Forumi Horizont
Trego 5 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Gjeologji & Gjeografi (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=151)
-- si ndikon njeriu ne mjedis...liqeni i Pogradecit? (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=3151)


Postuar nga arsona datė 29 Nëntor 2003 - 12:53:

Question si ndikon njeriu ne mjedis...liqeni i Pogradecit?

Bazuar ne faktet se si vendi jone Shqiperia ka arritur ne nje mjedis te till, fare mire dhe qarte mund te shprehem se jemi ne njerzit ata qe e bejme te tille. Per ta shpjeguar kete po ju jap vetem nje shembull te thjeshte; Nje nder liqenet me te thella dhe te pastra te ballkanit sic eshte ai i liqenit te Pogradecit, dhe me peshkun e tij qe nuk gjendet vende te tjera te botes ose ndoshta shume rralle koranin, ky liqen ka arritur ti uli vlerat e tij turistike dhe natyrore dhe kjo per vet faktin e ndikimit te dores se njeriut.
Shume peshkatare gjuajne peshk duke perdorur dinamit, disa gra lajne rrugicat duke perdorur detergjente te ndryshem, dhe bashkia e qytetit vete derdh ujrat e zeza ne liqen. Si duhet ne, njerzit te reduktojme keto gjera dhe te behemi te ndergjegjeshem per cdo veprim qe bejme perreth natyres duke menduar se natyra jemi ne vete?


Postuar nga THE_TIGER datė 02 Dhjetor 2003 - 16:27:

FJALET E THENUR NGA TY ARSONA JANE PLOTESISHTE TE VERTETA,SEPSE EDHE VET NJERZIT TANI KAN FILLUAR TE JENE TE NDERGJEGJSHEM NDAJ VEPRIME OSE NDAJ SHKATERRIMIT QE ATA I KANE SJELLUR NATYRES,DUKE MOS HARRUAR SHKATERRIMIN QE I ESHTE BER PYEJEVE SHQIPETARE NE VITIN 97 QE NJE PJESE E MADHE E TYRE U PRENE U DOGJEN ETJ ETJ, POR GJITHSESI SHPRESOJME SE NJE DITE POPUDHI SHQIPETARE DO NDERGJEGJSOHET PLOTESISHTE EDHE DO JETE AI QE DO TI SJEDHI DHE NJE HERE BUKURINE NATYRES SHQIPETARE.


Postuar nga arsona datė 03 Dhjetor 2003 - 21:47:

Smile

shpresoj se do ndodh ashtu the_tiger


Postuar nga Keni datė 03 Dhjetor 2003 - 23:35:

Arsona e vlersoj temen qe ke hapur. Eshte vertet shqetesuese se si eshte ndotur ambjenti dhe eshte me shqetesuese se si po vazhdon te ndotet gjithnje e me teper.
Ashtu sic e the dhe ti, jemi ne ata qe po e ndotim ambjentin dhe bashke me te po ndotim dhe veten ton, mbsi ne jemi ata qe jetojme ne kete ambjent.
Po cduhet ber per te ndaluar kete fatkeqsi?
Kjo eshte nje pyetje delikate qe le shume per te diskutuar, prandaj dhe une i ftoj te gjith qe te japin mendimet e tyre per kete problem
E para duhet qe vet populli dmth ne te fillojme te ndryshojme menyren e trajtimit te natyres dhe te frenojme pasjonet e semura qe e demtojne natyren si:prerjen pa kriter te drureve, gjuetin me mjete demtuese si dinamit e helme, etj. kjo do te vije me ndergjegjsimin e popullsis.
Ndergjegjsimin e popullsis e ka ne dor qeveria e cila e ka mendjn te mbushi xhepat me pare.
Qeveria, shteti duhet te forcoj policit perkatese te ambjentit te cilet duhet te ven gjoba sipas shkeljeve qe behen dhe deri ne heqje te liris se personit qe ben kete veprim arbitrar. Kjo e fundit mbasi shume nga keto veprime arbitrare jane teper te rezikshme deri ne demtimin e jetes se njerezve.
Pra kryesorja per regullimin e kesaj gjendje eshte shteti i cili duhet dhe te investoj ne kete drejtim si ne perpunimin e ujrave te zeza, ne perpunimin e plerave te qytetit, ne ndalimin e hedhjes se mbeturinave te ndryshme toksike ne tok apo neper ujra, ndalimin e hedhejes se mbeturinave azotike dhe kimike neper lumenje, sic ndodh ne Fier dhe ne disa qytete te tjera etj.
Vetem mbasi te ken filluar keto qe shpreha me lart mund te themi se gjendja e ambjentit filloj te regullohet.
Me respekt keni.


Postuar nga arsona datė 04 Dhjetor 2003 - 00:05:

keni

keni faleminderit shume qe ke shprehur opininon tend tek kjo tem, ta mbeshtes plotesisht mendimin, dhe e vetmja gje qe mund te them eshte se po su ndergjejgesuam ne si njerez qe e lejojme veten te jetojme ne nje ambjent te till asgje nuk ka per te ndryshuar.


 
Trego 5 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.