dite nuk egzistojne: Greqia, Bullgaria, Rumania, Gjeorgjia, Qipro, Moldavia etj, vende te cilat kane qene te pushtuara nga turqia ne te njejten periudhe si dhe ne.

Do te lutesha te me jipje ndonje titull libri a ndonje emer autori qe perkrah mendimin tend.

tung trojani


Postuar nga tresh datė 10 Shkurt 2004 - 23:34:

per MENDI.....

Citim:
Po citoj ato qė tha mendi
....Une mundem lirisht te ju them se Feja Islame eshte ajo qe nuk lejoi qe ne te asimiloheshim teresisht.Ju e dini se Turqia ne ka mbajtur ne pushtet rreth 500 vite,e mendoni se ata nuk kane mundur te na asimilojne ,te na bejne Turq.Me siguri se kane mundur,por eshte feja islame e cila nuk e lejon kete gje,prandaj ne sot e dime se jemi shqiptare,flasim shqip.
Tere ajo histori e paraqitur nga historianet tane,a mendoni se eshte e vertet.Analizojeni pak.Lexoni edhe literaturat e huaja,jo vetem ato shqiptare.si shume pa baza keto qe thu..... e per me teper qe fale fese islame flasim shqip e qe shkujme edhe me shkronja latine (shtoje kete se ke harru ), pa permende te tjerat qe thu.........shume qudi me duket nji gja e tille.
Historia shqiptare e botnore thote krejt gjana te tjera.....me duket se ke nevoje me u informu ma teper pse kjo eshte nji teori puro SLLAVE.

ciao 3SH


Postuar nga diabolic datė 12 Shkurt 2004 - 11:33:

po ju paskeni rrjedh fare

Ore po jeni ne terezi apo keni filluar te drogoheni te gjith ju,po si mona qenka feja islame fatkeqsia e kombit dhe ajo e krishter fatmirsia, sipas jush ka qen e para ajo kristjane , jo mo po pse nuk kthehemi ne pagan se keshtu doni ju dhe europa , ju jeni nga ato pula qe kur dalin ne europ mohoni qe jeni shqiptar dhe quheni jorgo , dhe dhimiter , ore pashko vasa tha per ne nuk ka as kisha as xhamia feja e shqiptarit eshte shqiptaria. Dhe ju lutem ju o pseudo shqiptar qe jeni pjell e urrejtjeve fetare dhe e keqinformimit grek dhe antishqiptar ju lutem edhe nje her te mos beni gafen e hapjes se ketyre temave percarse qe nuk kan kuptim. Po si mo nuk na dashka perendimi ne se qenkemi myslyman , ore ne nuk duam njeri tjetrin se jemi fryre si gjelat e detit nga pseudo shqiptaret te cilet vetem shqiptar sjan . Ore ne pashaport e keni te shkruar qe jeni mysyman apo te krishter qe ne angli na kosiderokan si ata ne iran dhe irak. O njerez mblidhni kallaballekun dhe mos beni ate qe nuk duhet te beni. Kaq kisha dhe po iki me shpresen se do ta perdorni pak llogjiken dhe nuk do te beni me arsyetime te tilla , hajt tung nga DIABOIC A'S


Postuar nga sheki datė 12 Shkurt 2004 - 13:17:

pikerisht feja islame na e rujti edhe kombin

po jap disa shembuj me konkret sepse jam nga maqedonia dhe ketu kemi shum raste qe shqiptaret e fes islame aspak nuk e kan humbur identitetin e vet ndersa shqiptaret krishter ne malsi te mavroves jan asimiluar dhe sot shum pak e flasin gjuhen shqipe po e flas keten se isha deshmitar i kesaj


Postuar nga mendi datė 12 Shkurt 2004 - 14:03:

Te nderuar vellezer

Ndoshta nuk me keni kuptuar aq mire se une jam ngutur,por perseri jam i sigurt per ate qe kam shkruar .Se pari lexojeni ate qe thot Sheki.

Per Tresh-in
Zoteri i nderuar,ju si duket keni lexuar libra te historise.Mua edhe me heret me kane thene ashtu si po ju them une juve ,dhe nuk kam menduar se eshte ashtu,por me pas jam bindur edhe vet.Ju si duket keni lexuar historine e shqiptare nga autore francez,grek,italian(me ta po mbaheni ju)
e nuk keni lexuar ate qe eshte me e sakte,sepse nuk doni.Nese mendoni se teoria ime eshte puro sllave,atehere ju po bazoheni ne teori puro Greke.
(Gati ju jeni bere sikur ata).E sa i perket shkronjave latine,duhet te dini se pse eshte vendosur qe ato te perdoren ne vitit 1908.

Per Trojanin
Keto shtete qe po i permendni ju nuk kane qene te pushtuara aq vite sa ne.(nuk e keni ditur kete,por ska gje).Merri shembull vellezerit tuaj,shqiptaret e shqiperise,qe jane te fese tjeter,katolike ose ortodokse.A nuk ju duket se ata me shume ia mbajne kah greket se sa kah shqiptaret.Une per kete jam me se i sigurt sepse kam ndejtur me ta,dhe jam zhgenjyer shume.Kam nje mendim shume te keq per ta.

Mbeteni te pershendetur


Postuar nga NYCgirl datė 12 Shkurt 2004 - 21:30:

Re: Te nderuar vellezer

Citim:
Po citoj ato qė tha mendi
Ndoshta nuk me keni kuptuar aq mire se une jam ngutur,por perseri jam i sigurt per ate qe kam shkruar .Se pari lexojeni ate qe thot Sheki.

Per Tresh-in
Zoteri i nderuar,ju si duket keni lexuar libra te historise.Mua edhe me heret me kane thene ashtu si po ju them une juve ,dhe nuk kam menduar se eshte ashtu,por me pas jam bindur edhe vet.Ju si duket keni lexuar historine e shqiptare nga autore francez,grek,italian(me ta po mbaheni ju)
e nuk keni lexuar ate qe eshte me e sakte,sepse nuk doni.Nese mendoni se teoria ime eshte puro sllave,atehere ju po bazoheni ne teori puro Greke.
(Gati ju jeni bere sikur ata).E sa i perket shkronjave latine,duhet te dini se pse eshte vendosur qe ato te perdoren ne vitit 1908.

Per Trojanin
Keto shtete qe po i permendni ju nuk kane qene te pushtuara aq vite sa ne.(nuk e keni ditur kete,por ska gje).Merri shembull vellezerit tuaj,shqiptaret e shqiperise,qe jane te fese tjeter,katolike ose ortodokse.A nuk ju duket se ata me shume ia mbajne kah greket se sa kah shqiptaret.Une per kete jam me se i sigurt sepse kam ndejtur me ta,dhe jam zhgenjyer shume.Kam nje mendim shume te keq per ta.

Mbeteni te pershendeturJu "shqiptaret" e Maqedonise, apo te Kosoves, me perpara na akuzonit si pagan, se nuk kishim emra fetar. Dhe kete ta them me fakte, se e kam degjuar nje milion here. Tani na akuzoni se jemi tradhtare, se nuk mbajme anen e atdheut tone, por te Greqise apo te vendeve te tjere. N.q.s doni te analizoni historine zoteri, atehere ju dilni tradhtare, sepse keni harruar se shqiptaria dhe krishterimi ishin nje per mijera vjet.

Nuk e di se c'bete ju ne Maqedoni apo ne Kosove. Por sipas statistikeve, ne Shqiperi shumica e konvertimit nga te krishtere ne myslymane u be ne shek 19, kur perandoria otomane nxorri ligjin e tokes. Shqiperia per mijera vjet ishte vend i krishtere, katolik dhe orthodoks. Dhe ne arritem te mbajme gjuhen dhe zakonet tona, jo se na ndihmoi feja myslymane, por sepse shqiptaret kane karakter shume te forte, dhe sepse jemi femijet e
Gjergj Kastriotit.

Sot, vertete ka myslymane ne Shqiperi. Po te atij lloji qe hane mish derri, dhe festojne Krishtlindjet dhe Bajram. Ne fund te fundit, zoteri, feja myslymane ne Shqiperi eshte rrjedhoje e pushtimit anadollak.

Persa i perket Greqise dhe Italise, jane mijera shqiptare qe punojne atje dhe mbajne familjet e tyre. Eshte me se e kuptueshme qe ne duhet te mbajme marredhenie te mira me ato dy vende.

Kur isha ne Maqedoni, para dy vitesh me "keshilluan" te mos tregoja kryqin qe kisha ne qafe, se ndryshe do kisha probleme. Kur nje femije 8 vjec pa kryqin tim ne qafe, filloi te lutej (ne arabisht) sikur kishte para djallin. Nuk kishte rendesi n.q.s isha shqiptare apo jo. Tradhtare jeni ju, se praktikoni fene mbi shqiptarine.


Postuar nga NYCgirl datė 13 Shkurt 2004 - 00:18:

Nje shtese te vogel. Nuk dua qe Kosovaret te behen xheloz se solla nje shembull nga Maqedonia, dhe nuk solla nje shembull prej tyre.

Doja te kujtoja ate pyetjen e famshme qe bejne Kosovaret:"Jeni shqiptar apo katolik?"


Postuar nga tresh datė 13 Shkurt 2004 - 06:35:

i nderum Mendi....
(gati gati une s'jam ba si grekt,nqs lexon do mesazhe te mia e kupton,prandaj kadale shume kadale kur te bash krahasime e mos na fyj une si hyna polemikave personale e mos kalo ne personale e krahasime )

Shume gjana ti ka shpjegu mire NYCgirl---bravo vajza NY
Ne cfare sure te Kuran ke lexu qe te thuhet:SHPETONI SHQIPERINE DHE GJUHEN SHQIPE???

Shqipnia shpetoi,flasim shqip fale Rilindasve e luftetarve te Pavarsise te cilet thonin:
''feja e shqiptarit asht Shqiptaria'' dhe jo pse e thote feja muslimane.Keta Rilindas ishin katolike,muslimane e ortdokse,nga Shqipnia,Kosova,Cameria etj.
Nuk po i hi bisedes me te diftu se kush ka ma shume merita ne to pse s'me intereson.Me intereson qe mbas 500 vjet Turqi u bame shtet i pavarun.
Une e di mire kush ka ma shume merita e kam bindjet e mia per kete,edhe ti e din mire prandaj spo rri me te shpjegu kot
Po teoria nacionaliste-sllave konsiston ne ate qe cdo Musliman=Turk cdo katolik=italian e cdo ortodoks=grek ne menyre qe te humbe identiteti shqiptar.Ate grek temin tesh po ma shpjegon ti mqs e dike....
Nuk du me i hi polemikave te kota,por te ftoj te rilexosh historine tone Shqiptare si te shkrume nga autore shqipare nga Shqiperia Kosova e FYROM ashtu edhe te huaj e as edhe nji nga ato nuk shprehet thote Tezat e tua.....Kot me e dite ku i ke lexu se me intereson nji gja e tille me e dite......
Te keshilloj per ma teper te keshe parasysh qe:''FEJA E SHQIPTARIT ASHT SHQIPTARIA''
pse nqs arrijme ne konkluzione te tjera si ata qe arrin ti atehere se kena te gjate si komb.
ciao 3Sh


Postuar nga diabolic datė 13 Shkurt 2004 - 12:15:

Per amerikanen e vogel NYCgirl dhe pseudo patriotet

E cuditshme se si ca nga amerika bejn si atdhetar te medhenj, kete e kam me vajzen e vogel amerkane e cila na jep shembuj nga kosova dhe maqedonia E dashur amerikane e vogel kur te flasesh per shqiptaret e maqedonis dhe kosovaret te lutem duhet te lash gojen ne fillim se as une as ti nuk jemi atdhetar si ata dhe nuk e kemi vuajtur historin me shume se ata , dhe kete po ta them une qe nuk jam as kosovar dhe as shqiptar maqedonie. Per sa i perket mardhenieve te mira qe duhet te kemi me fqinjet tane sidomos me greket e kuptoj qe flet keshtu sepse nuk jeton ne shqiperi dhe po te ishe nje cik shqiptare do ta urreje sa do pak kombin e kalit te drunjte dhe kete ta them une pjestar i nje familje çame qe e di se cfar do te thot te jesh shqiptar dhe te jesh myliman , dhe per te dyja jam shum krenar dhe do te thoja se shoket mi me te mire jan ortodoks dhe kristian dhe une kurre nuk kam bere dallim per kete gje sepse sic thash me lart feja e shqiptarit eshte shqiptaria , ndersa ju dilni me temen feja islame fatkeqsia e kombit . Po si nuk ju vjen zor qe shkruani ketu dhe perčpiqeni te percani njerez te cilet duhet te jen te bashkuar per dicka me te madhe , per ate qe ju nuk kuptoni se parat ju kan zene syte atje ne amerik , atje ku te therrasin jorgo dhe anastas ne greqin e njerzve te trash dhe ne ate italin e bukur ku ndodhem edhe une ne te cilen je thjesht skllav. Po iki i zhgenjyer nga vellezrit e mi shqiptar qe kan harruar qumshin e nenes dhe kan filluar si greket qe thone cfar jan ortodoks jan grek, por jo o vella jo jemi te gjith shqiptar te gjith njelloj e te gjith ndryshe pa dallim feje krahine dhe ideje. Hajt tung o pseudo patriot me trupin ne mergim me shpirtin ne shqiperi dhe me mendjen tek paraja... per ju DIABOLIC A'S


Postuar nga sheki datė 13 Shkurt 2004 - 12:45:

ju si duket na keqkuptuat NY GIRL

UNE NUK THASH SE JU DUHET TE PRANONI FEN ISLAME POR VEC DHASH NJE SHEMBULL SE CDODHI NE MAQEDONI
SA I PERKET RASTIT QE TE KA NDODH NE MAQEDONI AJO NUK ESHTE ASGJE SEPSE TI AS NUK KE PROVUAR NDOSHTA TE MBAHESH AQ SI THOT E FSHEHUR NE QOFTESE JE E KRISHTERE ATE NUK DUHESHTE TA FSHEHESH SEPSE DUHET TE MBURESHE ME TE DHE DUHESHTE TUA SPJEGOSH
DHE TE PYES NE CFAR QYTETI KI QEN.
NE NUK JEMI FUTUR NE EVROP PER SHKAK TE FES SON POR NE QOFTESE DO TE ISHIM KRISHTER ATEHER NUK DO TE HYNIM NE EVROP SI SHQIPTAR POR ZOTI E DI SI GREK APO ITALIAN


Postuar nga NYCgirl datė 13 Shkurt 2004 - 20:28:

Sheki.

Isha ne Struge. Dhe te gjitha ato qe thashe me siper jane te verteta. me keshilluan te mos varja kryqin ......................

Dhe sa per katoliket jane italiane dhe orthodokset jane greke ...........hahahahaha

S'jeni ne vete ju. Persa i perket katolikeve, ne Ameriken Latine jane Katolike, ne Irlande, ne France ne Gjermani (me sakte ne Bavari) etj. Persa i perket orthodokseve ka orthodoks ne Greqi, ne Rusi, ne Ukraine, ne Jordani(ku jane te persekutuar) etj. Feja dhe ethniciteti jane dy gjera te ndryshme.


Por sikur te shkojme sipas llogjikes tuaj, atehere n.q.s katoliket jane italiane, othodokset jane greke, atehere myslymanet jane turq. Cfare jane shqiptaret? Cfare ishte Gj. Kastrioti? Italian apo grek?


Postuar nga NYCgirl datė 13 Shkurt 2004 - 20:58:

Re: Per amerikanen e vogel NYCgirl dhe pseudo patriotet

Citim:
Po citoj ato qė tha diabolic
E cuditshme se si ca nga amerika bejn si atdhetar te medhenj, kete e kam me vajzen e vogel amerkane e cila na jep shembuj nga kosova dhe maqedonia E dashur amerikane e vogel kur te flasesh per shqiptaret e maqedonis dhe kosovaret te lutem duhet te lash gojen ne fillim se as une as ti nuk jemi atdhetar si ata dhe nuk e kemi vuajtur historin me shume se ata , dhe kete po ta them une qe nuk jam as kosovar dhe as shqiptar maqedonie. Per sa i perket mardhenieve te mira qe duhet te kemi me fqinjet tane sidomos me greket e kuptoj qe flet keshtu sepse nuk jeton ne shqiperi dhe po te ishe nje cik shqiptare do ta urreje sa do pak kombin e kalit te drunjte dhe kete ta them une pjestar i nje familje çame qe e di se cfar do te thot te jesh shqiptar dhe te jesh myliman , dhe per te dyja jam shum krenar dhe do te thoja se shoket mi me te mire jan ortodoks dhe kristian dhe une kurre nuk kam bere dallim per kete gje sepse sic thash me lart feja e shqiptarit eshte shqiptaria , ndersa ju dilni me temen feja islame fatkeqsia e kombit . Po si nuk ju vjen zor qe shkruani ketu dhe perčpiqeni te percani njerez te cilet duhet te jen te bashkuar per dicka me te madhe , per ate qe ju nuk kuptoni se parat ju kan zene syte atje ne amerik , atje ku te therrasin jorgo dhe anastas ne greqin e njerzve te trash dhe ne ate italin e bukur ku ndodhem edhe une ne te cilen je thjesht skllav. Po iki i zhgenjyer nga vellezrit e mi shqiptar qe kan harruar qumshin e nenes dhe kan filluar si greket qe thone cfar jan ortodoks jan grek, por jo o vella jo jemi te gjith shqiptar te gjith njelloj e te gjith ndryshe pa dallim feje krahine dhe ideje. Hajt tung o pseudo patriot me trupin ne mergim me shpirtin ne shqiperi dhe me mendjen tek paraja... per ju DIABOLIC A'SNuk dua te analizoj cdo fjali qe keni shkruar se, thjesht ...........nuk ia vlen te harxhoj kohen time. Por ama, nuk keni te drejte te gjykoni patriotizmin tim. Nuk e keni idene ju se sa e dua une atdheun, dakort????????
Persa i perket marredhenieve me fqinjet nuk ma ndryshon dot mendimin ti. Jane te pakten 400 mije shqiptare ne Greqi, vertete shume prej tyre vuajne, si kudo ne emigracion sepse nuk eshte fushe me lule. Por ama ka shume qe i kane bere vend vetes, qe kane shoqeri, jane stabilizuar dhe ia kalojne shume mire, dhe n.q.s nuk njeh shembuj, d.m.th ju nuk keni qene ne Shqiperi. E njejta gje per shqiptaret ne Itali. Kam kusherinjt e mi qe kane hapur biznesin e tyre dhe jane teper te kenaqur.
Por shqiptaret vuajne sepse duan te shkojne drejt te ardhmes me koken mbrapa (ju bile jeni ekzemplar i vertete, na solle Kalin e Trojes 3500 vjet me perpara.)
Nje shembull dua te sjell, Gjermania dhe Franca (persa i perket marredhenieve me fqinjet.) Bashkpunimi i tyre ne keto vitet e fundit ishte i paimagjinueshem per brezat e kaluara. Duke lene mbrapa problemet gjeopolitike (Alzas, Loraine) marredheniet e tyre po konsolidohen ne menyre te tille qe jane bere themel per Komunitetin Europian. Nuk e di se se e mendoni ju te ardhmen e Shqiperise, por ta dini mire se pa stabilizuar marredheniet me fqinjet, sidomos ne Ballkan, do ta shikojme KE me dylbi.


Postuar nga trojani datė 13 Shkurt 2004 - 21:15:

Ciao diabolik

Kam pershypjen se tregoheni pak agresiv dhe pergjithsues.
Do te te pyesja : A njeh personalisht NY-girl? Nqs. jo nga e di qe ajo eshte ne Amerike per shkak te parase? (Ne Amerike qe dhe Fan Noli por vdiq i varfer).

Ka disa ketu ne Forum qe na lodhen duke na thene ne skene se "Fe e shqiptarit eshte shqiptaria"
Por ne prapaskene luteni me shpirt ("Allahu ekber" end fuck Pashko Vasa)( mendimi im personal)
ciao trojani


Postuar nga NYCgirl datė 13 Shkurt 2004 - 21:28:

Mire qe me kujtove, Trojani

Harrova t'i thosha Diabolic se erdha ketu per shkolle, dhe meqe ra fjala, kur mora diplomen, kisha ne qafe nje shall me flamurin shqiptar qe m'a kishte bere dhurate babi ta vija per kete rast.


Postuar nga gosacameria datė 13 Shkurt 2004 - 22:36:

Re: Re: Per amerikanen e vogel NYCgirl dhe pseudo patriotet

Citim:
Po citoj ato qė tha NYCgirlNuk dua te analizoj cdo fjali qe keni shkruar se, thjesht ...........nuk ia vlen te harxhoj kohen time. Por ama, nuk keni te drejte te gjykoni patriotizmin tim. Nuk e keni idene ju se sa e dua une atdheun, dakort????????
Persa i perket marredhenieve me fqinjet nuk ma ndryshon dot mendimin ti. Jane te pakten 400 mije shqiptare ne Greqi, vertete shume prej tyre vuajne, si kudo ne emigracion sepse nuk eshte fushe me lule. Por ama ka shume qe i kane bere vend vetes, qe kane shoqeri, jane stabilizuar dhe ia kalojne shume mire, dhe n.q.s nuk njeh shembuj, d.m.th ju nuk keni qene ne Shqiperi. E njejta gje per shqiptaret ne Itali. Kam kusherinjt e mi qe kane hapur biznesin e tyre dhe jane teper te kenaqur.
Por shqiptaret vuajne sepse duan te shkojne drejt te ardhmes me koken mbrapa (ju bile jeni ekzemplar i vertete, na solle Kalin e Trojes 3500 vjet me perpara.)
Nje shembull dua te sjell, Gjermania dhe Franca (persa i perket marredhenieve me fqinjet.) Bashkpunimi i tyre ne keto vitet e fundit ishte i paimagjinueshem per brezat e kaluara. Duke lene mbrapa problemet gjeopolitike (Alzas, Loraine) marredheniet e tyre po konsolidohen ne menyre te tille qe jane bere themel per Komunitetin Europian. Nuk e di se se e mendoni ju te ardhmen e Shqiperise, por ta dini mire se pa stabilizuar marredheniet me fqinjet, sidomos ne Ballkan, do ta shikojme KE me dylbi.pershendetje?
feja myslymane nuk eshte pengese per shqiperine dhe per cdo shtet, qe mendon normal,
feja myslymane ashtu si cdo feje tjeter,dhe me kryesorja e ketyre eshte se perfaqeson zotin, pra thelbi i cdo feje eshte perfaqesimi i zotit, dhe asgje me teper, as politikanet, as personin, as vendin, dhe asgje tjeter pervec zotit,,
pra jemi shqipetar, dhe feja shqiptarit eshte shqipnia, pra as myslyman , as katolik dhe as ortodoks,.
ndersa per rrefugjatet qe folet me siper , treguat qe po punonin , kane krijuar shoqerine e tyre , etj ,d m then te fqinjet, d m thene qe ata persona e kane krijuar me forncen e vet , me djersen e tyre duke punuar ato pune qe qytetari grek dhe italian nuk i bejne, pra zoteri nuk eshte se i < ndersa per mardhenit me fqinjet nuk them qe sduhet ti kemi mire, na solle edhe rastin e frances me gjermanine, bere mire . por mos harro se kto 2 shtete nuk e kane me hile, me njerin tjetrin, nuk i kane letrat e mbyllyra se cfare do te ndodhi neser, pra e dijne se per cfare po bashkepunojne , dhe per cfare te ardhme do presin,,,,,,

ndersa greku nuk po heq dore nga kali prej drurit por sic thojne , kush bertet me shume ai qe eshte gabim, qe te mbuloj veten sespe mbase se dini por i vetmi shtet qe ben pjese ne UE qe nuk respekton te drejtat e minoretit eshte greku< si eshte e mundur qe nje shtet ka ne fuqi nje ligj lufte kunder shqiperise,< prandaj mos degjoni shume te tjeret << sic kane kerkuar , dhe po kerkojne ta tena marin, skenderbeun, nen terezen,
harruat per nene terezen qe eshte edhe e kohes tone , qe skemi nevoje as per historian te huaj ose tanet , sespe e njohem personalish nene terezen, dhe e degjuam me gojen e saj qe u shpreh qe ishte shqiptare, kur mori cmimin nobel te paqes,
te gjithe te huajt nuk shpreheshin se ishte shqiptare
ju pranoni qe te jeni ne UE, dhe te humbasish inditetin tend, te hedhish poshte gjakun e deshmoreve, te njersve tane te shquar, < e keni gabim


Postuar nga gosacameria datė 13 Shkurt 2004 - 22:45:

Re: pikerisht feja islame na e rujti edhe kombin

Citim:
Po citoj ato qė tha sheki
po jap disa shembuj me konkret sepse jam nga maqedonia dhe ketu kemi shum raste qe shqiptaret e fes islame aspak nuk e kan humbur identitetin e vet ndersa shqiptaret krishter ne malsi te mavroves jan asimiluar dhe sot shum pak e flasin gjuhen shqipe po e flas keten se isha deshmitar i kesaj


cfare po thua tani se spo mar vesh,,,

po mos te flasish shqip sje myslyman,, pse gjuha shqipe prezanton myslyman,,
me vjen keq po flet shume keq .

me sa kuptoj , qenke ushqyer me shume urrejtje, eshte gje e keqe kjo,,


Postuar nga sheki datė 14 Shkurt 2004 - 11:37:

Re: Re: pikerisht feja islame na e rujti edhe kombin

Citim:
Po citoj ato qė tha gosacameria


cfare po thua tani se spo mar vesh,,,

po mos te flasish shqip sje myslyman,, pse gjuha shqipe prezanton myslyman,,
me vjen keq po flet shume keq .

me sa kuptoj , qenke ushqyer me shume urrejtje, eshte gje e keqe kjo,,pse mendon se jam i ushqyer me urejtje?
aq shum gezohem qe ka keshtu mendime dhe jam krenar qe i takoj shqiptaris dhe nuk thash qe duhet te behesh musliman qe te jesh shqiptar
dhe lexoni mir dhe analizoni dhe pastaj shkruani se ajam i mbushur me urejtje dhe per ke kam urejtje spo e kuptoj


Postuar nga pipi datė 16 Shkurt 2004 - 19:42:

aspak! nuk eshte keshtu

nuk eshte keshtu, islamizmi nuk eshte fatkeqesi e shqiptareve. ne asnje menyre . domethene qe islamizmi ka ato te metat e tij por prape ai nuk eshte fatkeqesi per shqiptaret. une mbiemrin e kam mysliman dhe ne fillim nuk me pelqente por tani nuk mendoj aspak keshtu. siē ka thene pashko vasa feja e shqiptarit eshte shqiptaria. jam plotesisht dakort me mendimin e diabolic.


Postuar nga i_pafajshem datė 16 Shkurt 2004 - 21:52:

Shkrimet qe ishin jashte tematikes jane fshire.

Ju lutem edhe njehere te mos ngaterojme temat dhe nen-forumet.


Postuar nga gosacameria datė 16 Shkurt 2004 - 22:03:

Citim:
Po citoj ato qė tha black_eagle001
Shkrimet qe ishin jashte tematikes jane fshire.

Ju lutem edhe njehere te mos ngaterojme temat dhe nen-forumet.me falni po perse i fshini temat, me cte drejte


Postuar nga i_pafajshem datė 16 Shkurt 2004 - 22:43:

Nuk eshte fshire tema , jane fshire shkrimet qe ishin jashte teme. Nuk besoj se doni te shkruani per marrdheniet nderkombetare apo politiken e huaj ne nen-forumin e besimit fetar.

Ju lutem, pak me teper mirekuptim.


Postuar nga diabolic datė 17 Shkurt 2004 - 11:42:

Nuk eshte e drejt qe ato qe shkruajm te na prishen pa na lajmeruar , te pakten te na e kishit bere te ditur qe nuk duhet te flisnim per gjera qe engjelli i zi thote se kemi dale jashte teme, por me duket se nuk kemi dale vetem ne jashte teme por edhe njerez te tjere qe shkruajn tek kjo tem , por perse duhej qe vetem ajo qe shkruajn nje pjese e jona te hiqej dhe pikerisht ajo pjese qe mban nje qendrim te caktuar. Me duket se ketu dicka nuk funksionon , here tjeter nese nuk doni te debatohet te pakten na e thoni qe te mos hyjm fare tek tema te tilla qe nuk njihet toleranca dhe hapet thjesht percarja midis nesh . Me respekt DIABOLIC A'S


Postuar nga abcd datė 17 Shkurt 2004 - 11:52:

Re: Re: Re: Re: Per amerikanen e vogel NYCgirl dhe pseudo patriotet

Citim:
Po citoj ato qė tha NYCgirl


Wow .............. me humben fjalet pasi lexova mesazhin tuaj, dhe mua s'para me habitin shume gjera.

Sa per Francen dhe Gjermanine, po supozoj se e di historine e tyre, megjitate po ju jap ca fakte, just in case.

1. Te dyja palet kane probleme historike persa i perket Charlemagne, francezet thone eshte i tyre, gjermanet thone eshte gjerman.
2. Bismarku pushtoi Francen ne 1870, dhe ne Paktin ne Versaje Gjermania mori Alzas Lorraine, dhe Franca duhet te paguante 5 miliarde franka ne demshperblime.
3. Pas Luftes se Pare Boterore, po ne nje Pakt tjeter ne Versaje, Franca mori dy qytetet (e permendura me siper) dhe Gjermania duhet te paguante nje shume te madhe demshperblimesh, (nje nga arsyet qe beri te lehte ardhjen e Hitlerit ne pushtet)
3. Ne Luften e Dyte Bot. Gjermania pushtoi Francen etj. Pas Luftes se dyte, Gjermani u nda ne gjysme, dhe Franca ishte protektariat i nje zone te Gjermanise perendimore etj. etj. etj.

Te duket pak e ngjashme historia e tyre me tonen ne Ballkan??????? Persa u perket deshmoreve ........... Shirak ka ftuar Shrojder per nje visite ne Normandi, vizite e pare kjo nga nje politikan gjerman ne Normandi ku mijera ushtar u vrane per clirim e Frances. Me keto shembuj dua te tregoj se vertete gjaku i deshmoreve nuk behet uje, por ama asgje e mire nuk vjen nga urrejtja. Progresi ekonomik dhe politik i cdo vendi nuk mund te arrihet pa konsoliduar marredheniet me fqinjet. Nuk e di ne e keni marre vesh jush, po ne shume rajone ne bote po krijohen grupe kombesh me zona te lira tregtare etj (sipas modelit te EU,) pavaresisht se cdo zone ka probleme gjeopolitike (ceshtje kufijsh.)
Anetaresimi i Shqiperise ne EU nuk eshte per te miren e grekut, po tonen, me duket se shumica e shqiptareve jane te te njejtit mendim. (eshte qesharake te mendosh te kunderten.)
Eshte e vertete se Greqia po shfrytezon krahun e lire punetore shqiptar, (megjithate po te keni studiuar sadopak makroekonimi ky fenomen eshte nderkombetar dhe ne pergjithesi perfitojne te dyja palet.) Shembull: Meksike- USA. Mos harroni se jane te ardhurat nga emigracioni (ne Greqi, Itali etj) qe po mbajne gjalle ekonimine shqiptare.

U zgjata shume, por edhe nja dy gjera te vogla: Shqiptaret kane ruajtur gjuhen dhe zakonet e tyre per mijera vjet. Nuk e besoj se Greqia mund te arrije te na e zhduki kaq kollaj. Si duket nuk paskeni shume besim ne shpirtin e shqiptarit.
E dyta, sa per ceshtjen e camerise ............. Organizata perfaqesuese e cameve ka hedhur ne gjyq ne Helsink dhe shtetin shqiptar per diskriminim minoritar sepse Enver Hoxha nuk pranoi t'u linte dy nen-shtetesi , greke dhe shqiptare. Me falni, por po t'i urreni kaq shume grekerit, pse insistoni te merrni nenshtetesine, dhe na akuzoni per diskriminim?...Po keto qe shkruan kjo torollakja mos valle kane lidhje me temen? Qenka dhe studente qe i hengsha trurin pjellor!


Postuar nga i_pafajshem datė 17 Shkurt 2004 - 12:12:

Diabolic .

Shkrimet jane fshire sepse jo vetem qe jane jashte teme por jane dhe pa lidhje fare. Nga besimi fetar shkojme tek politika dhe per me teper, tek ajo nderkombetare. Nuk eshte shkruar diku qe nuk lejohen mendimet personale, perkundrazi, por duhet dhe te respektojme rregulloren e forumit. Nese do te shkruanim ku dhe si te na tekej , atehere do te behej rremulle dhe nuk do gjenim dot as shkrimet tona, jo me te ishim ne gjendje te diskutonim.

Gosaēameria.

Shkrimet jane fshire per te vetmen aresye qe permenda me siper, pra jane pa lidhje me temen. Si e shihni jane lene vetem shkrimet qe i permbahen temes se hapur.


Nese shikoni qe ka ē'faredolloj diskriminimi midid anetareve , ju lutem na thoni se ku dhe si, personalisht nuk besoj se ka ndodhur nje gje e tille.


Postuar nga diabolic datė 17 Shkurt 2004 - 12:27:

Kostatimi i eshte i drejt , a me thuaj perse o engjelli i zi perse kjo nuk eshte fshire( ajo qe ka shruar Nyc girl). Nese do me te vertet te shikosh se kush ka dale nga tema ateher ben mire te shikosh ne fillim dhe pastaj na thuaj perse nuk jan fshire , megjithse tani nuk ka me nevoj per shpjegime , u kuptua gjithcka... Me deluzion po iki , hajt tung o pseudo shqiptaret e mi.


Postuar nga kacurrele datė 17 Shkurt 2004 - 12:54:

o vdeksha une per ty sa shpejt qe merzitesh, mos e vrit shume mendjen pastaj eshte gabim qe te fshihen postat e te tjereve.(me falni se jam jashte teme heeeeeeeeeee, po ma do mendja se kesaj here me falet)


Postuar nga diabolic datė 17 Shkurt 2004 - 13:07:

Shiko shiko, po hajt me edhe po ta fshin kete qe ke shkruar do jesh me grupi shqiptaret e persekutuar, ha ha ha bej shaka, mezitem se si disa njerez llogjikojn ne menyre percarse rreth fese dhe rreth te qenit shqiptar , hajt me tashme u mesova me pseudo patriotet dhe pseudo besimtaret e vertet. ciaoooooooooooooo


Postuar nga NYCgirl datė 17 Shkurt 2004 - 20:16:

Re: Re: Re: Re: Re: Per amerikanen e vogel NYCgirl dhe pseudo patriotet

Citim:
Po citoj ato qė tha abcd


...Po keto qe shkruan kjo torollakja mos valle kane lidhje me temen? Qenka dhe studente qe i hengsha trurin pjellor!

Jo, zemer, nuk jam studente, e kam mbaruar universitetin (tre diploma). Pergjigja ime ishte replike e anetares se mesiperme. Dhe kujdes, se si u drejtohesh te tjereve .... jo per ndonje gje, po tregoni nivelin tuaj.

U kerkoj te falur moderatoreve qe kam dale nga tema.


  Gjithsej 6 faqe: [1] 2 3 4 5 6 »
Trego 280 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.